en auktionist s å m ö b l e r a r

Download "en auktionist s å m ö b l e r a r"

1 24 ko n s t v ä r l d e n

2 s å m ö b l e r a r en auktionist Mette och Bengt driver nordens största auktionshus och säljer konst och designmöbler på löpande band. I sin egen bostad hänger de modern konst på romantiskt blommande tapeter stilbrott och färgexplosioner är det vinnande receptet. Av Ina Simonsen Foto Charlotte Carlberg Berg ko n s t v ä r l d e n 25

3 ette Rode Sundström och maken Bengt det dansk-svenska ägarparet bakom auktionshuset Lauritz.com bor i ett gammalt vitt trähus i danska Klampenborg utanför Köpenhamn. Huset som är byggt i början av 1900-talet och inrymde ursprungligen byns järnvägsstation. Ett stationshus med andra ord. Det väl inbodda hemmet bär spår av de drygt hundra år som gått och har många unika detaljer. Till exempel originaltapeterna och bröstpanelen som pryder väggarna på Mettes kontor och i matsalen, eller de inbyggda värmeelementen och de gömda dörrarna mellan matsalen och sovrummet. Paret Rode Sundström har medvetet valt att inte modernisera. Kontrasten mellan det gamla och nya är husets signum. Dit hör väl ingångna golv och fönster med enkelglas. I de stora rummen samsas många olika stilar. Bland sittplatserna i vardagsrummet, en gång väntsal för Klampenborgs tågresenärer, hittar Mette en bra illustration av spännvidden: Här står divanen, som är en av de första möblerna jag köpte. Den är svulstig, kurvig och feminin. Och så finns här den enkla, klassiska och stilrena Jetson av Bruno Mathsson. Allt i hemmet är noga utvalt. Det mesta är köpt på Lauritz.com, förstås. Att köpa secondhand är ingen principsak. Jag älskar ny design, men köper jag nytt ska det ha karaktär och vara unikt. Det är något man tappar när saker massproduceras, säger Mette. Om vi fortfarande tilltalas av en pryl eller möbel som är begagnad, så har den presterat och överlevt sin egen tid. Det säger en hel del om genuina material och visionärt formspråk. Nytt och gammalt sida vid sida Kärleken till den vilda mixen syns på många håll, inte minst i valet av konst. Här hänger äldre och nyare verk, sida vid sida. Tonvikten ligger på moderna uttryck, och många av tavlorna är signerade av unga, danska samtidskonstnärer. I många fall har de precis slagit igenom eller är på väg att göra sig ett namn, säger Mette och tillägger: Fem favoritgallerier Är du i Köpenhamn och sugen på ett galleribesök? Här är Mettes bästa tips: Galleri Mikael Andersen, Bredgade Galleri Christoffer Egelund, Bredgade Martin Asbæk Gallery, Bredgade Galleri Tom Christoffersen, Skindergade Andersen Contemporary, Klubiensvej 26 ko n s t v ä r l d e n

4 ko n s t v ä r l d e n 27

5 Ulluptat velesto eriure tio elessequat. Ut ulputat irit wis aliquipit velisci el ip eugue magna faciduis alismoloreet ipsum quisciliquat ut velit 28 ko n s t v ä r l d e n

6 Gemensamt för all vår moderna konst är att den är högljudd och har mycket att säga. Tillbaka i vardagsrummet hittar vi ett av Mette Rode Sundströms favoritverk, en färgsprakande målning i stort format signerad den unge dansken Eske Kath. Jag gillar färgexplosioner. För mig är det livgivande, optimistiskt och varmt. Väggen mittemot upptas till stor del av ett verk av Lars Thygesen. Bredvid öppna spisen hänger en målning av danskan Kathrine Ærtebjerg. Den konst vi väljer avslöjar en hel del om vilka vi är och hur vi ser på våra liv. Konsten ska slå an tonen i hemmet, och skapa rätt stämning. Den ska stimulera sinnena och reta nyfikenheten, säger Mette. Bengt och jag kan nog båda beskrivas som maximalister. Vi tror på att fylla livet med mycket av allt, och det syns på våra väggar. Mycket av allt Men att de vet hur de vill ha det, innebär inte att de alltid är överens om vad som ska släppas in och hängas upp. Mette vill helst omge sig med konst som uttrycker en livsoptimism, inte för att jag vill ducka för livets skuggsidor, men jag föredrar att konfrontera dem på annat håll än i konsten. Bengt å andra sidan, kan uppskatta en tavla för att han tycker att den är spännande, trots att temat är tungt. Nyss har vi, efter många diskussioner, köpt ett stort verk av John Kørner. Han har målat en väldigt omtalad serie, där varje verk reflekterar en av de danskar som stupat i Irak. Det är imponerande kraftfullt och tankeväckande. Till sist kom vi överens om att hänga tavlan på vår vingård i Frankrike. Vägg i vägg med vardagsrummet ligger Mettes arbetsrum. En gång låg biljettkontoret här, idag finns här plats för mängder av familjefoton i blänkande ramar, ännu ett exempel på maximalism enligt Mette, och så det roliga, runda skåpet med glasdörrar som blivit hem åt handväskkollektionen. Det är gjort kring 1950 i Italien som en kopia av en gammal möbel. Jag vet bara inte som kopia av vilken stil, säger Mette och skrattar. Former att hålla i handen På den romantiskt blommiga originaltapeten hänger två moderna verk av Richard Mortensen, och utgör ännu ett bevis på att parets inredningsfilosofi fungerar. I hörnet, vid fönstret, står Mettes allra första inköp till det som idag blivit en samling skulpturer och bruksföremål i keramik en faun signerad Jens Bregnø. Mette är svag för keramik, och för brons, trä och glas. Jag älskar organiska, runda former i material som känns bra att hålla i handen. Hon har alltid umgåtts i en kreativ miljö och har ett brinnande intresse för bild och form. Jag fokuserar på verket och på känslan det förmedlar, snarare än på konstnären. Bengt har en annan ingång. Tack vare sitt stora konsthistoriska intresse vet han mycket om stilriktningar och tekniker, säger Mette. Lauritz.com Snabba fakta om auktionssajten: Auktionshus på internet, utvecklat från det som tidigare var Lauritz Christensen Auktioner, etablerat Säljer konst, designklassiker och antikviteter i priser från lyxloppis och uppåt. Vill vidga auktionsbegreppet och lära alla människor att gå på auktion. Runt besök varje månad och bud. Består av 18 auktionshus i Danmark, Sverige, Norge och Tyskland. Besökare från 199 länder. Omsättning runt 720 miljoner kronor. Grundades av Bengt Sundström. När vi träffades hittade vi en gemensam passion i konsten. Sedan dess har vi lärt känna många gallerister och konstnärer, både via Lauritz.com och privat. Konstintresset kommer väl till pass, för det köps och säljs mycket konst på Lauritz. com. Kategorin står för den näst största delen av omsättningen, endast förbisprunget av designmöbler. Spännvidden är stor från modern till äldre konst, från experimentellt till traditionellt, från abstrakt till figurativt, från billigt till dyrt. Betoningen ligger på det mer moderna. Anledningen är, menar Mette, att kundkretsen är yngre än hos de traditionella auktionshusen. Våra kunder efterfrågar framförallt målerier, men vi säljer också mycket fotokonst, teckningar, kollage och litografier. Dessutom är det stor efterfrågan på skulpturer av olika slag. Priserna på det som säljs varierar rejält från 800 kronor upp till det hittills dyraste klubbslaget på 2,5 miljoner. Köp konst med hjärtat Att bra konst måste kosta mycket pengar, värjer sig Mette emot. Överhuvudtaget tycker hon att man ska strunta i alla måsten när man tänker på konst, och istället våga ha tilltro till sin egen smak. Man ska köpa med hjärtat. Det är upp till dig själv att avgöra vad du uppfattar som konst. För någon är det ett måleri, för en annan ett fotografi, videokonst, en installation, en bronsskulptur, en keramikfigur, eller något helt annat. Något du älskar tycker någon annan är gräsligt, något är dyrt och annat är billigt. Jag har själv hittat verk, som jag absolut uppfattar som konst, för bara några hundralappar. Sedan ett par år tillbaka har Mette och Bengt Sundström mer plats för sin konst. Numera äger och driver de vinslottet Chateau Vignelaure utanför Aix-en-Provence i Frankrike, vilket kom väl till pass när det nyinköpta verket av John Kørner skulle hängas upp. Men att fylla de egna väggarna räcker inte för det konstintresserade paret. På Vignelaure planerar de också att skapa en sorts tillflyktsort för konstnärer i behov av inspiration och paus från vardagslivet, ett konstnärsrefugium. Här finns rätt förutsättningar gott om plats och ett behagligt tempo som förhoppningsvis gagnar kreativiteten. I Köpenhamn är livet hektiskt med mycket puls, på Vignelaure är det raka motsatsen; lantligt och lugnt. ko n s t v ä r l d e n 29

Vår smak har fått anpassa sig till husets själ AV RICHARD BO GARDT FOTO GÖRAN UHLIN

Vår smak har fått anpassa sig till husets själ AV RICHARD BO GARDT FOTO GÖRAN UHLIN SMÅSTADSIDYLL. Det trivsamma tegelparhuset i klassisk engelsk stil ligger centralt i Helsingborg. K-MÄRKT PARHUS FAMILJEN WIBERG HAR BOTT I DET K-MÄRKTA HELSINGBORGSHUSET I 15 ÅR. MEN DET ÄR FÖRST NU DE

38 hemma hos - BYGGA NYTT HUS -

38 hemma hos - BYGGA NYTT HUS - 38 hemma hos - BYGGA NYTT HUS - - BYGGA NYTT HUS - hemma hos 39 Med passion för husbyggande text maria östlund, Louise josborg Foto pär olsson Jan Eidman vet precis hur han vill ha det. Han har renoverat

I en eklektisk mix Catharina Ek nik Epifanidis

I en eklektisk mix Catharina Ek nik Epifanidis Hemma I en eklektisk mix På Australiens landsbygd blev drömmen om landet verklighet för paret som tröttnat på Melbournes hektiska storstadsliv. Men stugprojektet stod länge och stampade och åren gick.

till modern funkis Nathalie Carlsson Ejgil Lihn Vå r t N ya H u s Vå r t N ya H u s

till modern funkis Nathalie Carlsson Ejgil Lihn Vå r t N ya H u s Vå r t N ya H u s Från kontor till modern funkis Luise Ljungby och Rasmus Kjær hade bott mitt emot det gamla kontoret som tillhörde Århus universitet i ett år när det blev till salu. Trots att de bara hade bott i sitt dåvarande

24 Vårt Nya Hus - Bygga om & Renovera

24 Vårt Nya Hus - Bygga om & Renovera 24 Vårt Nya Hus - Bygga om & Renovera Paret föll handlöst för det vackra huset som vid visningen var väldigt nedgånget. Renoveringen utfördes varsamt med målet att bevara husets charm. Text Micaela Nordberg

vindsvåning i kapstaden

vindsvåning i kapstaden Smak: Naturell f o t o g r a f e n m i c k y hoy l e s vå n i n g i k a p s t a d e n ä r f y l l d m e d s n ä c k o r, r ö t t e r o c h a n d r a s n y g g a s a k e r h a n h i t t a t i d e n a f

Entreprenörsparet Bengt och Mette Sundström stöper om auktionsbranschen

Entreprenörsparet Bengt och Mette Sundström stöper om auktionsbranschen STORT RAS I ANTAL FRISKOLEANSÖKNINGAR Hot om kommunalt veto slår hårt TVINGADES LÄGGA NED SIN SKOLA Nu får Christina Wahlgren Ek rätt T I D N I N G E N F Ö R F Ö R E TA G S A M T F O L K #2 2015 6 mars

Personlig funktionalism

Personlig funktionalism Personlig funktionalism Solens strålar kastas runt i den ljusa lägenheten på Mälarhöjden. Här bor den skånska familjen som består av Julia Nilsson, Magnus Bengtsson och deras 1,5 åriga dotter Polly Nilsson

Mette Rode Sundström beskriver sig själv som maximalist, vilket avspeglar sig i hennes showroom som bland annat är inrett med Arne Jacobsens soffa

Mette Rode Sundström beskriver sig själv som maximalist, vilket avspeglar sig i hennes showroom som bland annat är inrett med Arne Jacobsens soffa METTE RODE SUNDSTRÖM ÅlDER: 48 år. GÖR: Vd på auktionsföretaget lauritz.com. Sedan 2014 är Stockholms Auktionsverk också en del av koncernen. BOR: I Klampenborg utanför Köpenhamn och på ett vinslott i

Agneta Livijn. J Jag älskar de internationella kontakterna. Gästinredare. Gästinredaren

Agneta Livijn. J Jag älskar de internationella kontakterna. Gästinredare. Gästinredaren J Jag älskar de internationella kontakterna i mitt jobb. De är oerhört berikande och den ena kontakten leder ofta till nästa. Ett möte i New York ledde till fabriken i Italien där jag tillverkar en del

Eric Kuster. Inredarnas. inredarnas hemligheter

Eric Kuster. Inredarnas. inredarnas hemligheter Inredarnas Hemligheter Eric Kuster Den nederländske inredningsdesignern Eric Kuster har skapat sin egen nisch genom myntandet av begreppet metropolitan luxury storstadslyx. Hans fingertoppskänsla för denna

bostad Känsla för lyx sidan 6 Ta hand om vinterträdgården Höst i Tema kök I din brevlåda varje fredag!

bostad Känsla för lyx sidan 6 Ta hand om vinterträdgården Höst i Tema kök I din brevlåda varje fredag! bostad Nu är det läge. Byt upp dig! v 1 fredag 08 januari 2010 Ta hand om vinterträdgården Höst i trädgården Bloggfavoriter Tema kök Känsla för lyx sidan 6 I din brevlåda varje fredag! 6» fredag 2010-01-08

AUKTIONSSKOLAN. Nu flyttar auktionshusen ut på nätet

AUKTIONSSKOLAN. Nu flyttar auktionshusen ut på nätet AUKTIONSSKOLAN Nu flyttar auktionshusen ut på nätet Att hitta ditt drömföremål har aldrig varit enklare eftersom att allt fler auktionshus flyttar sina auktioner till nätet. Kort sagt betyder det att du

projektbeskrivning för en platsspecifik konstnärlig gestaltning Astrid Göransson

projektbeskrivning för en platsspecifik konstnärlig gestaltning Astrid Göransson projektbeskrivning för en platsspecifik konstnärlig gestaltning Astrid Göransson 2013 1 INNEHÅLL 2 3 4 5 6 inledning BIBBLAN DONATONSVÄGGAR VAKTER kontakt 1 INLEDNING En platsspecifik konstnärlig gestaltning

Innehåll. Smakprov från boken ORKA! utgiven på www.egetforlag.se

Innehåll. Smakprov från boken ORKA! utgiven på www.egetforlag.se FRIDA SÖDERMARK Innehåll Jag lever min dröm 5 1. Orka 9 2. Hitta din grej 11 3. Hitta tiden 17 4. Utgå från dig själv 27 5. Att sätta upp mål 30 6. Motivation 36 7. Motgångar 43 8. Jämvikt och fokus 50

Rofyllt på Höjden HEMMA HOS MY HOME I HÖST 2014

Rofyllt på Höjden HEMMA HOS MY HOME I HÖST 2014 Rofyllt på Höjden Att köpa ett hus från 1940-talet och försöka hinna med att såväl renovera som inreda med två små barn är inte det lättaste. Bekvämt ska blandas med funktionellt och så gärna lite snygg

114 Vårt Nya Bad & spa

114 Vårt Nya Bad & spa Badrummet badar i ljus från tre generösa fönster. Duschen och badkaret har familjen lagt på en liten praktisk avsats. Den ljusa och orange handduken är av märket Abyss, kostar 595 kr/styck och kommer från

uppvärmt cityläge Anna och Olof bytte ett vitt, nybyggt hem i Göteborg mot ombonat 1800-tal i Stockholms city.

uppvärmt cityläge Anna och Olof bytte ett vitt, nybyggt hem i Göteborg mot ombonat 1800-tal i Stockholms city. De beigegrå väggarna värmer upp och håller samman inredningen. Soffan är från Mio och kuddarna från Day home. På hyllan bakom står lampor och skalbaggefat från John Derian decoupage/k & co. Ljusstake,

78 ALLT I HEMMET. Anna-Karin gillar trädgårdsarbete och har nu drygt 2 000 kvm härlig tomt där hon kan plantera växter och blommor.

78 ALLT I HEMMET. Anna-Karin gillar trädgårdsarbete och har nu drygt 2 000 kvm härlig tomt där hon kan plantera växter och blommor. 78 ALLT I HEMMET Anna-Karin gillar trädgårdsarbete och har nu drygt 2 000 kvm härlig tomt där hon kan plantera växter och blommor. Det ljusa köket, Ikea Abstrakt, fanns redan då familjen flyttade in. Spis

Lars Rylander. GALLERIROND våren 2005

Lars Rylander. GALLERIROND våren 2005 GALLERIROND våren 2005 Galleri Olsson & Uddenberg 19/3 10/4 2005 Lars Rylander Där vägen tar slut nedanför det åttkantiga huset ligger ateljén med hänförande utsikt över Ljungskileviken mot Orust. Mängder

ew York Praktfullt i 49 KRONOR 80 NOK

ew York Praktfullt i 49 KRONOR 80 NOK Stilguide ALLT FÖR EN DAG PÅ BRYGGAN Shopping HETASTE GRILLARNA I SOMMAR Trend SENASTE NYTT FRÅN MILANO EN DAG PÅ BRYGGAN GRILLARNA I SOMMAR NYTT FRÅN MILANO Stilguide Shopping Trend NUMMER 005 2013 ALLT

Ett original. Välkommen till Pergo, och ett golv som håller för livet. DEKORER I TRE KVALITETSNIVÅER! format 4. miljö 6.

Ett original. Välkommen till Pergo, och ett golv som håller för livet. DEKORER I TRE KVALITETSNIVÅER! format 4. miljö 6. 1 84 DEKORER I TRE KVALITETSNIVÅER! Läs mer på s. 61 Ett original format 4 miljö 6 endless plank 8 natural variation 10 total design 12 inspiration 16 kvalitetsnivåer 60 lätt att lägga 65 ytstruktur 66

NR 3 24 MARS 2010 ÅRGÅNG 4

NR 3 24 MARS 2010 ÅRGÅNG 4 AFTERSKI PASSA PÅ INNAN SÄSONGEN ÄR SLUT! OBS! LÅNGFREDAG ÖPPET TILL 01.00 Missa inte GULMICKE som spelar på Afterskin och hela kvällen Lör. 27/3 KORT I ROCKEN www.jarnvags.se NR 3 24 MARS 2010 ÅRGÅNG

Utställningstider 2011. Amatörvinnarna 2009. 5 mars 20 mars

Utställningstider 2011. Amatörvinnarna 2009. 5 mars 20 mars Utställningstider 2011 5 mars 20 mars Amatörvinnarna 2009, Höglandet 26 mars 10 april Matz Nordell, Kalmar 12 november 27 november Åsa Lindsjö och Kristina Karlsson, Nässjö 10 december 8 januari (2012)

När materialen får tala

När materialen får tala kök när materialen får tala När materialen får tala HUSET Bostadsrätt om 225 kvm på Östermalm. KÖKET Klassiskt med moderna inslag, ritat av Martin Zetherström och Svante Bengtsson på 2BK Arkitekter. Mycket

Tänd lamporna med stil.

Tänd lamporna med stil. Tänd lamporna med stil. Interiördetaljen som många glömmer. Tänker du på strömbrytare, som något du bara använder för att tända och släcka lampor med? Eller vägguttag, som ett nödvändig ont för att få

TEXT ULRIKA LINDGREN FOTO MIKAEL DAMKIER. KÖKET ÄR HEMMETS HJÄRTA. Familjen gillar att laga mat och önskade en rejäl köksö att samlas kring.

TEXT ULRIKA LINDGREN FOTO MIKAEL DAMKIER. KÖKET ÄR HEMMETS HJÄRTA. Familjen gillar att laga mat och önskade en rejäl köksö att samlas kring. Magi MAGI VID SJÖN HEMMA HOS vid sjön Mathias och Christina hade länge drömt om att bygga ett riktigt magiskt hus, med alla de där detaljerna och funktionerna som de längtat efter. Och de visste redan

INRE FÖRFLYTTNINGAR. Jill och Ulf Ekberg ger en förnimmelse av rörelse

INRE FÖRFLYTTNINGAR. Jill och Ulf Ekberg ger en förnimmelse av rörelse Jill och Ulf Ekberg Keramik, måleri och skulptur Göteborgs Konstförening 10/5-1/6 INRE FÖRFLYTTNINGAR Jill och Ulf Ekberg ger en förnimmelse av rörelse Jill och Ulf Ekbergs skapande ger en förnimmelse

STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009

STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009 STOR STOR AMATÖRUTSTÄLLNING 9 16 maj 2009 Viveka Gardahl, Ann Helen Bengtsson, Martina Eriksson, Eva Fresk, Helga Gudding Östman, Hans Karlsson, Sara Karlsson, Gunilla Karlström, Lennart Melin, Anette

Kontinentalt på Österlen

Kontinentalt på Österlen inredning På sommaridylliska Österlen kryllar det av vackra hus. Ett av dem är med sina 100 år på nacken en stilsäker arkitekturpärla, och bakom den röda tegelfasaden gömmer sig ett vackert hem där inget

6 SvD MAGASINET HEMMA HOS. SvD lördag 16 juni 2012 KÄRLEK OCH KERAMIK

6 SvD MAGASINET HEMMA HOS. SvD lördag 16 juni 2012 KÄRLEK OCH KERAMIK 6 SvD MAGASINET HEMMA HOS KÄRLEK OCH KERAMIK Utifrån är det ett ytterst ordinärt tegelhus från 1970-talet. Inuti ett särdeles vackert hem fullt av konst och keramik. Följ med till konstnärsparet Lisa och

Detaljrik husdröm INREDNING

Detaljrik husdröm INREDNING Detaljrik husdröm Trots att familjen Johnsen-Wanderoy inte flyttade mer än någon kilometer blev skillnaden total. De lämnade 90-talsparhuset för att flytta in i den nybyggda villan, som de själva varit

BRA DAG. I DIN BUTIK.

BRA DAG. I DIN BUTIK. NYHETER, MÖJLIGHETER OCH DESIGNUTTRYCK 2016 A N L E D N I N G A R T I L L E N BRA DAG. I DIN BUTIK. Nästa års nyheter handlar om förbättringar, möjligheter och utvecklade designuttryck. Vi kan också presentera

HUSBYGGET Bygga nytt hus? Ett stort och omfattande projekt, och också väldigt roligt. Allt om Villor&Hus frågade

HUSBYGGET Bygga nytt hus? Ett stort och omfattande projekt, och också väldigt roligt. Allt om Villor&Hus frågade Arkitektens bästa tips inför HUSBYGGET Bygga nytt hus? Ett stort och omfattande projekt, och också väldigt roligt. Allt om Villor&Hus frågade Tony Sundberg, arkitekt SAR/MSA på Sävsjö Trähus, om hans bästa

En balansakt. familjehemmet

En balansakt. familjehemmet 50 inredning En balansakt Förr om åren kom Köpenhamnsborna hit för att få se ryska, fina damer. I dag är huset ett modernt familjehem där en balans mellan ytterligheter karaktäriserar inredningen. STYLING

Att använda sig av sin intuition och tala med Änglarna

Att använda sig av sin intuition och tala med Änglarna Att använda sig av sin intuition och tala med Änglarna En guide hur du kan använda dig av orakelkort för att träna upp din intuition. av Carina Jansson, goacarina@gmail.com Certifierad Oracle Messenger

KulturSkåne. Konstkansliet. Vikten av konst

KulturSkåne. Konstkansliet. Vikten av konst KulturSkåne Konstkansliet Vikten av konst Konsten är en garant för mental hälsa Ebba Matz/ BUS 2005 sa den 87-åriga fransk-amerikanska konstnären Louise Bourgeois när hon intervjuades i Nike för Sveriges

Han som älskade vinden

Han som älskade vinden Draken är färdig hos smeden Torbjörn Nilsson i Råby. Jörgens lilla blå MG Midget får också vara med på bild. Han som älskade vinden Det var en gång en man som tyckte om det som rörde sig. Han älskade vinden

Dödskallar, dukade bord och andra saker Tema 1: Kan saker betyda något?

Dödskallar, dukade bord och andra saker Tema 1: Kan saker betyda något? Dödskallar, dukade bord och andra saker Tema 1: Kan saker betyda något? Nationalmuseums samlingar kan användas på många olika sätt i undervisningen i bland annat svenska, historia, samhällskunskap och

WALLPAPERS BY SCANDINAVIAN DESIGNERS 4 formgivare. 12 mönster. 36 tapeter.

WALLPAPERS BY SCANDINAVIAN DESIGNERS 4 formgivare. 12 mönster. 36 tapeter. WALLPAPERS BY SCANDINAVIAN DESIGNERS 4 formgivare. 12 mönster. 36 tapeter. nu sätter vi skandinaviska klassiker på väggen 1950-talet var efterkrigstidens era då funktionalism och minimalism var trendsättande.

Hans Gedda på Nationalmuseum/Konstakademin 13/2 2014 Visning och arbete i ateljen

Hans Gedda på Nationalmuseum/Konstakademin 13/2 2014 Visning och arbete i ateljen Hans Gedda på Nationalmuseum/Konstakademin 13/2 2014 Visning och arbete i ateljen Vi började med att titta på de klassiska skulpturerna som finns i entréhallen för en kort introduktion av platsen och vad

fångar Eva våren Eva Blixmans fotoblogg är minst sagt välbesökt upp

fångar Eva våren Eva Blixmans fotoblogg är minst sagt välbesökt upp galleri eva blixman Eva fångar våren Våren är på gång och det är hög tid att putsa upp fotoprylar som kan ha samlat damm under vintern. Och vad kan passa bättre som nystart än att fotografera vårens blommor?

5 STEG TILL DITT UNIKA KONSTVERK

5 STEG TILL DITT UNIKA KONSTVERK 5 STEG TILL DITT UNIKA KONSTVERK 1 Bygga din berättelse och bildens koncept 2 Förberedelser 3 Fotografering 4 Avancerat digitalt hantverk 5 Visning och leverans För att skapa ett unikt konstverk berättandes

Randboken. - din kompletta guide för ränder i hemmet.

Randboken. - din kompletta guide för ränder i hemmet. Randboken - din kompletta guide för ränder i hemmet www.durosweden.se Vilken rand passar dig? Svårt att veta hur du snabbt och enkelt kan förändra ditt hem? Svaret är enkelt, med ränder! Horisontella,

INSPIRATIONEN KOMMER FRÅN EN MORGON VID KALMARSUND

INSPIRATIONEN KOMMER FRÅN EN MORGON VID KALMARSUND INREDNINGSKONCEPT MIJA KINNING INSPIRATIONEN KOMMER FRÅN EN MORGON VID KALMARSUND På tv har vi sett henne åka land och rike runt för att inreda svenska hem. När vi bad henne inreda nya Brf Riggen på Varvsholmen

Aritco Villahissar. Inspiration för ditt hem.

Aritco Villahissar. Inspiration för ditt hem. Aritco Villahissar. Inspiration för ditt hem. Foto www.willanordic.se 2 Höj livskvalitén. En villahiss betyder så mycket mer än att transportera sig från en våning till en annan. Det handlar om att njuta

Jag fångar er kärlek, glädje och personlighet och ger er minnen för livet. Bröllop 2015

Jag fångar er kärlek, glädje och personlighet och ger er minnen för livet. Bröllop 2015 Jag fångar er kärlek, glädje och personlighet och ger er minnen för livet Bröllop 2015 Ert Bröllop & Er fotograf En bröllopsdag är en av de lyckligaste dagarna i våra liv. Med er under den dagen vill ni

Bussarna kommer gå (allting rullar på). Dagen då mitt hjärta slutar slå. Bussarna kommer gå (allting rullar på). Dagen då mitt hjärta slutar slå.

Bussarna kommer gå (allting rullar på). Dagen då mitt hjärta slutar slå. Bussarna kommer gå (allting rullar på). Dagen då mitt hjärta slutar slå. ALBUM: NÄR JAG DÖR TEXT & MUSIK: ERICA SKOGEN 1. NÄR JAG DÖR Erica Skogen När jag dör minns mig som bra. Glöm bort gången då jag somna på en fotbollsplan. När jag dör minns mig som glad inte sommaren då

klassisk vinterskrud villa i belysning heta kaxigt i färg lys upp din trädgård arkitektritat på landet renoveringstips skapa egna grupper

klassisk vinterskrud villa i belysning heta kaxigt i färg lys upp din trädgård arkitektritat på landet renoveringstips skapa egna grupper FÖR DIG SOM SKA BYGGA om OCH RENOVERA! VÅRT NYA HUS Nr.12 2012 belysning lys upp din trädgård teveprofilen Andrea engsäll inreder med detaljer vinterväxter skapa egna grupper 14 heta kaminer GÖR om köket

Ett hus med utsikt över ångbåtar

Ett hus med utsikt över ångbåtar Sköna RUM Ett hus med utsikt över ångbåtar Drömhuset blev deras Egentligen skulle de fortfarande bo i sin nybyggda villa några kilometer bort. Om inte 1800-talshuset de sneglat på i över 15 år plötsligt

Idag ska jag till djurparken! Wow vad kul det ska bli. Det var 2 år sedan jag var där sisst? Hur gammal var Rut då?

Idag ska jag till djurparken! Wow vad kul det ska bli. Det var 2 år sedan jag var där sisst? Hur gammal var Rut då? MATTE PÅ ZOO HEJSAN! Jag heter Mattias och jag är 8 år. Jag kallas Matte, det har jag gjort sedan jag var väldigt liten. Jag har tre syskon. Elin, Matilda och Rut. Elin är två år mindre än mig. Matilda

Huset har fem olika in- och utgångar.

Huset har fem olika in- och utgångar. Huset har fem olika in- och utgångar. Vitt & svart uppe på berget Strax utanför Jönköping uppe på en kulle och med magnifik utsikt över Vättern har Maria och Daniel byggt ett spännande kubistiskt hus i

Skräddarsydd nyfunkis

Skräddarsydd nyfunkis Skräddarsydd nyfunkis Familjen Engdahl hade tröttnat på att lappa och laga sin 1970-talsvilla. De ville bygga nytt men bara under förutsättning att de själva fick vara med och bestämma över husets planlösning,

GENOMTÄNKTA BOSTÄDER. Intill den pampiga Skvallereken i Ektorp skapas nu 67 smakfulla och välplanerade bostadsrätter om 1-4 rum och kök.

GENOMTÄNKTA BOSTÄDER. Intill den pampiga Skvallereken i Ektorp skapas nu 67 smakfulla och välplanerade bostadsrätter om 1-4 rum och kök. 4 Oakhouapplese GENOMTÄNKTA BOSTÄDER Intill den pampiga Skvallereken i Ektorp skapas nu 67 smakfulla och välplanerade bostadsrätter om 1-4 rum och kök. fasaden 7 Oakhouapplese Bild område I Ektorp har

Drömmen om ett vackrare hem

Drömmen om ett vackrare hem Drömmen om ett vackrare hem 1 Vår kärlek till trä har sin förklaring Vårt företag har byggt trappor i det lilla inlandssamhället Norsjö i Västerbotten sedan 1923. Det är ganska enkelt att förstå varifrån

VÄLKOMMEN TILL ESKILSTUNA KONSTMUSEUM

VÄLKOMMEN TILL ESKILSTUNA KONSTMUSEUM VÄLKOMMEN TILL ESKILSTUNA KONSTMUSEUM Denna handledning är framtagen med förhoppning att ge pedagogiska ingångar till våra tillfälliga utställningar. Handledningen finns tillgänglig på eskilstuna.se/konstmuseet

Resultat totalt Tyck till om Konsthallen 2019

Resultat totalt Tyck till om Konsthallen 2019 Resultat totalt Tyck till om Konsthallen 2019 2019-06-26 1. Vilken utställning besöker du nu? Varde ljus 33 30 Mellan Konst & Verklighet 27 24,5 Vårsalongen 26 23,6 Kulturskolans bildelever 8 7,3 Bosse

KÄLLEMO MÄSSMONTER 2014

KÄLLEMO MÄSSMONTER 2014 VÄLKOMMEN... till min portfolio där du kan se ett urval av projekt som jag genomfört under mina studier. Jag heter Marie Borgquist och brinner för färg och form. Min passion för kreativitet har funnits

LUYA LULLA HOUSE. Presentation av Arkitekturprojekt november 2012 Lunds Konst och Designskola. Josephine Roubert

LUYA LULLA HOUSE. Presentation av Arkitekturprojekt november 2012 Lunds Konst och Designskola. Josephine Roubert Presentation av Arkitekturprojekt november 2012 Lunds Konst och Designskola Projekt rumsgestaltning med arkitektur. LUNDS KONST & DESIGNSKOLA Arkitekturprojektet går ut på att studera och formge en mindre

TREND RAPPORT HÖST/ VINTER

TREND RAPPORT HÖST/ VINTER TREND RAPPORT HÖST/ VINTER 2016 Add beauty to your home I en otrygg värld som är alltmer global och snabbrörlig ser vi att hemmet som symbol växer sig ännu starkare och att tiden tillsammans med nära och

NYANS FILM 2015-04-26. EN UPPSTIGNING Ett kortfilmsmanus av Marcus Berguv. Tredje versionen. Kontakt: nyansfilm@marcusberguv.se +46 702 92 03 36

NYANS FILM 2015-04-26. EN UPPSTIGNING Ett kortfilmsmanus av Marcus Berguv. Tredje versionen. Kontakt: nyansfilm@marcusberguv.se +46 702 92 03 36 NYANS FILM 2015-04-26 EN UPPSTIGNING Ett kortfilmsmanus av Marcus Berguv Tredje versionen Kontakt: nyansfilm@marcusberguv.se +46 702 92 03 36 1. EXT. BALKONGEN- DAG, 70 år, står på balkongen, rökandes

DET ARKEOLOGISKA ÄVENTYRET

DET ARKEOLOGISKA ÄVENTYRET DET ARKEOLOGISKA ÄVENTYRET Gabriel Orozco, Sköldpaddsten, 2013 Gabriel Orozco. Courtesy of the artist and the Marian Goodman Gallery, New York. Foto: Markus Tretter/Kunsthaus Bregenz Tidsåtgång: cirka

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE funktion, konstruktion och estetik Bord 1 Skydd mot vind, fukt och kyla Vi som bor långt norrut på jordklotet har alltid behövt skydda oss mot kyla. För länge

Konstnärer sommaren 2018

Konstnärer sommaren 2018 Nyhetsbrev juni Hej! Vi närmar oss sommaren, syrenerna har blommat ut och när jag i dagarna var i Danmark stod flädern i full blom. Med sommaren kommer också en hektisk, men rolig tid, för oss. 29 juni

EKERUM KONSTHALL 2015

EKERUM KONSTHALL 2015 EKERUM KONSTHALL 2015 Konst i världsklass på Ekerum Konsthall! Det är nu 23 år sedan vi öppnade Ekerum Konsthall vid det naturskönt belägna Ekerum Golf & Resort på Öland. Sedan starten har vi satsat på

När du går runt i utställningarna kommer du att se några personer som jobbar på museet, nämligen våra värdar.

När du går runt i utställningarna kommer du att se några personer som jobbar på museet, nämligen våra värdar. Språkrunda För dig som vill träna svenska på Moderna Museet Malmö Hej och välkommen till Moderna Museet Malmö! Här kommer du att ha möjlighet att titta på konst och uppleva den på ditt eget sätt samtidigt

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11. Förmågor som tränas. Forfattare: Mette Vedsø

Lärarmaterial. Vad handlar boken om? Mål från Lgr 11. Förmågor som tränas. Forfattare: Mette Vedsø sidan 1 Forfattare: Mette Vedsø Vad handlar boken om? Kamals morfar är död så Kamals mormor ska flytta hem till dem. Mormor ska bo i Kamals rum vilket betyder att Kamal måste dela rum med brorsan Omar

Stilsäkra solskydd med skön effekt

Stilsäkra solskydd med skön effekt 72 Stilsäkra solskydd med skön effekt PERSIENNER Idag är persienner mer än bara något du fäller ned vid läggdags. Det handlar om färg, form och stil. Idén är att mixa och matcha: plocka upp en färg från

Prisad färg 2014. tävlingsbidrag av Eva Sundman

Prisad färg 2014. tävlingsbidrag av Eva Sundman Prisad färg 2014 tävlingsbidrag av Eva Sundman Inspiration från 5 olika decennier: Jag använde mig av internet, olika köksböcker och vänner som har bra minne för vad som har varit modernt genom åren. 60-tal:

FÄRG förnyar ditt hem

FÄRG förnyar ditt hem FÄRG förnyar ditt hem Innehåll FÄRG Inred med färger Sida 5 Nordisk svalka - naturlig stillhet Sida 7 New York stil - en lite råare miljö Sida 9 DOMESTIC Standard Sida 11 Målning - grundläggande råd Sida

GUIDE 5 STEG TILL FRAMGÅNGSRIK DISPLAY I DIN BUTIK

GUIDE 5 STEG TILL FRAMGÅNGSRIK DISPLAY I DIN BUTIK GUIDE 5 STEG TILL FRAMGÅNGSRIK DISPLAY I DIN BUTIK Om du är stressad och inte har tid att läsa hela texten om hur du ska lyckas med display och skyltning kan du kontakta oss direkt istället. Vi hjälper

Erik på fest Lärarmaterial

Erik på fest Lärarmaterial sidan 1 Författare: Torsten Bengtsson Vad handlar boken om? Erik ska på fest hos Lea. Erik längtar för han är lite kär i henne. Erik ger en vampyrmask till Lea i present. De äter tårta, glass och godis.

Äppellunden Brantevik

Äppellunden Brantevik Äppellunden Brantevik Nära havet. I ett fiskeläge strax söder om Simrishamn. Mitt i en äppelodling. Där har arkitekten Lillemor Husberg ritat och byggt ett hus. Ett ovanligt hus. Stramt och resligt. Ett

Oscarssons. i småland

Oscarssons. i småland Oscarssons Möbel design & Tillverkning i småland 1 2 Besök vår webb! www.oscarssonsmobel.se Genuint & äkta Vi har valt att inte tumma på den kvalitet som svensk tillverkning ger. Vi använder ek som fått

TIDEN. I Sverige passar man tiden. Det är mycket viktigt att komma i rätt tid.

TIDEN. I Sverige passar man tiden. Det är mycket viktigt att komma i rätt tid. TYPISKT SVENSKT TIDEN I Sverige passar man tiden. Det är mycket viktigt att komma i rätt tid. SKA VI TA EN FIKA? Jag gillar ordet FIKA. Man sitter tillsammans, dricker en kopp kaffe eller te, äter en bulle

Minimalism med känsla. text Malin Crafoord foto Tove Falk-Olsson

Minimalism med känsla. text Malin Crafoord foto Tove Falk-Olsson Stora fönster. För att få in maximalt med dagsljus men samtidigt undvika insyn har endast den nedersta halvan av fönsterglasen frostats. Badkar från Duravit och handduksvärmare från Bryan Perry. Handdukar,

LEKFULLT I LINNEABORG

LEKFULLT I LINNEABORG Den lilla hallen på övervåningen fungerar som arbetsplats och binder samman husets tre sovrum. Skrivbordet är gjort av golvplankor som blev över vid renoveringen och är målade med griffeltavelfärg, dels

Värderingskartlägging. Vad är värderingar?

Värderingskartlägging. Vad är värderingar? Värderingskartlägging. Vad är värderingar? Man kan säga att värderingar är frågor som är grundläggande värdefullt för oss, som motiverar och är drivkraften bakom vårt beteende. De är centrala principer

Om författaren. Om boken. Namn Aron Ålder 9 år Intressen Fotboll och mat Klass 3b Tack till Love Dohns Josef Sahlin

Om författaren. Om boken. Namn Aron Ålder 9 år Intressen Fotboll och mat Klass 3b Tack till Love Dohns Josef Sahlin Om författaren Namn Aron Ålder 9 år Intressen Fotboll och mat Klass 3b Tack till Love Dohns Josef Sahlin Om boken Klara är elva år och har en kompis som heter Amanda. Det finns en dum kille som heter Tobias.

TREND REPORT SPRING SUMMER

TREND REPORT SPRING SUMMER TREND REPORT SPRING SUMMER 2016 Add beauty to your home I en otrygg omvärld, ser vi hur intresset för hemmet växer sig allt starkare. Inredning har blivit både viktigare och mer komplicerat. Med ett seriöst

Konst i Värdens Park under 2014-2015 Presentation av medverkande konstnärer

Konst i Värdens Park under 2014-2015 Presentation av medverkande konstnärer Konst i Värdens Park under 2014-2015 Presentation av medverkande konstnärer Kerstin Dahl Norén Medverkar med konstverket Vintergatan har sin gång i diabas Jag är skulptör och konstnär från Borås och mina

Jag är 41 81 51 yngre än 10 år 10-13 år 14-17 år 18-20 år. Jag deltar i 167 12 musik bildverkstan musikal

Jag är 41 81 51 yngre än 10 år 10-13 år 14-17 år 18-20 år. Jag deltar i 167 12 musik bildverkstan musikal Elevenkät Våren 2012 Genomfördes under mars 2012 Antal svar: 186 Jag är 116 70 flicka pojke Jag är 41 81 51 yngre än 10 år 10-13 år 14-17 år 18-20 år 13 Jag deltar i 167 12 musik bildverkstan musikal 10

Nordsjö inomhus. Kulörguide

Nordsjö inomhus. Kulörguide Nordsjö inomhus Kulörguide Kulörkänslor Öppna upp dörren till ditt hem och känn hur din stil och personlighet gör ett tydligt avtryck. Om du inte riktigt är där än så är det enkelt att förändra med några

undersökning vart tar min energi vägen- tar vägen! Är ditt hushåll Expert eller Nybörjare på att spara energi?

undersökning vart tar min energi vägen- tar vägen! Är ditt hushåll Expert eller Nybörjare på att spara energi? vart tar min energi vägen- undersökning Är ditt hushåll Expert eller Nybörjare på att spara energi? Svara på några enkla frågor och se vart energin tar vägen! www.energismartagrannar.se Med denna vart

tydliga tecken från kina

tydliga tecken från kina tydliga tecken från kina När Charlotte äntligen fick inreda en egen lägenhet i Stockholm utgick hon från en jättelik kinesisk 1800-talsmålning, hämtad från föräldrarnas vind. Det blev ett harmoniskt giftermål

förslag till en platsspecifik konstnärlig gestaltning Astrid Göransson molkom2014.wordpress.com

förslag till en platsspecifik konstnärlig gestaltning Astrid Göransson molkom2014.wordpress.com förslag till en platsspecifik konstnärlig gestaltning Astrid Göransson molkom2014.wordpress.com INNEHÅLL 2 3 6 11 15 16 inledning Träden talar fröken Onödig Molkom 2014 genomförande kontakt 1 INLEDNING

FRITID PÅ PÅLAR 8 TIMRAT I ÖRKELLJUNGA

FRITID PÅ PÅLAR 8 TIMRAT I ÖRKELLJUNGA PÅ PÅLAR. Från sitt hus kan Allan och Ann Glud blicka ut över en liten konstgjord sjö. Fritidsvillan står på pålar så att den nästan ser ut att sväva. HENNING LARSEN, DANSK MEGAARKITEKT, HAR RITAT 54 CEDERKLÄDDA

Monica Månsson. Alla som undervisar är präglade av sina personligheter och. akvarellen 3/09. Snäcka från Koster och kykladiskt souvenirhuvud.

Monica Månsson. Alla som undervisar är präglade av sina personligheter och. akvarellen 3/09. Snäcka från Koster och kykladiskt souvenirhuvud. Monica Månsson Snäcka från Koster och kykladiskt souvenirhuvud. Det är precis trettio år sedan som Monica Månsson, 23 år gammal, började undervisa i akvarell. Då hade hon redan målat på allvar i fem år

*!3I8B6A-jabjae!:P;K;o;l;s

*!3I8B6A-jabjae!:P;K;o;l;s SÄLJS LÖRDAG FREDAG 18 24 APRIL 2015. NR 16. PRIS: 19 KRONOR. Våga färg! Knalliga toner i alla rum GRILLAT! Smaker från Medelhavet Kött, fisk & goda tillbehör SVERIGES MEST KÖPTA inrednings- MAGASIN MAT

CHARLOTTE HENRIKSSON, FORMGIVARE HAND

CHARLOTTE HENRIKSSON, FORMGIVARE HAND FÖR MIG ÄR HAND EN SYMBOL FÖR KÄRLEK. SMYCKEN TILL DEN PERSON DU ÄLSKAR ALLRA MEST. TIDLÖS OCH STILFULL DESIGN MED UNIKA DETALJER LADDADE MED KÄRLEK. DEN NYA KOLLEKTIONEN FÖR HAND SKALL LEVA ETT LYCKLIGT,

röst hörd arkitekturprojekt stadsp arken lund TAL I KVADRAT

röst hörd arkitekturprojekt stadsp arken lund TAL I KVADRAT röst hörd arkitekturprojekt stadsp arken lund TAL I KVADRAT LUNDS KONST- OCH DESIGNSKOLA Projekt rumsgestaltning med arkitektur. LUNDS KONST & DESIGNSKOLA Arkitekturprojektet går ut på att studera och

Svenskar bråkar och slösar mest i Norden på grund av oordning hemma

Svenskar bråkar och slösar mest i Norden på grund av oordning hemma Pressmeddelande 2014-10-08 Elfa presenterar Förvaringsrapporten: Svenskar bråkar och slösar mest i Norden på grund av oordning hemma Ett stökigt hem skapar oftare konflikter och problem i Sverige än i

& inspiration för solhöjden

& inspiration för solhöjden Paletten idéer & inspiration för solhöjden - Jag har en idé! Vi specialritar tre hustyper till Solhöjden. - Varför då? - För att vi kan skapa något riktigt unikt här! Resultatet; 34 stycken arkitektritade

Utblick av Aleksandra Stratimirovic. Förslag till konstnärlig gestaltning av Nipängens äldreboende, Bispgården

Utblick av Aleksandra Stratimirovic. Förslag till konstnärlig gestaltning av Nipängens äldreboende, Bispgården Utblick av Aleksandra Stratimirovic Förslag till konstnärlig gestaltning av Nipängens äldreboende, Bispgården Stockholm, 20 april, 2015 På uppdrag av Ragunda kommun, presenteras här att förslag till konstnärlig

Studentrapport från mitt utbyte

Studentrapport från mitt utbyte Partneruniversitet: Fudan University - Shanghai År/termin som du var på utbyte: VT 2019 Vilka kurser läste du och vad tycker du om kvaliteten på undervisningen vid värduniversitetet? Hur var det med studiekulturen

Någon mil väster om Karlskrona, Länge leve Tilda Winge! Den vackra omgivningen ger mig energi och skaparglädje

Någon mil väster om Karlskrona, Länge leve Tilda Winge! Den vackra omgivningen ger mig energi och skaparglädje Den vackra omgivningen ger mig energi och skaparglädje Länge leve Tilda Winge! Skön lantstil i sommarträdgård Någon mil väster om Karlskrona, utefter en slingrande grusväg, kantad av hundraåriga ekar och