JUBILEUMSAUKTION. ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG 50 ÅR Föreningen Íslandssamlarna & Islandsklubben i Danmark 25 OKTOBER 2015 KL

Download "JUBILEUMSAUKTION. ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG 50 ÅR Föreningen Íslandssamlarna & Islandsklubben i Danmark 25 OKTOBER 2015 KL. 10.30"

1 ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG 50 ÅR Föreningen Íslandssamlarna & Islandsklubben i Danmark JUBILEUMSAUKTION 25 OKTOBER 2015 KL RESTAURANG KINESISKA MUREN, SKEPPSBRON 4, GÖTEBORG. 1

2 AUKTIONSVILLKOR Auktionen äger rum på Restaurang Kinesiska Muren, Skeppsbron 4, Göteborg. Visning i Göteborg: Söndagen den 25 oktober 2015 kl Auktionen beräknas ta 5,5 tim 6 tim inkl. lunch paus. Torsdagen den 8 oktober kl i vår möteslokal på Gamlestadens Medborgarhus, Brahegatan 11. Onsdagen den oktober kl i Göteborgs Pensionärernas klubblokal på Dalheimers hus, Slottskogsgatan 12. Fredag och lördag den oktober på Dalheimers hus i samband med Jubileumsutställningen. Visning även på auktionsdagen söndagen den 25 oktober kl till auktionsstart. Bilder på alla auktionsobjekt finns på Islandssamlarnas hemsida: / Picture of all lots can you see at Islandssamlarnas website: Skriftliga bud skall / Written bids shall vara Johnny Pernerfors, Draggensgatan 5, Göteborg tillhanda per islandsklubben@bredband.net eller FAX Int + 46 (0)31/ OBS! senast/ not later than Torsdag / Thursday den 22 oktober kl Alla och FAX bekräftas på motsvarande sätt. ALL bids on or fax will be confirmed similar way. Katalogpriser och numrering enligt: Facit Special Angivna priser är minimipriser, underbud accepteras ej. Avgivet bud är bindande. Äganderätten till inropat objekt övergår till köparen först sedan full likvid erlagts. Likvid för inropat objekt erlägges kontant vid personlig avhämtning i auktionslokalen eller per postförskott som tillsändes köparen efter auktionen. Utländska köpare erhåller förhandsfaktura. Fasta höjningar: 0 kr 100 kr med 5 kr 101 kr 500 kr med 10 kr 501 kr 1000 kr med 25 kr kr 2000 kr med 50 kr kr 5000 kr med 100 kr kr med 200 kr Objektens beskrivning görs med största omsorg, utan att dock göra anspråk på att vara fullständiga eller uttömmande. Reklamation av objekt med på fotot synliga eller i texten beskrivna felaktigheter kan inte godtagas. Samlingar och partier säljs i princip i befintligt skick och reklamationer på dessa beaktas endast vid uppenbara felbeskrivningar. Berättigade reklamationer beaktas endast i de fall de inkommit till oss inom 14 dagar, från det respektive objekt kommit vederbörande köpare tillhanda eller aviserats av dennes postanstalt. STYRELSEN FÖR ISLANDSKLUBBEN I GÖTEBORG BEHANDLAR EVENTUELLA REKLAMATIONER 2

3 INFORMATION TILL SKRIFTLIGA BUDGIVARE Ett skriftligt bud bevakas av oss på för köparen förmånligaste sätt. Vid flera skriftliga bud bjuder vi näst högsta bud + en höjning, för den person som avgivit det högsta budet. Vid två eller flera lika skriftliga bud gäller först inkomna. Sänd därför in ert auktionsuppdrag i god tid. Observera att underbud accepteras ej. MAXIMIBUD Utnyttja gärna möjligheten att bjuda på allt Ni är intresserad av och begränsa er köpesumma till önskad summa. PÅ DETTA SÄTT HAR NI STÖRRE MÖJLIGHET ATT FÅ NÅGOT AV DE OBJEKT NI ÄR INTRESSERAD AV. MINSTA MAXIMIBELOPP 1.000: KRONOR. INGEN FÖRSÄLJNINGSPROVISION UTTAGES AV KÖPAREN. (Please note that it is no buyers percentage, Only SEK 5 a lot.) Endast 5: kr per inropat objekt i slagavgift. Vid utskick av objekten per post tillkommer kostnader för porto och ev. försäkring. Förkortningar / Abbreviations: INROPADE OBJEKT KAN BETALAS OCH AVHÄMTAS REDAN EFTER AUKTIONEN ELLER EFTER ÖVERENSKOMMELSE MED OSS. XX Postfrisk / Unmounted mint sc Snedcentrerat / Off centred X(X) Med lätta spår av fastsättare/ Almost u/m vc Välcentrerat / Well centred X Med fastsättare / Mint ex Antal / Amount (X) Utan gummering (ug.) / Unused no gum kpl Komplett / Complete o/stpl Stämplat, makulerat / Used Blk Block / Block kt Kort tand / Short perf Mkt Mycket / Very, much ktt Korta tänder / Short perfs F Facit nr / Facit catalogue number kht Kort hörntand / Short corner perf br Brev / Letter vht Vikt hörntand / Folded corner perf kl Klipp / On piece tf Tunn fläck / Thin spot St Styck / Piece tp Tandspets / Perf point vy Vykort / Postcard def Defekt / Defective Hels Helsak / Postal stationery Eventuella förfrågningar eller om ni önskar att få fotokopior på ej avbildade objekt kontakta: Johnny Pernerfors, Draggensgatan 5, Göteborg, tel vardagar efter kl eller per islandsklubben@bredband.net För bud med FAX ring innan så faxen är aktiverad, FAX Bid by fax please phone first so the fax is activated, FAX Int

4 VÄLKOMNA TILL KLUBBENS 50 års jubileums auktion. Som i år genomförs i samband med jubileumshelgen och jubileumsutställning med tillhörande handlarmässa den oktober på Dalheimers hus. Auktionen kommer som vanligt att avhållas på restaurang Kinesiska Muren och vi kan med stor glädje och stolthet inbjuda till en av klubben bästa auktioner någonsin, med ett flertal UNIKA objekt och en genomgående extra hög kvalité på objekten. Vi har denna gång också lagt till lite extra historik och information till några av objekten som vi delvis inte ofta ser utbjudna på auktioner. Även denna auktion placerar vi dom Isländska Nummerstämplarna i en egen katalogdel och vi börjar med detta avsnitt efter lunch, dock tidigast kl Som vanligt bjuder vi alla medlemmar och respektive på kaffe/te och givetvis även på lunchbuffé inkl. glass och friterad banan som seden bjuder. Boka redan nu in söndagen den 25 oktober för att träffa samlarvänner och för att delta på jubileumsauktionen. Väl mött! AUKTIONSKOMMITTÉN: Bengt, Ingvar, Johnny, Kaj, Karl Erik, Leif och Owe. AUKTIONSLISTA Obj. Facit Anm. Beskrivning Utrop FÄRÖARNA 1 Dk53 o THORSHAVN 4/2 Lapidar rättvänd vacker. Kv. Daka DKK Dk 132 o Ejde PRAKT Stjärnstämpel Kv. Daka DKK Dk96 Vy Ejde Uds rv vacker på julkort till Dk motiv julgran stpl Thorshavn med julmärke 1932 som är bundet av stpl København 2, Dk249 Kl GÖTEGJOV 3-strip på klipp med 3 sidvända vacker UDS stpl Kv. Daka DKK Br Brev från UK oläslig stpl samt not från England Iceland (med blå penna) 375 Husevig överstruken och sänt till Island stpl Rkv 9.XI.36 där sänt vidare till Færøarna stpl Thorshavn och vidare till Husevig stpl UDS Husevig. Avklipp 10 mm i vä sida samt reva nedtill vä ca 5 cm 6 Dk 209 o KVALBO PRAKT Stjärnstämpel Kv. Daka DKK Dk 223 Kl KVALVIG par på klipp med 2 sidvända vackra UDS stpl, klipp. Kv. Daka DKK Dk 232 o KVIVIG ngt sidvända vacker UDS stpl Kv. Daka DKK Dk 230 Kl LERVIG ngt sidvända vacker UDS stpl på klipp Kv. Daka DKK Dk Gb2 o SKOPEN omvänd vacker UDS stpl Kv. Daka DKK Dk 29 o SMIRIL rättvänd vacker delav 2 stpl på 4 öre, MKT SVÅR Stjärnstämpel, 450 märket med defekt hörn. Kv. Daka DKK Dk 143 o SUMBÖ del av 2 rättvänd vackra Stjärnstämpar 13 Dk 90 o THORSHAVN rättvänd vacker Brostpl (01.04) Kv. Daka DKK OBS! användes på söndagar och som reserv stpl Kv. Daka DKK Dk 90 o TRANGISVAAG rättvänd vacker Brostpl stpl på par, Kv. Daka DKK Dk 253 o VAAG E rättvända vackra Brostpl med streck på särat par 30 Kv. Daka DKK Dk 276 o VAAG ("Klipp Fisk Stpl") rättvända vackra del av stpl Kv. Daka DKK Dk 130+ Kl VAAG rättvända vackra Brostpl utan streck på Paketavi klipp, 30 på baksidan ank Thorshavn sign. Kv. Daka DKK Dk 70 o VESTMANHAVN sidvänd Mkt vacker Stjärnstämpel Kv. Daka DKK Dk69 Vy Man i folkdräkt som sitter på häst s/v bild sänd till Dk frank med Fr VIII 5 øre 300 grön. Stpl Kjøbenhavn samt rakstpl Fra Færøarne Brutet hörn på kort 4

5 20 Dk136mf Br Adressebrev med Postförskott om kr frank med CX 15 o.20 öre stpl 500 Thorshavn till Sandevaag. Nålstick i kuvertet 21 Dk154 Br Postförskott sänt till Andefjord omadresserat till Klaksvig stpl Thorshavn Skrynkligt kuvert avklippt 10 mm i vä.sida. Kpl med innehåll 22 Br Paketavi för pkt vikt 4.5 kg från Tyskl, Kreiensen till Østerø pr 125 Thorshavn. Trans stpl Hamburg ank.stpl Thorshavn Lite solkigt 23 Eng Br Brev från Skottland till Vaag, frank med 2,5 pence blå som är stpl med den 300 stora ramstpl "Paquebot" + sidostpl Thorshavn ", not. 8/12-31, lite missfärgad framsida så att ett vit kors syns från brevbuntens snöre!! 24 Br Fraktsedel från DFDS Kjøbenhavn 3 Okt 1932 till Færøarna avlev Kollefjord till 125 adressat i Kvivig. Sänt med Damskibet "Sleipner" Intressant dokument 25 Dk221 Br Brev till Dk stpl Edinburgh DE 33 samt PAQUEBOT rak stpl Via Leith med S/S Sleipner i violett rekt.stämpel. Riss i brevets ök samt del av flik på baksidan 26 Dk270 Br Brev till Dk mask stpl Edinburgh A 23 NOV PAQUEBOT rak.stpl samt violett stpl Via Leith med S/S "Ísland". Vackert brev 27 N226 Br Brev från Norge till Færøarna stpl Thorshavn samt stpl i ram Paquebot 450 med innehåll. Brevet avklippt 3 mm i höger sida 28 Br Lokalbrev med återanvänt 50c franskt frimärke och stpl Thorshavn Reva i kuvertet 29 Br Brev från Haddonfield N.J AP USA till Færøarna med censurremsa Pc 90 nr Dk299 Br VALBREV från Färösk fiskeman som befunnit sig i närheten av Island, Censurerat av Amerikanska styrkor i Reykjavik och påsatt 2 st Opened by Army U.S. Examiner NO var av en har Signerats. Vid ankomst på Färöarna på satt CX 20 öre röd och stpl Thorshavn och vidare sent till Leirvik. OVANLIG 31 S349 Br Brev från Sverige Malung LBR. Till Thorshavn Dk333 Br Brev till Dk stpl København 21 JUN?? Samt mask.stpl FRA ISLAND. Ubekant i 700 Aarhus samt öppnat i Aarhus, förslutet med text på tape. Lukket av postvæsendet, sedan sänt vidare till returpostkontoret. Grön rak stpl 28 JUNI 1951 samt text på baksidan, sedan åter sänt avsändaren. Diverse etiketter på framsidan från postkontor. 33 Dk318a+ Br Postförskotts brev från Thorshavn till Kvalbø frank 1 kr och 30 öre som 250 är skyddsperf "VL", är ej inlöst därför gått i retur till Thorshavn. Hålslaget i vänster sida 34 Dk455 Br Brev från Thorshavn mask.stpl 14.APR.1966 skyddsperf "VL" är spegelvänd Dk453 Br Korsbandsomslag till Dk stpl Strendur pr. Thorshavn Br Korsbandsomslag postsag till Dk stpl Thorshavn Text på baksidan. 75 5

6 FPO219 Br Fältpostbrev till UK FPO 219 MR 1 42 typ 1 på klisterremsa som försluter kuvertet OVANLIG försändelse 38 FPO611 Br Fältpostbrev till UK FPO AUG 42 Miðvagur typ 2 utan A Censor No samt remsa P.C Dk57 o Vykort s/v Fra Færøarne, fuglefanger og Færøpige, med danskt frimärke stpl 100 København F,Thorshavn samt röd jub.stpl Dansk Koloniutställning Tivoli Kortet klipp lite på 2 av sidorna. 40 Dk131+ Vy Vykort s/v motiv "Grindedrap" till Dk Thorshavn Vikt nedre vä hörn Dk249 Vy Vykort s/v Thorshavns hamn med text Glaðílíg jól med danskt frimärke 100 stpl Thorshavn samt Julmärke Julen Dk275 Vy Vykort s/v No 4 Skiparaskólin, Thorshavn med danskt frimärke och julmärke 125 Julen 1936 bundet av stpl Thorshavn Vy DX-kort 1/ GMT med Färökarta 125 Färöarna Franco Betalt Dessa stämplar användes under en kort period maj-juni 1941 istället för frimärken. Valörerna var 5, 10 och 20 öre. 4 set tillverkades avsedda för Thorshavn, Klaksvig, Vaag och Trangisvaag. I Klaksvig användes de till ett belopp av c:a 61 kr och i Vaag till 6,50 kr men i Trangisvaag kom de inte till användning. I en av stämplarna togs siffran 5 bort och den användes i Thorshavn med eller utan handskrivet portobelopp. Även i Klaksvig användes en stämpel med siffran 5 borttagen. Faeroes Franco betalt These cancels were used as substitute for stamps in a short period may-june The values were 5, 10 and 20 öre. 4 sets were produced. The digit 5 was remove in one of the cancels used in Thorshavn and it was used with or without the value written in manuscript. 44 PP1 II Kl FRANCO BETALT stämpel utan valör på Paketavi klipp, stpl Trangisvaag och även Trangisvaag , på baksidan 2 st Thorshavn stpl typ med datum Kv PP 2 Br FRANCO BETALT 5 öre MYCKET SVÅR STÄMPEL på ett Trycksakskuvert som är stpl Thorshavn "Spis Faerösk Klipfisk". Intyg: Lars Svendsen/Lars Jörgensen 1988 Kv. fr PP3 Br FRANCO BETALT 10 öre på ett Trycksakskuvert som är stpl Thorshavn "Spis Faerösk Klipfisk". Kv. fr

7 47 PP3 Br FRANCO BETALT 10 öre på lokalt brev som är stpl Thorshavn "Spis Faerösk Klipfisk". På baksidan violett avs. stpl "Faeröernes Oppenbörselsekontor" Kv. fr PP4 Br FRANCO BETALT 20 öre på ett Trycksakskuvert som är stpl Thorshavn "Spis Faerösk Klipfisk". Kv. fr Dk131 Br Lokalbrev med halverad 4 öre stpl Thorshavn Vackert brev Kv.fr Dk13 Br 4 öre Korsbandsurklipp halverad på litet Mkt vackert brev med CX 5 aur sänt Lokalt vackert stpl Thorshavn F. Intyg L:Nielsen 1988 Kv. fr Kl 2/5 öre på ett klipp vackert stpl Thorshavn E, 800 smuts fläck i överkant på märket. Kv Dk Hels 2/5 öre på ett Lokalt brevkort 3 öre grå, vackert stpl Thorshavn E på baksidan tryckt text för "inkalelse av bok till Bogutvalget". Kv. Fr Dk68 Br Lokalbrev med 2/5 öre stpl Thorshavn E. Vackert brev med intyg Lasse Nielsen Kv. Fr

8 o PT på Danmark våglinjetyp och skepp Kpl stpl serie 500 Ägarstpl alt. Intygsstpl på baksidan. Kv I Kl 20/1 öre typ 1 med rättvänd vacker stpl Thorshavn , brevklipp Kv II o 20/1 öre typ 2 med ngt sidvänd vacker stpl Thorshavn Intyg: Lasse Nielsen 1991 Kv Kl 20/5 öre stpl KLAKSVIG Færøarne sido stpl på brevklipp. Kv Dk Kl 20/15 öre lodrätt par + Dk 112 på paketavi klipp UDS stpl ANDEFJORD samt 100 Thorshavn , baksidan violett rakstpl 23 Dec.1940 Kv.2x150+DKK I+Dk Kl 50/5 öre typ 1, 2 ex + Dk på klipp ngt sidvänd UDS stpl SKOPEN + sido stpl 350 Thorshavn Baksidan Thorshavn Kv.650+Dkk I+Dk Kl 50/5 öre typ 1 på klipp vacker sidvänd UDS stpl SANDEVAAG + sido stpl 180 Thorshavn Kv.650+Dkk I+Dk Kl 50/5 öre typ 1 + Dk 103 på klipp sidvänd UDS stpl SUMBÖ + sido stpl Vaag Baksidan Thorshavn Kv.650+Dkk I Kl 50/5 öre typ 1 på klipp vacker omvänd UDS stpl MIDVAAG + sido stpl 180 Thorshavn Baksidan violett rakstpl 23 Apr Kv.650+Dkk I Kl 50/5 öre typ 1 på klipp vacker stpl TRANGISVAAG Kv.650+Dkk II o 50/5 öre typ 2 stpl gott ex. intyg: Lasse Nielsen Kv II o 60/6 öre typ 2 med del av UDS (VESTM)ANHAVN, Intyg: L.Nielsen 1991 Kv mfl xx ÅRSSATS , POSTFRISK märken mkt SVÅR årssats. Kv xx Domkyrkoruinen i Kirkjubøur. Officiellt svarttryck otandat ur 75 årsboken 1988 Signerat Ceslaw Slania Kv mfl Br Maskinstämplar: lot med 6 brev Blandfrankerade och stpl Thorshavn På 15 olika märken i perioden. Vackra-Goda stpl mfl Br Maskinstämplar: lot med 14 brev singelfrankerade och stpl Thorshavn mf Br Postförskott avier 11 st alla med olika Avi etiketter för Thorshavn, 100 ex. Midvagur, Fuglafjördur, Fa Niels L.Arge, Föroya Bunadarfelag mfl mfl Br Maskinstämplar: lot med 15 fönsterbrev singelfrankerade och stpl Thorshavn På 15 olika märken i perioden. Vackra-Goda stpl mfl Br Bro/Ringstämplar: lot med 8 brev singelfrankerade och stämplade med 2 olika 40 Torshavn på F.78, 115, 126, 138, 162, 181, 236 och 237. Vackra-Goda stpl mfl Br Maskinstämplar: lot med 15 brev singelfrankerade och stpl Thorshavn mfl Br Bro/Ringstämplar: lot med 13 fönsterbrev singelfrankerade och stämplade med olika Orter under 1980 talet. Bl.a. F.120 stpl Hov mfl. Vackra-Goda mfl Br Brostämplar: lot med 22 fönsterbrev singelfrankerade och stämplade med div 40 Orter under 1980 talet. Bl.a. F.141 stpl Vagur mfl. Vackra-Goda mfl Br Maskinstämplar: lot med 15 brev singelfrankerade och stpl Thorshavn mfl Br Bro/Ringstämplar: lot med 25 fönsterbrev singelfrankerade och stämplade med olika Orter 1980 talet. Bl.a. F.156 stpl Vestmanna mfl. Vackra-Goda mfl Br Maskinstämplar: lot med 16 brev singelfrankerade och stpl Thorshavn mfl Br Ringstämplar: lot med 12 brev singelfrankerade och stämplade med 8 olika 40 Orter Bl.a. F.243c1 stpl Strender mfl. Vackra-Goda stpl. 80 xx JULBREVMÄRKEN i POSTFRISK HELARK minst 2 ex av varje utgåva och med 75 Perforerings variation med Perf upp till i arket på 1 ex och 1 ex utan perf upptill på dom flesta årgångarna. Totalt 37 ark GRÖNLAND 81 P1 x 1 Øre olivgrön vc ostpl gummit ngt krackl Ljusa fläckar i gummit av fasts? Kv P2I xx 5 Øre rödbrun vc PF gum. ngt krackelerat Tryck 1, blyertsnot på baksidan Kv P2IIB x 5 Øre rödbrun vc ostpl Tryck IIB, Skuren 1 sida, Variant "vit streck i vänster ram nertill" Kv

9 84 P3I o 10 Øre blå vc par stpl Tryck 1, blyertsnotering på baksidan Kv P3IIc1 xx 10 Øre blå vc Postfrisk Tryck II?, rh 4 sid tand Ngt krackelerat gummi Kv P3IId x 10 Øre blå vinkeltandad vc ostpl Mkt vackert ex Tryck IId, Variant ramskada i underkant till vänster under 10 ej noterat i Wowen. Kv P3II o 10 Øre blå vc stpl Tryck II, blyertsnotering på baksidan Kv P3IIb Br 10 øre på Adressebrev till Grønland violett stpl Styrelse Kolonierne i Grönland mm, Wowern 10.01, brevet vikt lodrätt. Kv.fr P4Ib xx 1 Øre olivgrön vc POSTFRISK Tryck Ib, skuret 1 sida Liten brun fläck i gum. Kv P4Ic2 o 1 Øre olivgrön vc stpl 1 sida efterperforad Tryck I,C2 Kv P4Id x 1 Øre olivgrön vc ostpl del av 2 fasts. Skuret 2 sidor Tryck I D Kv P4II xx 1 Øre olivgrön vc POSTFRISK marg.par gummit lite krack i marg samt ett litet hål 480 Tryck II Kv P4II o 1 Øre olivgrön vc stpl Tryck II Kv P4III xx 1 Øre olivgrön vc POSTFRISK gummit ngt brunfärgat i ök Tryck III Kv P5I o 2 Øre gul vc stpl Tryck II Kv P5II xx 2 Øre gul vc PF vackert jumbo ex vä övre hörn mkt lätt veck Tryck II Kv P5II o 2 Øre gul sc stpl Tryck II Kv P5III o 2 Øre gul vc stpl del av 2 fasts Tryck III Kv P6I xx 5 Øre rödbrun vc POSTFRISK litet veck nederst vid tryckningen Tryck I Kv P6II o 5 Øre rödbrun vc stpl Tryck II Kv P6III o 5 Øre rödbrun sc stpl Tryck III Kv P7I Kl 10 Øre blå vc stpl på klipp röd stpl Julianehååb Wowern Tryck I, 175 Kv.550+Dkr P7III Br 10 Øre på Adressebrev till Grønland rakstpl Grönlands styrelse med krona, Wowern 15.02, med blåkrita not blå liten ring/0 Kv.fr P8Ib o 15 Øre violett vc stpl. Skuret i vänster sida Tryck I B Kv P8c1 o 15 Øre violett sc stpl. Tryck I C1-4 sid Kv P8c2 o 15 Øre violett sc stpl Efterperforerad i vänster sida, Variant rambrott till 400 vänster i mitten. Blyertsanteckning på baksidan Kv P9Ib xx 20 Øre röd vc POSTFRISK Skuret vänster sida Tryck I B Blyertsanteckning på baksidan Kv P9Ib o 20 Øre röd vc stpl. Skuret i vänster sida Tryck I B. 200 Blyertsanteckning på baksidan Kv P9Ic2 xx 20 Øre röd sc POSTFRISK Tryck I C2 vänster sida efterperforerad Kv

10 110 P9Ic2 o 20 Øre röd sc stpl.efter perforerad i överkant. Tryck I C2 400 Variant Röd prick i O, Anteckning på baksidan Kv P9Ic3 o 20 Øre röd sc stpl. Svag röd färg. Tryck I C3 Kv P9III o 20 Øre röd vc stpl Nugatsiak Tryck III Kv dk P9IV-V o 20 Øre röd vc svar tstpl Upernavik. Wowern Tryck IV-V Kv dkr P9IV/V x 20 Øre röd vc ostpl marg 4-block ngt särat. Variant "Wowern" Pos 16, Pos 17, 100 Pos 21 Tryck IV-V Blyertsanteckning i marg Kv P9VI xx/x 20 Øre röd vc ostpl marg 4-block 3 märken POSTFRISK.Pos 19,20, 24, Wowern Ff, Fg, Tryck VI Kv P9VI o 20 Øre röd vc stpl Kangerdluk. Tryck VI Kv dkr P9VI o 20 Øre röd sc stpl Kol. Godhavn. Tryck VI Kv dkr P9VII o 20 Øre röd vc stpl Udstedet Sdr. Upernivik. Wowern Tryck VII Kv dkr P9VII o 20 Øre röd vc stpl Nr.33 avane. Wowern Fg Pos 25. Tryck VII Kv P12 o 3 Kroner brun vc vacker stpl. Fasts på baksidan Kv P13 Kv 10 öre med svart rakstämpel med krona "Kolonien Jacobshavn" på en Filatelistisk hälsning från Kolonibestyreren i Jacobhavn att brevet med kuvert som skulle FDC stämplats (10 feb 1939) ankommit försent och istället har blivit stpl 18/ P14 o 20 Øre röd vc stpl Udstedet Sdr. Igdlorssu(it). Wowern Kv dkr P15 xx 70 Øre violett vc POSTFRISK marg ex. Blyertsanteckning i marg Kv P18 o 1 Krona gul vc stpl Handelstedet Kutdligssat. Wowern Kv dkr P18 o 1 Krone gul vc stpl Upernav(ik). Wowern Kv dkr o 7 öre gulgrön CX i stpl 4-block Fra Grønland Kv xx 1945 kompl POSTFRISK vc serie Kv o 1945 kompl vc serie dom flesta märkena Mkt vackert stpl Sukkertoppen Kv FDC 1945 Olika Motiv kpl serie på långt FDC kuvert med vackert tryck "Grönlands 750 Administration GODTHAAB", stpl EGEDESMINDE Kv. Fr Br 15 öre par på brev till USA stpl Julianehaab kompl vanligaste påtrycksfärgerna POSTFRISK vc serie Påtryck Danmark Befriet 5 Maj 1945 Ägarstpl på 2 kr Kv o 1945 kompl vanligaste påtrycksfärgerna stpl Godthaab 1948 vc serie Påtryck Danmark Befriet 5 Maj 1945 Kv V2 xx 1945 PT Danmark Befriet 5 Maj 1945 alla 6 märkena vc och POSTFRISK med UDDA PÅTRYCKSFÄRG " SVÅRA Kv V2 o 1945 PT Danmark Befriet 5 Maj 1945 alla 6 märkena vc/nc stpl ex. med UDDA PÅTRYCKSFÄRG ", 10 öre med del av stpl Sdr Strømfjord övriga med del av stpl Grønlands Postkontor SVÅRA Kv

11 Br Brev till UK med par 30 Øre stpl Statens Luftfartsæsen 19 AUG 1957 Mestervig 75 Flyveplads ank stpl Grønlands Postkontor København30.8.?? Br 1963 Norrsken 15 öre stpl Angmassalik till Scotland. Brev från 50 Scottish East Greenland Expedition med sign av samtliga 7 deltagare. Röd stpl: Expedition Succesful och signerat av Deputy Leader dat xx Häfte Fredrik IX (Wowern) Privat utgåva för DAFILA POSTFRISK, Wowern G4 Upplaga 400st ,94 xx Häfte POSTFRISK G13 Uppl 5000st. Med reklam för Lada Vy Vykort kolorerat från Grönland Kolonien Sukkertoppen frank med I-76 stpl 200 Rkv Vikt hörn Ingen text på textsidan 140 Vy Vykort obeg s/v Umának en bark i hamnen.spansk text Vy Vykort s/v från Grönland med män förmodligen gruvarbetare, veck till höger på kortet T1-5 xx Thule komplet POSTFRISK vc serie Kv DWI ,16 o 4 cent stpl PAQUEBOT NY 20 samt 10 cent stpl PAQUEBOT DIV? Kl Tvåfärgad siffertyp 4 cent halverat på stpl klipp Kv Kv Christiansted 1/ Omv. Vacker Br Brev till Martinique tvåfärgad siffertyp PT 8 cents 1902 ST Thomas 9/ Ank stpl Port de France? FEB Riss i kuvertet xx S.t Thomas hamn 1905 POSTFRISK vc Kv Vy Vykort s/v motiv Fredriksted sänt till Danmark 10 bit röd 4-ringad stpl Kv Dk136 Br Paketavi för 1 paket 2.45 kg samt Postförskott 8 kr sänt till DWI ST Croix. 500 Frankerat med CX 15 öre violett i par + 50 öre vinröd (rh), Vacker stpl Kjøbenhavn "1N" E, tran Kjøbenhavn "17B" F. Not "Direkte". På baksidan ank.stpl Freder(iksted) FK1,2 Kv Frankokuvert 2 cents blå o. 3 cents röd "Lite solkiga?" Kv FK6 o 3 cents röd Frankokuvert avs Christiansted ,ank.stpl Kv baksidan Frederiksted Lite fläckigt 151 Fk8 Br Frankokuvert stpl Christiansted , vikt lite def baksidan Kv x 5 st julmärken vc ostpl , SLESVIG Hels Helsak 10 POSTFRISK + 5 POSTFRISK stpl Hamburg-Vambrup ZUG sänd till Sverige Hels Helsak 15 POSTFRISK stpl Töndern V sänd till Sverige Hels Helsak PT 1 ZONE på 10 öre ostpl men adresserad till Haderslev. 50 På baksidan not Töndere 1/

12 ISLAND 156 Br Litet vackert PRIVAT befordrat FÖRFILATELIBREV med not. från Staður á 800 Reykjavik 13 juli 1869 sänd till Eyrabakka, kpl med innehåll. Sigill saknas på baksidan. 157 Hels 1892 CIRKULÄR / Trycksak från Norska regeringen angående Grönsaksimports 700 bestämmelser sänd till Island, stpl Kjøbenhavn L /4E + K OMB 5?? + Röd stpl London SP liten stpl Leith SP 9 92, ank Reykjavik 26/9 typ G1c samt blå konsulatstpl. MKT OVANLIG försändelse. SKILDING 158 1PT (x) 2 sk PROVTRYCK Mkt vackert ex med stora marginaler Kv o 2 sk. Färgfriskt ex stpl med den SVÅRA Antikva MIKLIB(ÆR) 23/4, märket med runthörn och kt samt ägar stpl. Kv xx 4 sk röd POSTFRISK vc 3-strip Kv x 4 sk röd färgfrisk ostpl sc VARIANT "avskuret sö hörn" pos 23 Kv PT (x) 8 sk PROVTRYCK på vit kartong utan vm och gummering. Kv Bred högermarginal x 8 sk sc ostpl (blekt papper) Matrisfel "Inhak i D" finns på 9 av 25 klichéer Kv o 8 sk. vc vackert ex med obet. Tunn tandspets antikva stpl EGIL(STAÐIR) Ägar stämpl. Intyg: Roland Daebel 2009 Kv o 8 sk brun stpl sc ex, obet ktt + påsatt ny hörntand nedtill vä. Kv Stpl Reykjavik 13/10 typ A. Attest A.Wahl. Luckfyllare 166 4PT (x) 16 sk PROVTRYCK Mkt vackert ex med normala marginaler, stor fast Kv x 16 sk sc kt mkt färgfriskt. Tunn fl,vm Kv o 16 sk gul sc ktt stpl Re(ykjav)ik?.7 ngt ojämn tandning nedtill. Kv Div ägarstpl på baksidan x 3 sk ostpl ex Mkt bra tandning och vc, lite brun gum. Kv (x) 3 sk vc ug ostpl liten tunn fläck del av 2 vm Kv.(4200) o 4 sk röd sc Dansk 3-ringad stpl nr 1 sedvanlig ruff tand kt+kht. Kv liten rostfläck i överkant xx 16 sk gul sc i POSTFRISK marg 4-block fasts i marg ett märke veck till höger,ruff tandad som vanligt. Kv

13 173 7 x 16 sk ostpl vc JUMBO & PRAKT ex Kv x 16 sk gul vc rufft ktt? VARIANT brott i övre vänstra ramhörnet + fläck Kv ner till vänster, Pos x 16 sk tand 12.5 ostpl ex, extremt smalt ex, del av 2 vm Kv o 16 sk gul tand 12.5 vc rh ktt. R(eykj)avik 10.4 typ D2. Del av 2:a stpl Kv (4) 16 sk Perf 12 3/4, SPERATI Förfalskning ostpl ex med vm, förmodligen utfört på avtvättat Dansk märke, Signatur av SPERATI på baksidan MKT OVANLIGT. Intyg Royal i London W.Jonsson. Not från första ägaren om bl.a. att inköp av detta märke gjordes direkt från Sperati 4 juni Jean Sperati Jean de Sperati, född 14 oktober 1884 i Pisa, död 27 april 1957 i Aix-les-Bains. Frimärksförfalskare. Han föddes i Pisa i Italien, men levde större delen av sitt liv i Frankrike. Som barn började han att samla frimärken. Han var särskilt intresserad av tryckteknik, men även av fotografering som var i sin barndom vid den tiden. Släktingar ägde en vykortsfabrik och ett pappersbruk. Genom detta fick han kunskap om fotografering, tryckteknik och kemikalier, detta utgjorde basen för hans framtida karriär som frimärksförfalskare. Kända isländska frimärken förfalskade av Sperati är 16 sk gul tandning 12½ (1873), 40 aur grön (1876) och tjänste 4 sk grön tandning 14*13½ (1873). Sperati avlägsnade framsidan från ett billigt danskt eller isländskt frimärke och tryckte en ny bild av ett dyrare frimärke (se även lot ). Jean Sperati Known forgeries of icelandic stamps made by Sperati are 16 sk yellow perf 12½ (1873), 40 aur green (1876) och official 4 sk green perf 14*13½ (1873). Sperati removed the frontside of a cheap danish or icelandic stamp and printed a new picture of a more expensive stamp (see also lot ).. AUR-VALÖRER (x) 3 aur SVARTAVDRAG på ett UNIKT ESSAY montage. På baksidan av det tunna pappret ser man tydligt trycket av 3 aurs valören i ett 10 block men på framsidan så är det på monterat oval text DANMARK POSTFRIM. 3 öre, 4 öre alt 100 öre samt på översta mitten märket med tryckt siffran 5 med grå bakgrund. Obet. riss mellan märke 2 & 3. Detta UNIKA objekt kommer från den tidigare kända samlaren Sir Athelstan Caroe a x 3 aur orangebrun ostpl par med delat vm vc-nc Kv

14 180 8b xx 3 aur matt orange vc POSTFRISKT 10 block STÖRSTA KÄNDA ENHETEN Ngt särat i vänster sida Pos 31-35, Kv c o 3 aur mattbrunorange vc stpl Reykjavik G1c II 7.11 Kv.225+R d+VI xx/x 3 aur blekt brunorange vc i 25-block STÖRSTA KÄNDA ENHETEN Facit värde för 4-block 5x. Variant på 1 märke med "dubbeltrea" 17 st POSTFRISK + 5 st ostpl Kpl kliché sättning 1-45 Kv d xx 3 aur blektbrunorange sc POSTFRISK hörnmarg par. Kv d xx 3 aur blektbrunorange sc POSTFRISK ex Kv e xx 3 aur brunorange POSTFRISK vc ex, Variant "Vit fläck bakom A" Reg. 6. Kv e o 3 aur brunorange sc par stpl Rkv?.9.97 med dubbeltand hål 3+6 Kv e o 3 aur brunorange sc stpl Rkv B1a Del av 2 vm dubbeltand hål 3 Kv x 5 aur blå ostpl vc vackert ex med bra tandning Kv o 5 aur blå sc stpl "b-nyans" tryck 2 (1878) Variant stukat SV hörn Regeling C37 pos.23 (endast tryck 1+2). Kv a o 5 aur matt blågrön sc stpl 12-block STÖRSTA KÄNDA ENHETEN (ej not.i Facit) Pos ngt särat, följande Regeling Varianter sitter i blocket: C8, C21,C4, C18, X, C5, C30, C20, C16, C32, C15, C23. Blocket är stpl Isafjörður 3/3 (4 stpl) + Reykjavik 18/3 typ G1c Kv b xx 5 aur grön sc POSTFRISK 4-block VARIANT grön prick i marg upptill höger i block. Skadade hörn upptill och nertill i v-ram Regeling 15+17, 30,15,17 Kv c xx/x 5 aur ljusgrön i sc 4-block 2 st POSTFRISK 4-block enl Facit 7x, Varianter 750 Stukat hörn upptill Regeling 9 + stukade hörn i vä sida, Regeling 15 Kv

15 193 10c x 5 aur ljusgrön vc ostpl Variant Runt nö hörn och snett sö hörn Kv Regeling C5 pos c o 5 aur ljusgrön, utställningsblad med Plåtstudie / Varianter på utgåvan. 500 Totalt 18 stpl märken och 16 olika Varianter. Kv c o 5 aur ljusgrön sc stpl Rkv typ B1a, första kända datum för stpl b xx 6 aur grå vc POSTFRISK Variant Stukat sö hörn + inbuktning mitt i ö ram 800 Regeling 7 pos 12 Kv.* c o 6 aur gulaktigt ljusgrå vc stpl Isafjörður 16/6 R1 Kv d o 6 aur grå sc i 4 -strip stpl Rkv B1a. Variant Inbuktning i vänster och 250 norra ramen Regeling 24 pos 24, 9, 57 Kv e xx 6 aur grå POSTFRISKT Mkt vackert ex med dubbeltand hål 2 Kv e Kl 6 aur grå vc stpl par delvis särat på klipp RKv Dubbeltand hål a x 10 aur violettkarmin sc ostpl VARIANT röd färg i marg, svag Kv pkt efter D i Ísland och före P i postfrim. Skador i ö ramen nedtill Pos okänd b o 10 aur rosakarmin sc stpl Bleckmakulerad Eskifjörður 26/7-89 ngt svag tand 350 Kv c Kl 10 aur karmin sc stpl 5-strip strip på klipp totalt 9 märken (1 märke skadat) 300 RKV 29/7 Regeling Varianter pos , 3:dje märket kort streck på A + Hack i vänster ram Kv d x 10 aur rödkarmin vc ostpl ej dubbeltand PRAKT EX Kv d x 10 aur rödkarmin sc ostpl dubbeltand hål 3 Kv

16 206 12d o 10 aur rödkarmin sc stpl VARIANT rött streck över ram upptill vänster 150 Stpl Hjardarholt R2 Kv d o 10 aur rödkarmin sc stpl dubbeltand Stykkish(olmu)r 5/2 R3 Kv d o 10 aur rödkarmin sc stpl Sveinstadir 4/11 omv, dubbeltand Kv d o 10 rödkarmin vc stpl Seydisfjörður 17/8 R1 sidvänd Vacker Kv a x 16 aur mörkbrun ostpl Mkt vackert ex, vm förskjutet så det ser ut som en fläck i 800 vänstersida. Variant "Vita fläckar i Ö ramen ner till" Regeling 15 pos. 3 Kv b x 16 aur djupbrun tunt papper vc ostpl VARIANT inbuktning i ramen under FR pos Regeling 2 Kv c x 16 aur brun ostpl nc Mkt vacker ex med Variant "skadad 6a" Regeling d xx 16 aur gråbrun POSTFRISK sc ex, ej kt utan tandnings rad 10 i arket. Kv d x 16 aur gråbrun sc ostpl i marg 4-block (ngt delat och förstärkt) pos Variant skadad 6:a Regeling C5 + inhak i sö ram Regeling 12 ägar stpl Kv d x 16 aur gråbrun sc ostpl Kv d o 16 aur brun sc stpl Blöndous B1b 1:a året för stpl Kv d o 16 aur gråbrun sc stpl Eskifjörður 9/5 R2 Vackert ex Kv PT (x) 20 aur violett sc otand ug PROVTRYCK Kv a o 20 aur Blekviolett suddigt tryck, vc Mkt vackert PRAKT ex med vacker färg (ej blek som vanligt) stpl (SEY)ÐISFJÖRÐUR13/5. Intyg: R Daebel Kv b xx 20 aur violett vc POSTFRISKT Mkt vackert ex Kv b o 20 aur Violett nc efterstpl ex med del av vacker stpl Rkv typ G1b Kv a o 20 aur ultrmarin sc stpl obet ktt REK stpl DANEM(ARK) Kv b xx 20 aur gråblå POSTFRISKT vc Mkt vackert ex med tjock tand nertill OBS Kv.* b x 20 aur gråblå vc ostpl 4-block ngt förstärkt Pos 5-6, Regeling Varianter M2=matrisfel fläck under 2 end. Pos 15,end 1 pos i kliché sättningen på 25 Kv b o 20 aur gråblå sc stpl Rkv 21/3 Kv c o 20 aur grönaktigt blå sc stpl Vopnafjörður 13/2 R2 Kv x 40 aur grön, SPERATI Förfalskning ostpl ex med vm, förmodligen utfört på avtvättat Dansk märke, Signatur av SPERATI på baksidan MKT OVANLIGT. Intyg Royal i London W.Jonsson. Not från första ägaren om bl.a. att inköp av detta märke gjordes direkt från Sperati 4 juni o 40 aur grön, SPERATI Förfalskning stpl ex med del av 2 vm, förmodligen utfört på avtvättat Dansk eller Isländskt märke. MKT OVANLIGT. Intyg Royal i London W.Jonsson. Not från tidigare ägaren om bl.a. att inköp av detta märke gjordes från en handlare i Canada 19 december x 40 aur mörkgrön - grön vc ostpl i 2 nyanser Slätt tryck och grumligt tryck Kv o 40 aur grön vc stpl grumligt tryck Omvänt VM Rkv 2/12 del av 2 stpl Kv o 40 aur grön sc stpl grumligt tryck Dansk 3-ring stpl 1 del av 2:a stpl Kv b x 40 aur ljuslila vc ostpl ex Kv b o 40 aur ljuslila sc stpl Rkv 30/9 G1c Vackert ex Kv c xx 40 aur lila/brunlila sc i POSTFRISK 4-block VARIANT inbuktning i ramen ovan L Pos 52 Stukat hörn pos samt en lila fläck i överkant av nedre märke pos 64. Regeling C13 + C14 runt sv hörn end dom 2 nedre kliché sättningarna 52-53,62-63 Kv c xx 40 aur lila POSTFRISK nc ex Kv xx 50 aur POSTFRISK PRAKT ex Kv o 50 aur blå/röd sc stpl Sauda(kroku)r 21/8 R4 end vm KPV Kv o 50 aur blå/röd vc stpl Registered (Edinburgh) del av 2:a stpl del av 2 vm xx 100 aur POSTFRISK sc ex Kv o 100 aur lila/brun vc stpl Isafjörður 3/12 Vacker Kv o 100 aur nc med ngt sidvänd god stpl Eskifjörður 8/2 Kv o 100 aur sc ex tidig avstpl med brostpl Rkv 1895, tjock tand nertill Kv

17 xx 3 aur liten 3:a sc POSTFRISK 6-block (4-blk. Kvx6) ngt särat 2 märken 4 Regeling VARIANTER bl.a Fläck framför p Reg 20 Pos 43 C17-22,12-20 Kv xx 3 aur liten 3a POSTFRISK nc ex Variant "Vit fläck bakom A" Regeling xx 3 aur liten 3a POSTFRISK nc ex Variant "Vita fläckar runt 3an " Regeling o 3 aur liten 3:a sc stpl vackert Rkv B1a Kv ,24 Vy 3 aur gul liten 3:a + 5 aur grön på Brjefspjald s/v vykort motiv Þingeyri Durafjorð, stpl Isafjörður 3/8 via Leith till Dk ank.stpl Kjøbenhavn K o 3 aur stor 3:a sc rv stpl Akureyri 10/5 Vacker Kv o 4 aur röd/grå sc stpl Akureyri 19/3 rv del av 2 vm vacker Kv v1 o 4 aur röd/grå sc Omvänt VM. Rättvänd. Ram typ 1, stpl RKv Kv o 4 aur röd/grå vc stpl par Rkv VARIANT kliché spricka pos 75-(76) x 5 aur blå/grå vc ostpl 4-block kraftiga spår av fasts VARIANT pos stukat nö-hörn pos Regeling 33, snett sv hörn Regeling 37 pos Kv x 5 aur tand 12,5 ostpl ex, Variant "blått streck i v marginal" pos i arket 275 Märket med sedvanlig rufftd, nc. Gummeringen delvis gulnad. Kv (x) 5 aur blå UG Mkt vacker vc ex med delvis sedvanlig rufftandning. (Kv.3200) b o 5 aur grön sc stpl Vestmannaeyjar 18/6 (omv datum) Kv c xx 5 aur mattgrön POSTFRISKT hörnmarg 25-blk med många intressanta Varianter a xx 6 aur mörkgrå sc POSTFRISK 4-block VARIANT 3 Regeling Varianter bl.a skadat nö hörn pos 14 Reg 19, C19, C11, C20 Kv b xx 6 aur grå-ljusgrå vc POSTFRISK 4-block VARIANT bl.a streck ovan ram till 400 höger + fläck framför O pos 12 Reg 4. 4 Regeling Varianter C8, C1, C24, C ,28A- o 6 aur grå samt 20 aur blå i olika nyanser Kv

18 260 25b o 6 aur grå-ljusgrå sc par stpl Seydisfjörður 17/4 del av 2:a stpl, kt Kv o 10 aur röd sc stpl 5-block +1 singel Rkv Tryck 9 5 Regeling Varianter 50 bl.a fläck i N Pos 25 Reg 13 1 ex def. Ps C12, 21, 13, 16, 17 Kv o 10 aur med ngt sidvänd vacker Rkv Vy 10 aur röd på vykort till Norge stpl Rkv , transit Edinburgh "20" MR och ank Kongsvinger 4 IV 02. Motiv: Reykjavik vy med bl.a. Alltinghuset och Tjörnin S/v xx 16 aur brun POSTFRISK nc Mkt vackert ex Variant "Brott i ramen under M" 375 pos. Okänd. Kv o 16 aur med del av rv stpl Rkv Kv o 16 aur vacker sidvänd. Stpl Rkv Kv a x 20 aur matt ultramarin ostpl nc Mkt vackert ex Kv a o 20 aur matt ultramarin med rv god stpl Isafjörður 23/8 Kv a Br 20 aur matt ultramarin på brev till England stpl + vacker sido stpl HJARDARHOLT 7/2, på baksidan transit Rkv samt Edinburgh "4" FE och ank Birmingham FE a x 25 aur klarblå-blåbrun sc ostpl Variant halv N 44 i arket Reg 43-44, a o 25 aur klarblå-blå/brun sc stpl RKv Kv b xx 25 aur grönakt blå/brun vc POSTFRISK 4-blk Pos 44-45, VARIANT halv N pos. 44 i ark Kv b xx 25 aur grönakt blå POSTFRISK nc ex Kv

19 x 50 aur ostpl nc Mkt vackert ex, ägar stpl Kv o 50 aur röd/blå sc stpl 4-block Isafjörður 6/6 *.märkt i Facit och okänd som stpl block Liten brun fläck vid 50 på övre högre märket Ev. orderstpl? UNIK ENHET v2 o 50 aur röd/blå vc stpl (Saudar)kro(kur) Förmodligen efterstämplad?? Kv PÅTRYCK "THRIR" x 3 þrir liten stil ostpl vc Mkt vackert ex, intygstpl eller ägar stpl på baksidan, intyg: Grönlund 1964 Kv Kl 3 Þrir liten stil vc stpl på klipp pos 15 eller 20 i arket stpl Kv (R)eyk(javik) 1.1?.97 B1a. Intyg Eldrup xx 3 Þrir stor stil POSTFRISK PRAKT ex, blyert not på baksidan Kv x þrir liten stil ostpl vc Mkt vackert ex Kv o Þrir liten stil vc, Mycket Vacker stpl Rkv med intyg Hans Witschi samt på baksidan stpl av intygsskrivare Dr. Debo Kv o Þrir liten stil vc stpl pos 32 i arket Intyg Grønlund 24 okt 1967 Kv x Þrir stor stil ostpl nc Mkt vackert ex Kv o Þrir vc stpl pos 65 eller 70 i arket hörnstpl Rkv Kv Intyg Eldrup samt not Strandell på märkets baksidan PÅTRYCK "Í GILDI" d x 16 aur gråbrun med svart PT ostpl vc Mkt vackert ex med naturlig fläck i pappret upp till i vänster sida. Intyg L Svendsen/E Eldrup CA Möller 1998 Kv b xx 40 aur lila sc POSTFRISK, Spegeltryck Variant Reg 12 Pos 13/83 Kv xx 50 aur POSTFRISK PRAKT ex Kv xx 50 aur POSTFRISK vc vackert ex med PT förskjutet åt vänster. Kv xx 100 aur POSTFRISK PRAKT ex Kv xx 100 aur sc POSTFRISK ex med tjock tand nertill Kv o 100 aur vc stpl 4-block Rkv Variant lila fläck under ram till vänster 550 på 1 märke. Kv xx 3 aur liten 3a POSTFRISK vc Mkt vackert ex, Intyg Grönlund 1965 Kv o 3 aur sc stpl, del av stämpel Kv xx 3 aur stor 3a i POSTFRISK HELARK, något särat. Flertalet Varianter i övertrycket och på 400 Originalmärkena bl.a. pos. 4 färgfläck i M, 16 färgfläck i A i Island, 17 defekt R i Postfrim & 53 övre ramen avsmalnademot vänster mfl Kv

20 xx 3 aur gul i lodrätt par sc POSTFRISK. Variant Defekt "F" pos 87 (77+87) 40 i understa märket o 3 aur gul sc stpl på par Vestmannaeyjar 15/8 omv siffror Kv o 3 aur stor 3a med rv god stpl Rkv xx 4 aur POSTFRISK ex med Variant "NOPPA" bakom D, pos. Okänd. Kv xx 4 aur POSTFRISK PRAKT ex Kv xx 5 aur POSTFRISK nc Mkt vackert ex med del av 2 vm Kv o 6 aur grå vc med FALSKT påtryck stpl Rkv? xx 10 aur röd sc POSTFRISK del av vm + arkmarg del av 2 övertr fasts i marginal v4 xx 10 aur röd svart PT vc POSTFRISK marg 4-block med OMVÄNT VM Kv.*= o 10 aur med del av ngt sidvänd stpl Rkv Kv o 16 aur med rv god stpl Rkv Kv o 16 aur nc ex med del av stpl 1903 Kv aur i POSTFRISKT HELARK, något särat och delvis avklippt marginal i höger vänstersida. Flertalet Varianter i övertrycket och på orginalmärkena. Kv xx 50 aur i POSTFRISKT HELARK nc-vc. Flertalet Varianter i övertrycket och på 650 Originalmärkena. Kv xx 50 aur röd/blå vc POSTFRISK del av 2 övertryck Kv xx 6 aur i POSTFRISKT HELARK, något särat bl.a. mitt över vågrätt. Flertalet Varianter i 200 övertrycket och på orginalmärkerna bl.a. pos. 1, 5, 33, 51, 55, & 83 mfl Kv o 6 aur rv god stpl Rkv Kv xx 20 aur i POSTFRISKT HELARK. Flertalet Varianter i övertrycket och på 300 orginalmärkerna bl.a. pos. 22, 24, 35, 42, 72, 74, 85 & 92 Kv xx 20 aur mattblå rött PT vc i POSTFRISK marg 4-block VARIANT Kv ex utan vm pos 10 samt 1 ex vm KPV pos 20 PRAKT a xx 25 aur i POSTFRISKT HELARK. Flertalet Varianter i övertrycket och på 250 orginalmärkärkerna bl.a. pos. 7 skadad blå oval till höger, 44 halvt N. Ark marg lite skadad i högersida. Kv bv6 x 25 aur grönakt blå Omvänt påtryck (Kv.500), Variant färgstreck i N pos 44 Kv CHRISTIAN IX xx Kpl POSTFRISK serie, dom flesta vc-prakt ex. 1+5 Kr Kv o Kompl stpl vc serie CIX Kv o 3 aur med rv god stpl Rkv 2?.XII Vy 3 aur par på inrikes vykort sänt med SKEPPSPOST, stpl Rkv och ank 475 Isafjörður 4/7, not. Pr. S/S Vesta. Motiv: Vy över Oddeyri (Akureyri) S/v v xx 4 aur röd/grå sc POSTFRISK 4-block VARIANT AUP i st för AUR Kv ,66 Br 4 aur grå/röd + 6 aur grå/brun på Engelskt brevkort stpl Rkv sänt till Bornholm trans Edinburgh 3 AU 12 05, Rønne ank stpl Aakirkeby Not via Leith MKT OVANLIG Vy 5 aur grön vc på vykort stpl Patreksfjörður samt ank nrstpl 110 Hesteyri Vy 5 aur grön på vykort motiv Goðafoss stpl Stykkisholmur 28/9 Isafjörður 2/ Saudarkrokur 10/10 Not Rkv 28 nov?? a o 10 aur röd vc stpl RKV vm + KGL Post Kv

21 325 67a o 10 aur karmin stpl ex med Variant"Vit fläck i A" pos. Okänd b o 10 aur rosa stpl ex med Variant "Vit fläck i A" pos. Okänd o 16 aur med del av vacker rv stpl (Isaf)jörður 16.XI.14 Kv ,78 Br Firmabrev stpl Bergen 5.VI.15 samt transit mask stpl Bergen -6.VI och Paquebot i ram och ank.stpl Malmö e. Vackert brev v2 xx 20 aur blå i POSTFRISK vackert 9-block med Varianten Pjonusta i mitt märket. 500 Obet rostfräck på 1 märke, pos. 52. Kv o 20 aur med rv vacker stpl Akureyri 6/ o 2 kr blå/olivbrun vc stpl Rkv?.X.19 (paketpostkontoret) B2c1 Kv o 5 kr stpl Rkv PRAKT mycket vacker Kv TVÅ KUNGAR, vattenmärke krona xx Kpl POSTFRISK serie, dom flesta vc-prakt ex. 5+6 aur & 5 Kr Kv o 1 Eyr par stpl *MJÖLNIR* 12 Okt? 1911 Kv Kl 1 Eyr i 6-strip på klipp. VARIANT 1: Inhak i ramen under EY 50 2: Inhak i vä-ram vid F+M. 3: Snett nö hörn. Tryck 3 Regeling?+43, ,92 Br 1 eyr i par + 3 aur vm kors på Trycksaksbanderoll stpl Rkv 19.VI.16 sänd till 225 Sverige och med notering med krita en omadressering Vy 1 Eyr, 4 aur + 2x3 aur på vykort motiv tvätterskor till Tyskland, stpl Rkv 11.VIII Trans stpl TROON AU samt brevbärarstpl Veck i vä nedre hörn ,78 Br 3 aur gul 4-strip samt 2 st 4 aur på brev till Dk. Stpl Kjøbenhavn 16 B samt FRA ISLAND Ank.stpl Kbh K mask stpl 4 omb o 5 aur grön VARIANT Hårtofs i pannan" Pos 1 i vart 8:e ark Kv Stpl Isafjörður 18+9 R1 sidvänd kt+ngr bruna tandspetsar MKT SVÅR valör Kl 5 aur på klipp stpl Konungsförin til Ísland 1907, Islands falk Vy 5 aur på s/v vykort stpl Konungsförin til Ísland 1907, Islands falk ej sänt utan text 425 motiv Ströndin vid RKv Br 10 aur par på brev till Dk stpl Seydisfjörður 14.IV.13 samt msk.stpl Bergen IV.13 ank.stpl kbh Sänt via Norge Br 10 aur 2 ex på brev till Canada Mkt vackert antikva stpl Hraungerði 11/17 och 200 transit Rkv samt även Longhope JY på ORKNEY öarna, brevet är avklippt 8 mm i högersida så 1 märke är defekt xx 15 aur röd/grön vc i POSTFRISK 4-block Kv

22 Kl 20 aur på brevframsida, riss i kuvertet stpl Rkv 12.VII.10 till Tyskland + Engelsk 500 trans.stpl Ardossan 1 JY o 1 kr blå/brun vc stpl VARIANT "Hårtofs" Pos 1 i vart 8:e ark Kv v xx 1 kr blå/brun i par POSTFRISK 1 ex Variant streck ovan ram pos 37 PRAKT xx 2 Kr POSTFRISK vc ex med liten tand nertill Kv xx 2 kr i vc POSTFRISK marg 4-block Kv TVÅ KUNGAR, vattenmärke kors xx 3 aur gul VARIANT Spegeltryck Kv x 5 aur sc ostpl ug, Variant "skadat hörn+långt streck utanför höger ram" Kv Br 6 aur grå på trycksaksbrev stpl Rkv 4.XII.19 porto trycks 0-50gr Öppnat lite ovarsamt på baksidan xx 10 aur i POSTFRISKT HELARK med arg marg. No 93-H, Flertalet Varianter 800 bl.a. pos. 26 Fana på vänster F, 93 Rambrott övre högra hörnet mfl. Arket lite skadat i överkant. Kv xx 10 aur röd vc i POSTFRISK marg 4-block röda punkter ovan Kv ramen på 1 ex PÅTRYCK CHRISTIAN IX xx Kpl POSTFRISK serie, dom flesta vc-prakt bl.a. 10/5 Kr Kv xx 5/16 aur brun vc i POSTRFRISKT marg 4-block PRAKT Kv xx 20/25 grön/brun i vc POSTFRISK 4-block PRAKT Kv xx 20/40 aur lila vc POSTFRISK VAR. Vit fläck på huvudet och hack i 2:an Pos o 20/40 aur lila vc stpl 4-block Seyðisfjörður 25.VII.22 tidig avstpl Variant Hål i "0" pos xx/x 50/5kr par vc vackra ex, POSTFRISK med Variant hål i 5:an och ostpl med Variant 325 kommatecken istället för punkt Pos i arket Kv Br 50 aur på 5 kr vc på REK brev till Dk 6.V.25 ank.stpl xx 10/2 kr vc POSTFRISK Avskuren 0:a pos Kv PÅTRYCK TVÅ KUNGAR o 5/16 aur stpl på par VARIANT "skadad 5:a" Kv o 20/25 aur stpl VARIANT "skadade siffror" Kv o 20/40 stpl på par VARIANT "skada 20 + aur" Kv xx 10/5 Kr POSTFRISK PRAKT ex, intyg Lasse Nielsen 1989 Kv x 10/5kr vc ost VARIANT i påtrycket (10) "Glipa i 0" pos? Kv Intyg APS v o TK PT sc 10/5kr sidvänd stpl Tollur VARIANT Brott i ram höger sida under F bruna fl under ND Regeling RF 1 Pos 75 Kv v o TK PT sc 10/5kr sidvänd stpl Tollur VARIANT Brott i ram höger sida under RI 75 Regeling RF 8 Pos 58 Kv v o TK PT sc 10/5kr omv stpl Tollur VARIANT Avskuren fot på r 60 Pos Kv v o TK PT sc 10/5kr sidvänd stpl Tollur rufft. PT VARIANT Kr 60 sammanhängande Pos Kv v o TK PT sc 10/5kr sidvänd stpl Tollur rufft. PT VARIANT inbuktning 60 i 0:ans ök Pos Kv

23 JóN SIGURDSSON xx Kompl vc POSTFRISK serie Kv o Kompl stpl vc serie, vackra rv Rkv stämplar Kv Kl 1 Eyr på klipp 4-strip + 1 märke stpl Rkv 28.?.14 suddig stpl 30 på klipp Variant Tunn linje över märkena(hyssning) Kv mfl Br 2x1 eyr aur + Fr.VIII 5 aur på vackert Skeppsbrev "Hamburg-Amerika 400 Line" + vinjett, sänt till Schweiz, stpl Rkv 6-VIII-12 + transit ramstpl "SHIP LETTER TROON" och på baksidan Troon AU 12 12, ank Adelboden 14.VIII.12. Baksidan lite defekt o 4 aur vc stpl 12-block Rkv 17.VI.12 Utgivningsdagen xx 25 aur POSTFRISK vc Kv FREDERIK VIII o Kompl stpl vc serie 5,10 aur, 1kr rv vackra stpl Rkv Kv Kl 5 aur grön i 4-strip på klipp med violett nrst?? Gröna fl i höger 60 sida på 1 ex Variant Tunn linje över märkena (Hyssning) Kv Vy 5 aur vc stpl Eskifjörður 9.IX.12 på kolorerat vykort Kv xx 20 aur röd POSTFRISK PRAKT Kv Kl 10 aur röd på klipp stpl Þorshöfn 27.XI.12 B2c1 N-Þing sysla Kv Br 20 aur vc stpl Seyðisfjörður 30.I.13 på brev till Dk ank.stpl Kbh 30OMB o 20 aur blå i vc POSTFRISK 4-block Kv o 50 aur stpl Rkv 8.V.14 vacker rättv stpl Kv xx 1 kr gul vc POSTFRISK i 4-block Variant Hyssning i ök Kv xx 1 kr gul vc POSTFRISK Kv Br 1+2 Kr på vackert illustrerat REK-brev Hamburg Amerika Linie, stpl Akureyri VII.14 svart "REK stpl" till Tyskland på baksidan transit Bergen "BK" 28.VII.14 och ank. Leipzig "13" M. MKT OVANLIGT med högvalörer på brev xx 2 kr röd vc POSTFRISK Kv xx 5 kr brun sc POSTFRISK Variant streck ovan ram bruna fl i gum, 550 svart prick på baksidan Kv xx 5 kr vc POSTFRISK Kv

ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG Föreningen Íslandssamlarna & Islandsklubben i Danmark AUKTION - FÄRÖARNA

ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG Föreningen Íslandssamlarna & Islandsklubben i Danmark AUKTION - FÄRÖARNA ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG Föreningen Íslandssamlarna & Islandsklubben i Danmark AUKTION - FÄRÖARNA 12 april 2014 - kl. 11.00 Stjärnstämpel /Stj Utan stjärna /Uds Brostämpel Dansk text Brostämpel Färö text

ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG

ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG ISLANDSKLUBBEN GÖTEBORG Föreningen Íslandssamlarna, Islandsklubben i Danmark Medlemsauktion 27 oktober 2018 kl. 10.00 Gamlestadens Medborgarhus, Göteborg. 1 AUKTIONSVILLKOR Auktionen äger rum i Gamlestadens

Alla utrop är i svenska kronor.

INLÄMNING pågår just NU till nästa AUKTION

INLÄMNING pågår just NU till nästa AUKTION Söndagen den 20 maj, kl. 09:30 Övriga nordiska länder / Other Nordic countries Danmark förfilateli / Denmark Prephilately 2292K Tjänste, sänt till Heide utan frimärke, sidostämplat med den sällsynta ramstämpeln

12 öre Vapentyp Plåt 5

12 öre Vapentyp Plåt 5 12 öre Vapentyp Plåt 5 Plåt 5 var den plåt som användes vid flest tryckningar.plåten användes till följande leveranser: 46 87 (2.10.1863 8.9.1866) med 1855 års tandningsverktyg i par med plåt 6 88 101

SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg

SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg SAMMANSTÄLLNING ÖVER MARGINALTECKEN I HANDGJORDA FRIMÄRKSHÄFTEN av Per Lundberg Uppgifterna är hämtade ur ett stort antal auktionskataloger från c:a 1975 till och med de allra senast utgivna. Eftersom

12 öre Vapentyp Plåt 8

12 öre Vapentyp Plåt 8 12 öre Vapentyp Plåt 8 Plåt 8 användes till följande leveranser: 102 (17.9.1867) med 1865 års tandningsverktyg i par med plåt 7 112 153 (23.5.1867 25.10.1870) med 1865 års tandningsverktyg i par med plåt

SAMOA KARTA FRÅN 1918

Östtyskland 7/10 1949 3/10 1990. Björn Rosvall 2012 01 25

Östtyskland 7/10 1949 3/10 1990. Björn Rosvall 2012 01 25 Östtyskland 7/10 1949 3/10 1990 Björn Rosvall 2012 01 25 Varför? Bildmärken Sperrwert Första märket 9/10 1949 Deutsche Post beteckning under 1949 Från 1950 står det Deutsche Demokratische Republik Mitten

Swedish Postal History 1939-1948 The Swedish Mail and the War Kjell Nilson

INFORMATION FRÅN KTH-POST

INFORMATION FRÅN KTH-POST 20120305 INFORMATION FRÅN KTH-POST Fr.o.m. 2012-01-01 har KTH övergått till streckkodskuvert Kuvert med streckkod beställs från Svanströms Det innebär att alla utgående brev ska vara försedda med skolans/avdelningens

12 öre Vapentyp Plåt 6

12 öre Vapentyp Plåt 6 12 öre Vapentyp Plåt 6 Plåten användes till följande leveranser: 46 87 (2.10.1863 8.9.1866) med 1855 års tandningsverktyg i par med plåt 5 88 101 (5.10.1866 24.8.1867) med 1865 års tandningsverktyg i par

Resultatlista. Land Beskrivning Värde Utrop Slutbud

Månadsmöte 2013-03-10

BJöRN JARLVIK HÄFTESPARTIER RULLPARTIER POSTFRISKA SERIER

posthornsmärken. Ett brev till Frankrike som var frankerat med ett singelmärke av 1 skilling

posthornsmärken. Ett brev till Frankrike som var frankerat med ett singelmärke av 1 skilling U ER KLUBBAN Ett sällsynt norskt brev till Argentina som kostade motsvarande 21 900 kronor hos Engers Frimerker i Oslo. Frimärksbranschen är i dessa oroliga finans - tider tydligen privilegierad jämfört

SVENSKA FDC SÄLLSKAPET