Stockholms Auktionsverk Antikskolan Våren 2015

Download "Stockholms Auktionsverk Antikskolan Våren 2015"

1 Stockholms Auktionsverk Våren 2015

2 Välkommen till! När Giorgio Vasari gav ut sitt berömda verk Le vite de piú eccelenti architetti, pittori e scultori italiani ( Berömda renässanskonstnärers liv) 1550 lade han grunden för den väst europeiska konstvetenskapen. Genom århundraden har konstvetare forskat vidare, byggt på och åtskilliga gånger skrivit om vår konsthistoria, som allt sedan Vasaris dagar har varit en sådan stor del av vårt gemensamma, kulturella arv. har sedan 2011 bedrivit ett forskningsprojekt tillsammans med konstvetenskapliga institutionen på Södertörns högskola i Stockholm, där vi har undersökt hur vi i Sverige ser på vårt kulturarv. Varför är det till exempel viktigt att bevara vissa 1700-tals möbler inom Sverige gränser medan fantastiska, unika föremål i den internationellt eftertraktade stilen Swedish Grace fritt kan exporteras till utlandet? Är det nödvändigt att föremålen stannar i Sverige, eller kan de spela en viktigare roll som svenska ambassadörer utanför Sveriges gränser? I januari 2015 kommer vi att publicera en antologi med resultatet av detta mycket spännande och intressanta projekt. värnar om vårt kulturarv och vi är stolta över att kunna erbjuda kurser som sträcker sig alltifrån egyptiska sullastolar från tiden långt före kristi födelse till den allra senaste samtidskonsten. Väl mött i vår! är en grundkurs som går igenom begreppen renässans, barock, rokoko, gustavianskt och Karl-Johan/empire. Möbler och inredningar är de huvud sakliga studieobjekten, men även konsthantverk som glas, silver, porslin, textilier m m tas upp. Föreläsningar om stilar, grundbegrepp och tidstypiska föremål varvas med specialföreläsningar och studiebesök. Kursen är på två terminer och sträcker sig från antiken fram till slutet av 1800-talet. 24 studieveckor uppdelade på två terminer med en föreläsning i veckan. Terminerna kan läsas var för sig. föreläsare: Jan o m Karlsson, Ulla-Karin Warberg, Anna-Kaisa Summanen Öhgren m. fl. termin i / dagtid: Antiken Rokoko tid: 12 kurstillfälen. Onsdagar kl , kursstart v 7, uppehåll v 9 och 15 kursavgift: kr. Kurslitteratur och inträden ingår termin ii/ kvällstid: Gustavianskt slutet av 1800-talet tid: 12 kurstillfälen. Onsdagar kl , kursstart v 5, uppehåll v 9 och 15 kursavgift: kr. Kurslitteratur och inträden ingår termin ii / dagtid: Gustavianskt slutet av 1800-talet tid: 12 kurstillfällen. Onsdagar kl , kursstart v 5, uppehåll v 9 och 15 kursavgift: kr. Kurslitteratur och inträden ingår (en bok för hela kursen) Konsthistoria termin ii Från realismen fram till idag Första terminen behandlar renässansen, barocken, rokokon och empiren. Andra terminen börjar med talets realism och impressionism och sträcker sig sedan över det moderna genombrottet under 1900-talet med inriktningar som expressionism, kubism, surrealism, abstrakt expressionism, postmodernism fram till dagens samtida konst. Studiebesök på utställningar och Stockholms Auktionsverks visningar ingår. Terminerna kan läsas var för sig. föreläsare: Jan o m Karlsson, Lena Rydén, Anna-Kaisa Öhgren m. fl. tid: 12 studieveckor/termin, en föreläsning i veckan Tisdagar kl Kursstart v 5, uppehåll v 9 och 15 kursavgift: kr/termin, kurslitteratur (en bok för hela kursen) och inträden ingår. Lena Rydén Rektor Byrå för en kunglig gunstling, Gottlieg Iwerssons krets Anders Zorn Sommarnöje

3 Nutida Konst Termin ii: 1970-tal Kursen behandlar kronologiskt de senaste 50 årens konstriktningar med namn som Andy Warhol, Joseph Beuys, Louise Bourgeois, Charles Saatchi, Öyvind Fahlström och Ernst Billgren. Studiebesök på aktuella utställningar ingår. Terminerna kan läsas var för sig. föreläsare: Gunilla Nordström tid: 24 studieveckor uppdelade på fyra terminer, en föreläsning i veckan. Torsdagar kl Kursstart v 11, uppehåll v 14 kursavgift: kr/termin termin i: 1960-tal termin ii: 1970-tal termin iii: 1980-tal termin iv: 1990-tal fram till idag Konstutställningar Nu! Vad händer i Stockholms konstliv i vår? Följ med på sju spännande besök på samtida gallerier och på aktuella utställningar på Moderna Museet och Bonniers konsthall m m. Vi tar också en titt på Stockholms Auktionsverks visning av Nutida. föreläsare: Gunilla Nordström tid: Sju lektionstillfällen, en föreläsning i veckan. Kursstart v 10, uppehåll v 14, 15 och 18 Tisdagar kl Onsdagar kl Torsdagar kl Fredagar kl kursavgift: kr, inträden ingår Dold symbolik, mytologi och allegorier i konsten Den äldre konsten är ofta fylld med så kallad dold symbolik eller allegoriska och mytologiska scener. Budskap som var lättolkade för medeltids- och renässansmänniskan är oftast dolda för den moderna betraktaren, eftersom nycklarna och koderna saknas för att rätt kunna läsa bilderna. Vad betyder en mask i ett äpple eller en hund vid sin ägaren fötter? Vilka blommor signalerar vilka egenskaper? Den moderna och samtida konsten relaterar ofta till, tar spjärn emot eller har en dialog med den äldre konsthistorien, vilket förutsätter en kunskap hos betraktaren för att kunna tillgodogöra sig även dessa bilder. föreläsare: Anna-Kaisa Öhgren, Ulla-Karin Warberg m fl tid: 8 lektionstillfällen. Tisdagar kl Kursstart v 7, uppehåll v 9 och 15 kursavgift: kr Öyvind Fahlström Column no. 4 (IB-affair) Från visningen av Nutida våren Alessandro Rosi Rebecka vid brunnen

4 Föremålskunskap Praktisk genomgång av möbler, konsthantverk och måleri på Stockholms Auktionsverk i Frihamnen och Kvalitetsvisningarna på Nybro gatan 32. Utifrån föremålen själva går vi igenom äldre epoker fram till dagens moderna design. Vi går igenom keramik, porslin, fanérmöber, speglar, ljuskronor, textilier, måleri, grafik, skulptur m m. Vad är falskt och äkta? Hur ser man att en möbel är renoverad? Vad är tidstypiska detaljer på ett föremål? föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Ulla-Karin Warberg m. fl. tid: 6 kurstillfällen. 19/3 kl & 20/3 kl Palermogatan /3 kl & 27/3 kl Palermogatan /4 kl & 17/4 kl Nybrogatan 32, Moderna 23/4 kl & 24/4 kl Palermogatan /5 kl & 8/5 kl Palermogatan /5 kl & 22/5 kl Nybrogatan 32, Klassiska lokal: Palermogatan i Frihamnen och Nybrogatan 32 Samling vid respektive kundtjänst. Unika Stockholmsmiljöer från olika perioder Under sex tillfällen besöker vi platser i Stockholm som inte alltid är tillgängliga för allmänheten. Vi besöker bland annat Tändstickspalatset och Konserthuset, båda formgivna av dåtidens stora namn Carl Malmsten. Berwaldhallen och Garnisonen är två byggnader som karaktäriseras av den s k art brut-stilen från talen, där man betonar betongens egenskaper. Masreliez-våningen i Gamla Stan med målningar av Louis Masreliez är helt unik i sitt slag och ligger ett stenkast från Riddarhuset, den svenska stormaktstidens främsta monument som anses vara en av norra Europas vackraste byggnader. Stockholms slott är ett självklart turistmål men det är inte alla salar som visas vid de vanliga visningarna. Även Hallwylska palatset och Operan är omtyckta utflyktsmål men det är inte alltid man som besökare har möjlighet att få gå backstage. föreläsare: Anna-Kaisa Öhgren samt lokala guider tid: 6 lektionstillfällen. Torsdagar kl Kursstart v 10, uppehåll v 14 och 15 lokal: Adresser meddelas i anslutning till kursstart kursavgift: kr Från jugend till nutida design 1900-talets form- och stilhistoria Under tolv kurstillfällen går vi igenom form- och stilhistorien från modernismens genombrott i början av 1900-talet fram till idag. Kursen behandlar stilbegrepp som jugend, art déco, nyklassicism, funktionalism, dansk design, brutalism, talens design. föreläsare: Anna-Kaisa Öhgren m.fl. tid: 12 kurstillfällen. Måndagar kl Kursstart vecka 7, uppehåll v 9 och 15 kursavgift: 4.950:- Kurslitteratur samt studiebesök ingår. Stilleben från Stockholms Auktionsverk Online. Fredrik Tollin, Oscar Cardon. Riddarhustorget i Stockholm och dess omgivning. Greta Magnusson Grossman, golvlampa, Josef Frank, skåp, Giraffen, fåtölj.

5 Rysk konsthistoria Intresset för rysk konst och ryska antikviteter har vuxit lavinartat under de senaste fem åren. Under sex måndagar kommer vi att fördjupa oss i den ryska konst- och stilhistorien med början från 1700-talet och fram till idag. Två före läsningar kommer att ägnas åt Fabergé och de utsökta föremål som tillverkades i hans verkstad. föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Jan o m Karlsson m fl tid: 6 kurstillfällen. Måndagar kl Kursstart v 7, uppehåll v 9 Art Business Hur ser den svenska och internationella konst- och antikvitetsmarknaden ut för auktionshus, gallerister och samlare? Vad är hetast och varför? Hur värderar man konst och vad är ett konstverks värde? Vad händer med den konst som är stulen eller rövad under olika historiska perioder? Hur ser etiken och lagstiftningen ut kring detta område? Detta är några av de ämnen som tas upp i kursen som sträcker sig från begärliga föremål från antiken fram till samtidskonsten. föreläsare: Ulla-Karin Warberg, Lena Rydén m fl tid: 6 kurstillfällen. Måndagar kl Kursstart v 10, uppehåll v 15 Kvinnliga konstnärer från modernismen fram till idag Under det senaste decenniet har konsthistorien delvis skrivits om och kvinnorna från första hälften av 1900-talet har återtagit sin rättmätiga plats bland sina samtida manliga kollegor. Kursen sträcker sig från 1900-talets början fram till idag och behandlar bland många andra Sigrid Hjertén, Agnes Cleve, Vera Nilsson, Estrid Ericson, Marie-Louise Ekman, Lena Cronqvist, Cecilia Edefalk, Karin Mamma Andersson och Linn Ferström. föreläsare: Anna-Kaisa Summanen Öhgren, Pierre Olbers, Sofie Bexhed m fl tid: 6 kurstillfällen. Torsdagar kl Kursstart v 10, uppehåll v 15 Guldkedja med 14 påskägg. Bertil Herlow-Svensson Helene Schjerfbeck Narcisser

6 Kvinnorna som påverkade och verkade under 1800-talet Under kursens gång möter vi ett antal kvinnor till hörande det dynamiska 1800-talet och som alla kom att påverka sin samtid på olika sätt. 1) Kejsarinnan Joséphine de Beauharnais 2) Empirens döttrar kultur och mode under empiren 3) Drottning Hedvig Elisabet Charlotta 4) Salongen del i 5) Josefina av Leuchtenberg 6) Salongen del ii föreläsare: Ulla-Karin Warberg tid: 6 kurstillfällen. Tisdag kl Kursstart v 7 uppehåll v 9 Resa: Upplev maten, vinet och konsten i Provence! 8 10 maj 2015 fredag 8 maj Gemensam bussresa från Nice kl Vi besöker den berömda vingården Château Vignelaure, som drivs och ägs av Stockholms Auktionsverks ägare Bengt och Mette Sundström. Slottet är beläget vid foten av berget Mont Saint Victoir, norr om Aix-en-Provence, som är världskänt för sina prisbelönta viner som ofta serveras på stjärnkrogarna i guide Michelin. Vi får en visning av vinproduktionen och vinkällaren samt av slottets fantastiska konstsamling, såväl den offentliga som den privata, med konstnärer som César, Arman och Buffet, vilka alla under olika perioder blev betagna av Vignelaure och dess omnejd. Efter en vertikal vinprovning med ett urval av slottets viner avslutas kvällen med en gemensam middag. Boende på hotell i Aix-en-Provence. lördag 9 maj Vi inleder dagen med att vandra i Paul Cézannes fotspår och besöker såväl hans ateljé som St Sauveur katedralen och andra platser i staden med dess omgivningar som var viktiga inspirationskällor i hans måleri. Efter en gemensam lunch beger vi oss till La Fondation Vasarely, som har en fantastisk samling monumentala verk av op-konstens mästare. Efter detta har man tid att själv promenera runt i stadens mysiga kvarter. På kvällen åter till hotellet och gemensam middag. söndag 10 maj Vad passar väl bättre att avsluta vår resa med om inte på en gourmetrestaurang. La Villa Madie i närbelägna Cassis, fick sin andra stjärna i Guide Michelin Vi avnjuter en lång och härlig lunch innan vi med buss reser tillbaka till Nice på eftermiddagen. pris: 7.500:-/person. I priset ingår boende i dubbelrum inkl frukost två nätter, bussresa t/r Nice samt buss till samtliga utflykter, en vinprovning, två middagar, två luncher (varav en på gourmetlunch), samtliga inträden, svensk ciceron. Onlinekurs: Konsthistoria en grundkurs i fyra delar. Från renässans till nutid. Del 1 Från renässans till barock Del 2 Rokoko, empire och romantik Del 3 Realism, impressionism och expressionism Del 4 Från kubism till nutid kursavgift: Du hyr hela kursen (4 delar) i 30 dagar för 325 kr Carl Larsson, Stina Bergöö som page Chateau Vignelaure, Aix-en-Provence

7 Föreläsare Lena Rydén Rektor fil kand Jonas Liljequist fil kand Gunilla Nordström fil mag Ulla-Karin Warberg fil mag Anna-Kaisa Summanen Öhgren fil kand Jan o m Karlsson universitetslektor, konstvetenskap samt externa föreläsare Kontakta oss Nybrogatan 32 Box 5274, Stockholm. Tel växeln , fax e-post: antikskolan@auktionsverket.se Tel direkt Lena Rydén, rektor Våra utbildningslokaler Grev Turegatan 55, Stockholm (gå in till lokalen genom gårdsportarna) Stockholms Auktionsverk Nybrogatan 32, Stockholm Stockholms Auktionsverk Online Palermogatan Kursvillkor Anmälan, anmälningsavgift s kursutbud och kursavgifter presenteras på vår hemsida och i denna interaktiva pdf. Anmälan till kurs kan ske skriftligen till, per telefon till Stockholms Auktionsverks växel eller s direktlinje eller via internet, Vi registrerar din anmälan till kursen när du har betalat en anmälningsavgift. Anmälan är bindande. Din betalning innebär också att du samtycker till dessa villkor. Anmälan kan återtas genom skriftligt meddelande till oss inom 14 dagar efter det att anmälningsavgiften betalats. Som skriftligt meddelande räknas brev, e-post eller fax. Du har i sådant fall rätt att återfå betald anmälningsavgift. Kallelse, slutbetalning Före kursstart får du som är anmäld till kursen en skriftlig kallelse tillsammans med en faktura på kursavgiften med avdrag för tidigare betald anmälningsavgift. Kursavgiften skall betalas före kursstart. Eftersom anmälan är bindande är du betalningsskyldig för hela kursavgiften. Kurslitteratur och studiematerial Litteratur, studiematerial och förbrukningsmaterial ingår inte i kursavgiften om inget annat anges. Ändrade villkor har rätt att ställa in en kurs före kursstart. Du har då rätt att återfå betald kursavgift. Detsamma gäller om ändrar tidpunkten för sammankomsterna så att detta påverkar dina möjligheter att delta. Om du blir sjuk och sjukdomen enligt läkarintyg hindrar dig från att delta i kursen återbetalar vi kursavgiften till den del du inte kan delta i sammankomsterna. Personuppgiftslagen, Distansavtalslagen följer Personuppgiftslagen. För att underlätta administrationen it-behandlar vi uppgifter om namn, adress och kursdeltagande. Uppgifterna används för att sända dig information om vår verksamhet. Om du vill avböja sådan information vill vi ha ett skriftligt besked om detta. följer Distansavtalslagen för kursverksamheten.

Stockholms Auktionsverk Antikskolan våren 2014. 340 år

Stockholms Auktionsverk Antikskolan våren 2014. 340 år Stockholms Auktionsverk våren 2014 340 år 1674 STOCKHOLMS AUKTIONSVERK grundat av friherre claes rålamb 340 år Välkommen till! År 2014 fyller Stockholms Auktionsverk 340 år. Med vårt grundarår 1674 är

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, vårterminen och höstterminen 2014!

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, vårterminen och höstterminen 2014! Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, vårterminen och höstterminen 2014! Jan O.M. Karlsson, universitetslektor i konstvetenskap, kursledare

Konsthistoria. Antiken. Rokoko. Impressionismen. Renässansen. Modernismen. Samtidskonst. Expressionismen. Konstakademiernas konst. Medeltiden.

Konsthistoria. Antiken. Rokoko. Impressionismen. Renässansen. Modernismen. Samtidskonst. Expressionismen. Konstakademiernas konst. Medeltiden. Konsthistoria Av: Emma Gustafsson f.kr 800 500 1300 1500 1700 1770 1800 1870 1900 1960 Antiken Renässansen Rokoko Impressionismen Modernismen Samtidskonst Medeltiden Barock Konstakademiernas konst Expressionismen

Varmt Välkommen att följa med på en sju dagars kurs i personlig utveckling till Italien och Toscana!

Varmt Välkommen att följa med på en sju dagars kurs i personlig utveckling till Italien och Toscana! Varmt Välkommen att följa med på en sju dagars kurs i personlig utveckling till Italien och Toscana! Vi vill med denna yttre och inre resa bjuda in dig till att utforska dig själv och den kvinnliga sidan

Konsertresa för Filharmonikernas Vänner Bryssel 23 november - 26 november, 2018

Konsertresa för Filharmonikernas Vänner Bryssel 23 november - 26 november, 2018 Konsertresa för Filharmonikernas Vänner Bryssel 23 november - 26 november, 2018 Konsertresa för Filharmonikernas Vänner - Bryssel 23 november - 26 november, 2018 Konsertresa till Bryssel där ni under en

Miniatyrsällskapets medlemsbrev nr 3 år 2014

Miniatyrsällskapets medlemsbrev nr 3 år 2014 Miniatyrsällskapets medlemsbrev nr 3 år 2014 Hoppas att ni alla haft en skön och avkopplande sommar och är sugna på lite miniatyraktiviteter. Tyvärr har vi just fått veta att Hotell Anglais pågående reparation

Av: Johanna Åberg 9B. Konst och Kulturhistoria Antiken-Nutid 800 f.kr-2012 e.kr

Av: Johanna Åberg 9B. Konst och Kulturhistoria Antiken-Nutid 800 f.kr-2012 e.kr Av: Johanna Åberg 9B Konst och Kulturhistoria Antiken-Nutid 800 f.kr-2012 e.kr Antiken Grekisk stil 800 f.kr-200 f.kr Den grekiska antiken bestod av grekisk mytologi och gudatro. Grekerna var mycket duktiga

- Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i arkitekturhistoria vårterminen 2016 och höstterminen 2016!

- Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i arkitekturhistoria vårterminen 2016 och höstterminen 2016! - Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs internetkurs i arkitekturhistoria vårterminen 2016 och höstterminen 2016! Jan O.M. Karlsson, universitetslektor i konstvetenskap, kursledare

Socialpsykiatri LÅNGRESOR 2015. med CCS resor. Träffpunkter och sysselsättning

Socialpsykiatri LÅNGRESOR 2015. med CCS resor. Träffpunkter och sysselsättning Socialpsykiatri LÅNGRESOR 2015 med CCS resor Träffpunkter och sysselsättning LÅNGRESOR 2015 Ullared 17-19 mars Prag 20-23 april Helsingborg 17-21 maj Göteborg 8-11 juni Piteå 16-21 augusti Norrköping 25-27

Alströmerhemmet Nationalmuseums partner i pilotprojektet Morgondagens museum

Alströmerhemmet Nationalmuseums partner i pilotprojektet Morgondagens museum Alströmerhemmet Nationalmuseums partner i pilotprojektet Morgondagens museum Under 2015 inleder Alströmerhemmet och Nationalmuseum ett skede i sitt samarbete för att tillsammans hitta arbetsformer som

Galleri Bergmans/Cultus medlemsresa till Oslo 28-30/ l

Galleri Bergmans/Cultus medlemsresa till Oslo 28-30/ l Galleri Bergmans/Cultus medlemsresa till Oslo 28-30/4 2017 l20172017 Konstscenen i vårt fina grannland är större än vad många tror. Under vår resa i Oslo får ni bl.a. uppleva verk i världsklass med alltifrån

COSTA BRAVA. Följ med till Spanien. - solfylld, sprudlande och spektakulär. Vi bjuder på flygresa och hotell i 3 nätter!

COSTA BRAVA. Följ med till Spanien. - solfylld, sprudlande och spektakulär. Vi bjuder på flygresa och hotell i 3 nätter! Följ med till Spanien - solfylld, sprudlande och spektakulär Det spanska köket Läckra tapas Sprudlande cava Spektakulär natur Surrealistisk konst Genial arkitektur COSTA BRAVA Vi bjuder på flygresa och

Konstresa Venedig aug 2019

Konstresa Venedig aug 2019 Namn: Venedig Professionell Antal: Ca 10-24 personer Resmål: Venedig Datum: Guide: Martin Schibli Venedig En resa till alla som arbetat med konst och kultur i stora eller små organisationer. Den 58:e Venedigbiennalen

Konst- och kulturresa till Split & Dubrovnik sep 2017

Konst- och kulturresa till Split & Dubrovnik sep 2017 Följ med på en konst- och kulturresa till de vackra kustpärlorna i Kroatien Split och Dubrovnik! Kroatien lockar många besökare med sin slående vackra och skiftande natur mäktiga berg, kuperande landskap,

Spelschema för årets fotbollsmästerskap! island tyskland Söndag 14/7 Växjö Arena, Växjö. Söndag 14/7 Kalmar Arena, Kalmar

Spelschema för årets fotbollsmästerskap! island tyskland Söndag 14/7 Växjö Arena, Växjö. Söndag 14/7 Kalmar Arena, Kalmar ! Onsdagen 10/7 Onsdagen 10/7 Torsdag 11/7 Torsdag 11/7, Fredag 12/7 Fredag 12/7 Lördag 13/7 Lördag 13/7 Söndag 14/7 Söndag 14/7 Måndag 15/7 Måndag 15/7 Tisdag 16/7 Tisdag 16/7 Onsdag 17/7 Onsdag 17/7

FLORENS EN STAD ATT FÖRUNDRAS ÖVER

FLORENS EN STAD ATT FÖRUNDRAS ÖVER RESA FLORENS FLORENS EN STAD ATT FÖRUNDRAS ÖVER Florens är utan tvekan en av världens mest omtalade och lovsjungna Det är en svindlande känsla att upptäcka det övermått av sevärdheter städer. Staden är

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, termin 1. och termin 2!

Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, termin 1. och termin 2! Hjärtligt Välkomna till Sveriges Konstföreningar Gävleborgs kurs i Svensk Konsthistoria Svensk bildkonst, termin 1. och termin 2! Jan O.M. Karlsson, universitetslektor i konstvetenskap, kursledare och

Vårprogram 2015 med tema Arbetets konst

Vårprogram 2015 med tema Arbetets konst Vårprogram 2015 med tema Arbetets konst Sveriges Konstföreningar har Arbetets konst som konstbildningstema för året. Vi i Göteborgsdistriktet har valt att följa detta tema för vårens aktiviteter. Vi ser

Fortsättningskurs i litterär gestaltning

Fortsättningskurs i litterär gestaltning Fortsättningskurs i litterär gestaltning Ystad 29 okt 3 nov Fördjupningskurs. Att skriva färdigt. Fördjupningskursen vänder sig till dig som har kommit en bit i ditt skrivande och vill få djuplodande feedback

Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta

Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Välkommen till Keramik i arkitekturen, dekoration eller yta Välkommen till fortbildning för arkitekter på Capella gården i kreativitetens tecken. Vi utforskar

KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2012

KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2012 I samarbete erbjuder för andra gången: KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2012 Välkommen till en upplevelserik vecka i den grekiska byn Kardamili. Kursen vänder sig till dig som

GALLERI TINNERTS AKVARELLKURSER 2019

GALLERI TINNERTS AKVARELLKURSER 2019 GALLERI TINNERTS AKVARELLKURSER 2019 26-27 januari Börja måla akvarell - Nybörjarkurs Galleri Tinnert Arontorp, Öland 23-24 februari Fortsätt måla akvarell - Måla staden Mössebergs kurort, Falköping 9-10

!!!!!!Följ med på vår nästa Kunskapsresa till Berlin 24 26 april 2013

!!!!!!Följ med på vår nästa Kunskapsresa till Berlin 24 26 april 2013 !!!!!!Följ med på vår nästa Kunskapsresa till Berlin 24 26 april 2013 Att förstå vad som händer i vår värld blir allt mer angeläget i takt med att konkurrensen ökar och nya ekonomier växer fram. Att läsa

Tjeckien. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com

Tjeckien. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com Tjeckien Guidad Rundresa Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - T j e c k i e n Tjeckien - Guidad Resa Upplev arkitektoniska mästerverk från medeltida, renässans och barocktiden

FEI European Championships Dressyr & Hoppning 2015, Aachen Tyskland, 11-23 augusti

FEI European Championships Dressyr & Hoppning 2015, Aachen Tyskland, 11-23 augusti FEI European Championships Dressyr & Hoppning 2015, Aachen Tyskland, 11-23 augusti Följ med Equi Tours på mästerskapsresa till Aachen, Tyskland för ett spektakulärt Europamästerskap! Här väntas fantastiska

LENA LAVÉNS AKVARELLKURSER 2015

LENA LAVÉNS AKVARELLKURSER 2015 LENA LAVÉNS AKVARELLKURSER 2015 Välkommen till akvarellens fantastiska värld! Allt handlar om att njuta i sällskap med härliga färger och lockande motiv, att inte bli slav under dominanta pigment eller

Konstutställning - Monica Sanborn (glaskonst) Inga i Kristallsalen, Rådhuset, på Marstrand. 20 juli-26 juli.

Konstutställning - Monica Sanborn (glaskonst) Inga i Kristallsalen, Rådhuset, på Marstrand. 20 juli-26 juli. Måndag 23 Juli Konstutställning - Monica Sanborn (glaskonst) Inga i Kristallsalen, Rådhuset, på Marstrand. 20 juli-26 juli. MÅNDAG 23 JULI (PÅGÅR T.O.M. 26 JULI)KRISTALLSALEN, RÅDHUSET MARSTRAND, MARSTRAND

Akvarellkurs med Anders Wallin i Bordeaux på Château Garreau, 9-16 och 16-23 september 2012

Akvarellkurs med Anders Wallin i Bordeaux på Château Garreau, 9-16 och 16-23 september 2012 Akvarellkurs med Anders Wallin i Bordeaux på Château Garreau, 9-16 och 16-23 september 2012 Följ med till Frankrike och måla akvarell i en unik, kreativ och rofylld miljö. Vi håller till på Château Garreau,

Höstprogram 2014. Torsdag 4 september. Tisdag 30 september. Helgen 4-5 oktober. Onsdag 5 november. Onsdag 12 november. Torsdag 20 november

Höstprogram 2014. Torsdag 4 september. Tisdag 30 september. Helgen 4-5 oktober. Onsdag 5 november. Onsdag 12 november. Torsdag 20 november Höstprogram 2014 Torsdag 4 september Tisdag 30 september Helgen 4-5 oktober Onsdag 5 november Onsdag 12 november Torsdag 20 november Dramat i Arles - om van Gogh, Gaugin och Bernhard Föredrag av intendent

Konstresa Berlin 9-12 april 2019

Konstresa Berlin 9-12 april 2019 Namn: Berlin Professionell Antal: Ca 10-24 personer Resmål: Berlin Datum: Guide: Martin Schibli Berlin Följ med till Berlin, träffa kollegor, diskutera på plats, skapa nätverk. Berlin är sedan flera år

Lärarhandledning till elevernas studiematerial

Lärarhandledning till elevernas studiematerial Lärarhandledning till elevernas studiematerial Rekommenderas för SFI: klass 1D, 2D, 3C och 3D I elevernas studiematerial finns en läsuppgift samt två olika bildanalysövningar. Bildanalysövningen med frågorna

Nordiskt Hemslöjdsläger

Nordiskt Hemslöjdsläger Nordiskt Hemslöjdsläger 30 juni 5 juli 2013 Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund hälsar välkommen till sommarens Nordiska hemslöjdsläger vid Visjön i Östergötland. Missa inte chansen att slöjda tillsammans

Alsace Guidad rundresa på svenska Max. 8 resenärer

Alsace Guidad rundresa på svenska Max. 8 resenärer Alsace Guidad rundresa på svenska Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - A l s a c e Guidad Rundresa - Alsace - (max. 8 resenärer) Upptäck charmiga bergsbyar, pittoreska vinberberg,

Vad gör ni den 26:e till 30:e september?

Vad gör ni den 26:e till 30:e september? Vad gör ni den 26:e till 30:e september? För en tid sedan träffade jag Claes Claesson, f.d. mycket erkänd krögare i Karlstad, som numera tillsammans med hustrun Titti bl.a. arrangerar Njutningsresor se

ÅRETS ARTÈGOEVENT! GALA SHOW INSPIRATION WORKSHOP MIDDAG PARTY

ÅRETS ARTÈGOEVENT! GALA SHOW INSPIRATION WORKSHOP MIDDAG PARTY ÅRETS ARTÈGOEVENT! Inspireras av en unik Artègoshow med internationella topstylister. Ta chansen att vidareutbilda dig i olika workshops Upplev fantastiska Rom med Artègokollegor från hela världen. Vi

2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete

2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete 2007-08-27 Skogen i skolan -ett centrum för samarbete Tema Resa i Kina med Kultur, teknik och shopping 28 oktober - 4 november 2007 Inbjudan Tema Resa Kina Kultur, teknik och shopping Alla pratar om Kina

Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning

Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning Ystad 26 jan 31 januari 2017 Att skriva färdigt Vårt skrivretreat vänder sig till dig som har kommit en bit i skrivandet och som vill ta ytterligare

Resa till Florens Montalcino. Onsdag till söndag maj 2019

Resa till Florens Montalcino. Onsdag till söndag maj 2019 Resa till Florens Montalcino Onsdag till söndag 23-26 maj 2019 Information om resan Pris: 14.000 kr per person (enkelrumstillägg 1.500 kr) Priset inkluderar: o o o o o 1 natt på fyrstjärnigt hotell i centrala

OBS! Sista anmälningsdagen 25 juli till Anna-Lena Kullman,

OBS! Sista anmälningsdagen 25 juli till Anna-Lena Kullman, Resa till Frankrike och Alsace 15-21 september, 7 dagar. OBS! Sista anmälningsdagen 25 juli till Anna-Lena Kullman, annalenakullman09@gmail.com, 0730-687838 Resan genomförs med en modern turistbuss med

Östersjön runt Baltikum och Polen

Östersjön runt Baltikum och Polen Östersjön runt Baltikum och Polen Följ med och upptäck; Estland-Lettland-Litauen-Polen den 9 17 maj 2014 Rundresa från Öland/Kalmar via Stockholm Tallinn - Riga - Vilnius - Warmia/Mazurien- Gdansk/Gdynia

Program för Fältjägarresa till Wien,Bratislava och Salzburg 27 april - 4 maj 2015

Program för Fältjägarresa till Wien,Bratislava och Salzburg 27 april - 4 maj 2015 Program för Fältjägarresa till Wien,Bratislava och Salzburg 27 april - 4 maj 2015 Välkomna med på en resa till Österrike och Slovakien. Vi börjar i Salzburg de första två dagarna. Staden där så många berömdheter

Resa till Dalarna. 8-11 augusti 2016

Resa till Dalarna. 8-11 augusti 2016 Resa till Dalarna 8-11 augusti 2016 8 augusti - måndag Resan startar från hemorten på morgonen och färden går upp till rastplatsen Väst Göte, vid Vättern norr om Bankeryd, där vi gör uppehåll, då det blir

2007-03-13. Skogen i skolan -ett centrum för samarbete. VIP KONFERENS på Hotell södra berget med Skogen i Skolan

2007-03-13. Skogen i skolan -ett centrum för samarbete. VIP KONFERENS på Hotell södra berget med Skogen i Skolan 2007-03-13 -ett centrum för samarbete VIP KONFERENS på Hotell södra berget med Skogen i Skolan 18-19 augusti 2007 VIP KONFERENS på Hotell södra berget Till alla gamla kontaktpersoner för Skogen i Skolan

VÄLKOMMEN TILL NORDISKT MÖTE FÖR IDROTTSLEDARVETERANER

VÄLKOMMEN TILL NORDISKT MÖTE FÖR IDROTTSLEDARVETERANER VÄLKOMMEN TILL NORDISKT MÖTE FÖR IDROTTSLEDARVETERANER Göteborg 16-17-18 augusti 2013 Foto: Dick Gillberg/goteborg.com Foto: Dick Gillberg/goteborg.com Välkommen, alla Riksidrottens Vänner och Idrottsledarveteraner

Intensivkurs i litterär gestaltning

Intensivkurs i litterär gestaltning Intensivkurs i litterär gestaltning Andalusien 8 13 september Vad är en litterär text? Varför skriver du? Vad vill du berätta? Du får hjälp att utveckla ditt skrivande tillsammans med författarna Susanna

Provence. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com

Provence. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com Provence Guidad Rundresa Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - P r o v e n c e Provence - Guidad Rundresa Uppfyll din dröm om pittoreska lavendelfält, fantastiska vingårdar och

Ditt bästa verktyg är du!

Ditt bästa verktyg är du! Ditt bästa verktyg är du! Välkommen till Göteborg Design, mitt i Göteborg, vid Kungsportsplatsen. Vi ger dig som kursdeltagare en spännande, utvecklande och rolig period med våra kurser. Våra undervisningsgrupper

INBJUDAN. Målvakt 3. Solna 31 maj - 3 juni Svenska Ishockeyförbundet

INBJUDAN. Målvakt 3. Solna 31 maj - 3 juni Svenska Ishockeyförbundet INBJUDAN Målvakt 3 Solna 31 maj - 3 juni 2017 Svenska Ishockeyförbundet SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET The Swedish Ice Hockey Association Medlem i Internationella Ishockeyförbundet IIHF Tfn: +46 707-50 99 49

Andalusien. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com

Andalusien. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com Andalusien Guidad Rundresa Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - A n d a l u s i e n Andalusien - Guidad Resa Upplev det kulturella och historiska arvet i Andalusien på vår 8-dagars

KONFERENSRESA BERGAMO

KONFERENSRESA BERGAMO KONFERENSRESA BERGAMO UPPLEV VACKRA BERGAMO Den italienska staden Bergamo är en vacker stad belägen i utkanten av Alperna. Staden ligger i regionen Lombardien i norra Italien. Denna vackra stad är delad

Alsace & Bourgogne Guidad rundresa på svenska Max. 8 resenärer

Alsace & Bourgogne Guidad rundresa på svenska Max. 8 resenärer Alsace & Bourgogne Guidad rundresa på svenska Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - A l s a c e o c h B o u r g o g n e Alsace och Bourgogne - Guidad Rundresa Upptäck pittoreska

PROVENCE & MONACO När hösten är som vackrast går vår resa till Provence och den franska rivieran.

PROVENCE & MONACO När hösten är som vackrast går vår resa till Provence och den franska rivieran. PROVENCE & MONACO När hösten är som vackrast går vår resa till Provence och den franska rivieran. Följ med till södra Frankrike där vi ska uppleva storstaden Nice, furstliga Monaco och flera charmiga provensalska

Vårprogram nr 2, 2007

Vårprogram nr 2, 2007 Vårprogram nr 2, 2007 Vintern, den lilla som blev, försvann lika plötsligt som den kommit och krokus och julrosor stod på kö och slog ut på ett par dagar. Vilken lovande start på våren! I Gillet kommer

IRLAND. Välkomna med på Borås Släktforskares traditionella vårresa! Denna gång reser vi till Irland 1-8 maj 2018!

IRLAND. Välkomna med på Borås Släktforskares traditionella vårresa! Denna gång reser vi till Irland 1-8 maj 2018! IRLAND Välkomna med på Borås Släktforskares traditionella vårresa! Denna gång reser vi till Irland 1-8 maj 2018! Vi reser med buss till Köpenhamn och flyg vidare till Dublin. Under rundresan på Irland,

Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning Skrivretreat med handledning i litterär gestaltning Simrishamn 3 jan 8 januari 2019 Skriva färdigt Vad handlar din text om? Hur kan den utvecklas? Kan dialogerna trimmas? Hur använder du bildspråk och

KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2017

KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2017 I samarbete erbjuder vi för tredje gången: KURS I PERSONLIG UTVECKLING/PSYKODRAMA I GREKLAND, SEPTEMBER 2017 Välkommen till en upplevelserik vecka i den grekiska byn Kardamili. Kursen vänder sig till dig

MEDLEMSBLAD 2016 april, maj, juni, juli, augusti, september

MEDLEMSBLAD 2016 april, maj, juni, juli, augusti, september MEDLEMSBLAD 2016 april, maj, juni, juli, augusti, september Klassiska kompositörer i jazzigt framförande 6 april Staffan Jonasson berättar och låter oss lyssna till Klassiska kompositörer i jazzigt framförande.

Följ med BTF till London 25 28 september 2015

Följ med BTF till London 25 28 september 2015 Följ med BTF till London 25 28 september 2015 L O N D O N CALLLING Det finns många olika skäl att åka till Englands huvudstad. På den här resan är vårt mål att gästa ett av världens mest intressanta arkitektkontor

Program våren januari kl Art after Work på Passagen Fotografiet och den massproducerade bildens utveckling Gary Svensson,

Program våren januari kl Art after Work på Passagen Fotografiet och den massproducerade bildens utveckling Gary Svensson, Program våren 2017 25 januari kl. 1800 Art after Work på Passagen Fotografiet och den massproducerade bildens utveckling Föreläsare: Gary Svensson, bitr professor och docent i Konstvetenskap och visuell

INBJUDAN. Målvakt 3. Solna 28-31 maj 2014. Svenska Ishockeyförbundet

INBJUDAN. Målvakt 3. Solna 28-31 maj 2014. Svenska Ishockeyförbundet INBJUDAN Målvakt 3 Solna 28-31 maj 2014 Svenska Ishockeyförbundet SVENSKA ISHOCKEYFÖRBUNDET The Swedish Ice Hockey Association Medlem i Internationella Ishockeyförbundet IIHF Tfn: +46 707-50 99 49 Fax:

Välkommen på utbildning!

Välkommen på utbildning! Välkommen på utbildning! Fördjupningskurs i badvattenrening 27-30 augusti 2012 Poolwater Nordic AB. Styrelsens sate: Arvika. Organisationsnr: 556167-9761 Box 902, 671 29 Arvika. Besöksadress: Verkstadsgatan

Alsace & Bourgogne. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com

Alsace & Bourgogne. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com Alsace & Bourgogne Guidad Rundresa Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - A l s a c e o c h B o u r g o g n e Alsace och Bourgogne - Guidad Rundresa Upptäck de pittoreska vinregionerna

De svenska antikviteternas historia. Click here if your download doesn"t start automatically

De svenska antikviteternas historia. Click here if your download doesnt start automatically De svenska antikviteternas historia Click here if your download doesn"t start automatically De svenska antikviteternas historia Märta Holkers De svenska antikviteternas historia Märta Holkers Äntligen

Vinresa till Niederösterreich Österrike

Vinresa till Niederösterreich Österrike Vinresa till Niederösterreich Österrike Slutet av september, början på oktober 2015 med Munskänkarna Otterbäcken 2015 är Niederösterreich i Österrike utsedd till årets vinort/region av Munskänkarna centralt.

MATRIX WORLD TOUR 2012 27/10 1/11 2012 TURKIET

MATRIX WORLD TOUR 2012 27/10 1/11 2012 TURKIET MATRIX WORLD TOUR 2012 27/10 1/11 2012 TURKIET MATRIX WORLD TOUR 2012 TURKIET 27 OKTOBER 1 NOVEMBER 2012 Följ med Matrix på ett fantastiskt frisörarrangemang på gränsen mellan den österländska och västerländska

Lärarhandledning till elevernas studiematerial Lärarhandledning till elevernas studiematerial Rekommenderas för SFI: klass 1C, 2B och 2C I elevernas studiematerial finns en läsuppgift samt två olika bildanalysövningar. Bildanalysövningen med frågorna

Kurs i omvårdnad vid urininkontinens

Kurs i omvårdnad vid urininkontinens 2012-03-06 12/43 OBS! Var vänlig distribuera inbjudan till berörd målgrupp inom förvaltningen/ samtliga sjuksköterskor Socialnämnden (motsv) MAS Kurs i omvårdnad vid urininkontinens BAKGRUND/SYFTE Kursens

Sportlovsläger på Lillsved 24-28 februari 2013

Sportlovsläger på Lillsved 24-28 februari 2013 Sportlovsläger på Lillsved 24-28 februari Välkommen på sportlovsläger där du som deltagare får chansen att pröva på lite olika sporter både i idrottshallen och ute i naturen på Lillsved. Hela Lillsved

Vinresa Bulgarien November

Vinresa Bulgarien November Vinresa Bulgarien 22-26 November Program Dag 1. Onsdagen den 22 november Flyg: Ryan Air från Skavsta/Stockholm-Sofia 19.50-23.40 Austrian Air från Köpenhamn Sofia 17.40-22.55 (en mellanladdning) Sen ankomst

Tolka och förstå små barn

Tolka och förstå små barn 2013-06-24 13/59 OBS! Var vänlig distribuera inbjudan till berörd målgrupp inom förvaltningen Skolstyrelsen (motsv) Socialnämnden (motsv) Tolka och förstå små barn BAKGRUND/ SYFTE Den här kursen vänder

Stick-klubben Torsdag 7 februari kl. 17.00 20.00 Kom och sticka med stick-klubben!

Stick-klubben Torsdag 7 februari kl. 17.00 20.00 Kom och sticka med stick-klubben! Välkommen till bibliotekets program våren 2013 Kalmar Stadsbibliotek Alla evenemang anordnas i Huvudbibliotekets samlingssal om inget annat anges. Februari Måndag 4 februari kl. 13.00-15.00 Konstutställning

SPF SENIORERNA Höganäs MEDLEMSBLAD 2015. september, oktober, november, december

SPF SENIORERNA Höganäs MEDLEMSBLAD 2015. september, oktober, november, december SPF SENIORERNA Höganäs MEDLEMSBLAD 2015 september, oktober, november, december Utflykt till Pumphuset och Citadellet i Landskrona 2/9 Färden går med buss till Landskrona och Pumphuset. Där ser vi skulpturkonst

Resedagbok. Studieresa Limousin- och Blondeföreningen

Resedagbok. Studieresa Limousin- och Blondeföreningen Resedagbok Studieresa Limousin- och Blondeföreningen - onsdag 24 juli 2013 07:59 Äntligen på väg! Några hade hoppat på redan i Varberg och resten hoppade på på Erikslund utanför Ängelholm. Totalt är 26

Konferens för slöjdlärare

Konferens för slöjdlärare Capellagården och Mörbylånga kommun inbjuder till: Capellagården och Mörbylånga kommun inbjuder till: Konferens för slöjdlärare 17-18 augusti 2017 på Capellagården på södra Öland 16-17 17-18 augusti 2018

Skotska smaker i vackra miljöer Islay - Inveraray - Edinburgh

Skotska smaker i vackra miljöer Islay - Inveraray - Edinburgh Club Eriks noga utvalda upplevelser Skotska smaker i vackra miljöer Islay - Inveraray - Edinburgh Karaktäristiska whiskydestillerier i vackra miljöer Följ med Club Eriks på vår välkomponerade whiskyresa

VACKRA PRAG. Vi bor fint och centralt, och har med oss svensktalande guide/reseledare under vistelsen.

VACKRA PRAG. Vi bor fint och centralt, och har med oss svensktalande guide/reseledare under vistelsen. VACKRA PRAG Följ med och upplev vackra Prag! Staden som bjuder på allt vi förväntar oss av en storstad i form av historia, kultur, restauranger och goda shoppingmöjligheter. Under våra dagar i Prag lär

Kommer ni personligen att närvara vid symposiet i så fall vilka dagar?: Kommer ytterligare personer utöver er själv att närvara i så fall hur många?

Kommer ni personligen att närvara vid symposiet i så fall vilka dagar?: Kommer ytterligare personer utöver er själv att närvara i så fall hur många? ANMÄLNINGSBLANKETT TILL 7:e INTERNATIONELLA LITOGRAFISKA SYMPOSIET 2015 Sänd in denna blankett tillsammans med CD-skiva eller USB-sticka innehållande digital kopia av bild till i katalog samt en kopia

Alsace Guidad rundresa på svenska Max. 8 resenärer Alsace Guidad rundresa på svenska Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - A l s a c e o c h B o u r g o g n e Alsace - Guidad Rundresa Upptäck charmiga bergbyar, pittoreska vinbergar

SPF Freja inbjuder i samarbete med Ena Operations till "Temaresa Vin 2017". Resmålet blir Budapest och Balatonsjön, Ungern 12/9 18/

SPF Freja inbjuder i samarbete med Ena Operations till Temaresa Vin 2017. Resmålet blir Budapest och Balatonsjön, Ungern 12/9 18/ SPF Freja inbjuder i samarbete med Ena Operations till "Temaresa Vin 2017". Resmålet blir Budapest och Balatonsjön, Ungern 12/9 18/9 2017. Ungerns huvudstad Budapest består av två stadshalvor. Dessa var

Sverigemiddagen 2016

Sverigemiddagen 2016 Sverigemiddagen 2016 Varmt välkomna till årets Sverigemiddag den 4 6 augusti i Göteborg Välkommen till Göteborg och årets Sverigemiddag med tillhörande aktiviteter. I år är det 30 år sedan SWEA Göteborg

Baltikum. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com

Baltikum. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com Baltikum Guidad Rundresa Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - B a l t i k u m Baltikum - Guidad Rundresa Upplev det kulturella och historiska arvet i Lettland och Estland på vår

ORDFÖRANDE HAR ORDET

ORDFÖRANDE HAR ORDET VINTER 2011 ORDFÖRANDE HAR ORDET Det gamla året är snart slut och det nya hälsar vi välkommet. Jag tackar er alla för det gångna året och för allt ni har gjort för föreningen. Jag hoppas mycket på ert

Polen runt - 8 dagar 12 augusti

Polen runt - 8 dagar 12 augusti 2018 Polen runt - 8 dagar 12 augusti Warszawa Välkommen med på vår sommarresa 2018. Vi väljer att resa till Polen och till huvudstaden Warszawa. Vi hinner även med ett besök i staden Krakow. Polen har

MADRID 2016 - EN HISTORISK RUNDRESA

MADRID 2016 - EN HISTORISK RUNDRESA MADRID 2016 - EN HISTORISK RUNDRESA Madrid och dess omgivning fascinerar! Här finns själva kärnan till det som idag utgör Spanien. Giftermålet 1479 mellan regenterna Isabella och Ferdinand enade Spaniens

KONFERENSRESA BERGAMO

Hösten 2012. Kurser och Öppen verksamhet

Hösten 2012. Kurser och Öppen verksamhet KURSER Hösten 2012 HÖSTEN Kurser och Öppen verksamhet ÖPPET HUS Under hösten har Agora Öppet hus på torsdagar från den 30 augusti. Till Öppet hus är barn, ungdomar och vuxna välkomna. Vi har öppet klockan

Estland. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com

Estland. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com Estland Guidad Rundresa Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - E s t l a n d Estland Intensiv - Guidad Rundresa Utforksa det kulturella och historiska arvet i Estland på vår 8-dagars

Interiør & Design, November 2018

Interiør & Design, November 2018 Stilhistoria @Treider Interiør & Design, November 2018 Egypten Vi startar veckan med att prata lite om Egypten. Det har aldrig slagit mig hur mycket historia det faktiskt finns i den forntida Egypten,

Dödskallar, dukade bord och andra saker Tema 2: Vem är jag?

Dödskallar, dukade bord och andra saker Tema 2: Vem är jag? Dödskallar, dukade bord och andra saker Tema 2: Vem är jag? Nationalmuseums samlingar kan användas på många olika sätt i undervisningen i bland annat svenska, historia, samhällskunskap och bild. Möt konsten

Club Eriks Gastronomiresor i Europa Kulinarisk weekend i Lyon & Bourgogne

Club Eriks Gastronomiresor i Europa Kulinarisk weekend i Lyon & Bourgogne Club Eriks noga utvalda upplevelser Club Eriks Gastronomiresor i Europa Kulinarisk weekend i Lyon & Bourgogne Frankrike: Lyon & Bourgogne VFölj med till en av de mest klassiska mat- och vinregionerna storstaden

Medlemsbrev 2:2012. För styrelsen i Linköpings Domkyrkas Vänner

Medlemsbrev 2:2012. För styrelsen i Linköpings Domkyrkas Vänner Medlemsbrev 2:2012 Efter en kall vinter och vår så går vi nu mot en skön sommartid för rekreation och njutning. Sommaren är också en tid då vår Domkyrka erbjuder ett rikt och varierat utbud. Domkyrkokaplan

Toscana. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com

Toscana. Guidad Rundresa Max. 8 resenärer. www.vespucci-tours.com Toscana Guidad Rundresa Max. 8 resenärer www.vespucci-tours.com G u i d a d R e s a - T o s c a n a Toscana - Guidad Resa Bli inspirerad av pittoreska byar, historiska städer och natursköna vingårdar på

Res till Bratislava/ Brno och Wien en kultur och vin-/ matresa september 2019.

Res till Bratislava/ Brno och Wien en kultur och vin-/ matresa september 2019. Res till Bratislava/ Brno och Wien en kultur och vin-/ matresa 18 24 september 2019. Följ med Mimosa kulturresa genom Europas moderna historia Onsdag 18 september Avresa från Arlanda till Wien (direktflyg

Kursprogram 2012. Kurser för människor för rovdjur!

Kursprogram 2012. Kurser för människor för rovdjur! Kursprogram 2012 Kurser för människor för rovdjur! Elstängsel för att förebygga angrepp från stora rovdjur Kursbeskrivning Denna tvådagarskurs genomförs i samarbete med Viltskadecenter på plats i Grimsö.

MED RESERVATION FÖR ÄNDRINGAR!

MED RESERVATION FÖR ÄNDRINGAR! Trikumo Hej! vänder sig till dig som är anställd på minst 40% inom kommunen, Borgholm Energi samt Ölands Kommunalförbund. Mer information om exakta tider och prisuppgifter kommer senare på Trikumo s hemsida.

Club Eriks sommarresor i Sverige Vi smakar på det bästa i Jämtland

Club Eriks sommarresor i Sverige Vi smakar på det bästa i Jämtland Club Eriks noga utvalda upplevelser Club Eriks sommarresor i Sverige Vi smakar på det bästa i Jämtland Under tre härliga sommardagar bjuds vi på det bästa Jämtland har att erbjuda gällande mat, dryck,

DRÖMRESAN TILL PROVENCE

DRÖMRESAN TILL PROVENCE DRÖMRESAN TILL PROVENCE Följ med till Provence och njut av det goda livet! Vår reseledare, Finn Emilsen, jobbar till vardags som vinimportör, med fokus på vin från Provence. Det började med ett vinslott