Download "Auktion. den 7 maj Tid: 15:45. Plats: Elite Plaza Hotell, Hotellgatan 9, Örnsköldsvik. Visning från klockan 14:45"

1 Auktion den 7 maj 26 Tid: 15:45 Plats: Elite Plaza Hotell, Hotellgatan 9, Örnsköldsvik Visning från klockan 14:45 Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. Svenska Numismatiska Föreningens auktion 169

2 Auktionsvillkor 1. Endast medlemmar i Svenska Numismatiska Föreningen, nedan kallad SNF, eller i annan till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening äger rätt att närvara och lämna bud. 2. Medlemmar i till SNF anslutna klubbar och föreningar ska gemensamt lämna bud i sin klubbs/ förenings namn. 3. Katalogens uppgifter har utformats med största möjliga omsorg med reservation för smärre misstag eller fel som kan ha uppstått vid katalogens redigering. Korrigeringar kan komma att meddelas vid auktionstillfället. 4. Objekten säljs i vid klubbslaget befintligt skick. Då föremålen kan granskas vid angiven visningstid, och dessutom är avbildade i katalogen, accepteras normalt inte reklamationer från vid auktionen närvarande personer. Reklamationer från icke närvarande budgivare ska vara SNF tillhanda senast 14 dagar efter mottagandet. Reklamationer får inte beläggas med lösen. 5. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med auktionen och har rätt att slå samman, dela, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten om så visar sig lämpligt. 6. Budgivare är alltid själv ansvarig för avgivet bud även om detta sker på en annan persons uppdrag. 7. Auktionsledningen avgör eventuella tvister rörande budgivningen och har också rätt att om den så bedömer lämpligt ta upp tidigare nummer till förnyat utrop. 8. Auktionsledningen bestämmer lägsta bud och hur buden ska höjas. 9. Inropsavgift på 10% på klubbslagets pris tillkommer och erläggs av köparen. 10. Inköpta objekt ska avhämtas omedelbart efter auktionen mot erläggande av full betalning. 11. Anbud från icke närvarande anbudsgivare bevakas av auktionsledningen kostnadsfritt och med största omsorg. Om två skriftliga anbud är lika äger det först inkomna företräde. Sista dag för anbud är den 1 maj Ej närvarande budgivares inköpta objekt översänds mot postförskott. För varje försändelse tas en avgift om kronor ut. Denna avgift inkluderar kostnader för postförsändelse, emballage och försäkring. 13. Äganderätten till objekten övergår till köparen först när full betalning är SNF tillhanda. 14. Tvister som kan uppkomma i samband med denna auktion ska hänskjutas till Stockholms tingsrätt, vilken ska tillämpa svensk lagstiftning. 15. Angivna priser i katalogen är att betrakta som uppskattningspriser. Objekten kan säljas såväl över som under dessa priser. 16. Deltagande i auktionen är frivilligt och innebär att dessa villkor accepteras. 17. Sven Svenssons förvaringspåsar medföljer i mån av de finns bevarade.

3 Sverige GUSTAV II ADOLF ( ) 1 STOCKHOLM. Öre SM 77. SS ,61 g. Rengjord. Snedcentrerad. 2 SÄTER. Öre SM 138. SS ,90 g. Kantex. Valsklump. 3 SÄTER. 1/2 öre SM 143. SS ,59 g. Gniden. Kantex. Snedcentrerad. 1 4 RIGA. 1/24 taler SB 11. SS ,95 g. 1/ 1 1/ KRISTINA ( ) 5 STOCKHOLM. Mark utan årtal och myntmästarmärke. SM 79b. SS ,92 g. Gniden. Korroderad. 6 AVESTA. Öre SM 105b. SS ,00 g. Snedcentrerad.

4 7 AVESTA. Öre SM 106. SS ,06 g. Valsklumpar och valssläpp. 1)(1/ 8 POMMERN. Taler SB 12. SS ,50 g. Rengjord. Rispor WISMAR. 1/24 taler SB 6. SS ,56 g. Plantsspricka. 1 1 KARL X GUSTAV ( ) 10 ELBING. Ort SB 55. SS ,16 g. Rengjord. Repor. KARL XI ( ) 11 STOCKHOLM. 4 öre SM 193a. SS ,42 g. Inristning. Repor.

5 12 STOCKHOLM. 2 öre SM 210. SS ,71 g. Gniden. 1/ 13 STOCKHOLM. 2 öre SM 212. SS ,75 g. Korroderad. Rengjord. 1/ 14 POMMERN. 2/3 taler SB 113c. SS ,32 g. Kantskador. Rengjord. 1/ 15 POMMERN. 1/3 taler SB 125c. SS ,99 g. Obetydligt svagpräglad. 16 POMMERN. 1/12 taler SB 146a. SS ,47 g. Rispa POMMERN. 1/12 taler SB 148. SS ,09 g. Plantsfel POMMERN. 1/24 taler SB 165a. SS ,62 g. Delvis bevarad stämpelglans.

6 19 STRALSUND. 2/3 taler SB 51. SS ,85 g. Liten inristning. 20 STRALSUND. 2/3 taler SB 53. SS ,33 g. Obetydlig rispa. Skarpt exemplar med mycket vacker patina och lyster. 21 1/ )(/ STRALSUND. 2/3 taler SB 59d. SS ,36 g. Smärre plantsfel WISMAR. 1/24 taler SB 37. SS ,98 g. Delvis bevarad stämpellyster. 23 WISMAR. 1/24 taler SB 39. SS ,98 g. Något ojämnt ämne. Vacker patina och någon bevarad stämpellyster. 24 BREMEN-VERDEN. 1/12 taler SB 30a. SS ,87 g. 1)(1/ 25 BREMEN-VERDEN. 1/12 taler SB 32. SS ,76 g. Kantskada. Rispor. Rengjord.

7 26 BREMEN-VERDEN. 1/16 taler SB 34. SS ,72 g. Rengjord. 27 BREMEN-VERDEN. 1/16 taler SB 35. SS ,77 g. Vacker patina. 28 BREMEN-VERDEN. 1/24 taler SB 49. SS ,76 g. Litet plantsfel i randen. 1)(1/ / 1)(1/ KARL XII ( ) 29 STOCKHOLM. 5 öre SM 115. SS ,43 g. Repor. Gniden. 30 STOCKHOLM. Öre SM 139. SS ,26 g. 31 POMMERN. 2/3 taler SB 224. SS ,10 g. 1/ 1 FREDRIK I ( ) 32 STOCKHOLM. Öre SM 159. SS ,14 g. Fin patina. 33 STOCKHOLM. Öre SM 167. SS ,17 g. Obetydligt kantex/plantsfel. / 1 ADOLF FREDRIK ( ) 34 POMMERN. 8 groschen SB 245. SS ,92 g. Rispor. Kantex. Plantsfel.

8 35 POMMERN. 4 groschen SB 250a. SS ,05 g. Repor. 36 WISMAR. 6 pfennige SB 89. SS ,98 g. Lätt korrosion. 1 1/ GUSTAV III ( ) 37 STOCKHOLM. 1/6 riksdaler SM 80. SS ,19 g. GUSTAV IV ADOLF ( ) 38 POMMERN. 3 pfennige SB 267. SS ,82 g. Något svagpräglad. KARL XIV JOHAN ( ) 39 STOCKHOLM. 1/4 riksdaler specie SM 82. SS ,40 g. Rengjord. / 40 STOCKHOLM. 1/6 skilling banco SM 171. SS ,29 g. Full röd lyster. /0 41 AVESTA OCH STOCKHOLM. Skilling 1819, 1/2 skilling 1822, 1824, 1/4 skilling 1819, skilling banco 1839, 1/3 skilling banco SM 99, 111,112, 118, 151, 164. SS 5143, 5158, 5161, 5168, 5209, Totalt 6 ex. 1- OSKAR I ( ) 42 STOCKHOLM. Öre SM 139b. SS ,79 g. Nära full röd lyster. KARL XV ( ) 43 STOCKHOLM. 25 öre SM 37. SS ,13 g. / 44 STOCKHOLM. 2 öre SM 67. SS ,65 g. Dimmig, röd lyster. /0

9 MEDALJER KUNGLIGA 45 HEDVIG ELEONORA. Av A. Karlsteen. Tenn. HK 13 var. SS ,31 g. Hack. 46 KARL XII ( ). Kröningen Av A. Karlsteen. Brons. HK 17. SS ,52 g. Mycket röd lyster bevarad. /0 47 GUSTAV III ( ). Kungliga patriotiska sällskapet. Av G. Ljungberger. Silver. HK 120. SS , g. Småhackig

10 48 OSKAR II ( ). Gymnastikfesten i Brüssel Av Würdén. Brons. NM XIII:12. SS ,56 g. Utsökt exemplar. /0 49 OSKAR II ( ). Internationella gymnastikfesten i Stockholm Silver. SS ,69 g. 50 OSKAR II ( ). Industriutställningen i Ystad Av G. Ekwall. Aluminium. SS ,41 g. 51 OSKAR II ( ). Sjunde nordiska skolmötet i Stockholm Gulmetall. SS ,44 g. Fläck. /0 52 OSKAR II ( ). Industriutställningen i Stockholm Av L. Ahlborn. Gulmetall. SS ,98 g. Litet plantsfel. Stämpelglans. /0

11 53 Djurgårdens idrottsförening. Av S. Kulle. Silver. SS ,46 g. Fin patina. 54 Lidingö skytteförbund. Av S. Kulle. Silver. SS ,75 g. / /0 ENSKILDA 55 von Linné, C. Av Dubois. Brons. Hy I:267:42. SS ,55 g. Utsökt exemplar. 56 Lüdecke, C. G. Silver. Hy I:2:11. SS ,24 g.

12 57 Piper, C. F. Av D. Fehrman. Silver. Hy I:228:1a. SS ,52 g. Stämpelglans. /0 58 Porthan, H. G. Tenn. Hy II:7:3. SS ,49 g. Rispor. Lyster. 59 Ribbing, G. Av Enhörning. Silver. Hy 2:27:1. SS ,76 g. Repor. Hack. 60 von Rosenstein, N. Av L. Ahlborn. Hy II:65:4. SS ,83 g. Kanthack. Gniden. /

13 61 Rålamb, C. Tennlegering. Ky I:81:1. SS ,30 g. Repa Schröderheim, E. Spelpenning. Koppar. Hy I:321. SS ,89 g. Mycket röd lyster bevarad. 63 Sergel, T. Av P. H. Lundgren. Tennlegering. Hy II:34:2. SS ,20 g. Hack. Djupa inristningar. 1/ 64 Stenbock, M. Av E. Lindberg. Silver. Hy I:119:9. SS ,52 g. 65 Tessin, C. G. Tenn. Hy I:224:12a. SS ,91 g. Repor. 1/

14 66 Tessin, N. Förgylld brons. Utan inskrift på baksidan. Hy I:144:2. SS ,66 g. Korroderad. 1/ 67 Tottie, C. Av A. Lindeberg. Silver. Hy I:245:2. SS ,53 g. Praktexemplar med utsökt, regnbågsskimrande patina af Ugglas, S. Av Enhörning. Spelpenning. Silver. Hy II:30:3. SS ,76 g. Smårepig. 69 Wallerius, J. G. Av C. Enhörning. Silver. Hy I:293. SS ,09 g. Hack. Vacker patina. /

15 POLLETTER DALARNA 70 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Lass malm. Koppar. Sti 170:3. SS ,65 g. Repor. Rengjord. 1/ 71 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Stig skattkol för Baltzar Hanson. Koppar. Sti 172:11a. SS ,29 g. 1/ STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Stig skattkol för Friderich Hansen. Koppar. Sti 172:12. SS g. Praktexemplar med stora delar röd originallyster bevarad. / STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Stig skattkol för Friderich Hansen. Koppar. Sti 172:13. SS ,15 g. Rispor. 74 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Korg kol. Koppar. Slät rand. Sti 174:23. SS ,55 g. Praktexemplar med röd lyster. / STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. Skrinda kol för Johan Gottlieb Gahn. Koppar. Sti 175:24. SS ,65 g. Bläckskrift. Nära full röd lyster. /0

16 76 STORA KOPPARBERGS GRUVA OCH BERGSLAG. 5 mark KM Koppar. Sti 177:40. SS ,38 g. Utsökt exemplar med stora delar röd originallyster bevarad. HÄLSINGLAND 77 STRÖMBACKA JÄRNVERK. 2B: 2, 1,5, 1. O:1,5, 1. Zink. NM IV 54:28-30, 55:54, 55. Totalt 5 ex. / ÅNGSLUPEN HÄNDIG. 15 öre. Mässing. NM IV 58:41 var. SS ,36 g. Bläckskrift på baksidan. MEDELPAD 79 SUNDSVALL. Lotten Forslöfs raksalong. Mässing. SS Ett exemplar med bläckskrift på baksidan. Totalt 2 ex. 80 SUNDSVALL. Alnösundets ångbåtsaktiebolag. 30, 80 öre (bildat av överstämpling på 30-örespolletten). Mässing. NM XII:136:19, obeskriven. SS Den senare med bläckskrift på baksidan. Totalt 2 ex. 81 SUNDSVALL. Rullans restaurant. 25, 10, 5 öre. Koppar och mässing. NM XII:135: SS Totalt 3 ex. 82 SUNDSVALL. Ångköket. 50, 30, 25 öre. Koppar. NM XII:135: SS Totalt 3 ex. 83 SUNDSVALL. Hundskattemärken 1873 (330), 1877 (377), 1880 (87). Mässing och zink. SS 18861, 18865, Två exemplar med bläckskrift. Totalt 3 ex. 1 - /- /- /- NORRBOTTEN 84 SVAPPAVARA KOPPARVERK. 10 öre. Koppar. Nr 47 instämplat på baksidan. Sti 183:4. SS ,80 g. Lätt renhjord. 1 1

17 STOCKHOLM 85 Vedpollett. Järnbleck. NM XII:125:31. SS ,35 g. 86 Ulricsdahls värdshus. 25 öre. Mässing. NM XII:144:3. SS ,27 g. Stämpellyster. 1?/1-1/ SÖDERMANLAND 87 STRÄNGNÄS. Hundskattemärken 1898, Mässing. Totalt 2 ex. UPPLAND 88 STRÖMSBERGS OCH ULLFORS JÄRNVERK. Kanna. Koppar. Sti 180:1. SS ,07 g. Plantsspricka. 89 VÄLLNORA JÄRNVERK. 1/2 tunna (?). Läder. SS ,30 g VÄSTMANLAND 90 SVANÅ MEJERI. 1, 3/4 kanna mjölk. Mässing. NM IV 56:3, 4. SS Totalt 2 ex.

18 MED NÄSA FÖR ÄVENTYR Karl XII var i många avseenden en modern människa och lät förfärdiga ett par porträtt som återgav hans utseende så som han faktiskt såg ut. Detta hörde inte till vanligheterna utan kungabilderna under 1700-talet var ofta mer eller mindre påverkade av dåtidens ideal. I ovanstående bild, från åtsidan till en 2/3-taler från Pommern 1706 (utrop 31), har den centralt placerade näsan accentuerats. Karl XII hade otvivelaktigt en näsa för äventyr och krigslist men vad som kanske är mindre känt är att dennes kungliga näsa sällan kom till användning för vinprovning. En förklaring till detta kan vara att kungen vid 16 års ålder, hetsades till omdömeslösa upptåg i vad som för eftervärden kommit att kallas för det Holsteinska raseriet. Det var sommaren 1698 som kungens kusin Fredrik IV av Holstein-Gottorp kom till Stockholm för att gifta sig med kungens syster Hedvig Sofia. Mycket supande vidtog och Karl och den 11 år äldre och mer erfarne Fredrik fyllnade raskt till och begav sig ut i galopp på stadens gator. Vittnen berättar om att de bland annat ryckte hattar och peruker av folk. Senare skall de också ha kastat körsbärskärnor på kungens ministrar. Karl fick utstå en del kritik och förmaningar efter detta och lugnade ner sig med festandet. Han återföll dock när kusinen Fredrik återvände året därpå. Vid ett fylleslag tvingade man en tam björn att dricka vin i så riklig mängd att björnen föll genom ett av slottets fönster och slog ihjäl sig mot borggårdens golv. Karl avgav efter denna händelse nykterhetslöfte. Ett löfte han i allt väsentligt höll. Åtminstone till kalabaliken i Bender där krutröken enligt legenden lär ha torkat kungens strupe så torr att han blev nöd och tvungen att skölja den med vin som var det enda flytande som fanns att tillgå. - Magnus Wijk

19 ANBUD till Svenska Numismatiska Föreningens auktion Lördagen den 7 maj 26 Anbud skickas till: Post: Dan Carlberg Brokhult ÄLMHULT E-post: dan.carlberg@live.se Namn: Gatuadress: Postadress: E-post: TEXTA TYDLIGT! OBS! För att få bjuda på SNF:s auktioner måste du vara medlem i någon till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening. Medlemmar i till SNF anslutna klubbar/föreningar måste gemensamt lämna bud i sin klubb/förenings namn. Ange medlemskap nedan med kryss. Anbudssedlar där markering saknas, kommer ej att beaktas. Anbud ska vara SNF tillhanda senast den 1 maj 26. Frågor angående auktionen besvaras på telefon Svenska Numismatiska Föreningen Suomen Numismaattinen Yhdistis Dansk Numismatisk Förening Norsk Numismatisk Förening Åbo Numismatiska Förening Färoya Numismatisk Forening Myntsafnarafelag Íslands Skånes Numismatiska Förening Anbud ges i svenska kronor. All bids must be given in Swedish crowns (SEK). Föreningens plusgiro IBAN: SE SWIFT: HANDSESS. Nr Beskrivning Mitt högsta bud

20 Referenser HK Hy I-II NM IV NM XII Hildebrand, B. E: Sveriges och svenska konungahusets minnespenningar praktmynt och belöningsmedaljer. I-II Hyckert, B. E och Lilienberg, V. E: Minnespenningar öfver enkilda svenska män och kvinnor I-II. Numismatiska Meddelanden XVII. ( ) Stiernstedt, A. W: Tillägg till beskrifning öfver svenska polletter (Numismatiska Meddelanden IV) Strokirk, W. T: Fortsättning af tillägget till Friherre Aug. Wilh. Stjernstedts år 1872 utgifna beskrifning öfver Svenska Polletter (Numismatiska Meddelanden XII) SB Ahlström, B, m. fl: Sveriges besittningsmynt SM Ahlström, B, m. fl: Sveriges mynt SMH Den svenska mynthistorien. Frihetstiden och den gustavianska tiden SS Sven Svenssons samling. Nummer hänvisar till Ulla S. Linder Welins maskinskrivna förteckning över samlingen Sti Stiernstedt, A. W: Beskrifning öfver Svenska Kopparmynt och polletter. I-II Foto: Magnus Wijk

Auktion. den 9 maj Tid: 15:30. Plats: First Hotel Grand Trotzgatan 9-11 Falun. Visning från klockan 14:00 Auktion den 9 maj 2015 Tid: 15:30 Plats: First Hotel Grand Trotzgatan 9-11 Falun Visning från klockan 14:00 Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. Svenska Numismatiska Föreningens auktion 167 Auktionsvillkor

SNF:s auktion 140. Lördagen den 25 november 2000

SNF:s auktion nr 149. Lördagen den 9 april Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen SNF:s auktion nr 149 Lördagen den 9 april 2005 4 Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen Visning: 12:30-13:15 i samma lokal Föremålen kommer från Sven Svenssons

SAMLING KÄLLÅ. Auktion 1 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 Avdelning 2

Auktion. den 12 maj Tid: 15:30. Plats: Åbo slott, Bryggmansalen. Visning från klockan 14:00. Föremålen kommer från Sven Svenssons samling.

Auktion. den 12 maj Tid: 15:30. Plats: Åbo slott, Bryggmansalen. Visning från klockan 14:00. Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. Auktion den 12 maj 2018 Tid: 15:30 Plats: Åbo slott, Bryggmansalen Visning från klockan 14:00 Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. Svenska Numismatiska Föreningens auktion 173 Auktionsvillkor

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet)

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Auktion 3 maj 2008 Tid: 14.00 Visning: 3 maj 13.15 Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. SNF:s auktion 155 Auktionsvillkor

SNF:s auktion nr 146

SNF:s auktion nr 146 SNF:s auktion nr 146 Söndagen den 25 april 2004 Tid: kl 14.30 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 25 april kl 10.00-12.00, 13.00-14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00 Auktion Lördagen den 8 april 2006 Tid: 15.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 8 april kl 12.30 14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från Sven Svenssons

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Auktion Lördagen den 5 maj 2007 Tid: 16.00 Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Visning: 5 maj kl 13.00 14.15 i Radisson SAS Hotel, konferensrum Hagdal Linköping Föremålen kommer från Sven

Skarabé Mynt & Guld AB Myntlista Mars 2018

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

KARL XV 1859-1872. 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200

KARL XV 1859-1872. 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200 KARL XV 1859-1872 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200 149 OSKAR II 1872-1907 149. STOCKHOLM. Krona 1901, 7,53 g SM 76, SS 5637 01 1000 GUSTAV V 1907-1950 150. STOCKHOLM. 50 öre 1920,

Myntlista augusti 2016

SNF:s auktion. Söndagen den 30 november 2003. Tid: 13.30

Auktion. den 22 november Tid: Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm

Auktion. den 22 november Tid: Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Auktion den 22 november 2008 Tid: 16.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 22 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer huvudsakligen från Sven Svenssons

Auktion. Lördagen den 26 november 2005. Tid: 17.00

Auktion. Lördagen den 26 november 2005. Tid: 17.00 Auktion Lördagen den 26 november 2005 Tid: 17.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 26 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 7 November 2014

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Januari 2015

SNF:s auktion 141. Lördagen 1 december Tid: 16:30 Plats: Kungl. Myntkabinettet, Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 1 december kl 9:30-15:00 SNF:s auktion 141 Lördagen 1 december 2001 Tid: 16:30 Plats: Kungl. Myntkabinettet, Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 1 december kl 9:30-15:00 Föremålen kommer från Sven Svenssons samling Auktionsvillkor

Auktion. den 25 november 2006. Tid: 16.00

Auktion. den 25 november 2006. Tid: 16.00 Auktion den 25 november 2006 Tid: 16.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 25 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer från Sven Svenssons samling

119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS

119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS 119 120 119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS 5245 1+ OSKAR I 1844-1859 120. 2 skilling banco 1845, 19,90 g SM 77, SS 5367dubl Röd 01 121. STOCKHOLM. A)

SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

Auktion 11 MYNTAUKTIONER LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 SAMLING STAM. Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65

Auktion 11 MYNTAUKTIONER LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 SAMLING STAM. Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SAMLING STAM Auktion 11 LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65 MYNTAUKTIONER i Sverige AB Auktion 11 LÖRDAG 17 MAJ

Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2)

Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2) Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2) 2 Ronneby. Ronneby Ångslupar 15 öre / S.n.s. mässing, 25x31 mm, hål 3 mm, (KS 700B/FB) 1+ 425 1+ 225 Bohuslän 3 Uddevala.

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ PlusGiro 3 92 83-7 Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329

Pollettauktion nr 6. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 2015. www.pollett.se

Pollettauktion nr 6. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 2015. www.pollett.se Pollettauktion nr 6 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 15 www.pollett.se Pollettauktion nr 6 Välkommen till Svenska Pollettföreningens sjätte auktion! Liksom vid förra auktionen

MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Februari 2018

Husby-Långhundra hembygdsförening

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014 Svartensgatan 6, Stockholm 349 MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

KVALITETSAUKTION 132 3 DECEMBER 2011 MYNT

Auktion 134. Klubbauktion

Auktion 134. Klubbauktion Auktion 134 Klubbauktion Polletter, mynt och medaljer Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207 Tid: 26:e september, 2013. Visning

SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 5 NOVEMBER 2016

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 6 Oktober 2014

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Januari 2014

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 3 April 2015

Pollettauktion nr 5. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 11 december 2014. www.pollett.se

Pollettauktion nr 5. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 11 december 2014. www.pollett.se Pollettauktion nr 5 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 11 december 2014 www.pollett.se Pollettauktion nr 5 Välkommen till Svenska Pollettföreningens femte auktion! Liksom vid förra auktionen

Samlarklubben Skilling Å R S M Ö T E

MYNTAUKTION LÖRDAG 6 MAJ Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 6 MAJ Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 6 MAJ 2017 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Januari 2016

KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT

KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT 1201 67 MYNT 1200 1201 1202 1203 Karl XII. Serie 10 olika nödmynt. Fredrik I. Plåtmynt. 1/2 daler SM 1747. SM 299. Bra ex 1+ med fin mörkbrun patina, dock fläck

MYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012. MYntkompaniet

NUMISMATISKA!KLUBBEN! I!UPPSALA!

NUMISMATISKA!KLUBBEN! I!UPPSALA! NUMISMATISKAKLUBBEN IUPPSALA Storauktion Medaljer,mynt,sedlar,polletter,numismatisklitteraturm.m. 8oktober2015 AUKTION141 Plats:Sverkerskolansmatsal. Tid:8:eoktober,2015.Visningfrånkl.17:00,Förstautropkl.18:00

Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna

Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna 1 Sverige Myntbok 8 blad pärm mörkgrön järn, brons, silv xxxxxxx x 1öre 2 öre 5 öre 10 öre 25 öre 50 öre vk Innehåll 277 mynt ett

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 7 November 2013

Pollettauktion nr 7. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndag den 7 maj

Pollettauktion nr 7. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndag den 7 maj Pollettauktion nr 7 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndag den 7 maj 2017 www.pollett.se Pollettauktion nr 7 Välkommen till Svenska Pollettföreningens sjätte auktion! Liksom vid förra auktionen

Pollettauktion nr 4. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013. www.pollett.se

Pollettauktion nr 4. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013. www.pollett.se Pollettauktion nr 4 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013 www.pollett.se 1 Pollettauktion nr 4 Välkommen till Svenska Pollettföreningens fjärde auktion! Liksom vid förra

MYNTAUKTION LÖRDAG 14 NOVEMBER Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 14 NOVEMBER Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 14 NOVEMBER 2015 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 5 November 2017

PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR KONSUMENTER. 1. Bakgrund. 2. Budgivning och inropsavgift. 3. Objektsbeskrivning

PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR KONSUMENTER. 1. Bakgrund. 2. Budgivning och inropsavgift. 3. Objektsbeskrivning PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR KONSUMENTER 1. Bakgrund 1.1 Dessa allmänna villkor för köp via auktioner online ( Villkoren ) gäller när en konsument ( Kund ) gör ett köp

KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT

KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT 1259 1148 1147 KVALITETSAUKTION 4 DECEMBER 2010 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 00 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag

Werners. Mynt & Tryck

Werners. Mynt & Tryck Werners Mynt & Tryck Katalog 1 Februari 2013 Werners Mynt & Trycks kataloger kommer publiceras ungefär en gång i månaden, med uppehåll för sommar och högtider. Katalogerna kommer till största delen innehålla

BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING

BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING MEDLEMSAUKTION i SKÅNES NUMISMATISKA FÖREMING Svenska och utländska mynt, medaljer, sparbössor, mm ur BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING Torsdagen den 21 mars 2013 Torsdagen den 25 april 2013 Auktionerna startar

SÄVE 144. ASKESBY. Askesby Norgård. Ej inlöst

SÄVE 144. ASKESBY. Askesby Norgård. Ej inlöst SÄVE 144. ASKESBY Askesby Norgård Tid: Nyare tid Fyndår: 1892 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 2 plåtmynt Slutmynt: Sverige, K XII, 2 daler sm 1676 "Vid schaktning å en gammal tomtplats på Askesby Norgård i Säfve

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 NOVEMBER 2012. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

KVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT

KVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT KVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT 1064 1071 EN UTVALD SAMLING NORSKA MYNT 1017 Christian IV. 2 speciedaler 1644. NM 20. 56.60 g. Enda kända exemplaret i privat ägo. Uppgraverad 1/1+ repor. 100.000

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 5 September 2012

MYNTAUKTION SÖNDAG 12 MAJ 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

Tid: Nyare tid Fyndår: 1954 Fyndtyp: Hopat fynd Antal: 13 mynt Äldsta mynt: Sverige, U E, Stockholm, 1 öre km 1719

Tid: Nyare tid Fyndår: 1954 Fyndtyp: Hopat fynd Antal: 13 mynt Äldsta mynt: Sverige, U E, Stockholm, 1 öre km 1719 BROMMA 100. ALVIK SSM 20 867-77 Fyndår: 1954 Fyndtyp: Hopat fynd Antal: 13 mynt Äldsta mynt: Sverige, U E, Stockholm, 1 öre km 1719 Mynten påträffades av Arvid Norlin under grävning. SVERIGE: U E, Stockholm,

KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT

KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT 1020 2 KVALITETSAUKTION 6 DECEMBER 2014 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM Telefon till auktionslokalen 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan