Hexatronic products 2.01

Storlek: px
Starta visningen från sidan:

Download "Hexatronic products 2.01"

Transkript

1 Hexatronic products 2.01

2 CONTENTS Hexatronic Cat.6 System Jack... 3 Quick Tool... 3 Panel 24-port Cat Adaptor... 3 Cable with Spline X LS0H 5.3 mm... 3 Patchcord LS0H... 3 Panel 24-port Blank... 4 Cable Management... 4 Triple Box, Bredbandsbox... 4 Wall Box... 4 Hexatronic Cat.6A System Jack Cat.6A... 5 Panel 24-port Cat.6A 0.5u... 5 Cable Cat.6A U/FTP LS0H... 5 Patchcord Cat.6A STP LS0H... 5 Stavkablage RJ45 Jack-RJ45 Plug STP Cat.6A LS0H... 5 Mediaskåp 6x... 6 Mediaskåp 12x... 6 Hexatronic Fiber products Fiber Patchcords & Pigtails... 7 Pigtails in 12 Different Colors... 7 Attenuators Pluggable... 7 Fanout... 8 Fiber Adaptors... 8 ODF 1u 24xSC Dx Slot Black... 9 ODF Accessories... 9 PLC Splitter With or Without 19 Panel PLC WDM Panel 1-32 SC Duplex + 32xLC Duplex Rengöringspenna för fiberkontakter CATV EDFA with SNMP WDM filter CATV 84dB Frame 1,5u Active Switch Mini 4+1p RJ SFP SERIES Converter 10 Giga SFP-slot Site Solutions Skarv/Överlämningsbox Skarvbox Skarv/Överlämningsbox 24 fiber Skarvbox 96 fiber Skarvbox 48 fiber Säkerhetsskåp 7HE ODF 48 fiber Områdesskåp 1+1 Alternativt 2+2 Dörrar Områdesskåp 1 Dörr Markskåp Väggskåp Väggskåp Fiberavslut Säkringspanel Fiberkablage och Prefab Patchcords Ordering information ONLINE CATALOGUE For the digital catalogue and more information about our products and services, please visit hexatronic.se Hexatronic s catalogues are also available online at issuu: issuu.hexatronicpartners.se

3 HEXATRONIC CAT.6 SYSTEM Jack Jack Quick Tool Quick tool Panel 24-port Cat Panel 24-port Cat.6 Adaptor Adaptor Cable with Spline X LS0H 5.3 mm E305m /Reel-in-Box m /trumma Patchcord LS0H Patchcord LS0H, 0.3 m Patchcord LS0H, 0.5 m Patchcord LS0H, 1 m Patchcord LS0H, 2 m Patchcord LS0H, 3 m Patchcord LS0H, 5 m 3

4 Panel 24-port Blank Panel 24-port Blank Cable Management Cable management Triple Box, Bredbandsbox Triple Box, Bredbandsbox, Hexatronic logo Triple Box, Bredbandsbox, without logo Wall Box Complete for 2 RJ45 jack Box High Face Plate Insert Keystone Insert Blank Complete for 2 RJ45 jack Box High Insert keystone Face plate Insert Blank 4

5 HEXATRONIC CAT.6A SYSTEM Jack Cat.6A Jack Cat 6A Panel 24-port Cat.6A 0.5u Panel 24-port Cat.6A 0.5u Cable Cat.6A U/FTP LS0H Cable Cat.6A U/FTP LS0H, 500m/drum Patchcord Cat.6A STP LS0H Patchcord Cat.6A STP LS0H, 0.5 m Patchcord Cat.6A STP LS0H, 1 m Patchcord Cat.6A STP LS0H, 2 m Patchcord Cat.6A STP LS0H, 3 m Patchcord Cat.6A STP LS0H, 5 m Stavkablage RJ45 Jack-RJ45 Plug STP Cat.6A LS0H Stavkablage RJ45 jack-rj45 plug STP Cat.6A LS0H, 5 m Stavkablage RJ45 jack-rj45 plug STP Cat.6A LS0H, 7.5 m Stavkablage RJ45 jack-rj45 plug STP Cat.6A LS0H, 15 m 5

6 Mediaskåp 6x Ett effektivt mediaskåp med plats för CPE/konverter samt uttag för 6st keystonejack. Skåpet har en lucka i bakstycket för elkontakt. Levereras smed plastdörr som standard, plåtdörr finns som tillval. Olika fästen för CPE efter fabrikat. Hög kvalitét, svensktillverkat och mönsterskyddat Skåpet är signalsäkrat av Swerea IVF AB:Swerea IVF-rapport 23698_HEX Innehåll: Oberoende tester av trådlös kommunikation i plåt/plastskåp kontra skåp helt i plast. Mått 300x375x100mm Färg Vit RAL9016 pulverlack Material Plåt, 1mm Utförande Plastdörr och fäste för Inteno CPE som standard ordering infromation E Mediaskåp 6x Tillbehör Plastdörr i vitt Hylla E Mellanstycke SC SM Dx E Mellanstycke LC QUAD E Patch SM Dx SC-SC 0,5m E Patch SM Dx SC-LC 0,5m E Patch SM Dx LC-LC 0,5m E Keystone Jack Cat6 E Patch Cat6, 0,3m E Patch Cat6, 0,5m Mediaskåp 12x Ett effektivt mediaskåp med plats för CPE/konverter samt uttag för 12st keystonejack. Skåpet har en lucka i bakstycket för elkontakt. Levereras smed plastdörr som standard, plåtdörr finns som tillval. Olika fästen för CPE efter fabrikat. Hög kvalitét, svensktillverkat och mönsterskyddat Skåpet är signalsäkrat av Swerea IVF AB: Swerea IVF-rapport 23698_HEX Innehåll: Oberoende tester av trådlös kommunikation i plåt/plastskåp kontra skåp helt i plast. Mått 300x485x100mm Färg Vit RAL9016 pulverlack Material Plåt, 1mm Utförande Plastdörr, fäste för Inteno CPE och hylla som standard. ordering infromation E Mediaskåp 12x Tillbehör plastdörr i vitt E Mellanstycke SC SM Dx E Mellanstycke LC QUAD E Patch SM Dx SC-SC 0,5m E Patch SM Dx SC-LC 0,5m E Patch SM Dx LC-LC 0,5m E Keystone Jack Cat6 E Patch Cat6, 0,3m E Patch Cat6, 0,5m 6

7 HEXATRONIC FIBER PRODUCTS Fiber Patchcords & Pigtails All patchcords and pigtails are marked with their unique serial number. performance specifications item fiber pigtail / patch cords Mode Type Singlemode Model Name LC APC ST SC FC MU Typical Insertion Loss, db Maximum Insertion Loss, db Typical Return Loss, db Minimum Return Loss, db Operating Temperature, C Storage Temperature, C Fiber Length To any specified length Low insertion loss Low back reflection loss Easy installation Custom defined specifications 0.9 mm or 2.0 mm fan-out cable Environmentally stable Applications Telecommunications Local area network Fiber to the home Fiber optic sensors Testing instruments item mtrj pigtail / patch cords Mode Type Singlemode Typical Insertion Loss, db Maximum Insertion Loss, db Typical Return Loss, db Minimum Return Loss, db Operating Temperature, C Storage Temperature, C Fiber Length To any specified length Pigtails in 12 Different Colors E Pigtails in 12 different colors Attenuators Pluggable Environmentally stable Easy installation Custom designed specifications Low return loss Readily panel mountable Compact packaging Applications Telecommunications LAN CATV Fiber optic sensors Testing instruments Fiber to the home Multi-channel subscriber loop Optical transmission system See at the end of the catalogue 7

8 Fanout Low insertion loss Low back reflection loss Easy installation Custom defined specifications 0.9 mm or 2.0 mm fan-out cable Environmentally stable Applications Telecommunications Local area network Fiber to the home Fiber optic sensors Testing instruments See at the end of the catalogue performance specifications item multi-fiber fan-out pigtail / patchcords FC, LC, SC type FC/APC, SC/APC type Mode Type SM MM SM Typical Insertion Loss, db Maximum Insertion Loss, db Typical Backreflection, db Minimum Backreflection, db Fiber Adaptors Low insertion loss Low back reflection loss Easy to handle Environmentally stable Applications Telecommunications Local area network Fiber to the home Fiber optic sensors Testing instruments CATV See at the end of the catalogue performance specifications item adaptors Sleeve Material Ceramic Bronze Singlemode Multimode Typical Insertion Loss, db Operating Temperature, C -40 ~ +75 Storage Temperature, C -55 ~ +85 8

9 ODF 1u 24xSC Dx Slot Black Adjustable mounting angles Angled front that protects the adaptors and connectors Including fiber management Including smouv management Including 48 pcs smouv, 60 mm Protected entrance for incoming fiber E ODF 1u 24xSC Dx slot Black ODF Accessories Adaptor E Adaptor LC/APC-LC/APC Quad Ceramic E Adaptor LC-LC SM Quad Ceramic E Adaptor SC/APC-SC/APC SM Dx Ceramic E Adaptor SC-SC SM Dx Ceramic Adaptors Pigtail E Pigtail LC SM 1m 12p BL E Pigtail LC SM 1m BL E Pigtail LC/APC SM 1m 12p BL E Pigtail LC/APC SM 1m BL E Pigtail SC SM 1m 12p BL E Pigtail SC SM 1m 12-pack 12-Color E Pigtail SC SM 1m BL E Pigtail SC/APC SM 1m 12p BL E Pigtail SC/APC SM 1m BL Blind plate E Blind Plate SC Duplex Dx E Blind Plate SC Simplex Sx Pigtail Blind plate 9

10 PLC Splitter With or Without 19 Panel Environmentally Stable Easy installation Custom-Defined Specification Low insertion Loss High uniformity High reliability Applications Metro Network Protection Monitoring Access/PON ditribution CATV See at the end of the catalogue performance specifications item 1xN splitters Type 1x8 1x16 1x32 Insertion Loss, db < 10.7 < 14.5 < 18 Uniformity, db < 1.0 < 1.5 < 2.0 Operating Wavelength, nm 1310 / 1550 dual window Directivity, db > 50 Optical Input Returm Loss, db > 50 Polarization Dependent Loss, db < 0,3 Storage Temperature - Celsius Operating Temperatrure - Celsius Connectors FC, SC, LC, MU or ribbon PLC WDM Panel 1-32 SC Duplex + 32xLC Duplex Environmentally Stable Easy installation Custom-Defined Specification Low insertion Loss High uniformity High reliability Applications Metro Network Protection Monitoring Access/PON ditribution CATV See at the end of the catalogue Rengöringspenna för fiberkontakter Rengör era fiberkontakter på några få sekunder på ett mycket enkelt sätt. Lika enkel att använda på kontakt som är monterad i panel eller lös kontakt på kablage. Finns för SC, LC, ST, FC och MU och räcker till över 800 kontakter. Indikator som visar återstående rengöringstråd. E Rengöringspenna för SC/ST/FC E Rengöringspenna för LC/MU 10

11 CATV EDFA with SNMP Imported famous low-noise pump laser, which is low pre-distortion, broad channels and high output optical power. Steady imported Erbium-Doped Fiber, high efficiency of power transmission. Advanced Microprocessor with perfect automatic control circuit monitor the various operating status of the optical output power and pump laser timely and correctly. Dependability and stability are better. Front panel blue display, shows various main work status parameters. 19 1U high-standard framework type installation Support GB/T HFC Network control management E EDFA 1x17dB SNMP E EDFA 4x17dB SNMP E EDFA 1x23dB SNMP EDFA 4x19dB SNMP WDM filter Ultra high isolator High port isolator Customized defined specifications Environmentally stable Applications Telecommunications Local area network FTTH Fiber optic sensing Testing instruments CATV E WDM filter CATV 84dB Frame 1,5u E CATV 84dB Frame 1,5u 11

12 ACTIVE Switch Mini 4+1p RJ45 Hardware Specifications 1. Conforms to IEEE 802.3, 802.3u and 802.3x Ethernet Standards 2. 5x auto-sensing 10/100Mbps Ethernet RJ-45 ports 3. Automatic MDI/MDIX crossover for each 10Base-T/ 100Base-TX port 4. Store-and-forward switching architecture for abnormal packet filtering 5. Support 2K address table for unicast addresses 6. Performs non-blocking full wire speed. 7. Support broadcast storm protection 8. Max packet length is 1536 bytes, up to 1552 bytes. 9. LED-indicators for LNK/ACT in each port 10. Small size design for save space V DC input. E Switch Mini 4+1p RJ45 SFP SERIES Converter 10 Giga SFP-slot Hardware Specifications 1. Standard Compliance: IEEE Ethernet IEEE 802.3u fast Ethernet IEEE 802.3ab 1000Base-T IEEE 802.3z 1000BaseSX/LX IEEE 802.3x flow control 2. Maximum forwarding and filtering rate: a pps for Gigabit Ethernet port b. 148,810 pps for the fast Ethernet port c. 14,800 pps for the Ethernet port 3. Connectors: a. One STP RJ45 connector (support auto MDI/MDIX function) b. One SFP module port 4. Operation mode: a. The UTP Port can be enabled or disabled b. Fiber Port: Support 1000M Full duplex/half duplex c. RJ45 Port: Auto-negotiation 1000M/Full duplex, 1000M/Half duplex, 100M/Full duplex, 100M/Half duplex, 10M/Full duplex, 10M/Half duplex 5. Chassis dimensions: 1U, 140mm*217mm (L*W) Remote Management: onboard CPU allows remote management via SNMP NMS, Web Browser, TELNET, or CLI (command line interface). Upgradeable: firmware is upgradeable via TFTP or FTP. Supported Protocols: IP, UDP, TCP, SNMP, TELNET, HTTP, TFTP, FTP, SMTP, DNS, SYSLOG, NTP, and DHCP. Provides one media-convert port. It is manageable by SNMP NMS, Web Browser, TELNET, or CLI. Allows the network administrator to incorporate fiber in existing copper-based networks as needed. Offers many types of useful information for the administrator, For instance, link status, mac address table. The administrator can remotely obtain the system information and remotely enable or disable the UTP port. E Converter 10 Giga SFP-slot 12

13 SITE SOLUTIONS Skarv/Överlämningsbox Liten smidig väggbox i plast som är IP65 klassat, kan användas både inom och utomhus. Skarvkassett 4 fiber Genomföringar i gummi Hållare för simplex skarvstycken Färg: Vit E Skarv/överlämningsbox, BxDxH 210x140x40 mm Skarvbox Liten smidig väggbox för att skarva 4 fiber, IP65 klassad. Komplett med hållare och skarvhylsor Låsbart 2 nycklar ingår Färg: Grå E Skarvbox, BxDxH 208x153x52 mm Skarv/Överlämningsbox 24 fiber Liten smidig väggbox i plast, kan användas både inom och utomhus. Skarvkasset 24 fiber Genomföringar i gummi Hållare för simplex skarvstycken Färg: Vit E Skarv/överlämningsbox 24 fiber, BxDxH 300x235x85 mm 13

14 Skarvbox 96 fiber Kompakt och lättarbetad box för upp till 96 fiber. För inomhusbruk Material: ABS Inklusive skarvkassett och smouv Passande kabeldiameter: 8,5-18mm Färg: Grå E Skarv/box 96 fiber, BxDxH 180x370x75 mm Skarvbox 48 fiber En mycket lättarbetad och kostnadseffektiv skarvbox för upp till 48 fiber. Levereras komplett med 2-vånings skarvkassett 48st svetsskarvar, skruvkit, tejp och buntband Robust box i lackad plåt Färg: Grå E Skarvbox 48 fiber, BxDxH 125x335x43 mm Säkerhetsskåp 7HE Skåp tillverkat för att klara tuffa stöldkrav, finns som 7HE eller 12HE. Inklusive ellist 6x230V med överspänningsskydd 19 stativ Låsbart 8 låspunkter Ventilationshål Färg: Grå 47 kg E Säkerhetsskåp 7HE, BxDxH 600x380x650 mm ODF 48 fiber En prisvärd ODF där alla tillbehör ingår. Skarvkassett 48 fiber Komplett med fiberskarvar (smouv) Färg: Svart E ODF 48 fiber, BxDxH 430x300x45 mm 14

15 Områdesskåp 1+1 Alternativt 2+2 Dörrar Utomhusskåp med fläktar och värmesystem, kan kompletteras efter behov. Skåp med 1+1 dörr 22HE Lackad aluminium Lås med stöldkolvar 19 stativ Ellist Fläkt och värmepaket Skåp med 2+2 dörrar 22HE Lackad aluminium Lås med stöldkolvar 2x19 stativ Ellister Fläkt och värmepaket Aluminium (dubbelt hölje) Färg: Grå Övrigt: Luftcirkulation mellan det dubbla aluminiumhöljet för extra isolering E Områdesskåp 1+1 Dörr, BxDxH 850x850x1300 mm E Områdesskåp 2+2 Dörrar, BxDxH 1300x850x1200 mm Områdesskåp 1 Dörr Utomhus skåp med fläktar och värmesystem, kan kompletteras efter behov. Skåp med 1 dörr 22HE Lackad stålplåt Inredning aluminium Lås med stöldkolvar 19 stativ Färg: Grå E Områdesskåp 1 dörr, BxDxH 850x850x1300 mm Markskåp För utomhusinstallation Distributionsskåp designat för installation av fiber och koppar Låsbart 2 nycklar ingår Material: Plåt Färg: Grå ordering infromation E Markskåp, BxDxH 480x225x1250 mm E Markskåp, BxDxH 580x240x1250 mm E Markskåp, BxDxH 780x240x1250 mm E Markskåp, BxDxH 930x240x1250 mm E Markskåp, BxDxH 1000x240x1250 mm 15

16 Väggskåp 19 baserat väggskåp för inomhusbruk, finns med djupen mm. Komplett med glasdörr Ventilation över och under dörr Finns i 6, 9 och 15HE Alla sidor öppningsbara 19 stativ Låsbart Material: Stål Färg: Grå ordering infromation E Väggskåp, BxDxH 600x400x597 E Väggskåp, BxDxH 600x500x465 E Väggskåp, BxDxH 600x600x465 Väggskåp 10 För inomhusbruk, finns med olika djup. Välj mellan stål- eller glasdörr. Ståldörr Låsbart Dörr öppnas 90 Kabelinföring uppifrån eller nerifrån Färg: Grå Glasdörr Ventilation Låsbart Dörr öppnas 180 Kabelinföring uppifrån eller nerifrån Färg: Grå Skåp, ståldörr, 305x250x Skåp, glasdörr, 300x300x Skåp, glasdörr, 300x300x Skåp, glasdörr, 300x300x465 Fiberavslut Enkelt fiberavslut för 2 fiber i lägenhet eller villa. Skarvkassett 2-fiber Enkelt smidigt avslut för lägenhet Montage på vägg eller över dosa Färg: Vit Mått: BxLxH 85x85x24mm E Fiberavslut 16

17 Säkringspanel 19 48V Panel med DIN skena med möjlighet att kombinera olika säkringar Jordanslutning Plats för 22 säkringar DIN skena Material: 1mm plåt Färg: vit pulverlack Mått: 4HE, Säkringspanel Valfri kombination på säkringar Nollskena Heltäckande lock Plats för signeringslist Fiberkablage och Prefab Kablage med höga garanterade värden och en flexibel prefabproduktion Samtliga skarvstycken finns som Upc och Apc SC och LC varianter Simplex, duplex och quad Finns som simplex och duplex Bestyckas efter önskemål Packad och testad med protokoll Sc och Lc fiberkablage 2mm singelmode Upc och Apc Finns som simplex och duplex 17

18 PATCHCORDS PATCHCORD LC/APC SM Duplex BL Core E LC/APC-LC/APC SM Dx 0.5m BL E LC/APC-LC/APC SM Dx 1m BL E LC/APC-LC/APC SM Dx 2m BL E LC/APC-LC/APC SM Dx 3m BL E LC/APC-LC/APC SM Dx 5m BL E LC/APC-LC/APC SM Dx 7m BL E LC/APC-LC/APC SM Dx 10m BL E LC/APC-LC/APC SM Dx 15m BL E LC/APC-LC/APC SM Dx 20m BL LC/APC SM Simplex BL Core E LC/APC-LC/APC SM Sx 0.5m BL E LC/APC-LC/APC SM Sx 1m BL E LC/APC-LC/APC SM Sx 2m BL E LC/APC-LC/APC SM Sx 3m BL E LC/APC-LC/APC SM Sx 5m BL E LC/APC-LC/APC SM Sx 7m BL E LC/APC-LC/APC SM Sx 10m BL E LC/APC-LC/APC SM Sx 15m BL E LC/APC-LC/APC SM Sx 20m BL LC-LC MM 50/125 Duplex E LC-LC MM50 Dx 1m E LC-LC MM50 Dx 2m E LC-LC MM50 Dx 3m E LC-LC MM50 Dx 5m LC-LC MM 62.5/125 Duplex E LC-LC MM62.5 Dx 1m E LC-LC MM62.5 Dx 2m E LC-LC MM62.5 Dx 3m E LC-LC MM62.5 Dx 5m E LC-LC MM62.5 Dx 7m E LC-LC MM62.5 Dx 10m E LC-LC MM62.5 Dx 15m E LC-LC MM62.5 Dx 20m LC-LC SM Duplex BL Core E LC-LC SM Dx 0.5m BL E LC-LC SM Dx 1m BL E LC-LC SM Dx 2m BL E LC-LC SM Dx 3m BL E LC-LC SM Dx 5m BL E LC-LC SM Dx 7m BL E LC-LC SM Dx 10m BL E LC-LC SM Dx 15m BL E LC-LC SM Dx 20m BL LC-LC SM Duplex Last Mile. Ligger i 5-pack E LC-LC SM Dx 0.5m FP E LC-LC SM Dx 1m FP E LC-LC SM Dx 2m FP E LC-LC SM Dx 3m FP E LC-LC SM Dx 5m FP PATCHCORD LC-LC SM Simplex BL Core E LC-LC SM Sx 0.5m BL E LC-LC SM Sx 1m BL E LC-LC SM Sx 2m BL E LC-LC SM Sx 3m BL E LC-LC SM Sx 5m BL E LC-LC SM Sx 7m BL E LC-LC SM Sx 10m BL E LC-LC SM Sx 15m BL E LC-LC SM Sx 20m BL LC-LC SM Simplex Last Mile. Ligger i 5-pack E LC-LC SM Sx 0.5m FP E LC-LC SM Sx 1m FP E LC-LC SM Sx 2m FP E LC-LC SM Sx 3m FP E LC-LC SM Sx 5m FP LC-LC/APC SM Duplex BL Core E LC-LC/APC SM Dx 0.5m BL E LC-LC/APC SM Dx 1m BL E LC-LC/APC SM Dx 2m BL E LC-LC/APC SM Dx 3m BL E LC-LC/APC SM Dx 5m BL E LC-LC/APC SM Dx 7m BL E LC-LC/APC SM Dx 10m BL E LC-LC/APC SM Dx 15m BL E LC-LC/APC SM Dx 20m BL LC-LC/APC SM Simplex BL Core E LC-LC/APC SM Sx 0.5m BL E LC-LC/APC SM Sx 1m BL E LC-LC/APC SM Sx 2m BL E LC-LC/APC SM Sx 3m BL E LC-LC/APC SM Sx 5m BL E LC-LC/APC SM Sx 7m BL E LC-LC/APC SM Sx 10m BL E LC-LC/APC SM Sx 15m BL E LC-LC/APC SM Sx 20m BL LC-SC/APC SM Duplex BL Core E LC-SC/APC SM Dx 0.5m BL E LC-SC/APC SM Dx 1m BL E LC-SC/APC SM Dx 2m BL E LC-SC/APC SM Dx 3m BL E LC-SC/APC SM Dx 5m BL E LC-SC/APC SM Dx 7m BL E LC-SC/APC SM Dx 10m BL E LC-SC/APC SM Dx 15m BL E LC-SC/APC SM Dx 20m BL LC-SC/APC SM Simplex BL Core E LC-SC/APC SM Sx 0.5m BL E LC-SC/APC SM Sx 1m BL E LC-SC/APC SM Sx 2m BL E LC-SC/APC SM Sx 3m BL E LC-SC/APC SM Sx 5m BL E LC-SC/APC SM Sx 7m BL E LC-SC/APC SM Sx 10m BL E LC-SC/APC SM Sx 15m BL E LC-SC/APC SM Sx 20m BL 18

19 PATCHCORD LC-ST MM 50/125 Duplex E LC-ST MM50 Dx 1m E LC-ST MM50 Dx 2m E LC-ST MM50 Dx 3m E LC-ST MM50 Dx 5m E LC-ST MM50 Dx 7.5m E LC-ST MM50 Dx 10m LC-ST MM 62.5/125 Duplex E LC-ST MM62.5 Dx 1m E LC-ST MM62.5 Dx 2m E LC-ST MM62.5 Dx 3m E LC-ST MM62.5 Dx 5m E LC-ST MM62.5 Dx 7.5m E LC-ST MM62.5 Dx 10m LC-ST MM62.5 Dx 15m LC-ST MM62.5 Dx 20m LC-ST SM Duplex BL Core E LC-ST SM Dx 0.5m BL E LC-ST SM Dx 1m BL E LC-ST SM Dx 2m BL E LC-ST SM Dx 3m BL E LC-ST SM Dx 5m BL E LC-ST SM Dx 7m BL E LC-ST SM Dx 10m BL E LC-ST SM Dx 15m BL E LC-ST SM Dx 20m BL MTRJ-MTRJ MM 50/125 Duplex E MTRJ-MTRJ MM50 Dx 1m E MTRJ-MTRJ MM50 Dx 2m E MTRJ-MTRJ MM50 Dx 3m E MTRJ-MTRJ MM50 Dx 5m MTRJ-MTRJ MM 62.5/125 Duplex E MTRJ-MTRJ MM62.5 Dx 1m E MTRJ-MTRJ MM62.5 Dx 2m E MTRJ-MTRJ MM62.5 Dx 3m E MTRJ-MTRJ MM62.5 Dx 5m MTRJ-MTRJ SM Duplex BL Core E MTRJ-MTRJ SM Dx 0.5m BL E MTRJ-MTRJ SM Dx 1m BL E MTRJ-MTRJ SM Dx 2m BL E MTRJ-MTRJ SM Dx 3m BL E MTRJ-MTRJ SM Dx 5m BL E MTRJ-MTRJ SM Dx 7m BL E MTRJ-MTRJ SM Dx 10m BL E MTRJ-MTRJ SM Dx 15m BL E MTRJ-MTRJ SM Dx 20m BL MTRJ-SC MM 50/125 Duplex E MTRJ-SC MM50 Dx 1m E MTRJ-SC MM50 Dx 2m E MTRJ-SC MM50 Dx 3m E MTRJ-SC MM50 Dx 5m E MTRJ-SC MM50 Dx 7.5m MTRJ-SC MM 62.5/125 Duplex E MTRJ-SC MM62.5 Dx 1m E MTRJ-SC MM62.5 Dx 2m E MTRJ-SC MM62.5 Dx 3m E MTRJ-SC MM62.5 Dx 5m MTRJ-SC SM Duplex BL Core E MTRJ-SC SM Dx 0.5m BL E MTRJ-SC SM Dx 1m BL E MTRJ-SC SM Dx 2m BL E MTRJ-SC SM Dx 3m BL E MTRJ-SC SM Dx 5m BL E MTRJ-SC SM Dx 7m BL E MTRJ-SC SM Dx 10m BL PATCHCORD E MTRJ-SC SM Dx 15m BL E MTRJ-SC SM Dx 20m BL MTRJ-ST MM 62.5/125 Duplex E MTRJ-ST MM62.5 Dx 1m E MTRJ-ST MM62.5 Dx 2m E MTRJ-ST MM62.5 Dx 3m MU-MU SM Duplex BL Core E MU-MU SM Dx 0.5m BL E MU-MU SM Dx 1m BL E MU-MU SM Dx 2m BL E MU-MU SM Dx 3m BL E MU-MU SM Dx 5m BL E MU-MU SM Dx 7m BL E MU-MU SM Dx 10m BL E MU-MU SM Dx 15m BL E MU-MU SM Dx 20m BL MU-SC SM Duplex BL Core E MU-SC SM Dx 0.5m BL E MU-SC SM Dx 1m BL E MU-SC SM Dx 2m BL E MU-SC SM Dx 3m BL E MU-SC SM Dx 5m BL E MU-SC SM Dx 7m BL E MU-SC SM Dx 10m BL E MU-SC SM Dx 15m BL E MU-SC SM Dx 20m BL SC/APC-LC /APC SM duplex BL Core E SC/APC-LC/APC SM Dx 0.5m BL E SC/APC-LC/APC SM Dx 1m BL E SC/APC-LC/APC SM Dx 2m BL E SC/APC-LC/APC SM Dx 3m BL E SC/APC-LC/APC SM Dx 5m BL E SC/APC-LC/APC SM Dx 7m BL E SC/APC-LC/APC SM Dx 10m BL E SC/APC-LC/APC SM Dx 15m BL E SC/APC-LC/APC SM Dx 20m BL SC/APC-LC /APC SM simplex BL Core E SC/APC-LC/APC SM Sx 0.5m BL E SC/APC-LC/APC SM Sx 1m BL E SC/APC-LC/APC SM Sx 2m BL E SC/APC-LC/APC SM Sx 3m BL E SC/APC-LC/APC SM Sx 5m BL E SC/APC-LC/APC SM Sx 7m BL E SC/APC-LC/APC SM Sx 10m BL E SC/APC-LC/APC SM Sx 15m BL E SC/APC-LC/APC SM Sx 20m BL SC/APC-SC/APC SM Duplex BL Core E SC/APC-SC/APC SM Dx 0.5m BL E SC/APC-SC/APC SM Dx 1m BL E SC/APC-SC/APC SM Dx 2m BL E SC/APC-SC/APC SM Dx 3m BL E SC/APC-SC/APC SM Dx 5m BL E SC/APC-SC/APC SM Dx 7m BL E SC/APC-SC/APC SM Dx 10m BL E SC/APC-SC/APC SM Dx 15m BL E SC/APC-SC/APC SM Dx 20m BL 19

20 PATCHCORD SC/APC-SC/APC SM Simplex BL Core E SC/APC-SC/APC SM Sx 0.5m BL E SC/APC-SC/APC SM Sx 1m BL E SC/APC-SC/APC SM Sx 2m BL E SC/APC-SC/APC SM Sx 3m BL E SC/APC-SC/APC SM Sx 5m BL E SC/APC-SC/APC SM Sx 7m BL E SC/APC-SC/APC SM Sx 10m BL E SC/APC-SC/APC SM Sx 15m BL E SC/APC-SC/APC SM Sx 20m BL SC-LC MM 50/125 E SC-LC MM50 Dx 1m E SC-LC MM50 Dx 2m E SC-LC MM50 Dx 3m E SC-LC MM50 Dx 5m E SC-LC MM50 Dx 7.5m E SC-LC MM50 Dx 10m E SC-LC MM50 Dx 15m E SC-LC MM50 Dx 20m SC-LC MM 62.5/125 E SC-LC MM62.5 Dx 1m E SC-LC MM62.5 Dx 2m E SC-LC MM62.5 Dx 3m E SC-LC MM62.5 Dx 5m E SC-LC MM62.5 Dx 7.5m E SC-LC MM62.5 Dx 10m E SC-LC MM62.5 Dx 15m E SC-LC MM62.5 Dx 20m SC-LC SM Duplex BL Core E SC-LC SM Dx 0.5m BL E SC-LC SM Dx 1m BL E SC-LC SM Dx 2m BL E SC-LC SM Dx 3m BL E SC-LC SM Dx 5m BL E SC-LC SM Dx 7m BL E SC-LC SM Dx 10m BL E SC-LC SM Dx 15m BL E SC-LC SM Dx 20m BL SC-LC SM Duplex Last Mile. Ligger i 5-pack E SC-LC SM Dx 0.5m FP E SC-LC SM Dx 1m FP E SC-LC SM Dx 2m FP E SC-LC SM Dx 3m FP E SC-LC SM Dx 5m FP SC-LC SM Simplex BL Core E SC-LC SM Sx 0.5m BL E SC-LC SM Sx 1m BL E SC-LC SM Sx 2m BL E SC-LC SM Sx 3m BL E SC-LC SM Sx 5m BL E SC-LC SM Sx 7m BL E SC-LC SM Sx 10m BL E SC-LC SM Sx 15m BL E SC-LC SM Sx 20m BL SC-LC SM Simplex Last Mile. Ligger i 5-pack E SC-LC SM Sx 0.5m FP E SC-LC SM Sx 1m FP E SC-LC SM Sx 2m FP E SC-LC SM Sx 3m FP E SC-LC SM Sx 5m FP SC-LC/APC SM Duplex BL Core E SC-LC/APC SM Dx 0.5m BL E SC-LC/APC SM Dx 1m BL E SC-LC/APC SM Dx 2m BL E SC-LC/APC SM Dx 3m BL PATCHCORD E SC-LC/APC SM Dx 5m BL E SC-LC/APC SM Dx 7m BL E SC-LC/APC SM Dx 10m BL E SC-LC/APC SM Dx 15m BL E SC-LC/APC SM Dx 20m BL SC-LC/APC SM Simplex BL Core E SC-LC/APC SM Sx 0.5m BL E SC-LC/APC SM Sx 1m BL E SC-LC/APC SM Sx 2m BL E SC-LC/APC SM Sx 3m BL E SC-LC/APC SM Sx 5m BL E SC-LC/APC SM Sx 7m BL E SC-LC/APC SM Sx 10m BL E SC-LC/APC SM Sx 15m BL E SC-LC/APC SM Sx 20m BL SC-SC MM Duplex 50/125 E SC-SC MM50 Dx 1m E SC-SC MM50 Dx 2m E SC-SC MM50 Dx 3m E SC-SC MM50 Dx 5m E SC-SC MM50 Dx 7m E SC-SC MM50 Dx 10m E SC-SC MM50 Dx 15m E SC-SC MM50 Dx 20m SC-SC MM Duplex 62.5/125 E SC-SC MM62.5 Dx 1m E SC-SC MM62.5 Dx 2m E SC-SC MM62.5 Dx 3m E SC-SC MM62.5 Dx 5m E SC-SC MM62.5 Dx 7.5m E SC-SC MM62.5 Dx 10m E SC-SC MM62.5 Dx 15m E SC-SC MM62.5 Dx 20m SC-SC SM Duplex BL Core E SC-SC SM Dx 0.5m BL E SC-SC SM Dx 1m BL E SC-SC SM Dx 2m BL E SC-SC SM Dx 3m BL E SC-SC SM Dx 5m BL E SC-SC SM Dx 7m BL E SC-SC SM Dx 10m BL E SC-SC SM Dx 15m BL E SC-SC SM Dx 20m BL SC-SC SM Duplex Last Mile. Ligger i 5-pack E SC-SC SM Dx 0.5m FP E SC-SC SM Dx 1m FP E SC-SC SM Dx 2m FP E SC-SC SM Dx 3m FP E SC-SC SM Dx 5m FP SC-SC SM Simplex BL Core E SC-SC SM Sx 0.5m BL E SC-SC SM Sx 1m BL E SC-SC SM Sx 2m BL E SC-SC SM Sx 3m BL E SC-SC SM Sx 5m BL E SC-SC SM Sx 7m BL E SC-SC SM Sx 10m BL E SC-SC SM Sx 15m BL E SC-SC SM Sx 20m BL SC-SC SM Simplex Last Mile. Ligger i 5-pack E SC-SC SM Sx 0.5m FP E SC-SC SM Sx 1m FP E SC-SC SM Sx 2m FP E SC-SC SM Sx 3m FP E SC-SC SM Sx 5m FP 20

Hexatronic products 2.01

Hexatronic products 2.01 Hexatronic products 2.01 CONTENTS Hexatronic Cat.6 System Jack... 3 Quick Tool... 3 Panel 24-port Cat.6... 3 Adaptor... 3 Cable with Spline X LS0H 5.3 mm... 3 Patchcord LS0H... 3 Panel 24-port Blank...

Läs mer

Experter på telekommunikation

Experter på telekommunikation FC FC duplex FC LC duplex FC MT-RJ duplex 1001-XX 9/125µ 3 mm LSZH UPC 1002-XX 50/125µ OM2 3 mm LSZH PC 1003-XX 50/125µ OM3 3 mm LSZH PC 1004-XX 62.5/125µ 3 mm LSZH PC 1011-XX 9/125µ 1.8 mm LSZH UPC 1012-XX

Läs mer

Hotmelt E50 895 50 Hotmelt kontakteringsväska 6100 ST Hotmelt 62,5/125 6300 SC Hotmelt 62,5/125 8300 SC Hotmelt 10/125

Hotmelt E50 895 50 Hotmelt kontakteringsväska 6100 ST Hotmelt 62,5/125 6300 SC Hotmelt 62,5/125 8300 SC Hotmelt 10/125 Fiber Fibertillbehör Fibertvätt Förp. 8124 Fibertvätt Isopropanol 1L 1st E16 490 62 Fibertvätt Isopropanol 50ml 1st E50 895 60 Fibertorkduk luddfri 50st E16 490 60 Fiber rengöring tops 5-pack E16 490 57

Läs mer

802.11b Wireless router w. 4 port switch. StarTech ID: BR411BWDC

802.11b Wireless router w. 4 port switch. StarTech ID: BR411BWDC 802.11b Wireless router w. 4 port switch StarTech ID: BR411BWDC Share your Internet connection without being constrained by cables with StarTech.com s 802.11b wireless router. The BR411BWDC lets you share

Läs mer

Produktkatalog 2016 LightMate

Produktkatalog 2016 LightMate Produktkatalog 2016 LightMate www.memoteknik.com INNEHÅLLSFÖRTECKNING Företagspresentation... 3 LightMate Stativ... 4 ODF system... 8 Väggboxar... 30 Skarvsystem... 38 Fiberkablage och Tillbehör... 48

Läs mer

INNEHÅLLSFÖRTECKNING. VD ord... 3. LightMate. Stativ... 4. ODF system... 8. Väggboxar... 26. Skarvsystem... 38. Fiberkablage och Tillbehör...

INNEHÅLLSFÖRTECKNING. VD ord... 3. LightMate. Stativ... 4. ODF system... 8. Väggboxar... 26. Skarvsystem... 38. Fiberkablage och Tillbehör... Produktkatalog 2012 INNEHÅLLSFÖRTECKNING VD ord... 3 LightMate Stativ... 4 ODF system... 8 Väggboxar... 26 Skarvsystem... 38 Fiberkablage och Tillbehör... 45 Underhåll... 49 2 VD ord Ett modernt ODF system

Läs mer

Produktkatalog 2014 LightMate

Produktkatalog 2014 LightMate Produktkatalog 2014 LightMate www.memoteknik.com INNEHÅLLSFÖRTECKNING Företagspresentation... 3 LightMate Stativ... 4 ODF-system... 8 Väggboxar... 30 Skarvsystem...37 Fiberkablage och tillbehör... 48 Underhåll...

Läs mer

Datasäkerhet och integritet

Datasäkerhet och integritet Chapter 4 module A Networking Concepts OSI-modellen TCP/IP This module is a refresher on networking concepts, which are important in information security A Simple Home Network 2 Unshielded Twisted Pair

Läs mer

Wi-Fi travel router for ipad and mobile devices

Wi-Fi travel router for ipad and mobile devices Wi-Fi travel router for ipad and mobile devices Product ID: R150WN1X1T This Wireless N travel router lets you create a portable wireless hot-spot from a wired network connection or an existing wireless

Läs mer

Skarvning och terminering

Skarvning och terminering Skarvning och terminering Flexibilitet, översikt och enkel åtkomst är grundläggande förutsättningar för att en installerad infrastruktur ska behålla sitt värde. Det gäller inte minst vid utskarvning, terminering

Läs mer

karl andersson & söner

karl andersson & söner pastillo Design Ulla Christiansson 2004 Pastillo består av stol, hög-, mellanhög- och låg pall. Den pillimariska, påhittiga, passande stolen finns med klädd sits och rygg. Pallarna finns med sitsar klädda

Läs mer

< THE SHELF SYSTEM FILLED WITH POSSIBILITIES. Design Anne Krook

< THE SHELF SYSTEM FILLED WITH POSSIBILITIES. Design Anne Krook Anne < THE SHELF SYSTEM FILLED WITH POSSIBILITIES Design Anne Krook beauty combination Anne är en hel serie hyllor vars grundidé bygger på en fyrkant som kan varieras i ett otal kombinationer. Frihängande

Läs mer

PRODUKTKATALOG KONTORSNÄT BOSTADSNÄT FIBERNÄT. [2015_September]

PRODUKTKATALOG KONTORSNÄT BOSTADSNÄT FIBERNÄT. [2015_September] PRODUKTKATALOG KONTORSNÄT BOSTADSNÄT FIBERNÄT [2015_September] Dataconnect, proffsgrossist inom kabelsystem. MÅNGÅRIG ERFARENHET FRÅN BRANSCHEN Kontorsnät Bostadsnät Fibernät DataConnect AB proffsgrossist

Läs mer

CanCom Bluetooth BLUETOOTH V5.6. Specifikation Specification LED. transceiver

CanCom Bluetooth BLUETOOTH V5.6. Specifikation Specification LED. transceiver CanCom Bluetooth transceiver BLUETOOTH V5.6 Specifikation Specification Matningsspänning Power supply 10-30 VDC Spänningsrippel Voltage ripple

Läs mer

ELKO TCS Kabelsystem. gör det enklare

ELKO TCS Kabelsystem. gör det enklare ELKO TCS Kabelsystem gör det enklare by Om oss ELKO AB har producerat och utvecklat elinstallationsmatriel i över 60 år. Vi har en ledande position i branchen och står för hög kvalitet. ELKO AB erbjuder

Läs mer

säkerhetsutrustning / SAFETY EQUIPMENT

säkerhetsutrustning / SAFETY EQUIPMENT säkerhetsutrustning / SAFETY EQUIPMENT Hastighetsvakt / Speed monitor Kellves hastighetsvakter används för att stoppa bandtransportören när dess hastighet sjunker under beräknade minimihastigheten. Kellve

Läs mer

LexCom 19 tums kopplingspaneler. Skaffa det senaste. Produktkatalog 2009

LexCom 19 tums kopplingspaneler. Skaffa det senaste. Produktkatalog 2009 LexCom 19 tums kopplingspaneler Skaffa det senaste Produktkatalog 2009 Installatörens förtjusning! LexCom 19 tums kopplingspaneler från Schneider Electric 2 P111423 Professionella IT- och nätverksinstallationer

Läs mer

InstalationGuide. English. MODEL:150NHighGain/30NMiniUSBAdapter

InstalationGuide. English. MODEL:150NHighGain/30NMiniUSBAdapter miraclebox miraclewifi InstalationGuide English MODEL:150NHighGain/30NMiniUSBAdapter ENGLISH MIRACLE WIFI 150N & 300N USERMANUAL MIRACLEBOX.SE 1 ENGLISH Table of Contents Package Contents... 3 System Requirements

Läs mer

10 Gigabit Ethernet 802.3ae. Jan Möller jan.moller@cygatemaldata.se IP Phone: 08 630 51 98 Mobil: 0703 79 19 20

10 Gigabit Ethernet 802.3ae. Jan Möller jan.moller@cygatemaldata.se IP Phone: 08 630 51 98 Mobil: 0703 79 19 20 10 Gigabit Ethernet 802.3ae Jan Möller jan.moller@cygatemaldata.se IP Phone: 08 630 51 98 Mobil: 0703 79 19 20 Scaling Performance and Delivering Intelligence Layer 3 Switching QOS Security Content Networking

Läs mer

Grossistförsäljning av kablage och datortillbehör. Oktober 2004. www.svagstrom.se

Grossistförsäljning av kablage och datortillbehör. Oktober 2004. www.svagstrom.se Grossistförsäljning av kablage och datortillbehör Oktober 2004 www.svagstrom.se LEVERANSVILLKOR På vår hemsida www.svagstrom.net kan Du läsa om produkterna och priserna utan att logga in. Först när Du

Läs mer

å t i e se nns er inf r n ch fler r dukter Op om ze AB S orä g väge 26 D2 18432 Åker berga 08-54410560 ( el) 08-54410569 (fax) fo@op om ze.

å t i e se nns er inf r n ch fler r dukter Op om ze AB S orä g väge 26 D2 18432 Åker berga 08-54410560 ( el) 08-54410569 (fax) fo@op om ze. Innehållsförteckning 1 Kopparkablage C5e och C6 19 IT-Ceral allao 2 Kopparkablage Hybrd 20 ODF F48/F96 3 Sladdäll 21 ODF F96/u 4 OMK Maarkaal 22 ODF F192 5 Kabelmaga 23 ODF F624/F648 6 Trådledare 24 ODF

Läs mer

balans Serie 7 - The best working position is to be balanced - in the centre of your own gravity! balans 7,45

balans Serie 7 - The best working position is to be balanced - in the centre of your own gravity! balans 7,45 balans Serie 7 - The best working position is to be balanced - in the centre of your own gravity! balans 7,45 balans dynamic seating system TM Wheelbase aluminium Hjulkryss aluminium Back support upholstered,

Läs mer

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER SHELL DESIGN NOTE 2015 Pallen Shell karakteriseras av de rena linjerna och spännande materialmöten som starkt förknippas med skandinavisk design. Shell har likt en stol, en tydlig riktning med en antydan

Läs mer

Utvalda nätverksprodukter

Utvalda nätverksprodukter Utvalda nätverksprodukter Administrerade switchar för att ta kontroll över ditt nätverk SNMP protokoll Både koppar och fiberportar Konfigurerbar via Web-browser Temperaturområde 0 0 C-60 0 C Redundans

Läs mer

Om oss DET PERFEKTA KOMPLEMENTET THE PERFECT COMPLETION 04 EN BINZ ÄR PRECIS SÅ BRA SOM DU FÖRVÄNTAR DIG A BINZ IS JUST AS GOOD AS YOU THINK 05

Om oss DET PERFEKTA KOMPLEMENTET THE PERFECT COMPLETION 04 EN BINZ ÄR PRECIS SÅ BRA SOM DU FÖRVÄNTAR DIG A BINZ IS JUST AS GOOD AS YOU THINK 05 Om oss Vi på Binz är glada att du är intresserad av vårt support-system för begravningsbilar. Sedan mer än 75 år tillverkar vi specialfordon i Lorch för de flesta olika användningsändamål, och detta enligt

Läs mer

Tillbehör som t ex bordsskärm, frontpanel eller kabelränna skruvas i bordsskivan.

Tillbehör som t ex bordsskärm, frontpanel eller kabelränna skruvas i bordsskivan. CENTRO Centro är ett bordsprogram som du kan kombinera på många sätt. Borden har skivor i MDF, fanerade eller med högtryckslaminat. Skivorna är fasade och har lätt rundade hörn. Centro har runda ben som

Läs mer

Workshop 7. CESAR 2 Exempel på införande av funktioner

Workshop 7. CESAR 2 Exempel på införande av funktioner Workshop 7 CESAR 2 Exempel på införande av funktioner För att skapa mervärde i förbindelser till operatörer och företag i och mellan våra stadsnät så kan exempelvis en portal för förbindelsestatistik i

Läs mer

Systembeskrivning. Systemgaranti

Systembeskrivning. Systemgaranti Systembeskrivning Eurolan skapades 2001 med visionen att agera som en flexibel och kunskapsrik producent av kabelsystem på den europeiska marknaden. Med produkter för koppar, fiber-, och hemmanätsystem,

Läs mer

DD-WRT för trådlös router

DD-WRT för trådlös router DD-WRT för trådlös router Har följer en liten beskrivning på hur man kan använda en LINKSYS trådlös router tillsammans med tredje parts programvaran DD-WRT för att överbrygga mycket stora avstånd. Jag

Läs mer

Fastighetsnätverk. Actassi S-One med valguider

Fastighetsnätverk. Actassi S-One med valguider Fastighetsnätverk Actassi S-One med valguider En komplett serie modularjack med genomtänkta förbättringar Det hela började med en fråga. Vad kan vi göra för att snabba upp installationstiden? Vi intervjuade

Läs mer

Windlass Control Panel v1.0.1

Windlass Control Panel v1.0.1 SIDE-POWER Windlass Systems 86-08950 Windlass Control Panel v1.0.1 EN Installation manual Behåll denna manual ombord! S Installations manual SLEIPNER AB Kilegatan 1 452 33 Strömstad Sverige Tel: +46 525

Läs mer

WermTec Industriteknik din kompletta leverantör av industriell teknik.

WermTec Industriteknik din kompletta leverantör av industriell teknik. www.wermtec.com WermTec Industriteknik din kompletta leverantör av industriell teknik. WermTec Industriteknik omfattar allt från rena konsultuppdrag till hela systemleveranser av produktionslinjer, robotceller

Läs mer

16/12mm skarvkoppling

16/12mm skarvkoppling 16/12mm skarvkoppling Tekniskt information Kopplingen skruvas enkelt samman runt ändarna som skall kopplas ihop. Kopplingen är 100% tät och kan öppnas och stängas efter att den en gång varit installerad.

Läs mer

FIX LED-LYSRÖRSARMATUR MED AKRYLKÅPA IP44

FIX LED-LYSRÖRSARMATUR MED AKRYLKÅPA IP44 FIX LED-LYSRÖRSARMATUR MED AKRYLKÅPA IP44 N R 0 5 Med akrylkåpa LED-LYSRÖRSARMATUR MED AKRYLKÅPA Armatur byggd och godkänd för LED-lysrör av T8-typ, 00 mm. Vårt T8 LED-lysrör har väsentligt längre livstid

Läs mer

Arctic. Design by Rolf Fransson

Arctic. Design by Rolf Fransson Arctic Design by Rolf Fransson 2 Endless possibilities of combinations. Oändliga kombinationsmöjligheter. 3 4 5 If you are looking for a range of storage furniture which limits of combination is set by

Läs mer

Vi har förstorat vårt produktsortiment

Vi har förstorat vårt produktsortiment Vi har förstorat vårt produktsortiment Selcast kvalitets elinstallationsmaterial nu även som standard färg grå, RAL-7035. 7035 färgens sortiment uppfyller högsta UV-skydd samt korrosionsskydds kriterier.

Läs mer

Skanova- och TeliaSonera-godkända produkter från TD Fiberoptik. Kontakter ligger oss varmt om hjärtat

Skanova- och TeliaSonera-godkända produkter från TD Fiberoptik. Kontakter ligger oss varmt om hjärtat 2013 Produktkatalog Skanova- och TeliaSonera-godkända produkter från TD Fiberoptik I Er hand håller ni nu vår produktkatalog med sortimentet som är godkänt för Skanova och TeliaSonera. Detta är en fristående

Läs mer

Installation av digitala enheter

Installation av digitala enheter Installation av digitala enheter Wallpad Digital fastighetsbox Integration DinBox 02 DinBox Installation av digitala produkter 2015 Generella riktlinjer för kabeldragning Allmän information Elektroniska

Läs mer

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER YPSILON DESIGN LOVE NEUSCHÜTZ 2009 Ypsilon är bordet med de Y-formade benen, som är i massivt trä. Hel bordsskiva i upp till bredd och diameter 1 400 mm. Bordsskivan är i trälamell och finns med faner

Läs mer

Gigabit och 10 Gigabit Ethernet. Lösningar för Stadsnätet. Björn Rudberg Vice President Electronic Design

Gigabit och 10 Gigabit Ethernet. Lösningar för Stadsnätet. Björn Rudberg Vice President Electronic Design Gigabit och 10 Gigabit Ethernet. Lösningar för Stadsnätet Björn Rudberg Vice President Electronic Design Mer och mer bandbredd Antalet användare/websiter Uppkopplingstid Ökning i trafik 200-1000% per år

Läs mer

AirCare - Bakteriekontroll i offentliga utrymmen

AirCare - Bakteriekontroll i offentliga utrymmen AirCare - Bakteriekontroll Ohygiensk toalett ger negativa kunder Bakterier finns överallt i vår omgivning och i våra kroppar. I skolor och på andra platser där det finns mycket människor trivs de extra

Läs mer

1.0 Typkonfiguration 1 Installationstjänster omfattande Tele och Data.

1.0 Typkonfiguration 1 Installationstjänster omfattande Tele och Data. Sveriges Radio AB Utvärdering Ekonomiskt mest fördelaktigt Helt anbud Avtalsform Diarie Rangordnat avtal SR1301 Namn Ansvarig upphandlare Installationstjänster: Tele och data Göran Broberg samt radio-/tv-teknik.

Läs mer

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER QUARTZ DESIGN JOEL KARLSSON / KROOK & TJÄDER DESIGN 2011 Quartz är en ljudabsorberande formpressad fiberfilt i rektangulär form, med inspiration från det klassiska parkettgolvets oändliga mönstervarianter

Läs mer

PRODUKTKATALOG KONTORSNÄT BOSTADSNÄT FIBERNÄT. [2015_Mars]

PRODUKTKATALOG KONTORSNÄT BOSTADSNÄT FIBERNÄT. [2015_Mars] PRODUKTKATALOG KONTORSNÄT BOSTADSNÄT FIBERNÄT [2015_Mars] Dataconnect, proffsgrossist inom kabelsystem. MÅNGÅRIG ERFARENHET FRÅN BRANSCHEN Kontorsnät Bostadsnät Fibernät DataConnect AB proffsgrossist för

Läs mer

bildgalleri prima office hyllor photogallery prima office cabinets

bildgalleri prima office hyllor photogallery prima office cabinets bildgalleri prima office hyllor photogallery prima office cabinets bok laminat beech laminate IP-925/D BOK IP-925/D BEECH E31011 * IP-625/D BOK IP-625/D BEECH H 1800, B/W 615, D 400 MM E31021* IP-925/V

Läs mer

Plain A262. För T16 (T5) lysrör. Innehåll. Monteringsanvisning. A. Instruktion för rampmontering

Plain A262. För T16 (T5) lysrör. Innehåll. Monteringsanvisning. A. Instruktion för rampmontering Plain A262 För T16 (T5) lysrör Innehåll Ramparmatur: ändmodul En stängd gavel/ en öppen gavel Plint i båda ändarna Överkopplingssladd 1 rampgavel 1 lysrörsbytare Ramparmatur: mellanmodul Plint i en ände

Läs mer

karl andersson & söner

karl andersson & söner mill Design Roger Persson 2012 Mill betyder fräsa på engelska. Mill är ett bord med massiv skiva och ben, där bordsskivans yta är nedfräst till sin karaktäristiska form. Mill finns som rund, kvadratisk

Läs mer

Integrerade vitvaror för en smidig och smart vardag

Integrerade vitvaror för en smidig och smart vardag Siemens nya iq700-serie för framtiden närmare: Integrerade vitvaror för en smidig och smart vardag I förra årets trendrapport «Future Living» presenterade Siemens en analys av den moderna konsumentens

Läs mer

OFM Fibersystem. Kombinationspaneler med OFM + RJ45 eller OFM + Rörkopplingspanel på 1 höjdenhet medger en kompakt och flexibel installation.

OFM Fibersystem. Kombinationspaneler med OFM + RJ45 eller OFM + Rörkopplingspanel på 1 höjdenhet medger en kompakt och flexibel installation. OFM Fibersystem Ett komplett fibermodulchassie för terminering av blåsfiber eller traditionell fiberkabel; levereras med dokumentationsfront, rörkopplings- och genomföringsmodul. Chassiet, som är grundkomponenten

Läs mer

Förändrade förväntningar

Förändrade förväntningar Förändrade förväntningar Deloitte Ca 200 000 medarbetare 150 länder 700 kontor Omsättning cirka 31,3 Mdr USD Spetskompetens av världsklass och djup lokal expertis för att hjälpa klienter med de insikter

Läs mer

Systembeskrivning. Systemgaranti

Systembeskrivning. Systemgaranti Fiberkatalog Systembeskrivning Eurolan skapades 2001 med visionen att agera som en flexibel och kunskapsrik producent av kabelsystem på den europeiska marknaden. Med produkter för koppar, fiber-, och hemmanätsystem,

Läs mer

Integrerade vitvaror för en smidig och smart vardag

Integrerade vitvaror för en smidig och smart vardag Siemens nya iq700-serie för framtiden närmre: Integrerade vitvaror för en smidig och smart vardag I förra årets trendrapport «Future Living» presenterade Siemens en analys av den moderna konsumentens behov.

Läs mer

Product configurations Produire configuration Produkt konfigurationen Producto configuraciones Produkt konfigurationerna

Product configurations Produire configuration Produkt konfigurationen Producto configuraciones Produkt konfigurationerna Product configurations Produire configuration Produkt konfigurationen Producto configuraciones Produkt konfigurationerna 1 2 3 Ref. 3800 2360, Ver 2005-09 2 1. Keypad K900; includes TOM-Net terminators.

Läs mer

Spotlights. Skensystem

Spotlights. Skensystem Spotlihts Skensystem 2015 1 REGENT S6193-36 RADIELL S6112-68 2 SPOTLIGHTS FÖR 12V-SKENA LED REGENT LED S6193 07 mattsvart flat black RADIELL LED S6112 vit struktur/ 68 krom svart struktur/ 86 mässin D-33

Läs mer

Instruction Manual. Svenska, English. Power Bank. Model: PRBN

Instruction Manual. Svenska, English. Power Bank. Model: PRBN Instruction Manual Svenska, English Power Bank Model: PRBN Innehåll / Content Innehåll Säkerhetsföreskrifter... 4 Delar... 5 Specifikationer... 6 Miljö / Lag och säkerhet / Förbehåll... 7 Content Safety

Läs mer

Nya möjligheter med M3 Technology. Björn Svensson, Björn Torold

Nya möjligheter med M3 Technology. Björn Svensson, Björn Torold Nya möjligheter med Technology Björn Svensson, Björn Torold Vem är vi? 2 Copyright 2011 Lawson. All rights reserved. Nya möjligheter med Technology System Foundation Grid Förändrar basen i Installation

Läs mer

Switch- och WAN- teknik. F4: Repe55on switching

Switch- och WAN- teknik. F4: Repe55on switching Switch- och WAN- teknik F4: Repe55on switching Kursplanering Vecka Datum Moment 3 16 jan F1 Introduk5on, LAN SWITCHING Kapitel 1 & 2 17 jan L1 4 23 jan F2 LAN SWITCHING Kapitel 3 & 4 24 jan L 5 30 jan

Läs mer

GOLD SD 80-2. Med styrenhet/with control unit. Fläkt 1A/B/ Fan 1A/B. Fläkt 2A/B/ Fan 2A/B. Fläkt/ Fan. Utan filter/ Without filter

GOLD SD 80-2. Med styrenhet/with control unit. Fläkt 1A/B/ Fan 1A/B. Fläkt 2A/B/ Fan 2A/B. Fläkt/ Fan. Utan filter/ Without filter SE/G.ELS80E.3095 GOL S 80- Med styrenhet/with control unit Skiss visar styrenhet för vänster, styrenhet för höger ser något annorlunda ut, men principen är lika./ The sketch shows control unit for HU with

Läs mer

Hydraulcylindrar Hydraulic Cylinders

Hydraulcylindrar Hydraulic Cylinders Hydraulcylindrar Hydraulic Cylinders HCN-16 ISO 6020/1 HCN-16_12 sid broschyr.indd 1 09-11-12 11.29.41 2 2 Telefon: Telefon: +46 +46 (0)382-525 (0)382-525 00 00 Telefax: Telefax: +46 +46 (0)382 (0)382

Läs mer

Fiberoptiska lösningar för access- och transportnät. Produktinformation

Fiberoptiska lösningar för access- och transportnät. Produktinformation Fiberoptiska lösningar för access- och transportnät Produktinformation Denna katalog ger en översikt över Ericssons produkter och lösningar för passiva fiberoptiska nät. Den täcker inte in alla aspekter

Läs mer

Smart [3] VATTENTÄT LED ARMATUR NYHET

Smart [3] VATTENTÄT LED ARMATUR NYHET Smart [3] VATTENTÄT LED ARMATUR NYHET 1 2 Smart [ 3] är det nya sortimentet av vattentäta LED armaturer som gör Smart sortimentet komplett. Idealisk för användning i anläggningar med begränsad takhöjd

Läs mer

Geo installationsguide

Geo installationsguide Geo installationsguide 2010 SBG AB Geo installationsguide 2010 SBG AB. All rights reserved. Detta dokument innehåller information om Geo installationspaket. Minsta rekommenderade systemegenskaper Operativsystem:

Läs mer

Skanova- och TeliaSonera-godkända produkter från TD Fiberoptik. Kontakter ligger oss varmt om hjärtat

Skanova- och TeliaSonera-godkända produkter från TD Fiberoptik. Kontakter ligger oss varmt om hjärtat 2015 Produktkatalog Skanova- och TeliaSonera-godkända produkter från TD Fiberoptik I Er hand håller ni nu vår produktkatalog med sortimentet som är godkänt för Skanova och TeliaSonera. Detta är en fristående

Läs mer

karl andersson & söner

karl andersson & söner stow Design Patrik Hansson 2009 Stow består av mediabänk, förvarings- och sittbänk, byrå och skåp med kombination av dörrar och låda. Stow tillverkas i MDF och åtta färger. Möblera med Stow i vardagsrum,

Läs mer

SPARE PARTS CATALOUGE RESERVDELSKATALOG WD-250-1, WD-375-1 WD-250-2, WD-375-2 COMBISET WITHOUT CANOPY UPO-LINE KOMBIDISK UTAN TAKLÅDA UPO-LINE

SPARE PARTS CATALOUGE RESERVDELSKATALOG WD-250-1, WD-375-1 WD-250-2, WD-375-2 COMBISET WITHOUT CANOPY UPO-LINE KOMBIDISK UTAN TAKLÅDA UPO-LINE SPARE PARTS CATALOUGE RESERVDELSKATALOG WD-250-1, WD-375-1 WD-250-2, WD-375-2 COMBISET WITHOUT CANOPY -LINE KOMBIDISK UTAN TAKLÅDA -LINE DOC.NO 818 2563-00 EDITION 02 8.2002 Utgåveförteckning Group Grupp

Läs mer

KARL ANDERSSON & SÖNER LOLLIPOP DESIGN MALIN LUNDMARK 2014

KARL ANDERSSON & SÖNER LOLLIPOP DESIGN MALIN LUNDMARK 2014 KARL ANDERSSON & SÖNER LOLLIPOP DESIGN MALIN LUNDMARK 2014 Malins inspiration till Lollipop kommer från det klassiska kaffefatet där bordet blir fatet till koppen. Lollipop bildar en yta för det lilla

Läs mer

Det är för enkelt att bita sig i svansen. Kvalitet är inget vi pratar om. Vi levererar den.

Det är för enkelt att bita sig i svansen. Kvalitet är inget vi pratar om. Vi levererar den. 2015 Produktkatalog Det är för enkelt att bita sig i svansen. TD Fiberoptik är en partner för dig som uppskattar produkter och tjänster som gör arbetet effektivare och slutresultatet bättre. I det breda

Läs mer

Checklista Säljföretag (svenska e-handelsföretag)

Checklista Säljföretag (svenska e-handelsföretag) Checklista Säljföretag (svenska e-handelsföretag) 1. Viktig information Innan vi kan ansluta webbplatsen måste följande villkor uppfyllas: Alla transaktioner genomförs med CVV2/CVC2 (säkerhetskod) 3D Secure

Läs mer

GOLD SD 14-40. Med styrenhet/with control unit. Fläkt/ Fan. Utan filter/ Without filter. Fläkt/Fan. Fläkt/ Fan. Med filter/ With filter.

GOLD SD 14-40. Med styrenhet/with control unit. Fläkt/ Fan. Utan filter/ Without filter. Fläkt/Fan. Fläkt/ Fan. Med filter/ With filter. GOLD SD 4-40 Med styrenhet/with control unit Skiss visar styrenhet för aggregat med inspektionssida vänster, styrenhet för aggregat med inspektionssida höger ser något annorlunda ut, men principen är lika./

Läs mer

UBIQUITI Powerstation5 - Config

UBIQUITI Powerstation5 - Config UBIQUITI Powerstation5 - Config Har följer en liten beskrivning på hur man snabbt kommer igång för att använda UBIQUITI Powerstation5 trådlös router för att överbrygga mycket stora avstånd. Jag var valt

Läs mer

ROGER GPS Case 2 repeaters and 1 antenna GPSR-BP, -1 and -S

ROGER GPS Case 2 repeaters and 1 antenna GPSR-BP, -1 and -S ROGER GPS Case 2 repeaters and 1 antenna GPSR-BP, -1 and -S 2011 ROGER-GPS Ltd The increasing popularity of GNSS Global Navigation Satellite System (GPS, Glonass, Galileo, Compass, ) terminals, systems

Läs mer

Elektra C ... 15 ... 9 GB... 11 NO... 13 ... 23 ... 17 ... 25 ... 29 ... 27

Elektra C ... 15 ... 9 GB... 11 NO... 13 ... 23 ... 17 ... 25 ... 29 ... 27 SE... 9 GB... 11 NO... 13 FR... 15 RU... 17 DE... 19 PL... 21 FI... 23 NL... 25 ES... 27 IT... 29 ELC331 ELC623, ELC633, ELC923, ELC933, ELC1533 min 300 mm 9 16 300/240 445/336 445 375 300 340 375 430

Läs mer

Antennkontakt hanstick till TV/Radio vit. Mått på säljenhet. F-stick 2 st 5,5mm F-stick 2 st 5,5mm F-stick 2 st 5,5mm 17.2.

Antennkontakt hanstick till TV/Radio vit. Mått på säljenhet. F-stick 2 st 5,5mm F-stick 2 st 5,5mm F-stick 2 st 5,5mm 17.2. 17. Kommunikation Antennkontakt hanstick till TV/Radio vit 17.1 Antennkontakt hanstick till TV/Radio vit. Monteras på antennledning. Till 75 Ohm. 721738 SB-Pak, vit 5 0mm 0mm 0mm 0Kg 5 702127 217389 721739

Läs mer

Viktig information för transmittrar med option /A1 Gold-Plated Diaphragm

Viktig information för transmittrar med option /A1 Gold-Plated Diaphragm Viktig information för transmittrar med option /A1 Gold-Plated Diaphragm Guldplätering kan aldrig helt stoppa genomträngningen av vätgas, men den får processen att gå långsammare. En tjock guldplätering

Läs mer

Övning 4 EITF25 & EITF Protokoll. October 29, 2016

Övning 4 EITF25 & EITF Protokoll. October 29, 2016 - 2016 Protokoll October 29, 2016 1 Uppgift 1. Nedan finns en Ethernet II-ram där Preamble, SFD och CRC är borttagna. Ramen är beskriven i hexadecimalt format. Svara på följande frågor genom att studera

Läs mer

Kopparkabel för installation av tele, data, signal och larm.

Kopparkabel för installation av tele, data, signal och larm. Kopparkabel för installation av tele, data, signal och larm. INNEHÅLL Tele & signalkabel TEL 313 0005 ELQXBE... 3 TEL 310 2001 EQQXBU... 3 TEL 310 202 ELAQBY-S... 4 TEL 310 0776 ELLY... 4 TEL 310 008 ELQYB...

Läs mer

LexCom Home Performance Triple Play System

LexCom Home Performance Triple Play System Allt i ett nätverk för bostäder Triple Play System Katalog 2011 Presentation P80721 Distribuera bredband (Internet), TV och telefoni i ett och samma system Huvudenheten i LexCom Home Perfomance systemet

Läs mer

WSS F1. Elektronikcentrum i Svängsta Utbildning AB 2013-01-16 1

WSS F1. Elektronikcentrum i Svängsta Utbildning AB 2013-01-16 1 WSS F1 1 Intro Idag: Vad är Windows Sharepoint Services 3.0 (WSS)? Standalone / Server farm Systemkrav Vanlig WSS implementation Central Administration Web applications and Site collections 2 Vad är WSS

Läs mer

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER LOLLIPOP DESIGN MALIN LUNDMARK 2014 Malins inspiration till Lollipop kommer från det klassiska kaffefatet där bordet blir fatet till koppen. Lollipop bildar en yta för det lilla fikat eller används där

Läs mer

Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12

Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12 Demonstration driver English Svenska Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12 Beijer Electronics AB reserves the right to change information in this manual without prior notice. All examples in this

Läs mer

Förläng ditt nätverk med hög hastighet över större avstånd Product ID: ET10GSFP

Förläng ditt nätverk med hög hastighet över större avstånd Product ID: ET10GSFP 10 Gigabit Ethernet koppar-tillfibermediaomvandlare - öppen SFP+ - hanterad Product ID: ET10GSFP Med denna 10GbE-fibermediaomvandlare kan du skala ditt nätverk med hjälp av den 10Gb SFP+sändtagaren som

Läs mer

ERS (Electrical Road System) Slide-in project within FFI program

ERS (Electrical Road System) Slide-in project within FFI program ERS (Electrical Road System) Slide-in project within FFI program FFI Fordonsstrategisk forskning och innovation What is slide-in? Slide-in, is a name that forsknings-, is used to innovations- explain,

Läs mer

Remote control Fjärrströmbrytare / Fjernstrømbryter

Remote control Fjärrströmbrytare / Fjernstrømbryter Manual / Bruksanvisning / Bruksanvisning Remote control Fjärrströmbrytare / Fjernstrømbryter ENG SE NO Item. No. 9220-1070 ENG Thank you for choosing to purchase a product from Rusta! Read through the

Läs mer

Quick Start Guide Snabbguide

Quick Start Guide Snabbguide Quick Start Guide Snabbguide C Dictionary Quick Start Thank you for choosing C Dictionary and C-Pen as your translation solution. C Dictionary with its C-Pen connection will make translation easy and enable

Läs mer

PowerCell Sweden AB. Ren och effektiv energi överallt där den behövs

PowerCell Sweden AB. Ren och effektiv energi överallt där den behövs PowerCell Sweden AB Ren och effektiv energi överallt där den behövs Requirements of power electronics for fuel cells in electric vehicles Andreas Bodén (Rickard Nilsson) Förstudie: Kravställning på kraftelektronik

Läs mer

GOLD SD 50-80. Fläkt 2/ Fan 2. Fläkt 1/ Fan 1. Fläkt/ Fan. Utan filter/ Without filter. Fläkt 1/ Fan 1. Fläkt 2/ Fan 2. Med filter/ With filter Filter

GOLD SD 50-80. Fläkt 2/ Fan 2. Fläkt 1/ Fan 1. Fläkt/ Fan. Utan filter/ Without filter. Fläkt 1/ Fan 1. Fläkt 2/ Fan 2. Med filter/ With filter Filter SE/G.ELSD5080.0803 GOLD SD 50-80 Med styrenhet/with control unit Skiss visar styrenhet för aggregat med inspektionssida vänster, styrenhet för aggregat med inspektionssida höger ser något annorlunda ut,

Läs mer

Det viktiga tillbehöret till bärbara datorer som kan stoppas undan. Rese-dockningsstation för bärbara datorer - USB 3.0, VGA. StarTech ID: USB3SMDOCKV

Det viktiga tillbehöret till bärbara datorer som kan stoppas undan. Rese-dockningsstation för bärbara datorer - USB 3.0, VGA. StarTech ID: USB3SMDOCKV Rese-dockningsstation för bärbara datorer - USB 3.0, VGA StarTech ID: USB3SMDOCKV Denna rese-dockningsstation låter dig göra om din bärbara dator till en mobil arbetsstation. Den är en resevänlig lösning

Läs mer

Momento Silverline. To further protect the environment Momento introduces a new coating for our impact sockets - Momento Silverline

Momento Silverline. To further protect the environment Momento introduces a new coating for our impact sockets - Momento Silverline Momento Silverline To further protect the environment Momento introduces a new coating for our impact sockets - Momento Silverline Momento Silverline is a unique impact socket coating with no heavy metals

Läs mer

- Trådlöst NVR kitt - Snabb installations guide -

- Trådlöst NVR kitt - Snabb installations guide - 1 Instruktions guide Tack för att ni valde våran produkt! Var god och kontakta oss ifall oväntade problem eller behov uppstår med varan. Garantin täcker ej bl.a. Felaktig installation eller användande

Läs mer

DIGITALA PROJEKT Väderstation

DIGITALA PROJEKT Väderstation DIGITALA PROJEKT Väderstation Christian Lindquist, E03 Leonardo Bello, E03 Abstract Almost everybody has some kind of temperature measurement device in their home. The latest in this industry are more

Läs mer

karl andersson & söner

karl andersson & söner Altavoz Design Carlos Tiscar 2011 Altavoz är den öppna förvaringen med vinklade insidor som ger ett visuellt perspektiv, där föremålen ska framträda. Altavoz finns i tre storlekar. Genom att hänga dem

Läs mer

Produktsortiment Nexans Kabelsystem. April 2005

Produktsortiment Nexans Kabelsystem. April 2005 Produktsortiment Nexans Kabelsystem April 2005 Generella produkter 4 Plastdetaljer 4 Nexans uttag Snap-in 4 Nexans täckramar 4 Uttag och täcklock från andra leverantörer 4 Verktyg 5 Pressverktyg Snap-in

Läs mer

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER SLOPE DESIGN SKALA DESIGN / LASSE PETTERSSON & LENNART NOTMAN 2013 Slope är en exponeringshylla där olika höjder, bredder och tjocklekar av informationsmaterial och tidningar kan samsas. Slope har bakåtlutande

Läs mer

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 10 km

Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 10 km Gigabit Ethernet koppar-till-fibermediaomvandlare - SM LC - 10 km Product ID: ET91000SM10 Denna Gigabit Ethernet till fibermediaomvandlare är ett kostnadseffektivt sätt att bygga ut ditt nätverk eller

Läs mer

Bilaga A2 CESAR2 Produktspecifikation. Rev. 2014-07-03 v3.0 JP

Bilaga A2 CESAR2 Produktspecifikation. Rev. 2014-07-03 v3.0 JP Bilaga A2 CESAR2 Produktspecifikation Rev. 2014-07-03 v3.0 JP Innehåll 1. INLEDNING 1 1.1 Servicenivåer 1 2. PRODUKTÖVERSIKT 2 2.1 Definitioner av avgifter och områden 2 3. PRODUKTBESKRIVNING 3 3.1 3 3.1.1

Läs mer

KPMG Stockholm, 2 juni 2016

KPMG Stockholm, 2 juni 2016 KPMG Stockholm, 2 juni 2016 Inställningen till skatt förändras fundamentalt ses inte längre bara som en kostnad som behöver hanteras Förväntningarna på transparens kring skatt ökar Skatt framförallt rättviseaspekter

Läs mer

English Svenska. Installation. Guide. XG6846 Broadband Switch

English Svenska. Installation. Guide. XG6846 Broadband Switch English Svenska Installation Guide Broadband Switch 2 Installation Guide English Svenska Broadband Switch Language Page English... 4 Svenska... 8 3 Broadband Switch USB (OPTIONAL) (OPTIONAL) Back/side

Läs mer

Carl-Gunnar Thosteman- Klippan kommun IT-chef 0435-28349 carl-gunnar.thosteman@klippan.se

Carl-Gunnar Thosteman- Klippan kommun IT-chef 0435-28349 carl-gunnar.thosteman@klippan.se o Nilsson Perstorp kommun IT-chef 0435-39168 070-5239168 bo.nilsson@perskom.se Leif Kristensson Örkelljunga kommun IT-samordnare 0435-55028 070-5927656 leif.kristensson@orkelljunga.se nita engtsson- Åstorp

Läs mer

Stadsnätens Affärsdriva strategiska beslut

Stadsnätens Affärsdriva strategiska beslut Stadsnätens Affärsdriva strategiska beslut Konsumentmarknaden Kostnadseffektiv nätarkitektur. Kostnadseffektiv drift och marknadsföring. Attraktivt tjänsteerbjudande och enkelt att addera nya tjänster

Läs mer

99232 GV FE4301 4MP fisheye kamera för innomhusbruk. Tracking, WDR, POE 7 485.54 kr

99232 GV FE4301 4MP fisheye kamera för innomhusbruk. Tracking, WDR, POE 7 485.54 kr Art. Nr Art. Namn. Bild Produktbeskrivning Rek. Slutkundpris (inkl moms) 99213 GV FE2301 Med GV FE2301 2MP fisheye kamera kan du övervaka alla vinklar på en plats med endast en kamera. 3 962.94 kr 99232

Läs mer