KVALITETSAUKTION MAJ 2008

Download "KVALITETSAUKTION 125 24 MAJ 2008"

1 KVALITETSAUKTION MAJ 2008

2

3 KVALITETSAUKTION 24 MAJ 2008 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag - torsdag 19/5-22/5 Kl 9-13, Fredag 23/5 Kl 9-13, endast för långväga gäster Under auktionsdagen kan visning ske i begränsad omfattning till kl During auctionday viewing HÄMTNING Inköp kan avhämtas och till auktionens slut. Lots can be paid and collected and end of the auction. Betalning med bankkort kan ej ske. No creditcards accepted. Ej avhämtade objekt sänds efter 2 juni som postförskott.. SKRIFTLIGA ANBUD SKALL VARA OSS TILLHANDA SENAST DEN 22 MAJ 2008 Humlegårdsgatan 13, 3 tr STOCKHOLM Telefon Telefax Postgiro Bankgiro International Payment IBAN: SE BIC: NDEASESS E-post: auctionbids@frimarkshuset.se Frågor om objekt mm E-post: auctionbids@frimarkshuset.se Anbud kan lämnas via vår www-adress frimarkshusetauktioner.se 1

4 INNEHÅLLSFÖRTECKNING Auktion lördag den 24 maj Auktionen startar kl 9,30 Tändsticksetiketter Handskrifter, Förfilateli Militärpost Skilling Banco, Lokal Vapen Lejon Ringtyp 14, Tjänste 14, Lösen Ringtyp 13, Tjänste 13, Lösen Ringtyp Posthorn Stämplar Oscar, Medaljong Landstorm, Luftpost Bandmärken Kongress, Förening Övrigt Buntar, Kuriosa Helsaker, Lokalpost, Kraschpost Vykort, Sverige och Hela Världen Häften, Rullar FDC, Årssatser, Kilovara, Litteratur, Tillbehör Mynt, Medaljer, Aktier...startar tidigast kl 14, Sverige samlingar och poster... startar tidigast kl 14, Sverige brevposter Norge Danmark med områden Island Finland med områden Nordensamlingar Luftpost Övriga länder Europasamlingar Hela Världen samlingar, Motivsamlingar Nominalvara Katalog - Numrering och värdering All numrering med nyanser på Skilling banco, Vapen, Ringtyp, Tjänste och Lösen samt Norden enligt Facit. Katalogvärden för Sverige och Norden är beräknade efter Facit Övriga länder numreras enligt Michel och angivna katalogvärden är i Michel Euro, senaste katalog är använd om inte annat anges och då gäller den valuta som Michel angivit. Nominalvärden anges i respektive lands valuta. INFORMATION TILL SKRIFTLIGA BUDGIVARE Ett skriftligt bud bevakas av oss på för köparen förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud, bjuder vi näst högsta bud + höjningen för den person som avgivit högsta budet. Ex. Utrop 250:-, bud 300:- och 375:-. Budgivningen börjar då på 325:-. Skulle i det angivna exemplet endast ett bud på 375:- föreligga, börjar budgivningen på 250:-. Skulle någon i salen sedan bjuda, så bjuder vi med höjningen 25:- upp till högst 375:- för den skriftliga budgivaren. Ovanstående förfaringssätt medför att Ni som högsta budgivare alltid erhåller objekt till förmånligaste pris. 2

5 TÄNDSTICKSETIKETTER 1 Mycket stor och omfattande samling i pärmar, lådor/askar, tryckark, arkivliggare samt litteratur. I de 41 albumen finns minst etiketter från olika svenska fabriker, inkl småfabriker samt 2 album japanska och kinesiska etiketter. I de över 80 lådorna/askarna av olika format finns ca 500 tändsticksaskar, i lådorna finns ett enormt sorterat dubblettparti. Minst 12 reklamaffischer av olika storlek och typer. Unika Färgprofver från Jönköpings Westra Tändsticksfabrik samt motsvarande från Vulcans tryckeri. Tryckta prover av askars utseende. 5 äldre böcker med fabriksprover av etiketter, troligen 1800-tal, dessutom 3 böcker från tal. Bok med tryckta upplagor från 1910-talet. Bland litteraturen finns A Tejders katalog, ex 54 av 200 (i lösblad). En unik samling som säljs i sin helhet. Very large and comprehensive collection in albums, boxes, sheets etc. 43 albums with at least to labels from diff Swedish factories, incl small ones and labels from China and Japan in 2 albums. Over 80 boxes with ca 500 match boxes, boxes with a very large duplicate stock. At least 12 advertisment posters in diff size/ types. Books with Färgprofver från Jönköpings Westra Tändsticksfabrik and Vulcans tryckeri. Printed proofs of matchboxes. 5 factorybooks with printers trials, some from late 1800 and 3 from 1960 s s. Book with printed numbers of labels from 1910 s. 1 copy of A Tejder is included, this is number 54 of 200 (lose leaves). An unique collection Katalog över Svenska Tändsticksetikketter av Arne Tejder, inb, ex 63 av 200. Mycket eftersökt bok

6 ex

7 HANDSKRIFTER, FÖRFILATELI 3 Mycket vackert och tidigt kurirbrev från Johan III (ej undertecknat) Till oss Elscheligh wår trotienare Erich Andersson gunsteligen dat Kalmar 3 dec 1571 med instruktioner angående någre fremmende sendebudh. Dekorativ adressida med stor slinga. UTSTÄLLNINGSOBJEKT Nicolaus (Nils) Gyllenstierna ( , riksråd redan 1555, riksämbetsman till 1593, ståthållare i Stockholm 1593). Synnerligen välbevarat kurirbrev sänt till Befallningsmannen i Tjust, Erik Andersson, med fullständigt, egenh undertecknat, innehåll dat Stockholm 15 augusti 1594, ang byggnadsarbeten. Mycket intressant brev och ett UTSTÄLLNINGSOBJEKT Carl Bonde ( , ståthållare över Dalarna 1607, Bergsöverste 1604). Mycket intressant egenhändigt skrivet brev dat Kopparberget 13 okt 1608 med fullständigt innehåll och adressida med 2 meanderslingor. Dekorativt, tidigt objekt Barbro Axelsdotter Bielke ( ). Egenhändigt skrivet och undertecknat brev med helt innehåll dat Rinkastadholm 1613 och sänt till Stockholm. Mycket vacker adressida med slinga Evert Horn ( ), ståthållare på Ivangorod och Narva Egenhändigt undertecknat brev dat Narva 23 maj 1614 med fullständigt innehåll och adressida. Horn blev dödsskjuten vid det ryska anfallet vid Pleskow mycket intressanta kurirbrevomslag, 2 odaterade och ett dat 1617, till den brandenburgiske adelsmannen Hieronymus von Birchkoltz ( ) som var Axel Oxenstierna behjälplig med att bygga upp ett svenskt underrättelse- och postsystem i Europa. 2 av breven med Cito-noteringar Mycket vackert kurirbrevsomslag till hovmarskalken Svante Banèr (född Djursholm 1584-död Riga 1628) i Nyköping med sirlig slinga och not ankom den 14 octobris åhr Gustav II Adolf. Egenhändigt undertecknad skrivelse dat wårt feltläger widh Birsen den 12 Decembris, Anno 1625 omfattande 1 ¼ sida med innehåll angående Nyland i Finland. Trots förstärkningar och ej störande fläck, ett mycket intressant objekt från det livländska kriget och skrivet utanför Riga Johan Banér ( , fältmarskalk). Egenhändigt undertecknat kvitto på tyska om 200 gulden i brandskatt. Underbart tidsdokument dat Haf 2 juli anno 1627 (Friesches Haff i Ostpreussen) Alexander von Essen, officer. Egenhändigt undert brev dat 2 dec 1627 i Polen med innehåll ang penninglån, på 2:a sidan kvittens på 68 taler dat Elbing. Vackert och tidigt brev från det polska kriget, ställt till Krigskamreren, med fullständig adressida Mycket vackert kurirbrevomslag med 6 rader titlar och slinga sänt till Gustav Horn ( ) i Livland, fältmarskalk och befälhavare över det finska krigsfolket, ankomstdaterat 18 mars Synnerligen vackert brev sänt till fältmarskalk Åke Tott (vid Bützow?) och egenhändigt undertecknat av Gustav II Adolfs sekreteraren Lars Grubbe dat Heidelberg Mycket intressant och lättläst rapport om 30-åriga kriget som bl a omnämner Gustav Horn, Bernhard von Weimar, Montecuculi, utvecklingen i Elsass mm. Ett underbart tidsdokument med fullständig adressida Intressant kurirbrevsomslag till Alexander Erskine (ovarsamt öppnat i nederkant), svensk krigskommissarie i Tyskland, med inte mindre än 4 Cito. Ovanligt objekt, blyertsdaterat Mycket intressant, karterat brev till landshövding Konrad Falkenberg i Kalmar, egenh undertecknat i amiralitetet av Klas Fleming ( ) 2 januari Ett vackert objekt med 6 rader titlar och fullständigt innehåll från den allmänna postens tidiga skede Kristina, , svensk drottning. Mycket intressant kurirbrev (veck över adressidan) till guvernören i Livland Anders Ericksson angående uttag av spannmål för armén i Skåne. Egenh undertecknat och daterat i Stockholm 12 mars Mycket intressant brevomslag till svenske vice-amiralen Bielkenstierna i Landskrona med sällsynt not Citissime och blyertsnot Intressant kurirbrevsomslag (revor i underkant) till riksrådet Sten Bielke ( ) sänt till Nyköping med 6 rader titlar och slinga, blyertsdat Synnerligen vackert kurirbrev med innehåll sänt till Generalsuperintendenten i Pommern egenhändigt undertecknat av Bengt Oxenstierna ( ) och daterat i Wismar 4 dec Karl XI. Assignation för Calmar fästning dat Stockholm 18 aug Mycket vackert, karterat brevomslag sänt av Karl XI till översten vid Västgöta Cavalleri med not ankom till giötaland d 13 Martij Ao Rutger von Ascheberg ( , guvernör över Skåne, Halland och Bohus län). Intressant, karterat brev till amiral Wachtmeister i Stockholm, dat i Malmö 1684, egenhändigt undertecknat B-stämpel typ 1 i vackert avtryck på karterat brevomslag till Carlscrona med not svarat 10 April Sällsynt objekt O W Fersen. Egenhändigt undertecknat brev till riksrådet i Stockholm angående reparationer av grundverken i Nyen, dat Narvens slått den 16 maj Fullständig adressida B-stämpel typ 5 i något suddigt avtryck på karterat brev till borgmästare och råd i Västerås dat Kolorerad postkarta över Tyskland mm utgiven av J B Homann i Nürnberg 1709, och utarbetad av kejserlige fältpostmästaren Johann peter Nell ( ), ny upplaga ca Mycket välbevarat och vackert objekt, därtill mycket sällsynt STOCKHOLM skrivstilsstämpel i mycket vackert avtryck på brevomslag till Dalarna, blyertsdat

8

9 29 STOCKHOLM bandeaustämpel typ 4. Karterat brev 1735 till Salsta med denna ovanliga stämpel STOCKHOLM bandeaustämpel typ 3 på brevomslag till Löfstad med intressant not ankom til Öregrund Påstcontoir d 24 Juli 1736 Recommenderas af Påstmästare Nordgren uti Tierp KRISTIANSTAD kronstämpel på brevomslag till Greve Carl Emill Lewenhaupt, Becka Skoog. Omslaget blyertsdat Karl (XIII). Egenhändigt undertecknad skrivelse 1793 ang majorsbostället Strömsbro i Östergötland Mycket vackert kronobrevomslag 1807 med kronostämpel med krona och 1740 på fältet Mycket intressant försändelse (20x18 cm) med 2 bruna fjädrar sänt till Åmål 1810 med not Couvert till det uppbrutna brefvet Fjäderbrev. Trevligt kronobrev 1811 med marschrutt till Carlskrona och på baksidan stor brun fjäder Fjäderbrev. Mycket vackert brev 1813 med brun och vit fjäder med öppen order till kronolänsman i Östergötland, obet beskuret i vänster marginal. Synnerligen dekorativt objekt Epidemibrev sänt från nuvarande Rumänien till Härnösand 1847 av svensk skeppare, genomstunget och med många transitstämplar och noteringar. Mycket dekorativt objekt st GALLATZ, AUS OESTER- REICH mm UDDEVALLA cirkelstämpel typ 1 i blå färg. Lyxstämpel på nätt brev , vilket är det tidigast kända datumet med denna färgade stämpel FJELLBACKA , cirkelstämpel typ 1. Lyxstämpel på brev Selma Lagerlöf. Visitkortsbrev st SUNNE 1930 med egenhändigt kortfattat brev från Selma Lagerlöf på visitkort med tryckt namn och sänt till Dr Th Ekelund resolutioner för officer vid Värmlands Fältjägare-Regemente undertecknade av interimsregeringen 1853 (Oskar I sjukfrånvarande), Oskar I (2 ex) resp Karl XV Hopvikta. 700 Bågstämplar 42 STOCKHOLM , typ 9, på vackert brev till Torpshammar ÖREBRO , typ 1. Prakt-Lyxstämpel på brevomslag. 300 Brev med utlandsanknytning 44 Intressant brev till Frankrike (fläck) från Stockholm 1828 med ett flertal transitstämplar, bl a frco Stralsund i skrivstil Intresant brevomslag blyertsdat 1838 st MINDEN 23.6 sänt via Greifswald till Stockholm och med lösenant 1 Rd 16 Sk Intressant brev från Turin 1849 till Stockholm med röd st TORINO 21:GIU, svart AUS OESTERREICH m fl transitstämplar Ofrankerat brev från Belgien med röd stpl ANVERS 14 AUG 1855 till Uddevalla med lösenbelopp i rödkrita och 7 transitstämplar Intressant brev från Vevey i Schweiz till Göteborg st VEVEY 14 MAI 64, ledst SCHWEIZ über BADEN m fl transitstämplar Ofrankerat skeppsbrev till Australien st STOCKHOLM med T-stpl och stpl 1/1 MORE TO PAY. Transitstämpel BRINDISI och ank stpl SYDNEY. Trots något medfaret, ett ytterst sällsynt objekt. Enligt uppgift tidigast kända ofrankerade brev till Australien och avbildat i Svensk Posthistoria sid Lösenbrev 50 Underbart vackert brev med SUPERBT avtryck av UDDEVALLA lösenstämpel typ III, fas I A , ant per Thorild fr Marstrand. Ett läckert objekt Stockholms 8-kantiga lösenstämpel 4 sk (typ II) på vackert brev där stämpelns datumsiffror är OMVÄNDA. Intressant och ovanligt objekt Lösenstämpel 1 Rdr 8 öre i mycket vackert avtryck på brev från London med transitstämplar HAMBURG Intressant, ofrankerat brev från Danmark 1864 till Gamleby avstämplat med nummerstämpel 1 och not Lösen 36 öre. 300 Poster förfilateli 54 Äldre brev och förfilateli i mycket bl kvalitet, bl a ca 30 brev med rakstämplar NYKÖPING, UPSALA m fl ALINGSÅS. 10 fribrev med normalstämpel 10, brev i defekt-blandad kvalitet m fl försändelser. 300 MILITÄRPOST 57 Mycket vackert brev till Carl Mörner med intressant innehåll ang utskeppning av trupper från Norrköping, dat Stockholm 6 juli 1637 och egenh undertecknat av Gabriel Oxenstierna och Conrad Falkenberg. Vacker adressida med stor sirat Mycket ovanligt brev från 24 oktober 1639 till Plözke i Hessen med tryckt innehåll från svenske överste Königsmark ang kontribution medelst hot om brandskattning av Hessen. Tysk text med översättning. Sällsynt objekt från 30-åriga kriget Fabian von Fersen. Litet kurirbrev med fullst innehåll till Sürintendent des Finance i Helsingör, daterat Walby utanför Köpenhamn 19 oktober Mycket ovanligt objekt från den svenska armén i Danmark Mycket vackert, karterat brev till Baron Fersen i Växiö från Carlshamn 20 april 1701, ang inskeppning av hästar Johan Henrik Hästesko. Karterat kuvert 1788 till fältmarskalken Axel Fersen med inneliggande innehåll ang kornett vid Adelsfanan. Hästesko var en av Anjalamännen och blev halshuggen på Ladugårdslandstorg Intressant försändelse Vackert ämbetsbrevsomslag från Blekinge med not med Marche-Route för 37 Volontairer och 23 Skeppsgossar Intressant kurirbrev till Major von Platen vid Franzburg med not fortskaffas från Richtenberg med innehåll inkvartering av jägare och husarer, daterat Lüchow 4 jan

10

11 64 Soldatpost. Mycket vackert brevomslag 1831 med not FORTskaffas af Trumslagaren No 563 Tärnqvist och rest av vit fjäder i sigillet Soldatpost. Intressant brevomslag inom Kalmar regemente till kaptenen i Bjerkaryd med not Fortställes av 58, 66, 46, 41 från korpral Lång Franskt militärt brevkort från svensk i fransk tjänst Parti med helsaker och militärpostbrev i god kvalitet, bl a ingår flera ex M Intressant parti militärbrev med bl a 5 ex M 8 på svarsbrev och 5 försändelser med 1938 års försöksstämpel vykort (privat tagna) från svensk militär på Åland under första världskriget. Intressant och ovanligt objekt M militärmärken, de flesta i god kvalitet, bl a 2 obeg M 1, 3 obeg M 3 och 7 beg, 2 obeg M 8 och 2 beg

12

13 SPECIALAVDELNING 4 SKILLING BANCO MAKULERADE UNDER JULI 1855 (FÖRSTA MÅNADEN). DEL 2. Denna helt unika samling är resultatet av över ett halvsekels samlarmöda och belyser på ett enastående sätt den första månaden av vår frimärkshistoria. De vid denna tid använda stämpeltyperna är rikligt representerade med även många ovanliga ortsstämplar. Då första månadens märken trycktes på tunt papper förekommer ofta någon mindre defekt vilket i sammanhanget saknar betydelse eftersom avstämplingar under denna första månad är så ytterst sparsamt förekommande, i synnerhet på försändelser a Δ Fräscht, vackert exemplar på brevstycke med distinkt stpl STOCKHOLM Intyg Harbrecht Fräscht och mycket vackert exemplar (helt obet def) med läcker stpl STOCKHOLM a Fräscht och vackert exemplar med lätt sidvänd stämpel WESTERÅS Intyg Sjöman Fräscht och vackert exemplar på brev med BLÅ stämpel NORRKÖPING , dessutom sidostämpel. Trots ktt, ett dekorativt och läckert objekt Dekorativt och vackert exemplar (obet rostfl) med sidvänd BLÅ 4-kantstämpel HALMSTAD Vackert exemplar (ngn kt) med rättvänd 4-kantstämpel GEFLE Vackert exemplar på fräscht brev med rättvänd 4-kantstämpel CARLSBORG , där datumet är ifyllt med bläck Synnerligen vackert, men ngt tunt ex med Lyxstämpel STOCKHOLM b Δ Mycket vackert och fräscht exemplar på brevstycke med lätt, rättvänd stämpel STOCKHOLM Sign Sjöman och intyg HOW mycket gott-praktexemplar a Δ Vackert, men ngt def exemplar på brevstycke med Praktstämpel STOCKHOLM Märket dessutom med intressant tryckdefekt i nedre skriftbandet. Intyg Sjöman Δ Fräscht och vackert exemplar på brevstycke med 4-kantstämpel CHRISTIANSTAD Fräscht exemplar på brev st STOCKHOLM Mycket vackert exemplar med Prakt-Lyx- 4-kantstämpel ÖREBRO Mycket vackert exemplar på fräscht brev med 4-kantstämpel GRYTHYTTEHED Ovanlig stämpel c Δ Färgfriskt, synnerligen vackert exemplar på brevstycke med Prakt-Lyxstämpel STOCKHOLM Ovanlig nyans. Intyg Sjöman mycket gott-praktobjekt Fräscht exemplar (obet def) med vacker stämpel WENERSBORG Vackert, men obet def exemplar med Praktstämpel MOTALA Mycket vackert exemplar med rättvänd 4-kantstämpel GEFLE Δ Mycket vackert exemplar på brevstycke med Praktstämpel GEFLE Fräscht och vackert exemplar (obet def) med distinkt BLÅ stämpel HALMSTAD Ovanlig stämpel Vackert exemplar med rättvänd stämpel WESTERÅS Vackert exemplar (obet def) med rättvänd stämpel MOTALA Δ Mycket fräscht exemplar (rh) på brevstycke med den ovanliga 4-kantstämpeln HAPA- RANDA F Fräscht och vackert men något defekt ex med rättvänd stämpel MOTALA Fräscht exemplar (något kht) på brev med tydlig stämpel STOCKHOLM , dessutom sidostämpel Vackert exemplar (tanddef) med distinkt, rättvänd 4-kantstämpel JÖNKÖPING b Δ Fräscht exemplar Praktstämplat med 4-kantstämpel GEFLE Nyansintyg Harbrecht Fräscht exemplar med lätt, sidvänd 4-kantstämpel DÖDERHULTSVIK Färgfriskt exemplar (obet rostfl) på brev med lätt, tydlig stämpel STOCKHOLM , dessutom sidostämpel Färgfriskt, mycket vackert exemplar med rättvänd stämpel STOCKHOLM a Mycket vackert exemplar med rättvänd stämpel WENERSBORG Sign BG och utlåtande Åkerstedt Fräscht och mycket vackert exemplar med lätt, rättvänd stpl SUNDSVALL Välcentrerat, vackert exemplar med lätt stämpel STOCKHOLM Fräscht och mycket vackert exemplar med lätt, vacker och rättvänd bågstämpel NORRTELJE Δ Fräscht och vackert exemplar på brevstycke med 4-kantstämpel GEFLE a Färgfriskt, mycket vackert exemplar med rättvänd stämpel SUNDSWALL , dessutom med klichéskada i nedre högra hörnet. Intyg Nils Svensson a Δ Mycket vackert och fräscht exemplar (bruten tand) på brevstycke med hel, välplacerad 4-kantstämpel SÖDERHAMN Intyg HOW Δ Mycket vackert exemplar på brevstycke stämplat STOCKHOLM Fräscht och vackert, men något defekt ex på brev st STOCKHOLM Märket dessutom med intressant dragspel Synnerligen intressant lot med 14 märken med olika datum i juli 1855 varav 3 på brevstycken, bl a ingår alla datum 3-8 juli. 3 märken är makulerade med bågstämplar och 5 med 4-kantstämplar. Synnerligen bl kval med större eller mindre def och även ngt märke med rep, men ett mycket ovanligt objekt Intressant lot med 14 märken i synnerligen blandad och delvis mindre god kvalitet, varav hälften med tydligt daterade stämplar i juli 1855, övriga med osäker datering Lot med 10 brev 4 skill bco varav 4 med tydliga stämplar i juli 1855 och 6 med otydliga stämplar men 5 av dessa är genom innehållet daterade till juli Blandad kvalitet

14 SKILLING BANCO b (*) 3 skill bco, blåakt grön. Ostämplat ORI- GINAL, som sig bör utan gummi. Trots obet rep, ett mycket vackert och fräscht exemplar av detta sällsynta märke som i denna nyans är synnerligen ovanlig i ostämplat skick. Dessutom en intressant klichéskada i höger yttre ramlinje. Sign Strandell och Sjöman samt intyg HOW. F c (*) 3 skill bco, blågrön. Oreparerat ostämplat ORIGINAL av detta sällsynta märke, dock tanddef och tfl E2 (*) 3 skill bco. Ostämplat ex av 1868 års andra eftertryck. Trots lätt genomlysande garantistämpel ett mycket gott ex. Intyg Sjöman E3 * 3 skill bco. Vackert ex av 1871 års eftertryck. Intyg Sjöman E3 (*) 3 skill bco. Ostämplat ex (ug) av det sällsynta eftertrycket 1871, typ d. Intyg Sjöman Godtagbart till gott ex a 3 skill bco. Oreparerat, fräscht och synnerligen vackert exemplar av detta ovanliga märke med del av rättvänd 4-kantstämpel -KALIX Trots en helt obet tunn punkt, ett ovanligt vackert ex med intyg Grenstedt a 3 skill bco. Trots riss, ETT SAGOLIKT VACKERT OREPARERAT EX MED SUPERB STÄMPEL CARLSHAMN INTYG HOW

15 120 1 a 3 skill bco. Mycket vackert, men reparerat exemplar av detta ovanliga märke stämplat GÖTEBORG b 3 skill bco. Vackert, men reparerat ex av detta ovanliga märke st GEFLE a, 3 a Δ 3 skill bco och 2 ex 6 skill bco på läckert litet brevstycke st GÖTHEBORG Intyg Sjöman mycket gott objekt. Ett vackert, intressant och mycket sällsynt UTSTÄLLNINGSOBJEKT m * 4 skill bco, blå klart tryck. Färgfriskt, ovanligt vackert ostämplat exemplar med bevarat originalgummi. Intyg HOW PRAKTEXEMPLAR. Sällsynt i denna kvalitet m 4 skill bco, blå, klart tryck. Intyg Sjöman felfritt, mycket gott-praktex E2 * 4 skill bco. Vackert exemplar av 1868 års andra eftertryck a 4 skill bco. Vackert exemplar med distinkt blå stämpel HÖGANÄS Mycket ovanlig stämpel a 4 skill bco. Vackert ex i djup färg med intressant färgfläck i nedre högra hörnet, stämplat RONNEBY d 4 skill bco, mattblå, tätt bottentryck. Praktexemplar av denna ovanliga myans med 4-kantstämpel WADSTENA X. Intyg HOW f 4 skill bco. Praktexemplar stämplat STOCKHOLM i 4 skill bco, ultramaringrå, tät botten. Fräscht, intressant och vackert exemplar av en bättre nyans med rättvänd stämpel STRENGNÄS och bläckifyllt Intyg Lundström j2 4 skill bco, gråultramarin, skiffergruppen. Fräscht och mycket vackert exemplar med Praktstämpel SÖDERHAMN k3 4 skill bco, ljust gråblå, turkosgruppen. Felfritt, fräscht och mycket vackert ex av denna svåra nyans med Lyxstämpel GAMLEBY , med intyg HOW PRAKTEXEMPLAR (4,3,5). Ytterst sällsynt i denna kvalitet j2 4 skill bco, gråultramarin. Fräscht vackert ex på litet brevomslag. Ovanlig nyans på försändelse k3 4 skill bco, ljust gråblå, turkosgruppen på mycket vackert brev med intressant bågstämpel UMEÅ Ytterst sällsynt nyans på försändelse. Intyg HOW. UTSTÄLLNINGSOBJEKT m 4 skill bco. Välcentrerat ex på vackert brev med rättvänd stämpel BJÖRNLUNDA m 4 skill bco i fräscht och vackert exemplar på brev med lätt Praktstämpel HERNÖ- SAND E2 * 6 skill bco. Fräscht och vackert ostämplat exemplar av 1868 års andra eftertryck. Intyg Sjöman Mycket gott exemplar E2 * 6 skill bco. Fräscht vackert exemplar av 1868 års andra eftertryck a1 6 skill bco. Vackert men något defekt ex med delstämpel GÖTHE(BORG) och liten del av andra stpl. Dessutom medföljer 1 normalex 4 skill bco c 6 skill bco. Trots veck, ett oreparerat, intressant och mycket vackert exemplar med lätt, rättvänd stämpel STOCKHOLM och del av rättvänd stpl FRANCO. Intyg Obe gott-mycket gott ex d 6 skill bco, gråbrun, tunt ppr. Felfritt ex av denna sällsynta nyans med rättvänd stämpel GEFLE Sign G Olofsson f 6 skill bco, brunakt grå. Felfritt, fräscht och mycket vackert exemplar med sidvänd stämpel STOCKHOLM Sign Strandell. Ovanligt i denna kvalitet b Δ 6 skill bco, ljusgrå. Härligt fräscht, välcentrerat och enastående vackert lodrätt par på brevstycke med lätta sidvända stämplar STOCKHOLM Intyg HOW (kopia). Ex Menzinsky. MAGNI- FIKT UTSTÄLLNINGSOBJEKT b, 2 m 6 skill bco (rep) och 4 skill bco Δ på vackert klipp från Tysklandsbrev st STOCKHOLM b (*) 8 skill bco, brunakt orange. Ostämplat original av detta sällsynta märke, dock rep a 8 skill bco. Fräscht och vackert, oreparerat exemplar med del av 4-kantstämpel a 8 skill bco, rödakt orange. Oreparerat intressant märke med stark felperforering b 8 skill bco. Oreparerat, vackert exemplar med del av rättvänd 4-kantstpl (LU)LEÅ b 8 skill bco. Oreparerat men ngt def exemplar med Praktstämpel OSCARSHAMN och del av andra stämpel f 8 skill bco. Oreparerat, mycket vackert och fräscht exemplar med sidvänd st STOCKHOLM Sign Sjöman och intyg Grenstedt g 8 skill bco. Fräscht ex av en ovanligare nyans (obet vht), med lätt stämpel CARLSKRONA X g 8 skill bco. Välcentrerat, fräscht och vackert exemplar med del av rättvänd 4-kantstämpel HVETLANDA. Intyg Lundström g 8 skill bco, orange, utflutet tryck. Vackert ex i härlig färg, dock rep ht h 8 skill bco. Oreparerat vackert exemplar st STOCKHOLM h 8 skill bco. Fräscht och mycket vackert ex med omvänd stpl STOCKHOLM och liten del av annan stpl. Sign Blomberg och intyg Sjöman mycket gott exemplar (3,4,3) E4 ** 24 skill bco. Postfriskt (fasts i marg) hörnmarginalexemplar av 1885 års eftertryck. Intyg Sjöman Mycket gott objekt a 24 skill bco. Oreparerat vackert ex med omvänd stämpel STOCKHOLM , dock med tandskada och riss c 24 skill bco, orangeakt röd, tätt bottentryck. Helt felfritt, fräscht och synnerligen vackert exemplar med Praktstämpel WADSTENA och liten del av andra stämpel. Intyg HOW mycket gott exemplar (3,3,4). Sällsynt i denna kvalitet c 24 skill bco, orangeakt röd, tätt bottentryck. Felfritt, perfekt centrerat, mycket vackert exemplar med omvänd stämpel STOCKHOLM och liten del av röd utländsk stämpel. Sign Strandell och intyg Sjöman mycket gott exemplar (3,5,3) c 24 skill bco, orangeakt röd, tätt bottentryck. Oreparerat vackert exemplar med sidvänd stämpel. STOCKHOLM Intyg Grenstedt

16 161 5 d 24 skill bco, ljust orangeröd. Helt felfritt, fräscht och mycket vackert exemplar av detta ovanliga märke med sidvänd stpl STOCKHOLM Intyg HOW mycket gott exemplar (3,3,3) d 24 skill bco. Vackert, men reparerat ex av ett ovanligt märke st STOCKHOLM d 24 skill bco. Vackert, men reparerat ex av ett ovanligt märke st LULEÅ E2 * 3-24 skill bco. Komplett, fräsch och mycket vacker ostämplad serie av 1868 års andra eftertryck, dock 3 skill def E2 * 3-24 skill bco. Komplett fräsch ostämplad serie av 1868 års andra eftertryck. 6 skill bco med intyg Strandell och 8 skill bco med intyg Blomberg E4 ** 3-24 skill bco. Komplett fräsch postfrisk marginalserie av 1885 års eftertryck LOKALFRIMÄRKEN E2 * 1 skill bco. Vackert ostämplat exemplar av 1868 års andra eftertryck E2 * 1 skill bco. Fräscht och vackert ostämplat exemplar av 1868 års andra eftertryck, typ e. Intyg Sjöman mycket gott exemplar N1 P (*) 3 öre svart. OTANDAT PROVTRYCK till 1871 års nytryck i mycket vackert 4-block med breda marginaler. Sällsynt N1 * 3 öre svart. Ostämplat Lyxexemplar av 1871 års nytryck N1 * 3 öre svart. Fräscht och mycket vackert ostämplat exemplar av 1871 års nytryck N2 ** 3 öre svart. Mycket fräscht postfriskt marginalexemplar av 1885 års nytryck N2 * 3 öre svart i vackert ostämplat exemplar av 1885 års nytryck N2 *, Svart och Brun Lokal i mycket vackra och 13 N2 * fräscha ostämplade exemplar av 1885 års nytryck a1 1 skill bco, tunt ppr. Ett sällsynt vackert exemplar (minimalt nålstick) av detta svåra märke med distinkt välplacerad stjärnstpl a1 1 skill bco, tunt ppr. Mycket fräscht och vackert exemplar av detta ovanliga märke a1 1 skill bco, tunt ppr. Ett felfritt vackert och fräscht exemplar av detta ovanliga märke a2 1 skill bco, medeltjockt ppr. Välcentrerat, fräscht och mycket vackert exemplar med lätt, välplacerad stjärnstämpel. Sällsynt i denna kvalitet. 800

17 179 6 a2 1 skill bco, medeltjockt ppr. Perfekt centrerat, fräscht och mycket vackert exemplar makulerat med stjärnstämpel. Intyg Grenstedt a2 1 skill bco, medeltjockt ppr. Fräscht ex (vht) makulerat med stjärnstämpel a2 1 skill bco, medeltjockt ppr. Mycket fräscht och vackert vågrätt par med disitinkta stjärnstämplar och perfekt tandning a2 Δ 1 skill bco, medeltjockt ppr i mycket vackert särat par (kt) på brevstycke makulerat med stjärnstämplar. Intyg Sjöman mycket gott objekt b Δ 3 öre gulbrun i mycket vackert par på brevstycke med bläckmakulering. Ett intressant och ovanligt objekt med märken i härlig färgstyrka. Intyg Sjöman mycket gott objekt a 3 öre brun på lokalbrev makulerat med stjärnstämpel. På brevets baksida stämpel LOKALBREF 2 DRA TN VAPENMÄRKEN b1 * 5 öre grön, 1855 års tandning, i ostämplat marginalex med intorkad gummering c1 * 5 öre gulgrön. Fräscht, mycket vackert ex av denna sällsynta nyans d *(*) 5 öre ljusgrön. Fräscht ostämplat exemplar c2 5 öre gulgrön. Prakt-Lyxexemplar stämplat STRÅTJÄRA c2 5 öre. Mycket vackert exemplar stämplat KARLSKOGA f1 5 öre. Prakt-Lyxexemplar st WESTERÅS enl intyg HOW d, 5, 12 och 30 öre på mycket vackert rekom- 9 c2, menderat brev med delvis bevarade sigill 11 e och snören, märkena med underbart vackra stämplar SALA a2 1 skill bco, medeltjockt ppr i underbart vackert par på lokalbrev med förutbetald utbärningsavgift. Märkena makulerade med varsin läcker stjärnstämpel. På baksidan av brevet stpl LOKALBREF 1 STA TN Sign Strandell och Sjöman. ETT FÖRSTKLASSIGT UTSTÄLLNINGSOBJEKT I SAGOLIK KVALITET a3 (*) 3 öre svart i härligt fräscht ostämplat PAR på obegagnat förfrankerat kuvert. Svart Lokal i ostämplade par är mycket sparsamt förekommande. Intressant objekt a 3 öre brun på Kungliga Generalpoststyrel- Kun- sens Cirkulär av den 25 november 1861 görelse Ang:de frimärken av 3 öres valör. Trots skador från inbindningen, ett enastående posthistoriskt dokument, känt i endast ett fåtal exemplar. RARITET OCH UTSTÄLL- NINGSOBJEKT a * 3 öre olivbrun. Vackert ostämplat ex med intyg Sjöman mycket gott ex N1 ** 3 öre brun. Postfriskt Praktexemplar av 1871 års nytryck N1 ** 3 öre brun. Vackert postfriskt exemplar av 1871 års nytryck N2 ** 3 öre brun. Mycket fräscht postfriskt marginalexemplar av 1885 års nytryck a 3 öre olivbrun. Vackert exemplar med intressant hyssning i vänster marginal b 3 öre olivakt gulbrun. Mycket vackert ex stämplat STOCKHOLM 4 TUR. Sällsynt i denna kvalitet b 3 öre. Välcentrerat färgfriskt exemplar st STOCKHOLMS TURSTÄMPEL. Intyg Obe Mycket gott exemplar b1 5 öre grön i 4 ex på sagolikt vackert brev till Norge, Prakt-Lyxstämplat FUNÄS- DALEN Av de fåtal kända brev med denna frankering är detta troligtvis det vackraste. EN PÄRLA. Intyg HOW Praktobjekt c ** 9 öre blålila. Postfriskt mycket vackert ex d * 9 öre blåviolett. Mycket vackert ostämplat exemplar b 9 öre. Underbart vackert exemplar med Lyxstämpel SKARA , dock rep d, 9 öre tillsammans med 3 öre Lejon typ II 14 B c1 på härligt fräscht och mycket vackert in- rikes brev st SÖDERHAMN a 9 öre rödviolett i lodrätt par som närporto på brev till Köpenhamn stämplat HELSING- BORG Ovanligt objekt a1 12 öre grönakt mörkblå. Praktexemplar av denna svåra nyans med ovanlig Lyxstämpel GYSINGE Intyg HOW a2 12 öre grönakt blå. Lyxexemplar med 4-kantstämpel WADSTENA Sällsynt nyans i denna kvalitet

18

19

20 210 9 c3 12 öre. Lyxexemplar st STOCKHOLM c3 12 öre. Synnerligen vackert exemplar med Lyxstämpel FELLINGSBRO d1 12 öre ljusblå. Sagolikt vackert exemplar (lätt vht) stämplat KÖPING d3 12 öre. Lyxexemplar (5,5,5) st WIMMER- BY enl intyg HOW d3 12 öre ljusblå. Praktexemplar med Lyxstämpel SALA Intyg HOW e1 12 öre. Praktexemplar med Lyxstämpel HEDEMORA variant 12 öre. Stämplat exemplar med marginalvattenmärke. Sällsynt c3 12 öre på brev med stämpeln 3 TÅG på märket och ESLÖF på kuvertet. Ytterst sällsynt objekt i en underbar kvalitet. Intyg HOW Praktobjekt c2 12 öre (kt) på brev från GÖTEBORG med anteckning och stämpel REGISTRERAS c3, 12 öre i par tillsammans med 4 ex 3 öre 14 B d Lejon typ II (par + 2 single ex) som UNIK kombination av 36 öres 3-dubbelt porto på mycket vackert brev st WARBERG ETT FÖRSTKLASSIGT UT- STÄLLNINGSOBJEKT a * 24 öre mörkt orange. Fräscht, vackert ostämplat ex av denna sällsynta nyans i * 24 öre. Härligt fräscht och vackert ostämplat exemplar d1 24 öre. Praktexemplar med typisk 1855 års tandning st ÖSTRA HUSBY h2 24 öre rödakt orange. Ett mycket vackert, välcentrerat exemplar med perfekt stämpel TROSA Intyg HOW Lyxexemplar (5,5,5) h2 24 öre. Mycket vackert exemplar med Lyxstämpel BALTACK h2 24 öre rödakt orange. Fräscht och mycket vackert exemplar med Lyxstämpel SALA Intyg HOW Prakt-Lyxexemplar (4-5,4-5,5)

21 d2, 24 och 12 öre på vackert rekommenderat 9 b3 brev med bevarade sigill och snören, mär- kena stämplade SALA h2, 24 öre och 3 öre Lejon typ II på vackert 14 B g brev till Tyskland med rättvända stämplar STOCKHOLM f 2, 24 öre rödakt orange och 12 öre på vackert 9 c 3 brev till London med transit- och ankomststämplar bl a röd PAID LONDON SHIP LETTER g ** 30 öre rosabrun. Postfriskt mycket vackert exemplar d ** 50 öre klar karmin. POSTFRISKT underbart vackert exemplar av denna sällsynta nyans f1 * 50 öre karminrosa. Fräscht, färgstarkt och mycket vackert ex med intressant tryck i nedre marginalen f1 50 öre. Ovanligt vackert exemplar med Prakt-Lyxstämpel STOCKHOLM , 12 N1 30 och 50 öre. Fräscha vackra exemplar * av 1885 års nytryck N1 *, 5-50 öre. Mycket fräsch och vacker ostämp N * lad serie av 1885 års nytryck. Dessutom ingår 17 öre grå och 20 öre Lejon ostämplat av 1885 års nytryck. F N1 * 5-50 öre. Komplett, fräsch och vacker ostämplad serie av 1885 års nytryck. 5 öre med dragspel. F LIGGANDE LEJON 236 P (*) Essay till 33 öre Lejon i blå och brunorange med ett 4-block i vardera färgen, det i brunorange med div def. Sällsynt objekt, ex Sjöman A a * 3 öre typ I, orangebrun. Mycket fräscht och vackert ostämplat exemplar av detta svåra märke. Utlåtande Strandell och intyg HOW mycket gott exemplar (3,3,4) A a * 3 öre typ I. Fräscht ostämplat exemplar av ett bra märke. F A c * 3 öre typ I. Fräscht och vackert ostämplat exemplar med sign Sjöman A c (*) 3 öre typ I i ostämplat men omgummerat par. Trots 1 ex med riss, ett fräscht, vackert och ovanligt objekt A a 3 öre typ I. Fräscht stämplat exemplar av ett bra märke A c 3 öre typ I. Ovanligt vackert exemplar av detta svåra märke st STOCKHOLM 1 TUR A c 3 öre typ I. Vackert och fräscht exemplar med dubbeltand i övre marginalen B d * 3 öre orangebrun. Ostämplat Prakt-Lyxexemplar. Sällsynt i denna kvalitet B e * 3 öre gulakt ljusbrun. Ostämplat mycket vackert exemplar B h 3 öre typ II i fräscht ostämplat marginal- *-** 6-block med 2 postfriska exemplar B d 3 öre. Intressant exemplar med sen användvar ning stämplat GÖTEBORG B d 3 öre typ II i lodrätt 3-strip + single (def) v 2 Δ med vackra stämplar LÖFVESTAD Det understa märket med variant typ III B c1 3 öre typ II på vackert lokalbrev stämplat NORRTELJE Sällsynt objekt B c2 3 öre typ II i 4 ex på mycket vackert inrikes brev makulerat med järnvägsstämplar WSB Intyg HOW Prakt-Lyxobjekt P (*) MODERSTÄMPELAVDRAG I SVART UTAN VALÖRSIFFRA för valörerna 17 och 20 öre. Trots betydelselös fläck och något tunt i hörnen efter gängse montering för förslagsmärken och provtryck, EN STOR RARITET OCH ETT HELT UNDERBART UTSTÄLLNINGSOB- JEKT KÄNT I ENDAST ETT FÅTAL EXEMPLAR b2 * 17 öre rödakt lila. Färgfriskt ostämplat ex av ett bra märke. Intyg Sjöman mycket gott ex c * 17 öre grå. Fräscht och vackert ostämplat exemplar av detta svåra märke. Intyg HOW mycket gott exemplar (3,3,3) c N *, 17 öre grå ost och 20 öre postfrisk i fräscha 16 N ** exemplar av 1885 års eftertryck b1 17 öre. Vackert exemplar på kartongppr b2 17 öre violett. Ett utomordentligt vackert och välcentrerat exemplar med helt daterad, rättvänd stämpel Intyg Obe Praktexemplar (4,4,4-5) b2 17 öre. Strålande vackert ex stämplat SALA b2 17 öre blåakt lila. Mycket vackert ex, (obet kt) med Lyxstämpel FALKÖPING b2 17 öre. Vackert ex st STOCKHOLM c 17 öre grå. Fräscht och ovanligt vackert exemplar stämplat TIERP c 17 öre grå. Välcentrerat, fräscht exemplar av detta svåra märke med sidvänd stämpel HALMSTAD c 17 öre grå. Vackert exemplar av en ovanlig nyans st NYKÖPING a Δ 17 öre karminviolett. Välcentrerat, färgfriskt och mycket vackert exemplar på brevstycke med Praktstämpel UDDEVALLA

22 b1* 20 öre. Fräscht och mycket vackert ostämplat exemplar b1 * 20 öre brunakt orangeröd. Välcentrerat mycket vackert ostämplat exemplar e 20 öre. Lyxexemplar (5,5,5) st SKÖFDE Intyg HOW e 20 öre. Mycket vackert, välcentrerat ex st KARLSBORG g, 20 öre. Underbart vackert exemplar med 16 e Lyxstämpel LILLA EDET Dessutom medföljer 1 Praktexemplar stämplat HÅKANTORP c 20 öre på mycket vackert brev till Norge stämplat GÖTEBORG Carl XV provtryck i gul färg och slät bakgrund med alla 5 valörer RINGTYP TANDNING b ** 3 öre. Postfriskt Praktexemplar e 3 öre i 4 exemplar (3-strip + single) som ovanlig kombination av normalportot 12 öre på synnerligen vackert brev, 3-stripet stämplat LANDSKRONA och det fjärde märket PKXP Nr Ett mycket intressant objekt a * 4 öre. Härligt fräscht och vackert ostämplat exemplar f * 5 öre. Färgfriskt, mycket vackert ostämplat exemplar c 5 öre. Prakt-Lyxexemplar st UPSALA f 5 öre. Prakt-Lyxexemplar st ÖSTRA HUSBY f 5 öre. Prakt-Lyxexemplar st TROSA d, 20 d 6 öre blåakt lila i 3-strip tillsammans med par 5 öre som 28 öres porto på ett underbart vackert brev till Finland. Det vackraste av de endast 2 kända med denna kombination. Intyg HOW Praktobjekt b * 6 öre ultramarinviolett. Vackert ostämplat exemplar b (*) 6 öre ultramarinviolett. Mycket vackert och färgfriskt ex. 400

23 f (*) 6 öre brunakt olivgrå. Färgfriskt, välcentrerat ostämplat exemplar (ug) av detta i ostämplat skick så sällsynta märke g 6 öre grå med dragning åt blågrå. Ett av de vackraste kända 6 öre grå, dessutom med den ytterst sällsynta stämpeln WAPNÖ ETT UNDERBART UTSTÄLLNINGSOBJEKT g 6 öre grå. Praktexemplar stämplat LUND Sällsynt i denna kvalitet e, 6 öre rödakt violett i färgstarkt exemplar 24 f tillsammans med 24 öre (def) som ytterst sällsynt kombination av 30 öres rekporto. Märkena makulerade ÖRKENED samt sidostämpel HESSLEHOLM Mycket intressant objekt med en portokombination känd i endast ett fåtal exemplar och 6 öre dessutom i en nyans som är sällsynt på försändelse e 12 öre. Fräscht och mycket vackert ex med Prakt-Lyxstämpel EKSJÖ p 12 öre. Praktexemplar med Lyxstämpel DELSBO d 20 öre. Prakt-Lyxexemplar st FINSPONG h 20 öre tegelröd. Praktexemplar med härligt distinkt stämpel TVETA a 20 på 20 öre. Lyxexemplar st WARA c 20 på 20 öre. Strålande vackert ex med Praktstämpel JULA c 20 på 20 öre. Prakt-Lyxexemplar stämplat FILIPSTAD c, 19 h 20 på 20 öre tillsammans med 5 öre på PS-kort med rättvända stämplar KALMAR Sällsynt objekt f * 30 öre. Fräscht och vackert ostämplat ex e 30 öre i Prakt-Lyxexemplar st ÖSTERSUND h, 30 öre i par tillsammans med 12 öre på 21 m mycket intressant adressbrev till paket st LUND Trots 12 öre med ktt pga montering över brevets kant, ett ytterst sällsynt objekt som enligt Facit är känt i endast 1 exemplar e, 30 och 12 öre på brev till Frankrike stämp- 21 k lat GÖTEBORG a * 50 öre rosa, gulakt papper. Mycket vackert ostämplat exemplar e 50 öre. Lyxexemplar st MALMÖ PAKET c * 1 Rd. Fräscht mycket vackert exemplar av detta svåra märke d (*) 1 Rd. Mycket vackert ostämplat exemplar (obet kt) av detta ovanliga märke. Intyg Sjöman mycket gott ex. 500 TJÄNSTE TANDNING Tj 1 a ** 3 öre. Fräscht, mycket vackert postfriskt exemplar Tj 2 a * 4 öre gråsvart. Ostämplat Praktexemplar (vht) Tj 2 a * 4 öre. Underbart fräscht och vackert ostämplat exemplar Tj 3 a * 5 öre. Ostämplat Prakt-Lyxexemplar i en härlig fräschör Tj 3 b 3 öre i 4 exemplar som sällsynt kombination av normalportot 12 öre på vackert brev st MANTORP Intressant objekt Tj 4 b * 6 öre grå. Mycket vackert och fräscht ostämplat exemplar med sign Strandell och intyg HOW mycket gott ex (3,3,3) Tj 4 b 6 öre grå. Underbart exemplar med Lyxstämpel BRÅTENSBY Sällsynt stämpel, därtill på ett ovanligt märke Tj 5 d ** 12 öre. Postfriskt mycket vackert ex Tj 5 c2 12 öre gråakt blå. Lyxexemplar stämplat KÖPING Tj 6 b * 20 öre orangeröd. Härligt fräscht och mycket vackert ostämplat exemplar av detta ovanliga märke. Intyg HOW mycket gott ex (3,3,4) Tj 7 c * 24 öre. Ovanligt vackert ostämplat ex (helt obet vht) av detta sällsynta märke Tj 7 f * 24 öre rödakt orange. Mycket vackert och fräscht ostämplat exemplar av detta svåra märke. Kopia av intyg från HOW på 4-block som detta märke ingått i medföljer Tj 7 f 24 öre rödakt orange. Lyxexemplar st KARLSTAD Tj 8 e * 30 öre ljust gråbrun. Fräscht och mycket vackert ostämplat Praktexemplar (4,4,4) med intyg HOW Tj 8 a, 30 och 12 öre på intressant och vackert Tj 5 a rekommenderat brev st ÅRJENG Trots märken med mindre def, ett sällsynt objekt

24 22

25 316 Tj 9 a * 50 öre violettakt karmin. Mycket vackert och fräscht ostämplat exemplar. Intyg HOW mycket gott ex (3,3,4) Tj 9 b * 50 öre violettakt rosa. Perfekt centrerat mycket vackert ex (vht) Tj 10 a * 1 kr. Mycket vackert och fräscht ostämplat Praktexemplar (4,4,4) av detta ovanliga märke med intyg HOW. Sällsynt i denna kvalitet LÖSEN TANDNING L 1 ** 1 öre. Postfriskt Praktexemplar. Ovanligt i denna kvalitet L 2 a * 3 öre. Ostämplat Lyxexemplar L 2 a *-** 3 öre i mycket vackert ostämplat hörn-4-block med 2 postfriska ex L 6 a ** 20 öre blå, klar färg. Postfriskt, strålande fräscht ex av denna mycket sällsynta nyans L 6 b 20 öre grönakt blå. Strålande vackert ex stämplat FLODA L 6 c 20 öre gråakt blå med lila Praktstämpel KULLTORP Mycket färggrant L 7 a * 24 öre rödviolett. Fräscht ostämplat Praktexemplar av ett bra märke. Ovanligt i denna kvalitet L 7 a 24 öre rödviolett. Underbart vackert ex med rättvänd stämpel ROTEBRO , dvs 13:e dagen. Sällsynt i denna kvalitet L 7 a 24 öre rödviolett. Fräscht ex av en ovanlig nyans L 9 b * 50 öre ljust orangebrun. Ostämplat Prakt-4-block RINGTYP TANDNING b * 3 öre. Ostämplat Praktexemplar b *(*) 3 öre matt orangebrun. Ostämplat Prakt- Lyx 4-block med minimala fastsättarspår. YTTERST SÄLLSYNT UTSTÄLLNINGSOBJEKT d, e, h 3 öre. 3 vackra ostämplade exemplar i * olika nyanser c 3 öre mörkt orangeakt brun. Mycket vackert exemplar av denna svåra nyans h 3 öre. Fräscht och mycket vackert ex med Lyxstämpel ASKERSUND d* 4 öre. Fräscht och mycket vackert ostämplat exemplar b * 4 öre grå. Fräscht, mycket vackert ostämplat 4-block. Sällsynt nyans i block c2 4 öre gråsvart-svart (ft). Vackert ex av en sällsynt nyans stämplad STOCKHOLM LGL i * 5 öre. Ostämplat Praktexemplar k * 5 öre. Ostämplat Lyxexemplar a 5 öre grågrön. Sällsynt vackert ex av en bra nyans med Lyxst ÖDESHÖG a 5 öre. Praktex st WERNAMO h 5 öre. Prakt-Lyxexemplar st FRISTAD j ** 6 öre. Mycket fräscht och vackert postfriskt exemplar f ** 20 öre. Mycket fräscht och vackert postfriskt exemplar v1 (*) 20/TRETIO öre. Felfritt, fräscht och mycket vackert ostämplat exemplar (ug) av detta ytterst sällsynta feltryck. Intyg HOW. INTERNATIONELL RARITET OCH UTSTÄLLNINGSOBJEKT a 20 öre. Mycket vackert ex med Praktstämpel CHARLOTTENBERG f 24 öre citrongul på hårt vitt papper. Mycket vackert ex st BORÅS j * 30 öre. Mycket vackert ostämplat ex b2 30 öre brunsvart, hårt vitt papper. Stämplat Praktexemplar av en ovanlig nyans c 30 öre olivakt brun. Fräscht och mycket vackert exemplar av denna ovanliga nyans st UPSALA f * 50 öre. Fräscht och mycket vackert ostämplat exemplar e 50 öre. Prakt-Lyxexemplar st LIDKÖPING h, 50 öre i 2 ex tillsammans med 2 ex 4 öre 29 e, 39 och 10 öre O II boktryck som porto 1:18 på intressant rekommenderat brev till Holland av 5:e viktklassen st GÖTEBORG Ank stämplat. Trots 50 öre med mindre def, ett sällsynt objekt ** 1 Rd. Härligt fräscht och underbart vackert postfriskt Praktexemplar. Sällsynt i denna kvalitet. Intyg HOW * 1 Rd. Ostämplat fräscht och vackert ex av detta ovanliga märke Rd. Fräscht och ovanligt vackert ex av detta ovanliga märke med Prakt-Lyxstämpel KALMAR Rd. Välcentrerat, fräscht och mycket vackert exemplar med rättvänd stämpel NÄSSJÖ Rd. Vackert och fräscht ex på ovanligt tjockt papper med omvänd Praktstämpel STOCKHOLM Rd. Mycket vackert exemplar av detta ovanliga märke b * 1 kr gulbrun och mörkblå. Välcentrerat, mycket vackert ex av en mycket sällsynt nyans g ** 1 kr. Trots veck, ett synnerligen vackert och färgfräscht postfriskt exemplar av detta svåra märke med intyg HOW. F * 3 öre-1 kr. Komplett mycket fräsch ostämplad serie (ej 1 Rd), med 2 olika nyanser på 3 och 6 öre TJÄNSTE TANDNING P (*) 20 öre blå. OTANDAT PROVTRYCK I VACKERT EXEMPLAR MED STARKT SPEGELTRYCK OCH PÅ BAKSIDAN TEXT PROFTRYCK. STOR RARITET OCH UTSTÄLLNINGS- OBJEKT KÄNT I NÅGOT ENSTAKA EXEMPLAR Tj 11 a 2 öre. Prakt-Lyxexemplar st MALMÖ Tj 15 b ** 6 öre. Fräscht postfriskt 9-block med marginal Tj 19 v1 20 öre. Fräscht OTANDAT ** postfriskt 6-block Tj 20 c 24 öre. Ostämplat strålande vackert *-** 4-block där nedre vänstra märket är ett postfriskt Lyxexemplar Tj 20 c ** 24 öre. Vackert och fräscht postfriskt 4-block Tj 22 A d 50 öre röd typ I. Marginal-4-block stämplat OINLÖST. Ovanligt objekt Tj 22 B ** 50 öre röd typ II. Postfriskt fräscht ex Tj 22 B ** 50 öre typ II. Postfriskt ex med Lyxcentrering (obet gummiveck) Tj 24 A d * 1 kr typ I. Mycket vackert och fräscht ostämplat exemplar av detta svåra märke Tj 25 v2 * 10 på 12 öre med upp- och nedvänt påtryck. Ostämplat Praktexemplar av detta sällsynta märke

KVALITETSAUKTION 126 6 DECEMBER 2008

KVALITETSAUKTION 126 6 DECEMBER 2008 KVALITETSAUKTION 126 6 DECEMBER 2008 204 1617 349 KVALITETSAUKTION 6 DECEMBER 2008 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag - torsdag

KVALITETSAUKTION 127 23 MAJ 2009

KVALITETSAUKTION 127 23 MAJ 2009 KVALITETSAUKTION 127 23 MAJ 2009 239 257 259 316 317 1182 1277 1212 1318 1362 ex 1575 ex 1575 199 200 KVALITETSAUKTION 23 MAJ 2009 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 10 VISNING

KVALITETSAUKTION 135 22 SEPTEMBER 2012 Samling Leon Nordin

KVALITETSAUKTION 135 22 SEPTEMBER 2012 Samling Leon Nordin KVALITETSAUKTION 135 22 SEPTEMBER 2012 Samling Leon Nordin 66 1 KVALITETSAUKTION 22 SEPTEMBER 2012 kl 13.00 SCANDIC PARK HOTELL, KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm

Halländska Skilling Banco

Halländska Skilling Banco Halländska Skilling Banco Halländska stämplar på Skilling Banco Det finns 14 kända stämplar från Halland på skilling banco-frimärken. Alla finns med i denna skrift. Denna artikel är en uppdaterad version

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

BJöRN JARLVIK FILATELI BJöRN JARLVIK FILATELI AUKTION NR 81 SÖNDAGEN 13 mars 2016. KLOCKAN 15:00. view the lots, and more lots on internet www.jarlvik.com visning på internet BJÖRN JARLVIK FILATELI BOX 9110 102 72 STOCKHOLM

KVALITETSAUKTION DECEMBER 2010

KVALITETSAUKTION DECEMBER 2010 KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 281 488 595 357 134 227 383 450 525 607 611 602 375 KVALITETSAUKTION 4 DECEMBER 2010 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 00 VISNING Humlegårdsgatan

titel Utg.ort start slut sidantal Leverans ADRESS KONTOR FÖR ÖSTERGÖTLAND MED WADSTENA LÄN (1831) Linköping Lev. 2 AFTONBLADET (1811)

titel Utg.ort start slut sidantal Leverans ADRESS KONTOR FÖR ÖSTERGÖTLAND MED WADSTENA LÄN (1831) Linköping Lev. 2 AFTONBLADET (1811) titel Utg.ort start slut sidantal Leverans ADRESS KONTOR FÖR ÖSTERGÖTLAND MED WADSTENA LÄN (1831) Linköping 1831 1831 360 Lev. 2 AFTONBLADET (1811) Göteborg 1811 1833 14 070 Lev. 1 AFTONBLADET I NORRKÖPING