Auktionslista regionalträff Umeå

Download "Auktionslista regionalträff Umeå 2014-09-20"

1 Sida 1 Auktionslista regionalträff Umeå Nr Kat nr Beskrivning Utrop Sverige postfriskt 1 Årssats Svenska frimärken 1977 ** F 152C GUSTAV II ADOLF (K-värde160 kr, lite ruff) ** 25 3 F 261BC NYA SVERIGE K-värde 275 kr ** 50 4 Årssats Svenska frimärken 1981 ** 80 5 Årssats Svenska frimärken 1977 ** F 54 F 54** Lyxex. Otandat, K-värde 1500 ** F61v1 F 61 v1* Otandat * 60 8 F , 114* Landstormen * 25 9 F 13 F13* Lokalmärke, K-värde 6000 * K-värde 270 ** K-värde 330 ** K-värde 530 ** bz K-värde 750 ** cx bz K-värde 275 ** A+C K-värde 595 ** A+B+C K-värde 290 ** C K-värde 360 ** K-värde 265 ** BC K-värde 750 ** BC K-värde 400 ** CB K-värde 400 ** A+C, 321 A+B+C K-värde 335 ** kpl K-värde 660 ** kpl K-värde 430 ** kpl K-värde 340 ** kpl K-värde 260 ** kpl K-värde 600 ** kpl K-värde 385 ** BB 4-block K-värde 560 ** kpl K-värde 275 ** SX 1+2 K-värde 340 ** Block ur HA 6 OV K-värde 215 ** Block ur HA 6 RH K-värde 360 ** K-värde 120 * kpl postfriska serier 40-talet, K-värde: 808 kr ** Årssats Sverige häften 1999, nom. 470:50 ** Pärm med postfriskt Sverige, nom 628:- ** 300 sign. block Birgitta, 2 Garbomärken USA 38 Sverige - Det svåra bordtennisblocket med ** 550 flaggorna i bakgrunden ** Sverige stämplat 39 F 321 CB Stpl. Ronneby 19-4, F 321 CB Stpl Torsås, insticksböcker Sverige. Stpl Div. Stockholmia 74, fotboll, pop, 100 abonnentgåvor m.m. 43 F 54 2 st märken med spegeltryck F 330 BB SKANSEN. LYX STÄMPEL 40 LULEÅ (K-värde 80.-) BD 45 Plåtlåda med stpl. Sverige, fina stämplar Insticksalbum med stämplade märken 100 många fina stämplar, hela Sverige

2 Sida 2 47 FDC Bromma 50 öre på Rekbrev F4 F 4, 8 skilling, intyg Nils Svensson F 65 F 65 Posthuset F 13 F 13 Lokalmärke, K-värde Utgår CB 266 CB på vykort, K-värde 350 kr Gustav VI Adolf - 10 olika praktstämplade BB-par Sverige: 3,3 kg klipp Snedcentr vä, en kort tandspets på 20 öre,hudiksvall K-värde 450 kr A bz Facit 400 kr bz Facit 300 kr Nyköping Prakt BC Facit 350 kr CB Facit 350 kr CB Facit 450 kr BC Facit 350 kr CB Facit 350 kr BB Facit 400 kr CB Facit 700 kr Lyckorna Lyxstpl Stockholmia 55 stpl serie Block Helsingborg 9 Lyx Lyxstpl serie Bjurholm LBB 6 AC Boliden Lyx AC BB Boliden Lyx AC BB Uddevalla 1 Lyx HBL Sundsvall 1 Lyx Y G Skoghall Lyx Sundsvall 1 Lyx av den svåra valören! Y HBL Sundsvall 1 Lyx Y Sundsvall 1 Lyx Y Sundsvall 1 Lyx Y Sundsvall 1 Lyx Y Sundsvall 1 Lyx Y Sundsvall 1 Lyx Y Bjurholm LBB 6 Lyx AC Färjestaden Lyx Karlstad 4 Lyx Bjurholm LBB 6Llyx AC Block Nordmaling LBB 6 Lyx AC Sundsvall 1 Lyx Y Sundsvall 1 Lyx Y C Bjurholm LBB 6 Lyx AC Bjurholm LBB 6 Lyx AC Boliden Lyx AC Bjurholm LBB 6 Lyx AC BB Bjurholm LBB 6 Lyx AC BB Bjurholm LBB 6 Lyx AC BB Bjurholm LBB 6 Lyx AC Jönköping 1 Lyx F Tj 16 A Wadstena Lyx E 25 Sverige häften 99 Sverige, häften och block stpl. stpl Sverige 9 olika automathäften ** häften med C,kn el Rt, en del dubbla 101 K-värde ca 1200, Nom: ** häften, nom ** st automathäften, HA7 OH, HA 13-B-RH 103 HA 14 F2-O, Ha 15 B1-O, Ha 15 B1-R ** Svenska frimärkshäften 1987 ** 170

3 Sida Plastask med häften, nom Facit 976:- ** 100 Sverige ortstämplar 17 st RINGTYP med snygga ortstämplar, 106 bl.a. Edsleskog, Lena, Sya, Töre. M.fl. Hela Sverige F47 Stpl Norra Degerfors prakt AC Tj 18 Stpl Umeå Lyx AC F 219 Stpl. Hällnäs Lyx AC Tj 7 Stpl Wadstena Prakt E Tj 10 Stpl Malmö paket Lyx M Tj 14 Stpl Vesterhiske Prakt AC Tj 16 Ab Stpl Strängnäs Lyx D Tj 16 B Stpl Umeå prakt AC Tj 16 B Stpl Djupviken prakt AC Tj 22 A stpl Skärblacka prakt E 40 Div stpl Tj märken bl.a. tj 39,38,29,54 m.fl 117 k-värde drygt 200, läsbara stämplar, 21 st ortstämplar från Ac läsbara AC F 55 HARA BY på OII F55 stpl Prakt Z F 38 Sundsvall på 1 krona ringtyp Lyx Y läsbara stpl. Y-län på två instickskort Y läsbara stämplar på ringtypsmärken Hela Sverige läsbara stämplar på bandmärken Hela Sverige järnvägsstämplar mest på OII och ringtyp jvg F märken med ångbåt och jvg stämplar märken OII Fra Sverige M, Fra Sverrig, Från 50 Utland, Bläckkryss och korkstpl.(8 trianglar i ring) st stämplar från Ac på OII och framåt AC st stämplar från Y-län, på OII och framåt Y ST. LYX STÄMPLADE BD mest tal BD 60 inkl. RANDIJAUR pob Tj 16A 10 öre röd Norra Degerfors Lyx AC Tj 3 5 öre grön Norra Degerfors AC L 18 Lösen 30 öre Homsund AC Tj 22A 50 öre röd typ 1 Umeå Lyx AC F öre gul stpl Umeå Lyx AC F 262C 15 öre brun stpl Holmsund AC Bjurforsfallet på brev AC stämplar på mest bandmärken från BD län BD Postställe Vindeln-Slipstensjön på avi AC F 266BC, Vägsele, AC Myrheden F , Ånäset F AC Jörn F381 B, Lbr AC Koler 1934, Piteå 1883, Nystrand 1934 BD Praktstpl. Boden, Luleå, Piteå, Överkalix BD Tj 13A Härnösand , Tj 21 prakt Y F 52 Sundsvall Ö-vik Tj 47 Y Vindeln F , Första dag AC Vindeln F , första dag AC Vindeln F , Greta Garbo FD stpl AC 25 Resthäfte OII Ac+BD och lite jvg X-län Många snygga stpl, Bl.a. Båtskärsnäs, Myr- 149 heden, Nattavara, Nemifors 208 märken AC/BD 150 Resthäfte Y+Ac Bl.a. Bjurhom Pob 4, Agnäs 150 Ns 58q, Hörnsjö m.fl. 132 märken Y/AC resthäften, 4 Y + 1 Ac, med mest klipp, 151 bl.a. Obbola på medalj märken Y/AC X-län, Ns märken inkl 18 klipp BRA! X 100 X-län, 175 tvättade + 17 klipp Mycket OII 153 och Gävle, många snygga stämplar X 75 Y-län, 300 tvättade + 20 klipp, Mycket OII många städer, många snygga stämplar,

4 Sida 4 Bl.a Ö-vik på 12 öre vapen, Ånge på klipp öre ringtyp, Tannflo på klipp ns 58V Y 150 Y-län, 108 olika ns 60, totalt 150 märken 155 många prakt/lyx stämplar Y Umeå, 7 st Lbb 1,2,5,6,7,9,10. Lyx AC F 425 F 425 Långbäcken LYX. AC-län. AC F823 F 823 Grundforsen Prakt. AC-län. AC F2262 F 2262 Svedjeholmen ?. Y-län Y 25 Sverige brev 160 F 242 C Brev med F 242 C stpl UMEÅ AC bke 10 Brefkort,bKe 10 stpl Umeå AC 25 Förfilatelibrev avsänt fr. London 12 juni , stämplat Götheborg till Herr E Häggström Umeå 163 Kalixfors postomb (Postal 125:-) BD 50 Bildsida Kebnekaisemassivet. Fin kvalité. 164 En rekommenderad försändelse. AC 25 Stensele Blankett n:r Inlämningsbevis rörande Ängesdal Ns 58p AC Bl Obetydligt veck. 166 Postanstalten 1728 x (Storuman) AC 25 Kuvert. 167 Postanstalten 1738x (Övertorneå) BD 30 Rek. Kuvert. 168 Postanstalten 1703 L (Vitvattnet) BD 30 Kuvert. God kvalité. 169 Postanstalten 1641 P (Sörberge) Y F 277 F 277 FKMB SVL-SÖHN-SVL Kuvert. Y F 420 F 420 Porjus Pob 2 Saltoluokta 17.?.62. BD 30 Vykort. ( Postal 75:-). Fin kvalité. 172 F F 795 Umeå Sista-dag. Kuvert. AC 30 F 744 Stöckeby Kuvert. Fin kvalité. 173 bke 17 bke 17 Åsele Ns 58p I Fin kvalité. AC 25 F 82 F 82 Tafnäs Eftersänt och Z/J-AC stämplat Norrbystrand (Postal 2000:- ) Vykort. 175 F 59 F 59 x 2 Adresskort till paketpostförsändelse AC 45 Lycksele Blankett n:r 239. Vertikalt veck. 176 F 52 F 52 Bastuträsk Ns AC 25 Vykort. Fin kvalité. 177 F 1122 F 1122 Stensele Skarvsjöby Ns 60 AC (Postal 100:-). Fint. 178 F 1132 F 1132 Stensele Skarvsjöby Ns 59 AC (Postal 200:-). Fint. 179 F 1066 F 1066 Dorotea- Avaträsk AC 25 ( Postal 50:-). Fint. 180 F 2082 F 2082 Tärnaby Ns 64Gx AC 25 I bruk Fint. Skellefteå Ns 7. Brev med innehåll. AC Sänt till Direktionen öfver Vesterbottens Läns Lasarett och Kurhus Umeå. om för bemädle Dräng rum å Curhuset finns eller ej. Skellefteå den 15 september En dåtida remiss med andra ord. 182 F 9 F 9 Umeå Ns 10 IV AC 100 Brev. Fin kvalité. 183 Tj 5 F Tj 5 Umeå Ns 16 I Monterad. AC F 318, 320 F Bjurholm postomb 4 AC 40 (Västerås) Brev. 185 F 871 F 871 Blattnicksele pob Brev. AC F246 F 246 Bullmark postomb AC

5 Sida 5 Rekvisition F Dorotea pob Rekbrev. AC F 435 F 435 Fredrika postomb AC F 394 F 394 Lillholmträsk postomb AC F 425 F 425 Malåträsk pob AC F 796 F 796 Nordmaling pob AC 75 (sista-dag). (Postal 300:-) 192 F 272 F 272 Nordmaling pob AC Adakgruvan - Lyx AC Aspsele - Lyx AC Balsjöåsen - Lyx AC Bastuträsk POB 1 - Lyx sista dag AC Tj 23 Bjurholm - Prakt AC Blattnicksele - Lyx AC Blåviksjön Postomb 1 - Lyx AC Borgafjäll - Prakt AC Buresjön - Lyx AC Bygdeå - Lyx AC Tj 16 B Bygdeå - Prakt AC Dorotea - Prakt AC Drängsmarkby - Lyx AC Furuön - Prakt AC Gardvik - Lyx AC /177 Gargnäs - Prakt AC Gunnarn - Lyx AC Holmsund - Lyx AC Håknäs - Lyx AC Tj 16 B Hällnäs AC Lafsjön - Prakt AC Lajksjöberg - Lyx AC Lajksjöberg - Lyx AC Latikberg - Prakt AC Lycksele - Lyx AC Malgomaj - Lyx AC Meselefors - Prakt AC Nordmaling LBB 5 - Lyx AC Norra Degerfors - Lyx AC Norsjö - Lyx Nst 14 AC SX Nyåker LBB 1 - Lyx AC Pauträsk - Lyx AC Rundvik - Lyx AC Skansholm - Lyx AC Skellefteå - Lyx AC Tj 16 A Skellefteå - Lyx AC Skivsjöstrand - Prakt AC Sorsele - Lyx AC Storuman - Lyx AC Svanavattnet - Prakt AC Tresund Postomb 1 - Prakt på klipp AC Träskholm - Prakt AC Tj 44 Ullbergsträsk - Prakt AC Umfors - Lyx AC Umnäs - Lyx AC BL 29 Ursviken - Lyx AC Vallsträsket - Lyx AC Vilhelmina - Lyx AC Vindeln - Prkat AC Volgsele - Lyx AC Volgsjöfors - Prakt AC A Vägsele Postomb 1 - Lyx AC B Vännäs - Lyx Nst 59 G AC Vännäsby - Lyx AC Västra Örträsk - Lyx AC 25

6 Sida Yttersjön - Prakt AC Åsele - Lyx AC A Öster Jörn - Prakt AC C Öster Jörn - Prakt AC 25 2 visiralbum med ca 400 märken med ortsstämplar från hela Sverige POSTANSTALTENBREV, Jämtland 10 st olika 253 militärbrev till f- värde 865:- Bl.a. Gäddede Z 200 Hede, Ljusnedal, Mörsil, Näkten, Skärvången, Storlien och Åre POSTANSTALTENBREV,Norrbotten 10 st olika 254 militärbrev till f- värde 490:- Bl.a. Avaheden BD 100 och Öjebyn. (inga lika i nästa obj) POSTANSTALTENBREV,Norrbotten 10 st olika 255 militärbrev till f- värde 485:- Bl.a. Nkkala och BD 100 Gällivare ** (två stjärnor) (inga lika som i föreg.obj) POSTANSTALTENBREV, Västerbotten 8 st olika 256 militärbrev till f- värde 645:- Bl.a. Brännland, AC 150 Holmsund, Spöland, Stensele och Umeå typ 2 POSTANSTALTENBREV, Västernorrland 5st olika 257 med stämplarna Härnösand, Indalsälven, Sunds- Y 100 vall 1, Sörberge, och Ö- vik (Facit- värde 490:- ) 3 Brev med AC-stämplar i prakt: 258 Skansholm, Järvsjöby och Tresund AC Sverige: 2,5 kg brev 30 Norrbotten brev Objekt D Samling på 53 blad med norrbottniska orter åren Monterade på blad med fotohörn (motsvarande). 1 3 brev per sida. I huvudsak rek.brev med ankomstnummer (anges med (R).) Enhetspris 50:- per objekt som omfattar 1-2 blad. För varje ort anges märkena med Facit-nr. Arjeplog F 451, 452, 453 (R) Jutis F 451, 452, 453 (R). 260 Jäckvik F 451, 452, 453 (R ). Laisvall F 451, 452, 453 BD 50 Bergnäsudden 456,456, 457. Långudden 456, 456, Mellanström 393, 467, 468 (R) Slagnäs 467, 468 BD 50 Arvidsjaur 451, 452, 453 (R). Auktsjaur F 451, 452, 453 (R). 262 Balkovare F 451, 452, 453 (R) BD 50 Lauker F 451, 452, 453 ( R). Moskosel 451, 452, Abborrträsk F 456, 456, 457 (R) Moräng F 467, 468 BD 50 (Avaviken 456,46,457 (R )Glommerstr.F 393,467,468 (R) Pjesker F 467,468 (R) Södra Sandträsk F 467,468 (R) 264 Ljusträsk F 476,476, 477 (R). BD 50 Hålbergsliden F 478,479,480 (R). Boden 1 F 469,470 (par resp 3-strip) (R). 265 Boden 8 F 469,470 (par resp 3-strip) (R) BD 50 Boden 19 F 469,470 ( 3-strip resp par) (R). Bodträskfors 442,443,444 (R).Gullträsk 442,443,444 (R). 266 Gransjö F 442, 443, 444 (R). BD 50 Harads F 442,443, 444 (R). Näsberg F 442,443,444 (R). Lakaträsk F 442, 443, 444 (R). 267 Sandträsk Sanatorium F 442,443,444 (R). BD 50 Övre Svartlå F 442, 443, 444 (R). Sandträsk F 442, 443, 444 (R) 268 Suorva F 444,445, 446,447. Koskullskulle F 393, 275, 411 (R). BD 50 Fjällåsen 442, 443, 444 (R). Polcirkeln 483, 484,485 (R). 269 Skröven F 442, 443, 444 (R). Skaulo F 393, 275, 165, 284 (R). BD 50 Nuortikon 275,82,72,440 (R).Koskivara 382, 409, 80, 89 (R) 270 Palohuornas F 275,83,393,440 (R). BD 50 Håmojokk 82,275,411, 86,Tj 44 (R).

7 Sida 7 Nattavaraby F 275, 82, 440, 395 (R). 271 Nattavara F 393,273,440, 72, 411 (R). BD 50 Malmberget 442, 443, 444 (R). Markitta 275, 409, 74, 79 (R) Hakkasbyn F 442, 443, 444 (R). Dokkas 442, 443, 444 (R). 272 Haparanda F 469, 470 (Två resp 3-strip) (R). BD 50 Haparanda F 440, 393, 399 (R Luppio F 456,456,457 (R). Risudden F 476,476, 477 (R). 273 Hedenäset F 479, 480 (R). Bäckesta F483, 484, 485 (R). BD 50 Hortlax F 454, 454,455 (R). Jävrebyn F454,454, 455 (R). 274 Ängesviken F 481, 482 (R). Blåsmark F 483,484,485 (R BD 50 Jokkmokk F 442,443,444 (R). Harsprånget F 443 (R). 275 Harsprånget F 275, 393, 284,165 (R) BD 50 Porsi 74,165, 80, 284, 440 (R). Porjus 442, 443, 444 (R). 276 Porsi F 443. Kuouka F 79, 84, 275, 404, 440 (R). BD 50 Kvikkjokk F 284, 271, 79, 440. Kuouka F 443. Mattisudden F 165, 275, 82, 284, 440 (R). Kåbdalis F 74, 393, 399, 440, 440 (R). Mattisudden Murjek F 72, 393, 399, 440, 440 (R). Murjek F 443 BD 50 Puottaure F 79, 165, 276, 440, 440 (R). Snesudden F 442,443, 444 (R). 278 Randijaur F 442, 443, 444. Snesudden F 443. BD 50 Vuollerim F 442, 443, 444. Sudok F 442, 443, 444 (R). 279 Vuollerim F 442 (4-block). Varjisträsk 442, 443, 444 (R). BD 50 Tjåmotis F 442, 443, 444 (R). Varjisträsk F 442 (4-block) Harsprånget F 409, 410 (par resp par) (R). 280 Porjus 409, 410 (par+ 3-strip). Messaure 446, 486 (R). BD 50 Junosuando F 445, 446, 447, 448 (R). 281 Kangosfors 451, 452, 453 (R). Lovikka 451, 452, 453 (R). BD 50 Karesuando 271, 382, 383, 440 (R). Karesuando F 275, , 409,399, 440 (R). Karesuando F 52, 383, 275 (R) BD 50 Kuttainen F 393, 275, 399, 382, 440 (R Karhuvaara 451, 452, 453 (R).Karungi 451,452, 453 (R). 283 Lappträsk F 451, 452, 453 (R). BD 50 Kärrbäck 454, 454, 451 (R).Lomkärr 454, 454, 451 (R). Skogskärr F 393, 271, 409, 440, 71 (R). Kiruna F Kiruna C F 271, 445, 446, 447, 448 (R). BD 50 Kiruna C 446, 446, 445 (4-block) (R). Jukkasjärvi 442, 443, 444 (R). Vittangi 446, 409, 443 Kaisepakte F 449 (4-block) (R). Svappavara F 442, , 444 (R). Stenbacken F 72, 74, 289 (R). BD 50 Stordalen F 445, 446, 447 (R) Övre Soppero F 442, 443, 444 (R). Masugnsbyn F , 444 (R). Jukkasjärvi F 442, 443, 444 BD 50 ( stämpelgenomslag på alla tre) (R). Abisko F 440, 449, 443 (R). Abisko Turiststation F 445, 446, 447, 448 (R). Tuolluvara F 449,449, 450 (kraftiga 287 stämplar) (R). Rautas F 445, 446,447 (R). Krokvik F 442 BD ,444 (R). Bergfors 449 (tre-strip) (R). Kalixfors449 (4-block) (R).Rensjön F 442, 443, 444 (R). Torneträsk F 445, 446, 447, 448 (R). Kopparåsen F 271, , 440, 440 (R). Björkliden F 445, 446, 447 (R). BD 50 Lainio F 442 ( 4-block), 444 (R). Lannavara F 442, 443, 444. Riksgränsen F A Vassijaure F 481, 482 (R). BD 50 Vettasjärvi F 442,443,444 (R). 289B Ullatti F 393,275,165, 284 (R). BD C Purnu F 442,443,444 (R). Pålkem F 393, 403, 411 (R). BD 50 Ripats F 393,275,165,284 (R). 289D Sammakko F 165, 52, 276, 284, Tj 47 (R) BD 50 Nilivara F 275,79, 440, 393 (R). 289E Linaälv F 399,275, 411, 271, Tj 47 (R). BD 50 Vykort från K-berg stpl Kristineberg POB 1

8 Sida Kuvert stpl Blåviksjön POB 1 AC 25 Sverige vykort 291 Ume Älv, Lycksele AC Sjukstugan Lycksele obeg. AC Holmön, flygfoto över, obeg. AC Umeå, Skolgatan, beg. AC Nordmaling, Stora hotellet, obeg AC UMEÅ, Västra Hamngatan AC UMEÅ, Kungsgatan i kvällsbelysning, obeg AC Kommunalhuset, Umeå Landsförsamling AC Sangis nya bro. Stämplat, BD 25 Postanstalten 1712 K Robertsfors Sulfitfabrik. Stämplat Sikeå. AC Fin kvalité Parti från Norsjö (gatubild). Stämplat AC Norsjö Fin kvalité. Parti av Hamn, Lycksele. Stämplat AC/L Lycksele Lite småveck. Örnsköldsviks Hamn Julafton Stpl Y Örnsköldsvik LBR Fin kvalité. Påskkort Jenny Nyström. Daterat Fårö- Påsk sund 16 april Plundrat. Fridefull Jul. Jenny Nyström. St. Stock- Jul holm Fint kort. Snöbollskastande samepojke. Jenny kort. Jul Nyström. Stockholm Fint kort Flygfoto över Kalvträsk. St. Kalvträsk AC Fin kvalité. Järnvägsstationen i Malmberget. Skrivet BD men ej befordrat. Fin kvalité. 310 Umeå Flygplats, färg, A6 AC Umeå, Hamnen, s/v A6 AC Umeåvykort, Kyrkan AC Umeåvykort, Kyrkan plundrat AC Umeåvykort, Rådhuset och sparbanken AC Umeåvykort, Rådhuset AC Vindeln Jvg-bron stpl. Brännland 1903 AC Brefkort Leksand Åkerö Helgkort stpl Hornmyr 1945, Bratten 1942 och Husbondliden 1966 AC Maxikort Volvo och SAAB 100 Album med vykort från AC län samt AC minnespoststämplar Album + mapp med vykort och frimärken med kungligheter Vykortssamling kyrkor i 5 A4-album, ca 600 vykort, mest kolorerade 149 vykort kyrkor, mest i färg, ett fåtal dubbletter Sverige samlingar Sverige stämplat. Över bättre 950 stämplade monterade i myntplastfickor. 325 O II och framåt. Även en del utlandet. Besiktiga! Samling i huvudsak Sverige * och ** och stämplat Egentillverkat album Sverige *, ** ostämplat och postfriskt, bra värde Partier, m.m.

9 Sida Maximumkort ett 20-tal kartong med hela världen i pergamymkuvert Hv Fyndlåda med många småalbum Hv 100 Skokartong med klipp Sverige många bra 331 stämplar, mycket högvalörer och block Sv 100 Skokartong med brev äldre och nyare 332 Många med vinjett ca 500 st Sv 60 Sverige stämplat. C:a 150 helsaker, brefkort, och 1900-talet. Sv C:a 470 brevkuvert från bandperioden från A O-län. Katalog kr/ st. Låda med paketavier,med stpl häftesblock strips m.m. Samling med 167 brev och kort från hela Hv världen, varav ca 25 med frankostämplat Album med postfriska häften och Sverige ** frimärken sign Assar Rönnlund och Toini Gustafsson, nom. 601:50 Album med turistporto, lokalpost, Sverige frankoetiketter, militärpost, cinderella 3 FDC-album med 161 svenska FDC samt Sverige FDC A div. postens julgåror 338B 3 st FDC 50-talet med vijetter, högt kv C 7 st FDC 50-talet med vinjetter, kv 250:- 50 Norden 339 Samling Island på visirblad k-värde. ca 9000 **/* Island 700 Islandssamling i ESTETT album fram till , k-värde ca stpl/* Island Insticksalbum Norden stpl Norden Insticksalbum Norge stpl Norge 50 Mapp, Norge 70-tal postfriskt Norge K-värde Facit 988:- nom 160 Nok ** 344 V-märken Norge st, stpl stpl Norge 60 Färöarna HA 3, HA 4 K-värde. 130:- Norden Grönland H1, H2, H3. K-värde 1450:- ** Dk Västindien,stpl. Facit nr 8, 19-22, 33, , 43, 45, 47, 48. på Estett blad K-värde 2000 Dk Vestind Grönland, div. dokument utgivna Hafnia 76 Grönland Skillingar F3 2 sk 1 st + 7 st F4 ringstpl. Danmark Postfriskt Norge K-värde ca 160 ** Norge Grönland P7, K-värde 550 Grönland Finland, F 4C1 Överkorsning Helsingfors Finland Finland, F54 andra provisoriet kv 2600 Finland Grönland: ** Facit: 825 kr Grönland Norge: Postfrisk lot Facit: ca 600 kr ** Norge Danmark: Postfrisk lot - Facit: ca 425 kr ** Danmark Norge+Finland: Drygt 1 kg klipp 25 Norden utom Sverige: 11 album, 357 en del välfyllda + 4 årssatser Grönland årssats och 19 häften Färöarna Samling Finland stämplat i 2 album Finland Mer än 1200 frimärken Samling Finland i DAVO-album, monterat Finland i klämfickor, med få undantag ** Samling Danmark stämplat på Danmark albumblad Samling Island stämplat på Island albumblad Samling Grönland, mest stämplat Grönland på brev

10 Sida 10 Samling Finland, lösa märken och brev, Finland många censurbrev. Intressant! Åland 13 postfriska häften H 3 - H 18 i Åland litet häftesalbum, K-värde: 1172:- Åland, samling i egentillverkat album, som regel i kpl utgåvor stämplat 365A och postfriskt i serier med både enkel- Åland 1900 märken och gutterpar. K-värde utan tillägg för gutterpar. 365B Finland stpl i 2 album + blad Finland 200 EUROPA 366 LUNDY, Lot 77 märken på två blad *, ** Lundy 60 Tyskland, 2 pärmar + katalog och stpl Tyskland färglikare 368 Ungern, 2 insticksböcker stpl Ungern Insticksbok med Engelska märken stpl England Utgår 371 Isle of Man MS589 på Hong Kong stpl stpl Isle of Man England: 5,3 kg klipp stpl Hela världen: Drygt 1 kg klipp Leuchturm bladsats med fickor Monaco 100 Övriga världen WHITE ACE FÖRTRYCKSBLADSATS USA I USA UTSTÄLLNINGS KVALITET, 1893 TILL BLAD 376 Insticksbok med märken från Afrika Africa Etiopien Brevlot, 45 st, Besikta Etiopien Eritrea, brevlot, 15 st Besikta Eritrea Etiopien Feimärkslot Åldre-nyare Etiopien Album Schaubek Hela världen med mycket märken, fler än HV , många bra, Kolla Motiv insticksalbum motiv blommor insticksalbum motiv fisk, fågel, fjäril insticksalbum med div motivmärken Insticksbok med Rymdmärken Insticksbok med gymnastik/idrott 50 Motivalbum hela världen, mycket Ekva- HV torialguinea, samt inst.album och glasslåda Rumänien inst.album med motivfrimärken, rymd, HV 100 hästar, fåglar, fordon, båtar, tåg 388A Liten fyndlåda hela världen, motivmärken HV B 5 pärmar WWF HV 200 Bältesspännarematerial 389 Helgmärken, rek, m.m. på tre instickskort Sv kartor och brev m.m Ask med Bältesspännarmaterial Bunt SJ fraktsedlar från st inköpslistor från Tillbehör, Övrigt och Fyndlådor 394 Färglikare, nordisk filateli ej komplett Bud

11 Sida Åland - Postens samlarbil nr " " " " Kartong med hela världen sorterat efter länder i Fyndlåda 397 album, kuvert och burkar, ca 11 kg Kartong med pergamyntkuvert och plastfickor, ca 3 kg 30 Frimärksalbum SAFE-DUAL Sverige Sverige i mycket gott skick Växtpress, lämplig att pressa tvättade frimärken Bra beg. Rött Visiralbum med Album svarta visirblad Bra beg. blått Visiralbum med Album svarta visirblad 403 Häftesalbum med provhäften mm Album tavlor med frimärken från Åland? 50 Fyndlåda med div innehåll, bl a Fyndlådor häften med postfriskt Norden

BMS Id Lokal Kommun 25001 Dorotea kn Dorotea 25002 Dorotea C Dorotea 25003 Hökberget Dorotea 25004 Avaträsk Dorotea 25005 Västra Ormsjö Dorotea 25006

BMS Id Lokal Kommun 25001 Dorotea kn Dorotea 25002 Dorotea C Dorotea 25003 Hökberget Dorotea 25004 Avaträsk Dorotea 25005 Västra Ormsjö Dorotea 25006 BMS Id Lokal Kommun 25001 Dorotea kn Dorotea 25002 Dorotea C Dorotea 25003 Hökberget Dorotea 25004 Avaträsk Dorotea 25005 Västra Ormsjö Dorotea 25006 Högland Dorotea 25007 Storbäck Dorotea 25008 Risbäck

BUSSGODSTIDTABELL FRÅN SKELLEFTEÅ BUSSTATION

BUSSGODSTIDTABELL FRÅN SKELLEFTEÅ BUSSTATION Abborrträsk 09.45 14.50 ja 09.30 Abborrträsk 14.20 15.45 ja 14.00 Adak 11.45 15.55 till Malå nej 11.30 Endast under skolåret Ammarnäs 09.45 17.00 Ej F (via Arvidsjaur) ja 09.30 Ammarnäs 16.15 12.25 ja

LINJEFÖRTECKNING 2012-06-17-2012-12-08

LINJEFÖRTECKNING 2012-06-17-2012-12-08 LINJEFÖRTECKNING 2012-06-17-2012-12-08 STOMLINJER 10 Polstjärnan, Kiruna - Luleå 14 Piteå - Luleå 15 Råneå Sunderby sjukhus 17 Komfortbussen, Arjeplog - Arvidsjaur - Piteå 18 Komfortbussen, Piteå - Sunderby

Umeå tätorts centrum utom cityområdena Bostad. Umeå tätorts yttre cityområde Bostad. Umeå tätorts inre cityområde Bostad

Umeå tätorts centrum utom cityområdena Bostad. Umeå tätorts yttre cityområde Bostad. Umeå tätorts inre cityområde Bostad Sida: 1 ( 9 ) 2401 2480094 Umeå tätorts centrum utom cityområdena 2480095 Umeå tätorts yttre cityområde 2480096 Umeå tätorts inre cityområde 2480098 Umeå tätorts inre delar utom city- och centrumområdena

Kontrollrapport 6 Hyreshus. Hyresområde

Kontrollrapport 6 Hyreshus. Hyresområde n 1 / 20 2401 Bostad 2480094 Umeå tätorts centrum utom cityområdena 2480095 Umeå tätorts yttre cityområde 2480096 Umeå tätorts inre cityområde 2480098 Umeå tätorts inre delar utom city- och centrumområdena

Kriterier för fördelning av kostnadsansvar avseende kollektivtrafik

Kriterier för fördelning av kostnadsansvar avseende kollektivtrafik Kriterier för fördelning av kostnadsansvar avseende kollektivtrafik Kollektivtrafik indelas i inomkommunala linjer, stomlinjer och regional persontågtrafik. Landstinget står för kostnaderna avseende stomlinjer

Arbetsförmedlingen. SAMTLIGA, antal samt andel (%) av befolkningen år. Analysavdelningen, Utredningsenheten Bo Gustavsson

Arbetsförmedlingen. SAMTLIGA, antal samt andel (%) av befolkningen år. Analysavdelningen, Utredningsenheten Bo Gustavsson Sida 1 av 18 Tabell 1 SAMTLIGA, antal samt andel (%) av befolkningen 16-64 år VILHELMINA 181 4,3-17 252 5,9 59 433 10,2 42 198 4,6 193 4,5 391 9,1 ÅSELE 76 4,3-30 95 5,4-3 171 9,7-33 106 6,0 98 5,5 204

m Yleinen kirjelmä N:o49.

m Yleinen kirjelmä N:o49. Postihallituksen m Yleinen kirjelmä N:o49. Täydennykseksi Postihallituksen yleiseen kirjelmään N:o 40 (2) viimekuluneen marraskuun 18 päivältä, koskeva ulkomaille osotettujen kirjepostilähetysten ja sanomalehtien

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

PostCode City Kod PostCodeCity Kod PostCode City Kod GÄVLE AXMAR HUDIKSVALL GÄVLE VALBO ENÅNGER

PostCode City Kod PostCodeCity Kod PostCode City Kod GÄVLE AXMAR HUDIKSVALL GÄVLE VALBO ENÅNGER 80591 GÄVLE 1 81794 AXMAR 1 82494 HUDIKSVALL 1 80592 GÄVLE 1 81891 VALBO 1 82502 ENÅNGER 2 80595 GÄVLE 1 81892 VALBO 1 82502 ENÅNGER 3 80596 GÄVLE 1 82010 ARBRÅ 2 82591 IGGESUND 1 80596 Trödje 1 82011

20 Storlien-Östersund-Stockholm-Göteborg/Malmö Endast nattåg Jämtland-Stockholm/Göteborg/Malmö

20 Storlien-Östersund-Stockholm-Göteborg/Malmö Endast nattåg Jämtland-Stockholm/Göteborg/Malmö 20 Storlien-Östersund-Stockholm-Göteborg/Malmö Endast nattåg Jämtland-Stockholm/Göteborg/Malmö 16 aug-12 dec 2009 SJ SJ SJ SJ Natt Natt Natt Natt Tågnummer 10077 10077 2 10073 10073 3 16/8-5/9 16/8-5/9

Duved - Östersund - Stockholm - Göteborg (endast nattåg) Göteborg - Stockholm - Östersund - Duved (endast nattåg)

Duved - Östersund - Stockholm - Göteborg (endast nattåg) Göteborg - Stockholm - Östersund - Duved (endast nattåg) 20 Duved - Östersund - Stockholm - Göteborg (endast nattåg) 17 aug 2015-12 dec 2015 Uppdaterad 21 aug 2015 SJ SJ SJ SJ SJ SJ SJ SJ Natt Natt Natt Natt Natt Natt Natt Natt Tågnummer 10071 2 10071 2 10071

Kontrollrapport 6 Hyreshus. Hyresområde n 1 / 18 2501 Bostad 2580100 Luleå yttre centrumområde 2580101 Luleå centrala delar utom innerstan 2580116 Luleå inre centrum 2580200 Gültzauudden i Luleå tätort n 2 / 18 2501 Butik 2580116 Luleå inre

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

Svensk författningssamling Svensk författningssamling Förordning om ändring i fastighetstaxeringsförordningen (1993:1199); SFS 2007:181 Utkom från trycket den 2 maj 2007 utfärdad den 19 april 2007. Regeringen föreskriver att 1 kap.

Vägklasser och restriktioner för APV 2013, Norrbotten

Vägklasser och restriktioner för APV 2013, Norrbotten Vägklasser och restriktioner för APV 2013, Norrbotten Vägar med restriktioner i Norrbottens län Tidsrestriktionerna innebär att planerbara intermittenta arbeten inte får utföras under nedan angivna tider.

ÅTERVINNING DET ENKLA SÄTTET

ÅTERVINNING DET ENKLA SÄTTET RAGN-SELLS STORSÄCK ÅTERVINNING DET ENKLA SÄTTET 0L m m Välj en i passande storlek. Fyll säcken till bredden. MIN, m MIN m MAX m Placera säcken så vi kommer åt att hämta den med kranbil, max meter från

Specialiserad palliativ vård på hemorten

Specialiserad palliativ vård på hemorten Specialiserad palliativ vård på hemorten Norrbotten, Västerbotten, Västernorrland och Jämtland Söklista för personal inom slutenvården samt kommunal vård och omsorg i norra regionen. Söklistan ska förmedla

Frimärksaktion vid Regionträff 21/9 2019

Frimärksaktion vid Regionträff 21/9 2019 Obj Kat.nr Kat.värde Beskrivning Sverige stpl. Min.pris 1 2 950 Sundswall 22/4 1857 Nst10 1 750:- 2 7f 2 250:- Hernösand24/6 1873 120:- 3 19+23 495:- Hernösand 17/9 1877 klipp 5 + 20 på 20 öre 80:- 4 49

Flickor Division 3 Antal matcher per lag Prel start vecka

Flickor Division 3 Antal matcher per lag Prel start vecka Flickor Division 3 Antal matcher per lag Prel start vecka Grupp 1 (enkelmöten) 8 v18 Bjurholms IF F14/15 Ersmarks IK F01-02/ESK Ersmarks IK F03 IFK Umeå F-02 Mariehem SK (F02) Täfteå IK /Sävar Umeå Södra

RESTLISTA Objekt nr Beskrivning Utrop 1 Egyptisk by Karnak. Vykort stämplat 7 april 1923 utan frim. Stpl i Sverige med 25 öre F142 + 2xF144C. T-stpl.

RESTLISTA Objekt nr Beskrivning Utrop 1 Egyptisk by Karnak. Vykort stämplat 7 april 1923 utan frim. Stpl i Sverige med 25 öre F142 + 2xF144C. T-stpl. RESTLISTA Objekt nr Beskrivning Utrop 1 Egyptisk by Karnak. Vykort stämplat 7 april 1923 utan frim. Stpl i Sverige med 25 öre F142 + 2xF144C. T-stpl. Ovanligt land. 50 5 JAPAN Block 8 x Mi 306-09 175 14

Arbetsförmedlingen. SAMTLIGA, antal samt andel (%) av registerbaserad arbetskraft 16-64 år

Arbetsförmedlingen. SAMTLIGA, antal samt andel (%) av registerbaserad arbetskraft 16-64 år Sida 1 av 18 Tabell 1 SAMTLIGA, antal samt andel (%) av registerbaserad arbetskraft 16-64 år VILHELMINA 217 6,3 27 244 7,1-7 461 13,4 20 190 5,6 251 7,4 441 13,0 ÅSELE 78 5,8-23 91 6,8 7 169 12,6-16 101

KAP 7 JÄRNVÄGSPOST. En kategori 7 är omnämnd i Facit Postal men synes vara begränsad till Stockholm om vi tittar i 1951 års stämpelhandbok.

KAP 7 JÄRNVÄGSPOST. En kategori 7 är omnämnd i Facit Postal men synes vara begränsad till Stockholm om vi tittar i 1951 års stämpelhandbok. KAP 7 JÄRNVÄGSPOST Järnvägsposten är indelad i olika kategorier. Järnvägspost 1 innefattar stämplar med järnvägens sträckning, eventuellt förkortad. Kategori 2 avser stämpel med initialerna på järnvägsnamnet

Inget svar

Inget svar 14 12 10 8 6 4 2 0 Inget svar 90-100 80-89 70-79 60-69 50-59 40-49 30-39 20-29 10-19 0-9 GIS-samordnare Beredskapssamordnare Finns det ett etablerat samarbete mellan krisledning/räddningsledning och GIS

Arbetsförmedlingen. SAMTLIGA, antal samt andel (%) av registerbaserad arbetskraft 16-64 år Sida 1 av 18 Tabell 1 SAMTLIGA, antal samt andel (%) av registerbaserad arbetskraft 16-64 år ÅSELE 101 7,4 18 84 6,2 10 185 13,6 28 83 6,0 74 5,4 157 11,4 VILHELMINA 190 5,6-53 251 7,4 42 441 13,0-11 243

ÅTERVINNING DET ENKLA SÄTTET

KAP 1 HUVUDFÖRTECKNING

KAP 1 HUVUDFÖRTECKNING KAP 1 HUVUDFÖRTECKNING Kapitel 1 innehåller alla orter i Västerbotten som har eller har haft fasta postkontor dvs kontor med betjäning på fastställda öppettider. Med ett annat språkbruk redovisar den alla

INTERNATIONELLA VÄSTERBOTTEN EXPORT & IMPORT 2016

INTERNATIONELLA VÄSTERBOTTEN EXPORT & IMPORT 2016 INTERNATIONELLA VÄSTERBOTTEN EXPORT & IMPORT 2016 Katharina Saalo Regional Exportrådgivare Västerbotten april 2017 PHOTO CREDIT: SARA INGMAN/IMAGEBANK.SWEDEN.SE SAMMANFATTNING När Sverige först började

Om oss. * Projektet påbörjades hösten 2002. *!7 jan. 2004 Föreningen bildades formellt. * 1 febr. 2005 Föreningen startklar

Om oss. * Projektet påbörjades hösten 2002. *!7 jan. 2004 Föreningen bildades formellt. * 1 febr. 2005 Föreningen startklar Om oss * Över 780 företagare i Norr- och Västerbotten har bildat en ek. förening vars uppgift är att ställa kreditgarantier i form av borgen till föreningens medlemmar * Projektet påbörjades hösten 2002

Luleå/Lycksele-Vännäs-Umeå-Sundsvall Luleå-Boden tab 34

Luleå/Lycksele-Vännäs-Umeå-Sundsvall Luleå-Boden tab 34 Luleå/Lycksele-Vännäs-Umeå-Sundsvall Luleå-Boden tab 34 Norrtåg Norrtåg SJ Norrtåg Norrtåg Norrtåg Norrtåg Norrtåg SJ SJ SJ Norrtåg Norrtåg Norrtåg 2 2 Snabbtåg 2 2 2 2 2 Snabbtåg Snabbtåg Snabbtåg 2 2

Trafikförändringar

Trafikförändringar Information från Länstrafiken i Västerbotten Trafikförändringar 2012-12-09 Detta är ett dokument som beskriver trafikförändringar i regionala busstrafiken från den 9 december 2012. Alla tidsjusteringar

Nordhallands Filatelistförening. Auktion nr 12 resultat. söndagen den 1 april 2012 Nordhallands Filatelistförening Auktion nr 12 resultat söndagen den 1 april 2012 Nr Beskrivning Utrop Pris Sverige ostämplat 1 F 28** 350 410 2 F 30* Snedcentrerad 420 420 3 F 33* Snedcentrerad 560 560

Enkätundersökningens genomförande

Enkätundersökningens genomförande Enkätundersökningens genomförande Anders Lidström, Statsvetenskapliga institutionen, Umeå universitet Undersökningens uppläggning Planerna på att genomföra en särskild medborgarundersökning kring den norrländska

Butiksnamn Postnr Postadr MUODOSLOMPOLO LIVS 98495 MUODOSLOMPOLO SUSANNS LANTHANDEL AB 98495 MUODOSLOMPOLO COOP KONSUM PAJALA 98432 PAJALA COOP

Butiksnamn Postnr Postadr MUODOSLOMPOLO LIVS 98495 MUODOSLOMPOLO SUSANNS LANTHANDEL AB 98495 MUODOSLOMPOLO COOP KONSUM PAJALA 98432 PAJALA COOP Butiksnamn Postnr Postadr MUODOSLOMPOLO LIVS 98495 MUODOSLOMPOLO SUSANNS LANTHANDEL AB 98495 MUODOSLOMPOLO COOP KONSUM PAJALA 98432 PAJALA COOP KONSUM MALMBERGET 98336 MALMBERGET OK/Q8 MALMBERGET 98333

Sändlista Remiss Funktionellt prioriterat vägnät

Sändlista Remiss Funktionellt prioriterat vägnät [Motpartens ärendeid NY] 1(5) Sändlista Remiss Funktionellt prioriterat vägnät Norrbotten Länsstyrelsen i Norrbottens län Kommunförbundet Norrbotten Regionala Kollektivtrafikmyndigheten Norrbotten Länstrafiken

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET

Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 11 söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon. Nordhallands Filatelistförening Auktionslista nr 11 söndagen den 20 november 2011 Nr Beskrivning Utrop Sverige ostämplat 1 F 14A (*). Liggande lejon. Snedcentrerad 600 2 F 14B* samt F 50** 3-strip, båda

Lev.område Postnr Ort Antal

Lev.område Postnr Ort Antal Lev.område Postnr Ort Antal Stockholm Syd 13033 Gällnöby 3 Helsingborg 29407 Sölvesborg 19 Göteborg 43030 Frillesås 1 Jönköping 57295 Oskarshamn 10 Jönköping 59093 Gunnebo 10 Jönköping 59093 Gunnebo 4

Objekt Beskrivning Utropsnr

Valideringsarbetet i Palt Nord (Västerbotten och Norrbotten) har under detta skede bestått av:

Valideringsarbetet i Palt Nord (Västerbotten och Norrbotten) har under detta skede bestått av: 2017-09-28 Bakgrund... 1 Befolkning... 2 Trafikmängder... 3 Färdmedelsval... 3 Biltrafikflöden... 4 Redovisning med scattergram... 4 Redovisning i kartor... 5 Kommentar... 8 Bussresor... 8 Järnvägsresor...

DLO BODEN TRAFIKVERKET UNDERLAG TILL LINJEBOK D5 Bjf Rgn Le

DLO BODEN TRAFIKVERKET UNDERLAG TILL LINJEBOK D5 Bjf Rgn Le TRAFIKVERKET UNDERLAG TILL LINJEBOK D5 (BJØRNFJELL) RIKSGRÄNSEN LULEÅ Lutningsförhållande max 11,1 (Bjørnfjell) Riksgränsen - (Peuravaara) Enkelspår. System H. ATC (Fjtkl Bdn) Bjørnfjell, norsk driftplats

Lappland. Topp 5. Norrsken och midnattssol. Renslädefärd. Hundspann. Guidad Fiske. Guidad jakt

Lappland. Topp 5. Norrsken och midnattssol. Renslädefärd. Hundspann. Guidad Fiske. Guidad jakt Foto: Greenland Travel/Flickr Lappland Här är årstiderna en upplevelse. Sommarens fisketurer, kanotutflykter eller båtoch flottfärder på någon av de fem outbyggda älvarna och höstens hjortronmyrar, älgjakt

Riktnummerområden sorterade i bokstavsordning

Riktnummerområden sorterade i bokstavsordning Riktnummerområden sorterade i bokstavsordning Faktabladet listar alla riktnummerområden i Sverige i bokstavsordning. Riktnumren finns för geografiska telefonnummer i den svenska nummerplanen för telefoni.

Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk Jönköping Tfn

Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk Jönköping Tfn Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk 551 82 Jönköping Tfn 036-15 50 00 www.jordbruksverket.se ISSN 1102-0970 Statens jordbruksverks beslut om smittförklaring med anledning av

Leveranstider för paket och pallar mellan kärnområden inom Sverige Gäller fr o m 2011-01-01

Leveranstider för paket och pallar mellan kärnområden inom Sverige Gäller fr o m 2011-01-01 Stockholm Malmö Hässleholm Halmstad Jönköping Växjö Karlskrona Nybro Göteborg Trollhättan Borås Skövde Linköping Norrköping Nyköping Visby Katrineholm Västerås Karlstad Örebro Uppsala Borlänge Gävle Östersund

Bostadsmarknaden. Stellan Lundberg Tekn. dr. ÅF Infraplan 2012-12-17

Bostadsmarknaden. Stellan Lundberg Tekn. dr. ÅF Infraplan 2012-12-17 Bostadsmarknaden Stellan Lundberg Tekn. dr. ÅF Infraplan 12-12-17 Analys av bostadskön TILLKOMMANDE Bostadssökande i Pajala Registreringar maj-december 12 Nuvarande folkbokföringsort och födelsårtionde

BILAGA 1. Sammanställning av SKL:s enkät avseende prestationsmål 1

Här bygger TeliaSonera ut 2G-täckning under 3:e kvartalet 2006:

Här bygger TeliaSonera ut 2G-täckning under 3:e kvartalet 2006: 2006-07-06 Här bygger TeliaSonera ut 2G-täckning under 3:e kvartalet 2006: Täckningsområde Län Kommun Bälganet Blekinge Ronneby Kartaby Blekinge Ronneby Sörskog Dalarna Falun Koppslahyttan Dalarna Borlänge

KIRUNA FF - 1970 bis 1987 Quelle: Clas Glenning

KIRUNA FF - 1970 bis 1987 Quelle: Clas Glenning KIRUNA FF - 1970 bis 1987 Quelle: Clas Glenning DIVISION 4 (4th level) 1970 - NORRBOTTEN NORRA 1. Assi IF, Karlsborgsverken 18 14 2 2 49-23 30 Prom 2. Ullatti IF 18 14 2 2 41-17 30 3. Kebnekaise IK, Kiruna

Samhall Sveriges mest mångsidiga företag

Samhall Sveriges mest mångsidiga företag BASFAKTA 2014 Samhall Sveriges mest mångsidiga företag 1 Samhall är ett aktiebolag som ägs av staten Uppdraget Att producera efterfrågade varor och tjänster där behoven finns och genom detta skapa meningsfulla

Utgivningsbevis för periodisk skrift

Utgivningsbevis för periodisk skrift Listnr: 34/2012 Utgivningsbevis för periodisk skrift Utfärdat av Patent- och registreringsverket den 12 september 2012 Box 530, 826 27 Söderhamn (Besökare: Kungsgatan 8) Tel: 08-782 25 00, Fax: 0270-173

BOTNIAREGIONEN Norrlands största arbetsmarknadsregion

BOTNIAREGIONEN Norrlands största arbetsmarknadsregion BOTNIAREGIONEN Norrlands största arbetsmarknadsregion Umeå LA + Ö-vik LA = Botniaregionen? (o) sant Båda städerna är idag självständiga centra i var sin arbetsmarknadsregion De måste bli mer beroende av

KVALITETSRAPPORT 1 GRUNDSKOLAN 1-9 i Robertsfors Kommun läsåret 2015/16. När du tittar på dina

KVALITETSRAPPORT 1 GRUNDSKOLAN 1-9 i Robertsfors Kommun läsåret 2015/16. När du tittar på dina KVALITETSRAPPORT 1 GRUNDSKOLAN 1-9 i Robertsfors Kommun läsåret 2015/16 När du tittar på dina E M Bygdeå skola F-6 Djäkneboda F-3 Nybyskolan F-6 Åkullsjöns skola F-3 Jenningsskolan F-3 Tundalsskolan 4-6

Comenius fortbildning omg 2, april 2012

Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Beviljas med svenska medel Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i EUR Dnr Projekt/aktivitet Poäng Land 2012:2304 Jobbskuggning 101 F Karlskrona Blekinge län 1 434