Fibernät. Del 1 Kompletta system för fiberoptiska nät

Storlek: px
Starta visningen från sidan:

Download "Fibernät. Del 1 Kompletta system för fiberoptiska nät"

Transkript

1 Fibernät Del 1 Kompletta system för fiberoptiska nät

2 1 Melbye Skandinavia Sverige AB - Presentation - Kontaktinformation - Personal 2 Blåsfiber- & Mikrokabelsystem - Tuber - Blåsfiber - Blåsutrustning 3 Minikabelsystem - Tuber - Mini- & Mikrokabel - Blåsutrustning 4 Fiberkabel - Inomhuskabel - Inom-/Utomhuskabel - Utomhuskabel 5 Terminerade er - Pigtails - Patchkablage - Fanouter 6 Installationsmateriel & Passiva Komponenter - Mellanstycken - Termineringsboxar - Splitters 7 Verktyg & Rengöring - Verktyg - Kontaktrengöring - Mikroskop 8 Fibersvetsar & Instrument - Fibersvetsar - OTDR - Mätinstrument 9 Aktiv Utrustning - Kundutrustning / Switch - Mediakonverterare - SFP / GBIC 10 Brunnar & Kanalisation - Kabelbrunnar - QA-kanaler - Varningsnät 11 Utbildning & Uthyrning - Utbildning - Uppstartsstöd - Uthyrning Melbye Skandinavia Norge AS Prost Stabelsvei 22 Postboks 160 NO-2021 Skedsmokorset Tlf Melbye Skandinavia Sverige AB Prästvägen 155 SE KAREBY Tlf Melbye Skandinavia Danmark A/S Jættevej DK-4100 Ringsted Tlf

3 Melbye Skandinavia Sverige AB - Presentation - Kontaktinformation 1- Personal Varmt välkomna till Melbye Skandinavia Sverige! Välkommen till vår Fibernätkatalog! Antingen läser du detta på webben och då har du redan hittat till den version du kan utnyttja mest! Det finns även en pappersvariant som är väldigt populär - men webb-versionen har många fördelar. Dels sparar den ju självklart på vår miljö och dessutom är det så underbart enkelt att hitta i den! Använd sökfältet uppe i högra hörnet i vår webbversion så får du upp alla sidor där just ditt sökord eller E-nummer finns, och du kan direkt klicka dig vidare till den sida där just den produkt du söker återfinns! Vi har under året bytt delar av vårt sortiment, men det är så finurligt att det gamla E-numret finns som tvärreferens längst ut till höger på samma rad i tabellen som den nya och aktuella produkten/e-numret. Du kan zooma, e-posta, skriva ut eller göra pdf-er direkt ur den här katalogen! Vill du spara hela katalogen så gör du det och notera då att den bara tar upp ca 4Mb på din hårddisk! Vi kommer uppdatera katalogen löpande under året. Den senaste versionen finns alltid på webben! Senaste datum syns längst ner till höger på respektive kapitel. Anledningen är att vissa kapitel ändras väldigt ofta, så därför har vi separerat uppdateringen per kapitel. Vi hoppas att vår produktkatalog ska kunna hjälpa Er att hitta de produkter ni söker till just Era projekt, och har Ni några frågor eller behöver hjälp med något så kontakta oss så hjälper vi mer än gärna till med vår kunskap. Melbye Skandinavia Melbye Skandinavia är en distributör av komponenter, totala produktkoncept och kompetens för byggnation av infrastruktur inom Elnät och Fibernät. Melbye Skandinavia samarbetar med ledande internationella producenter för att kunna erbjuda rätt produktlösningar till rätt pris för den skandinaviska marknaden. Historik Melbye Skandinavia Sverige AB etablerades 2001 genom en sammanslagning av Melbye Sverige AB och QA er AB förvärvades PHI International A/S där bland annat det svenska dotterbolaget PHI Fiberoptik AB ingick. Moderbolaget, Melbye Skandinavia A/S, har anor från 1907 och är ett familjeägt bolag med säte utanför Oslo. Organisation Melbye Skandinavia med huvudkontor utanför Oslo har idag dotterbolag i Norge, Sverige och Danmark med totalt ca 80 anställda. Verksamheten är uppdelad i två affärsområden, Energi och Telekom. Genom lokal närvaro och egen lagerhållning av de vanligaste produkterna står vi väl rustade för att tillgodose marknadens behov för byggandet av framtidens infrastruktur. Vår kanalstrategi är att skapa efterfrågan hos entreprenör och slutkund men att leverera tillsammans med grossist. 3

4 Ring oss Innesälj & Kundsupport Arne Pettersson Innesäljchef Telefon: Mobil: Annika Niklasson Innesälj Telefon: Gisela Norman Innesälj Telefon: Malin Forssmed Arwidson Innesälj Telefon: Försäljning Kaji Löwhagen Försäljningschef Elnät Mobil: Lars Wallin Säljare Elnät Mobil: Pernilla Maxon-Persson Projektsamordnare Telefon: Lennart Rehnström Regionschef Norrland Mobil: Conny Rosén Försäljningschef Fibernät Telefon: Mobil: Östen Kohlén Säljare Fibernät Mobil: Patrick Berggren Säljare Fibernät Telefon: Mobil: Mikael Oresten Säljare Fibernät Mobil: Markus Gustafsson Säljansvarig Brunnar & Kanalisation Telefon: Mobil: Patrik Ekberg Business Director Chambers & Ducts Mobil:

5 Ledning Lars Arberg VD Telefon: Mobil: och Marknad Tommy Olsson Nordisk chef Fiber Mobil: Raoul Afzelius specialist Elnät Mobil: Claes Brånskog Nordisk chef Aktiv Utrustning Mobil: Anna-Carin Lindekrantz Marknadsassistent Mobil: Ekonomi & Administration Erik Niklasson Ekonomichef Telefon: Susanne Sjöland Ekonomi & Administration Telefon: Inköp & Logistik Annakarin Hedberg Inköpsansvarig Telefon: Håkan Lindblad Inköp & Logistik Jönköping Telefon: Kristian Havel Lagerchef Kareby Telefon: Jens Kjaer Lager Kareby Telefon:

6 Huvudkontor & Lager Melbye Skandinavia Prästvägen KAREBY Tel: Fax: Säljkontor & Lager Melbye Skandinavia Österängsvägen JÖNKÖPING Tel: Fax: Melbye Skandinavia Norge AS Prost Stabelsvei 22 Postboks 160 NO-2021 Skedsmokorset Tlf Melbye Skandinavia Sverige AB Prästvägen 155 SE KAREBY Tlf Melbye Skandinavia Danmark A/S Jættevej DK-4100 Ringsted Tlf

7 Blåsfiber- och Mikrokabelsystem - Tuber - Blåsfiber - Mikrokabel - Tillbehör - Skarvprogram 2- Blåsutrustning Blåsfiber & Mikrokabel en lösning för anslutningsnätet. Anslutningsnätet ansluter enskilda kunder (abonnenter) eller kundgrupper till en anslutningsnod. Nätet kan omfatta allt från ett nät inom ett hus, till nät inom flera hus och mellan dessa hus. Anslutningsnätet kan alltså omfatta ett område med flerfamiljsbostäder, radhus, villor, industrilokaler, skolor, sjukhus eller ett kontorskomplex. Varje anslutningsnät är på sitt sätt unikt och kräver därför en noggrann planering för att optimera nätstrukturen mot investeringskostnaden. För att få den skalbarhet och uppgraderingsmöjlighet som krävs i anslutningsnätet passar en blåsfiberlösning utmärkt. Melbyes blåsfibersystem gör det möjligt att bygga flexibla och kostnadseffektiva fiberoptiska anslutningsnät med lång livslängd. De små fiberpaketen installeras snabbt och enkelt i mikrokanalisationen med hjälp av luft. Installationstekniken att med hjälp av luft installera fiber gör det möjligt att enkelt uppgradera eller byta fiber i framtiden, det är också mer skonsam för fibern än de äldre installationsmetoderna. Du väljer mellan 2F, 4F, 8F eller 12F paket beroende på vad som skall anslutas, ett företag har kanske idag ett större behov än en privatkund. Mikrokanalisationen finns i tre olika varianter för olika installationsmiljöer och med olika konfigurationer, antal primärtuber. Primärtuberna är tillverkade i polyeten och har ett innerskikt av lågfriktionsmaterial som tillsammans med fiberpaketens yttre skikt ger mycket lågt friktion. Fiberpaketen kan installeras upp till 1000m och behöver inte skarvas då man istället skarvar tuber och sedan blåser paketen hela sträckan från anslutningsnoden till abonnenten. 7

8 Mikrodukter för direktförläggning i mark med aluminium eller svälltejp. DB-tuber (Direct Buried = direktförlagda i mark) Förläggning: Användningsområde: Direkt i mark Kanalisation för blåsfiber och mikrokabel i anslutningsnätet. Konstruktion: 1. Slitssnöre (ripcord) 2. Primärtuber 5/3,5mm, med ett inre skikt av lågfriktionstyp 3. Aluminiummantel eller svälltejp* 4. Inre svart HDPE-mantel (Orange för DB1) 5. Yttre orange HDPE-mantel * Utöver DB1 kan även DB2-DB24 beställas med svälltejp. Innehåller upp till 24 mikrotuber med dimensionen 5/3,5mm samt för DB24 även en mikrotub 10/8mm. Tuberna är tillverkade som ett lågfriktionsrör och har ett inre skikt speciellt utvecklat för att minska friktionen mot fibern. Tuberna är genomskinliga så att innehållet i tuben blir synligt. För att kunna identifiera tuberna har de olika färger samt är numrerade. I varje tub kan upp till 12 fiber installeras. Mikrotuberna skyddas mot vatten och mekaniska belastningar av en aluminiumbarriär, samt två HDPE-skikt. Undantaget är DB1 med svälltejp, den har bara ett HDPE-skikt. Det inre HDPE skiktet är ca 1,6 mm och det yttre ca 3mm. DB2-DB24 har minst ett slitssnöre innanför det inre HDPE-skiktet för att kunna öppna upp röret utan att skada tuberna. Tuberna är halogenfria DB1 DB1 DB2 DB4 DB7 DB12 DB19 DB24 Svälltejp Aluminium DB1 Ytterdiameter Min. böjradie Max. dragkraft (N) Max. tryck (kn) Vikt (g/m) Ersätter/ Motsvarande DB1 5/3,5MM OR SVÄLL 500M/1000M ,5 64,5 Svälltejp DB1 5/3,5MM OR ALU 500M 10, ,5 86,3 Alu DB1 5/3,5MM OR ALU 2000M 10, ,5 86,3 Alu DB2 DB4 DB7 DB12 DB19 DB DB2 5/3,5MM OR ALU 500M 11,5x16, ,7 Alu DB2 5/3,5MM OR ALU 2000M 11,5x16, ,7 Alu DB4 5/3,5MM OR ALU 500M 18, ,0 Alu DB4 5/3,5MM OR ALU 2000M 18, ,0 Alu DB7 5/3,5MM OR ALU 500M 22, ,3 Alu DB7 5/3,5MM OR ALU 2000M 22, ,3 Alu DB12 5/3,5MM OR ALU 500M 28, ,8 Alu DB12 5/3,5MM OR ALU 2000M 28, ,8 Alu DB19 5/3,5MM OR ALU 500M 32, ,9 Alu DB19 5/3,5MM OR ALU 2000M 32, ,9 Alu DB24 5/3,5+1x10/8MM OR ALU 500M 37, ,3 Alu DB24 5/3,5+1x10/8MM OR ALU 2000M 37, ,3 Alu Rören är metermärkta. Färg- och siffermärkning av tuber se diagram ovan. Primärtub 5/3,5mm Fuktspärr Ytterdiameter Innerdiameter Används för att skarva mikrokanalisation i brunnar och skåp. Min. böjradie Max. dragkraft (N) Max. tryck (kn) Vikt (g/m) Ersätter/ Motsvarande Primärtub 5/3,5mm 500m/trm VIT 5 3, ,7 9,

9 Mikrodukter för förläggning i annat rör. SD-tuber (Sub Duct = förläggning i subrör, eller annat rör) Förläggning: Användningsområde: I annat skydd, subrör Kanalisation för blåsfiber och mikrokabel i anslutningsnätet. Konstruktion: 1. Slitssnöre (ripcord) 2. Primärtuber 5/3,5 mm, med ett inre skikt av lågfriktionstyp 3. Aluminiummantel 4. Yttre svart HDPE-mantel Innehåller upp till 24 mikrotuber med dimensionen 5/3,5mm samt för SD24 även en mikrotub 10/8mm. Tuberna är tillverkade som ett lågfriktionsrör och har ett inre skikt speciellt utvecklat för att minska friktionen mot fibern. Tuberna är genomskinliga så att innehållet i tuben blir synligt. För att kunna identifiera tuberna har de olika färger samt är även numrerade. Mikrotuberna skyddas av en aluminiumbarriär för skydd mot vatten samt ett 1,6mm yttre HDPE-skikt. Rör innehållande 1, 4 och 7 tuber kan blåsas in i ett lågfriktionsrör precis som en vanlig optokabel. Minst ett slitssnöre ligger innanför HDPE-skiktet för att kunna öppna upp röret utan att skada tuberna. Tuberna är halogenfria SD1 SD2 SD4 SD7 SD12 SD19 SD24 Ytterdiameter Min. böjradie Max. dragkraft (N) Max. tryck (kn) Vikt (g/m) Ersätter/ Motsvarande SD1 5/3,5MM SVART ALU 500M 8, ,3 Alu SD1 5/3,5MM SVART ALU 2000M 8, ,3 Alu SD2 5/3,5MM SVART ALU 500M 8,4x13, ,0 Alu SD2 5/3,5MM SVART ALU 2000M 8,4x13, ,0 Alu SD4 5/3,5MM SVART ALU 500M 15, ,0 Alu SD4 5/3,5MM SVART ALU 2000M 15, ,0 Alu SD7 5/3,5MM SVART ALU 500M 18, ,5 Alu SD7 5/3,5MM SVART ALU 2000M 18, ,5 Alu SD12 5/3,5MM SVART ALU 500M 23, ,2 Alu SD12 5/3,5MM SVART ALU 2000M 23, ,2 Alu SD19 5/3,5MM SVART ALU 500M 27, ,9 Alu SD19 5/3,5MM SVART ALU 2000M 27, ,9 Alu SD24 5/3,5+1x10/8MM SVART ALU 500M 33, ,9 Alu SD24 5/3,5+1x10/8MM SVART ALU 2000M 33, ,9 Alu Rören är metermärkta. Färg- och siffermärkning av tuber se diagram ovan. Primärtub 5/3,5mm Fuktspärr Ytterdiameter Innerdiameter Används för att skarva mikrokanalisation i brunnar och skåp. Min. böjradie Max. dragkraft (N) Max. tryck (kn) Vikt (g/m) Ersätter/ Motsvarande Primärtub 5/3,5mm 500m/trm VIT 5 3, ,7 9,

10 Mikrodukter för förläggning inomhus - ID. ID-tuber (Indoor Duct = förläggning inomhus) Förläggning: Användningsområde: Inomhus Kanalisation för blåsfiber och mikrokabel i anslutningsnät inomhus. Konstruktion: 1. Slitssnöre (ripcord) 2. 5/3,5 mm brandklassade, halogenfria tuber med ett inre skikt av lågfriktionstyp 3. Yttre mantel i brandklassat och halogenfritt material Innehåller upp till 24 mikrotuber med dimensionen 5/3,5 mm samt för ID24 även en mikrotub 10/8 mm Tuberna är tillverkade av halogenfritt och brandklassat material. Tuberna är tillverkade som ett lågfriktionsrör och har ett inre skikt speciellt utvecklat för att minska friktionen mot fibern. Innehåller ett slitssnöre för enkel åtkomst av tuberna. en är brandklassad enligt IEC , IEC , IEC , IEC (max 0,5%) samt BS EN ISO C ID1 Primärtub ID1 ID1 Förstärkt ID2 ID4 ID7 Ytterdiameter ID12 Min. böjradie Max. dragkraft (N) ID19 Max. tryck (kn) Vikt (g/m) ID24 Ersätter/ Motsvarande ID1 5/3,5MM Primärtub Vit 500M ,4 13, ID1 5/3,5MM Primärtub Vit 2000M ,4 13, ID1 5/3,5MM Förstärkt Vit 500M , ID2 ID4 ID7 ID12 ID19 ID ID2 5/3,5MM Vit 500M 12,4x7, ,4 79, ID2 5/3,5MM Vit 2000M 12,4x7, ,4 79, ID4 5/3,5MM Vit 500M 14,5x12, ,4 124, ID4 5/3,5MM Vit 2000M 14,5x12, ,4 124, ID7 5/3,5MM Vit 500M 17,4x16, ,4 182, ID7 5/3,5MM Vit 2000M 17,4x16, ,4 182, ID12 5/3,5MM Vit 500M 22,4x20, ,4 276, ID12 5/3,5MM Vit 2000M 22,4x20, ,4 276, ID19 5/3,5MM Vit 500M 26,7x26, ,4 398, ID19 5/3,5MM Vit 2000M 26,7x26, ,4 398, ID24 5/3,5+1x10/8MM Vit 500M ,4 532, ID24 5/3,5+1x10/8MM Vit 2000M ,4 532, Rören är metermärkta. Siffermärkning av tuber se diagram ovan. 10

11 Mikrodukter för förläggning inomhus - IDPE. IDPE-tuber (Indoor Duct = förläggning inomhus) Förläggning: Användningsområde: Inomhus Kanalisation för blåsfiber och mikrokabel i anslutningsnät inomhus. Konstruktion: 1. Slitssnöre (ripcord) 2. 5/3,5 mm halogenfria PE-tuber med ett inre skikt av lågfriktionstyp 3. Yttre mantel i brandklassat och halogenfritt material IDPE tuber är inomhustuber med en lägre brandklass än ID. Innehåller upp till 24 mikrotuber av PE med dimensionen 5/3,5 mm. Yttermanteln består av halogenfritt och brandklassat material. Tuberna är tillverkade som ett lågfriktionsrör och har ett inre skikt speciellt utvecklat för att minska friktionen mot fibern. Innehåller ett slitssnöre för enkel åtkomst av tuberna. en är brandklassad enligt IEC IDPE1 IDPE2 IDPE4 IDPE7 IDPE12 IDPE19 IDPE24 1 IDPE1 Ytterdiameter Min. böjradie Max. dragkraft (N) Max. tryck (kn) Vikt (g/m) ID1 5/3,5MM Primärtub Vit 500M ,4 13, ID1 5/3,5MM Primärtub Vit 2000M ,4 13, IDPE1 5/3,5MM Förstärkt Vit 500M ,4 45 IDPE IDPE2 5/3,5MM Vit 500M 12.4 x ,4 72 IDPE IDPE4 5/3,5MM Vit 500M ,4 108 IDPE IDPE7 5/3,5MM Vit 500M ,4 154 IDPE IDPE12 5/3,5MM Vit 500M ,4 228 IDPE IDPE19 5/3,5MM Vit 500M ,4 320 IDPE IDPE24 5/3,5MM Vit 500M ,4 385 Rören är metermärkta. Siffermärkning av tuber se diagram ovan. 11

12 Tjockväggig enkeltub för direktförläggning eller kanalisation Konstruktion: Tjockväggig enkeltub av HDPE, lågfriktion. Dimensioner: 7/3,5, 8/4 eller 10/5,5. Användningsområde: Som kanalisation i anslutningsnätet. Bundlade tjockväggiga tuber för direktförläggning eller kanalisation Konstruktion: Bundlade tjockväggiga tuber av HDPE, lågfriktion, med buntningsmantel av transparent MDPE. (Andra mantelfärger möjliga, även rillad på begäran.) Dimensioner: 7/3,5 eller 8/4mm. Användningsområde: Som kanalisation i anslutningsnätet. Bredd Höjd Mantel Max. dragkraft (N) Min. böjradie Horisontell Min. böjradie Vertikal Vikt (kg/m) Trumma (m) DBB 3x7/3,5 Transparent 22,2 8,2 0, , / DBB 4x7/3,5 Transparent 15,2 15,2 0, , / DBB 7x7/3,5 Transparent 22,2 20,3 0, , / DBB 12x7/3,5 Transparent 29,2 26,4 0, , /1000 Ytterdiameter ± 0,1 Bredd Höjd Innerdiameter ± 0,1 Mantel Min. böjradie Max. dragkraft (N) DBS (Direct Buried Single = direktförlagd singeltub) Max. dragkraft (N) Min. böjradie Horisontell Max. tryck (kn) Min. böjradie Vertikal Vikt (g/m) Vikt (kg/m) Trumma (m) BU DBS 7/3,5 Blå 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ DBS 7/3,5 Orange 7 3,5 105 TBA TBA 28, GN DBS 7/3,5 Grön 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ BN DBS 7/3,5 Brun 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ GY DBS 7/3,5 Grå 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ WH DBS 7/3,5 Vit 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ RD DBS 7/3,5 Röd 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ BL DBS 7/3,5 Svart 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ YE DBS 7/3,5 Gul 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ VT DBS 7/3,5 Violett 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ PK DBS 7/3,5 Rosa 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ AQ DBS 7/3,5 Turkos 7 3,5 105 TBA TBA 28,3 500/ DBS 8/4 Orange ,7 35, DBS 10/5,5 Orange 10 5, ,5 52, DBB (Direct Buried Bundle = direktförlagda bundlade tuber) DBB 3x8/4 Transparent 25,2 9,2 0, , DBB 4x8/4 Transparent 17,2 17,2 0, , DBB 7x8/4 Transparent 25,2 23,1 0, , DBB 12x8/4 Transparent 33,2 30,0 0, , Trumma (m) Primärtuber för inblåsning i traditionell optokanalisation Primärtuberna är tillverkade som ett lågfriktionsrör och har ett inre skikt speciellt utvecklat för att minska friktionen mot kabeln. Kan fås med ytterdiameter 5mm, 7mm, och i ett antal olika färger. (Finns även för 10mm eller 12mm - se kapitel 3 - Minikabelsystem.) Förläggning: Användningsområde: Konstruktion: 5/3,5 För inblåsning i lågfriktionskanalisation. Vid blåsning måste tuberna trycksättas för att inte skadas. Som kanalisation i anslutnings-, områdes- och ortsammanbindande nät. 5mm, 7mm, HDPE-tuber med ett inre skikt av lågfriktionstyp. Ytterdiameter Innerdiameter Min. böjradie Max. dragkraft (N) Max. tryck (kn) Vikt (g/m) Primärtub 5/3,5mm Vit 5 3, ,7 9,5 500 Trumma (m) 7/5, Primärtub 7/5,5mm Blå 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Orange 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Grön 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Brun 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Grå 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Vit 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Röd 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Svart 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Gul 7 5, ,7 14, Primärtub 7/5,5mm Violett 7 5, ,7 14, Andra konfigurationer kan beställas, kontakta oss för information. 12

13 Blåsfiber SM - nu med G.657A1! Blåsfiber för installation i mikrotuber, främst för 5/3,5mm tuber. Fibrerna är inkapslade i ett friktionsnedsättande akrylat som för SM är gult, för OM1 är rött och för OM2 och OM3 är blått. Akrylatet skyddar även fibrerna vid installation och avlägsnas enkelt utan specialverktyg. Enheten rymmer 2, 4, 8 eller 12 fiber och levereras på panna. SM 2F 4F 8F 12F Blåsfiber Singelmod G657.A1 (Low water peak) (Gult akrylat) Ytterdiameter Vikt (g/m) Ersätter / Motsvarande F BLÅSFIBER SM 2000M 1,02 ± 0,06 0, F BLÅSFIBER SM 6000M 1,02 ± 0,06 0, F BLÅSFIBER SM 2000M 1,02 ± 0,06 0, F BLÅSFIBER SM 6000M 1,02 ± 0,06 0, F BLÅSFIBER SM 2000M 1,40 ± 0,05 1, F BLÅSFIBER SM 4000M 1,40 ± 0,05 1, F BLÅSFIBER SM 2000M 1,55 ± 0,07 2, F BLÅSFIBER SM 4000M 1,55 ± 0,07 2, Blåsfiber MM Färgschema blåsfiber Fiber Färger 1 Blå 2 Orange 3 Grön 4 Röd 5 Violett 6 Grå 7 Gul 8 Brun 9 Svart 10 Vit 11 Rosa 12 Turkos Dämpning Kromatisk Dispersion Nolldispersionsvåglängd Nolldispersionskurvans lutning Cut-off våglängd (kabel) Modefältsdiameter Makroböjningsförluster Egenskaper EPFU G.657A1 0.4 db/km vid 1310 nm 0.3 db/km vid 1550 nm 3.5 ps/nm.km vid 1285 ~ 1330 nm 18.0 ps/nm.km vid 1550 nm 1300 ~ 1324 nm ps/nm².km 1260 nm 8.9 ± 0.5 µm vid 1310 nm 15 mm radie 10 varv Kärnans koncentricitetsfel 0.8 µm max db vid 1550 nm max. 1.0 db vid 1625 nm Cladding diameter 125 ± 1.0 µm Glasets ovalitet 1.0 % Coating diameter 245 ± 15 µm Proof test 100 kpsi MM Blåsfiber Multimod 62,5/125 OM1 (Rött akrylat) Ersätter / Ytterdiameter Vikt Motsvarande (g/m) OM1 MM Blåsfiber Multimod 50/125 OM3 (Blått akrylat) Ersätter / Ytterdiameter Vikt Motsvarande (g/m) OM F BLÅSFIB MM OM1 2000M 1,02 ± 0,06 0, / / F BLÅSFIB MM OM1 2000M 1,02 ± 0,06 0, / / F BLÅSFIB MM OM1 2000M 1,40 ± 0,05 1, / F BLÅSFIB MM OM1 2000M 1,55 ± 0,07 2, MM Blåsfiber Multimod 50/125 OM2 (Blått akrylat) Ersätter / Ytterdiameter Vikt Motsvarande (g/m) OM F BLÅSFIB MM OM2 2000M 1,02 ± 0,06 0, / / F BLÅSFIB MM OM2 2000M 1,02 ± 0,06 0, / / F BLÅSFIB MM OM2 2000M 1,40 ± 0,05 1, / F BLÅSFIB MM OM2 2000M 1,55 ± 0,07 2, F BLÅSFIB MM OM3 2000M 1,02 ± 0,06 0, F BLÅSFIB MM OM3 2000M 1,02 ± 0,06 0, F BLÅSFIB MM OM3 2000M 1,40 ± 0,05 1, F BLÅSFIB MM OM3 2000M 1,55 ± 0,07 2, Transmissionsegenskaper OM1 Fiber dimension: 62,5/125 µm Dämpning vid 850nm: 3,5 db/km Dämpning vid 1300nm: 1,0 db/km Bandbredd vid 850nm: 200 MHz.km Bandbredd vid 1300nm: 600 MHz.km Transmissionsegenskaper OM2 Fiber dimension: 50/125 µm Dämpning vid 850nm: 2,6 db/km Dämpning vid 1300nm: 0,8 db/km Bandbredd vid 850nm: 500 MHz.km Bandbredd vid 1300nm: 500 MHz.km Transmissionsegenskaper OM3 Fiber dimension: 50/125 µm Dämpning vid 850nm: 2,6 db/km Dämpning vid 1300nm: 0,8 db/km Bandbredd vid 850nm: 1500 MHz.km Bandbredd vid 1300nm: 500 MHz.km 13

14 Förkontakterad blåsfiber Förkontakterad blåsfiber levereras på frigolitrullar med förterminerade kontakter i ena änden. en är idealisk för FTTx-installationer då man önskar minimera installationstid och kostnad. Melbye kan leverera förkontakterad blåsfiber med samtliga kontakttyper på marknaden, med singelmod- eller multimodfiber i längder från meter. Mätprotokoll med dämpningsvärden medföljer. Finns med eller utan de sista 45cm närmast kontakterna kevlarförstärkt. Se tabellen. 2st SC/UPC Längd (m) Ersätter/Motsvarande Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 Kevlarförstärkt / Fiber: Fiberfärg Brytskydd 1 Blå Blått 2 Orange Rött 2st SC/UPC Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Pigtail BF SC/UPC 2xSM G657A1 900μm förstärkt Fiber: Fiberfärg Brytskydd 1 Blå Blått 2 Orange Rött 1st SC/UPC 1st SC/APC Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt Pigtail BF SC/UPC/APC2xSM G657A1 Kevlarförstärkt 800 Fiber: Fiberfärg Brytskydd 1 Blå Blått 2 Orange Grönt 14

15 Mikrokabel 2-4F SM UT 1,7mm eller 1,9mm Fiberoptisk kabel för förläggning i kanalisation. Kabeln är främst konstruerad för att blåsas in i mikrokanalisation med dimensionen 5/3,5mm, fungerar även i 7/3,5 eller 8/4,4. Lämplig att använda i anslutningsnätet. Konstruktionen är en unitube med 2 eller 4 fiber. Kabeln har en lågfriktionsmantel av nylon (PA). NYHET! Finns nu även med G657A1-fiber. Se tabellen nedan. Diameter (± 0,1mm) Min. Böjradie Drift / Installation Vikt (kg/km) Trumstorlek (km) F SM G657A1 Mikrokabel 1,7 40 2, F SM G657A1 Mikrokabel 1,9 40 2, F SM G652D Mikrokabel 1,7 40 2, F SM G652D Mikrokabel 1,9 40 2,7 2 Id Fiberfärg 1 Blå 2 Orange 3 Grön 4 Brun EIA/TIA-598A Konstruktion Fibertyp Tekniska Data 2/4F 2/4F Färgmärkning fiber & tuber Förstärkningselement Mantel Färg Halogenfri Längsvattentät Metallfri Skaltråd Max. dragkraft vid installation Max. trycktålighet Temperaturområde drift/ lagring Temperaturområde installation Singelmod ITU-T G657A1 Soft Unitube (UT) EIA/TIA-598A FRP PA (nylon) Orange Nej 40N 100N/cm Singelmod ITU-T G652D -20 C till +60 C / -30 C till +70 C -20 C till +60 C (Vid installation under 5 C skall kabeln förlagras i +20 C under minst 24h) Mikrokabel 2-12F SM UT 3,7mm G657A1 Fiberoptisk kabel för förläggning i kanalisation. Kabeln är främst konstruerad för att blåsas in i mikrokanalisation med dimensionen 7/5,5mm. Lämplig att använda i områdes- och anslutningsnätet. Konstruktionen är en unitube med 2-12 fiber med en lågfriktionsmantel av PE. Konstruktion Fibertyp Tekniska Data Ytterdiameter 3,5mm Färgmärkning fiber Tubdiameter Fiber per tub Förstärkningselement Mantel Färg Halogenfri Längsvattentät Metallfri Skaltråd Max. dragkraft vid installation Max. trycktålighet Temperaturområde drift/lagring Temperaturområde installation Unitube (UT) Singelmod ITU-T G657A1 EIA/TIA-598A 2,2mm 2-12st Tub, garn och 2xARP PE Svart Nej 100N 15N/cm -20 C till +70 C -5 C till +40 C (Vid installation under 5 C skall kabeln förlagras i +20 C under minst 24h) Diameter (± 0,2mm) Min Böjradie Drift Min Böjradie Installation Vikt (kg/ km) Trumstorlek (km) Ersätter/Motsvarande F SM UT Mikrokabel 3, / F SM UT Mikrokabel 3, / F SM UT Mikrokabel 3, / F SM UT Mikrokabel 3, / Id Fiberfärg 1 Blå 2 Orange 3 Grön 4 Brun 5 Grå 6 Vit 7 Röd 8 Svart 9 Gul 10 Violett 11 Rosa 12 Turkos EIA/TIA-598A 15

16 Tillbehör blåsfibersystem Snabbkoppling 5mm Konstruerad så att tuben trycks in i kopplingens ända och fixeras automatiskt. Fixeringen klarar de lufttryck som rekommenderas vid installation. Båda ändar är försedda med två O-ringar som ger vatten- och gastätning. Vid demontering av kopplingen trycks låsringen vid kopplingens ända mot mitten av kopplingen och tuben kan lösgöras. Kontrollera att tuben trycks förbi O-ringen och mot stoppet visuellt genom den genomskinliga kopplingen. Använd alltid tubkapen för att få en rak och fin kant innan skarvning av tuber Snabbkoppling 5/3.5mm Ändstopp 5mm Fungerar på samma sätt som ovanstående kopplingar fast med en försluten ända Ändstopp 5mm Skjutskarv 5mm Används vid centrumblåsning. Skjuts på tuben innan installation. Skjuts sedan över fibern vid avslutad installation. Fixeras genom att skruva på ändarna Skjutskarv 5mm St Fuktspärr koppling 5mm Kopplingen tätar mellan fibern och tuben. Fibern löper igenom kopplingen. Vid avslutad installation skruvar man på den svarta änden vilket fixerar fibern med hjälp av en silikonbeläggning. Kan även användas som dragavlastare på fibern Fuktspärr koppling 5mm St Fuktspärr fiber 5mm För 2 och 4-fiber. Kopplas på änden av tuben och låter fiber passera genom kopplingen. Används bland annat i ODF:er och skarvboxar Fuktspärr fiber 5mm St ODF Snabbkoppling 5mm Kopplingen används för genomgång av tuber i ODF boxar och skåp. Den har en push-fit design. Passar i ett 12 mm hål. (Det finns anpassade ODF-boxar) ODF Snabbkoppling 5mm St Beads Kläms fast på fiber änden vid installation med hjälp av en platt-tång. Dess funktion är att hålla ihop fiberpaketet samt att hjälpa fibern igenom snabbkopplingarna Beads (100st/frp) Frp Plugg 5mm Används för att täta outnyttjade ODFsnabbkopplingar i ODF:en Plugg 5mm (10st/frp) Frp Fuktspärr/Övergång 5-3mm Kopplingen tätar mellan fibern och tuben, samtidigt som den minskar tubdiametern från 5-3mm. Fibern löper igenom kopplingen. Perfekt för dig som vill använda 3mm-tuber i odf/skarvbox/skarvskåp Övergång Fuktspärr 5-3mm St QA-tät. Används som tillfälligt ändskydd mot smuts och vatten. Träs över hela tubkonstruktionen och kan återanvändas. Ändtätning. Används som permanent ändskydd mot smuts och vatten. Krymps över hela tubkonstruktionen med hjälp av varmluftspistol. Förpackning QA-tät storlek 0 för DB1&2 St QA-tät storlek 1 för DB4 St QA-tät storlek 2 för DB7&12 St QA-tät storlek 3 för DB19 St QA-tät storlek 4 för DB24 St Ändtätning, varmkrymp 15/5mm Passar DB Ändtätning, varmkrymp 22/9mm Passar DB2& Ändtätning, varmkrymp 35/15mm Passar DB7& Ändtätning, varmkrymp 55/25mm Passar DB19& Ändtätning, varmkrymp 75/30mm Ändtätning, varmkrymp 100/60mm OBS! Pris per styck - minsta antal 10st! OBS! 16

17 Snabbkoppling Standard Snabbkoppling 4/2.8mm Snabbkoppling 5/3.5mm Snabbkoppling 7/3.8mm Snabbkoppling 7/5.5mm Snabbkoppling 8/4mm Snabbkoppling 10/8mm Snabbkoppling 12/8mm Snabbkoppling 12/10mm Snabbkoppling 14/10mm Snabbkoppling Permanent Snabbkoppling 4/2.8mm Permanent Snabbkoppling 7/3.8mm Permanent Snabbkoppling 7/5.5mm Permanent Snabbkoppling 10/6mm Permanent Snabbkoppling 10/8mm Permanent Snabbkoppling 12/8mm Permanent Snabbkoppling 12/10mm Permanent Snabbkoppling 14/10mm Permanent Övergång - tunnväggig tub till tunnväggig tub Övergång 5/3.5-4/2.8mm Övergång 7/5.5-5/3.5mm Övergång 8/6-5/3.5mm Övergång 10/8-5/3.5mm Övergång 10/8-7/5.5mm Övergång 12/10-7/5,5mm Övergång 12/10-10/8mm Övergång 14/12-10/8 mm Övergång 14/12-12/10 mm Övergång 16/12-12/10mm Ändstopp Övergång - tunnväggig tub till tjockväggig tub Övergång 5/3.8-7/3.8mm Övergång 7/3.8-8/3.8mm Övergång 10/8-12/8mm Övergång 12/10-14/10mm Ändstopp 4mm Ändstopp 5mm Ändstopp 7mm Ändstopp 8mm Ändstopp 10mm Ändstopp 12mm Ändstopp 14mm Snabbkoppling med kabeltätning YD Kabel Fuktspärr 7mm 2-5.5mm Fuktspärr 8mm 3-6mm Fuktspärr 10mm 4-8mm Fuktspärr 12mm 7-10mm Fuktspärr 14mm 9-12mm Snabbkoppling med kabeltätning (gastät) YD Kabel Kabeltätning mm Kabeltätning mm Ändstopp med kabeltätning YD Kabel ± 0.2mm Kabeltätning 4/1.8 <1.8mm Kabeltätning 5/1.8 <1.8mm Kabeltätning 7/1.8 <1.8mm Kabeltätning 7/3.9 <3.9mm Kabeltätning 10/5.5 <5.5mm 17

18 Snabbkopplingar och ändstopp för tjockväggiga mikrotuber i mark Skarvkopplingar och ändstopp för mikrotuber med ytterdiameter 7, 8, 10, 12 och 14mm. Kopplingarna kan förläggas direkt i mark utan något mekaniskt skydd. Passar därför utmärkt för skarvning av tjockväggiga mikrotuber med dimensionerna 7/3,5mm, 8/4mm, 10/5,5mm, 12/8mm och 14/10mm. I standardutförande är kopplingarna öppningsbara men med monterade låsbyglar blir de permanenta. Låsbyglarna kan demonteras och därmed kan kopplingarna öppnas och eventuellt återanvändas. Skarvkopplingarna är transparenta för att enkelt kunna se om kabel redan är installerad. Snabbkoppling Nedgrävningsbar Öppningsbar/Permanent Snabbkoppling 7mm DB Transparent Snabbkoppling 8mm DB Transparent Snabbkoppling 10mm DB Transparent Snabbkoppling 12mm DB Transparent Snabbkoppling 14mm DB Transparent Ändstopp Nedgrävningsbar Öppningsbar/Permanent Ändstopp 7mm DB Svart Ändstopp 8mm DB Svart Ändstopp 10mm DB Svart Ändstopp 12mm DB Svart Ändstopp 14mm DB Svart Låsbygel Passar Låsbygel röd 7mm FP=100st , Låsbygel röd 8mm FP=100st , Låsbygel röd 10mm FP=100st , Låsbygel röd 12mm FP=100st , Låsbygel röd 14mm FP=100st , Snabbkopplingar och ändstopp för tjockväggiga mikrotuber i mark Ändstopp Permanent Nedgrävningsbar Snabbkoppling Permanent Nedgrävningsbar Ändstopp 7mm DB Permanent Ändstopp 8mm DB Permanent Ändstopp 10mm DB Permanent Ändstopp 12mm DB Permanent Ändstopp 14mm DB Permanent Snabbkoppling 7/4mm DB Permanent Snabbkoppling 8/4mm DB Permanent Snabbkoppling 10/6mm DB Permanent Snabbkoppling 12/8mm DB Permanent Snabbkoppling 14/10mm DB Permanent 18

19 Direktförlagda markskarvar Skarvar för utomhusförläggning finns i tre utföranden. En rakskarv för att koppla ihop två lika rör mot varandra, en droppskarv (T-skarv) som används för att droppa av 2, 4 eller 7 tuber samt en övergångsskarv där man går över från ett större antal tuber till singeltuber eller en kombination. Droppskarven används även där man vill bygga med redundans. Alla skarvar är vattentäta, dragavlastade och kan förläggas direkt i mark. Olika kombinationer kan enkelt göras. Vid rakskarv upp till 4 tuber används en enkel varmkrympskarv. (På bilden visas en Skarv Övergång 24-24x1) Mått Vikt (kg/st) Förpackning Skarv Rak x50x150 0,044 St Skarv Rak 2-2, 2-2x1 30x55x210 0,090 St Skarv Rak 4-4, 4-4x1 30x55x210 0,118 St Skarv Rak x120x450 1,114 St Skarv Rak x120x450 1,060 St Skarv Rak x120x450 1,074 St Skarv Rak x120x450 1,100 St Konstruktion 1. Snabbkoppling 5mm 2. Aluminium folie 3. Vulkduk 4. Tejp 5. Gummiduk 6. Plastkåpa 7. Slangklämmor Skarv T-Dropp 7-4/2-7 90x290x450 1,316 St Skarv T-Dropp 12-7/4/ x290x450 1,316 St Skarv T-Dropp 19-7/4/ x290x450 1,378 St Skarv T-Dropp 24-7/4/ x290x450 1,378 St Skarv Y-Dropp 24-(12x2) 85x120x450 1,120 St Skarv Övergång 7-7x1 85x120x450 1,084 St Skarv Övergång 12-12x1 85x120x450 1,178 St Skarv Övergång 19-19x1 85x120x450 1,188 St Skarv Övergång 24-24x1 85x120x450 1,372 St För skarvning av mikrotuber 5/3,5, förläggning direkt i mark. Markskarv Enkeltub Äntligen en enkelskarv som är just det - enkel! Det behövs inga extra verktyg eller utrustning - det är bara att skruva åt i båda ändar så är skarven färdig! Skarven finns i två varianter, det enda som skiljer dem åt är innerdiametern - vilket styr hur stor snabbkoppling som ryms inuti. Passar tuber: ID på cylinder : Förpackning Ersätter/ Motsvarande Markskarv för enkeltub med YD 6-13mm DB1 5/3,5-7/3,5-8/4-10/5,5 18,5 St Markskarv för enkeltub med YD 13-18mm DB1 10/8-12/8-14/10 23,2 St Fasadgenomföring (CLI) Används för övergång mellan utomhus- och inomhustub. Konstruktionen håller minsta böjradie för tuberna och fibern hålls. Skarvningen mellan utomhus- och inomhustuberna görs med en fuktspärrskoppling (E ) som placeras i utomhusdelen som monterats på fasaden Kabelgenomföringen levereras med, utomhusdel, inomhusdel och fästmaterial. En bit vanligt 25mm VP-rör används för själva genomföringen. De olika delarna kan även beställas separat vid behov. Mått utomhus : Mått inomhus : Förpackning Fasadgenomföring (CLI) i plast för enkeltub, komplett. H180xB36xD36 H65xB26xD15 St Fasadgenomföring (CLI) i plast för enkeltub, utomhusdel. H180xB36xD36 - St Fasadgenomföring (CLI) i plast för enkeltub, inomhusdel. - H65xB26xD15 St 19

20 Direktförlagd markskarv STDC MACH2 Universalskarvbox IP68 för utomhusförläggning. Används för alla typer av tubskarvning från 5-40mm. STDC-boxen kan användas på redan installerade tuber då In-line portarna är helt delbara. Levereras med 2st In-line portar, som man måste komplettera med packningar för respektive rör som man skall ansluta. Komplettera med kabelinföringar för ändportar och sideportar. Skarven är försedd med säkerhetsventil för att förhindra övertryck under inblåsning av fiber. Skarven försluts enkelt med clips. Mått Förpackning Skarv STDC (Inkl. 2st In-line portar) 108x290x590 St STDC Packningar för In-line port Används för att täta mellan tub och In-line port. Det behövs två stycken packningar för varje STDC. Vilken du skall välja beror på vilka tuber som skall anslutas. Packningarna är delbara så att de går att använda på redan förlagda tuber. Använd både smörjmedel ( ) och silikon ( ) för att försäkra dig om att det blir tätt. Passar tubdiameter : Förpackning STDC packning för In-lineport St STDC packning för In-lineport St STDC packning för In-lineport St STDC packning för In-lineport St STDC packning för In-lineport St STDC blindplugg för In-lineport St STDC tätning för 40-slang 40 St STDC Kabelinföring för ändportar och sidoportar In-line portar (2st) Kabelinföringarna används för att ansluta tuber till STDC-boxen. Välj antingen ändportar eller sidoportar. Viktigt att notera! För Direkförlagda tuber (DB-tuber) - välj packning efter diametern på den inre manteln (motsvarar ytterdiametern på SD-tuberna) då man skalar bort den yttre manteln innan man går in STDC-boxen. Detta för att förhindra att vatten tränger in mellan den inre och yttre manteln. Detsamma gäller kabelinföringarna! Ändportar (4st) Passar tubdiameter: Förpackning STDC Kabelinföring ändport 14,5-17 St STDC Kabelinföring ändport St STDC Kabelinföring ändport 22-24,5 St STDC Kabelinföring ändport 4 x 9,5 St STDC Kabelinföring sidoport 14,5-16,5 St STDC Kabelinföring sidoport 8-11,5 St Sidoportar (6st) Konfigurationer för 5/3,5mm-tuber In-line portar Ändportar Sidoportar DB7-DB24 DB4-DB12 (4xDB1) DB4-DB12 (4xDB1) DB1-DB4 DB1-DB4 DB1-DB4 DB1-DB4 DB1-DB4 DB1-DB4 DB7-DB24 DB4-DB12 (4xDB1) DB4-DB12 (4xDB1) Silikon för försegling : STDC Tillbehör Förpackningstyp Knock-out-verktyg St Smörjmedel - avsett för In-Lineport St Installationsverktyg St Silikon för försegling, för In-Lineport St Knock-out-verktyg : Smörjmedel : Installationsverktyg :

Kablar för alla lägen

Kablar för alla lägen Mikrokabel Fiberkabel som förläggs idag förväntas vara i drift i minst år. Det är vad fibertekniken lovar. Rätt kabel som hanteras rätt under hela sin livscykel har alltså potential att leva ett långt

Läs mer

Fiberoptiska bredbandsnät för landsbygden

Fiberoptiska bredbandsnät för landsbygden Fiberoptiska bredbandsnät för landsbygden Bygg kostnadseffektiva nät med Hexatronic Micronet och Ribbonet blåsfibersystem 1 Effektiva installationer för landsbygdsnät För att möta den ständigt växande

Läs mer

katalog på internet: http://weblink.solar.se. Du kan självklart även beställa via Solar WebLink!

katalog på internet: http://weblink.solar.se. Du kan självklart även beställa via Solar WebLink! Cable Förord Kabel ligger alltid i fokus hos oss vilket även märks på antalet lagerförda typer, mer än 2500 stycken! Vi har i denna katalog valt att ta fram några lämpliga typer för många olika användningsområden,

Läs mer

Emtelle s Gröna sortiment 2015

Emtelle s Gröna sortiment 2015 Emtelle s Gröna sortiment 2015 Skarvkopplingar Skarvar för snabb montering. Skarven är demonterbar och återanvändbar genom att sätta ett lätt tryck mot o-ringen och samtidigt dra ur mikroröret. Modellen

Läs mer

Skarvning och terminering

Skarvning och terminering Skarvning och terminering Flexibilitet, översikt och enkel åtkomst är grundläggande förutsättningar för att en installerad infrastruktur ska behålla sitt värde. Det gäller inte minst vid utskarvning, terminering

Läs mer

F ib e r att lä n gta h e m till

F ib e r att lä n gta h e m till F ib e r att lä n gta h e m till Nexans följer med hela vägen hem I flera år har vi haft en viktig roll när infrastrukturen för de nya kommunikationsvägarna i Sverige har byggts, bland annat genom stadsnät.

Läs mer

Optokablar i tele- och datanät

Optokablar i tele- och datanät Optokablar i tele- och datanät 1 Innehåll Optiska fiber och deras egenskaper Kabelkonstruktion Testning av kablar Installation, skarvning och anslutning Bilder av kabeltillverkning 2 Multimodfiber (GK)

Läs mer

Kablar och komponenter godkända av TeliaSonera 2015-2016

Kablar och komponenter godkända av TeliaSonera 2015-2016 Kablar och komponenter godkända av TeliaSonera 2015-2016 Nexans katalog är ett urval av material ur: 1056-A 252 Materielkatalog - godkänd materiel för Skanovas och TeliaSoneras nät. Materielkatalogen omfattar

Läs mer

NÄTBYGGBESKRIVNING. 3 Byggsätt för fiber-till-hemmet. Kompletterat med Fiber ända fram

NÄTBYGGBESKRIVNING. 3 Byggsätt för fiber-till-hemmet. Kompletterat med Fiber ända fram NÄTBYGGBESKRIVNING 3 Byggsätt för fiber-till-hemmet Kompletterat med Fiber ända fram Innehållsförteckning Vår erfarenhet ger dig hög kvalitet till låg kostnad... 1 Definitioner nätstruktur... 2 Styrande

Läs mer

KINOPTIC TM. Fastighetsnät Fiber från källaren upp till lägenheten

KINOPTIC TM. Fastighetsnät Fiber från källaren upp till lägenheten KINOPTIC TM Fastighetsnät Fiber från källaren upp till lägenheten Drop on demand Bygga fastighetsnät med fiberkabel kan utföras på flera sätt vilket till stor del styrs av fastighetens ålder, tillgång

Läs mer

Kablar och komponenter godkända av TeliaSonera

Kablar och komponenter godkända av TeliaSonera Kablar och komponenter godkända av 2014 -godkända produkter Nexans katalog är ett urval av material ur: 1056-A 252 Materielkatalog - godkänd materiel för Skanovas och s nät. Materielkatalogen omfattar

Läs mer

Kravspecifikation fiberaccessnät

Kravspecifikation fiberaccessnät 2015-02-27 1 (7) Kravspecifikation fiberaccessnät Innehåll Sida 1 Allmänt... 2 1.1 Referenser... 2 1.2 Begrepp... 2 2 Planering... 2 2.1 Grundläggande om fiberoptiska accessnät... 2 2.2 Nätstruktur...

Läs mer

FÖRHANDSUTGÅVA 1(12) DRAFT

FÖRHANDSUTGÅVA 1(12) DRAFT Skarvskåp BUDI-1S-RSP-UNI-X-SE07 ARBETSINSTRUKTION 1. Introduktion 2 Allmänt 3 Satsinnehåll 4 Kabelförsegling med foamtape 5 INSTALLATION 6 Kabelpreparering 7 Kabelmontage i delbar SEAL-BLOCK 8 Kabelmontage

Läs mer

Områdesnät Avser fiberkabel inom en eller mellan flera byggnader (såsom bostadsbyggnad, teknikutrymmen osv.) inom samma Fastighet.

Områdesnät Avser fiberkabel inom en eller mellan flera byggnader (såsom bostadsbyggnad, teknikutrymmen osv.) inom samma Fastighet. Kravspecifikation Telia Fastighetsanslutning (FTTH & FTTB) Fastighetsnät Fastighetsnät Fastighetens Teknikutrymme, GAP, Anslutningspunkt. samt Telias utrustning Avtalspartens Teknikutrymme, GAP, Anslutningspunkt

Läs mer

Telekabelrör Pipelife EI-installationsrör

Telekabelrör Pipelife EI-installationsrör Telekabelrör Pipelife EI-inallationsrör Telekabel- och mikrokanalisationsrör El/Tele Försäljningsorganisationen Jan Eriksson Försäljningschef Region Ö Tel. 0155-29 21 96 Mobil 070-261 10 60 jan.eriksson@pipelife.se

Läs mer

Utbildning inom fiberoptik

Utbildning inom fiberoptik Utbildning inom fiberoptik Bygger din kompetens Utbildning inom Fiberoptik Fiberoptiken kan ses som den förmedlare som förser oss med information, kommunikation och interaktivitet. Genom optokablar finns

Läs mer

INSTALLATIONSANVISNING MO011B

INSTALLATIONSANVISNING MO011B INSTALLATIONSANVISNING MO011B Skarvbox WTC2 SKARVBOX WTC2. Skarvning av standardkabel och mikrokabel. Produkt beskrivning. Boxen finns i två olika basutföranden. Med eller utan midspan. Skall midspan utföras

Läs mer

Bilaga 14. Bredband och Byanät

Bilaga 14. Bredband och Byanät 1 Bilaga 14 Bredband och Byanät Bredband Bredband är idag ett samlingsnamn för olika tekniker som erbjuder snabb överföring av digital information. Detta innebär att det finns olika typer av bredband som

Läs mer

Diseröd Bredband KABELDRAGNING

Diseröd Bredband KABELDRAGNING Diseröd Bredband KABELDRAGNING 1.1 Slangtyper 1.1.1 Slang 32-26 Denna slang används till stamkabeln. Stammen består av en 32-26 samt tv å 16-12 slangar. 1.1.2 Slang 16-12 I denna slang blåser vi föreningskabel

Läs mer

Förtydligande av SSNf rekommendation för Robusta Nät Version 2 2011-10-21

Förtydligande av SSNf rekommendation för Robusta Nät Version 2 2011-10-21 Förtydligande av SSNf rekommendation för Robusta Nät Version 2 2011-10-21 Branschinformation 2015-01-01 I samband med besiktningar av teleanläggningar har det framkommit ett behov att förtydliga kraven

Läs mer

PRODUKTBESKRIVNING N3S

PRODUKTBESKRIVNING N3S PRODUKTBESKRIVNING N3S Nexans N3S ODF system NEXANS N3S ODF SYSTEM Innehållsförteckning Innehållsförteckning Beskrivning av system KK-stativ Skarvstativ KK-box (KB 104/109) Skarvmodul Tillbehör Sidan 2

Läs mer

2015-01-20. Begrepp och definitioner fiberbaserad infrastruktur

2015-01-20. Begrepp och definitioner fiberbaserad infrastruktur 2015-01-20 Begrepp och definitioner fiberbaserad infrastruktur Innehåll 1. Begrepp - Nättopologi... 3 2. Begrepp - Nod, Site och Punkt... 4 3. Begrepp - Kanalisation... 4 4. Begrepp - Kabelnät... 5 5.

Läs mer

INSTALLATIONSANVISNING MO508

INSTALLATIONSANVISNING MO508 INSTALLATIONSANVISNING MO508 Korskopplingsbox KB 112 KORSKOPPLINGSBOX KB 112 Terminering och skarvning av kabel, typ GRSQBDV/GASQBDUV eller liknande. KB 112 är framtagen för att kunna användas som enkelbox,

Läs mer

El och Bredband till ditt hus Information till fastighetsägare

El och Bredband till ditt hus Information till fastighetsägare El och till ditt hus Information till fastighetsägare www.telge.se Så här lägger du ner rören på din tomt. Färdig mark Att förlägga skyddsrör Diket på tomten som ska användas för den beställda serviskabeln

Läs mer

Instruktion för fiberanslutning till Utsikt Bredbands nät i villaområden (Ej nyproduktion eller anslutning via byalagskonceptet)

Instruktion för fiberanslutning till Utsikt Bredbands nät i villaområden (Ej nyproduktion eller anslutning via byalagskonceptet) Instruktion för fiberanslutning till Utsikt Bredbands nät i villaområden (Ej nyproduktion eller anslutning via byalagskonceptet) När du har beställt en fiberanslutning från Utsikt Bredband (Utsikt) och

Läs mer

Bredbandsnät villa. Installationsguide

Bredbandsnät villa. Installationsguide Bredbandsnät villa Installationsguide Digitala tjänster nära dig. Vad roligt att just du har bestämt dig för att fiberansluta din villa till Ronnebyporten. I ett öppet bredbandsnät hittar du många fördelar.

Läs mer

rehau system för mikrokabelrör fibre to the X www.rehau.se Bygg Automotive Industri

rehau system för mikrokabelrör fibre to the X www.rehau.se Bygg Automotive Industri rehau system för mikrokabelrör fibre to the X www.rehau.se Bygg Automotive Industri rehau system för mikrokabelrör leveransprogram Utbyggnaden av glasfiberbaserade höghastighetsdatanät i den globala kommunikationstekniken

Läs mer

PRODUKTBESKRIVNING N3S

PRODUKTBESKRIVNING N3S PRODUKTBESKRIVNING N3S Nexans N3S ODF-system NEXANS N3S ODF-SYSTEM Innehållsförteckning Innehållsförteckning Beskrivning av systemet KK-skåp Skarvstativ KK-box (KB 104/109) Skarvmodul Tillbehör Sidan 2

Läs mer

för fastighetsägare och installatörer

för fastighetsägare och installatörer Installationsguide för fastighetsägare och installatörer Stadsnät, områdesnät, fastighetsnät och bostadsnät SplitVision är Borås öppna stadsnät. Vårt fibernät är väl utbyggt i Borås och öppet för alla

Läs mer

01. 02. 03. Kabel 07. Eltejp

01. 02. 03. Kabel 07. Eltejp 01. 02. 03. Kabel 07. Eltejp AKKJ, N1XV-U/R, EKKJ, FKKJ EKFR,... sid. 8-9 EKLR, EKKR, FKK, EKK... sid. 10-11 EKLK, EKRK, SKK, SKX, RKK... sid. 12-13 RK, FK, EK, Veriflexslang m. ledning... sid. 14-17 RDOE,

Läs mer

ANVISNING GÄLLANDE MARKARBETEN OCH BREDBANDSANSLUTNING

ANVISNING GÄLLANDE MARKARBETEN OCH BREDBANDSANSLUTNING ANVISNING GÄLLANDE MARKARBETEN OCH BREDBANDSANSLUTNING Vadstena Kommun, Anvisning gällande markarbeten och bredbandsanslutning Rev 1.0, 2012-09-27 2 (5) INLEDNING Nedanstående punkter ska följas för att

Läs mer

HUR FIBERN DRAS IN I FASTIGHETEN

HUR FIBERN DRAS IN I FASTIGHETEN HUR FIBERN DRAS IN I FASTIGHETEN GENOMFÖRINGSBOX OCH HEMMABOX Genomföringsbox 1. Välj placeringsställe för hemmaboxen i fastigheten. Vid valet av placering lönar det sig att följa följande rekommendationer.

Läs mer

Anvisning gällande förberedelse på egen tomt för fiberanslutning för fastighetsägare

Anvisning gällande förberedelse på egen tomt för fiberanslutning för fastighetsägare Anvisning gällande förberedelse på egen tomt för fiberanslutning för fastighetsägare Före du startar ditt arbete på egen tomt behöver du få ett klartecken från ditt byalag/förening. Byalaget ansvarar för

Läs mer

OptiLine installationssystem. Snabb, snabbare, snabbast! En snabb-guide till snabba installationer med snabbkopplingar

OptiLine installationssystem. Snabb, snabbare, snabbast! En snabb-guide till snabba installationer med snabbkopplingar OptiLine installationssystem Snabb, snabbare, snabbast! En snabb-guide till snabba installationer med snabbkopplingar Att installera har aldrig varit enklare Mitt naturliga val Snabbkoppling: Ett nytt

Läs mer

telekom 1-2015 Nära samarbete och leveransprecision viktigt vid fiberutbyggnad

telekom 1-2015 Nära samarbete och leveransprecision viktigt vid fiberutbyggnad telekom 1-2015 Nära samarbete och leveransprecision viktigt vid fiberutbyggnad Samarbetspartners i fiberutbyggnaden i Göteborg, Daniel Jernström, Elektroskandia, Nils Norberg, OneOak Network och Jonas

Läs mer

Kabelskyddsrör & delar

Kabelskyddsrör & delar El & Tele Kabelskyddsrör & delar Kabelskyddsrör & delar Kabelskyddsrör Tripla Med slät inner- och yttersida. Ett SRN-rör ed förärkt yvhet 8 kn/². Påsvetsad uff ed integrerad tätningsring E- 2418947 1051577

Läs mer

Produktsortiment Tele Data Larm 2015

Produktsortiment Tele Data Larm 2015 Produktsortiment Tele Data Larm 2015 Nexansnytt! Kompletta lösningar för ett framtidssäkert fastighetsnät. Fiber från källaren upp till lägenheten. Koppar från källaren upp till lägenheten. Koppar inne

Läs mer

Bredbandsnät villa. Installationsguide

Bredbandsnät villa. Installationsguide Bredbandsnät villa Installationsguide Digitala tjänster nära dig! Vad roligt att just du har bestämt dig för att fiberansluta din villa till Ronnebyporten. I ett öppet bredbandsnät hittar du många fördelar.

Läs mer

Det är för enkelt att bita sig i svansen. Kvalitet är inget vi pratar om. Vi levererar den.

Det är för enkelt att bita sig i svansen. Kvalitet är inget vi pratar om. Vi levererar den. 2015 Produktkatalog Det är för enkelt att bita sig i svansen. TD Fiberoptik är en partner för dig som uppskattar produkter och tjänster som gör arbetet effektivare och slutresultatet bättre. I det breda

Läs mer

Aktive DVB-T Utomhus- Antenn SRT ANT 15

Aktive DVB-T Utomhus- Antenn SRT ANT 15 Aktive DVB-T Utomhus- Antenn SRT ANT 15 Användarmanual 1.0 Introduktion Tack för att du väljer Strong SRT ANT 15 DVB-T antenn. Denna antenn har speciellt designats till användning för att mottaga jordiska

Läs mer

HANDBOK för dig som ska installera optofiber ansluten till Härjedalens kommuns byanät.

HANDBOK för dig som ska installera optofiber ansluten till Härjedalens kommuns byanät. HANDBOK för dig som ska installera optofiber ansluten till Härjedalens kommuns byanät. Innehållsförteckning Fakta om din fiberkabel sid 2 Steg för steg sid 3 Installationsanvisningar sid 3-4 Inför anslutningen

Läs mer

Fiberanslutning till en villa VAD BEHÖVER JAG TÄNKA PÅ

Fiberanslutning till en villa VAD BEHÖVER JAG TÄNKA PÅ Fiberanslutning till en villa VAD BEHÖVER JAG TÄNKA PÅ INLEDNING I Essunga Kommun bygger Nossebro Energi ett framtidssäkert fiberoptiskt nät. Nätet kan användas för att ansluta sig till internet, kabel-tv

Läs mer

Systembeskrivning. Systemgaranti

Systembeskrivning. Systemgaranti Fiberkatalog Systembeskrivning Eurolan skapades 2001 med visionen att agera som en flexibel och kunskapsrik producent av kabelsystem på den europeiska marknaden. Med produkter för koppar, fiber-, och hemmanätsystem,

Läs mer

ANLÄGGNING REGION MELLERSTA

ANLÄGGNING REGION MELLERSTA ANLÄGGNING REGION MELLERSTA TOMMY PATRIKSSON, PROJEKTCHEF PEAB, ANLÄGGNING REGION MELLERSTA VI PÅ PEAB KAN TELECOM. OCKSÅ. Att Peab är ett rikstäckande bygg- och anläggningsföretag har väl knappast undgått

Läs mer

LJUS. i LED-utförande Ver 2. diameter 70 mm 48 mm 36 mm 25 mm 18 mm

LJUS. i LED-utförande Ver 2. diameter 70 mm 48 mm 36 mm 25 mm 18 mm PELAR- LJUS i LED-utförande Ver 2 diameter 70 mm 48 mm 36 mm 25 mm 18 mm 1 Pelarljus TWS En helt ny serie pelarljus från Sirena - absolut unik med sin design och alla sina valmöjligheter. TWS är den produkt

Läs mer

Material som kan orsaka statisk elektricitet, tex. plaströr, får inta användas, eftersom detta kan orsaka explosioner.

Material som kan orsaka statisk elektricitet, tex. plaströr, får inta användas, eftersom detta kan orsaka explosioner. Tips och råd om mottagnings förhållanden till ett förråd/ en silo Det finns flera leverantörer och modeller av pellets förråd och pellets silo på marknaden. Undersök i första hand om det finns något som

Läs mer

FÖRLÄGGNING AV ROBUSTA NÄT

FÖRLÄGGNING AV ROBUSTA NÄT ROBUSTA NÄT Rekommendationer FÖRLÄGGNING AV ROBUSTA NÄT Kanalisation, kablar och kopplingsställen Utgåva 2, 2011-10-21 Innehåll 1 Inledning 4 1.1 Dokumentöversikt rekommendationer 4 1.2 Syftet med dokumentet

Läs mer

PLE PLE EGENSKAPER. Dimensioner. Åkrörelse. Hastighet. Acceleration. Driftstemperatur ANVÄNDNINGSOMRÅDEN. PLE max. 6 m fribärande

PLE PLE EGENSKAPER. Dimensioner. Åkrörelse. Hastighet. Acceleration. Driftstemperatur ANVÄNDNINGSOMRÅDEN. PLE max. 6 m fribärande PLE 24 20 16 12 8 4 0 0 PLE användningsområden 67 PLE mått 68 PLE modeller 69 PLE dimensioner 71 PLE delar 72 PLE montering 73 PLE artikelnummer 76 last/(kg/m) invändig höjd/(mm) 118 115 80 50 30 16 7

Läs mer

Beskrivning av koncept för anslutning av byalag

Beskrivning av koncept för anslutning av byalag Beskrivning av koncept för anslutning av byalag 1 Innehållsförteckning 1 Inledning 3 1.1 Bakgrund... 3 1.2 Syfte och innehåll... 3 1.3 Terminologi... 4 2 Nätdelar 6 3 Ansvarsfördelning 7 3.1 Etablering...

Läs mer

SLM - Flödesmätare för tätningsvatten BRUKSANVISNING

SLM - Flödesmätare för tätningsvatten BRUKSANVISNING BRUKSANVISNING 1/6 1 INSTALLATION SLM - Flödesmätare för tätningsvatten BRUKSANVISNING 1.1 Montering SLM är försedd med en monteringsplatta för enklare installation. SLM kan monteras genom att lossa en

Läs mer

Satellitsignal upp till 10 km

Satellitsignal upp till 10 km z Allt z För Välj Med...a step into a digital world 130516 02161 signal upp till 10 km För en eller två paraboler samt terrest 1-2 paraboler z terrest signal i en fiber z mellan Quad- eller Quatro utgång

Läs mer

FIBER TILL HEMMET Effektiv installation med grävfria metoder

FIBER TILL HEMMET Effektiv installation med grävfria metoder FIBER TILL HEMMET Effektiv installation med grävfria metoder För Dig som förlägger fiber, kabel eller rör är horisontell borrning ett smidigt och effektivt alternativ till traditionell schaktning. Med

Läs mer

Jetting. Maskiner för blåsning och flottning av telekommunikationskablar. förinstallerade slangar. Produktkatalog

Jetting. Maskiner för blåsning och flottning av telekommunikationskablar. förinstallerade slangar. Produktkatalog Jetting Maskiner för blåsning och flottning av telekommunikationskablar i förinstallerade slangar. 2013 Produktkatalog SAB Elteknik AB, PLÅTSLAGARGATAN 7, 827 35 LJUSDAL, SAB Elteknik Tel 0651-760 AB 790,

Läs mer

Anslutningar och avgra nsningar

Anslutningar och avgra nsningar Anslutningar och avgra nsningar fo r slutkunder, byalag och SISAB INLEDNING 1 DEFINITIONER 1 GRUNDANSLUTNING 2 KOPPLINGSBOXEN 3 ANSLUTNING AV FLERA BYGGNADER 4 Anslutning med kopparledning 4 Anslutning

Läs mer

4.1. HelaCon serien. För mer information om dubbla fjädrar, se sida 293. Toppklämmor HelaCon

4.1. HelaCon serien. För mer information om dubbla fjädrar, se sida 293. Toppklämmor HelaCon 4.1 HelaCon HelaCon serien Dessa toppklämmor används för snabb, enkel och pålitlig anslutning och fördelning av kablar och ledare vid elektriska installationer. De kan användas upp till 450 volt. Ett stort

Läs mer

Produktsortiment Tele Data Larm. November 2011

Produktsortiment Tele Data Larm. November 2011 Produktsortiment Tele Data Larm November 2011 Nytt för i år Våra fyra byggsätt inom FTTH är integrerade i katalogen så att du lätt ska kunna hitta vilka kablar och komponenter som ingår i de fyra byggsätten:

Läs mer

Produktsortiment Tele Data Larm 2014.2

Produktsortiment Tele Data Larm 2014.2 Produktsortiment Tele Data Larm 2014.2 Höstnytt Datakabel för utomhus- och industrimiljöer Den snabba utvecklingen inom IP-baserade lösningar märks nu mer och mer även vid utomhus installationer och framförallt

Läs mer

Test- och mätinstrument

Test- och mätinstrument Test- och mätinstrument 7/15 B Barfiberadapter DIVOT 12 D db-kit 11 I Inkopplingslåda för OTDR 12 K KI-2400 - Premium ljuskälla 9 KI-2600 - Effektmätare med sparfunktion 7 KI-2800 - Ljuskälla 10 KI-6102

Läs mer

Certifierad Fibertekniker beskrivning av kravnivå och provens utformning

Certifierad Fibertekniker beskrivning av kravnivå och provens utformning 1 ertifierad Fibertekniker beskrivning av kravnivå och provens utformning tt vara en certifierad Fibertekniker ska vara en garanti för god kompetens inom fiberteknik, med särskild inriktning mot byggandet

Läs mer

Kondensvattenrör KVR 10

Kondensvattenrör KVR 10 LEK Kondensvattenrör KVR 10 IHB 1135-2 811143 1 Svenska, Installatörshandbok - KVR 10 Allmänt Tillbehöret KVR 10 används för att på ett säkert sätt leda bort det mesta av kondensvattnet från luft/vatten-värmepumpen

Läs mer

MONTERINGSANVISNING LH 1600 KÖRSPÅRSMONITOR

MONTERINGSANVISNING LH 1600 KÖRSPÅRSMONITOR MONTERINGSANVISNING LH 1600 KÖRSPÅRSMONITOR LH No. 010-152-S LH AGRO ELEKTRONIK AB Lilla Östergatan 33 271 34 YSTAD Tel. 0411-13458 Fax. 0411-17484 Internet: http://www.lh-agro.se 2 LH AGRO ÖVERSIKTSSKISS

Läs mer

Installation i hemmet

Installation i hemmet Installation i hemmet Här är en uppdaterad installationsanvisning. Du skall använda dig av denna och inte av den som går att ladda ner från NAOs hemsida. Den visar nämligen hur man gör då man använder

Läs mer

Anslutningsnätet FTTX-nätet

Anslutningsnätet FTTX-nätet Anslutningsnätet FTTX-nätet Särtryck ur Handbok i praktisk fiberoptik Stefan Gistvik Upphovsrätt: Stefan Gistvik Sida 1 Sida 2 Upphovsrätt: Stefan Gistvik Detta är kapitel 15 som särtryck ur boken Handbok

Läs mer

Sorteringsbehållare. Med våra behållare, sorteringsvagnar och dekaler blir det lättare att få rätt sak på rätt plats.

Sorteringsbehållare. Med våra behållare, sorteringsvagnar och dekaler blir det lättare att få rätt sak på rätt plats. Sorteringsbehållare En avgörande del i arbetet med att minimera avfall är att skapa källsorterings- och insamlingssystem som är tydliga och bekväma för användaren. För att underlätta för dig som, i din

Läs mer

Bärbara mediadisplayer från Expand.

Bärbara mediadisplayer från Expand. Bärbara mediadisplayer från Expand. Funktion, kvalitet och design i fokus Expand erbjuder högkvalitativa, användarvänliga displayer för marknadsföring, varumärkesbyggande, information och presentationer.

Läs mer

Rengöringsutrustning för rörledningar

Rengöringsutrustning för rörledningar Rengöringsutrustning för rörledningar VOXSOL AB är specialiserade på att tillverka, utveckla samt sälja utrustning inom ventilations- och rörrengöringsindustri. Vi marknadsför dessutom ledande varumärken

Läs mer

EN PARTNER MED HELHETSSYN

EN PARTNER MED HELHETSSYN INTERNORDIC AR... 3 EN PARTNER MED HELHETSSYN Med huvudkontor och lager i Nässjö, säljkontor i Stockholm och Umeå, finns vi tillgängliga för hela den nordiska marknaden. Sedan 1997 är vi en del av börsnoterade

Läs mer

Riktlinjer för fastighetsnät, data- och telenät vid Umeå Universitet 2014

Riktlinjer för fastighetsnät, data- och telenät vid Umeå Universitet 2014 Sid 1 r för fastighetsnät, data- och telenät vid Umeå Universitet 2014 Innehållsförteckning 1 Bakgrund... 2 2 Planering och projektering... 2 3 Telenät... 2 4 Utförande allmänt för datanät... 2 5 Märkning

Läs mer

Augusti 1998. Inomhusavlopp

Augusti 1998. Inomhusavlopp Augusti 1998 Inomhusavlopp Wafix HT/PP med Fix lock -den nyutveckla fastsittande tätningsringen och med många stora förbättringar Wafix HT/PP är ett helt nyutvecklat system för inomhusavlopp, som bygger

Läs mer

Produktkatalog 2014 LightMate

Produktkatalog 2014 LightMate Produktkatalog 2014 LightMate www.memoteknik.com INNEHÅLLSFÖRTECKNING Företagspresentation... 3 LightMate Stativ... 4 ODF-system... 8 Väggboxar... 30 Skarvsystem...37 Fiberkablage och tillbehör... 48 Underhåll...

Läs mer

Com Hem. FiberLAN. Fiber till hemmet (FTTH) För dig som ska bygga Fastighetsnät REVISION 3

Com Hem. FiberLAN. Fiber till hemmet (FTTH) För dig som ska bygga Fastighetsnät REVISION 3 Com Hem FiberLAN Fiber till hemmet (FTTH) För dig som ska bygga Fastighetsnät REVISION 3 2 Innehållsförteckning Sid 4 Förord Sid 5 11 Com Hem FiberLAN till hemmet Sid 12 14 Tekniska krav FiberLAN till

Läs mer

Detta är vad vi kommer att ha om vi inte gör något. Idag. Imorgon. Fast telefon ADSL. Trygghetslarm

Detta är vad vi kommer att ha om vi inte gör något. Idag. Imorgon. Fast telefon ADSL. Trygghetslarm Fibernät? Varför? Dagens samhälle har nyttjat de s.k. kopparledningarna i ca 100 år. En teknik som börjar fasas ur. Tekniskt så blir det en flaskhals med tanke på morgondagens behov. Idag Detta är vad

Läs mer

Problemfri installation: Somfys trådlösa motorer innebär att motoriserade gardiner kan installeras utan åverkan på interiören.

Problemfri installation: Somfys trådlösa motorer innebär att motoriserade gardiner kan installeras utan åverkan på interiören. NYHET! Wireree T -serien Helt trådlös motorisering för invändiga solskydd Wireree Enkelt och snabbt att installera. Gardiner och solskydd med Somfy Wireree motorisering ger komfort, säkerhet och en känsla

Läs mer

Katalogdel Skyddsrör är indelad i följande avsnitt:

Katalogdel Skyddsrör är indelad i följande avsnitt: Katalogdel Skyddsrör är indelad i följande avsnitt: Sid Skyddsrör för gas 2 3 Eftertryck eller kopiering av våra kataloger endast efter överenskoelse 1 Skyddsrör för gas Skyddsrör för gas Skyddsrör Släta

Läs mer

Så funkar EcoDry MANUAL. Fakta EcoDry: OBS. Läs igenom hela manualen innan montering påbörjas.

Så funkar EcoDry MANUAL. Fakta EcoDry: OBS. Läs igenom hela manualen innan montering påbörjas. MANUAL OBS. Läs igenom hela manualen innan montering påbörjas. Så funkar EcoDry Porslin Porslin är mycket mer hygieniskt och lättare att hålla rent än andra material som plast eller liknande. Urinslang

Läs mer

Bästa val. Elinstallationsrör

Bästa val. Elinstallationsrör Bästa val Sortimentsguide Elinstallationsrör El/Tele Försäljningsorganisation InFlex TopSpeed Halovolt P werflex Stefan Holm Utesäljare Region Norr Tel. 02-12 5 1 Mobil 070-571 19 70 stefan.holm@pipelife.se

Läs mer

ARDEX LAMIHEAT DEN OPTIMALA VÄRME- LÖSNINGEN FÖR TRÄGOLV PÅ SÄKRA GRUNDER

ARDEX LAMIHEAT DEN OPTIMALA VÄRME- LÖSNINGEN FÖR TRÄGOLV PÅ SÄKRA GRUNDER ARDEX LAMIHEAT DEN OPTIMALA VÄRME- LÖSNINGEN FÖR TRÄGOLV PÅ SÄKRA GRUNDER Presentation av ARDEX och ARDEX Lamiheat. ARDEX har den tekniska kompetensen ARDEX har med Lamiheatmattan löst problemet med kall

Läs mer

Fiberkabel hela vägen hem. Din guide till det smidiga och trygga landsortsnätet.

Fiberkabel hela vägen hem. Din guide till det smidiga och trygga landsortsnätet. Fiberkabel hela vägen hem. Din guide till det smidiga och trygga landsortsnätet. Fiberkabel åt folket. Med fiberkabel får du tillgång till det vi kallar äkta bredband. Det innebär att du samtidigt kan

Läs mer

Manöverkontakter sortiment för Abilia Sverige

Manöverkontakter sortiment för Abilia Sverige Manöverkontakter sortiment för Abilia Sverige Pikobutton 30 mm Picobutton 50 mm Pikobutton 30 Röd ISOkod 240918 / Art.nr 451000 PikoButton 30 är den rejäla manöverkontakten med en snygg design. Den är

Läs mer

Roll-up och väggar. Classic Light Roll Up. Tillval: Spotlight (se sidan 3). Art nr 7604881. Art nr 7604074. Art nr 7603981.

Roll-up och väggar. Classic Light Roll Up. Tillval: Spotlight (se sidan 3). Art nr 7604881. Art nr 7604074. Art nr 7603981. Roll up och Väggar abab Roll-up och väggar Roll-up och väggar är suveräna budskapsbärare när du vill synas och nå ut med ditt budskap på ett bra sätt. De är enkla att transportera, sätta upp, ta ned och

Läs mer

Roll-up och väggar. Classic Light Roll Up. Tillval: Spotlight (se sidan 3). Art nr 7604881. Art nr 7604074. Art nr 7603981.

Roll-up och väggar. Classic Light Roll Up. Tillval: Spotlight (se sidan 3). Art nr 7604881. Art nr 7604074. Art nr 7603981. abab Roll-up och väggar Roll-up och väggar är suveräna budskapsbärare när du vill synas och nå ut med ditt budskap på ett bra sätt. De är enkla att transportera, sätta upp, ta ned och kan placeras även

Läs mer

Com Hem. FiberLAN. Fiber till byggnaden (FTTB) För dig som ska bygga Fastighetsnät REVISION 3

Com Hem. FiberLAN. Fiber till byggnaden (FTTB) För dig som ska bygga Fastighetsnät REVISION 3 Com Hem FiberLAN Fiber till byggnaden (FTTB) För dig som ska bygga Fastighetsnät REVISION 3 2 Innehållsförteckning Sid 4 Förord Sid 5 10 Com Hem FiberLAN till byggnaden Sid 11 14 Tekniska krav FiberLAN

Läs mer

HepcoMotion. V-formade linjära gejdsystem. Simple Select är en lagervara som levereras färdigmonterad och injusterad

HepcoMotion. V-formade linjära gejdsystem. Simple Select är en lagervara som levereras färdigmonterad och injusterad Hepcootion V-formade linjära gejdsystem Simple Select är en lagervara som levereras färdigmonterad och injusterad enkel att välja enkel att beställa Introduktion Hepco V-formade linjära gejdsystem Hepco

Läs mer

Etac Nova 30. Ett modernt skensystem med diskreta skenor och smarta detaljer. Enkelt att montera och enkelt att använda.

Etac Nova 30. Ett modernt skensystem med diskreta skenor och smarta detaljer. Enkelt att montera och enkelt att använda. Etac Nova 30 Ett modernt skensystem med diskreta skenor och smarta detaljer. Enkelt att montera och enkelt att använda. Etac Nova 30 helt enkelt. Nova 30 är ett funktionellt skensystem med tidlös och enkel

Läs mer

100 www.norclean.nu. Klokopplingar i metall. Hållare för blästermunstycke i aluminium. Klokopplingar i metall. www.norclean.nu.

100 www.norclean.nu. Klokopplingar i metall. Hållare för blästermunstycke i aluminium. Klokopplingar i metall. www.norclean.nu. Klokopplingar i metall 1765 Klokoppling metall 1 1764 Klokoppling metall 1 1/4 1766 Klokoppling metall 54 mm 1 1/2 1767 Klokoppling metall 60 mm 1 1/2 7905 Koppling blästerslang 1 inv gänga 1 7901 Koppling

Läs mer

Teknisk manual NASA CLIPPER Wind System

Teknisk manual NASA CLIPPER Wind System Sid 1 0 Teknisk manual NASA CLIPPER Sid 2 Innehållsförteckning Läs detta först... 3 Sammanfattning... 3 Teknisk data... 3 Installation... 4 Varning-viktigt... 4 Display-enhet... 4 Installation av vindgivaren...

Läs mer

Driftinstruktioner Genomströmningsarmatur DGM

Driftinstruktioner Genomströmningsarmatur DGM Driftinstruktioner DIN EN ISO 9001 70 100 M 502 Innehåll Sida 1. Funktionsbeskrivning... 3 2. Uppförande/Installation... 4-5 3. Drift... 5-6 4. Reservdelar/Tillbehör... 6 5. Bortskaffande av gamla delar...

Läs mer

Flexibla och säkra lösningar för decennier. Kablar för larmoch säkerhetssystem.

Flexibla och säkra lösningar för decennier. Kablar för larmoch säkerhetssystem. Flexibla och säkra lösningar för decennier. Kablar för larmoch säkerhetssystem. 2 Vi erbjuder marknadens bredaste sortiment av kablar för alla tänkbara installationer. Allt handlar om pålitlighet. Det

Läs mer

Produktkatalog. Elpress material för kabelskarvar och kabelavslut

Produktkatalog. Elpress material för kabelskarvar och kabelavslut Kallkrymp Varmkrymp Produktkatalog Elpress material för kabelskarvar och kabelavslut Material för kabelskarvar och kabelavslut Kallkrymp click & rip - satser med skruvförbindningar och kallkrympisolation

Läs mer

Enerpac lättviktscylindrar i aluminium

Enerpac lättviktscylindrar i aluminium nerpac lättviktscylindrar i aluminium rån vänster till höger: RC-6, RCL-6, RC-14, RR-6 RC, RCL, RC, RR Serien apacitet: 20-1 @ 700 bar Slaglängd: -2 mm Lättvikt, enkla att bära och placera för att få ut

Läs mer

Detta är vad vi kommer att ha om vi inte gör något. Idag. Imorgon. Fast telefoni ADSL. Trygghetslarm

Detta är vad vi kommer att ha om vi inte gör något. Idag. Imorgon. Fast telefoni ADSL. Trygghetslarm Fiber i Höje - Välkomnande - Kommunen informerar (Göran Eriksson) -Varför fiber (Fibergruppen) - Kaffe paus - Erfarenheter från Årjängs fiberförening (Peter Lustig) - Frågestund, Vad gör vi nu! - Intresseanmälan

Läs mer

ATLAS COPCO WEDA LINE PUMPAR. Pumpar för yrkesmän 50Hz

ATLAS COPCO WEDA LINE PUMPAR. Pumpar för yrkesmän 50Hz ATLAS COPCO WEDA LINE PUMPAR Pumpar för yrkesmän Hz Konstruerade för höga prestanda Pumparna är resultatet av år av expertis och avancerad teknik WEDA-pumparna härstammar ursprungligen från WEDA-gjuteriet

Läs mer

Fibox Enclosing innovations

Fibox Enclosing innovations Programöversikt 5.0 Fibox Enclosing innovations Modern elektronik, elektriska komponenter och system är slutresultatet av innovativ design och produktutveckling. Utan detta, har väldigt lite av den service,

Läs mer

Placera ditt budskap där din målgrupp finns.

Placera ditt budskap där din målgrupp finns. Placera ditt budskap där din målgrupp finns. Placera ditt budskap där din målgrupp finns. Se till att du finns där din målgrupp finns. Vi kallar det Pinpoint Media. Med Expands bärbara marknadsföringsdisplayer

Läs mer

Information inför er stadsnätsanslutning

Information inför er stadsnätsanslutning Information inför er stadsnätsanslutning Inför ert kommande val av att ansluta er till Stadsnätet finns här information som beskriver hur vi nu går vidare. Den utrustning som installeras för anslutning

Läs mer

Roll-up och väggar. Classic Light Roll Up. Tillval: Spotlight (se sidan 3). Art nr 7604881. Art nr 7604074. Art nr 7603981.

Roll-up och väggar. Classic Light Roll Up. Tillval: Spotlight (se sidan 3). Art nr 7604881. Art nr 7604074. Art nr 7603981. Roll up och Väggar abab Roll-up och väggar Roll-up och väggar är suveräna budskapsbärare när du vill synas och nå ut med ditt budskap på ett bra sätt. De är enkla att transportera, sätta upp, ta ned och

Läs mer

Bastupaket 5010, 6 punkter

Bastupaket 5010, 6 punkter Fiberoptik FIBERPAKET Bastupaket 5010, 6 punkter Glasfiber ø 2,0 mm med megalonhölje. 2 st 2 m, 2 st 2,5 m och 2 st 3 m. Armaturavslut. Kan kompletteras med armaturer. Håltagning 7 mm. E-nummer 7480310

Läs mer

INSTALLATIONSANVISNING ASTO

INSTALLATIONSANVISNING ASTO Januari 2014 INSTALLATIONSANVISNING ASTO Asto är ett komplett inomhusavloppssystem med rör och tillbehör i dimensionerna 58, 78, 110, 160 och 200 mm. Systemet innehåller övergångar till dimensionerna 50

Läs mer

Släpp aldrig in radon i huset!

Släpp aldrig in radon i huset! Icopal Gas- och radonmembran Släpp aldrig in radon i huset! Unika lösningar från Icopal vid nybyggnation Radon är problemet Osynlig och luktfri radioaktiv gas Den finns nästan överallt; i marken, luften

Läs mer

Domlux. Fönstermanual och skötselanvisning

Domlux. Fönstermanual och skötselanvisning Domlux Fönstermanual och skötselanvisning 2015-02-20 1 Breda fönster Över 150 cm breda sidohängda fönster måste stödjas i underkant när fönstret öppnas. Öppnade fönsterbågar får inte ens temporärt utsättas

Läs mer