Auktion. Lördagen den 5 maj Tid: Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping

Download "Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping"

1 Auktion Lördagen den 5 maj 2007 Tid: Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Visning: 5 maj kl i Radisson SAS Hotel, konferensrum Hagdal Linköping Föremålen kommer från Sven Svenssons samling SNF:s auktion 153

2 Auktionsvillkor 1. Endast medlemmar i Svenska Numismatiska Föreningen, nedan kallad SNF, eller i annan till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening äger rätt att närvara och lämna bud. 2. Medlemmar i till SNF anslutna klubbar och föreningar ska gemensamt lämna bud i sin klubbs/förenings namn. 3. Katalogens uppgifter har utformats med största möjliga omsorg med reservation för smärre misstag eller fel som kan ha uppstått vid katalogens redigering. Korrigeringar kan komma att meddelas vid auktionstillfället. 4. Objekten säljs i vid klubbslaget befintligt skick. Då föremålen kan granskas vid angiven visningstid accepteras normalt inte reklamationer från vid auktionen närvarandes personer. Reklamationer från icke närvarande budgivare ska vara SNF tillhanda senast 14 dagar efter mottagandet. Reklamationer får inte beläggas med lösen. 5. Auktionsledningen avgör eventuella tvistefrågor i samband med auktionen och har rätt att slå samman, dela, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten om så visar sig lämpligt. 6. Budgivare är alltid själv ansvarig för avgivet bud även om detta sker på en annan persons uppdrag. 7. Auktionsledningen avgör eventuella tvister rörande budgivningen och har också rätt att om den så bedömer lämpligt ta upp ett tidigare nummer till förnyat utrop. 8. Auktionsledningen bestämmer lägsta bud och hur buden ska höjas. 9. Inropsavgift på 10% på klubbslagets pris tillkommer och erläggs av köparen. 10. Inköpta objekt ska avhämtas omedelbart efter auktionen mot erläggande av full betalning. 11. Anbud från icke närvarande anbudsgivare bevakas av auktionsledningen kostnadsfritt och med största omsorg. Om två skriftliga anbud är lika äger det först inkomna företräde. Sista dag för anbud är den 27 april Ej närvarande budgivares inköpta objekt översänds mot postförskott varvid kostnader för försändelse och emballage samt postens avgifter tillkommer. 13. Äganderätten till objekten övergår till köparen först när full betalning är SNF tillhanda. 14. Tvister som kan uppkomma i samband med denna auktion ska hänskjutas till Stockholms tingsrätt vilken ska tillämpa svensk lagstiftning. 15. Angivna priser i katalogen är att betrakta som uppskattningspriser. Objekten kan säljas såväl över som under dessa priser. 16. Deltagande i auktionen är frivilligt och innebär att dessa villkor accepteras. Då SNF:s årsmöte och auktion denna gång genomförs i Linköping har vi funnit det lämpligt att delvis ha ett Östgöta-tema vid urvalet av de medeltida mynten. Denna gång utbjuds därför ett antal mynt från mitten av 1200-talet som rikligt förekom i det stora fyndet från Brunnsgården, Styra, år Fyndet, som innehöll mer än mynt, inlöstes endast delvis, och många mynt ur detta stora fynd skingrades. Det är nog rimligt att tro att de flesta exemplar av mynt av dessa typer som idag ingår i privata samlingar ursprungligen härrör från just detta fynd. Fyndets innehåll beskrevs och kommenterades av en av den tidens mera framstående myntkännare, Jakob von Engeström. Engeströms beskrivning publicerades av Nils Ludvig Rasmusson och Bengt Thordeman år 1936 i den första volymen av Nordisk Numismatisk Årsskrift. Beträffande fyndomständigheterna citeras här Rasmusson och Thordemans sammanfattning av en skrivelse från häradshövdingen Jakob Munthe, daterad 15 augusti samma år: den 19 maj var bonden Petter Dahl sysselsatt med att i Styra bys gärde bredvid en jordfast sten nedgräva ett dött får, vars ägarinna, Dahls gamla moder Maria Larsdotter, var närvarande. Det var hon som först råkade få fram något smått silver. Nu tillkallade man åkertegens ägare Jöns Nilsson i Brunnsgården. Tillsammans uppsamlade de vad som hittades. Referenser förkortningar App Appelgren, T.G.: Gustav Vasas mynt. Stockholm 1933 Bon Holmberg, B.: Beskrivning över Isidor Adolf Bonniers samling av Carl XI:s mynt. Stockholm 1931 Cav Appelgren, T.G.: Gustav Cavallis efterlämnade samling af svenska kopparmynt (Bobergs auktionskatalog 5-9), Stockholm 1927 HH Hallborg, O. & Hartman, R.: Utkast till beskrifning öfver Gustav II Adolfs och Christinas kopparmynt (NM VIII Stockholm 1883) JH Samling Julius Hagander. Sveriges och dess forna besittningars guldmynt och riksdaler från Gustav I till Carl XIV Gustaf NM Numismatiska Meddelanden Platbãrzdis Platbãrzdis, A.: Sveriges sedlar. Del II. Lund 1964 SM Ahlström, B., Almer, Y, Hemmingsson, B.: Sveriges mynt , Stockholm 1977 SNT Svensk Numismatisk Tidskrift SS Sven Svenssons samling. Nummer hänvisar till Ulla S. Linder Welins förteckning över samlingen Stockholm Stj Stjernstedt, A. W.: Beskrifning öfver Svenska kopparmynt och polletter. I-II Stockholm

3 MYNT VALDEMAR ÖREBRO. Penning, 0,14 g Krönt framvänt huvud inom slät ring. LL XVIIA:1a, SS ÖREBRO. Penning, 0,15 g Krönt framvänt huvud inom slät ring. LL XVIIA:1b, SS 104 Spricka (1/1+) LÖDÖSE. Penning, 0,14 g Högervänt krönt lejonhuvud inom slät ring. LL XVIIB:4b, SS 53 Små plantssprickor (1+) LÖDÖSE. Penning, 0,12 g Högervänt krönt lejonhuvud inom slät ring. LL XVIIB:6b, SS 81 1/ LÖDÖSE. Penning, 0,31 g Vänstervänt krönt lejonhuvud inom slät ring. Lejonets tunga når ringen. LL XVIIB:7, SS 80 Obet. ärg (1+) 600

4 STEN STURE d.ä. riksföreståndare , STOCKHOLM. Halvörtug, 1,09 g Bokstaven S omgiven av två stjärnor)(krona. LL 10b, SS 596 Rengjord (1/1+) VÄSTERÅS. Örtug, 1,40 g Trekronorssköld med två stjärnor)( Krönt uncialt A med två rosor. LL 5b, SS VÄSTERÅS. Halvörtug, 0,71 g Krona)(Uncialt A med bitecken ros. LL 16b, SS 637 1/1+ 400

5 9. VÄSTERÅS. Halvörtug, 0,96 g Krona)(Uncialt A med bitecken ring. LL 16e, SS 668 Obet. Ärg (1/1+) 400 STEN STURE DEN YNGRE, riksföreståndare STOCKHOLM. Halvörtug, 0,85 g Krona)(Bokstaven S med bitecken ros t.h. LL 9d, SS GUSTAV VASA STOCKHOLM. Fyrk u år (= ), 0,98 g App 340 typ 44, SM 76, SS 968 Korroderad (1/1+) 600

6 JOHAN III STOCKHOLM. 2 öre 1591, 2,69 g Lev 441, SM 68, SS Med bakvänt D i åtsidans kungatitel. Ovanligt bra exemplar. 13. STOCKHOLM. ½ öre 1569, 1,40 g Lev 503, SM 77, SS 1390 Korroderad 1?/ STOCKHOLM. ½ öre 1581, 1,41 g Lev 573, SM 90, SS 1442 Bläckskrift korroderad (1+) 300 Med RX i åtsidans kungatitel. 15. STOCKHOLM. 2 penningar utan år (1575), 0,55 g Lev 709a, SM 120, SS 1540 Korroderad (1/1+) 600 KARL IX STCKHOLM. Öre 1610, 1,44 g Ant 421, SM 69, SS GÖTEBORG. Öre 1610, 1,35 g Åts jfr Ant 437, fråns Ant 437, SM 85, SS 1784b Ojämn plants 1/ Med årtalet i åtsidans omskrift och GOTHOBVRGENS i frånsidans omskrift. GUSTAV II ADOLF STOCKHOLM. Öre 1622, 1,29 g Jfr Ant 565, SM 75, SS 1930 Korroderad (1) SÄTER och NYKÖPING. ½ öre klipping 1626, 10,41 g HH 18, SM 117b, SS 1999 Delvis svagpräglad (1/1+) 600 valörbeteckning 2/1

7 20. NYKÖPING. Öre 1628, 26,92 g Cav 209, SM 152a, SS ARBOGA. Öre 1628, 26,80 g jfr Cav 271, SM 162, SS 2198 Kantexemplar (1/1+) 1000 Med CIV i stället för CIVIT i frånsidans omskrift. KRISTINA STOCKHOLM. Mark 1649, 4,69 g SM 76, SS / STOCKHOLM. Öre 1633, 1,03 g SM 80b, SS / Sköld utan voluter. 24. STOCKHOLM. Öre 1653, 1,02 g SM 85, SS 2451 Ärg (1/1+) 300

8 25. AVESTA. Öre 1640, 46,97 g Cav 48, jfr HH 89, SM 107, SS 2505 Korroderad åtsidan, ärg, plantsfel (1/1+) 500 Exemplaret har varit utställt i den permanenta utställningen i Myntkabinettets tidigare lokaler. 26. NYKÖPING. ¼ öre 1634, 9,57 g HH 37, SM 121, SS / Årtalet nedtill. 27. AVESTA. ¼ öre 1644, 10,61 g HH 129, SM 130, SS 2695 Ärg (1/1+) 100 Årtalet ovanför kronan. KARL XI STOCKHOLM. Mark 1691, 5,09 g Bon 450, SM 176, SS 3046 Repa på frånsidan (1+) STOCKHOLM. 5 öre 1690, 3,40 g SM 183, SS / STOCKHOLM. 5 öre 1693, 3,51 g SM 186, SS

9 31. STOCKHOLM. 4 öre 1676, 3,51 g SM 199, SS 3148 Plantsfel (1+) STOCKHOLM. 2 öre 1666, 1,55 g SM 210, SS / STOCKHOLM. 2 öre 1667, 1,22 g SM 212, SS STOCKHOLM. Öre 1667, 1,28 g SM 224, SS STOCKHOLM. Öre 1670, 1,14 g SM 227, SS ? AVESTA. Öre SM 1677, 44,39 g SM 348, SS 3693 Repa (1/1+)(1+) AVESTA. 1/6 öre SM 1666, 6,49 g SM 356, SS /1+ 100

10 KARL XII STOCKHOLM. 5 öre 1707, 3,39 g SM 107b, SS 3883 Repa (1/1+) 200 Med 5 ÖR. 39. STOCKHOLM. Öre 1703, 1,24 g SM 127, SS / AVESTA. 1/6 öre SM 1707, 6,87 g SM 207, SS ULRIKA ELEONORA STOCKHOLM. Öre 1720, 1,18 g SM 10, SS 4126 Rengjord (1+) 500 Exemplaret har varit utställt i den permanenta utställningen i Myntkabinettets tidigare lokaler. FREDRIK I STOCKHOLM. 5 öre 1731, 3,55 g SM 134, SS STOCKHOLM. Öre 1732, 1,15 g SM 167, SS / AVESTA. Öre SM 1742, 14,39 g SM 330, SS 4562 Ärg (1/1+) 100 Med punkt i årtalet.

11 45. STOCKHOLM. Öre KM 1720, 8,22 g SM 344b, SS Överpräglat på nödmyntet Publica Fide, räfflad rand. GUSTAV III STOCKHOLM, Riksdaler 1788, 29,32 g JH 531, SM 51, SS 4830 Repa, plantsfel (1+) 1000 GUSTAV IV ADOLF STOCKHOLM. Skilling 1805 på 2 öre SM 1750, 26,56 g SM 48, SS / KARL XIV JOHAN STOCKHOLM. 1/12 riksdaler specie 1831, 2,69 g SM 92, SS AVESTA. ½ skilling 1827, 6,60 g SM 114a, SS 5163 Små fläckar (1+) 200 Valör med bindestreck. 50. AVESTA. 1/4 skilling 1827, 3,87 g SM 123a, SS Med öppen 4:a.

12 OSCAR I STOCKHOLM. Skilling banco 1850, 11,83 g SM 92, SS OSCAR II STOCKHOLM. 10 öre 1874, 1,43 g SM 110, SS 5682 Ärg (01) STOCKHOLM. 2 öre 1874, 4,08 g SM 167, SS SEDLAR 54. Skuld-Sedel Norrköping 1749 på daler kopparmynt SS Hål (1/1+) 300

13 55. Insättningsbevis Assignation i Rikets Ständers Banco på 25 riksdaler banco 1811 för Götha Canal-Bolags Discontverks Räkning Platbārzdis II s 45, SS Hål (1+) 200 På denna assignation är valören skriven med sk chymiskt bläck som frätte sönder pappret, därav skadorna på detta exemplar. 56. Riksgäldskontoret. Göteborgs Discont-Werk. 120 Riksdaler Banco 1822 Lagad på baksidan, pappersförluster (1) 200 Kvitto på likviderad fordran hos Göteborgs Discont-Werk. MEDALJER 57. KARL XIII ( ). Dykeri- och Bergnings Kompaniets Direktion. Gravör: Carl Enhörning. Tenn 22,81 g. Hild 41, SS Dykningskompaniet hade privilegium på att bärga vrak mellan år Medaljen präglad från år 1814 att bäras i sjögrönt band med svarta kanter.

14 58. OSCAR I ( ). Malmöhus läns hushållningssällskap. Gravör: Ludvig Persson Lundgren. Silver 12,88 g. Hild 74, SS Medaljen utdelad till A Toll å Hjularöd med 1:sta pris för qviga Svensson köpte medaljen på Holmbergs auktion 102 (1913) nr 543, 1 kr 50 öre. 59. KARL XV ( ). Kungens och drottningens kröning i Trondheim Gravör: Chr Schnitzpahn. Brons 36,59 g. Hild 117, SS Präglad år 1860 på myntet i Berlin på uppdrag av universitetet i Christiania. 60. OSCAR II ( ). Östgöta Gilles dans soiré. Silver 1,75 g. SS /0 200 Personmedaljer 61. Conrad Theodor Svanberg ( ). Fabrikör. Gravör: Adolf Lindberg. Silver 52,93 g. Hyckert (NM XVII) II s 212, SS Präglad av Stockholms Hantverksförening år Svensson köpte medaljen på Appelgrens auktion 10 (1911) nr 416, 3 kr. 62. Gustaf Wilhelm af Tibell ( ). President i Krigskollegium. Gravör: Ludvig Persson Lundgren. Silver 12,64 g. Hyckert (NM XVII) II s 86, SS Liten kantskada, åtsidans fält polerat (1+) 100 Slagen av Vetenskapsakademien år1847. Tibell stiftade Krigsvetenskapsakademien. Han har även upprättat en fullständig topografisk karta över Italienska halvön.

15 63. Curt Gustaf af Ugglas ( ). Överståthållare i Stockholm. Brons 34,58 g. Hyckert (NM XVII) II s 226, SS Slagen av Stockholms Nya Spårvägsaktiebolag år 1887 hos Sporrong. Wedbergs exemplar som Svensson köpte på Appelgrens auktion 20 (1913) nr 1235, 1 kr. POLLETTER BLEKINGE 64. Karlskrona. Ångslupspollett. ÅNGSLUPEN / NÄCKEN. Ensidig. Rund. Mässing. Stj. 203:3, SS Polletten användes före år DALARNA 65. Stora Kopparbergs gruva och bergslag. Pollett gällande för 3 öre KM Rund. Koppar. Stj. 178:43, SS Små hack (1+) exemplar präglade var enda året denna valör utgavs. Samma år slogs även sexörespolletter då valören 3 öre KM inte tillräckligt täckte behovet av skiljemynt. 66. Hagge Järnverk. 1 KA MJÖLK / HAGGE inom en pärlring. Fråns. SpÄS. Rund med vågig kant. Mässing NM XII 37:1, SS GÄSTRIKLAND 67. Hedvigsfors järnverk. 1 / 3 instämplat. Ensidig. Fyrkantig förtent järnbleck. NM XII 40:1 SS

16 68. Hofors. Handelsaktiebolaget. Instämplat: 10 H H. Ensidig. Rund. Koppar. NM XII 47:16, SS Små repor (1+/01) Hofors. Handelsaktiebolaget. Instämplat: 5 H H. Ensidig. Rund. Zink. NM XII 47:17, SS GÖTEBORG 70. Byggpollett. Kaptenen Philip Åqvist. P Å instämplat. Ensidig. Rektangel med avhuggna hörn. Förtennt järnbleck. NM XII sid 35, SS Polletten användes vid jordschaktningsarbeten för nybyggnad gällande 20 öre priset för ett lass. HALLAND 71. Halmstad. Wallbergs bolag. No [plats för instämplat nr] / WALLBERGS BOLAG inom en pärlkrets. Fråns. SpÄS. Rektangulär med rundade hörn. Mässing. NM XII 38:11, SS Användes som portpollett för Wallbergs klädesfabrik. MEDELPAD 72. Sundsvall. Inom en yttre slät ring och en inre pärlring omskriften: FANNY WASSBERGS. På fältet RAKSALONG. Fråns. SpNS. Rund med vågig kant. Aluminium. SS Sundsvall. Ångslupspollett. ALNÖ / 75. Ensidig. Fyrlantig med avhuggna hörn. Mässing. NM XII 136:3, SS Bläckskrift på frånsidan (1+) 200 NÄRKE 74. Hallsberg. Järnvägshotellet. Instämplat: 1 Rdr. Ensidig. Rund. Zink NM XII s 37, SS SKÅNE 75. Höganäs. Inom två släta ringar: HOTELL HÖGANÄS. Fråns. 10 / SpRS. Mässing. SS

17 STOCKHOLM 76. Hotell Östergötland. Kyparpollett. Omskrift: TH. LAGERSTRÖM. På fältet 1 [instämplat]. Ytterst två släta ringar och där innanför en pärlring. Fråns. SpÄS. Rund. Nysilver. NM XII 108:492, SS UPPLAND 77. Dannemora Gruvor. Spisinrättningen. D S instämplat. Ensidig. Rektangulär. Förtent järnbleck. NM IV 6:6, SS Enköpings spritvarubolag. Omskrift: ENKÖPINGS SPRITVARUBOLAG. På fältet: ½ [instämplat] LITER. Allt omgivet av en pärlring med ett tätt punktat fält utanför. Fråns. SpNS. Rund med vågig kant. Mässing. NM XII 155:5, SS Djursholms Värdshus. Omskrift: EMIL LUNDQUIST. På fältet [instämplat] 100. Allt omgivet av en pärlring och tre släta ringar. Fråns. SpNS. Rund mässing. NM XII 155:1, SS VÄRMLAND 80. Karlstad. Spritförsäljningsbolaget. Omskrift: KARLSTAD SPRITFÖRSÄLJNINGS BOLAG Mellan två släta ringar och längs kanten ytterligare en slät ring. På fältet 1 / LITER. Fråns. SpNS. Rund. Koppar. NM XII 9:2, SS Små fläckar (01) Karlstad. Spritförsäljningsbolaget. Omskrift: KARLSTAD SPRITFÖRSÄLJNINGS BOLAG Mellan två släta ringar och ytterst ytterligare en slät ring. På fältet 1/2 / LITER. Fråns. SpNS. Rund med vågig kant. Zink. NM XII 9:4, SS VÄSTERGÖTLAND 82. Skara. Ericssons Rakstuga. E inom en strålkrets. Incuse. Rund. Mässing NM XII sid 67, SS Polletten gällde för 8 öre. VÄSTMANLAND 83. Svanå järnverk. Mjölkpollett. ¾ K / MJ allt instämplat. Ensidig. Rund. Järnbleck NM IV 55:1, SS

18 ÖSTERGÖTLAND 84. Borrum. Mjölkpollett. BORRUM / 3 [instämplat] / LITER. Allt inom en oval pärlring. Fråns. SpNS. Oval. Koppar. SS Borrum. Mjölkpollett. BORRUM / 2 [instämplat] / LITER. Allt inom en oval pärlring. Fråns. SpNS. Rektangulär med avhuggna hörn. Koppar. SS Borrum. Mjölkpollett. BORRUM / 1 [instämplat] / LITER. Allt inom en oval pärlring. Fråns. SpNS. Rund med vågig kant. Koppar. SS Borrum. Mjölkpollett. BORRUM / 2 [instämplat] / LITER. Allt inom en oval pärlring. Fråns. SpNS. Fyrkantig med avhuggna hörn. Zink. SS Borrum. Mjölkpollett. BORRUM / 1 [instämplat] / LITER. Allt inom en oval pärlring. Fråns. SpNS. Rund med vågig kant. Zink. SS Linköping. Stadshusets värdshus. Inom en slät ring och en repslinga samt tre yttre släta ringar varav två mellan stjärnor: A.W. ÅKESSON LINKÖPING. På fältet 500 [instämplat]. Fråns. SpÄS. Åttkantig. Mässing. NM XII 54:39, SS / Linköping. Stadshusets värdshus. Som föregående men 300 och med vågig kant. NM XII 54:40, SS Linköping. Stadshusets värdshus. Som föregående men 100 och rund. NM XII 54:41, SS Linköping. Stadshusets värdshus. Som föregående men 50, utan de två yttre släta ringarna och med vågig kant. NM XII 54:42, SS Linköping. Stadshusets värdshus. Som föregående men 25 och rund. NM XII 54:43, SS

19 94. Linköping. Stadshusets värdshus. Som föregående men 5 och rund. NM XII 54:40, SS Motala. Motala Verkstad. Ångslupen Kolga. Överst: ÅNGSLUP. Nederst: MOTALA WERKSTAD. På fältet 2[instäplat] ÖRE. Ovanför två korslagda blomkvistar. Ensidig. Rektangulär. Zink. NM XII 59:3, SS Korroderad (1+) 200 Polletterna användes åren Norrköping. Badpollett. Överst: BAD=POLETT. Nederst: J. JOHNSON. På fältet inom en bredare och en tunnare slät ring: 25 Öre.[instämplat] på en vågig bakgrund. Ensidig, incuse. Oval. Mässing. Stj. 218:1, SS Bläckskrift på frånsidan (1/1+) 200 Torde ha brukats före Norrköping. Badpollett. Instämplat 6 Öre. Ensidig. Oval. Zink. Stj. 219:6, SS Torde ha brukats före Norrköping. Bryggeriaktiebolaget. Inom en triangel Ns. / Br. Akt. B. Därunder ¼ K. Allt instämplat. Ensidig. Oval. Mässig. NM IV 28:5, SS Svaga repor (1+) 300 ¼ K. avser ¼ kanna jäst. 99. Norrköping. Oscar Dahlbergs Vinhandel. Buteljpollett. O.D. i inslagen liten oval med upphöjd stämpel. Ensidig. Fyrkant med avhugget övre vänsterhörn. Mässing. NM IV 31:36, SS Polletter med avhugget hörn användes för halvbuteljer Norrköping. Norra Spritförsäljningen. Buteljpollett. Instämplat A L [A. Larsson]. Ensidig.Oval. Mässing. NM IV 32:50, SS Bläckskrift Norrköping på frånsidan, något bucklig (1+) Norrköping. Stadshusets värdshus. Inom fyra släta ringar: STADSHUSET P.J. BORG. På fältet [instämplat] 100. Fråns. SpNS. Rund. Mässing. NM XII 61:8, SS Katalogen har utarbetats av Göran Wahlquist och Kjell Holmberg (medeltid). Kvalitetssättning och uppskattningspriser på objekten är satta av Hans Hirsch och Göran Wahlquist gemensamt. Foto: Gabriel Hildebrand.

20 ANBUD till Svenska Numismatiska Föreningens auktion Lördagen den 5 maj 2007 Anbuden skickas till: Bernt Thelin Vikingavägen 26 C LUND Namn Gatuadress Postadress OBS! För att få bjuda på SNF:s auktioner måste du vara medlem i någon till Nordisk Numismatisk Union ansluten förening. Medlemmar i till SNF anslutna klubbar/föreningar måste gemensamt lämna bud i sin klubb/förenings namn. Ange medlemskap nedan med kryss. Anbudssedlar där markering saknas kommer ej att beaktas. Anbud skall vara SNF tillhanda senast 27 april Frågor angående auktionen besvaras på tel och mobil Svenska Numismatiska Föreningen Dansk Numismatisk Forening Føroya Myntsafnarafelag Myntsafnarafélag Íslands Åbo Numismatiska Förening Norsk Numismatisk Forening Skånes Numismatiska Förening Suomen Numismaattinen Yhdistys / Numismatiska Föreningen i Finland Anbud ges i svenska kronor. All bids must bu given in Swedish crowns (SEK). Föreningens plusgiro IBAN SE SWIFT: HAND.SE.SS Nr Kort beskrivning (Short description) Mitt högsta bud (My highest bid) Om du inte vill klippa sönder katalogen går det bra att kopiera sidan och skicka kopian istället.

SNF:s auktion 140. Lördagen den 25 november 2000

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00 Auktion Lördagen den 8 april 2006 Tid: 15.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 8 april kl 12.30 14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från Sven Svenssons

SNF:s auktion nr 146

SNF:s auktion nr 146 SNF:s auktion nr 146 Söndagen den 25 april 2004 Tid: kl 14.30 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 25 april kl 10.00-12.00, 13.00-14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer

SNF:s auktion nr 149. Lördagen den 9 april Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen SNF:s auktion nr 149 Lördagen den 9 april 2005 4 Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen Visning: 12:30-13:15 i samma lokal Föremålen kommer från Sven Svenssons

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet)

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Auktion 3 maj 2008 Tid: 14.00 Visning: 3 maj 13.15 Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. SNF:s auktion 155 Auktionsvillkor

SAMLING KÄLLÅ. Auktion 1 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 Avdelning 2

Auktion. den 9 maj Tid: 15:30. Plats: First Hotel Grand Trotzgatan 9-11 Falun. Visning från klockan 14:00 Auktion den 9 maj 2015 Tid: 15:30 Plats: First Hotel Grand Trotzgatan 9-11 Falun Visning från klockan 14:00 Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. Svenska Numismatiska Föreningens auktion 167 Auktionsvillkor

KARL XV 1859-1872. 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200

KARL XV 1859-1872. 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200 KARL XV 1859-1872 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200 149 OSKAR II 1872-1907 149. STOCKHOLM. Krona 1901, 7,53 g SM 76, SS 5637 01 1000 GUSTAV V 1907-1950 150. STOCKHOLM. 50 öre 1920,

SNF:s auktion. Söndagen den 30 november 2003. Tid: 13.30

Auktion. Lördagen den 26 november 2005. Tid: 17.00

Auktion. Lördagen den 26 november 2005. Tid: 17.00 Auktion Lördagen den 26 november 2005 Tid: 17.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 26 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från

Auktion. den 25 november 2006. Tid: 16.00

Auktion. den 25 november 2006. Tid: 16.00 Auktion den 25 november 2006 Tid: 16.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 25 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer från Sven Svenssons samling

Skarabé Mynt & Guld AB Myntlista Mars 2018

Myntlista augusti 2016

Auktion. den 22 november Tid: Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm

Auktion. den 22 november Tid: Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Auktion den 22 november 2008 Tid: 16.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 22 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer huvudsakligen från Sven Svenssons

SNF:s auktion 141. Lördagen 1 december Tid: 16:30 Plats: Kungl. Myntkabinettet, Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 1 december kl 9:30-15:00 SNF:s auktion 141 Lördagen 1 december 2001 Tid: 16:30 Plats: Kungl. Myntkabinettet, Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 1 december kl 9:30-15:00 Föremålen kommer från Sven Svenssons samling Auktionsvillkor

119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS

119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS 119 120 119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS 5245 1+ OSKAR I 1844-1859 120. 2 skilling banco 1845, 19,90 g SM 77, SS 5367dubl Röd 01 121. STOCKHOLM. A)

Husby-Långhundra hembygdsförening

LAHOLMS LANDSFÖRSAMLING

LAHOLMS LANDSFÖRSAMLING LAHOLMS LANDSFÖRSAMLING I77. ALA Alanr2 SHM/KMK 1621 Nyare tid Fyndår: 1850 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 79 mynt Slutmynt: Okänt "Dessa 6 mynt utvaldes ur ett fynd, innehållande 79 små svenska silfvermynt

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

Tid: Nyare tid Fyndår: 1954 Fyndtyp: Hopat fynd Antal: 13 mynt Äldsta mynt: Sverige, U E, Stockholm, 1 öre km 1719

Tid: Nyare tid Fyndår: 1954 Fyndtyp: Hopat fynd Antal: 13 mynt Äldsta mynt: Sverige, U E, Stockholm, 1 öre km 1719 BROMMA 100. ALVIK SSM 20 867-77 Fyndår: 1954 Fyndtyp: Hopat fynd Antal: 13 mynt Äldsta mynt: Sverige, U E, Stockholm, 1 öre km 1719 Mynten påträffades av Arvid Norlin under grävning. SVERIGE: U E, Stockholm,

Mynt ur Solbergaskatten

Mynt ur Solbergaskatten Mynt ur Solbergaskatten Stefan Håkansson, text Henrik Hultgren, foto Under Stockholms stadsmuseums 50-åriga verksamhetsperiod har vid de stadsarkeologiska undersökningarna gjorts bla många myntfynd. Har

LJUSTERÖ 303. GROPGÄRDE? Ljusterö hembygdsförening

LJUSTERÖ 303. GROPGÄRDE? Ljusterö hembygdsförening LJUSTERÖ 303. GROPGÄRDE? Ljusterö forts. Fyndår: Före 26 januari 1930 Okända. Myntet hittades av Algot Eriksson. SVERIGE: F I, Avesta, 1 öre sm 1748. 304. GÄRDSVIK Fyndår: Före 10 mars 1928 Fyndtyp: Ensamfunna?

132. Kvarteret HANDELSMANNEN 4-6 KMK 100151. Med. Ny.

132. Kvarteret HANDELSMANNEN 4-6 KMK 100151. Med. Ny. V A D S T E N A 131. Kvarteret BORGMÄSTAREN KMK 100742. Med. Fyndår: 1971-1972. Fyndtyp:E. Arkeologisk undersökning av senmedeltida gårdskomplex och gata, utförd under ledning av Torsten Bäck aug. 1971-febr.l972.

JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Ej inlöst Tid: Nyare tid Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm

JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Ej inlöst Tid: Nyare tid Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm (1603-1642), tåler u å (1620-31) Fyndomständigheter: "En Bonde uti Binga by fann också

Antal mynt: 63 samt 1 räknepenning och 1 pollett. Fyndomständigheter. Arkeologisk undersökning utförd av Anders Lindahl i samband med nybyggnad.

Antal mynt: 63 samt 1 räknepenning och 1 pollett. Fyndomständigheter. Arkeologisk undersökning utförd av Anders Lindahl i samband med nybyggnad. LINKÖPING 44. Kvarteret AMBROSIA. ÖLM. Med. Ny. Fyndår: 1966. Fyndtyp: H. LLXXX (S). Äldsta mynt: b. 1300-t., Antal mynt: 63 samt 1 räknepenning och 1 pollett. Arkeologisk undersökning utförd av Anders

7 polletter, räknepenningar Äldsta mynt: Sverige, Knut Eriksson (1167-96), penning LL XIA: la / Gotland, Visby, penning ca 1130/40-1210/20

7 polletter, räknepenningar Äldsta mynt: Sverige, Knut Eriksson (1167-96), penning LL XIA: la / Gotland, Visby, penning ca 1130/40-1210/20 BOTILSÄTER 8. BOTILSÄTERS KYRKA KMK dnr 6812/64 Tid: Medeltid, nyare tid Fyndår: 1936 Fyndtyp: Hopat fynd Antal: 441 mynt 7 polletter, räknepenningar Äldsta mynt: Sverige, Knut Eriksson (1167-96), penning

Kapitel XII Utmärkelser

Kapitel XII Utmärkelser Kapitel XII Utmärkelser Bestämmelser antagna av rikshemvärnsrådet 2009-03-29 Principer för tilldelning av medaljer Hemvärnets kungliga förtjänstmedalj i guld Utdelas av rikshemvärnsrådet efter ansökan

Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2)

Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2) Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2) 2 Ronneby. Ronneby Ångslupar 15 öre / S.n.s. mässing, 25x31 mm, hål 3 mm, (KS 700B/FB) 1+ 425 1+ 225 Bohuslän 3 Uddevala.

HUSBY 73. FULLENS ARRENDEGÅRD. Dalarnas museum. Sverige, F I, Stockholm, 1 öre km 1725

HUSBY 73. FULLENS ARRENDEGÅRD. Dalarnas museum. Sverige, F I, Stockholm, 1 öre km 1725 HUSBY 73. FULLENS ARRENDEGÅRD Dalarnas museum Slutmynt: 1950, juli Depåfynd 4 mynt Sverige, F I, Stockholm, 1 öre km 1725 Mynten påträffades vid grävning för vattenledning i och invid en husgrund efter

Sverige, K XI, Avesta, Vi daler sm 1683

Sverige, K XI, Avesta, Vi daler sm 1683 ENKÖPING 159. ENKÖPINGS HAMN SHM/KMK 15 639 Tid: Fyndår: Fyndtyp: Antal: Slutmynt: Nyare tid 1890, september Depåfynd 3 mynt Sverige, K XI, Avesta, Vi daler sm 1683 Mynten hittades "... under gräfningsarbete

KUNGÄLV STAD 68. BOHUS FÄSTNING. Ej inlöst. Fyndår: 1936 Fyndtyp: Gravfynd Antal: 5 mynt

KUNGÄLV STAD 68. BOHUS FÄSTNING. Ej inlöst. Fyndår: 1936 Fyndtyp: Gravfynd Antal: 5 mynt KUNGÄLV STAD 68. BOHUS FÄSTNING Fyndår: 1936 Fyndtyp: Gravfynd Antal: 5 mynt Fyndet skedde i samband med planering på bastionen Nedre Platts krön, beläget invid och västnordväst om tornet Fars Hatt. Här

12 KVARNSVEDEN KOOP M. F. 3 L Ens, triangel med hål, vitmetall, 28mm, mjölkföreningspollett 1922-46

12 KVARNSVEDEN KOOP M. F. 3 L Ens, triangel med hål, vitmetall, 28mm, mjölkföreningspollett 1922-46 Pollettauktion nr 2 2011-09-15 1 Ångslup CARLSKRONA LYCKEBY Brakteat, mässing, rektangel, 49 x 29mm, Sti203.1, E347, stukad 2 KARLSKRONA SPÅRVÄGAR S.n.s., mässing, triangel med hål, 20mm, KS400AQ 3 KARLSKRONA

Tid: Nyare tid Fyndår: 1905 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 10 mynt Slutmynt: Tyskland, Carl V, Liittich (för Georg, Leuchtenburg), 1 tåler 1556

Tid: Nyare tid Fyndår: 1905 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 10 mynt Slutmynt: Tyskland, Carl V, Liittich (för Georg, Leuchtenburg), 1 tåler 1556 FALKENBERG STAD 38. FALKENBERGS HAMN Tegelbruket SHM/KMK 12 452 Tid: Nyare tid Fyndår: 1905 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 10 mynt Slutmynt: Tyskland, Carl V, Liittich (för Georg, Leuchtenburg), 1 tåler 1556

Över Aspa/Aspa gård/aspa Rusthåll.

Över Aspa/Aspa gård/aspa Rusthåll. Över Aspa/Aspa gård/aspa Rusthåll. (Rusthåll är ett hemman inom Indelningsverket som underhöll en ryttare med häst) Enligt bygdeforskaren Bianchini skall Aspa en gång ha tillhört Ludgonäs men köpts loss

Auktion. den 12 maj Tid: 15:30. Plats: Åbo slott, Bryggmansalen. Visning från klockan 14:00. Föremålen kommer från Sven Svenssons samling.

Auktion. den 12 maj Tid: 15:30. Plats: Åbo slott, Bryggmansalen. Visning från klockan 14:00. Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. Auktion den 12 maj 2018 Tid: 15:30 Plats: Åbo slott, Bryggmansalen Visning från klockan 14:00 Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. Svenska Numismatiska Föreningens auktion 173 Auktionsvillkor

Tid: Nyare tid Fyndår: 1815 Fyndtyp: Depåfynd Antal: Fler än 30 mynt Slutmynt: Danmark, Kristian V (1670-99), skilling, okänt årtal

Tid: Nyare tid Fyndår: 1815 Fyndtyp: Depåfynd Antal: Fler än 30 mynt Slutmynt: Danmark, Kristian V (1670-99), skilling, okänt årtal STURKÖ 147. HÅLAN SHM/KMK 1453 Fyndår: 1815 Antal: Fler än 30 mynt Slutmynt: Danmark, Kristian V (1670-99), skilling, okänt årtal Fyndomständigheter: "Funne 1815 på Storko vid gården Hålan i en med ett

Samlarklubben Skilling Å R S M Ö T E

Pollettauktion nr 7. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndag den 7 maj

Pollettauktion nr 7. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndag den 7 maj Pollettauktion nr 7 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndag den 7 maj 2017 www.pollett.se Pollettauktion nr 7 Välkommen till Svenska Pollettföreningens sjätte auktion! Liksom vid förra auktionen

OKÄND SOCKEN 89. "SÖDERUT OM ÖREBRO" SHM/KMK 889 (85 mynt) Sverige, F I, Stockholm, 5 öre sm 1746

OKÄND SOCKEN 89. SÖDERUT OM ÖREBRO SHM/KMK 889 (85 mynt) Sverige, F I, Stockholm, 5 öre sm 1746 OKÄND SOCKEN 89. "SÖDERUT OM ÖREBRO" SHM/KMK 889 (85 mynt) Tid: Fyndår: Fyndtyp: Antal: Slutmynt: Nyare tid 1839,15 oktober Depåfynd 535 mynt Sverige, F I, Stockholm, 5 öre sm 1746 Fvndomständigheter Silverskatten

Samlarklubben Skillings Årsmöte 2016

Samlarklubben Skillings Årsmöte 2016 Priser Auktion 12 januari 2016 Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris 1 = 100 36 = 280 71 = 35 106 = 45 2 = 35 37 = 5 72 = 10 107 = 120 3 = 5 38 = 10 73 = 210 108 = 120 4 = 10 39 = 5 74 = 320 109 = 130 5 = -

SÄVE 144. ASKESBY. Askesby Norgård. Ej inlöst

SÄVE 144. ASKESBY. Askesby Norgård. Ej inlöst SÄVE 144. ASKESBY Askesby Norgård Tid: Nyare tid Fyndår: 1892 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 2 plåtmynt Slutmynt: Sverige, K XII, 2 daler sm 1676 "Vid schaktning å en gammal tomtplats på Askesby Norgård i Säfve

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 5 September 2012

RINGAMÅLA. RONNEBY 114. BREDÅKRA Bredåkra9:l BIM :1-2

RINGAMÅLA. RONNEBY 114. BREDÅKRA Bredåkra9:l BIM :1-2 RINGAMÅLA RONNEBY 114. BREDÅKRA Bredåkra9:l BIM 16 929:1-2 Tid: Medeltid Fyndår: 1972 Fyndtyp: Gravfynd Antal: 2 mynt Slutmynt: Danmark, Erik Menved (1286-1319), Lund, penning Fyndomständigheter: Fyndet

Nyare tid 1883 Depåfynd 118 mynt KXI,4örel675

Nyare tid 1883 Depåfynd 118 mynt KXI,4örel675 LINDBERG 187. BLÄSHAMMAR Bläshammar nr 2 SHM/KMK 7355 Fyndår: Fyndtyp: Slutmynt: 1883 Depåfynd 118 mynt KXI,4örel675 "Ett fornfynd - skrifver Halland - af 118 gamla mynt gjordes förlidet år af Sven Andersson

Werners. Mynt & Tryck. Nätkatalog Februari 2014

Werners. Mynt & Tryck. Nätkatalog Februari 2014 Werners Mynt & Tryck Nätkatalog Februari 2014 Årets första katalog är även Werners Mynt & Trycks första nätkatalog. Formatet är samma som den tryckta versionen. Materialet fokuserar på modernare litteratur

TV-Pucken, Grupp A Linköping Datum Tid Anläggning Hemmalag Bortalag Resultat

TV-Pucken, Grupp A Linköping Datum Tid Anläggning Hemmalag Bortalag Resultat Tv-pucken 2002 TV-Pucken, Grupp A Linköping Datum Tid Anläggning Hemmalag Bortalag Resultat 2002-10-09 11.00 Stångebro Ishall A Stockholm/VIT Gotland 8-0 (3-0, 5-0) 2002-10-09 12.45 Stångebro Ishall A

MYNTAUKTION. Auktion 5 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 10 SEPTEMBER 2011 SÖNDAGEN 11 SEPTEMBER 2011 Avdelning 1

MYNTAUKTION. Auktion 5 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 10 SEPTEMBER 2011 SÖNDAGEN 11 SEPTEMBER 2011 Avdelning 1 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB MYNTAUKTION Auktion 5 LÖRDAGEN 10 SEPTEMBER 2011 SÖNDAGEN 11 SEPTEMBER 2011 Avdelning 1 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 070-999 06 09 MYNTAUKTIONER

Beskrivning SVERIGE: Kristina, Säter, V* öre 1640 (1 ex), Avesta, 1644 (1 ex), (1633-54) (1 ex).

Beskrivning SVERIGE: Kristina, Säter, V* öre 1640 (1 ex), Avesta, 1644 (1 ex), (1633-54) (1 ex). GAGNEF 38. BROGÅRDEN inv.nr 395-97 Fyndår: 1932? Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Sverige, Kristina, Avesta, l A öre 1644 Mynten hittades i Mas Ers Pers åker nära Brogården öster om landsvägen.

Gårdsauktion 2015-02-26

Gårdsauktion 2015-02-26 Gårdsauktion 2015-02-26 Hos Anders Samuelsson & Yvonne Brandt Stora Gåra 1 585 97 Linköping 10 dräktiga kvigor 9 yngre kvigor och 13 stutar Villkor för auktioner anordnade av SAJAB AB A Allmänt A1 Vid

Pollettauktion nr 6. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 2015. www.pollett.se

Pollettauktion nr 6. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 2015. www.pollett.se Pollettauktion nr 6 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 15 www.pollett.se Pollettauktion nr 6 Välkommen till Svenska Pollettföreningens sjätte auktion! Liksom vid förra auktionen

Beskrivning SVERIGE: F I, Avesta, 2 öre sm Referens: ÖLM inv.

Beskrivning SVERIGE: F I, Avesta, 2 öre sm Referens: ÖLM inv. ÖREBRO 65. BARONBACKARNA ÖLM 21 268 Fyndår: 1956? Fyndtyp: Ensamfunnet? "Hittad vid Baronbackarna. Inköpt 1956 av skolgossen Ralph Dahlberg". SVERIGE: F I, Avesta, 2 öre sm 1748. 66. Kv. BODARNA 6 ÖLM

1 STYRELSEARBETE. 1.5 Utmärkelser Utmärkelser Sid 1 (9)

1 STYRELSEARBETE. 1.5 Utmärkelser Utmärkelser Sid 1 (9) Sid 1 (9) 1 STYRELSEARBETE 1.5 Utmärkelser 3 1.5.1 Grunder 3 1.5.2 Svenska Försvarsutbildningsförbundets förtjänstmedalj 3 1.5.2.1 Instiftande 3 1.5.2.2 Utseende 3 1.5.3 Svenska Försvarsutbildningsförbundets

PROTOKOLL OM ÄNDRING I AVTALET MELLAN DE NORDISKA LÄNDERNA FÖR ATT UNDVIKA DUBBELBESKATTNING BETRÄFFANDE SKATTER PÅ INKOMST OCH PÅ FÖRMÖGENHET

PROTOKOLL OM ÄNDRING I AVTALET MELLAN DE NORDISKA LÄNDERNA FÖR ATT UNDVIKA DUBBELBESKATTNING BETRÄFFANDE SKATTER PÅ INKOMST OCH PÅ FÖRMÖGENHET PROTOKOLL OM ÄNDRING I AVTALET MELLAN DE NORDISKA LÄNDERNA FÖR ATT UNDVIKA DUBBELBESKATTNING BETRÄFFANDE SKATTER PÅ INKOMST OCH PÅ FÖRMÖGENHET Danmarks regering tillsammans med Färöarnas landsstyre samt

FYNDOMSTÄNDIGHETER Vid tomtplanering hos Sven Erik Isaksson i Ale, på en äldre boplats från 1600-talet, påträffades

FYNDOMSTÄNDIGHETER Vid tomtplanering hos Sven Erik Isaksson i Ale, på en äldre boplats från 1600-talet, påträffades NEDERLULEÅ 29. ALE BY Okänt 1 pollett Vid tomtplanering hos Sven Erik Isaksson i Ale, på en äldre boplats från 1600-talet, påträffades en pollett. SVERIGE: pollett, 6-7 mm tjock, SN eller SM instämplat

Beskrivning SVERIGE: ej bestämbara, koppar (3 ex).

Beskrivning SVERIGE: ej bestämbara, koppar (3 ex). FALUN 13. Kv. BERGSFOGDEN KMK dnr 260/88 Fyndår. 1988 Hopat fynd Antal: 3 mynt Äldsta mynt: ej bestämbart Mynten framkom vid arkeologisk undersökning utförd av Annika Grell, RAÄ/UV. SVERIGE: ej bestämbara,

KLÖVEDAL 60. BÖ. Ej inlöst. Fyndår: Före 1950 Fyndtyp: Ensamfunnet Antal: 1 mynt

KLÖVEDAL 60. BÖ. Ej inlöst. Fyndår: Före 1950 Fyndtyp: Ensamfunnet Antal: 1 mynt KLÖVEDAL 60. BÖ Fyndår: Före 1950 Någon gång under 1940-talet hittade Karl Berntsson i Bö ett silvermynt som var präglat under Karl XI:s regeringsperiod. Myntet lämnades aldrig in för inlösen. Sverige:

MYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012. MYntkompaniet

Auktion 134. Klubbauktion

Auktion 134. Klubbauktion Auktion 134 Klubbauktion Polletter, mynt och medaljer Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207 Tid: 26:e september, 2013. Visning

TV-pucken 1999 13-17 oktober TV-Pucken, Grupp A

TV-pucken 1999 13-17 oktober TV-Pucken, Grupp A TV-pucken 1999 13-17 oktober TV-Pucken, Grupp A GRUPP A Grupp A i Gnesta Datum Tid Anläggning Hemmalag Bortalag Resultat 1999-10-13 11.00 Gnesta Ishall Stockholm Göteborg 7-0 1999-10-13 12.45 Gnesta Ishall

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 7 November 2014

15-16 DECEMBER NORRKÖPING

15-16 DECEMBER NORRKÖPING 15-16 DECEMBER NORRKÖPING 3-MANNA HERR & DAM Välkommen till Norrköping 15-16 december 2018 Kvalificerade lag i 3-manna SM Herrar och Damer 3-MANNA HERR & DAM INBJUDAN TILL KVALIFICERADE LAG I 3-MANNA SM

Allmänna villkor: Köpare

Allmänna villkor: Köpare Allmänna villkor: Köpare Uppskattningar Uppskattningar av objektpris baseras på marknadsvärderingar. Slagpris kan skilja sig nämnvärt från uppskattning. Föremålens skick Objekt säljs "i befintligt skick"

Fyndår: 1693 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 38 mynt Slutmynt: Tyskland, Sachsen Wittenberg, Bernhard (1180-1212), okänd valör

Fyndår: 1693 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 38 mynt Slutmynt: Tyskland, Sachsen Wittenberg, Bernhard (1180-1212), okänd valör NAVERSTAD 103 A. NAVERSTADS KYRKA KMK* Fyndår: 1693 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 38 mynt Slutmynt: Tyskland, Sachsen Wittenberg, Bernhard (1180-1212), okänd valör Vid renovering av Naverstads kyrka år 1693

SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

Från Sturarna t o m Gustav Wasa.

Från Sturarna t o m Gustav Wasa. Från Sturarna t o m Gustav Wasa. Kalmarunionen 1398 1522. Drottning Margareta hade lyckats via sin son att skapa en union mellan Sverige, Danmark och Norge. Denna union och den svenska kampen emot den

* Bottenberget tycks vara en (dåtida?) lokal benämning på ett område i trakten.

* Bottenberget tycks vara en (dåtida?) lokal benämning på ett område i trakten. KVILLE 76. BRÄCKE Bottenberget* SHM/KMK 6346 Fyndår: Före 1879 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 85 mynt Slutmynt: Norge, Fredrik III, 2 mark 1663 Mynten hittades av en A. Tilländer under ett större stenblock på

TV-pucken 2004 TV-Pucken, Grupp A

TV-pucken 2004 TV-Pucken, Grupp A 2004 TV-Pucken, Grupp A Region Öst Märsta 2004-09-10 Pinbackshallen Stockholm Gotland 10-0 (8-0,2-0) 2004-09-10 Pinbackshallen Västmanland Östergötland 5-2 (3-0,2-2) 2004-09-10 Pinbackshallen Uppland Södermanland