Stockholms Auktionsverk Antikskolan våren år

Download "Stockholms Auktionsverk Antikskolan våren 2014. 340 år"

1 Stockholms Auktionsverk våren år

2 1674 STOCKHOLMS AUKTIONSVERK grundat av friherre claes rålamb 340 år Välkommen till! År 2014 fyller Stockholms Auktionsverk 340 år. Med vårt grundarår 1674 är vi världens äldsta auktionshus. Konsthistoriskt befinner vi oss på den tiden i barocken med dess svulstiga former, imposanta byggnader och imponerande arkitektur. Vill du veta mer om begrepp som barock, rokoko, klassiska tempelordningar eller kanske hellre om kubism, happenings och postmodernism? Då tycker jag att du ska anmäla dig till en kurs på. I skrivandets stund räknar jag till 20 olika kurser och resor som sträcker sig från det antika Grekland och Rom fram till våra dagars samtida konst och design. Vår konst- och stilhistoria är en stor del av vårt kulturarv. Detta tycker vi är viktigt och är därför sedan tre år tillbaka med i forskningsprojektet Kulturarv att skriva historia för framtiden tillsammans med Södertörns högskola. Väl mött till en vår i kunskapens tecken! 2014 är en grundkurs som går igenom begreppen renässans, barock, rokoko, gustavianskt och Karl-Johan/ empire. Möbler och inredningar är de huvud sakliga studieobjekten, men även konsthantverk som glas, silver, porslin, textilier m m tas upp. Föreläsningar om stilar, grundbegrepp och tidstypiska föremål varvas med specialföreläsningar och studiebesök. Kursen är på två terminer och sträcker sig från antiken fram till slutet av 1800-talet. 24 studieveckor uppdelade på två terminer med en föreläsning i veckan. Studiebesök utanför ordinarie lektionstid kan förekomma. Terminerna kan läsas var för sig. föreläsare: Jan o m Karlsson, Ulla-Karin Warberg, Anna-Kaisa Summanen Öhgren m. fl. termin i / dagtid: antiken rokoko tid: 12 kurstillfälen. Onsdagar kl , kursstart v 7, uppehåll v 9 och 16 kursavgift: 4.950: Kurslitteratur och inträden ingår termin ii / dagtid: gustavianskt slutet av 1800-talet tid: 12 kurstillfällen. Onsdagar kl , kursstart v 5, uppehåll v 9 och 16 kursavgift: 4.500:- Kurslitteratur och inträden ingår termin ii / kvällstid: gustavianskt slutet av 1800-talet tid: 12 kurstillfällen. Onsdagar kl , kursstart v 5, uppehåll v 9 och 16 kursavgift: 4.500:- Kurslitteratur och inträden ingår Moderna skolan modernismens genombrott inom arkitektur, formgivning och design Slutet av 1800-talet var en omvälvande period som innebar en revolutionerande förändring av samhället vilket resulterade i modernismens genombrott. Art & Crafts, Art Nouveau och Jugend var nya inriktningar inom formgivningen och arkitekturen som bröt med tidigare, traditionella ideal. Dessa följdes sedan av Art Déco, Nyklassicism och Funkionalism. Konstnärer, arkitekter och formgivare samarbetade på ett unikt sätt och skapade fantastiska byggnader och miljöer, som var allkonstverk där ingen detalj var för liten för att formges. Viktiga utställningar, både internationellt och i Sverige, bidrog till att sprida dessa idéer och forma den moderna människan. Kursen sträcker sig över en termin och under tolv tillfällen behandlar den ingående perioden från slutet av 1800-talet fram till och med funkisens genombrott på Stockholms-utställningen föreläsare: Jan o m Karlsson, Ulla-Karin Warberg, Anna-Kaisa Summanen Öhgren m. fl. dagtid: 12 kurstillfällen. Måndagar kl Kursstart vecka 7, uppehåll vecka 9, 16 och 17. Studiebesök utanför ordinarie lektionstid kan förekomma. kvällstid: 12 kurstillfällen. Måndagar kl Kursstart vecka 7, uppehåll vecka 9, 16 och 17. Studiebesök utanför ordinarie lektionstid kan förekomma. kursavgift: 4.500:-/termin, kursmaterial och inträden ingår Lena Rydén Rektor

3 Ikoner inom design och formgivning 1930-tal fram till idag Konsthistoria termin i antiken empiren Nutida Konst Termin iv: 1990-tal fram till idag Genom att spränga gränser och finna nya vägar har många av vår tids designers och formgivare skapat odödliga klassiker som pryder våra hem. Under 12 tillfällen lär vi känna några av de största namnen som för alltid kommer att ha en självklar plats på i designhistorien. Kursen tar bland mycket annat upp: Mies van der Rohe, Marcel Breuer och kretsen kring tyska Bauhaus, Le Corbusier och funktionalismen, Josef Frank och Svenskt Tenn, Alvar Aalto och finsk formgivning, paret Eames och usa, de svenska och danska 1950-talet med formgivare som Bruno Mathson, Arne Jacobsen och Hans Wegner, 1960-och 70-talens futuristiska formgivning, den italienska Memphis-gruppen på 1980-talet och de designer som är aktuella idag. föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren m. fl. dagtid: 12 kurstillfällen. Måndagar kl Kursstart v 7, uppehåll v 9, 16 och 17 kvällstid: 12 kurstillfällen. Torsdagar kl Kursstart v 7, uppehåll v 9, 16 och 18 kursavgift: 4.950:- Kursen Konsthistoria behandlar måleri och skulptur från antiken fram till och med 2000-talet. Första terminen behandlar antiken, medeltiden, renässansen, barocken, rokokon och empiren. Andra terminen börjar med 1800-talets romantik, realism och impressionism och sträcker sig sedan över det moderna genombrottet under 1900-talet med inriktningar som expressionism, kubism, surrealism, abstrakt expressionism, postmodernism till dagens samtida konst. Studiebesök på utställningar och Stockholms Auktionsverks visningar ingår. Terminerna kan läsas var för sig. föreläsare: Jan o m Karlsson, Jonas Liljequist, Lena Rydén, Ulla-Karin Warberg och Anna-Kaisa Öhgren m. fl. tid: 12 studieveckor/termin, en föreläsning i veckan Tisdagar kl Kursstart v 7, uppehåll v 9 och 16 kursavgift: 4.500:- /termin, kursbok, kursmaterial och inträden ingår. Kursen behandlar kronologiskt de senaste 50 årens konstriktningar med namn som Andy Warhol, Joseph Beuys, Louise Bourgeois, Charles Saatchi, Öyvind Fahlström och Ernst Billgren. Studiebesök på aktuella utställningar ingår. Terminerna kan läsas var för sig. föreläsare: Gunilla Nordström tid: 24 studieveckor uppdelade på fyra terminer, en föreläsning i veckan. Torsdagar kl Kursstart v 8, uppehåll v 9 kursavgift: 2.250:-/termin termin i: 1960-tal termin ii: tal termin iii: 1980-tal termin iv: 1990-tal fram till idag

4 Möt en + tre fantastiska konstsamlare! Under ledning av Gunilla Nordström kommer vi att få träffa fyra fantastiska samlare av samtida konst, en kvinna och tre män, och få en personlig introduktion till deras samlingar: Björn Springfeldt, Johan Norman, Jens Tillqvist och Dagmar Klint Schmidt. De fyra samlingarna har alla olika karaktärer och är inköpta utifrån olika perspektiv. Hur började de att samla, hur utvecklar man en samling och vad bör man själv tänka på om man är intresserad av att samla konst? Vi besöker dessutom den Nutida visningen på Stockholms Auktionsverk där vi får en specialvisning av konsten samt tips och råd vad man skall tänka på som köpare och säljare. moderator: Gunilla Nordström tid: 5 kurstillfällen. Måndag 7/4, 14/4, 28/4 och 5/5 kl ca Adresser meddelas i anslutning till kursstart. Måndag 12/5 kl Nybrogatan 32 Visningen av Nutida. lokal: Olika platser vid varje kurstillfälle, anges inför kursstart kursavgift: 2.200:- Konsthistoriens doldisar mecenater och samlare Konstens utveckling har ständigt varit beroende av beskyddare och donatorer, som har gjort det möjligt för konst närerna att utvecklas utan oro för den ekonomiska försörjningen. Dessa mecenater är dock sällan omskrivna i konsthistorien utan har fått nöja sig med att befinna sig i periferin. Möt några av de samlare och mecenater som genom tiderna har haft stor betydelse för vilka vägar konsten har tagit. Kursen behandlar några viktiga mecenater i Sverige i början av 1900-talet som bland andra Ernest Thiel, prins Eugèn, Svensk-Franska Konstgalleriets Gösta Olsson, Conrad Pineus och internationella storheter som Henry Clay Frick bakom the Frick Collection i ny, tidningsmogulen Randolph Hearst och Paul Getty som båda skapat fantastiska samlingar i Los Angeles, Peggy Guggenheim (vars samling finns på Guggenheim museum i Venedig) som stöttade konstnärer som Jackson Pollock, Max Ernst och Marcel Duchamp. föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Charlotte Breimer Törnqvist m. fl. tid: 6 kurstillfällen. Tisdagar kl Kursstart vecka 7, uppehåll vecka 9 Föremålskunskap Praktisk genomgång av möbler, konsthantverk och måleri på Magasin 5 i Frihamnen och Kvalitetsvisningarna på Nybrogatan 32. Utifrån föremålen själva går vi igenom äldre epoker fram till dagens moderna design. Vi går igenom keramik, porslin, fanérmöber, speglar, ljuskronor, textilier, måleri, grafik, skulptur m m. Vad är falskt och äkta? Hur ser man att en möbel är renoverad? Vad är tidstypiska detaljer på ett föremål? föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Ulla-Karin Warberg m. fl. tid: 6 kurstillfällen. Torsdag 10/4 kl Magasin 5 Frihamnen Onsdag 23/4 kl Moderna visningen Nybrogatan 32 Torsdag 8/5, 15/5 och 22/5 kl Magasin 5 Frihamnen Måndag 2/6 kl Klassiska visningen Nybrogatan 32 lokal: Magasin 5 i Frihamnen och Stockholms Auktionsverk på Nybrogatan 32. Samling vid respektive kundtjänst.

5 Konstutställningar Nu! Designwalks Highlights på kvalitetsauktionerna! Vad händer i Stockholms konstliv i vår? Följ med på sju spännande besök på samtida gallerier och på aktuella utställningar på Moderna Museet och Bonniers konsthall m.m. Vi tar också en titt på Stockholms Auktionsverks visning av Moderna. föreläsare: Gunilla Nordström tid: Sju lektionstillfällen, en föreläsning i veckan. Kursstart vecka 10, uppehåll vecka 16 Tisdagar kl Onsdagar kl Torsdagar kl Fredagar kl kursavgift: 3.000:-, inträden ingår Följ med på besök till designföretag i Stockholm. Vi besöker både stora välkända firmor och några som arbetar i mindre skala. Vi får möjlighet att bekanta oss med formgivare och produkter och lära oss både om företagens historia och om de senaste nyheterna. föreläsare: Anna-Kaisa Öhgren tid: 6 kurstillfällen. obs! Helt nya studiebesök. Torsdagar kl Kursstart v 10 Följ med på fyra tillfällen då vi fördjupar oss i highlightsen på de Moderna, Nutida och Klassiska visningarna på Stockholms Auktionsverk. Under kunnig ledning tittar vi bakom och under speciellt utvalda föremål och lär känna mästarna, konstnärerna, formgivarna och historierna bakom. Auktionskataloger till samtliga auktioner ingår. föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren tid: Fyra kurstillfällen. Kursstart v 17. Moderna kl torsdag 24 april Nutida kl tisdag 13 maj Klassiska kl torsdag 29 maj och torsdag 5 juni lokal: Stockholms Auktionsverk, Nybrogatan 32. Samling vid receptionen. kursavgift: 2.200:-

6 De drogo till Paris viktiga, kvinnliga konstnärer i Norden kring förra sekelskiftet Med utställningen De drogo till Paris uppmärksammade Liljevalchs konsthall 29 nordiska kvinnor som runt 1880-talet bröt med konventionerna och for till konstens huvudstad Paris för att odla sina egna konstnärskap. Somliga nådde framgång medan andra på grund av äktenskap eller andra omständigheter hänvisades till ett konstnärskap på sparlåga. I dag skrivs konsthistorien om, inte bara i Sverige utan även i övriga världen, och dessa konstnärer håller på att ta en rätt mätig plats i konstböckerna. Lär dig mer om namn som: Julia Beck, Eva Bonnier, Fanny Brate, Maja Fjaestad, Gerda Roosval-Kallstenius, Jenny Nyström, Anna Ancher, Helene Schjerfbeck och Maria Wik m. fl. föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Pierre Olbers S:t Bellies m. fl. tid: 6 kurstillfällen och ett studiebesök på den Klassiska visningen på Stockholms Auktionsverk. Tisdagar kl Kursstart v 14, uppehåll v 16 Resa: Konst, kultur och vinprovning i Wien den april Wien har en lång tradition som ett kulturellt centrum i Europa där vin och mat är lika viktiga ingredienser som konst och musik. Under fyra innehållsrika dagar i april är vi såväl i staden Wien som i dess omnejd. Vi besöker bland annat Stefansdomen, Hofburg och Schönbrunn i Wien. Med egen buss reser vi även till Haydn Kirche och Esterhazy palatset med Hayden-salen i Eisenstadt och till Stift Melk. Konstupplevelser varvas med vinprovning på lokala vingårdar under kunnig ledning av svensk guide. ciceroner: Ulla-Karin Warberg och Monica Wrangel pris: Kommer inom kort. Priset inkluderar flyg Stockholm Wien t/r, flygskatt, transfer, logi fyra nätter inkl. frukostbuffet på hotell, två trerätters middagar, tre gemensamma luncher, två vinprovningar, guidade visningar och samtliga transporter och inträden enligt programmet, resemoms.vi reserverar oss för pris och programändringar utanför vår kontroll och hänvisar till gällande reselag. För resans genomförande erfordras 20 deltagare. Resa: Kulturens Sicilien den 1 7 september Under en vecka reser vi runt hela Sicilien och besöker bland annat Siracusa med sin grekiska teater och sin fantastiska domkyrka, Piazza Armerinas golvmosaiker, Taormina, Agrigent tempeldalen med grekiska antika lämningar, Palermo och Monreale med sin bysantiska kyrka och kloster. ciceroner: Ulla-Karin Warberg och Monica Wrangel pris: Kommer inom kort.

7 Föreläsare Kursvillkor Kontakta oss Lena Rydén Rektor fil kand Jonas Liljequist fil kand Gunilla Nordström fil mag Ulla-Karin Warberg fil mag Anna-Kaisa Summanen Öhgren fil kand Jan o m Karlsson universitetslektor, konstvetenskap samt Externa föreläsare Anmälan, anmälningsavgift s kursutbud och kursavgifter presenteras på vår hemsida och i denna interaktiva pdf. Anmälan till kurs kan ske skriftligen till, per telefon till Stockholms Auktionsverks växel eller s direktlinje eller via internet, Vi registrerar din anmälan till kursen när du har betalat en anmälningsavgift. Anmälan är bindande. Din betalning innebär också att du samtycker till dessa villkor. Anmälan kan återtas genom skriftligt meddelande till oss inom 14 dagar efter det att anmälningsavgiften betalats. Som skriftligt meddelande räknas brev, e-post eller fax. Du har i sådant fall rätt att återfå betald anmälningsavgift. Kallelse, slutbetalning Före kursstart får du som är anmäld till kursen en skriftlig kallelse tillsammans med en faktura på kursavgiften med avdrag för tidigare betald anmälningsavgift. Kursavgiften skall betalas före kursstart. Eftersom anmälan är bindande är du betalningsskyldig för hela kursavgiften. Kurslitteratur och studiematerial Litteratur, studiematerial och förbrukningsmaterial ingår inte i kursavgiften om inget annat anges. Ändrade villkor har rätt att ställa in en kurs före kursstart. Du har då rätt att återfå betald kursavgift. Detsamma gäller om ändrar tidpunkten för sammankomsterna så att detta påverkar dina möjligheter att delta. Om du blir sjuk och sjukdomen enligt läkarintyg hindrar dig från att delta i kursen återbetalar vi kursavgiften till den del du inte kan delta i sammankomsterna. Personuppgiftslagen, Distansavtalslagen följer Personuppgiftslagen. För att underlätta administrationen it-behandlar vi uppgifter om namn, adress och kursdeltagande. Uppgifterna används för att sända dig information om vår verksamhet. Om du vill avböja sådan information vill vi ha ett skriftligt besked om detta. följer Distansavtalslagen för kursverksamheten. Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm. Tel växeln , fax e-post: antikskolan@auktionsverket.se Tel direkt Lena Rydén, rektor Våra utbildningslokaler Grev Turegatan 55, Stockholm (gå in till lokalen genom gårdsportarna) Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32, Stockholm Magasin 5 Frihamnen Stockholm

Stockholms Auktionsverk Antikskolan Våren 2015

Stockholms Auktionsverk Antikskolan Våren 2015 Stockholms Auktionsverk Våren 2015 Välkommen till! När Giorgio Vasari gav ut sitt berömda verk Le vite de piú eccelenti architetti, pittori e scultori italiani ( Berömda renässanskonstnärers liv) 1550

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, vårterminen och höstterminen 2014!

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, vårterminen och höstterminen 2014! Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, vårterminen och höstterminen 2014! Jan O.M. Karlsson, universitetslektor i konstvetenskap, kursledare

Konsthistoria. Antiken. Rokoko. Impressionismen. Renässansen. Modernismen. Samtidskonst. Expressionismen. Konstakademiernas konst. Medeltiden.

Konsthistoria. Antiken. Rokoko. Impressionismen. Renässansen. Modernismen. Samtidskonst. Expressionismen. Konstakademiernas konst. Medeltiden. Konsthistoria Av: Emma Gustafsson f.kr 800 500 1300 1500 1700 1770 1800 1870 1900 1960 Antiken Renässansen Rokoko Impressionismen Modernismen Samtidskonst Medeltiden Barock Konstakademiernas konst Expressionismen

- Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i arkitekturhistoria vårterminen 2016 och höstterminen 2016!

- Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i arkitekturhistoria vårterminen 2016 och höstterminen 2016! - Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i arkitekturhistoria vårterminen 2016 och höstterminen 2016! Jan O.M. Karlsson, universitetslektor i konstvetenskap, kursledare

Av: Johanna Åberg 9B. Konst och Kulturhistoria Antiken-Nutid 800 f.kr-2012 e.kr

Av: Johanna Åberg 9B. Konst och Kulturhistoria Antiken-Nutid 800 f.kr-2012 e.kr Av: Johanna Åberg 9B Konst och Kulturhistoria Antiken-Nutid 800 f.kr-2012 e.kr Antiken Grekisk stil 800 f.kr-200 f.kr Den grekiska antiken bestod av grekisk mytologi och gudatro. Grekerna var mycket duktiga

Interiør & Design, November 2018

Interiør & Design, November 2018 Stilhistoria @Treider Interiør & Design, November 2018 Egypten Vi startar veckan med att prata lite om Egypten. Det har aldrig slagit mig hur mycket historia det faktiskt finns i den forntida Egypten,

Konstresa Venedig aug 2019

Konstresa Venedig aug 2019 Namn: Venedig Professionell Antal: Ca 10-24 personer Resmål: Venedig Datum: Guide: Martin Schibli Venedig En resa till alla som arbetat med konst och kultur i stora eller små organisationer. Den 58:e Venedigbiennalen

Varmt Välkommen att följa med på en sju dagars kurs i personlig utveckling till Italien och Toscana!

Varmt Välkommen att följa med på en sju dagars kurs i personlig utveckling till Italien och Toscana! Varmt Välkommen att följa med på en sju dagars kurs i personlig utveckling till Italien och Toscana! Vi vill med denna yttre och inre resa bjuda in dig till att utforska dig själv och den kvinnliga sidan

KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2012

KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2012 I samarbete erbjuder för andra gången: KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2012 Välkommen till en upplevelserik vecka i den grekiska byn Kardamili. Kursen vänder sig till dig som

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, termin 1. och termin 2!

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, termin 1. och termin 2! Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, termin 1. och termin 2! Jan O.M. Karlsson, universitetslektor i konstvetenskap, kursledare och

Miniatyrsällskapets medlemsbrev nr 3 år 2014

Miniatyrsällskapets medlemsbrev nr 3 år 2014 Miniatyrsällskapets medlemsbrev nr 3 år 2014 Hoppas att ni alla haft en skön och avkopplande sommar och är sugna på lite miniatyraktiviteter. Tyvärr har vi just fått veta att Hotell Anglais pågående reparation

FÖREMÅLEN OMKRING OSS om utställningen samt litteratur

FÖREMÅLEN OMKRING OSS om utställningen samt litteratur FÖREMÅLEN OMKRING OSS om utställningen samt litteratur Kulturen Text: Karin Schönberg Foto: Viveca Ohlsson och Lars Westrup FÖREMÅLEN OMKRING OSS handlar om föremålens designhistoria under 1900- talet.

Program för Fältjägarresa till Wien,Bratislava och Salzburg 27 april - 4 maj 2015

Program för Fältjägarresa till Wien,Bratislava och Salzburg 27 april - 4 maj 2015 Program för Fältjägarresa till Wien,Bratislava och Salzburg 27 april - 4 maj 2015 Välkomna med på en resa till Österrike och Slovakien. Vi börjar i Salzburg de första två dagarna. Staden där så många berömdheter

Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta

Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Välkommen till Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Välkommen till fortbildning för arkitekter på Capella gården i kreativitetens tecken. Vi utforskar

KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2017

KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2017 I samarbete erbjuder vi för tredje gången: KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2017 Välkommen till en upplevelserik vecka i den grekiska byn Kardamili. Kursen vänder sig till dig

Läs mer om kurserna på www.altakulturknut.se. Akustisk gitarr Onsdagar 5/ 0 8.00 9.30 0 ggr 760 kr

Läs mer om kurserna på www.altakulturknut.se. Akustisk gitarr Onsdagar 5/ 0 8.00 9.30 0 ggr 760 kr medborgarskolan Läs mer om kurserna på www.altakulturknut.se Akustisk gitarr Onsdagar 5/ 0 8.00 9.30 0 ggr 760 kr Västafrikansk dans Onsdagar 5/ 0 8.00 9.30 0 ggr 800 kr Fredagskväll med dans Fredag 7/

Välkommen på utbildning!

Välkommen på utbildning! Välkommen på utbildning! Fördjupningskurs i badvattenrening 27-30 augusti 2012 Poolwater Nordic AB. Styrelsens sate: Arvika. Organisationsnr: 556167-9761 Box 902, 671 29 Arvika. Besöksadress: Verkstadsgatan

Intensivkurs i litterär gestaltning

Intensivkurs i litterär gestaltning Intensivkurs i litterär gestaltning Andalusien 8 13 september Vad är en litterär text? Varför skriver du? Vad vill du berätta? Du får hjälp att utveckla ditt skrivande tillsammans med författarna Susanna

Kurser för dig med intellektuell funktionsnedsättning

Kurser för dig med intellektuell funktionsnedsättning Sommaren 2015 Kurser för dig med intellektuell funktionsnedsättning Främst för dig som omfattas av LSS, till exempel går i särskolan, på Lärvux, arbetar i daglig verksamhet eller bor i gruppbostad. Studieförbundet

Kurs i omvårdnad vid urininkontinens

Kurs i omvårdnad vid urininkontinens 2012-03-06 12/43 OBS! Var vänlig distribuera inbjudan till berörd målgrupp inom förvaltningen/ samtliga sjuksköterskor Socialnämnden (motsv) MAS Kurs i omvårdnad vid urininkontinens BAKGRUND/SYFTE Kursens

Statens Controllerutbildning

Statens Controllerutbildning Kursinbjudan Statens Controllerutbildning 2015 Statens Controllerutbildning Arbetar du som controller i staten och vill utvecklas i din roll? Statens controllerutbildning ger dig verktygen att utveckla

Konstresa Berlin april 2019

Konstresa Berlin april 2019 Namn: Berlin Exklusiv Antal: Ca 10-14 personer Resmål: Berlin Datum: Guide: Martin Schibli Berlin Berlin är en av den globala konstscenens metropoler. Här finns flera stora och mindre institutioner, flera

Statens Controllerutbildning

Statens Controllerutbildning Statens Controllerutbildning 2007 Återkoppling Omvärlden Controllerrollen Analys och användning av resultat Förändringsarbete Verktyg och metoder Kvalificerad utbildning i verksamhetsstyrning E konomistyrningsverket

Programblad Hösten 2015

Programblad Hösten 2015 Programblad Hösten 2015 INFLYTANDE VALFRIHET LIVSKVALITET ENSKEDE - ÅRSTA Ordföranden har ordet Hej igen och välkomna åter. Nu är det dags för höstens aktiviteter. Vår duktiga programkommitté: Ingrid,

Konstresa Berlin 9-12 april 2019

Konstresa Berlin 9-12 april 2019 Namn: Berlin Professionell Antal: Ca 10-24 personer Resmål: Berlin Datum: Guide: Martin Schibli Berlin Följ med till Berlin, träffa kollegor, diskutera på plats, skapa nätverk. Berlin är sedan flera år

FLORENS EN STAD ATT FÖRUNDRAS ÖVER

FLORENS EN STAD ATT FÖRUNDRAS ÖVER RESA FLORENS FLORENS EN STAD ATT FÖRUNDRAS ÖVER Florens är utan tvekan en av världens mest omtalade och lovsjungna Det är en svindlande känsla att upptäcka det övermått av sevärdheter städer. Staden är

Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning

Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning Ystad 26 jan 31 januari 2017 Att skriva färdigt Vårt skrivretreat vänder sig till dig som har kommit en bit i skrivandet och som vill ta ytterligare

Tidtabell. 9 december - 30 mars 2014

Tidtabell. 9 december - 30 mars 2014 Tidtabell 9 december - 30 mars 2014 fr 849:- KALMAR-UMEÅ inklusive skatter och avgifter. Vi tar dig ända till Umeå! Sträckan flygs av oss och vår syrra Malmö Aviation och självklart startar din resa i

INBJUDAN. Målvakt 3. Solna 28-31 maj 2014. Svenska Ishockeyförbundet

INBJUDAN. Målvakt 3. Solna 28-31 maj 2014. Svenska Ishockeyförbundet INBJUDAN Målvakt 3 Solna 28-31 maj 2014 Svenska Ishockeyförbundet SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET The Swedish Ice Hockey Association Medlem i Internationella Ishockeyförbundet IIHF Tfn: +46 707-50 99 49 Fax:

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i Konsthistoria Arkitekturhistoria, Termin 2. Svensk Arkitekturhistoria

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i Konsthistoria Arkitekturhistoria, Termin 2. Svensk Arkitekturhistoria Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i Konsthistoria Arkitekturhistoria, Termin 2. Svensk Arkitekturhistoria Jan O.M. Karlsson, universitetslektor i konstvetenskap,

PROGRAM HÖSTEN 2013 SEPTEMBER

PROGRAM HÖSTEN 2013 SEPTEMBER PROGRAM HÖSTEN 2013 Varmt välkomna till höstens aktiviteter! Separat inbjudan med utförlig information och pris kommer att skickas ut via email i god tid inför varje aktivitet. För uppdaterat program,

Socialpsykiatri LÅNGRESOR 2015. med CCS resor. Träffpunkter och sysselsättning

Socialpsykiatri LÅNGRESOR 2015. med CCS resor. Träffpunkter och sysselsättning Socialpsykiatri LÅNGRESOR 2015 med CCS resor Träffpunkter och sysselsättning LÅNGRESOR 2015 Ullared 17-19 mars Prag 20-23 april Helsingborg 17-21 maj Göteborg 8-11 juni Piteå 16-21 augusti Norrköping 25-27

INBJUDAN. Målvakt 3. Solna 31 maj - 3 juni Svenska Ishockeyförbundet

INBJUDAN. Målvakt 3. Solna 31 maj - 3 juni Svenska Ishockeyförbundet INBJUDAN Målvakt 3 Solna 31 maj - 3 juni 2017 Svenska Ishockeyförbundet SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET The Swedish Ice Hockey Association Medlem i Internationella Ishockeyförbundet IIHF Tfn: +46 707-50 99 49

Scenkonst Sörmland Trion. Fixa & trixa med bilder. Data med Kalle. SV Sörmland studieprogram Katrineholm & Vingåker

Scenkonst Sörmland Trion. Fixa & trixa med bilder. Data med Kalle. SV Sörmland studieprogram Katrineholm & Vingåker Scenkonst Sörmland Trion Fixa & trixa med bilder Data med Kalle SV Sörmland studieprogram 2018 Katrineholm & Vingåker Data grund Kursen startar med tips för dig att tänka på vid inköp av Dator. Ur kursens

Hösten 2012. Kurser och Öppen verksamhet

Hösten 2012. Kurser och Öppen verksamhet KURSER Hösten 2012 HÖSTEN Kurser och Öppen verksamhet ÖPPET HUS Under hösten har Agora Öppet hus på torsdagar från den 30 augusti. Till Öppet hus är barn, ungdomar och vuxna välkomna. Vi har öppet klockan

Kartläggning och åtgärder vid dyslexi

Kartläggning och åtgärder vid dyslexi Sidan 1 av 5 PM Version 4 Fortbildning Kartläggning och åtgärder vid dyslexi Inläsningstjänst startar en utbildningsverksamhet inom området läs- och skrivsvårigheter och dyslexi. Under våren 2014 planeras

2013-02-15 13/35. Samtliga nämnder/styrelser Kommunala bolag/stiftelser Landstinget Länsstyrelsen

2013-02-15 13/35. Samtliga nämnder/styrelser Kommunala bolag/stiftelser Landstinget Länsstyrelsen 2013-02-15 13/35 Samtliga nämnder/styrelser Kommunala bolag/stiftelser Landstinget Länsstyrelsen Engelska för kommun och offentlig sektor Utveckla ditt ordförråd i engelska med inriktning på kommun och

1 DAG INTENSIV WORKSHOP I DIGITAL TEXTILTRYCK

1 DAG INTENSIV WORKSHOP I DIGITAL TEXTILTRYCK (2 dagars kurs: scrolla)) 1 DAG INTENSIV WORKSHOP I DIGITAL TEXTILTRYCK DATUM: 21 -november 2015 Tid: lördag 9.30-16.30 DATUM: 23- january 2016 Tid: lördag 9.30-16.30 Plats: KKV / Nacka Sickla category=workshop%20i%20digitaltryck

Smedjebackens kommun Sommarlovsprogram 2017

Smedjebackens kommun Sommarlovsprogram 2017 Smedjebackens kommun Sommarlovsprogram 2017 Sommarens öppettider på biblioteken juni, juli & augusti: Smedjebackens bibliotek: Måndag-fredag 11-17 Lördag stängt Söderbärke bibliotek: Måndag & onsdag 12-18

Tidtabell. 9 december - 30 mars 2014 Tidtabell 9 december - 30 mars 2014 flysmåland Ett aktivt miljöval Vi lyfter och landar på Stockholm Bromma Airport. Det citynära läget gör att miljökraven är extra hårda. Bara de allra miljövänligaste

Alströmerhemmet Nationalmuseums partner i pilotprojektet Morgondagens museum

Alströmerhemmet Nationalmuseums partner i pilotprojektet Morgondagens museum Alströmerhemmet Nationalmuseums partner i pilotprojektet Morgondagens museum Under 2015 inleder Alströmerhemmet och Nationalmuseum ett skede i sitt samarbete för att tillsammans hitta arbetsformer som

Nordiskt Hemslöjdsläger

Nordiskt Hemslöjdsläger Nordiskt Hemslöjdsläger 30 juni 5 juli 2013 Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund hälsar välkommen till sommarens Nordiska hemslöjdsläger vid Visjön i Östergötland. Missa inte chansen att slöjda tillsammans

Finspång. Studieprogram hösten 2010

Finspång. Studieprogram hösten 2010 Finspång Studieprogram hösten 2010 Data Känner du dig som en slav under tekniken emellanåt? Bli herre över den istället! Oavsett om du är nybörjare som vill lära dig skicka e-post och betala dina räkningar

Unionen-Seniorerna Sydväst Helsingborg HÖSTPROGRAM 2015

Unionen-Seniorerna Sydväst Helsingborg HÖSTPROGRAM 2015 Unionen-Seniorerna Sydväst Helsingborg HÖSTPROGRAM 2015 Kära Unionen-Senior! Välkommen till en ny termin! Vi hoppas att du ska finna höstens program attraktivt! Fredriksdals köksträdgård Utfärd till Wanås

Ditt bästa verktyg är du!

Ditt bästa verktyg är du! Ditt bästa verktyg är du! Välkommen till Göteborg Design, mitt i Göteborg, vid Kungsportsplatsen. Vi ger dig som kursdeltagare en spännande, utvecklande och rolig period med våra kurser. Våra undervisningsgrupper

Vardagsgolfarna till Albarella Golf Club, Italien 22-29 april 2009,

Vardagsgolfarna till Albarella Golf Club, Italien 22-29 april 2009, Vardagsgolfarna till Albarella Golf Club, Italien 22-29 april 2009, Flyg: Med Ryan Air från Skavsta flygplats (Nyköping) 22/4 Skavsta Treviso 17.25-19.50 29/4 Treviso Skavsta 20.15-22.45 Pris och plats

LENA LAVÉNS AKVARELLKURSER 2015

LENA LAVÉNS AKVARELLKURSER 2015 LENA LAVÉNS AKVARELLKURSER 2015 Välkommen till akvarellens fantastiska värld! Allt handlar om att njuta i sällskap med härliga färger och lockande motiv, att inte bli slav under dominanta pigment eller

MODERNISMEN KONST IDAG DEL III OCH IIII

MODERNISMEN KONST IDAG DEL III OCH IIII MODERNISMEN KONST IDAG DEL III OCH IIII Modernismen är ett samlingsnamn på flera olika konststilar under 1900talet. Det ismerna har gemensamt är att dom ifrågasätter det traditionella måleriet. Man är

INBJUDAN. Junior o Seniortränarkurs 2 (JS 2) SOLNA - STOCKHOLM Lördag 30 maj Onsdag 3 juni 2015. Svenska Ishockeyförbundet

INBJUDAN. Junior o Seniortränarkurs 2 (JS 2) SOLNA - STOCKHOLM Lördag 30 maj Onsdag 3 juni 2015. Svenska Ishockeyförbundet INBJUDAN Junior o Seniortränarkurs 2 (JS 2) SOLNA - STOCKHOLM Lördag 30 maj Onsdag 3 juni 2015 Svenska Ishockeyförbundet SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET The Swedish Ice Hockey Association Medlem i Internationella

Statens Controllerutbildning

Statens Controllerutbildning Kursinbjudan Statens Controllerutbildning 2016 Statens Controllerutbildning Arbetar du som controller i staten och vill utvecklas i din roll? Statens controllerutbildning ger dig verktygen att utveckla

Konst- och kulturresa till Split & Dubrovnik sep 2017

Konst- och kulturresa till Split & Dubrovnik sep 2017 Följ med på en konst- och kulturresa till de vackra kustpärlorna i Kroatien Split och Dubrovnik! Kroatien lockar många besökare med sin slående vackra och skiftande natur mäktiga berg, kuperande landskap,

Vårprogram nr 2, 2007

Vårprogram nr 2, 2007 Vårprogram nr 2, 2007 Vintern, den lilla som blev, försvann lika plötsligt som den kommit och krokus och julrosor stod på kö och slog ut på ett par dagar. Vilken lovande start på våren! I Gillet kommer

Center för alternativ behandling & utbildning. Yoga & Qigong påverka ditt dagliva välbefinnande... Nissan Hälsocenter Center för alternativ behandling & utbildning Yoga & Qigong påverka ditt dagliva välbefinnande... Meditation öka ditt högre medvetande... Hypnos/Regressionsterapeut lär dig olika tekniker

1: Introduktion till designens teori och historieskrivning Litt.: Introduktion i Design och konst, del 1; Lucie-Smith, s. 11-18, Inledning i Raizman

1: Introduktion till designens teori och historieskrivning Litt.: Introduktion i Design och konst, del 1; Lucie-Smith, s. 11-18, Inledning i Raizman KOV A15, Läsanvisningar VT 2016, CHS, MHE, BF Delkurs 1: Antiken-1500 1: Introduktion till designens teori och historieskrivning Litt.: Introduktion i Design och konst, del 1; Lucie-Smith, s. 11-18, Inledning

Vårprogram 2015 med tema Arbetets konst

Vårprogram 2015 med tema Arbetets konst Vårprogram 2015 med tema Arbetets konst Sveriges Konstföreningar har Arbetets konst som konstbildningstema för året. Vi i Göteborgsdistriktet har valt att följa detta tema för vårens aktiviteter. Vi ser

Kursprogram våren 2015

Kursprogram våren 2015 Hej Alla boende i föreningen! Våra kurser i glasmålning (och porslin) söker nya deltagare, både yngre och äldre är välkomna att anmäla sig. Antalet är begränsat (p.g.a. att brandmyndigheten inte tillåter

Ateljéstipendium för keramiker vid The Pottery Workshop i Jingdezhen, Kina.

Ateljéstipendium för keramiker vid The Pottery Workshop i Jingdezhen, Kina. Maria Skolgata 83, 2 tr, 118 53 Stockholm Tel: 08 50 65 50 00 / Fax: 08 50 65 50 90 info@iaspis.se / www.iaspis.se Ateljéstipendium för keramiker vid The Pottery Workshop i Jingdezhen, Kina. Iaspis Konstnärsnämndens

Medirum servicekurser 2014

Medirum servicekurser 2014 Servicekurser 2014 Medirum servicekurser 2014 För att kunna ge avdelningen bästa möjliga support är det viktigt att även sjukhusets tekniker har rätt utbildning för att hålla eventuella stilleståndstider

Förverkliga dina drömmar på. Einar Hansen. gymnasiet! Natur och Estet1

Förverkliga dina drömmar på. Einar Hansen. gymnasiet! Natur och Estet1 Förverkliga dina drömmar på Einar Hansen gymnasiet! Natur och Estet1 Grattis! Du har tre fantastiska år framför dig Gymnasietiden är speciell. För första gången har du möjlighet att välja skola och program

WALLPAPERS BY SCANDINAVIAN DESIGNERS 4 formgivare. 12 mönster. 36 tapeter.

WALLPAPERS BY SCANDINAVIAN DESIGNERS 4 formgivare. 12 mönster. 36 tapeter. WALLPAPERS BY SCANDINAVIAN DESIGNERS 4 formgivare. 12 mönster. 36 tapeter. nu sätter vi skandinaviska klassiker på väggen 1950-talet var efterkrigstidens era då funktionalism och minimalism var trendsättande.

Tjeckien. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com

Tjeckien. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com Tjeckien Guidad Rundresa Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - T j e c k i e n Tjeckien - Guidad Resa Upplev arkitektoniska mästerverk från medeltida, renässans och barocktiden

Vad gör ni den 26:e till 30:e september?

Vad gör ni den 26:e till 30:e september? Vad gör ni den 26:e till 30:e september? För en tid sedan träffade jag Claes Claesson, f.d. mycket erkänd krögare i Karlstad, som numera tillsammans med hustrun Titti bl.a. arrangerar Njutningsresor se

Program våren januari kl Art after Work på Passagen Fotografiet och den massproducerade bildens utveckling Gary Svensson,

Program våren januari kl Art after Work på Passagen Fotografiet och den massproducerade bildens utveckling Gary Svensson, Program våren 2017 25 januari kl. 1800 Art after Work på Passagen Fotografiet och den massproducerade bildens utveckling Föreläsare: Gary Svensson, bitr professor och docent i Konstvetenskap och visuell

Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning Simrishamn 3 jan 8 januari 2019 Skriva färdigt Vad handlar din text om? Hur kan den utvecklas? Kan dialogerna trimmas? Hur använder du bildspråk och

Nu har vi passerat 160 deltagare på kryssningen - ska ni komma med så anmäl er NU!

Nu har vi passerat 160 deltagare på kryssningen - ska ni komma med så anmäl er NU! 1 av 6 2016-03-03 20:35 Ämne: Detta händer i vår region Från: Torbjörn Wahlström Datum: 2016-03-02 20:14 Till: macenter Bäste medlem i DIS-Filbyter Utflykt till

GRUNDUTBILDNING I ARBETSMILJÖ. 1 GRUNDUTBILDNING I ARBETSMILJÖ. 3 DROGER I ARBETSLIVET. 5 VIDAREUTBILDNING ARBETSMILJÖ. 6 STEG 1 - DISTANSUTBILDNING.

GRUNDUTBILDNING I ARBETSMILJÖ. 1 GRUNDUTBILDNING I ARBETSMILJÖ. 3 DROGER I ARBETSLIVET. 5 VIDAREUTBILDNING ARBETSMILJÖ. 6 STEG 1 - DISTANSUTBILDNING. Innehåll GRUNDUTBILDNING I ARBETSMILJÖ... 1 GRUNDUTBILDNING I ARBETSMILJÖ... 3 DROGER I ARBETSLIVET... 5 VIDAREUTBILDNING ARBETSMILJÖ... 6 STEG 1 - DISTANSUTBILDNING... 8 STEG 3 - KONSTEN ATT PÅVERKA...

Länk till årsmötet: /om/arsmote2016.htm Länk till föreläsningen: /2016/Hans_Hanner.

Länk till årsmötet:  /om/arsmote2016.htm Länk till föreläsningen:  /2016/Hans_Hanner. 1 av 6 2016-02-17 17:25 Ämne: Detta händer i vår region Från: Torbjörn Wahlström Datum: 2016-02-17 15:42 Till: macenter Bäste medlem i DIS-Filbyter ÅRSMÖTE DIS-Filbyter

2008-01-08 Stödeföretagarna. - Ett centrum för samarbete

2008-01-08 Stödeföretagarna. - Ett centrum för samarbete 2008-01-08 Stödeföretagarna - Ett centrum för samarbete 11 april - 13 april 2008 2008-01-08 INBJUDAN Alla pratar om i dag, att allt är så fantastiskt. Är det med sanningen överensstämmande? Enda sättet

Gilla oss på facebook!

Gilla oss på facebook! Gilla oss på facebook! Hej och välkommen till en ny danstermin hos oss på DF Studio Danza! Terminen startar vecka 36, dvs måndag till söndag. Innan du gör din anmälan är det viktigt att du läser igenom

Fortsättningskurs i litterär gestaltning

Fortsättningskurs i litterär gestaltning Fortsättningskurs i litterär gestaltning Ystad 29 okt 3 nov Fördjupningskurs. Att skriva färdigt. Fördjupningskursen vänder sig till dig som har kommit en bit i ditt skrivande och vill få djuplodande feedback

Två utbildningsdagar för dig som arbetar som personlig assistent

Två utbildningsdagar för dig som arbetar som personlig assistent 2014-02-07 14/32 14/33 OBS! Var vänlig distribuera inbjudan till berörd målgrupp inom förvaltningen Socialnämnden (motsv) Assistansföretag Två utbildningsdagar för dig som arbetar som personlig assistent

Utbildningsplaner. AutoCAD Architecture

Utbildningsplaner. AutoCAD Architecture Utbildningsplaner Fortsättning Viz Render är: Kunskap är vägen till framgång Framgångsrika företag satsar på utbildning för att snabbt få en effektivisering och höja produktiviteten. Detta leder i sin

Kära konstvänner! Varmt välkomna till Karolinska Konstföreningens aktiviteter VÅREN 2018 del 2.

Kära konstvänner! Varmt välkomna till Karolinska Konstföreningens aktiviteter VÅREN 2018 del 2. Kära konstvänner! Varmt välkomna till Karolinska Konstföreningens aktiviteter VÅREN 2018 del 2. Vi erbjuder följande aktiviteter: 2 tillfällen till konstvandring kring Hagastaden och Karolinska. 1 tillfälle

Hej! Vi hoppas att du hittar någon aktivitet i vårens program som passar just dig, och vi ser fram emot att träffa er vid de gröna borden.

Hej! Vi hoppas att du hittar någon aktivitet i vårens program som passar just dig, och vi ser fram emot att träffa er vid de gröna borden. VÅR 2017 Hej! Nu är det dags att komma igång med planering av vårens bridgespel. Är du helt nybörjare är du välkommen till någon av våra grundkurser. Ni som redan har spelat lite bridge har ett digert

En specialutbildning om offentlighet och sekretess för dig som arbetar i växel/reception eller med allmänna kansliuppgifter!

En specialutbildning om offentlighet och sekretess för dig som arbetar i växel/reception eller med allmänna kansliuppgifter! 2010-05-26 10/66 Samtliga nämnder/styrelser Landstinget Kommunala bolag/stiftelser En specialutbildning om offentlighet och sekretess för dig som arbetar i växel/reception eller med allmänna kansliuppgifter!

Program hösten september kl Östergötlands museum Karin Ström Lehander presenterar utställningen Två konstnärskap i vår tids

Program hösten september kl Östergötlands museum Karin Ström Lehander presenterar utställningen Två konstnärskap i vår tids Program hösten 2016 7 september kl. 1400 Östergötlands museum Karin Ström Lehander presenterar utställningen Två konstnärskap i vår tids ljus för Konsthistoriska klubbens medlemmar. Elsa Danson Wåghals.

KNYPPELKURSER I VADSTENA 2016

KNYPPELKURSER I VADSTENA 2016 KNYPPELKURSER I VADSTENA 2016 GRUNDKURS I KNYPPLING FORTSÄTTNINGSKURS I KNYPPLING BARNKURS I KNYPPLING MONTERING AV SPETSAR KNYPPLA MED METALLTRÅD Grundkurs KNYPPLA MED METALLTRÅD Fortsättningskurs SKÅNSKA

Tisdag 11/ B251 (Ateljé) forts. kroki med nakenmodell

Tisdag 11/ B251 (Ateljé) forts. kroki med nakenmodell Planering HT 2014 Visuellt tänkande och gestaltning, 7,5 hp 2014-10-13 Kurskod: KBGIP1 Anmälningskod: 21042, Ht-14 Kursledare: Arno Saarnak, Tfn 054-700 1997 E-post: arno.saarnak@kau.se Mobil: 070-28 43

COSTA BRAVA. Följ med till Spanien. - solfylld, sprudlande och spektakulär. Vi bjuder på flygresa och hotell i 3 nätter!

COSTA BRAVA. Följ med till Spanien. - solfylld, sprudlande och spektakulär. Vi bjuder på flygresa och hotell i 3 nätter! Följ med till Spanien - solfylld, sprudlande och spektakulär Det spanska köket Läckra tapas Sprudlande cava Spektakulär natur Surrealistisk konst Genial arkitektur COSTA BRAVA Vi bjuder på flygresa och

Kurs för förberedande svetsansvar för att klara kraven i SS-EN 1090-2

Kurs för förberedande svetsansvar för att klara kraven i SS-EN 1090-2 Datum 2013-03-25 rev 3 Kurs för förberedande svetsansvar för att klara kraven i SS-EN 1090-2 Utbildning av produktionspersonal för att klara kraven, som svetsansvarig. Utbildningen bygger på de delar,

Marockansk retreat med Kajsa Ingemarsson

Marockansk retreat med Kajsa Ingemarsson Marockansk retreat med Kajsa Ingemarsson 24-29 oktober 2015 Längtar du efter nya intryck, tid för eftertanke och gemenskap med likasinnade? Följ med oss till Marocko i höst! Den här gången är vårt fokus

NHL Live! Hockeyresa, Los Angeles 14 > 20 mars 2016

NHL Live! Hockeyresa, Los Angeles 14 > 20 mars 2016 NHL Live! Hockeyresa, Los Angeles 14 > 20 mars 2016 Häng med till Kalifornien, flyg nonstop med SAS från Arlanda, se 3 NHL matcher med bl.a Henke Lundqvist och hans Rangers och träffa Sollentunakillen

Vinresa till Niederösterreich Österrike

Vinresa till Niederösterreich Österrike Vinresa till Niederösterreich Österrike Slutet av september, början på oktober 2015 med Munskänkarna Otterbäcken 2015 är Niederösterreich i Österrike utsedd till årets vinort/region av Munskänkarna centralt.

Programridning! Dressyrkurs för rutinerade storhästekipge!

Programridning! Dressyrkurs för rutinerade storhästekipge! Programridning! Dressyrkurs för rutinerade storhästekipge! Cicki bjuder in till PROGRAMKURS Lördag 23 november med start 13.00 Söndag 24 november med start 08.00 Lördag: Kursen börjar kl 13.00 på lördagen

Den andliga sökarens arbete med sig själv

Den andliga sökarens arbete med sig själv 15-18 augusti 2013 Kurs i Varnhem 13-16 augusti 2015 Den andliga sökarens arbete med sig själv Del 2 13-16 augusti 2015 DEN ANDLIGA SÖKARENS ARBETE MED SIG SJÄLV anordnar åter en kurs i Varnhem med titeln

2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete

2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete 2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete Tema Resa i Kina med Kultur, teknik och shopping 28 oktober - 4 november 2007 Inbjudan Tema Resa Kina Kultur, teknik och shopping Alla pratar om Kina

Anknytning Funktionshinder Psykisk hälsa /Psykisk störning

Anknytning Funktionshinder Psykisk hälsa /Psykisk störning POMS Handikappsykologernas Yrkesförening inbjuder i samarbete med Barn- och Ungdomshabiliteringen samt Vuxenhabiliteringen i Örebro län till konferensen Anknytning Funktionshinder Psykisk hälsa /Psykisk

AKTUELLA KURSSTARTER HOS PLUS INOM OMRÅDET JURIDIK

AKTUELLA KURSSTARTER HOS PLUS INOM OMRÅDET JURIDIK AKTUELLA KURSSTARTER HOS PLUS INOM OMRÅDET JURIDIK www.plus.se Ett företag i Lexicongruppen Hyresjuridik - grundkurs Hyreslagens bestämmelser, är grundbulten för ett bostadsföretags verksamhet. Därför

GALLERI TINNERTS AKVARELLKURSER 2019

GALLERI TINNERTS AKVARELLKURSER 2019 GALLERI TINNERTS AKVARELLKURSER 2019 26-27 januari Börja måla akvarell - Nybörjarkurs Galleri Tinnert Arontorp, Öland 23-24 februari Fortsätt måla akvarell - Måla staden Mössebergs kurort, Falköping 9-10

Konsertresa för Filharmonikernas Vänner Bryssel 23 november - 26 november, 2018

Konsertresa för Filharmonikernas Vänner Bryssel 23 november - 26 november, 2018 Konsertresa för Filharmonikernas Vänner Bryssel 23 november - 26 november, 2018 Konsertresa för Filharmonikernas Vänner - Bryssel 23 november - 26 november, 2018 Konsertresa till Bryssel där ni under en

UTBILDNINGAR 2015 HSB Östra

UTBILDNINGAR 2015 HSB Östra UTBILDNINGAR 2015 HSB Östra Att utveckla styrelsens kompetens löpande är en investering för hela bostadsrättsföreningen VÄLKOMMEN ATT ANMÄLA ER TILL VÅRA KURSER Att engagera sig i styrelsearbetet ger möjlighet

Välkommen till MAMEs Regionmöte 6 8 Oktober 2006

Välkommen till MAMEs Regionmöte 6 8 Oktober 2006 Välkommen till MAMEs Regionmöte 6 8 Oktober 2006 Kära SWEA, Vi i SWEA Michigan välkomnar alla till ett "jättespännande" regionmöte i bilstaden Detroit i oktober. Som Ni vet är Michigan vackrast om hösten

TEKNIK- OCH ELPROGRAMMET. Karlstad juni 2011

TEKNIK- OCH ELPROGRAMMET. Karlstad juni 2011 Inbjudan till LÄRARE PÅ TEKNIK- OCH ELPROGRAMMET Karlstad 21-22 juni 2011 Välkommen till Skogsindustriernas fortbildning för lärare på teknik- och elprogrammet Skogsindustrierna och Stora Enso arrangerar

Kursverksamhet - Hultasjön - Borås Våren 2017

Kursverksamhet - Hultasjön - Borås Våren 2017 Kursverksamhet - Hultasjön - Borås Våren 2017 Välkommen till Svenska kyrkans Aktivitetshus Svenska kyrkan i Borås bedriver kursverksamhet och föreläsningar i samarbete med Sensus. Studiecirklar våren 2017

I SAMARBETE MED LINGUARAMA LONDON

I SAMARBETE MED LINGUARAMA LONDON I SAMARBETE MED LINGUARAMA LONDON LONDON Från den 1 januari 2017 erbjuder ComCult AB intensivutbildningar i London, i samarbete med Linguarama. Vårt kurscenter i London ligger centralt, på gångavstånd

Information för studerande på Komvux i Söderköping höstterminen 2015

Information för studerande på Komvux i Söderköping höstterminen 2015 Komvux- handboken Information för studerande på Komvux i Söderköping höstterminen 2015 Allmän information Studie- och yrkesvägledaren Vår SYV Viveca Frejd hittar du i Nyströmska skolans huvudbyggnad på

Hjälp - tiden räcker inte till!

Hjälp - tiden räcker inte till! 2014-06-24 14/67 OBS! Var vänlig distribuera inbjudan till berörd målgrupp inom förvaltningen Samtliga nämnder och styrelser BAKGRUND Hamnar du ofta i stressade situationer eller upplever du att du inte

Nu har vi passerat 160 deltagare på kryssningen - ska ni komma med så anmäl er NU! 1 av 6 2016-08-02 20:42 Ämne: Detta händer i vår region Från: Torbjörn Wahlström Datum: 2016-03-08 19:32 Till: macenter Bäste medlem i DIS-Filbyter Utflykt till