Tidningen för alla travintresserade Nr Travhästauktioner På amerikanskt vis sid 24. Rhyme-uppfödarna sid 21 Endoskopi sid 35

Download "Tidningen för alla travintresserade Nr 6 2010. Travhästauktioner På amerikanskt vis sid 24. Rhyme-uppfödarna sid 21 Endoskopi sid 35"

1 Tidningen för alla travintresserade Nr Travhästauktioner På amerikanskt vis sid 24 Rhyme-uppfödarna sid 21 Endoskopi sid 35

2 Rätt försäkrad Tryggt hästägande med Agria Med Veterinärvårdsförsäkringen A2 ökar du enkelt tryggheten för dig och din häst för bara 449 kronor om året. Maxersättningen är kronor, självrisken är kronor samt en rörlig del om 20 procent. I försäkringen ingår buköppning och kolik utan extra kostnad. En olycksfallsförsäkring för ryttare eller kusk ingår i alla Agrias hästförsäkringar. Veterinärvård för 449 kronor om året! Ring oss redan i dag så berättar vi mer. Du hittar ditt lokala hästombud på agria.se eller kontakta kundcenter på Agria Djurförsäkring är länsförsäkringsgruppens specialistbolag för djur- och grödaförsäkring.

3 Innehåll Medlemsblad för Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen. Ingår i medlemsavgiften på 400 kr för ASVT:s medlemmar. ASVT Solvalla Travbana Stockholm Tel Fax Generalsekreterare och ansvarig utgivare för Travhästen: Anders Lindh, , Redaktör och stf ansvarig utgivare för Travhästen: Lotta Isacsson, , lotta@asvt.se Tidningsproduktion: LIME AB, Annonsförsäljning: Cathrine Lindqvist, cathrine.lindqvist@lime.nu Grafisk form och layout: Linda Clarin, Emma Nilsson linda@lime.nu, emma@lime.nu Tryck: Norra Skåne Offset Föreningen 4 Ledare 6 ASVT Just nu 10 Årsstämma 2011 Boka stämman i mars redan nu! Reportage 21 Rhyme-uppfödarna Seger i Sto-SM och bland de tio på Kriterieauktionen I år har de haft flyt! 24 Travhästauktioner på amerikanskt vis Följ med till Lexington, Kentucky och få en inblick i det amerikanska auktionssystemet 35 Studera hästens hals i full trav En fantastisk metod, anser veterinär Anders Ekfalk som var först i Sverige med att använda endoskopi för att diagnosticera luftvägsproblem Blandad läsning 16 Var hittar vi de nya hästägarna? Krönika av Dean Hoffman Statistik 42 3-åringsstatistik 43 4-åringsstatistik 45 Segerstatistik 46 Uppfödarstatistik Travhästen 6 10 Tidningen för alla travintresserade Nr Travhästauktioner På amerikanskt vis sid 24 Rhyme-uppfödarna sid 21 Endoskopi sid 35 Omslagsfoto: Lotta Isacsson Amerikanska travhästauktioner är i många avseenden väldigt olika de svenska. Missa inte reportaget på sid 24. Foto: Lotta Isacsson Utgivningsplan och mer information om Travhästen finns på Travhästen nr

4 Ledare Anders Lindh Generalsekreterare ASVT Ett aktivt och händelserikt år! 2010 lider mot sitt slut och det har för ASVT och travsporten i helhet varit ett, som vanligt, händelserikt år. Vid ett 40-tal tillfällen på olika platser runt om i vårt avlånga land har föreningen haft aktiviteter för medlemmar inom, i huvudsak, områdena information och utbildning. Förutom dessa aktiviteter på plats har vi också ökat trycket på hemsidan, som nu har över unika besökare per månad. Även den tidning du just håller i är ett mycket viktigt redskap för oss för att vi ska nå ut med vårt budskap. Grunden för vårt arbete är den verksamhetsplan ASVT mot 2012, som togs fram förra året och som, i vissa delar, har reviderats i år. De viktigaste delarna i verksamhetsplanen är de aktuella frågor som är direkt kopplade till våra strategiska mål. Begreppet svenskfödd är ett exempel på en fråga som berör. Denna fråga kanaliseras via Avelsrådet, där ASVT är väl representerat. Svensk Travsports styrelse ska ta upp frågan i mitten av december. Stofrågan är förstås också oerhört viktig, inte bara för ASVT utan för hela travsporten. Här kan man säga att uttrycket trägen vinner passar in. Generellt har vi på senare tid sett en positiv utveckling av prispengarna, i synnerhet i åldersintervallet 2-7 år. Det är naturligtvis glädjande även om det är en bit kvar upp till det BAS-gemensamma målet 40 procent, det vill säga sju procent mer än vad som varit målsättningen utifrån policydokumentet Trav Att informera våra medlemmar om det nya avelsvärderingssystemet och dess konsekvenser är en annan mycket aktuell och viktig del i verksamheten just nu. Det nya systemet ställer än högre krav på kunskap hos landets uppfödare, och därmed ökar kravet på information och utbildning från vår sida. Den uppgiften tar vi på största allvar. Travpolitiskt blir aktiviteten från vår sida och tillsammans med våra systrar och bröder i BAS allt intensivare. Samarbetet med övriga organisationer i de aktivas led utvecklas också, och blir allt bättre. Efterspelet till Kriterieauktionen har det skrivits spaltmetrar om, och inte minst i förra numret av denna tidning. Målet för oss alla - för tillsammans är en framgångsfaktor! - måste vara en långsiktig utveckling av, och fortsatt framgång för, svensk travsport. För att uppnå detta måste rimliga förutsättningar ges till de aktiva. I våra led måste investerings vilja återskapas. Vi står bakom de fokusområden som den nya styrelsen i Svensk Travsport har identifierat: hästägarfrågorna, attraktivare banbesök, behovet av genomarbetade värdegrunder och förbättrad totalekonomi genom effektiviseringar i alla led. Vi har, vilket är glädjande, fått vara delaktiga i den process som lett fram till den budget för 2011 som i skrivandets stund ännu inte föreligger. Så snart budgeten är klar kommer du att kunna läsa om den på samt givetvis i nästa nummer av Travhästen. Vår förhoppning är förstås att budgeten innehåller saker som föreslagits av ASVT och hela BAS; exempelvis höjda uppfödarpremier till 20 procent i åldersintervallet 2-6 år (enligt den norska modellen, se Travhästen 5/2010), mer prispengar som styrs till yngre hästar och till yngre ston, samt förbättringar i premieloppssystemet. Att det råder en total enighet vad gäller be hovet av generella kostnadssänkningar och effektiviseringar är helt givet. Förbättrande förändringar stimulerar och återskapar förhoppningsvis den framtidstro som är livsviktig för fortsatt utveckling och framgång. Vi vill ju inte vara i en situation där förutsättningarna inte är rimliga och där inga andra alternativ än neddragningar blir en realitet. En annan viktig fråga som berör är den om stamboken. Det är ASVT:s absoluta uppfattning att vi ska ha en fullständig stambok oavsett vilken form den presentras i kommer på många sätt att bli ett spännande år. En av årets tidiga höjdare blir förstås att se vem som, efter Glasholm Piggfarm, till delas ut nämningen Årets uppfödarbragd. I det här sammanhanget har stor eller liten ingen betydelse. Priset baseras helt på framgångarnas art, och när anmälningstiden löpte ut hade många fina förslag inkommit. Svensk uppfödning håller måttet, och så ska det förbli. Avslutningsvis önskar jag er alla en riktigt god jul och ett gott nytt år! Anders Lindh Solvalla den 6 december Travhästen nr

5 Grattis alla vinnare... 3-ÅRIGA STON Aisle Stand Ägare: Stall T.Z. & Lövis Tränare: Stefan Melander Körsven: Per Lennartsson Skötare: Carolin Eliassson Uppfödare: Stefan T.Z. Melander HB & I Löfbergs AB Hingstägare/agent: Stefan T.Z. Melander 3-ÅRIGA HINGSTAR/VALACKER One Too Many Ägare: Travkompaniets Stall AB Tränare: Stefan Hultman Körsven: Örjan Kihlström Skötare: Madelene Warnebo Uppfödare: Menhammar Stuteri AB Hingstägare/agent: Menhammar Stuteri AB 4-ÅRIGA STON Stepping Space Ägare: Stall Stepping Tränare: Roger Walmann Körsven: Johan Untersteiner Skötare: Viktor Flink Uppfödare: Stall Stepping HB Hingstägare/agent: Menhammar Stuteri AB 4-ÅRIGA HINGSTAR/VALACKER Prince Tagg Ägare: Michael Selhammer, Tapio Ahola & Göran Gaines Tränare: Ralf Karlstedt Körsven: Ralf Karlstedt Skötare: Maura Jovanovic Uppfödare: Tapio Ahola Hingstägare/agent: Eva Stjernström...och tack alla deltagare, publik och sponsorer för Huvudsponsorer: Uppfödarsponsor: Partners:

6 just nu Ludde lockade många Cirka 75 personer kom till Tingsryd och Wasaskolans aula den 10 november för att bland annat lyssna till Lutfi Kolgjini som delade med sig av synpunkter kring avel och svensk travsport idag. Han gav också konkreta råd om träning av häst. Lutfi Kolgjini föreläste på Jägersro i november, och pratade om alltifrån unghästträning till uppfödarekonomi och travpolitik. Foto: LJ/Kanal 75 Lutfi Kolgjini har haft ett exceptionellt framgångsrikt år med bland annat segrar i Svenskt TravDerby, Svenskt Travkriterium, italienska Derbyt och Hugo Åbergs Memorial. Dessutom bedriver han en stor uppfödning, som är bland de vinstrikaste i år. I Tingsryd förklarade han dock att han ska dra ner på uppfödningen och sluta med auktioner. Skälet är ekonomiskt; lönsamheten är inte den bästa. Han har många åsikter om avel och val av avelsmaterial. Bland annat gillar han franska ston; de ska vara rentravande med bra stam men måste nödvändigtvis inte ha presterat själva. Detsamma gäller övriga ston men han vill gärna att stona har visat talang. Se på Going och Glen Kronos. Deras mödrar är ostartade. Ludde är känd för sitt unghästkoncept. Han har ett strikt träningsschema och förespråkar mycket rörelse, varierad träning och mycket mat. Det viktigaste när det handlar om att träna unghästar är att aldrig köra dem trötta för att hålla motivationen uppe och undvika skador. Att lyckas i travsporten handlar inte bara om att vara bra på att träna och plocka fram fina tävlingshästar. Sporten i övrigt måste fungera och Ludde har tidigare hårt kritiserat den förra styrelsen för Svensk Travsport. Nu måste vi ge den nya ledningen en chans och jag ser ändå positivt på framtiden. Han hoppas bland annat på nya, spännande tävlingsupplägg: Vi behöver variation på propositionerna, förändra distanser, tävla i högervarv och ha banor som kanske är både 1 000, och meter långa. Då kan vi få häftiga och publikfriande arrangemang. Han vill också se starkare och synligare BAS-organisationer med tydliga krav och mindre av interna dispyter. Strejk bland de aktiva behöver heller inte vara fel för att åstadkomma förändring. Luddes ersättning för kvällen skänktes oavkortat till Tingsrydtravets ungdomsverksamhet. Text: Lena Karlsson ASVT medlem i LRF Avelsföreningen är numera medlem i Lantbrukarnas Riksförbund (LRF). Det handlar om ett intressemedlemskap för föreningen och påverkar inte ASVT:s enskilda medlemmar. För ASVT är möjligheterna till inflytande och kommunikation i alla sammanhang och inte bara rent travpolitiskt väldigt viktigt. Medlemskapet i LRF syftar till att ytterligare förbättra detta, säger Anders Lindh, ASVT:s generalsekreterare. Alla juridiska personer som bedriver en verksamhet med anknytning till de så kallade gröna näringarna har möjlighet att gå med i LRF via ett intressemedlemskap. Dit hör tydligt uppfödning av travhästar. Den är en del av de gröna näringarna och våra medlemmars verksamhet är viktigt för landsbygdsutveckling, de öppna landskapen och sysselsättningen, säger Anders Lindh. För LRF:s del handlar det bland annat om att bli en starkare och större organisation och få fler enskilda medlemmar. För intressemedlemmen ges möjlighet att kunna påverka, bland annat genom deltagande på riksstämma och att kunna samverka med LRF i olika projekt. Det blir också möjligt för ASVT att kunna nyttja tjänster av LRF:s dotterbolag eller till exempel pressa kostnaderna genom att kunna utnyttja samköp via LRF. Redan idag har ASVT ett väl fungerande samarbete med LRF Konsult. 6 ASVT Travhästen nr

7 TÄNKMF TÄNKPÅLITLIGHET VISION INNOVATION LEDARSKAP KVALITET PÅLITLIGHET SUPPORT STOLTHET ENGAGEMANG Den hydrostatiska transmissionen som finns i alla MF 8900 Extra teleskoplastare har mängder med för delar, som höjer prestandan och låter dig utnyttja lastaren maximalt. Du kan ge full effekt till bom mens funktioner och samtidigt krypköra utan slitage på bromsarna. Du bibehåller dragförmågan vid sjunkande motorvarv, eftersom vridmomentet ökar en stor fördel vid körning brant uppför. Du får full motorbroms mycket användbart, t ex vid nedförskörning med släp kopplat. MF 8900 Extra är ock så mycket lättkörd: du väljer körriktning med den lilla spaken vid ratten och trampar på gas pedalen! Byte av körriktning sker snabbt, mjukt och ryckfritt även under full belastning, vilket spar tid och ökar komfort och prestanda. MF 8900 Extra en måste-maskin för dig som vill nå ända upp! Nya MF 8900 Extra-serien har fått en ny uppdaterad hytt med bland annat tydligare reglage och effektivare ventilation som andas verklig kvalitetskänsla. MAX lyfthöjd 10,22 M Teleskoplastare HK 99 MF8900 ETT LYFT SOM RÄCKER LÄNGRE! Kontakta din MF-handlare för mer information om MF 8900 Extra-seriens sex modeller. Eller surfa in på: är ett världstäckande varumärke från AGCO Corporation. Travhästen nr

8 Med fokus på din och hästens arbetsmiljö. Mer info Tryckvagn nr kg. Norrlands största Hästsportsbutik Butiker Centralt placerade bara några stenkast från travbanor och ridskolor. Boden butiken är vår nyaste butik inom Royal Hästsport. Vi har ett brett produktsortiment av högsta kvalitet från världsledande tillverkare. God Jul & Gott Nytt År önskar vi alla Travhästens läsare! Nästa nummer kommer ut i februari Royal Sulkys ROYAL Puma Säkerhetsvagnen med slagbom kr ex.moms Webshop Handla hemma i lugn och ro... Rid, Trav, Monté, Western, Island, Körning mm Leasingerbjudande #1 ROYAL Puma 602:-/mån 36 mån. 10% restvärde. Moms tillkommer. Leasingerbjudande #2 ROYAL Ergo 467:-/mån 36 mån. 10% restvärde. Moms tillkommer. Foto: Maria Holmén/Kanal 75 ROYAL Ergo Den suveräna träningsvagnen, stötdämpare på både hjul och sits kr ex.moms BODEN Travbanan, Hästshop Boden Tel Fax E-post: boden@royalhastsport.se ÖRNSKÖLDSVIK Stallbacken, Solängets Travbana Själevad Tel/Fax E-post: ovik@royalhastsport.se i samarbete med BUTIKER SKELLEFTEÅ Brogatan Skellefteå Tel Fax E-post: shop@royalhastsport.se Besök vår webshop med allt inom hästsport Travhästen nr

9 Nya seminföreskrifter Jordbruksverket har inlett ett arbete med att ta fram nya seminföreskrifter som är bättre anpassade till dagens seminverksamhet. Bland annat har användningen av fryst sperma ökat i omfattning sedan föreskrifterna skrevs. Aktiv ASVT-höst I de nuvarande seminföreskrifterna har det bara gjorts mindre ändringar sedan de trädde i kraft Inför arbetet att skriva nya föreskrifter kallade jordbruksverket till ett samrådsmöte i Jönköping där ASVT också deltog. Enbart tre avelsorganisationer eller föreningar deltog på mötet; Svensk Travsport, Islandshästföreningen och ASVT, tillsammans med representanter för veterinärkåren och jordbruksverket. Bland annat diskuterades möjligheten att göra det möjligt för andra än veterinärer att göra rektal- och ultraljudsundersökningar. Efter mötet har ASVT:s semingrupp haft möjlighet att komma med synpunkter. De nya föreskrifterna kommer, när de är utarbetade, att också skickas ut för en remissrunda bland berörda instanser och organisationer. ASVT:s styrelse Margareta Wallenius- Kleberg (ordf) Ingemar Alin (vice ordf) ingemar.alin@erfasearch.se Carina Dahling Satrell skramsta.stuteri@telia.com Ylva Lindh simbergs@telia.com Ronny Olofsson olofsson@stangabuss.se Det har ordnats många lokala ASVT-aktiviteter under hösten. Till det har bland annat samarbetet med LRF Konsult bidragit. På fyra platser; Umeå, Romme, Örebro och Jägersro, har ASVT tillsammans med LRF Konsult ordnat träffar på temat nya avelsvärderingssystemet och spelregler för hästföretagare. Just avels- och uppfödningsverksamheten ifrågasätts ofta när det gäller Kalendarium December 26 Final i Diamantstoet, omgång 7, Solvalla Januari Sista anmälningsdag till seminkurs (se annons sid 29) 25 Trottex Internetauktion Februari 4 (senast)kallelse till årsstämman, med valberedningens förslag, publiceras i fackpress (Travronden) 4 Sista dag för inlämnande av motioner till stämman 2011, samt frågor till stämman vinstsyfte i rörelsen, säger Mats Norberg, en av LRF Konsults specialiserade rådgivare. Därför är det extra viktigt för alla hästföretagare att ha kunskap om vad som gäller och se skillnaden på vad som räknas som hobby eller näring och hur fallgroparna ska undvikas i mesta möjliga mån. Utöver skatte- och avelsvärderingsträffarna har det varit uppfödarutbildning på Bergsåker med ett 25-tal deltagare, samt starten av en kombinerad trav- och avelskurs på Axevalla, också med cirka 25 deltagare. som styrelsen ska yttra sig över. Skickas till ASVT:s kansli. Fler viktiga datum inför stämman: se sid Trottex Internetauktion Mars 5 Årsstämma på Scandic Infra City, Upplands Väsby Seminassistentkurs på Flyinge 29 Trottex Internetauktion För dagsaktuell information om aktiviteter, datum, tid och plats: se Håkan Karlsson sabybrick@telia.com Peter Martinson pmartinson@hotmail.com Suppleanter: Roland Johansson, roland.johansson@ electservice.se Jeanette Fägnell jeanette.fagnell@telia.com Björn Damm bjorn.damm@gmail.com Håkan Persson hp@stallbredbyn.com Travhästen nr

10 Var med och påverka! Boka in årsstämman Hans Ljungkvist, Svensk Travsports ordförande, kommer till stämman.foto: Daniel Larsson/Kanal 75 Remy Nilson, ATG:s ordförande, kommer också att vara på plats. Foto: Lars Jakobsson/Kanal 75 Missa inte årets bästa tillfälle att träffa kollegor, äta god mat och lyssna på intressanta föredrag! Stämman ordnas den 5 mars på Scandic Infra City i Upplands Väsby, det vill säga Trottex auktionshotell. Formell kallelse till stämman kommer att utannonseras i fackpress (Travronden) senast i början av februari. I anslutning till stämman ordnas två föredrag, ett med ATG:s ordförande Remy Nilson och ett med Hans Ljungkvist, ordförande i Svensk Travsport. Stärkt samarbete mellan sport och spel Remy Nilson kommer att redogöra för travet och spelet som det ser ut idag, och om ATG:s strategier för de närmaste åren. Remy Nilson uttryckte nyligen, vid ett föredrag på Solvalla, att det är dags för sporten och spelet att kroka arm. Sportens aktörer, menade han, måste samarbeta mer (mer om Remy Nilsons föredrag på sid 19). Uppfödarna i svensk travsport Hans Ljungkvist har vid tiden för stämman hunnit vara ordförande i Svensk Travsport i drygt ett halvår, och kommer bland annat att prata om övergången från STC till Svensk Travsport, vilka som är de framtida utmaningarna för sporten samt uppfödarnas situation. Mat och gala Stämman avrundas med en god middag på kvällen. Och i anslutning till det hålls traditionsenligt uppfödarnas egen "Oscarsgala". Vi firar årets vinstrikaste uppfödare, årets bragduppfödare, årets avelshingst, årets klassiska vinnare samt elitston. Vi vill se just Dig i vimlet till stämman är alla välkomna! Anmäl dig redan nu! Kontakta Ylva Andersson på ASVT:s kansli: tel , fax , ylva@asvt.se Uppge namn, adress, telefonnummer samt om du önskar äta buffé på kvällen. Boende och mat bokning och priser: Enkelrum: 700 kronor, dubbelrum: 800 kronor. Lunch innan stämman: 160 kronor. I priset ingår varmrätt, mineralvatten/lättöl och kaffe. Stämmobuffé, exklusive dryck, 475 kronor. Samtliga priser inklusive moms. Lunch innan stämman, liksom hotellrum, bokas av deltagarna själva. Bokning ska ske senast den 18 februari på tel , eller via mail: meeting.infracity@scandichotels.com. Uppge kod: ASV Stämman börjar klockan 12:00, dessförinnan äter alla som vill en gemensam lunch (bokas av gästen själv). Programmet är vid denna tidnings pressläggning ännu inte klart, men publiceras inom kort på Alla detaljer kring stämman publiceras också i Travhästen nr 1, ute i februari. Hjärtligt välkomna! 10 Travhästen nr

11 2011 redan nu! Viktiga datum! Senast 4 februari: formell kallelse till årsstämman, med valberedningens förslag, publiceras i Travronden. Vill du ha kallelsen per mail, fax eller post? Meddela ASVT:s kansli. Senast 4 februari: motioner och anmälan av övriga frågor (som ASVT:s styrelse ska ha behandlat inför stämman) ska ha inkommit till ASVT:s kansli. Motioner/frågor kommer att publiceras på samt utdelas skriftligen till deltagarna vid stämman. Styrelseledamöter som varit verksamma under år 2010 Margareta Wallenius- Kleberg, Ekerö Ingemar Alin Ljusdal Carina Satrell Dahling, Bro Håkan Karlsson Strängnäs Andra frågor kan självklart tas upp till diskussion med hänsyn till tidsprogrammet men frågor som inte föranmälts har styrelsen inte möjlighet att ta ställning till på själva stämman. 18 februari: Utgivning av Travhästen nr 1, med detaljerat stämmoprogram. 18 februari: Senaste datum för bokning av lunch och hotellrum. 5 mars: Årsstämma! Start klockan 12:00. Boka och skriv in i almanackan redan nu. Ylva Lindh Götene Jeanette Fägnell Färjestaden Suppleant Ronny Olofsson Stånga Roland Johansson Kungsbacka Suppleant Peter Martinson Helsingborg Håkan Persson Umeå Suppleant Björn Damm Stockholm Suppleant FIBERGI Förmodligen det bästa för hästens mage! Längre tuggtid, gynnar produktionen av saliv = bättre näringsupptag. Tänk på miljön och svenskt lantbruk Köp svenskt Välj Fibergi! Telefon Travhästen nr

12 FÖREDRAGNINGSLISTA till Årsstämman Stämman öppnas. Val av stämmofunktionärer: a) Stämmoordförande b) Protokollförare c) Justeringsmän 2. Fastställande av röstlängd. 3. Styrelse och förvaltningsberättelse för tiden till Revisorernas berättelse. 5. Fråga om ansvarsfrihet för styrelsen. 6. Användande av uppkommen vinst eller täckande av förlust. 7. Fastställande av ersättning till styrelseledamöter och revisorer. 8. Fastställande av budget för Val av ledamöter och suppleanter i styrelsen. Ordinarie ledamöter valda 2009 för en tid av två år: Margareta Wallenius-Kleberg, Ekerö Ingemar Alin, Ljusdal, Carina Satrell Dahling, Bro, Ronny Olofsson, Stånga Suppleanter valda 2009 för en tid av två år: Jeanette Fägnell, Färjestaden Björn Damm, Stockholm Ordinarie ledamöter valda 2010 för en tid av två år: Håkan Karlsson, Strängnäs (nyval) Peter Martinson, Helsingborg (nyval) Ylva Lindh, Götene (omval) Suppleanter valda 2010 för en tid av två år: Roland Johansson, Kungsbacka (omval) Håkan Persson, Umeå (nyval) 10. Val av två revisorer samt suppleanter för dessa. Ordinarie revisorer valda 2010 för en tid av ett år: Björn Fällström, Sollentuna (omval) Nils-Åke Rusk, Brunflo (omval) Suppleanter valda 2010 för en tid av ett år: Lars-Inge Olsson (omval) Nils-Göran Nilsson (nyval) 11. Fastställande av medlemsavgift för nästa verksamhetsår. 12. Val av valberedning. Till valberedning för föreningsstämman 2011 valdes: Peter Björnsson, Lidköping (omval), Lennart Petersson-Brodda, Skurup (omval), Börje Larsson, Örebro (omval), Bernt Staaf, Bonässund (omval), Sven Rejnö, Kil (nyval). Sammankallande: Peter Björnsson 13. Styrelsens förslag och framställningar. a) Eventuell hedersledamot. b) Eventuell guldnål. c) Från styrelsen hänskjutna frågor. o ASVT mot 2012 o Ev. stadgeändring 14. Av medlemmarna i laga tid väckta motioner och frågor; där synpunkter från styrelsen önskas. Motioner och frågor av detta slag ska anmälas till ASVT:s kansli senast den 4 februari. 15. Övriga frågor: frågor där synpunkter från styrelsen inte efterfrågas. Dessa kan tas upp och diskuteras spontant på stämman. Dock bör stämmans tidsprogram respekteras. 16. Stämman avslutas. Årsredovisning med revisionsberättelse för 2010, samt budget för 2011, finns till gänglig på ASVT:s hemsida (medlemssidorna) senast fredag 18 februari. Materialet kan också beställas från ASVT:s kansli. Travha?sten Myrby Standardbox 184x65 mm :Layout Sida 1 STALLINREDNINGAR Beställ katalog 2011 gratis Ekebygatan 3, Enköping tel fax Myrbyboxen är vår mest sålda. Den är kraftig, väl genomtänkt, varmförzinkad efter svetsning, enkel att montera och måttanpassas efter befintligt stall. Viktiga detaljer är lättrullade skjutdörrar med kullager i hängrullarna och nylonstyrning nertill. Dörrarna har öppningsbart galler och inbyggt lås som enkelt öppnas genom att trycka ner det kulformade handtaget (säkerhet). Gallerpinnarna är av 22 mm rör som rundsvetsats. Boxhöjden är 220 cm hög (gallret 80 cm högt, boxutfyllnad 130 cm). Boxutfyllnad finns att välja mellan spontad och hyvlad gran och 3färger av Muovix. Kolla in månadserbjudande på 12 Travhästen nr

13 Avelsföreningens Guldnål Vid fjolårets stämma delades två guldnålar ut: den ena till Lutfi Kolgjini och Anna Svensson, den andra till Staffan Philipsson. Foto: CK Statuter 1. Avelsföreningens Guldnål utdelas till person eller personer som uträttat synnerligen betydelse fullt arbete för svensk travhästavel och travhästuppfödning. Nålen är i guld. 2. Guldnålen utdelas av Avelsföreningens styrelse i samband med föreningsstämman. 3. Förslag till kandidater upprättas av Avelsföreningens Guldnålskommitté. Särskilda skäl ska föreligga för att Avelsföreningens styrelse ej skall följa Guldnålskommitténs förslag. 4. För att föreslagen kandidat ska erhålla Guldnålen Erik Cederquist Ingmar Andersson Ellert Larsson Claes Braunerhjelm Sigurd Nilsson krävs att Avelsföreningens styrelse är enig. 5. Styrelsens beslut kan ej överklagas. 6. Guldnålskommittén består av fyra personer, varav två utses av Avelsföreningens styrelse, en av ATG och en av STC. Kvibille Omarbetad Bo Fransson Tore Johnsson Kurt G Bertmark Elis Ljungek Wilhelm Johansson Lennart Sandgren Margareta Lars-Erik Karl-Erik Bender Hans Barkevall Kerstin Tillander Hans-Gunnar Wallenius-Kleberg Magnussson Tillander Lennart Petersson- Brodda Hedersledamöter Gunnel Ljungek Ingemar Andersson Börje Johansson Till hedersledamot kan den utses som med framåtanda och stort intresse jobbat hårt med föreningens bästa i fokus. Stefan Johansson Bo Fransson Elis Ljungek Åke Isberg Staffan Philipsson Tore Johnsson Åke Wall Arne Eriksson Olle Jönsson Ove Konradsson Henrik Hult Claes Kärrstrand Börje Larsson Sune Arnesson Travhästen nr

14 Nordens bredaste urval av stallinredningar. Satsa på kvalite och smarta lösningar! Hos City-Boxen hittar du all inredning du behöver för att färdigställa ditt stall. Rejäla och lättmonterade boxar i olika modeller med praktiska detaljer samt ett brett sortiment av stalldörrar/portar, fönster. Krubbor, täckeshängare, vattensystem och ventilation från marknadens ledande tillverkare. Välkommen att besöka oss på för mer information och priser eller kontakta oss för frågor och rådgivning. Lycka till med din häst verksamhet! CITY BOXEN w w w. c i t y - b o x e n. s e City-boxen International AB Televägen Kristianstad Tel: Fax: info@cityboxen.se Alla ska med! Värva nya medlemmar - vinn fina priser! ASVT arbetar för bättre villkor i travsporten och för uppfödarna. Tillsammans är vi starka! Nu utmanar vi Dig som redan är medlem att vara med i kampanjen: MEDLEM VÄRVAR MEDLEM I samarbete med KRAFFT erbjuder vi en rabattcheck värd cirka 200 kronor för VARJE värvad NY medlem! Värvar Du 10 eller fler medlemmar har Du chans att bl a vinna en toppenhelg i Stockholm med Elitauktionen och Elitloppet! LÄS MER om TÄVLINGEN på eller ring ASVT för BROSCHYR & TÄVLINGSFORMULÄR 14 Travhästen nr

15 Resultat från avelsvärderingen 4-5 november, Eskilstuna Torsdag: Euro Staro Crown: 69 p Aggas Filur: 65 p MagicCarpetRide US: 62 p Keystone Brady: 61 p Villevalle Victory: 60 p Mack November: 58 p Mob Muscle: 47 p Big Cheese: 42 p Shorthanded Goal: 41 p Master Flirt: 46 p Kyril Hanover: 37 p Black Lemon: 30 p Fredag: Juggle Face: 85 p Raja Mirchi: 84 p Joke Face: 80 p Guiseppe Bi: 78 p Select Yankee: 72 p Scarlets Aino: 69 p Red Chili Pirat: 68 p Imola November: 63 p Kashner Hanover avkommebedömdes och fick värdebokstav C Euro Staro Crown (Supergill Piglet e. Speedy Crown) med 69 poäng (medelmåttigt skattat avelsvärde) rankades högst på torsdagen. Foto: Claes Kärrstrand Juggle Face (Viking Kronos Rakel Sund e. Armbro Goal) med 85 poäng (högt skattat avelsvärde) toppade fredagslistan. Foto: Claes Kärrstrand Poängskala: Mycket högt skattat avelsvärde Högt skattat avelsvärde poäng poäng Medelmåttigt skattat avelsvärde Lågt skattat avelsvärde Mycket lågt skattat avelsvärde poäng poäng 0-44 poäng Välkommen till Riksanläggningen Wången Framtidens hästjobb! Med utbildning genom högskola, folkhögskola, hovslagarutbildning och gymnasieum Trav och Islandshäst kan du bli: Wången ligger i den vackra Alsenbygden i Krokom kommun, mitt emellan vinterstaden Östersund och skidmetropolen Åre. Hippolog Inriktning Trav och Islandshäst Kvalificerad travhästskötare Hovslagare Proffstränare inom trav Diplomerad Ridledare inom Svenska Islandshästförbundet (SIF) tel Travhästen nr

16 KRÖNIKA Text: Dean Hoffman Fd chefredaktör Hoof Beats, numera konsult, föreläsare och skribent Var hittar vi de nya hästägarna? Det är en fråga jag hörde ställas när en samling uppfödare sammanstrålade i Lexington tidigare i år. Frågan är verkligen relevant för oss som äger tävlingshästar, antingen travare eller fullblod. Hur ska vi rekrytera nya hästägare idag? Vi vet att ekonomin i Amerika är ungefär lika robust som Dick Cheneys hjärta. Människor som fick stålar att rulla in för några år sedan vadar nu omkring i obetalda räkningar: konsekvensen av dåliga investeringar. Även i den bästa av tider kan köpet av en häst vara en svettig affär. Det är inget för de med svagt hjärta eller sådana som inte kan sova på nätterna om någonting går snett. Genom åren har jag i USTA:s regi (United States Trotting Association) hållit många seminarier för nya hästägare, och för personer som visat intresse för att köpa åringar. Jag har alltid trott på värdet av sådana initiativ. Men jag minns en chef inom USTA som faktiskt protesterade mot sådana här seminarier med motiveringen att vi uppmuntrade människor att investera i något som mer eller mindre garanterade dem att förlora pengar. Jag har ägt hästar i decennier och aldrig tjänat några pengar sa han. Han älskade travsport och stod ut med förlusterna just på grund av sin tjusning för sporten. Varje gång jag höll ett seminarium för nya ägare var jag uppriktig mot deltagarna. Jag talade om för dem att hästar är en spekulativ investering. De skulle inte använda pengarna de avsatt till hyran, eller pengarna de behövde för att hjälpa sina barn att genomföra sin collegeutbildning. Kan du inte leva med riskerna sa jag, spara pengarna eller satsa på marknadsfonder. Men om du vill uppleva några fantastiska kickar som är nästan omöjliga att sätta ord på så köp en tävlingshäst. Det är betydligt roligare än att ha pengarna på banken. Alla som uppmuntrar en presumtiv hästägare har ett ansvar att berätta det här. Sockra det inte. Men berätta också om de oförglömliga upplevelser som alla hästägare förr eller senare får ta Jag har alltid varit övertygad om att vid varje bana finns det folk som skulle älska att bli hästägare. Men de vet helt enkelt inte hur man tar första steget skriver Dean Hoffman. Foto: Lars Jakobsson/Kanal 75 del av. Att se sin häst vinna på målfoto är betydligt mer spännande än att hålla koll på om dina aktier på Wall Street stiger. De flesta nya hästägare har lockats in i branschen av vänner, och ofta är andelsägande det bästa alterna tivet i början. En person som äger 25 procent av en häst begränsar både risktagande och inkomster, men jag kan försäkra dig att han inte deltar med bara 25 procents entusiasm när hästen tävlar. Jag är säker på att det fungerar ungefär på samma sätt inom galoppen. Nya människor kommer in i sporten via befintliga hästägare. Trav häst ägarna och -uppfödarna här har ett aktivt program för att rekrytera nya ägare. De har hittills i år anordnat åtta seminarier och har en avdelning på sin hemsida som kallas The racing game med riklig information för presumtiva köpare. USTA har en liknande avdelning på sin hemsida. Jag är, som sagt, en stark anhängare av hästägarseminarier. Jag vet att uppfödaren och storhäst ägaren Richard Staley från Kalifornien, som bland annat ägde flera Grand Curcuit-stjärnor, deltog i ett seminarium för flera decennier sedan. Där blev han bekant med tränaren Doug Ackerman som föreläste. Tillsammans och under många år spenderade de därefter ett antal miljoner på att investera i travhästar. Vi kan alla bli talesmän, bland vänner och bekanta, för att köpa travhästar. Berätta om riskerna men berätta också om de obeskrivbara upplevelserna. Jag har alltid varit övertygad om att vid varje bana, i klubbhuset eller på läktaren, finns det folk som skulle älska att bli hästägare. Men de vet helt enkelt inte hur man tar första steget. Vi som redan är i branschen måste hjälpa dem med det. 16 Travhästen nr

17 HAMMARS år nya hästbox storsäljare som blivit en succé HAMMARS VERKSTAD AB Lustebo HAMMARS 40, VERKSTAD GRYCKSB AB Lustebo 40, GRYCKSBO Telefon: Telefon: Telefax: e-post: e-post: Analys och behandling av bl.a. yttre organ inre organ skelett och muskulatur vävnader och benhinnor svårfunna smärtpunkter kemiska reaktioner i kroppen psyke och beteendemönster Behandlingar kan ske på distans i hela Sverige. Med energiterapi kan vi uppnå hästens sanna potential. Kontakta Katharina Alla som älskar hästar vet att dessa underbara vänner är känsliga. lant /skogsbruk industri jakt/slakt Gratis katalog! 260 sidor Stalldammsugare Rostfria behållare. Suger både vått och torrt. Levereras med komplett tillbehörssats. Motorerna har separata brytare. I W. 35 liter. 2180: I W. 65 liter. 3280: I W. 80 liter. 3980: I W. 80 liter. 4980: På köpet extra slang 4,5m. Vattenkopp Plasto Med pendelventil. 256: /st 10st 228: /st Klippmaskin Delta Avsedd för häst. Ergonomisk och tystgående. Hastighet 3 steg. 5m sladd. Delta 3300: Nima Maskinteknik AB Box 1505, Örebro Butik: Gryts ind. omr. Örebro Pris exkl moms Fraktfritt över 2400: Ventilationsfläktar 230 V 1400rpm 1-fas LM-V m 3 /h 1360: LM-V m 3 /h 1400: LM-V m 3 /h 1916: LM-V m 3 /h 2244: LM-V m 3 /h 2492: Varvtalsreglerare och termostater, se katalogen. Fönster dörrar Strålkastare Mira 63 IP65 F och D- märkt För stora ytor. Armatur Mira W 1060: Armatur Mira W 1120: Lampa högtrycksnatrium 250W 220: Lampa högtrycksnatrium 400W 236: Lampa metallhalogen 250W 324: Lampa metallhalogen 400W 356: Varmluftspannor 25kW 9800: 32kW 10800: 48kW 11980: 80kW 13980: Jalusislutare 250mm 220: 300mm 256: 350mm 272: 400mm 304: Skottkärra Horse Rymd 160 liter. Galvad rörram. Behållare av polypropylen. Horse två hjul 1996: Värmefläkt för brandfarliga rum I rostfri stålplåt. IP65. Väggfäste/golvstativ. Frico 3kW 230V 6312: Frico 6kW 400V 7880: Frico 9kW 400V 9600: inkl. anslutningskabel cirka 1,8m Frostskyddskabel 10W/m 230V 2m 304: 3m 340: 4m 380: 5m 416: 6m 456: 8m 536: 10m 608: 12m 688: 15m 796: 20m 992: 25m 1184: Förskr. 128: Order Växel Fax

18 DeLaval stalltillbehör och stängsel för yrkesfolk Tack för det fantastiskt stora intresse ni visade för våra produkter på mässan vid Kriterieauktionen! Missade du våra erbjudanden? Kontakta oss gärna för mer information: Jan Pettersson Katarina Tordsdotter DeLaval har försett djurägare och lantbrukare med kunskap, lösningar och produkter av hög kvalitet i mer än 125 år över hela världen. Besök oss på vår hemsida

19 Foto: Lotta Isacsson Vad vill travets kunder ha? den frågan ställde ATG:s Remy Nilson vid ett föredrag på Solvalla nyligen. Han ansåg att det är dags för kritiskt tänkande: fungerar vår affärsmodell? undrade han, och pekade på att travet måste fightas med allt annat samhället erbjuder bland annat kulturlivet; och där alla ropar kom till oss!. Vi är inne i upplevelsernas decennium, menade han, och det ställer höga krav på den produkt man erbjuder. Ett par av de punkter ATG kommer att prioritera i sitt strategiarbete är att stärka samarbetet mellan sport och spel, och att arbeta mer utifrån ett kundperspektiv. Han hänvisade bland annat också till en omfattande marknadsunderökning som gjorts, och där en stor del av de svarande uppgav att travet inte är välkomnande för nya utövare/åskådare. Elitloppet mest omskrivet igen För andra året i rad toppar Elitloppet den så kallade eventbarometern en topp lista över vilka evenemang som fått mest utrymme på medias nyhetssajter under det gångna året. Elitloppet brädade bland annat Swedish Open, Finnkampen och Scandinavian Masters. God Jul & Gott Nytt År Önskar vi på Biolight Du glömmer väl inte av din häst under jul? Travhästen Tejarps Gård Klågerup Biolight AB - Ljusbehandling inom Hästsporten - Travhästen nr

20 Hos Folksam får du ett eget ombud! A Foto: Claes Kärrstrand Varje dag rör sig Folksams hästombud på trav banor och i stallar. Vi tror nämligen att man måste ha ett eget genuint intresse för hästar när man jobbar med hästförsäkringar. Var du än bor i Sverige finns våra hästombud alltid till hands. Vill du försäkra din häst kontakta någon av våra duktiga ombud så får du hjälp med din hästförsäkring eller gå in på folksam.se Alla medlemmar i ASVT får dessutom tio procents rabatt på våra djur försäkringar. Leif Thidell, Axvall , Nils-Göran Nilsson, Boden , Heléne Baumgartner Lassa, Bollnäs , Sten Gradling, Bromma , Sune Arnesson, Brunflo , Lena Borssén, Brålanda , Lotta Persson, Båstad , Susanne Oscarsson, Eskilstuna , Per Bentele, Flen, , Jan Sundell, Forsa , Anita Wahlgren, Granbergsdal , Emil Widegren, Halmstad , Ingrid Ericsson, Hedemora , Ann Dehlin, Hudiksvall , Åsa Rosén Hagert, Jönköping , Kjell Skoog, Karlstad , Cathrin Dahlgren, Katrineholm , Eva Isacsson, Lammhult , Gerhard Wilhelmsson, Lund , Lulzim Kolgjini, Malmö , Tomas och Alexandra Thell, Mantorp , Eilert Falk, Märsta, , Greger Söderberg, Mölndal, , Ingmar Iletorp, Stillingsön , Unni Gustafsson, Stockholm , Ivar Sjölund, Sundsvall , Lena Maneschiöld, Svalöv , Peter Fahlén, Umeå , Kjell Ove Eriksson, Ursviken , Liz Parmler, Varberg , Cecilia Nyberg, Varnhem , Nils Gunnar Hansson, Västerås , Björn Hammarström, Åkers Styckebruk , Rune Johansson, Örebro ,

21 Max Hultin om Rhyme-hästarnas framgångar Tillsammans med sina föräldrar har han fött upp bland annat Nursery Rhyme, vilket för övrigt var Moni Makers ursprungliga namn. Han tycker egentligen att man borde sluta med uppfödning när man fött upp en riktigt bra häst men det stora intresset gör det omöjligt. Max Hultin och Nursery Rhyme efter segern i Sto-SM. Foto: Lars Jakobsson/Kanal 75 Nursery Rhymes helsyster Marimba Rhyme såldes för kronor på Kriterieauktionen och hamnade därmed på topplistan. Hade ni trott det? Vi hade så klart våra förhoppningar. Marimba är en fantastisk individ med ett underbart psyke, precis som sin syster. Förhoppningarna steg dessutom när jag under auktionsdagen fick springa in och ut ur boxen för att visa henne för landets alla tränare. Alla hade bara positiva saker att säga om henne. Någon frågade också varför hon inte var med på den selekterade torsdagsauktionen, vilken hon var uttagen till, men vi valde att flytta henne av transportskäl. Tanken var även att vi då kanske hade en av de mest intressanta hästarna just den dagen. Extra nöjda är vi med att hon kom till Joakim Lövgren som är en av mina favoriter bland tränarna. Text: Lotta Isacsson lotta@asvt.se Travhästen nr

22 "Jag antar att tur och otur jämnar ut sig till slut. Våren började lovande med Nursery Rhymes tre segrar på fyra starter, men med en befarad senskada däremellan" Många uppfödare är förstås deppiga och frustrerade över auktionspriserna och hästägarbristen. Hur kommer vi ur den här svackan? Personligen förespråkar jag mer tävlande för 2-åringar. Jag tror att köpare idag hellre väntar ett halvår tills hästarna har hunnit visa lite vad de går för. Skulle vi utöka 2-årstävlandet borde 2-åringarna som tidigt på våren visar hög kapacitet bli så dyra att köparna blir tvungna att köpa en 1-åring på någon av årets auktioner istället. Det är ju trots allt det som är lite av charmen, att följa individens utveckling från tömkörning till första starten. Ert bolag heter HB Olivias Son. När startade ni, vilka ingår, och varför heter ni så? Företaget startades 2001 när vi fick vår första avkomma efter Olivia Freight (ABC Freight Goldie Springtime e. Yankee Slugger). De som ingår är jag själv samt min mor, Christina Hultin, och min far, Inge Larsson. Anledningen till att vi valde just Olivias Son är att Olivias förstfödde var en hingst. Vad har ni för hästar? Vi har fortfarande kvar vår ögonsten Olivia Freight som vi har haft sedan hon var ett år. Dessutom har vi köpt in ytterligare ett fölsto, Racy Hornline (e. Mr Lavec) som är mor till E3-finalisten Jullex Dante och syster till tidigare delägda Frosts Octopussy (mor till Calamara Donna). Sedan har vi två tävlingshästar hos Åke Svanstedt; dels Nursery Rhyme och In Bloom Face (e. Muscles Yankee), inköpt på Breeders Crownauktionen Senaste tillskottet är ett nytt 1-årssto, M.T.Honey Honey (e. Credit Winner), som vi köpte på Sto Championatauktionen. Varför har ni valt det poetiska/ musikaliska ordet rhyme som efternamn på era hästar? Anledningen till att vi döpte Nursery Rhyme till just detta var faktiskt att den lite mer kända Moni Maker hette det när hon såldes på auktion, men sedan bytte namn. När det sedan gick - och går - så bra för Nursery, får man ju dra nytta av det litegrann Hur resonerar ni kring sto- och hingstval? Tack vare Nursery s framgångar, har vi på senare år börjat utöka vår verksamhet. Vi har då valt att satsa på ston med stammar som tilltalar oss. Gemensamt för de inköpta stona är att de har gedigen svensk stam, där köparna verkligen kan relatera till vad hästarna/avkommorna i stamtavlan har utfört på tävlingsbanan. Vad gäller hingstvalet, så går vi mycket på känsla. Valen har ju hittills inte varit så många, men gemensamt för de hingstar vi valt är att de är av amerikanskt ursprung. Efter att ha jobbat hos till exempel Hans Sulan Adler, har jag den uppfattningen att de hästar med större delen amerikanskt blod, är de som har klart lättast för sig. Har ni någon speciell filosofi/målsättning i er uppfödarverksamhet? Egentligen borde man väl sluta med uppfödningen, nu när man fött upp en sådan häst som Nursery Rhyme. Man kan jämföra det lite med en jackpotvinst på V75. Intresset för sporten och djuren är dock för stort för att vi skulle kunna sluta med vårt största intresse som vi har hållit på med i snart 25 år nu. Vi kommer väl att fortsätta som vi gör, försöka sälja avkommorna och eventuellt köpa in något nytt ungsto då och då som kan gå till avel efter av slutad tävlingskarriär. Ni hade bra flyt under hösten. Förutom Marimba Rhymes topposition på Kriterieauktionen vann Nursery Rhyme, som tidigare segrat i bland annat BC och E3, Sto-SM på Åby. Varför går det så bra just nu? Jag antar att tur och otur jämnar ut sig till slut. Våren började lovande med Nursery Rhymes tre segrar på fyra starter, men med en befarad senskada däremellan. Detta följdes av infektioner orsakade av fästingar. Men nu på höstkanten har hon verkligen kommit igång igen med den absoluta höjdpunkten i och med segern i Sto-SM. Max Hultin Ålder: 28 Bor: Borås Yrke: Handläggare på Länsstyrelsen Familj: Sambon Kristina och barnen Ella, 3 år, och Felix, 1 år 22 Travhästen nr

23 MENHAMMAR STUTERI beläget på Ekerö, tre mil väster om Stockholm ett av de klassiska svenska stuterierna med mer än 60 års framgångsrik verksamhet. Årets Uppfödare 2007, 2008, 2009 och i överlägsen ledning 2010! Menhammars föl födda 2010 HINGSTAR REGENCY e Express It Countessa Dungeness RUHUNA TEA e Viking Kronos Dimbula Victory Dream RALLYCROSS e Glidemaster Drive Through Quito de Talonay ROYAL PRIVILEGE e Going Kronos Erten Flying Irishman RAY OF HOPE e Muscles Yankee Gambia Malabar Man REPAIRMAN e Going Kronos Glued Sugarcane Hanover RANDOM SHOT e Going Kronos Going Crazy Tenor de Baune ROOKIE e Viking Kronos Grand Slam Coktail Jet RANA AGILIS e Viking Kronos Grenouille Mack Lobell RELY ON ME e Pearsall Hanover Hard to Believe Express Ride RISE AND SHINE e Revenue Heavenly Face Viking Kronos RIGHT OR WRONG e Donato Hanover Heavy Connection Mack Lobell RAINBOW WARRIOR e Viking Kronos Helping Hand Mack Lobell ROLLING STONES e Viking Kronos Hot Pants Pine Chip ROKKAKUDO e Varenne Ikebana Valley Victory ROCK LOBSTER TAIL e Chocolatier In the Shell Muscles Yankee RISE ABOVE e From Above Infanta Express Ride RIGHT OFF THE BAT e From Above Inkasso Valley Victory ROYAL CARIBBEAN e Varenne Isabel Kronos Viking Kronos ROCKABILLY e Going Kronos Ivy Swinger Malabar Man RUST BUCKET e Andover Hall Jalopy Donerail RAGAMUFFIN e Varenne Jobie Ana Jobie Tempest RATTIGAN e Varenne Kippers Defi d'aunou RIDICULOUS e Fast Photo Komedi Express Ride RESEARCH e Varenne Laborera Pine Chip RUB A DUB e Credit Winner Leila Andover Hall (USA) RENT A TENT e Going Kronos Loggia Varenne ROBBEN ISLAND e From Above Lolui Island Andover Hall REMOTE CONTROL e Pearsall Hanover Lovely Thing Zoot Suit RED CARPET e Pearsall Hanover Miss Queen Dungeness REALLY CHARMING e Going Kronos Most Charming Andover Hall READ BETWEEN LINES e From Above Notes Super Bowl ROLEX e Going Kronos Oaklea Omega Balanced Image. SÅLD RIP ROARING e From Above Ourasine Ourasi. SÅLD REAL MADRID e Going Kronos Out of the Game Muscles Yankee RAILWAY EXPRESS e Express It Purely Divine Valley Victory RED CLOUD e From Above Wigwam Volo Yankee Glide STON RODIONOVA e Express It Amanda C. Meadow Road RED LIGHT DISTRICT e Varenne Averynattiegirl San Pellegrino RELATION e Varenne Between Us Meadow Road ROARING DRUNK* e Viking Kronos Bourbon Eyes Smokin Yankee RUSH HOUR e From Above Bumper to Bumper Alf Palema RIGATONI* e Deweycheatumnhowe Canneloni Mack Lobell RANI* e Viking Kronos Chili Khan Giant Chill RITZY* e Donato Hanover Com One Viking Kronos RIBAMBELLE e Yankee Glide Corinna Corinna Armbro Goal RIGADOON e Varenne Double Trot Muscles Yankee RISING SUN e From Above East is East Victory Dream RASPBERRY PIE e Fast Photo Elderberry Dungeness RIGMAROLE* e Viking Kronos Enough is Enough Mack Lobell RATTLE SNAKE e From Above Exciting Giant Chill RESTYLANE e Varenne Face Lifted Super Bowl TURN TICKET e From Above Fallen Angel Lindy's Crown REDINGOTE e From Above Fedora Express Ride RIDA RANKA e Express It Fun and Games Coktail Jet ROCK THE BOAT* e Going Kronos Gambari Victory Dream RALJERA e Pearsall Hanover Giggling Zoot Suit RED PLATY e Pearsall Hanover Guppie Zoot Suit RIGHTABOVEYOURHEAD e From Above Half Volley Express Ride REMAINS e Chocolatier Herring Bone Mack Lobell RAISE HAND e From Above Hey There Malabar Man RAFFINOS e Chocolatier Honeyed Mack Lobell RUCCOLA e From Above Hot Enough Malabar Man RIGHT OF WAY e From Above Hush Money Express Ride RAFAELA e Revenue Imposing Face Enjoy Lavec RELEASE PARTY* e Going Kronos Information Center Express Ride RHAPSODY IN BLUE e Express It Invisable Face Sugarcane Han. REALLY AND TRULY e Varenne Itty Bitty Zoot Suit RAPHIA* e From Above Jacaranda Pine Chip ROSY CHEEKS e Going Kronos Jeune Fille Express Ride RING A DING e Credit Winner Jungle Belle Valley Victory RABBLE ROUSER e From Above Kangaroo Court Mack Lobell ROLY POLY e Express It Karamella Mack Lobell RAGATA* e Deweycheatumnhowe Kemp's Emelie Enjoy Lavec RESCUE UNIT e Andover Hall Life Insurance Donerail ROOM TO GO e Varenne Long Distance Zoot Suit RAROTONGA* e Chocolatier Mauna Loa Self Possessed RESTLESS LEGS e Credit Winner Mollusque Varenne RAINY DAY* e From Above Needle Work Jag de Bellouet RICHESSE OBLIGE e Varenne Pine Dust Pine Chip ROARING TWENTIES e Muscles Yankee Reality Ås Garland Lob. ROSE AMONG THORNS e Varenne Sweet Young Thing Nevele Pr. RHYTM AND BLUES* e Going Kronos Tapdancer Tibur RAPPAKALJA e Varenne Totally Lost Zoot Suit ROLLING HIPS e Dream Vacation Waikiki Woman Andover Hall RARING TO GO* e From Above Volita du Ling Super Arnie *Behålles av stuteriet för framtida avel EKERÖ SE EKERÖ. Bokningar: , (Roland Davidsson) Kontor: , Stuterichef: vet. Johan Hellander , menhammar@menhammar.com RE-

24 Travhästauktioner På amerikanskt Text & FOTO: Lotta Isacsson Det är 1-åringsauktion i Lexington, Kentucky. Över 800 hästar ska säljas, fördelat på fem dagar. Men ytterst få förväntansfulla, nagelbitande säljare står och trampar vid boxarna. Vid det här laget är uppfödarna mer eller mindre ute ur bilden. Ljumma vindar viner över stallbacken på auktions bolaget Fasig-Tiptons anläggning i Lexington. Ett sällsamt lugn råder, spekulanterna på plats är lätträknade. Kanske en smula för vånande med tanke på att de 100 hästar som ska upp i ringen denna första auktionsdag är de högst seedade, utifrån den selek tering som bland annat gjorts av auktionsbolaget självt. Närmare en tredjedel av hästarna som kommer att säljas under kvällen är efter någon av de tio vinstrikaste avelshingstarna (beräknat på travare) i USA i fjol. Passgångaren Rocknroll Hanover, fjolårets främste hingst beräknat på första kull, har hela 14 avkommor med bara denna första dag. En av dem ska så småningom bli auktionens dyraste häst. Att en hingst med så kort avelskarriär är så populär är föga förvånande. USA är landet snabbt i alla bemärkelser; snabb uppträning av unghästarna, tidig start, tidig avelskarriär för duktiga tävlingshingstar -och tidigt slut på karriären om de inte tämligen snabbt visar sig hålla måttet. Hingstarna behöver inte heller passera några tidskrävande avelsvärderingar. Här är det marknaden som styr. Rakt av. Eller som Hoof Beats före detta chefredaktör, knappast okände Dean Hoffman väljer att uttrycka det: Om jag äger en hingst med tre ben, två svansar, fem testiklar och sex öron och som aldrig tjänat en dollar eller travat en mile på mindre än en timme kan jag använda honom som avelshingst och betäcka så många ston jag bara kan. I USA anses det väldigt märkligt att hingstar måste godkännas för avel i Skandinavien. Men det skulle förmodligen vara bättre om vi hade någon slags godkännandeprocess för hingstarna. Och stona Har stått länge i boxarna Lugnet på stallbacken har sin förklaring. Många köpare har i förväg varit ute på gårdarna och tittat på hästarna. Med tanke på det digra hästantalet kan det te sig som en omöjlig tidsekvation för bland annat tränarna. Men de flesta har hjälp, berättar Björn Ljungek; uppfödare, ciceron på Equi Tours USA-resor och med lång erfarenhet av amerikanska auktioner. Ytterst få tränare tittar på hästarna ensamma. Till exempel har Jonas Czernyson i år hjälp av Per Eriksson. Sedan är det bara ett tiotal consigners och två auktioner (Lexington och Harrisburg) som de stora köper ifrån. En del har också tittat på hästarna på själva auktionsplatsen, en eller flera dagar tidigare, eftersom arenan är permanent. I Sverige ivrar många för en fast arena för hästauktioner, men med ordentlig svensk djurskyddslagstiftning i tankarna har det sina nackdelar också. När auktionen väl startar har en del av de långväga hästarna stått i sina boxar flera dygn. Här erbjuds inga möjligheter till utevistelse. Likadant är det på travbanorna. Det är bara i Sverige som hästar/ djur måste vara ute i paddock/hage på dagen. Djur i andra länder måste vara av en annan ras då de klarar att 24 Travhästen nr

Din uppfödning. vad är målsättningen?

Din uppfödning. vad är målsättningen? Din uppfödning vad är målsättningen? Foto: Thomas Blomqvist/Kanal 75 Ett kommersiellt tänkande är viktigare än någonsin. Siktar du på eliten eller bredden, och ser du tillräckligt affärsmässigt på din

ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby

ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby Travhästauktioner - kom och skapa nya kontakter ASVT:s Trottex AB, Sveriges ledande arrangör av travhästauktioner,

VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04

VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04 VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04 Bakgrund och Syfte Bakgrund Att uppdatera och fördjupa den tidigare utredningen och därmed belysa

Johan Arneng har haft en lång. Uppfödarprofilen. Uppfödarprofilen: Johan Arneng kombinerar fotboll med trav

Johan Arneng har haft en lång. Uppfödarprofilen. Uppfödarprofilen: Johan Arneng kombinerar fotboll med trav TEXT OCH FOTO: Anne Adre-Isaksson 22 Det var fascinationen för stammar och avel som lockade Johan Arneng in i travet. Idag är han avelsansvarig på Stall Zet och har egen uppfödning tillsammans med hustrun

MENHAMMAR STUTERI 2015

MENHAMMAR STUTERI 2015 MENHAMMAR STUTERI 2015 178 90 EKERÖ MENHAMMAR STUTERI är ett av de klassiska svenska stuterierna med mer än 60 års framgångsrik verksamhet. Årets uppfödarbragd 2011 och Årets Vinstrikaste Uppfödare sju

Fas 2 Projektrapport: December 2010

Fas 2 Projektrapport: December 2010 Spelregler för Hästföretagaren Fas 2 Projektrapport: December 2010 Projektledare: Projektägare: Mats Norberg, LRF Konsult Nybrogatan 1 871 30 HÄRNÖSAND mats.norberg@konsult.lrf.se 0611-289 33 LRF Konsult

Protokoll Svenska Jämthundklubbens klubbmöte. Hotell Scandic Östersund City 2011-02-05

Protokoll Svenska Jämthundklubbens klubbmöte. Hotell Scandic Östersund City 2011-02-05 Protokoll Svenska Jämthundklubbens klubbmöte. Hotell Scandic Östersund City 2011-02-05 1. Justering av röstlängden. Mötet beslutar att justering skall ske vid behov. 2. Val av ordförande för mötet. Som

Presentationerna skrevs av ryttarna under hösten 2012 och har kompletterats med kommentar till mål 2013 av ryttarna själva under hösten 2013.

Presentationerna skrevs av ryttarna under hösten 2012 och har kompletterats med kommentar till mål 2013 av ryttarna själva under hösten 2013. Presentationerna skrevs av ryttarna under hösten 2012 och har kompletterats med kommentar till mål 2013 av ryttarna själva under hösten 2013. Sandra Nilsson Född 95 Meriter : Lag-SM medaljer på ponny Startat

RST RIKSFÖRBUNDET FÖR SVERIGES TRAVHÄSTÄGARE

RST RIKSFÖRBUNDET FÖR SVERIGES TRAVHÄSTÄGARE RST RIKSFÖRBUNDET FÖR SVERIGES TRAVHÄSTÄGARE Protokoll för vid RST:s årsmöte 2016-04-28, Hästsportens Hus Ordförande Anders Holmqvist hälsade välkommen till årsmötet 2016, och gick igenom hålltider för

Jesus älskar alla barn! En berättelse om Guds stora kärlek till alla barn

Jesus älskar alla barn! En berättelse om Guds stora kärlek till alla barn Jesus älskar alla barn! En berättelse om Guds stora kärlek till alla barn Maria bodde i en liten stad som hette Nasaret. Den låg i Israel. En ängel kom till Maria och sa: Maria, du ska få ett barn. Barnet

På amerikanskt. Travhästauktioner

På amerikanskt. Travhästauktioner Travhästauktioner På amerikanskt Text & FOTO: Lotta Isacsson lotta@asvt.se Det är 1-åringsauktion i Lexington, Kentucky. Över 800 hästar ska säljas, fördelat på fem dagar. Men ytterst få förväntansfulla,

MALMÖ SCANDIC TRIANGELN FREDAG 22 JANUARI

MALMÖ SCANDIC TRIANGELN FREDAG 22 JANUARI Du är inbjuden till... 2016 MALMÖ SCANDIC TRIANGELN FREDAG 22 JANUARI NYA INSIKTER & NYA IDÉER! Fredagen den 22 januari är det dags för HR-Dagen på Scandic Triangeln i Malmö. Vi hälsar er varmt välkomna

SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2014 DU MÅSTE ANMÄLA DIN HÄST OM DU VILL VARA MED! www.jagersro.se

SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2014 DU MÅSTE ANMÄLA DIN HÄST OM DU VILL VARA MED! www.jagersro.se SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2014 DU MÅSTE ANMÄLA DIN HÄST OM DU VILL VARA MED! www.jagersro.se PROPOSITION SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2014 Till Svensk Uppfödningslöpning 2014 kan svenskfödda hästar födda

Protokoll Kungsbacka Trädgårdsvänners Årsmöte 3 mars 2019, Elof Lindälvs gymnasium kl 13.30

Protokoll Kungsbacka Trädgårdsvänners Årsmöte 3 mars 2019, Elof Lindälvs gymnasium kl 13.30 Protokoll Kungsbacka Trädgårdsvänners Årsmöte 3 mars 2019, Elof Lindälvs gymnasium kl 13.30 1. Mötets öppnande Lena Togander, föreningens ordförande, hälsade alla välkomna och förklarade därefter årsmötet

Om att bli mer lik Gud och sig själv.

Om att bli mer lik Gud och sig själv. Om att bli mer lik Gud och sig själv. 2 Helgjuten Om att bli lik Gud och sig själv 3 Jonas Lundkvist equmenia 2012 Grafisk form & Illustration: Rebecca Miana Olsson Första utgåvan equmenia Box 14038, 167

Enkätsvar. Tack till alla som tog sig tid att svara och fortsätt gärna komma med förbättringsförslag eller nya idéer!

Enkätsvar. Tack till alla som tog sig tid att svara och fortsätt gärna komma med förbättringsförslag eller nya idéer! Enkätsvar Under hösten 2013 skickades en enkät ut till de som valt att inte förnya sin B-licens vid Solängets travsällskap mellan åren 2000-2010. Detta för att försöka förstå anledningen till varför man

Avelsföreningen för Sv Varmblodiga Travhästen

Avelsföreningen för Sv Varmblodiga Travhästen Årsredovisning för Avelsföreningen för Sv Varmblodiga Travhästen Räkenskapsåret 2017-01-01-2017-12-31 Innehållsförteckning: Sida Förvaltningsberättelse 1-3 Resultaträkning 4 Balansräkning 5-6 Noter 7-8

Välkommen på årsmöte!

Välkommen på årsmöte! 2015-02-06 Välkommen på årsmöte! Den 28:e februari är det dags för Djurens Rätt Lunds årsmöte, där vi sammanfattar året som varit och planerar för 2015. Mötet äger rum 11.00-13.00 på Svaneskolan, Möllegatan

Agria Trav och Galopp. Gäller från 2013 01 01

Agria Trav och Galopp. Gäller från 2013 01 01 Agria Trav och Galopp Gäller från 2013 01 01 3 Har du försäkrat din vinnare? Agria Djurförsäkring har försäkringar för alla hästar och för alla hästägare. Försäkringarna är utformade så att du själv kan

Avel och uppfödningsenkät - ej företag

Avel och uppfödningsenkät - ej företag Avel och uppfödningsenkät - ej företag Bilaga 2a Syfte Hästavel och uppfödning med kvalitet Bakgrund Hästnäringens Avelskommitté bildades hösten 2007 genom beslut i styrelsen för Hästnäringens Nationella

1 Stämmans öppnande Styrelseordföranden Afsaneh Heidarian hälsade de närvarande medlemmarna välkomna och förklarade mötet öppnat.

1 Stämmans öppnande Styrelseordföranden Afsaneh Heidarian hälsade de närvarande medlemmarna välkomna och förklarade mötet öppnat. Protokoll fört vid ordinarie föreningsstämma Brf Dalen 10, Grangården Söndagen den 12 maj 2013 kl 16:00 Brf Lönnparkens lokal Grusåsgränd 47-139 Enskededalen 1 Stämmans öppnande Styrelseordföranden Afsaneh

SVENSKA DREVERKLUBBEN

SVENSKA DREVERKLUBBEN SVENSKA DREVERKLUBBEN PROTOKOLL fört vid dreverstämman (DS) 15 juni 2019 Scandic Nord Uppsala Arrangör: Upplands Dreverklubb Ordförande Magnus Enocson hälsar alla välkomna till årets stämma. Därefter förklaras

Vårkänslor. Aktuellt. //Sandra

Vårkänslor. Aktuellt. //Sandra Vårkänslor Nu har väl ändå sista snön rasat ut, eller? Nu vill i alla fall jag och kaninerna ha vår, sol och värme! Våren bjuder på en mängd aktiviteter i klubben, några av dem kan du se mer av längre

Schlagerdrottningens satsning köper häst

Schlagerdrottningens satsning köper häst annons: «Start «Sport «Trav 365» Visa bildtext» Schlagerdrottningens satsning köper häst Ulrika Wällstedt. Foto: KANAL75 17 feb 2011 Hon är Sveriges stora schlagerdrottning. Nu ger sig Charlotte Perrelli,

VÄSTRA GÖTALANDS DÖVAS LÄNSFÖRBUND

VÄSTRA GÖTALANDS DÖVAS LÄNSFÖRBUND VÄSTRA GÖTALANDS DÖVAS LÄNSFÖRBUND Protokollnr: Datum: Sammanträdeslag: Sidor: Paragraf: 05-03 2005-04-16 ÅRSSTÄMMA 1 (7) 1-23 Sign: Plats: Fullmäktigehuset i Närvarande: Borås 36 östberättigade ombud

KULLAVIKS HAMN ekonomisk förening

KULLAVIKS HAMN ekonomisk förening 1 PROTOKOLL Från ordinarie föreningsstämma i Kullaviks Hamn ekon. förening (Khef) 716408-2658, i Kullaviksskolans aula torsdagen den 19 mars 2009. kl. 18:30-20:00 Närvarande 55 medlemmar, varav 1 innehade

PROPOSITIONER NOVEMBER 2014

PROPOSITIONER NOVEMBER 2014 PROPOSITIONER NOVEMBER 2014 2 STARTANMÄLNINGAR OKTOBER 23 torsdag 24 fredag 25 lördag 26 söndag 27 måndag 28 tisdag 29 onsdag 30 torsdag 31 fredag NOVEMBER 1 lördag 2 söndag 3 måndag 4 tisdag 5 onsdag

tema avelsstoet Kulltorps stuteri har en tanke bakom varje nytt föl 52 hästfocus #

tema avelsstoet Kulltorps stuteri har en tanke bakom varje nytt föl 52 hästfocus # 52 hästfocus #1 2012 www.hastfocus.se Kulltorps stuteri har en tanke bakom varje nytt föl R På Kulltorps stuteri har det i många år fötts upp vackra och framgångsrika welshponnyer sektion B, som har hävdat

NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR

NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR Årgång 9 Nr 9 December 2006 BILDER FRÅN HALLOWEEN BASTUN ÄR ÖPPEN BASAR PÅ SKOLAN JULMARKNAD I UR OCH SKUR INVIGNING AV SKOLAN 0-12ÅR NY ÄGARE PÅ CAMPINGEN SSK 80ÅR Sida 1 MANUSSTOPP DEN 20:E I VARJE MÅNAD

Rapport: Enkätundersökning - givare

Rapport: Enkätundersökning - givare Rapport: Enkätundersökning - givare Slutförd Vad är din generella uppfattning om Polstjärna? Mycket Bra 71% 34 Bra 27% 13 Neutral 2% 1 Dålig 0% 0 Mycket Dålig 0% 0 När du skänkte, hur upplevde du det praktiskt?

Föl på väg. Gäller från 2013-01-01

Föl på väg. Gäller från 2013-01-01 Föl på väg Gäller från 2013-01-01 1 Försäkringar för avel och uppfödning I samarbete med ASVH, Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Hästen, har Agria tagit fram försäkringar som är särskilt anpassade

Ordinarie föreningsstämma Lokal: Roasjö Bygdegård, Svenljunga kommun Datum: Fredagen den 20 april 2018 Tid:

Ordinarie föreningsstämma Lokal: Roasjö Bygdegård, Svenljunga kommun Datum: Fredagen den 20 april 2018 Tid: PROTOKOLL FÖRENINGSSTÄMMA 2018-04-20 Ordinarie föreningsstämma Lokal: Roasjö Bygdegård, Svenljunga kommun Datum: Fredagen den 20 april 2018 Tid: 13.30 14.30 Närvarande: Styrelsen Ragnar Nilsson Marks kommun

KALLELSE TILL ORDINARIE SAMFÄLLIGHETSSTÄMMA DAGORDNING. Anläggningssamfälligheten NÖSNÄS STORA Stenungsund Nosnas.stora@live.se www.nosnasstora.

KALLELSE TILL ORDINARIE SAMFÄLLIGHETSSTÄMMA DAGORDNING. Anläggningssamfälligheten NÖSNÄS STORA Stenungsund Nosnas.stora@live.se www.nosnasstora. Anläggningssamfälligheten NÖSNÄS STORA Stenungsund Nosnas.stora@live.se www.nosnasstora.se KALLELSE TILL ORDINARIE SAMFÄLLIGHETSSTÄMMA Tid: Måndagen den 2 april 2012, kl 19.00 Plats: Nösnässkolan Den medlem

2 år h e. S.J.'s Photo (US) 2 1. 2 Order By Fax. 2 år h e. Viking Kronos (IT) 75.000 3. 2 år h e. Super Tilly 50.000 4. 2 år h e. Viking Kronos (IT)

2 år h e. S.J.'s Photo (US) 2 1. 2 Order By Fax. 2 år h e. Viking Kronos (IT) 75.000 3. 2 år h e. Super Tilly 50.000 4. 2 år h e. Viking Kronos (IT) Breeders Crown -åriga - Vinstrikaste Hingstar och Valacker Emil Q.C. år h e. S.J.'s Photo (US). Order By Fax år h e. Viking Kronos (IT). Max Sigel år h e. Super Tilly. Face the Evil år h e. Viking Kronos

Protokoll från Årsmöte 2007

Protokoll från Årsmöte 2007 Protokoll från Årsmöte 2007 Mötesdata Tid: Onsdagen den 13 juni 2007 kl. 19:00 Plats: Skidgården Hackefors 1 Mötet öppnas Vice ordförande Torgny Andersson förklarade mötet öppnat och hälsade de 35 närvarande

Medlemsblad höst/vinter 2011

Medlemsblad höst/vinter 2011 Medlemsblad höst/vinter 2011 Välkommen till en höst och vinter med spännande aktiviteter och tävlingar! Ordföranden har ordet Hej! Jag heter Katharina Dahl och är ordförande i Gota Western Riders sedan

Någonting står i vägen

Någonting står i vägen Det här vänder sig till dig som driver ett företag, eller precis är på gång att starta upp Någonting står i vägen Om allting hade gått precis så som du tänkt dig och så som det utlovades på säljsidorna

TRAVKOMPANIET STALL RÖD AB (publ) Årsredovisning

TRAVKOMPANIET STALL RÖD AB (publ) Årsredovisning TRAVKOMPANIET STALL RÖD AB (publ) Organisationsnummer 556606-9349 Årsredovisning 2003-01-01--2003-12-31 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE Travkompaniet Stall Röd AB bedriver tävlingsverksamhet med travhästar. Bolaget

Kronobergs läns biodlareförbunds årsmöte. Söndagen den 8 februari 2015. Plats: Naturbruksgymnasiet, Ingelstad. Närvarande: 60 medlemmar

Kronobergs läns biodlareförbunds årsmöte. Söndagen den 8 februari 2015. Plats: Naturbruksgymnasiet, Ingelstad. Närvarande: 60 medlemmar Kronobergs läns biodlareförbunds årsmöte Söndagen den 8 februari 2015 Plats: Naturbruksgymnasiet, Ingelstad Närvarande: 60 medlemmar 1 Mötets öppnande och fastställande av dagordningen 2 Godkännande av

3. Val av mötessekreterare Till sekreterare för mötet valdes Gunilla Carlson

3. Val av mötessekreterare Till sekreterare för mötet valdes Gunilla Carlson Protokoll fört vid årsmöte med Gothems sockenförening den 8 mars 2015 i Gothems Bygdegård Närvarande: Ca 40 medlemmar 1. Mötets öppnande Ordförande Christina Näslund hälsade alla välkomna och inledde med

Tränarkåren allt äldre men de yngre kvinnorna blir allt fler

Tränarkåren allt äldre men de yngre kvinnorna blir allt fler Vecka 7-2010 Tuffa damer på hemmaplan Hilda Zonett och Lundås Emelie har två saker gemensamt. De har båda två Bergsåker som hemmaadress och de har båda två tillskrivits titeln landets bästa sto. Det finns

1 Mötets öppnande Ordförande Christina Rickmar förklarade mötet öppnat och hälsade de närvarade medlemmarna välkomna.

1 Mötets öppnande Ordförande Christina Rickmar förklarade mötet öppnat och hälsade de närvarade medlemmarna välkomna. 1(6) Protokoll fört vid Linköpings Skidklubbs årsmöte den 10 juni 2009 i Skidgården Hackefors. Årsmötet föregicks denna gång av utdelande av vandringspriser till klubbens bästa Vasaloppsåkare 2009, Liselott

Kallelse till. Tid: Fredagen den 5 februari 2010 kl 19.00. Lekeberga Gård, Lekeberga

Kallelse till. Tid: Fredagen den 5 februari 2010 kl 19.00. Lekeberga Gård, Lekeberga Kallelse till i Tid: Fredagen den 5 februari 2010 kl 19.00 Plats: Lekeberga Gård, Lekeberga Klubben bjuder på kaffe, smörgåstårta och underhållning. (glöm inte ange om du är allergisk mot något livsmedel)

58 RICHARD BRANSON. HELÉNE NORD Detta gjorde mig stor. Och liten. HÄLSA & INSPIRATION. 04 HELENE NORD Detta är min tidning. Och din.

58 RICHARD BRANSON. HELÉNE NORD Detta gjorde mig stor. Och liten. HÄLSA & INSPIRATION. 04 HELENE NORD Detta är min tidning. Och din. 1 2 I nr 1Våren 2015 ENTREPRENÖRER KVINNA MAMMA Kunskap som gör skillnad för dig. 04 HELENE NORD Detta är min tidning. Och din. 08 FESTFIXARE Små tips som gör det lättare att samlas. 14 DITT VARUMÄRKE

Tid och plats: Onsdagen den 23 maj 2012 i Banslättsskolans matsal i Tullinge

Tid och plats: Onsdagen den 23 maj 2012 i Banslättsskolans matsal i Tullinge 2012-05-23 1 Tid och plats: Onsdagen den 23 maj 2012 i Banslättsskolans matsal i Tullinge Deltagare: Se bilaga 1 : Bengt Karlsson Kevin Kuru Paragrafer: 1 19 Sidor: 1 5. Bilagor: 1 Röstlängd 2 Dagordning

Ordinarie föreningsstämma Lokal: Naturrum Getterön, Varberg Datum: Fredagen den 12 maj 2017 Tid:

Ordinarie föreningsstämma Lokal: Naturrum Getterön, Varberg Datum: Fredagen den 12 maj 2017 Tid: PROTOKOLL FÖRENINGSSTÄMMA 2017-05-12 Ordinarie föreningsstämma Lokal: Naturrum Getterön, Varberg Datum: Fredagen den 12 maj 2017 Tid: 13.00 15.00 Närvarande: Styrelsen Ragnar Nilsson Marks kommun Lennart

Protokoll. fört vid föreningsårsstämma med Lofsdalsspår Ekonomisk Förening

Protokoll. fört vid föreningsårsstämma med Lofsdalsspår Ekonomisk Förening Protokoll fört vid föreningsårsstämma med Lofsdalsspår Ekonomisk Förening Tid: 5 augusti 2018 kl 10.00 Plats: Fjällanläggningen, konferenslokalen i Lofsdalen Närvarande: Emil BackmanStyrelsen/Lofsdalsfjällens

De 10 mest basala avslutsteknikerna. Direkt avslutet: - Ska vi köra på det här då? Ja. - Om du gillar den, varför inte slå till? Ja, varför inte?

De 10 mest basala avslutsteknikerna. Direkt avslutet: - Ska vi köra på det här då? Ja. - Om du gillar den, varför inte slå till? Ja, varför inte? 20 vanliga avslutstekniker att använda för att öka din försäljning Du kanske blir förvirrad när du läser det här, men det är alldeles för många säljare som tror och hoppas, att bara för att de kan allt

Vart Tog De Vägen utan mål ingen kontroll

Vart Tog De Vägen utan mål ingen kontroll Vart Tog De Vägen utan mål ingen kontroll Källdata Copyright; Databas januari 2014, Svensk Travsport Vart är vi på Väg 2013. Asvt/Damm, SifoUndersökning 2013. Svensk Travsport Normalstadgar Björn Damm

Manusstopp till nästa nummer är den 25 februari. Bidrag kan mailas till

Manusstopp till nästa nummer är den 25 februari. Bidrag kan mailas till Skumt å Dumt nr.3 2011 Ni vet väl att den bästa motionen är den som blir av. Då är det viktigt att det är roligt. Om det ändå är svårt att komma sig för av egen kraft är det en bra idé att delta i en gruppaktivitet

UNGDOMSSEKTIONEN Där behöver vi hjälp att komma igång. Kom gärna med förslag vad vi skall göra under året.

UNGDOMSSEKTIONEN Där behöver vi hjälp att komma igång. Kom gärna med förslag vad vi skall göra under året. TÄVLINGAR 2012 24 Mars Våffelracet 15 April RS och FRS Sprintcupen 17 Maj Torsdagsrally Sprintcupen 21 Juli Midnattssolsrallyt 3 Aug. Kvällsrally 18 Aug Kräftracet 1 Sept Rally EMK Kannan 20 Okt Sprintcupen

Att starta en förening

Att starta en förening Att starta en förening Att starta en förening I den här broschyren kan du läsa om hur flera människor kan starta en förening tillsammans. I en förening kan människor som har samma intresse träffas och

Vision. Värderingar. Professionalism - Alla aktiviteter präglas av att vi jobbar utifrån ett brett kompetensregister och lyssnar på varandra

Vision. Värderingar. Professionalism - Alla aktiviteter präglas av att vi jobbar utifrån ett brett kompetensregister och lyssnar på varandra Vision - En galoppör i varje stall Värderingar Professionalism - Alla aktiviteter präglas av att vi jobbar utifrån ett brett kompetensregister och lyssnar på varandra Respekt Vi tillåter olika åsikter,

Prov svensk grammatik

Prov svensk grammatik Prov svensk grammatik Markera det alternativ som du anser vara rätt i meningarna nedan. Det är bara ett av alternativen som är rätt i varje mening. 1. När farfar hade ätit åt har ätit, sov han middag.

Protokoll fört vid Årsmötet för Dataföreningen i Sverige, Stockholmskretsen

Protokoll fört vid Årsmötet för Dataföreningen i Sverige, Stockholmskretsen Protokoll fört vid Årsmötet för Dataföreningen i Sverige, Stockholmskretsen Datum Måndagen den 11 mars 2002 Plats Nordic Sea Hotel, Vasaplan, Stockholm Närvarande 67 deltagare (bilaga) Förmöte Traditionsenligt

Stefan Hedin, förklarade stämman öppnad. De närvarande hälsades välkomna.

Stefan Hedin, förklarade stämman öppnad. De närvarande hälsades välkomna. Ideella föreningen Protokoll Sambruk Föreningsstämma 2007-04-23 Plats och tid: Ordenssällskapet W:6, Klara Östra Kyrkogata 8, Stockholm 2007-04-23, kl. 10.00-12.00 Närvarande: Borlänge kommun Botkyrka

Stall Jonas Moberg säljer andelar i. Konsortium Team Moberg 2011

Stall Jonas Moberg säljer andelar i. Konsortium Team Moberg 2011 Stall Jonas Moberg säljer andelar i Konsortium Team Moberg 2011 Följande fem ettåriga hästar (födda 2010) ingår i konsortiet: Ed Tanic hingst efter Thai Tanic Global Pixie sto efter Love You Mario s Yankee

Styrelseordföranden Afsaneh Heidarian hälsade de närvarande medlemmarna välkomna och förklarade mötet öppnat.

Styrelseordföranden Afsaneh Heidarian hälsade de närvarande medlemmarna välkomna och förklarade mötet öppnat. Protokoll fört vid ordinarie föreningsstämma Brf Dalen 10, Grangården Söndagen den 1 juni 2014 kl 16:00 i föreningens egen lokal Täppgränd 11 Enskededalen 1 Stämmans öppnande Styrelseordföranden Afsaneh

BRONSDIVISIONEN, FÖRSÖK 1 I MEETING 2 (FINAL SOLVALLA 2 April 2016) JÄGERSRO 2640, V Avd 1) 1 Panoramic. En fantastisk fin häst som har gjort 2

BRONSDIVISIONEN, FÖRSÖK 1 I MEETING 2 (FINAL SOLVALLA 2 April 2016) JÄGERSRO 2640, V Avd 1) 1 Panoramic. En fantastisk fin häst som har gjort 2 v75info.sev75 Jägersro Fredag kväll info BRONSDIVISIONEN, FÖRSÖK 1 I MEETING 2 (FINAL SOLVALLA 2 April 2016) JÄGERSRO 2640, V Avd 1) 1 Panoramic. En fantastisk fin häst som har gjort 2 starter i brons

Christina Olsson Agr, Avelschef. Svensk Travsport.

Christina Olsson Agr, Avelschef. Svensk Travsport. Christina Olsson Agr, Avelschef Svensk Travsport www.travsport.se Svensk travhästuppfödning är tillsammans med Frankrike Europaledande och bland de tre främsta i Världen Några siffror från travsporten:

AIRNEWS. Futurum. #49 April 2014. I DETTA NUMMER: Paddelhajk / Beachcamp 14 / Vilda UtRo /

AIRNEWS. Futurum. #49 April 2014. I DETTA NUMMER: Paddelhajk / Beachcamp 14 / Vilda UtRo / AIRNEWS #49 April 2014 Futurum I DETTA NUMMER: Paddelhajk / Beachcamp 14 / Vilda UtRo / INLEDANDE ORD 1 Tanzania, en del av Afrika! En del av min en gång slutade jag fråga saker som jag undrade. livshistora!

Medlemsblad apr-juli 2007. april - maj - juni - juli. IDAHO 17 maj. Temakvällar. Vårmässan. Biokvällar. Sundsvall Pride

Medlemsblad apr-juli 2007. april - maj - juni - juli. IDAHO 17 maj. Temakvällar. Vårmässan. Biokvällar. Sundsvall Pride april - maj - juni - juli Medlemsblad apr-juli 2007 IDAHO 17 maj Temakvällar Vårmässan Biokvällar Sundsvall Pride Din förening Föreningslokal Besöksadress PinX Nybrogatan 29 Sundsvall Postadress Box 601

MENHAMMAR STUTERI 2011

MENHAMMAR STUTERI 2011 MENHAMMAR STUTERI 2011 178 90 EKERÖ MENHAMMAR STUTERI, 178 90 EKERÖ. TEL: 08-772 07 91, 08-772 05 16 FAX 08-560 230 32 MENHAMMAR STUTERI PÅ BIG NOONS DOMÄNER ett av de klassiska svenska stuterierna har

ASVT:s Trottex AB:s. Mässa 2015. 24 26 september Solvalla Travbana

ASVT:s Trottex AB:s. Mässa 2015. 24 26 september Solvalla Travbana ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 24 26 september Solvalla Travbana Travhästauktioner - kom och skapa nya kontakter ASVT:s Trottex AB, Sveriges ledande arrangör av travhästauktioner, bildades i slutet av

Protokoll Sammanträdesdatum

Protokoll Sammanträdesdatum Styrelsen 2008-02-13 1 (12) Plats och tid Orbaden Konferens, Orbaden, klockan 09.00 12.00. Beslutande Sven-Åke Thoresen, ordf, s, Hudiksvall Lennart Olsson, vice ordf, c, Söderhamn Olle Nilsson Sträng,

2014-04-29. Bostadsrättsföreningen. ÅRSTÄMMAN 2013 Sammanträdesdatum 1-20. Plats Kvarterslokalen på Mjölkvägen 61. Tid 19,00-19,30

2014-04-29. Bostadsrättsföreningen. ÅRSTÄMMAN 2013 Sammanträdesdatum 1-20. Plats Kvarterslokalen på Mjölkvägen 61. Tid 19,00-19,30 1-20 Plats Kvarterslokalen på Mjölkvägen 61 Tid 19,00-19,30 ande De närvarande medlemmarna i brf Trollbacken Enligt den bifogade röstlängden. Övriga Nils Johansson, ordförande Ulf Nygård, Riksbyggen Sekreterare

KULLAVIKS HAMN ekonomisk förening 1 PROTOKOLL Från ordinarie föreningsstämma i Kullaviks Hamn ekon. förening (Khef) 716408-2658, i Kullaviksskolans aula torsdagen den 7 april 2005. kl. 18:30-20:15 Närvarande: 65 medlemmar, varav 2 innehade

Idrottsstjärnors syn på ekonomi och ekonomisk rådgivning. Public Relations Enkät Juli 2008

Idrottsstjärnors syn på ekonomi och ekonomisk rådgivning. Public Relations Enkät Juli 2008 Idrottsstjärnors syn på ekonomi och ekonomisk rådgivning Public Relations Enkät Juli 2008 Bakgrund Capture och Impera kommunikation har genomfört och sammanställt följande enkät riktat till svenska toppidrottare

Protokoll fört vid SAASDC:s förbundsstämma i Göteborg den 4 juni 2011.

Protokoll fört vid SAASDC:s förbundsstämma i Göteborg den 4 juni 2011. 1/5 Svenska Squaredansförbundet Protokoll fört vid SAASDC:s förbundsstämma i Göteborg den 4 juni 2011. Närvarande: Ombud enligt separat lista och övriga intresserade. 1 Mötets öppnande 2 Mötets utlysande

SVENSKA DREVERKLUBBEN

SVENSKA DREVERKLUBBEN SVENSKA DREVERKLUBBEN PROTOKOLL fört vid dreverstämman (DS) 18 juni 2016 Quality Hotel Dalecarlia, Tällberg Arrangör: Dalarnas Dreverklubb Ordförande Martin Svensson hälsar alla välkomna till årets stämma.

INBJUDAN TILL RIKSSTÄMMA 2011

INBJUDAN TILL RIKSSTÄMMA 2011 2011-02-21 Till FMCK Riksstyrelse, hedersledamöter i FMCK RF, samtliga kårer, valberedning samt revisorer INBJUDAN TILL RIKSSTÄMMA 2011 FMCK Värmland har tillsammans med FMCK Riksförbund äran att inbjuda

Sista chansen att rösta fram Årets Häst och tävla om en Niceresa!

Sista chansen att rösta fram Årets Häst och tävla om en Niceresa! Vecka 3 2009 Sista chansen att rösta fram Årets Häst och tävla om en Niceresa! På fredag ska travåret 2008 summeras med fest och glamour vid Årets Häst-galan på Restaurang Rondo i Göteborg. Under kvällen

PROPOSITIONER JANUARI 2015

PROPOSITIONER JANUARI 2015 PROPOSITIONER JANUARI 2015 STARTANMÄLNINGAR NOVEMBER 23 tisdag 24 onsdag 25 torsdag 26 fredag 27 lördag 28 söndag Bergsåker, Åby Solvalla Färjestad Jägersro, Umåker, Örebro DAGS ATT FÖRNYA LICENSEN Nästa

Föreningen för datorhjälp i släktforskningen (DIS) Org.nr:

Föreningen för datorhjälp i släktforskningen (DIS) Org.nr: Föreningen för datorhjälp i släktforskningen (DIS) Org.nr: 822001-6052 251659264 33:e ordinarie årsmötet Lördagen den 9 mars 2013 kl. 15.00 på Scandic Mölndal. 1 Årsmötet öppnas Årsmötet öppnades av föreningens

Årsmöte 2015. Lokalavdelningen Norrköping/Söderköping

Årsmöte 2015. Lokalavdelningen Norrköping/Söderköping Årsmöte 2015 Lokalavdelningen Norrköping/Söderköping DAGORDNING 1. Val av mötesordförande, sekreterare och justerare för mötet 2. Godkännande av kallelsen 3. Godkännande av dagordningen 4. Styrelsens kassa-

Protokoll fört vid ordinarie föreningsstämma i StyrelseAkademien Norr, 17 mars 2017 Umeå

Protokoll fört vid ordinarie föreningsstämma i StyrelseAkademien Norr, 17 mars 2017 Umeå Protokoll fört vid ordinarie föreningsstämma i StyrelseAkademien Norr, 17 mars 2017 Umeå Inledning Styrelsens ordförande Olof Degerfeldt hälsade välkommen och förklarade stämman för öppnad. Org.nr. 897002-0221

Protokoll fört vid Selma Lagerlöf-sällskapets årsmöte 12/8 2017

Protokoll fört vid Selma Lagerlöf-sällskapets årsmöte 12/8 2017 1 Protokoll fört vid Selma Lagerlöf-sällskapets årsmöte 12/8 2017 Plats: Berättarladan, Rottneros Närvarande: ett drygt hundratal av sällskapets medlemmar, ordf. Eva Eriksson, sittande ordf. Susanne Nyman,

Andelsstall unghästar anno 2016

Andelsstall unghästar anno 2016 Honey Badger Racing i samarbete med galopptränaren Marie Lustig presenterar Andelsstall unghästar anno 2016 Andel i tre unghästar Spelskola Besök på träningscampen och tävlingsbanor Livesändningar på internet

Alliansen Varbergs Boulehall. Handlingar till Alliansens ordinarie årsmöte onsdagen den 26 februari 2014. kl. 17.00 i Boulodromen.

Alliansen Varbergs Boulehall. Handlingar till Alliansens ordinarie årsmöte onsdagen den 26 februari 2014. kl. 17.00 i Boulodromen. Alliansen Varbergs Boulehall Handlingar till Alliansens ordinarie årsmöte onsdagen den 26 februari 2014 kl. 17.00 i Boulodromen.se DAGORDNING: 1 Parentation 2 Mötets öppnande 3 Frågan om mötet kallats

LITE ATT KOMMA IHÅG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LICENSKURS Licenskurs i Rally kontakta Danne 016-140957 073-5844814 Licenskurs i Folkrace kommer att. meddelas via hemsidan. Kontakta Anita 070-6504532 eller

PROPOSITIONER MARS 2015

PROPOSITIONER MARS 2015 PROPOSITIONER MARS 2015 FEBRUARI 20 fredag 21 lördag 22 söndag STARTANMÄLNINGAR 23 måndag 24 tisdag 25 onsdag 26 torsdag 27 fredag 28 lördag MARS 1 söndag 2 måndag 3 tisdag 4 onsdag 5 torsdag 6 fredag

Anders Björnsson väljs som ordförande för årsmötet. Christer Flodin väljs som sekreterare för årsmötet.

Anders Björnsson väljs som ordförande för årsmötet. Christer Flodin väljs som sekreterare för årsmötet. Protokoll fört vid årsmöte i Svenska Humanistiska Förbundet Lördagen den 5 mars 2011 kl. 11.00 12.50 Riddarsalen, Riddarhuset, Stockholm Närvarande: se bilaga Ordföranden Anders Björnsson öppnar årsmötesförhandlingarna

Kallelse till Svenska FN-förbundets kongress 2015

Kallelse till Svenska FN-förbundets kongress 2015 Till FN-föreningar och FN-distrikt 9 januari 2015 Kallelse till Svenska FN-förbundets kongress 2015 Svenska FN-förbundets kongress kommer att äga rum i Göteborg den 13-14 juni 2015. Vi ser fram emot att

Årsmöte måndag 27/ Scandic Bollnäs

Årsmöte måndag 27/ Scandic Bollnäs Årsmöte måndag 27/2 2017. Scandic Bollnäs I ordförandes och vice ordförandes frånvaro, öppnade ledamot Pontus Forsmark mötet och hälsade alla välkomna. 1. Fastställande av röstlängd för mötet. En närvarolista

Verksamhetsberättelse 2012

Verksamhetsberättelse 2012 Verksamhetsberättelse 2012 Styrelsen Ordförande Kassör Sekreterare Ledamöter Suppleant Revisorer Revisorssuppleant Valberedning Jan Löfgren Hans Jonsson Per-Anders Björk Birgitta Dignell (Vice ordf.) Dag

Årsmötesprotokoll vid Bygdegårdsföreningen Societetshuset Källör

Årsmötesprotokoll vid Bygdegårdsföreningen Societetshuset Källör Årsmötesprotokoll vid Bygdegårdsföreningen Societetshuset Källör Plats: Källör Närvarande: 29 st 1. Årsmötets öppnande: Ordförande Erik Walldén öppnade mötet kl. 13.00. 2. Val av ordförande: Jacob Spangenberg

Poänglördag. Hästar i utländsk träning senast kl.09:00 vardag före startanmälan.

Poänglördag. Hästar i utländsk träning senast kl.09:00 vardag före startanmälan. BERGSÅKER Tisdag 2 oktober Startanmälan: senast onsdag 26 september kl. 09:00 Utländsk anmälan samt övrig tid (0046 60) 66 96 01. Häst som startar senast tisdag 25 september har företräde till start. Idag

Medlemsblad. Våren 2011. Tranås/Ydre Släktforskarförening

Medlemsblad. Våren 2011. Tranås/Ydre Släktforskarförening Medlemsblad Våren 2011 Tranås/Ydre Släktforskarförening Ordförande har ordet När Ni får detta medlemsblad är vi redan inne i februari på det nya året. Hjälp vad tiden går fort, tänker många och undrar

Fullmäktigesammanträdet öppnas av styrelsens ordförande Bo Nilsson som hälsar alla välkomna.

Fullmäktigesammanträdet öppnas av styrelsens ordförande Bo Nilsson som hälsar alla välkomna. HSB Mitt Protokoll Sundsvall, 2011-04-09 Ordinarie föreningsstämma 1. Öppnande 2. Ordförande 3. Protokollförare 4. Närvarande fullmäktige och röstlängd (bil.) Fullmäktigesammanträdet öppnas av styrelsens

Välkommen till. Borgholm! 1-2 juni 2010. Programmet på sidorna nedan är hämtade från Stämmotidningen 2010.

Välkommen till. Borgholm! 1-2 juni 2010. Programmet på sidorna nedan är hämtade från Stämmotidningen 2010. Välkommen till Borgholm! 1-2 juni 2010 Programmet på sidorna nedan är hämtade från Stämmotidningen 2010. Hela Stämmotidningen kan beställas på: elisabeth@secher.pp.se. Tidningen medföljde också Svensk

Protokoll Fört vid förbundsstämma med Svenska Ponnytravförbundet Arlanda stad

Protokoll Fört vid förbundsstämma med Svenska Ponnytravförbundet Arlanda stad Protokoll Fört vid förbundsstämma med Svenska Ponnytravförbundet 20110327 Arlanda stad 1 Stämman öppnas Ordförande Arne Florqvist hälsade välkommen och förklarade mötet öppnat. : 2 Upprop och fastställande

Tranås/Ydre Släktforskarförening

Tranås/Ydre Släktforskarförening Tranås/Ydre Släktforskarförening Medlemsblad Våren 2012 2 Ordförande har ordet Så har vi då återigen gått in i ett nytt år. Ett nytt år med nya utmaningar, med nya trender och nya drömmar. I år kanske

BJÄRE GOLFKLUBB ÅRSMÖTESPROTOKOLL 2013

BJÄRE GOLFKLUBB ÅRSMÖTESPROTOKOLL 2013 BJÄRE GOLFKLUBB ÅRSMÖTESPROTOKOLL 2013 Protokoll fört vid Bjäre Golfklubbs Årsmöte lördagen den 5 januari 2013 I Båstad Kommuns sessionssal Mötets öppnande Björn Johnsson inledde mötet med att hälsa alla

Förvaltningsberättelse för Mejeritekniskt Forum 1 januari 2012-31 december 2012

Förvaltningsberättelse för Mejeritekniskt Forum 1 januari 2012-31 december 2012 Förvaltningsberättelse för Mejeritekniskt Forum 1 januari 2012-31 december 2012 Förvaltningsberättelse Styrelsen för Mejeritekniskt Forum får härmed avgiva följande berättelse för verksamhetsåret 1 januari

Företagande mot sporten

Företagande mot sporten Företagande mot sporten Att driva företag och samtidigt fokusera på hoppsporten Fredrik Spetz 2015-01-06 Innehåll Inledning och syfte... 3 Metod... 4 Insamlad data från intervjuer... 5 Analys... 7 Slutsats...

Olycksfallsförsäkring för dig som umgås med hästar. hästsäker

Olycksfallsförsäkring för dig som umgås med hästar. hästsäker Olycksfallsförsäkring för dig som umgås med hästar hästsäker 3 För ett säkrare hästliv Att umgås med hästar är både roligt och stimulerande men inte helt riskfritt. Olycksfallsförsäkringen Hästsäker gäller

Medborgarskolans förbundsstämma 2016

Medborgarskolans förbundsstämma 2016 1(5) PM till föredragningslista vid Medborgarskolans förbundsstämma 2016 1 Stämman öppnas Förbundsordförande Leif Carlsson öppnar stämman. 2 Val av ordförande, vice ordförande och sekreterare för förbundsstämman

PROPOSITIONER JANUARI 2014

PROPOSITIONER JANUARI 2014 PROPOSITIONER JANUARI 2014 2 STARTANMÄLNINGAR DECEMBER 23 måndag 24 tisdag 25 onsdag 26 torsdag 27 fredag 28 lördag 29 söndag 30 måndag 31 tisdag JANUARI 1 onsdag 2 torsdag 3 fredag 4 lördag 5 söndag 6

BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING

BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING 2012 Nr: 2 BUDKAFLE FÖR HÅBO KULTUR OCH HEMBYGDSFÖRENING Museets öppettider: Lördag-söndag under juni-augusti kl.11.00-15.00 Grupper hela året Årsmötet 28 mars i Övergransgården sidan 2 Torpbesök i tid

Protokoll - Sydskanes Emse årsmöte 2012

Protokoll - Sydskanes Emse årsmöte 2012 Protokoll - Sydskanes Emse årsmöte 2012 Protokoll fört vid årsmöte för Sydskanes Emse på Ring Knutstorp den 27 oktober 2012. Ordföranden Thomas Christiansson hälsar samtliga mötesdeltagare välkomna till