Tidningen för alla travintresserade Nr Oro i uppfödarleden. sid 8. Häng med till Normandie sid 15. Kriterieauktionen sid 34

Download "Tidningen för alla travintresserade Nr 5 2011. Oro i uppfödarleden. sid 8. Häng med till Normandie sid 15. Kriterieauktionen sid 34"

1 Tidningen för alla travintresserade Nr Oro i uppfödarleden sid 8 Häng med till Normandie sid 15 Kriterieauktionen sid 34

2 Balsamliniment Noll timmar karens* Kylspray Kyllera Alla goda ting är fler. Detta är tre exempel från Dr. Schaettes populära sortiment. Men det finns många fler. Ända sedan början av 1900-talet har Dr. Schaettes produkter tagits fram för att stödja hästens behov och hälsa. Vi har idag ett brett och välbeprövat sortiment inom fodertillägg, hovvård och sårvård. Alla Dr. Schaettes produkter är baserade på örter, växter och andra naturliga råämnen. Vi garanterar god kvalitet och ett ekologiskt helhetstänkande. * enligt Svenska Travsportens Centralförbund Läs mer på eller ring Du hittar Dr. Schaettes produkter hos: Ladugårdsinrede Varubussen Åby Axvalla Halmstad Jägersro Tel LL Trot Stallplan Solvalla Spånga Tel Jägesro Hästshop Jägersro travbana Malmö Tel Kalmarstravshop Medeliusvägen Nybro Tel Bergsåkers Hästsport Butik Travbanan Travbanevägen Sundsvall Tel

3 Innehåll Medlemsblad för Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen. Ingår i medlemsavgiften på 400 kr för ASVT:s medlemmar. ASVT Solvalla Travbana Stockholm Tel Fax Generalsekreterare och ansvarig utgivare för Travhästen: Anders Lindh, , Redaktör och stf ansvarig utgivare för Travhästen: Lotta Isacsson, , Tidningsproduktion: LIME AB, Annonsförsäljning: Cathrine Lindqvist, Grafisk form och layout: Katarina Thulin Sundler Tryck: Norra Skåne Offset Föreningen 4 Ledare 6 ASVT Just nu 8 Fortsatt oro i uppfödarleden Många besvikna efter auktionen, men nu kommer de första stimulansåtgärderna 11 Anders Järnerot ny avelschef i Norge 34 Trottex informerar Reportage 15 Häng med till Normandie Bengt Larsson tar oss med på en resa till Normandie, den franska travsportens mecka, och besöker såväl träningsanläggningar som uppfödare 21 Drömmen som blev sann Den gångna sommaren blev någonting alldeles extra för Lisa Wernby, uppfödare till Diamantstovinnaren Lizas Irja. Travhästen 5 11 Blandad läsning 10 Unghäststudien Hästarna har kvalat 12 Inga pengar till hästforskning 24 Helbröders resultat i aveln 28 Tränarna sköter sig exemplariskt Peter Forssberg om dopningsläget just nu 30 Osteochondros i bakknän Färsk studie visar på ärftlighet 32 Ny kunskapssajt för häst Statistik 40 Segerstatistik 42 3-åringsstatistik 45 4-åringsstatistik 46 Uppfödarstatistik Tidningen för alla travintresserade Nr Oro i uppfödarleden sid 8 Häng med till Normandie sid 15 Kriterieauktionen sid 34 Omslagsfoto: Lisa Wernby med ögonstenen Lizas Irja. Foto: Lotta Isacsson Travhästen gratulerar: Kadett C.D., vinnare av Europaderbyt i Schweiz. Kadett C.D. (Scarlet Knight Kiss Of Life e. Tenor de Baune) är uppfödd av Anders Satrell i Bro. Tränar gör Robert Bergh. Foto: Kanal 75 Utgivningsplan och mer information om Travhästen finns på Travhästen nr

4 Ledare Anders Lindh Generalsekreterare ASVT Budgetprocessen snart igång I en nyligen publicerad gästkrönika i Travronden beskriver vår förbundsordförande Hans Ljungkvist hur Svensk Travsport vill skapa nya pengar till sporten. Något som i ljuset av utfallet av årets Kriterieauktion och uppfödarnas alltmer prekära situation är absolut nödvändigt. Problemen i uppfödarleden är hela travsportens. Rimliga förutsättningar måste ges för att säkerställa fortsatt utveckling och framtidstro. Välbehövliga miljoner Hans Ljungkvist skriver också i sin krönika att totoskatten ska anpassas till internationellt konkurrenskraftiga nivåer. Resultatet, beslut om skattesänkningar fattas av Sveriges riksdag. Vid en eventuell sänkning ska då en viss del användas till arbetsmarknadsåtgärder och en annan del tillfalla sporten för ytterligare stimulans av hästägaråtgärder. Ett lovvärt initiativ som, om det går att genomföra (tidigast från 2013), sannolikt innebär en förstärkning med över 100 välbehövliga miljoner! Andelsägande i alla dess former - såsom exempelvis ASVT-delägda Easy KB:s där ofta kompisgäng går samman och köper en häst, eller Travkompaniets upplägg med stora grupper och ett engångsbelopp blir en allt vanligare inkörsport för ett större steg in i sporten. Kontrollerna fungerar I detta nummer av Travhästen möter du bland annat vår omslagstjej Lisa Wernby. En liten uppfödare som sällan haft mer än ett par hästar åt gången, men som under sommaren belönades rejält för sin envisa satsning: hennes Lizas Irja knep segern i såväl finalen i Diamantstoet som Queen L:s lopp. En riktig solskenshistoria! Vidare har vi intervjuat Peter Forssberg, Svensk Travsports överveterinär, om det trista ämnet dopning. Dock får vi se det glädjande att ett ytterst litet antal prov är positiva varje år. Eller som Peter Forssberg själv uttrycker det: det här visar att kontrollerna fungerar. Stor delaktighet för BAS Svensk Travsport har bjudit in sina medlemsorganisationer i det mycket viktiga arbetet med att hitta åtgärder och aktiviteter som ska öka efterfrågan på hästar och rekrytera hästägare. BAS-organisationerna samverkar i dag på ett mycket bra sätt och driver gemensamma frågor. En BAS-gemensam grundsyn och förslag på åtgärder presenteras i dagarna för Svensk Travsports styrelse. Därefter påbörjas en aktiv process, där Svensk Travsport tillsammans med sina intressenter ska jobba fram de förslag som ska ingå i den budget som ska presenteras i mitten av december. ASVT:s viktigaste fråga i detta arbete är en höjning av uppfödarpremierna i de tidiga åldersintervallen (2-4 år) upp till 20 procent. De åtgärder som ska sättas in ska ha en tydlig unghästprofil och ge såväl hästägare som uppfödare möjlighet till snabbare återbetalning. Andelsägande bra inkörsport Alla insatser för att stärka hästägandet är förstås välkomna. Ett projekt som ska bli spännande att följa är succékonceptet Rixallsvenskans stundande omvandling till Rikstravet. Den 7 november släpps andelarna hos samtliga ATG-ombud. Tar de slut lika snabbt som Rixallsvenskans? Det återstår att se. Utbildning och arbetsmarknad En sund djurhållning kräver inte bara omsorgsfulla djurägare, utan även kunskap. Det är därför trist att konstatera att hästforskningen nästa år förlorar nio miljoner kronor enligt regeringens budget för Även SLU, som utbildar såväl agronomer som veterinärer, drabbas hårt. Omfördelade anslag till högskoleutbildningar är anledningen. Intet ont sagt om att mer pengar går till exempelvis civilingenjörs- och läkarutbildningar. Men vi får inte glömma bort att hästnäringen sysselsätter närmare personer per år. Däribland exempelvis unga människor som kan ha det kämpigt att få ordentligt fäste på arbetsmarknaden. Avslutningsvis vill jag ta tillfället i akt att gratulera alla, ingen nämnd och ingen glömd, i kretsen runt Kriterievinnaren Pato, Oaks-vinnaren Vincennes och Europaderbyvinnaren Kadett C.D. Snart kan vi dessutom se fram emot en härlig Breeders Crown-helg i Eskilstuna! Solvalla, oktober 2011 Anders Lindh 4 Travhästen nr

5 PRESTAT IONS H Ö J A N D E F Ö REB YGGANDE LÄK A N D E LJU S BEHANDLI N G Lysande, kylande, värmande... PharmaLight.se erbjuder bara de bästa produkterna utvalda med omsorg, erfarenhet, höga kvalitetskrav, god service och dokumenterade resultat/case. Med hjälp av dessa når hästen lättare upp till sin fulla kapacitet och får en hög lägsta nivå. Vi arbetar varje vecka med friskvård tillsammans med ledande ryttare och söker hela tiden nya vägar till rätt kostnad! Photizo förmodlingen EU:s idag LEDande ljusbehandlings instrument! Specialanpassade program på Photizo 641 Veterinär för Equine. Den enda LED Ljusbehandling med dokumenterade Animal Case studier gjorda av veterinärer. I Animalenheten ingår väska, 150 mw smal prob, batteridrift med laddare i enheten och elanslutning. Tillbehör är större prober 600mW eller 1200mW prob, midjeväska, batteri för drift av två prober samtidigt, glas stav för behandling näsa och munhåla, gummihätta för ögonbehandling. Kraftfull, snabb behandling, enastående resultat och ett OSLAGBART PRIS 0-21 Day Wound (Akuta sår) 21+ Day Wound (Kroniska sår) Seroma Hematoma (Ödem svullnad) Tissue Trauma (Muskler, mjukdelar) Abcess (Böld) Osteo (Leder) Warp10 är framtagen av NASA och QDI i USA på uppdrag av amerikanska militären vilka har WARP 10 som en del i sin utrustning. WARP 10 storsäljaren i Sverige! WARP 10 LED Ljusbehandling medicinskt tekniskt instrument, FDA godkänd och CE märkt, har ett nästan ofattbart stort användningsområde; starta snabbläkning av muskelvärk, inflammationer, sår, mot akne, stimulerar igång kroppens cirkulation, smärtlindrar muskelinflammationer, både human-/ animalsektorn, sportskador, smärtstillande mot slagskador/trauma, hjälper att snabbt minska svullnader, dränerar från slaggprodukter, sårläkning, osv. Muskel-, sen- och ledskydd. I CeraTex värmereflekterande keramiska tyg/ material har ca 30 olika mineralhydroxider smälts in vid 1600 C. Mineralerna kan inte brytas loss, avdunsta eller tvättas bort. CeraTex har medvetet valt en mer kostsam och omfattande tillverkningsmetod för att nå mycket hög kvalitet. Produkterna är därför oerhört tåliga och har lång livstid. Alla produkter till människa är CE märkta och samma material används till djurprodukterna. Förmodligen världens bästa vattenträning! Omfattande filtreringssystem med riktigt rent vatten utan klor, kan utökas med extra vattenreningssystem där vattnet görs rent under träningspasset. Filtreringssystemet kan expanderas. Individuell. just.bar vattennivå till 140 cm. Intervallträning. Möjlighet till Spa. Raka väggar ner till bandets nivå. Löpbandsenhet som fristående, komplett, flyttbar konstruktion. Patenterad En hand dörr mekanism. Påfyllning av vatten och tömning med kraftfull pumpstation, max. 60,000 l/h, 3,5 kw. Kortare konvalescens efter skador och sjukdomar. Optimering av rehabilitering och träningsprogram. Visning av hastighet, medelhastighet och tillryggalagd sträcka. Fri reglerbar hastighet 0-18 km/tim. Viktigaste växeln under vattentrumman, 5,5 KW. Användarvänligt underhåll av det kompletta systemet. Säkerhet med gummistoppning på fram- och bakdörr. Pulserande magnet och massagetäcke Activo Med Ett kombinerat pulserande magnet och massagetäcke som kombinerar två unika system till ett. Båda systemen styrs via en och samma kontrollenhet. Detta är unikt på marknaden. 14 massagemoduler indelade i 5 zoner 19 magnetiska spolar i samma fem zoner En och samma kontrollenhet integrerar de bägge behandlingsformerna parallellt, under en och samma behandlingssession. Du behöver bara ställa in behandlingsförutsättningarna och den kombinerade behandlingen startar! Combi+ Extend Combi+ En vidarutveckling på Combi+ täcket för att även komma åt problemområden kring bakknä och bog. Detta täcket tar behandlingen till en ännu högre nivå och är utvecklad i nära samarbete med elitryttare i olika discipliner. PharmaLight, Ättarpsv.ägen 88-45, SE Staffanstorp, Sweden. Tel: Kicki: +46 (0) , Marcus +46 (0)

6 ASVT just nu Ett 60-tal deltagare kom när det var exteriörskola på Åmålstravet i våras med Anders Järnerot som föreläsare. Foto: Lena Karlsson I höst satsar Avelsföreningen på exteriör I våras var det över 700 medlemmar och andra travsportintresserade som deltog i någon av Avelsföreningens föreläsningar eller andra aktiviteter. Då handlade det till stor del om avelsvärdering, hingst- och stoval. Nu fortsätter satsningen på information och kunskap inom avel och uppfödning. Det är också något som stöds i strategiplanen ASVT mot Nu i höst ligger tonvikten på travhästens exteriör. På några utvalda platser runt om i landet anordnas en exteriörskola med Anders Järnerot som föreläsare. Deltagarna kan förbereda sig på en bra blandning av teori och praktik. Bland annat går vi igenom olika begrepp för att beskriva hur hästarna ser ut, och tittar hur och var man mäter en hästs vinklar och vilka problem eller fördelar travhästen kan ha exteriört, säger Anders Järnerot. I praktiken får deltagarna sedan jobba i grupp och bedöma en häst utifrån det som gåtts igenom under den teoretiska delen. Kvällen avslutas sedan med en gemensam genomgång av hästarna som grupperna bedömt. Finns det kallblodsfolk med så tar vi även upp kallblodens exteriör, säger Anders Järnerot. Alla travsportintresserade är välkomna till exteriörskolan. Föranmälan är obligatorisk! För Bergsåker, Rättvik, Färjestad och Åby görs den till Lena Karlsson, , senast en vecka innan planerad träff. För Tingsryd görs den till Eva Isakson, ASVT:s kontaktperson för Tingsryd, tel , Följande datum och platser är klara hittills: Bergsåker 8 november Rättvik 14 november Solvalla 22 november Tingsryd 23 november Färjestad 30 november Åby 6 december Starttid kl Fika. Se för aktuell information. Obs! ASVT förbehåller sig rätten att ställa in om för få deltagare anmäler sig. Aktiviteterna genomförs i samarbete med Hästsportens Folkhögskola. Frågan om kennelnamn I Avelsrådet i våras tog ASVT upp frågan om stuteri- eller kennelnamn inom travsporten. ASVT pekade på att det är problem för uppfödare när namn inte är skyddade och kan fungera fullt ut som varumärke för en uppfödare. Idag har till exempel en uppfödare ingen möjlighet att hindra ett namnbyte. Nu har bestämts att ST:s avelsavdelning som ett första steg ska ta kontakt med uppfödaren om ett namnbytesärende kommer upp. Avelsrådet har också diskuterat att ta fram ett dokument som kan användas vid försäljning av häst och där köparen förbinder sig att inte göra en namnändring. 6 Travhästen nr

7 Aktuellt i travsporten November 1-2 Hippocampusdagarna, SLU & SVA Uppsala 3-4 Avelsvärdering Eskilstuna 4 Breeders Crown-mässa med Rixhästauktion Eskilstuna 5 Breeders Crown, finaler Eskilstuna 8 Travhästens Exteriör, Bergsåker 12 Final Diamantstoet, omgång 6, Solvalla 14 Travhästens Exteriör, körhallen, Rättvik 22 Travhästens Exteriör Solvalla 23 Travhästens Exteriör, Tingsryd 26 Svensk Uppfödningslöpning, Jägersro 29 Trottex Internetauktion 30 Travhästens Exteriör, Färjestad December 6 Travhästens Exteriör, Åby 7 Styrelsemöte ASVT 15 Svensk Travsport fastställer budgeten för Final Diamantstoet omgång 7, Solvalla För mer och dagsaktuell info samt anmälan till ASVT:s egna aktiviteter se ASVT:s styrelse Margareta Wallenius- Kleberg (ordf) soyagroup.com Ingemar Alin (vice ordf) Carina Dahling Satrell Ylva Lindh Ronny Olofsson Gammal avelsplan Den nuvarande avelsplanen har närmare 20 år på nacken och mycket har hänt inom varmblodsaveln sedan dess. Avelsrådet är överens om att planen är i behov av revidering och därför ska frågan tas upp på nästa möte. Mäta och rapportera dräktigheter Vid ett möte i Avelsrådet togs bland annat ASVT-motionen om ett verktyg för att mäta och rapportera dräktigheter upp. ST:s avelsavdelning ska se över möjligheterna att införa ett fungerande verktyg för att mäta och rapportera dräktigheter. I det arbetet involveras ASVT:s semingrupp. Frågan togs upp av Avelsrådet efter en motion som inlämnades till ASVT:s årsstämma i år. Foto: Lotta Isacsson Håkan Karlsson Peter Martinson Suppleanter: Roland Johansson, electservice.se Gunilla Wilhelmsson Björn Damm Håkan Persson Travhästen nr

8 Fortsatt oro i uppfödarleden Text: Lotta Isacsson FOTO: Claes Kärrstrand Prisnivån vid Kriterieauktionen låg i nivå med fjolårets. Utfallet vid auktionen visar att det krävs tydliga åtgärder för att stimulera efterfrågan på hästar, säger Anders Lindh, ASVT:s generalsekreterare. K riterieauktionens första dag tände en gnista hopp hos de luttrade uppfödarna. I jämförelse med motsvarande dag i fjol ökade såväl försäljningsprocenten, från 61 till 78 procent, som medelpris, från kronor till kronor. Mycket glädjande var dessutom att medianen hamnade på samma nivå, kronor, för såväl ston som hingstar. En tydlig bekräftelse på att ASVT:s digra arbete med stofrågan börjar ge resultat. Dock blev glädjen kortvarig. Efterföljande två dagar mattades priserna av, och landade på en liknande nivå som i fjol, när Kriterieauktionen kallades för en ren och skär katastrof. Visst ökade försäljningsprocenten några enheter i år, likaså medelpriset som steg med några blygsamma tusenlappar, och visst såldes något fler hästar. Men faktum kvarstår: antalet unghästar som lämnade ringen utan ett enda bud, alternativt såldes för utropspriset kronor var på tok för många. Att auktionens dyraste häst klubbades för kronor är också talande. Toppnoteringarna har tidigare om åren närmat sig, och vid några tillfällen överstigit, miljonen. Sent besked om stimulansåtgärder Anders Lindh berättar om farhågorna vid tiden runt Derbyhelgen, när ASVT:s och Trottex styrelser höll sommarmöte. Även i år åkte många besvikna uppfödare hem från Kriterieauktionen med osålda hästar; alternativt sålda till ett alldeles för lågt pris. De första stimulansåtgärderna från Svensk Travsport hade offentliggjorts endast några dagar innan auktionsstart. Många med mig trodde att det skulle fortsätta ner, på grund av den stora finansiella oron. Men det gjorde det trots allt inte. Han tillägger att det då inte fanns några tydliggjorda åtgärder från Svensk Travsports sida. Beskedet om de första stimulansåtgärderna på 18 miljoner kronor kom så sent som en knapp vecka innan auktionen. Därmed alldeles för sent för att en påverkan på auktionsutfallet skulle vara rimligt. Stärkt unghästtävlande De tilldelade 18 miljonerna kommer till stor del att användas för satsningar på unghästtävlande. 15 miljoner är öronmärkta för att stärka Svensk Travsports unghästserie under lopp kommer att köras, vilket är en ökning med 90 lopp jämfört med i år. Dessutom får alla lopp ett förstapris på kronor. Tre miljoner "Man måste inse att krisen i uppfödarled får konsekvenser för helheten" menar Anders Lindh, ASVT:s generalsekreterare. används också redan nu för att skapa fler starttillfällen för unghästar. Återstående tre miljoner används för att unghästlopp med många anmälda 8 Travhästen nr

9 hästar kommer att kunna delas för att ge fler chansen att starta. Pengarna riktas till såväl varm- som kallblod och unghästserien kommer att sträcka sig över hela landet; från Boden till Jägersro. Uppfödarpremierna är också inkluderade. Därtill kommer en så kallad breddskala att tillämpas, vilket innebär pengar till de åtta främst placerade i varje lopp. Det här är två bra åtgärder vi ser som en del av en helhet, kommenterar Anders Lindh. Efter de inledande stimulansåtgärderna från Svensk Travsport kommer fler satsningar att följa. Just nu förbereds ett intensivt budgetarbete inom ST. Längs vägen har BAS-organisationerna utrymme att lämna förslag till åtgärder och aktiviteter. Bland annat presenterade BAS sin gemensamma grundsyn för ST:s styrelse vid ett möte på Wången i slutet av oktober. Svensk Travsports budget fastställs den 15 december. Färre betäckta ston Kärnan i sportens problematik är förstås hästägarfrågan. Det är viktigare än någonsin att travets aktörer arbetar tillsammans, i alla led, för att stimulera bibehållande och rekrytering av hästägare. Man måste inse att krisen i uppfödarled får konsekvenser för helheten, menar Anders Lindh. ASVT:s tidigare rundringning till landets hingsthållare som gav prognosen att betäckningssiffrorna i år sänks med flera hundra ston har visat sig stämma ganska väl med de faktiska siffrorna. Årets betäckningsstatistik, med reservation för ett fåtal hingstar som ännu inte redovisats, visar på närmare 400 färre betäckta ston i år. Enligt den vanliga räknemodellen: cirka 70 procent resulterar i registrerade hästar, hamnar vi då på cirka hästar. Det är på sin plats att påminna om att det, för att hålla nuvarande tävlingsmodell igång, krävs cirka hästar. Se över kostnaderna I all affärsverksamhet, oavsett bransch, som drivs i uppförsbacke glöms lätt kostnadssidan bort. Anders Lindh påminner om vikten av att även arbeta från andra hållet. Uppfödare kämpar ständigt med dryga kostnader för alltifrån foder till försäkringar, veterinär, hingstavgifter och träningsavgifter. Tufft är också nödvändigheten att då och då se över sin verksamhet enligt den krassa verklighetens modell. Med varaktighet och vinstsyfte, ledorden för allt företagande, i tankarna. Kostnadssidan arbetar vi ständigt med inom BAS och ST. ASVT:s samarbetspartners, däribland Krafft, Folksam Mälaren Hästklinik och Marginalen ingår förstås också i föreningens arbete med att hjälpa medlemmarna att hålla utgifterna nere. FOTNOT: Kriterieauktionens första dag kan inte rakt av jämföras med fjolårets torsdag. Bland annat eftersom antalet hästar skiljer sig åt. Läs mer på Trottex sid 34. Betäckningarna minskade Antalet betäckta ston minskade med åtta procent under Det står klart när inrapporteringen från en handfull hingstar återstår ston betäcktes i år jämfört med förra året. Ännu saknas dock rapportering från ett mindre antal hingstar men dessa anses inte förändra utfallet i någon högre grad. Nio över 100 ston Nio hingstar fick 100 ston eller fler. Av dem var Zola Boko var enda hingst som fick full bok. Turbo Sund noteras för 145 ston, Scarlet Knight 132, Mr Pine Chip 105 samt Judge Joe, From Above och Rite On Line 101, So Perfect 100. Text: Lena Karlsson Full bok för Zola Boko. Foto: LJ/Kanal 75 Tidigare års betäckningssiffror: Travhästen nr

10 Klara premielopp för hästarna i unghäststudien Text: Lena Karlsson Samtliga 16 hästar som ingår i SLU:s och Wångens forskningsprojekt om träning och utfodring har nu klarat sina premielopp. Därmed är det första viktiga delmålet avklarat i unghäststudien. Det är en lättnad för oss att vi klarat att ta samtliga individer så här långt. Nu ska vi använda vintern till att preparera dem på bästa sätt inför tävlingssäsongen som 3-åringar, säger Jan Halberg, sportchef på Travskolan Wången. De 16 hästarna har ställts till forskningsprojektets förfogade av ett antal uppfödare; däribland Staro, Stall Palema och Broline. I projektet vill SLU och Wången kartlägga hur utfodring och träningsupplägg påverkar travhästens hälsa och prestation. Hästarna utfodras enbart med grovfoder. Vi kan hittills inte se några negativa effekter av att utesluta kraftfoder och utfodra travhästar med enbart grovfoder, säger Anna Jansson, docent vid SLU. Lägre träningsdos Halva gruppen av hästarna får också en träningsdos som är cirka 20 procent lägre är normalt. Träningsprogrammet har tagits fram i samarbete med bland annat Jägersrotränaren Thomas Uhrberg. Vi ser inga uppenbara skillnader i prestation mellan de båda träningsgrupperna, vilket bekräftas av att samtliga klarat sitt premielopp. Vi har dock fortfarande mycket insamlad information som inte hunnit bearbetas. Det blir ett viktigt led härnäst, säger Anna Jansson. Nu ökar kraven Jan Halberg är spänd av förväntan inför den kommande 3-årssäsongen. Men först väntar vinterträning. Vi är mycket nyfikna på om de tendenser som testerna hittills visat håller i sig när hästarna utvecklas och kraven ökar, säger Jan Halberg. Studien startade hösten 2010 med inkörning av de 16 valackerna. Projektet fortsätter under hela Följ studien på internet: Byggnader i hästväg Abetong har branschens bästa prefabricerade lösningar i betong för stallbyggnader och ridhus. Många hästvänner runt om i landet har redan upptäckt fördelarna med att bygga häststallar i betong. Det är enkelt, kostnadseffektivt, underhållsfritt och inte minst estetiskt. Vår standard är din valfrihet. Vi förverkligar dina hästdrömmar från skiss till finputsning. Läs mer på Dalby Edsbyn Kalmar Linköping Ulricehamn Uppsala Varberg Växjö Östersund Travhästen nr

11 Anders Järnerot, ASVT:s biträdande generalsekreterare, har utsetts till ny avelschef på Det Norske Travselskap (DNT). Det ska bli mycket spännande att få vara med och utveckla norsk travhästavel, säger Anders Järnerot. Anders Järnerot ny avelschef i Norge Anders Järnerot har arbetat som biträdande generalsekreterare på Avelsföreningen sedan Han kommer nu att successivt gå över i sin nya roll på det norska travförbundet med placering i Oslo. Det har varit fantastiskt roliga år på Avelsföreningen men det nya uppdraget som avelschef är en utmaning som jag inte kunde tacka nej till. Samma problem Anders Järnerot menar att han i Norge kommer att arbeta med mycket liknande frågor som i Sverige. De båda länderna brottas trots allt med samma problem. Att vända de sjunkande betäckningssiffrorna och skapa fler hästägare, den grupp uppfödarna levererar till, är det allra viktigaste. Så är vi vana att se honom: Anders Järnerot, ASVT:s biträdande generalsekreterare, tillika ordförande i avelsvärderingsnämnden och en ofta anlitad föreläsare. Nu övergår han till tjänsten som avelschef på Det Norske Travselskap (DNT). Norges satsning på projekt som Folkehesten, inspirerat av Rixallsvenskan, ser han som positivt. Det här kan för många vara steget över till en annan typ av ägande. Nordiskt samarbete Anders Järnerot vill arbeta för ett ökat nordiskt samarbete i avels- och uppfödningsfrågor. Det finns alltid saker att lära av varandra, menar han. Exempelvis har ju Norge ett försprång inom kallblodsaveln i förhållande till Sverige. Just kallblodssidan är någonting han ser fram emot att arbeta mer med. Det känns jättestimulerande. Jag fick ett stort intresse för kall- blod bland annat när jag jobbade som sportchef på Fornaboda, och som exteriördomare vid kallblodspremieringar. ASVT omorganiserar Vad Anders Järnerots övergång till DNT innebär för ASVT kommer att ses över i den organisationsöversyn som just nu görs i föreningen. Vi ser att det här är en mycket stor, spännande utmaning för Anders och önskar honom lycka till, säger Anders Lindh, ASVT:s generalsekreterare. Anders Järnerot behåller uppdraget som ordförande i den svenska Avelsvärderingsnämnden för varmblod. Text: Lena Karlsson och Lotta Isacsson Foto: Thomas Blomqvist /Kanal 75 Årets sista nummer av Travhästen kommer ut i slutet av december! Vill du annonsera? Kontakta Cathrine Lindqvist, Lime AB, tel alt Vill du annonsera? Travhästen nr

12 Inga pengar till hästforskning Hästforskningen blir under 2012 utan statligt stöd. Det stod klart när regeringen presenterade sin budget i slutet av september. Det statliga stödet är i dagsläget nio miljoner kronor. En summa som bland annat används för forskning kring hästens hälsa, samt djurskydd. Antalet hästar i landet har på fyra årtionden närmast femdubblats; idag finns cirka hästar i Sverige. Det gör oss till det land i EU som har flest hästar per capita. Påverkar hela näringen "På sikt kommer detta besked att få konsekvenser för hela hästnäringen. Forskning inom viktiga djurskydds- och veterinärmedicinska områden kommer inte att Hästnäringen förlorar nio miljoner kronor i statligt stöd. Något som kommer att drabba bland annat forskningen. Foto: fotoakuten.se fortsätta i den takt som vi hade önskat. Men även forskning som har betydelse för samhällsplaneringen och tillväxten inom hästnäringen kommer att påverkas negativt", säger Stefan Johanson, vd vid Hästnäringens Nationella Stiftelse, HNS, till FOTNOT: Hästnäringens Nationella Stiftelse, HNS, är ett samverksansorgan inom svensk hästsektor som bildades HNS arbetar speciellt med utbildning och avel/uppfödning samt har det övergripande ansvaret för Flyinge, Strömsholm och Wången. och även SLU drabbas hårt SLU förlorar mångmiljonbelopp i budgetpropositionen. Detta när regeringen kraftigt omfördelar anslagen till högskoleutbildningar. Medan utbildningar till exempelvis civilingenjör och läkare får ett utökat antal studieplatser råder motsatsen inom de gröna näringarna. SLU som bland annat utbildar veterinärer och agronomer måste sannolikt skära ned på elevantalet. Utbildning för banoch tävlingsveterinärer Vad är banveterinärens ansvar? Hur hanterar man en akut avlivning på bästa sätt? Det är delar av innehållet i en planerad kurs för ban- och tävlingsveterinärer. Reglementsbestämmelser, banunderlag, dopningsprovtagning och bedömning av tävlingsmässigt skick hos trav- och galopphästar är andra moment som ingår i kursen. Arrangör är Jordbruksverket; och utbildningen anordnas dels i Jönköping i slutet av oktober, dels på Solvalla i slutet av november. Säkerhetstema på Hippocampusdagarna Vid årets Hippocampusdagar, den 1-2 november, fokuseras på säkerhet för både häst och människa. Inom ramen för Hippocampus, projektet för forskning och utbildning, anordnas årligen de så kallade hippocampusdagarna på SLU i Uppsala. En rad olika forskningsrön presenteras, och i år ligger fokus på just säkerhet; bland annat hur man kan undvika olyckor genom att lära sig förstå hur hästen reagerar i olika sammanhang. Andra ämnen är foder, smittskydd och zoonoser. Läs mer på FOTNOT: Hippocampus startade 2002 och är ett samarbete mellan SLU och SVA. Prix d Amérique 2012 Ta kontakt - din resa är redan planerad Tel Equi tours Mer på gång H Olympia, London H Wellington, Florida H Criterium de Vitesse, Nice H Dubai World Cup H Ridresa i Sahara, Tunisien 12 Travhästen nr

13 HAMMARS r nya hästbox storsäljare som blivit en succé Kutterspån Sveriges mest sålda spånbal Dammfritt för både hästägare och jordbrukare. Torv Använd torv är perfekt som jordförbättring. Torvmix Innehåller 20% grankutter som gör den ljusare och inte fryser lika lätt. Halmpellets Perfekt alternativ för dig som använder torv. Lätthanterligt, 13 kg per säck. Nyhet! HAMMARS VERKSTAD ABSpånpellets Lustebo HAMMARS 40, VERKSTAD GRYCKSB AB Ljust och fräscht, lättmockat. Lustebo 40, GRYCKSBO Telefon: Vi har truck med vid leverans! Telefon: Telefax: e-post: Nu även leverans av 8 pall! Är du redo att ta nästa steg - välj Polaris RANGER EU-traktor. El, diesel eller bensin. För allmän väg Avdragsgill Ingen besiktning Billig försäkring Mjuk och följsam fjädring Upp till 305 mm markfrigång Överlägsen förarergonomi Tippflak med Lock & Ride Verklig fyrhjulsdrift, bakhjulsdrift eller enhjulsdrift - TURF Gör som många andra. Välj marknadsledaren. VILKEN RANGER ÄR DU? Förutom en trygg arbetskamrat t och hjälpreda får du alla fördelar det innebär att arbeta med en EU-traktor: Du kör på allmän väg med B-kort eller traktorkort, den är avdragsgill men inte besiktningspliktig. En RANGER bär mycket last och drar ännu mer. Den är tuff och byggd för att klara jobbet. Vårt breda maskinutbud sträcker sig långt över alla användningsområden. n. FRÅN EXKL. MOMS :- INKL. MOMS RANGER en stor traktor i litet format. MOMS Boka din provkörning på vår hemsida:

14 Hos Folksam får du ett eget ombud! A Foto: Claes Kärrstrand Varje dag rör sig Folksams hästombud på trav banor och i stallar. Vi tror nämligen att man måste ha ett eget genuint intresse för hästar när man jobbar med hästförsäkringar. Var du än bor i Sverige finns våra hästombud alltid till hands. Vill du försäkra din häst kontakta någon av våra duktiga ombud så får du hjälp med din hästförsäkring eller gå in på folksam.se Alla medlemmar i ASVT får dessutom tio procents rabatt på våra djur försäkringar. Leif Thidell, Axvall , Nils-Göran Nilsson, Boden , Heléne Baumgartner Lassa, Bollnäs , Sten Gradling, Bromma , Sune Arnesson, Brunflo , Lena Borssén, Brålanda , Lotta Persson, Båstad , Susanne Oscarsson, Eskilstuna , Per Bentele, Flen, , Jan Sundell, Forsa , Anita Wahlgren, Granbergsdal , Emil Widegren, Halmstad , Ingrid Ericsson, Hedemora , Ann Dehlin, Hudiksvall , Åsa Rosén Hagert, Jönköping , Kjell Skoog, Karlstad , Cathrin Dahlgren, Katrineholm , Eva Isacsson, Lammhult , Gerhard Wilhelmsson, Lund , Lulzim Kolgjini, Malmö , Tomas och Alexandra Thell, Mantorp , Eilert Falk, Märsta, , Greger Söderberg, Mölndal, , Ingmar Iletorp, Stillingsön , Unni Gustafsson, Stockholm , Ivar Sjölund, Sundsvall , Lena Maneschiöld, Svalöv , Peter Fahlén, Umeå , Kjell Ove Eriksson, Ursviken , Liz Parmler, Varberg , Cecilia Nyberg, Varnhem , Nils Gunnar Hansson, Västerås , Björn Hammarström, Åkers Styckebruk , Rune Johansson, Örebro ,

15 Bengt Larsson, återkommande skribent i Travhästen och specialist på fransk travsport bjuder med oss på en resa till den franska hästsportens mecka. Haras du Pin, det främsta statliga stuteriet, grundades redan 1665 och är ett populärt turistmål. Häng med till Normandie Provinsen Normandie i nordvästra Frankrike är ett av världens mest kända hästsportområden. Här huserar en rad såväl två- som fyrbenta kändisar; och här möts tradition och nytänkande. Helt enkelt fransk travsport i både dåtid och framtid. D et lilla samhället Nonant le Pin kan betraktas som den franska travsportens mittpunkt. Det är beläget i Orne, ett av de ursprungliga 83 departement som bildades år 1790 i samband med franska revolutionen och som utgör en del av Normandie. Orne är känt för sina ängar, fruktträdgårdar och skogar av ek och bok. Men också för ett nederbördsrikt klimat som passar väl för hästuppfödning och där hästarna kan beta grönt gräs under en stor del av året. Den som far genom själva samhället Nonant le Pin får lätt ett intryck av en idyll där tiden står stilla. De få etablissemangen har namn med anknytning till hästsport. Nyligen fanns långt framskridna planer på att strax utanför bygga en anläggning för att ta reda på industriavfall och därigenom skapa arbetstillfällen. Men efter omfattande demonstrationer lades planerna på is då de av många betraktades som ett ingrepp i det vackra landskapet. Turistmål I Frankrike har staten av tradition haft ett avgörande inflytande över hästaveln genom Haras Nationaux, de statliga stuterierna. Det främsta av dem, Haras de Pin, finns sex kilometer från Nonant le Pin. Det grundades av Colbert år 1665, blev erkänt av kung Ludvig XIV år 1715 och kallades allmänt för hästarnas Versailles. Förutom slott och stallar omfattar området cirka hektar med enorma hagar, rid- och körvägar samt galoppbana. I stallarna finns varmblodstravare, engelska fullblod, franska ridhästar (Selle Francais) och de väldiga percheronhästarna. Travhästen nr

16 Haras de Pin är ett populärt turistmål med guidning, museum och presentshop. Varje torsdag från juni till och med september genomförs en parad som visar hästarnas olika användningsområden, och med historiska ekipage. Tillförde amerikanskt Från 1848 köpte Haras Nationaux in unga hingstar med goda resultat i offentliga tävlingar och de främsta placerades som avelshingstar på Haras de Pin. Här stod åren 1889 till 1908 Fuschia som betraktas som den främsta grundstenen hos Trotteur Francais, den franska travaren. I rätt nedstigande led från honom finns såväl Kerjacques som Fandango, de två hingstar som fransmännen betraktar som de viktigaste franskfödda avelshingstarna under 1900-talet. Men Haras de Pin har också spelat en viktig roll i utvecklingen av den moderna franco-amerikanska travaren då både Florestan och Workaholic har tillhört stuteriets hingstpark. Nu visas den 29-årige Workaholic upp som en grånad pensionär vid paraderna. Staten backar ur Idag finns tre travhingstar i avelstjänst på Haras de Pin. Det handlar om Bijou de Bignon (e. Rainbow Runner), Ipsos du Montfort (e. Kronos du Vivier) och Onyx du Goutier (e. Buvetier d`aunou), hyggliga förärvare utan att tillhöra de främsta. Detta avspeglar dagens situation på den franska hingstmarknaden där Haras Nationaux inte har resurser att konkurrera med de främsta privata hingsthållarna. Den franska staten har lagt ner enorma summor genom åren på driften av alla statsstuterier och nu har man kommit till vägs ände när det gäller ekonomin. Därför har organisationen France Haras bildats, med uppgift att under en övergångsperiod föra över verksamheten till hästsektorns organisationer eller till kollektiv verksamhet. Dubois dominerar Man kan idag påstå att den franska statens dominans inom travhästaveln har övertagits av familjen Dubois. Pappa Jean Pierre var den som främst insåg betydelsen av att förädla den franska travaren med amerikanskt travarblod, under de år detta var tillåtet. Haras de Pin har också spelat en viktig roll i utvecklingen av den moderna franco-amerikanska travaren. Bland annat har Workaholic, numera grånande 29-årig pensionär, tillhört hingstparken. And Arifant; nestorn på Haras de la Bosse. På gården finns även hans son Goetmals Wood; liksom dennes son Sam Bourbon. Idag sitter han på en guldgruva, främst på hingstsidan men även när det gäller framstående avelsston. Av de senaste tio åren har sju av championhingstarna ägts/managerats av Jean-Pierre och hans sönder. Och på listan över vinstrikaste avelshingstar i Frankrike år 2010 finns Dubois- hingstar på de första fyra platserna. Strax utanför Nonant de Pin ligger Haras de la Bosse; Jean Pierre Dubois hingststation. I hingsthållaren Fabrice Simons vård finns där flera av Europas idag främsta avelshingstar. De går ute året om i stora hagar, och med ett litet hus 16 Travhästen nr

17 Vid första anblicken kan Jean Pierre Dubois träningscamp upplevas överraskande stökig. Men skenet bedrar. Träningsmöjligheterna är förstklassiga. Rundbana, 1200-meters rakbana med tre olika underlag intill varandra, backe och bassäng. Det är bara några av träningsmöjligheterna på Haras de la Beauvoisinniere. son som är bror till Mara Bourbon och Qualita Bourbon. Han gör sin andra säsong i aveln. I en annan hage går Love You, som med euro i samlad avgift är den dyraste avelshingsten i Frankrike, men som ändå betäcker maximalt tilllåtna 100 ston. Hans avgift på euro med transportsperma kan i vårt land betraktas som ett rent reapris. Med drygt 400 svenskregistrerade avkommor är han på väg mot toppen även i svensk hingststatistik. Förstklassiga träningsmöjligheter Jean Pierre Dubois träningscamp, Haras de la Beauvoisinniere, ligger bara någon mil bort. Med tanke på att en av världens främsta inom travsporten tränar sina hästar här kan man uppleva anläggningen som överraskande stökig. Men möjligheterna att träna häst är förstklassiga. Vid sidan av rundbanan finns en 1200-meters rakbana med tre olika underlag vid sidan av varandra, och som avslutas med en backe. Det finns också en bassäng för simträning av hästarna. Hagarna är väl tilltagna och hästarna går ofta ute. lesolo i fransk travavel. Han är granne med sin son, Goetmals Wood, som de senaste åren tillhört de absoluta topparna i Frankrike. Han svenska avkommor börjar också göra sig bemärkta. Snett över vägen återfinns nästa generation på denna hingstlinje. Det är Sam Bourbon, en Goetmals Woodsom skydd mot vind och regn. De slitna täckena avslöjar inte att här går hingstar värda många miljoner. Allt är enkelt och rationellt. Stjärnor i tre generationer Nestorn bland hingstarna är And Arifant, den främsta sonen till Sharif di Jean Pierre Dubois anläggning har med all tydlighet varit en inspirationskälla för familjen Soloy på gården Haras de Ginai. Tio hingstar på stationen Från Haras de la Beauvoisinniere är det inte många kilometer till Haras de la Cruchettes. Pierre Julien är en av de tongivande inom fransk travhästavel och han driver en av landets största seminstationer med 10 hingstar. De mest kända är Meaulnes du Corta, Biesolo och Jeanbat du Vivier. För att kunna träna de hingstar som fortfarande startar finns en 800-meters rundbana och en rakbana på 1000 meter. Inkörning, samt förberedelse av hästar för auktion, kan man också få hjälp med här. Pierre Julien är även framgångsrik uppfödare av travare med tilltalsnamnet Pierji. Genuint familjeföretag I Nonant le Pins närhet finns också Haras de Ginai. Gården som omfattar 150 hektar köptes i ganska förfallet tillstånd av familjen Souloy för 8 miljoner franc vilket motsvarade cirka 10 miljoner kronor. Efter investeringar på minst lika mycket har man nu byggt upp en mönsteranläggning som inte saknar något. Detta med hjälp av banklån och genom att plöja Travhästen nr

18 Fabrice Soloy tillsammans med Korean, en av stjärnorna på seminstationen. Text och foto: Bengt Larsson ner de inkomster som framgångarna på tävlingsbanan har gett. Syndikering av stallets stjärnor som avelshingstar har också gett ett bra tillskott. Det är ett genuint familjeföretag med Fabrice Souloy, en av Europas idag främsta tränare, i spetsen. Hans sambo Tina Lahti arbetar med hästarna, fadern Jacky sköter administrationen och systern avelsverksamheten. Inspireras och utvecklar Från början prioterade familjen Souloy att sätta träningsbanorna i skick. Den mesta träningen sker på rakbanan som mäter 1200 meter, med en backe som avslutning. Av rundbanorna används den ena främst för uppvärmning och nedjoggning av hästarna och den andra för unghästträning. Rakbanan har tre olika underlag vid sidan av varandra så det går att välja beroende av hästar och väderlek. Man kan se att mycket av träningsanläggningen liknar motsvarande hos Jean-Pierre Dubois men är betydligt prydligare. Fabrice har också hämtat inspiration från tränare i USA och Sverige och är ständigt beredd att pröva nya inslag i sitt träningsupplägg. Han är den mest internationella av de franska travtränarna, pratar engelska och har även italienska och svenska hästägare. Commander Crow är en av de hästar som tillbringar Haras de Ginai har en lång tradition av hästuppfödning. En av de fridfullt betande hästarna i hagarna idag är Commander Crowe. mycket tid i sin egen hage, han tas bara in för att tränas och pysslas om. Även uppfödare Gården fungerar också som seminstation för fem av stallets stjärnor. Den äldsta av dem är genombrottshästen Korean, vinnare av Criterium des 4ans. Fabrice anser att Korean är den speedigaste häst han har tränat. Orlando Vici var dominant i sin kull och har startat sin avelskarriär på ett lovande sätt både i Frankrike och i Sverige. Här finns också Oiseau de Feux, Quaro och Rolling d Heripré. Som många andra av de främsta franska tränarna bedriver man egen uppfödning på Haras de Ginai med ett tjugotal ston. Tänker nytt Det finns gamla traditioner av travhästuppfödning på Haras de Ginai. Albert Veslard bedrev uppfödning där, bland annat med hingsten Gael. Under senare år har det blivit allmänt erkänt att flera av Gaels främsta avkommor hade den amerikanska hingsten CalumetDelco som far. Detta inträffade efter att den franska travstamboken stängdes år 1937 och Calumet Deco betraktas som en hingstlinje i Frankrike. Ändå präglas Haras de Ginai av nytänkande och utveckling. Den som vid flera tillfällen har nöjet att besöka gården upptäcker varje gång nya byggnationer och nya träningsmöjlighter. Det senaste tillskottet är ett nytt stall med 40 boxar. Dåtid och framtid Inom någon mils radie från Nonant le Pin ligger flera betydande hästgårdar. Bland dem finns Haras de Frenaie som gränsar till Haras de Pin. Där finns 2008 års hingstchampion Ganymede och In Love WithYou, far till Prix d Ameriquevinnaren Oyonnax. Båda är Dubois-hingstar. Onekligen finns olika utvecklingsskeden inom fransk travsport representerade i området runt Nonant le Pin. Från Haras du Pin med dess betydelse för sportens dåtida utveckling och familjen Dubois till Fabrice Soloy som mer representerar framtid och utveckling. 18 Travhästen nr

19 Rixallsvenskan blir Rikstravet Rixallsvenskan byter namn till Rikstravet, med ett delvis förändrat upplägg. Den 7 november släpper ATG-ombuden andelarna till Rikstravet. Priset på andelarna är något högre än tidigare, 400 kronor. Andra förändringar är större poängskillnad mellan seger och övriga placeringar, ännu fler poäng i lopp med hög prissumma, samt att endast de sju bästa loppen räknas i tabellen. Det sistnämnda medför att hästar som startar sent på säsongen fortfarande kan nå en toppplacering. Säsongsstarten är först den 1 april. Detta för att ta hänsyn till stallen norrut, med långa och kalla vintrar. Nya sulkybestämmelser Max 60 millimeter. Så långt får det vara mellan gaffel och hjul på sulkyer, från och med januari Det enligt ett beslut från den europeiska travunionen UET. Det tidigare maximala avståndet 50 millimeter utökades till 60 efter ett beslut i samarbetsgruppen Nordisk Djurskyddskommitté. Från och med 2012 följer därför samtliga Nordiska länder UET:s bestämmelser. Läs mer på (utrustningsbestämmelser). Ny vd för Lantmännen Krafft Jan Olofsson, tidigare vd för Youpait, tillträder som vd för Lantmännen Krafft i början av Fram till dess upprätthåller Fredrik Nilsson, tillförordnad vd, tjänsten. i samarbete med ROYAL Kentucky Superlight 3z kr ex.moms Wahlstén travsele värd 6995 kr på köpet ROYAL Ergo Steel kr ex.moms Fri leverans till din närmaste travbana. Leasingerbjudande 1 ROYAL Kentucky inkl. travsele 955:-/mån * Leasingerbjudande 2 ROYAL Ergo Steel 492:-/mån * *36 mån. 10% restvärde, moms tillkommer. Gäller till och med Med reservation för ev. feltryck. Royal Hästsport AB - Brogatan 29, Skellefteå Tel Fax Travhästen nr

20 Annons Läsvärt från Lantmännen KRAFFT AB. Ett företag inom Lantmännenkoncernen. GROOV 125 ett idealiskt unghästfoder Tips för utfodringen under unghästens första vinter Under det första levnadsåret når en varmblodig travare ungefär 70 % av sin vuxna kroppsvikt. Musklernas tillväxt kräver en jämn, balanserad tillförsel av protein. Även tillförseln av energi är viktig både för tillväxten och för att stimulera unghästen att röra sig. Detta gynnar både muskel- och skelettutvecklingen. Om en växande unghäst får svackor i sin tillväxt, kommer den ofta senare in i perioder av hektisk tillväxt för att komma ikapp. Lätt att underskatta hästens energibehov Energibehovet hos hästar som vistas utomhus varierar kraftigt med yttertemperaturen. En brytpunkt inträffar vid ca +5 grader. Om foderstaten inte ökas vid denna temperatur, börjar hästen använda de energireserver som finns upplagrade i kroppens vävnader. Som en tumregel räknar man med, att man för varje temperatursänkning om 5 grader Detta försämrar skelettets kvalitet och kan störa muskelutvecklingen. För att styra utfodringen för unga hästar, bör allt foder därför vara analyserat eller näringsdeklarerat och du bör ha räknat ordentligt på foderstatens näringsvärde. Mineraler och vitaminer spelar en viktig roll för skelettets utveckling och hästens framtida hållbarhet. Om du använder ett färdigfoder är balansen mellan dessa ämnen avvägd i rätt proportioner. Du slipper att blanda och kan vara säker på att hästen får i sig allt. måste öka foderstatens innehåll av energi med cirka 10 %. Man bör också tänka på att det kan behövas betydligt mer energi när hästen vistas under skånska förhållanden (med blåst och blötsnö eller regn) än under norrländska förhållanden med minusgrader och klart, vindstilla väder. Det är vidare viktigt att hästen ges tillfälle att tugga sig varm genom riklig tillgång till grovfoder. Flertalet av landets främsta uppfödare är våra kunder. Många av dem väljer att basera vinterns utfodring av sina blivande ettåringar på GROOV 125 ett foder som tagits fram efter önskemål från några av landets ledande stuterier. GROOV 125 ges tillsammans med ett bra grovfoder. Det säkrar intaget av kvalitetsprotein och har ett extra högt innehåll av de viktiga aminosyrorna lysin och metionin. Det tillför fibrer och täcker dessutom behovet av mineraler och vitaminer vilka tillförs i väl avvägda proportioner. PLUSS Energi smidig komplettering av energi PLUSS Energi har utvecklats för alla hästar som periodvis har ett höjt energibehov t ex på grund av ökad arbetsintensitet eller vistelse i kyla. Det ger uppfödaren möjlighet att enkelt matcha de yttre förutsättningarna genom att tillföra fölston och unghästar koncentrerad energi t ex vid köldknäppar eller under perioder med kombinationen av blåst och regn. PLUSS Energi tillför dessutom mineraler och vitaminer samt har en hög andel fibrer och låg stärkelsehalt. RING DIREKT Ring KRAFFT-DiReKT FöR FRi FoDeRRåDgivning krafft.nu

21 Lizas Irja (Armbro Trick Lizas Magic Lady) kom inte ut på tävlingsbanan förrän som 5-åring, Innan året var slut hade hon sprungit in drygt kronor. Nu, tre år senare, har hon nästan nio gånger så mycket på kontot. Foto: Lotta Isacsson Drömmen som blev sann Ann-Louise Lisa Wernby har varit genuint trav- och avelsintresserad sedan barnsben. Och i somras, när hennes Lizas Irja med råge visade vad hon går för var Lisas glädje obeskrivlig. Det handlar inte om pengar utan att bevisa för både sig själv och andra att man har fått fram en kanonhäst! Det var Lisas föräldrars fel att det blev som det blev. För visst finns det betydligt billigare och mindre slitsamma saker än travhästuppfödning att ägna sig åt. Men hästintresse är smittsamt. Och fastnar man så gör man. Travhästen nr

VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04

VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04 VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04 Bakgrund och Syfte Bakgrund Att uppdatera och fördjupa den tidigare utredningen och därmed belysa

Få den bästa starten

Få den bästa starten Få den bästa starten Det bästa från naturen För att stoet och hingsten kan leverera hälsosamma avkommor, är det viktigt med en bra start i livet. Fodrets näringsämnen påverkar alla kroppens funktioner,

Avel och uppfödningsenkät - ej företag

Avel och uppfödningsenkät - ej företag Avel och uppfödningsenkät - ej företag Bilaga 2a Syfte Hästavel och uppfödning med kvalitet Bakgrund Hästnäringens Avelskommitté bildades hösten 2007 genom beslut i styrelsen för Hästnäringens Nationella

Din uppfödning. vad är målsättningen?

Din uppfödning. vad är målsättningen? Din uppfödning vad är målsättningen? Foto: Thomas Blomqvist/Kanal 75 Ett kommersiellt tänkande är viktigare än någonsin. Siktar du på eliten eller bredden, och ser du tillräckligt affärsmässigt på din

Enkätsvar. Tack till alla som tog sig tid att svara och fortsätt gärna komma med förbättringsförslag eller nya idéer!

Enkätsvar. Tack till alla som tog sig tid att svara och fortsätt gärna komma med förbättringsförslag eller nya idéer! Enkätsvar Under hösten 2013 skickades en enkät ut till de som valt att inte förnya sin B-licens vid Solängets travsällskap mellan åren 2000-2010. Detta för att försöka förstå anledningen till varför man

ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby

ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby Travhästauktioner - kom och skapa nya kontakter ASVT:s Trottex AB, Sveriges ledande arrangör av travhästauktioner,

spelstrategier 76 GALOPP MAGASINET

spelstrategier 76 GALOPP MAGASINET 76 GALOPP MAGASINET 76-81 Spelstratergier-del-2.indd 76 08-01-16 14.04.19 Spela på Galopp! BLI RIK PÅ ATT KUNNA MER ÄN ANDRA Åldersvikter... utveckling... tränarstall... och födelsedag viktiga faktorer

travcentrum för uppfödning och träning under utveckling

travcentrum för uppfödning och träning under utveckling travcentrum för uppfödning och träning under utveckling Rundbana Tränlingsanläggning Fornminne Rakbana Sisyfos Välkommen till Sisyfos på Söderby Gård, en anläggning för människor och travhästar. Gården

Distriktsveterinärerna tipsar. Information till. Stoägare

Distriktsveterinärerna tipsar. Information till. Stoägare Distriktsveterinärerna tipsar Information till Stoägare Avelssäsongen Våren är här och en ny avelssäsong stundar. Nya drömmar om föl väcks över hela landet hos såväl ston som stoägare. Då det varje år

Jóhann F ś Ridresor. Jóhann Fri geirsson inbjuder dig att vara med om en exklusiv Islandshästupplevelse.

Jóhann F ś Ridresor. Jóhann Fri geirsson inbjuder dig att vara med om en exklusiv Islandshästupplevelse. Jóhann F ś Ridresor Jóhann Fri geirsson inbjuder dig att vara med om en exklusiv Islandshästupplevelse. Nu välkomnar han alla oss, som han har lärt känna under sina år i Sverige, att komma hem till honom

Tips vid propositionsskrivning inom ponnytravet

Tips vid propositionsskrivning inom ponnytravet Tips vid propositionsskrivning inom ponnytravet Inledning Det är en konst att skriva bra propositioner, men med fantasi och god kännedom om materialet som kan tänkas anmäla kommer man långt! Börja med

Tränarkåren allt äldre men de yngre kvinnorna blir allt fler

Tränarkåren allt äldre men de yngre kvinnorna blir allt fler Vecka 7-2010 Tuffa damer på hemmaplan Hilda Zonett och Lundås Emelie har två saker gemensamt. De har båda två Bergsåker som hemmaadress och de har båda två tillskrivits titeln landets bästa sto. Det finns

De födde upp Kriterie- & Oaksvinnarna sid 18

De födde upp Kriterie- & Oaksvinnarna sid 18 Tidningen för alla travintresserade Nr 6 2011 Avelsvärderingen i praktiken sid 24 De födde upp Kriterie- & Oaksvinnarna sid 18 Årsstämman sid 13 TM Äntligen! KONKURRENTEN HAR KOMMIT! I CeraTex muskel-,

TRAVKOMPANIET STALL RÖD AB (publ) Årsredovisning

TRAVKOMPANIET STALL RÖD AB (publ) Årsredovisning TRAVKOMPANIET STALL RÖD AB (publ) Organisationsnummer 556606-9349 Årsredovisning 2002-05-01--2002-12-31 FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE Travkompaniet Stall Röd AB bedriver tävlingsverksamhet med travhästar. Bolaget

Vi vill, vi kan, vi ska med hästen i centrum

Vi vill, vi kan, vi ska med hästen i centrum Vi vill, vi kan, vi ska med hästen i centrum Kunskapsdagar kring hästar och ridsport 14-16 november 2014 Västmanlands- och Södermanlands Ridsportförbund tillsammans med SISU Idrottsutbildarna, hälsar dig

PROPOSITIONER SEPTEMBER 2014

PROPOSITIONER SEPTEMBER 2014 PROPOSITIONER SEPTEMBER 2014 AUGUSTI 23 lördag 24 söndag STARTANMÄLNINGAR 25 måndag 26 tisdag 27 onsdag 28 torsdag 29 fredag 30 lördag 31 söndag SEPTEMBER 1 måndag 2 tisdag 3 onsdag 4 torsdag 5 fredag

HÄSTNÄRINGEN IDAG. hästar gör Sverige till det näst hästtätaste. avlönade heltidsarbeten skapas av hästnäringen.

HÄSTNÄRINGEN IDAG. hästar gör Sverige till det näst hästtätaste. avlönade heltidsarbeten skapas av hästnäringen. HÄSTNÄRINGEN IDAG 360000 hästar gör Sverige till det näst hästtätaste landet i Europa. 30000 avlönade heltidsarbeten skapas av hästnäringen. 46 miljarder kronor är hästnäringens bidrag till den samhällsekonomiska

Unghästchampionat, en led i utbildningen eller det enda målet?

Unghästchampionat, en led i utbildningen eller det enda målet? Petra Aittola Unghästchampionat, en led i utbildningen eller det enda målet? Inledning I Sverige finns det årligen två olika stora championat för de unga hästarna. Den ena har blivit kallad som utomhuschampionat

PROPOSITIONER JULI 2014

PROPOSITIONER JULI 2014 PROPOSITIONER JULI 2014 JUNI STARTANMÄLNINGAR 23 måndag 24 tisdag 25 onsdag 26 torsdag 27 fredag 28 lördag 29 söndag 30 måndag JULI 1 tisdag 2 onsdag 3 torsdag 4 fredag 5 lördag 6 söndag 7 måndag 8 tisdag

Tidningen för alla travintresserade Nr 1 2011. Årsstämman sid 17. Andelsägande sid 26 Auktionsåret sid 32

Tidningen för alla travintresserade Nr 1 2011. Årsstämman sid 17. Andelsägande sid 26 Auktionsåret sid 32 Tidningen för alla travintresserade Nr 1 2011 Årsstämman sid 17 Andelsägande sid 26 Auktionsåret sid 32 EN UPPFÖDARES ÅTERKOMST Baergart.se Foto Ulla Bärg Per Grundström, Team Nellevad I början av sin

Biomedicinarnas Riks Organisation BRO

Biomedicinarnas Riks Organisation BRO Sida 1 av 5 Biomedicinarnas Riks Organisation BRO PROTOKOLL Typ av sammanträde Sammanträdesdatum BRO s årsmöte 2008-11-22 Sekreterare Justeringsperson Mia Ländin Rebecca Andersson Närvarande Linköping:

HÄSTENS FORM. När vi talar om hästens form menar vi den del av utbildningen där hästen ska lära sig att arbeta på mest ändamålsenliga sätt.

HÄSTENS FORM. När vi talar om hästens form menar vi den del av utbildningen där hästen ska lära sig att arbeta på mest ändamålsenliga sätt. HÄSTENS FORM När vi talar om hästens form menar vi den del av utbildningen där hästen ska lära sig att arbeta på mest ändamålsenliga sätt. Med ändamålsenlig form menas den form där just den här hästen

Nyhetsbrev KÅRF SENASTE NYTT FRÅN STYRELSEN. Övrig info

Nyhetsbrev KÅRF SENASTE NYTT FRÅN STYRELSEN. Övrig info Ditt fö retag Nyhetsbrev KÅRF SENASTE NYTT FRÅN STYRELSEN TITTA IN I STYRELSEARBETET Vi har styrelsemöte i slutet av varje månad och vill gärna ha synpunkter och idéer från er alla som vi kan ta med i

Föl på väg. Gäller från 2013-01-01

Föl på väg. Gäller från 2013-01-01 Föl på väg Gäller från 2013-01-01 1 Försäkringar för avel och uppfödning I samarbete med ASVH, Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Hästen, har Agria tagit fram försäkringar som är särskilt anpassade

! " # $ $% /)0 / ! "# $%&$ ' # ( " (# '

!  # $ $% /)0 / ! # $%&$ ' # (  (# ' ! " # $ $% &# + # - #!#! "# $%&$ '"& #" ' # ( " (# ' '()* ',( + (& $.) /)0 / 12344244 ') * "++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++, *- ) '+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++,,* ')++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.,*/

Avel och införsel. Stambokens indelning. Importbestämmelser för varmblodig travhäst. Allmänt. Tvångsstartsummor

Avel och införsel. Stambokens indelning. Importbestämmelser för varmblodig travhäst. Allmänt. Tvångsstartsummor Avel och införsel Stambokens indelning Hästar som är registrerade i avdelning I i stambok hos STC har fri starträtt i Sverige samt rätt att delta i premielopp och erhålla uppfödarpremie. Hästar som är

Hästar och uppfödare i Sverige! En sammanställning av nyckeltal för svensk hästuppfödning för åren 2007 2011

Hästar och uppfödare i Sverige! En sammanställning av nyckeltal för svensk hästuppfödning för åren 2007 2011 Hästar och uppfödare i Sverige! En sammanställning av nyckeltal för svensk hästuppfödning för åren 27 211 Förord Sverige är på flera sätt ett av Europas ledande hästländer. Efter Island är vi det mest

Alla har en dröm Många har en vision Vissa har mål Den som lyckas har en plan. Jag Hästföretagare

Alla har en dröm Många har en vision Vissa har mål Den som lyckas har en plan. Jag Hästföretagare Alla har en dröm Många har en vision Vissa har mål Den som lyckas har en plan Jag Hästföretagare Har du en plan? Vill du få struktur på din vardag, ditt arbete och ditt företagande, har du svårt att skilja

Tidningen för alla travintresserade Nr 3 2010. Avelsvärdering sid 9. Ston sid 22. Äntligen dags för Elitauktionen! sid 34

Tidningen för alla travintresserade Nr 3 2010. Avelsvärdering sid 9. Ston sid 22. Äntligen dags för Elitauktionen! sid 34 Tidningen för alla travintresserade Nr 3 2010 Avelsvärdering sid 9 Äntligen dags för Elitauktionen! sid 34 Ston sid 22 Medlemsblad för Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen. Ingår i medlemsavgiften

Betfor en riktig klassiker!

Betfor en riktig klassiker! Frågor & Svar Betfor en riktig klassiker! Ju mer du vet om utfodring, desto större möjligheter har du att ta hand om din häst på ett bra sätt. Men det är inte alldeles enkelt, för det finns mycket att

För aktiva hårt arbetande hundar PRO SPORT DOG

För aktiva hårt arbetande hundar PRO SPORT DOG För aktiva hårt arbetande hundar PRO SPORT DOG Energipasta SPORT X Vätskebalans Aptus PROSPORT DOG Produktbeskrivning Aptus Pro Sport är en koncentrerad energipasta anpassad för tillfällen när hunden arbetar

Häst. ridhus och stall

Häst. ridhus och stall Häst ridhus och stall Bäste hästägare Med den här broschyren vill vi visa dig en del av det vi hittills byggt till svenska hästägare. Vi hoppas att det kan inspirera dig till att tillsammans med oss utforma

Särskiljande från de stora byggvaruhusen Mer image än sälj Kunskap: färgsättning, inredning, moodboards Inspirerande texter Unika kompetenser Service

Särskiljande från de stora byggvaruhusen Mer image än sälj Kunskap: färgsättning, inredning, moodboards Inspirerande texter Unika kompetenser Service Nytt annonskoncept 2012 ANNONSERNA TIDIGARE... Särskiljande från de stora byggvaruhusen Mer image än sälj Kunskap: färgsättning, inredning, moodboards Inspirerande texter Unika kompetenser Service Stor

Tidningen för alla travintresserade Nr 5 2010. Breeders Crown sid 24 Betäckningssäsongen sid 34

Tidningen för alla travintresserade Nr 5 2010. Breeders Crown sid 24 Betäckningssäsongen sid 34 Tidningen för alla travintresserade Nr 5 2010 Breeders Crown sid 24 Betäckningssäsongen sid 34 Rätt försäkrad Tryggt hästägande med Agria Med Veterinärvårdsförsäkringen A2 ökar du enkelt tryggheten för

Nu är det dags för femkamp igen!!!

Nu är det dags för femkamp igen!!! Motorblocket Våren 2007 Nu är det dags för femkamp igen!!! Vi har beslutat att arrangera en femkamp i år också. Eftersom vi har begränsat med plats på vissa grenar så är antalet aktiva deltagare begränsat

AXEVALLA BODEN BOLLNÄS NORDISKT MÄSTERSKAP 2015 - BJERKE. Söndag 14 juni (Bj) Lördag 13 juni (Bj) Lördag 13 juni (BO) Söndag 7 juni

AXEVALLA BODEN BOLLNÄS NORDISKT MÄSTERSKAP 2015 - BJERKE. Söndag 14 juni (Bj) Lördag 13 juni (Bj) Lördag 13 juni (BO) Söndag 7 juni Lördag 13 juni (Bj) Startanmälan: Svensktränade ponny anmäls till rikard.sjoberg@travsport.se senast måndag 18 maj kl. 9.00. P R O P O S I T I O N E R P O N N Y T R A V NORDISKT MÄSTERSKAP 2015 - BJERKE

Värmland-Dals distrikt 1 (5)

Värmland-Dals distrikt 1 (5) Värmland-Dals distrikt 1 (5) Minnesanteckningar från distriktets agility vårmöte, Forshaga 7/4-09. Närvarande: Distriktets agilitysektor Arvika BK Bengtsfors BK Eds BK Forshaga BK Filipstad BK Grums BK

Vårkänslor. Aktuellt. //Sandra

Vårkänslor. Aktuellt. //Sandra Vårkänslor Nu har väl ändå sista snön rasat ut, eller? Nu vill i alla fall jag och kaninerna ha vår, sol och värme! Våren bjuder på en mängd aktiviteter i klubben, några av dem kan du se mer av längre

MeanTime. Redo för London? 21000 mediarepresentanter vars alster beräknas nå 4 miljarder människor

MeanTime. Redo för London? 21000 mediarepresentanter vars alster beräknas nå 4 miljarder människor MeanTime Det är givetvis jättetråkigt för Malin som var laddad till hundra procent inför sitt fjärde OS Sylve Söderstrand, förbundskapten #1: 2012 22 juli 2012 Redo för London? 21000 mediarepresentanter

Styrelsen Frösåker GK, Christer Ral, Matz, Håkan, Krogen WWW.FGCC.SE. Sida 1 av 6

Styrelsen Frösåker GK, Christer Ral, Matz, Håkan, Krogen WWW.FGCC.SE. Sida 1 av 6 Nyhetsbrev #2 2015 Sida 1 av 6 Hej Vänner, Säsongen är i full gång även om värmen ännu uteblivit. Verksamheten är också i full gång och ni har väl inte missat alla träningar, tävlingar och andra roliga

Erbjudande att investera i en travhäst från Broline

Erbjudande att investera i en travhäst från Broline Erbjudande att investera i en travhäst från Broline Erbjudande att investera i en travhäst från Broline...1 Att bli travhästägare...2 Privat eller i konsortier... 3 Motiv att köpa travhäst...4 Från föl

Lever du ditt liv fullt ut eller väntar du på att livet ska börja?

Lever du ditt liv fullt ut eller väntar du på att livet ska börja? Lever du ditt liv fullt ut eller väntar du på att livet ska börja? Vi lever i en värld där mycket handlar om ägande och prestationer. Definitionen på att ha lyckats i sitt liv är att haft och gjort mycket,

Sofia Bengtsson Mitt namn år Sofia Bengtsson, jag är 18år gammal. Jag går sista året på Plönningegymnasiet, med inriktning NIU.

Sofia Bengtsson Mitt namn år Sofia Bengtsson, jag är 18år gammal. Jag går sista året på Plönningegymnasiet, med inriktning NIU. Sofia Bengtsson Mitt namn år Sofia Bengtsson, jag är 18år gammal. Jag går sista året på Plönningegymnasiet, med inriktning NIU. Där bor jag tillsammans med min häst Pilot. När vi inte går i skolan bor

Projekt Hästägaren Slutrapport

Projekt Hästägaren Slutrapport Projekt Hästägaren Slutrapport Svenska Travsportens Centralförbund Sidan 2 av 20 Innehållsförteckning Projekt Hästägaren Bakgrund...3 Syfte och mål...3 Resultat...3 Webbplats: hastagaren.se...3 Köpa travhäst...4

T3 Airframe. det perfekta displaysystemet SPARA ARBETE TRANSPORT TID & PENGAR

T3 Airframe. det perfekta displaysystemet SPARA ARBETE TRANSPORT TID & PENGAR T3 Airframe det perfekta displaysystemet SPARA ARBETE TRANSPORT TID & PENGAR T3 Airframe - ger oslagbar flexibilitet och stabilitet med ett fåtal skickligt utformade komponenter. Med vårt nya, unika och

Tidningen för alla travintresserade Nr 4 2011. Mot nya horisonter sid 8. Utfodring. Från avvänjning till start sid 12

Tidningen för alla travintresserade Nr 4 2011. Mot nya horisonter sid 8. Utfodring. Från avvänjning till start sid 12 Tidningen för alla travintresserade Nr 4 2011 Mot nya horisonter sid 8 Utfodring Från avvänjning till start sid 12 DU OCH TRAVELITEN ÄR VÄLKOMNA TILL KRITERIEHELG 30/9-2/10 BOKA BORD redan idag! FREDAG

Närvarande: Lars-Åke Brincner, Gert Karlsson, Peter Olsson, Matthias Gneupel, Lisbeth Nygaard Karlsson.

Närvarande: Lars-Åke Brincner, Gert Karlsson, Peter Olsson, Matthias Gneupel, Lisbeth Nygaard Karlsson. Protokoll styrelsemöte 25/11 2012 Hotell Amigo Emmaboda Närvarande: Lars-Åke Brincner, Gert Karlsson, Peter Olsson, Matthias Gneupel, Lisbeth Nygaard Karlsson. Anmält förhinder Janne Larsson, Magnus Stenberg,

SLU:s ämnesområden. djur ekonomi bioteknik livsmedel teknik miljö lantbruk skog. natur stad u-land trädgård landskap landsbygd hälsa

SLU:s ämnesområden. djur ekonomi bioteknik livsmedel teknik miljö lantbruk skog. natur stad u-land trädgård landskap landsbygd hälsa SLU SLU:s ämnesområden djur ekonomi bioteknik livsmedel teknik miljö lantbruk skog natur stad u-land trädgård landskap landsbygd hälsa Studieorter Jägmästare Studieort - Umeå Campus nära stan Trevliga

Hills Golf & Sports Club Säsong 2015. Golfkurser för dig som är senior. Kursupplägg

Hills Golf & Sports Club Säsong 2015. Golfkurser för dig som är senior. Kursupplägg Hills Golf & Sports Club Säsong 2015 Golfkurser för dig som är senior Hills kan under säsong 2015 erbjuda ett brett urval av kurser, både för dig som är sugen på att förbättra svingen, eller kanske lära

KOLGJINI MIXED SALES. www.travogalopp.nu. 2009 Sales Dates. Branschregister TRAVKOMPANIET. Måndag 27 juli på Jägersro (dagen innan Hugo Åbergs)

KOLGJINI MIXED SALES. www.travogalopp.nu. 2009 Sales Dates. Branschregister TRAVKOMPANIET. Måndag 27 juli på Jägersro (dagen innan Hugo Åbergs) Branschregister Auktioner Andelshästar TRAVKOMPANIET - ett travstall med klass! Travkompaniet är ett av Sveriges framgångsrikaste travstall. Vårt stall innehåller alltid hästar av högsta kvalité, vilka

Kör längre spara. Alla verkstäderna vi har

Kör längre spara. Alla verkstäderna vi har BILEKONOMI AV MIKAEL STJERNA/TEKNIKENS VÄRLD Kör längre spara Samma service, samma bil. Men du sparar över 2 000 kr på att välja rätt verkstad. Privata Affärer har jämfört priserna på Volvooch Saab-verkstäder.

Silly Season i 1300RallyCup

Silly Season i 1300RallyCup Silly Season i 1300RallyCup Säsongen börjar närma sig med stormsteg, många har kämpat med renoveringar och uppgraderingar hela hösten/vintern. Nu får man lite extra tid på sig att putsa till det sista

PRAKTISKA TIPS FÖR FÖRETAGARE

PRAKTISKA TIPS FÖR FÖRETAGARE PRAKTISKA TIPS FÖR FÖRETAGARE 2015 www.horsesmadeinsweden.se Horses made in Sweden är en gemensam kraftsamling för att sätta den svenskfödda hästen i centrum. Vi är många som är glada och stolta över våra

JULENS AKTIVITETER 2014

JULENS AKTIVITETER 2014 JULENS AKTIVITETER 2014 BLANDAT PONNY HÄST PRIVATLEKTION Välkommen till stallet VARJE DAG!! On 24 Juliga dagar i stallet! To 25 Fr 26 Lö 27 2 5 2 5 Barnkurs de små Julkurs för de små!! Ridning och pyssel

Ingemar Persson belönades 2015 med Sleipners Guldnål. Totalt har Sleipner delat ut 29 guldnålar genom åren. Betäck ditt sto!

Ingemar Persson belönades 2015 med Sleipners Guldnål. Totalt har Sleipner delat ut 29 guldnålar genom åren. Betäck ditt sto! Järvsö Björn & Ingemar, maj 2015. Ingemar Persson belönades 2015 med Sleipners Guldnål. Totalt har Sleipner delat ut 29 guldnålar genom åren. Betäck ditt sto! Bäste stoägare Detta brev ska ses som en inspiration

Nyhetsbrev. från Naturbruksgymnasiet Nuntorp Nr 1, 2009. Mot ljusare tider!

Nyhetsbrev. från Naturbruksgymnasiet Nuntorp Nr 1, 2009. Mot ljusare tider! Mot ljusare tider! Här på Nuntorp märks våren och ljusare tider på många sätt. Bland vårtecknen märks traktorer och maskiner som görs i ordning för vårbruket, stängsel för hästar och kor som ses över och

FALSTERBO HORSE SHOW 4-12 juli 2015 2015-02-05 14:47

FALSTERBO HORSE SHOW 4-12 juli 2015 2015-02-05 14:47 FALSTERBO HORSE SHOW 4-12 juli 2015 2015-02-05 14:47 Folksam Scandinavian Open Särskilda bestämmelser Hoppning Deltagare Öppet för 5- och 6-åriga hästar såväl svenskfödda som importerade. Dessutom kommer

Svenska Squaredansförbundet

Svenska Squaredansförbundet Protokoll 2014:1 fört vid styrelsemöte 20140126 (webbmöte) Närvarande: Tommy Hansson, ordförande Gunnar Bodmar Henrik Kjellgren, vice ordförande Maria Keinänen Iris Åkerberg, sekreterare Göran Wetterqvist

PENDLINGSBARA SVERIGE 2015

PENDLINGSBARA SVERIGE 2015 PENDLINGSBARA SVERIGE 2015 PENDLINGSBARA SVERIGE LIKA STORT SOM HELA DANMARK För andra året i rad kartlägger vi på Samtrafiken hur pendlingsbara svenska städer är. I år har vi tittat närmare på Sveriges

Näringsliv och arbetsmarknad

Näringsliv och arbetsmarknad Näringsliv och arbetsmarknad 30 31 Näringsliv och arbetsmarknad Det utbredda intresset för hästar i Sverige medför en stor efterfrågan på varor och tjänster knutna till svensk hästnäring. En hästägare

Skapa bättre prestationer

Skapa bättre prestationer Skapa bättre prestationer Undvik fodring med krubbfoder mindre än 5 timmar före start. Ska du rida först på dagen, så hoppa över morgonfodring. 1-2 kg hö innan 2 timmar före start hjälper till att hålla

BRANSCHREGISTER TRAVKOMPANIET. Andelshästar. Easy KB Box 305 751 05 UPPSALA Tel 018-12 40 04, Fax 018-12 60 04 easykb@trav.cc www.easykb.

BRANSCHREGISTER TRAVKOMPANIET. Andelshästar. Easy KB Box 305 751 05 UPPSALA Tel 018-12 40 04, Fax 018-12 60 04 easykb@trav.cc www.easykb. BRANSCHREGISTER Andelshästar Vi administrerar idag 180 hästar, varav 100 i startbar ålder. Vi hälsar alla välkomna att uppleva glädjen att äga häst tillsammans. De 15 vinstrikaste Easy KB hästarna under

Franska bilder. Grosbois

Franska bilder. Grosbois Franska bilder Innehållet i mina artiklar har företrädesvis hämtats från händelser som står att finna 20 till 50 år bakåt i tiden. Emellertid kan tilldragelser som etsar sig fast i minnet ligga betydligt

MARS 2015. Företagsamheten 2015. Anders Mats, Montrab AB. Vinnare av tävlingen Dalarnas mest företagsamma människa 2014.

MARS 2015. Företagsamheten 2015. Anders Mats, Montrab AB. Vinnare av tävlingen Dalarnas mest företagsamma människa 2014. MARS 2015 Företagsamheten 2015 Anders Mats, Montrab AB. Vinnare av tävlingen s mest företagsamma människa 2014. s län Innehåll 1. Inledning...2 Så genomförs undersökningen... 2 Vem är företagsam?... 2

PRISSTUDIE AV ETT TYPISKT KONTORSHUS ÅR 2013

PRISSTUDIE AV ETT TYPISKT KONTORSHUS ÅR 2013 PRISSTUDIE AV ETT TYPISKT KONTORSHUS ÅR 2013 EN RESULTATSAMMANFATTNING FÖRORD Detta är en sammanfattning av rapporten Prisstudie av ett typhus för kontor år 2013. Den fullständiga rapporten är framtagen

Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI

Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI Lördagar vecka 9, 10 och 11 kommer SBHF och Svenska Bowlingförbundet att ha ett samarbete med ICA Maxi-butiker runtom i Sverige. Samarbetet är ett unikt tillfälle

Kolik. Distriktsveterinärerna tipsar

Kolik. Distriktsveterinärerna tipsar Kolik Distriktsveterinärerna tipsar 2 Vad är kolik? Kolik betyder ont i magen. Hästen kan få ont i magen av många olika anledningar, allt från helt ofarligt till livshotande. Nonchalera aldrig tecken på

EASY KB. Branschregister TRAVKOMPANIET. - ett travstall med klass! Andelshästar

EASY KB. Branschregister TRAVKOMPANIET. - ett travstall med klass! Andelshästar Branschregister Andelshästar TRAVKOMPANIET - ett travstall med klass! Travkompaniet är ett av Sveriges framgångsrikaste travstall. Vårt stall innehåller alltid hästar av högsta kvalité, vilka firar stora

Plansilor för upp till 25 tons packningsmaskin

Plansilor för upp till 25 tons packningsmaskin Plansilor för upp till 25 tons packningsmaskin 4 meter hög plansilo Utbyggnadsbar Plansilon har en invändig höjd på 4,0 meter och är dimensionerad för en packningsmaskin upp till 25 ton. Fredrik och Rickard

3-årstest 12 april 2013 Kungsgården i Flyinge. Arrangör: Flyinge Hästsportklubb & Varmblodsklubben Malmöhus

3-årstest 12 april 2013 Kungsgården i Flyinge. Arrangör: Flyinge Hästsportklubb & Varmblodsklubben Malmöhus 3-årstest 12 april 2013 Kungsgården i Flyinge Arrangör: Flyinge Hästsportklubb & Varmblodsklubben Malmöhus Välkommen till årets 1:a treårstest 12 april 2013 på Kungsgården i Flyinge Ändringar/avanmälan

Extra offentlig kontroll enligt 24 djurskyddslagen föranledd av anmälan

Extra offentlig kontroll enligt 24 djurskyddslagen föranledd av anmälan KONTROLLRAPPORT 1 (5) Datum FÖRVALTNINGSENHETEN Veterinär och Djurskydd Therese Elverstedt Telefon 021-19 51 84 Therese.elverstedt@lansstyrelsen.se Ridskolan Strömsholm AB Att: Jonas Johnsson Herrskogsvägen

En lång och framgångsrik säsong börjar lida mot sitt slut..

En lång och framgångsrik säsong börjar lida mot sitt slut.. Sida 1 av 6 En lång och framgångsrik säsong börjar lida mot sitt slut.. Efter att ha öppnat tidigt, samt genomlidigt den kallaste maj månad i mannaminne, fick säsongen äntligen fart i augusti och vi hade

TALANG TILL TOPP TIPs från coachen TANkAr från dig 1

TALANG TILL TOPP TIPs från coachen TANkAr från dig 1 TALANG TILL TOPP Tips från coachen tankar från dig 1 Innehåll Förord 3 Du är en del av svensk ridsport 4 En idrott med hästen i centrum 6 Tillsammans 8 Vad är talang? 10 Vad motiverar dig? 12 Sätta mål!

NORTH EUROPEAN SAILING LEAGUE H T T P : / / W W W. N E S L. S E

NORTH EUROPEAN SAILING LEAGUE H T T P : / / W W W. N E S L. S E 2012 H T T P : / / W W W. N E S L. S E GRAND PRIZE HELT NY RANGE ROVER EVOQUE PRESTATION OCH TUR I KOMBINATION VINNER. ALLA KAN VINNA! VINSTEN AVSER 1 ÅRS FRITT ANVÄNDANDE AV BILEN NESL KONCEPTET Seglingsvärlden

Det är skillnad på får och får

Det är skillnad på får och får Det är skillnad på får och får Vad för får ska man skaffa sig att träna på? Frågan kommer ofta till oss som håller kurser eller är aktiva i klubbarna. Helt grundläggande och nödvändigt är att de får vi

lll#vyazc#cj CHE>G6I>DC IG:C9:G FÖRELÄSNINGAR 2009

lll#vyazc#cj <yg6c 69AwC \dgvc5vyazc#cj >CHE>G6I>DC IG:C9:G FÖRELÄSNINGAR 2009 FÖRELÄSNINGAR 2009 Jag älskar citat, det vet alla som varit på en föreläsning med mig, eller om man läst mina böcker. En av de personer som alltid gett mig något att fundera på är den franske aforismförfattaren

Program för Studiefrämjandet i Sundsvall

Program för Studiefrämjandet i Sundsvall Program för Studiefrämjandet i Sundsvall Obligatorisk anmälan till Ammi Gyllenquist 060-785 59 11 eller ammi.gyllenquist@studieframjandet.se 27 september Bonde i butik Naturskyddsföreningen visar, tipsar

Försäkring för hästen 1 oktober 2005

Försäkring för hästen 1 oktober 2005 Försäkring för hästen 1 oktober 2005 Är din häst rätt försäkrad? Det är inte ovanligt att många hästar är för mycket eller för lite försäkrade. Folksams filosofi är inte att sälja försäkringar till varje

Fiskenytt Sommaren 2010 Nyhetsbrev från SMAB Sälj & Marknadsutveckling AB

Fiskenytt Sommaren 2010 Nyhetsbrev från SMAB Sälj & Marknadsutveckling AB www.smab.se Fiskenytt Sommaren 2010 Nyhetsbrev från SMAB Sälj & Marknadsutveckling AB Innehåll: Tankar från bryggan Efterfrågan på Säljutbildningar ökar Läkemedelsföretag använder Profilkursen Säljarna

E N V Ä R L D S N Y H E T!

E N V Ä R L D S N Y H E T! EN VÄRLDSNYHET! Vinnare tar inga chanser Steget mellan människa och häst kan tyckas stor. Men samma typ av förslitnings- och belastningsskador som drabbar människor, drabbar också hästar. Det har varit

Följ med på en 30-årig jubileumsresa i ord och bild!

Följ med på en 30-årig jubileumsresa i ord och bild! jubileum Följ med på en 30-årig jubileumsresa i ord och bild! Bröderna Perssons Specialsnickeri i Bromölla är ett av Sveriges ledande specialsnickerier. Efter 30 års verksamhet är vi idag 23 medarbetare

Fördjupningsarbete Steg 3. Kissing Spines

Fördjupningsarbete Steg 3. Kissing Spines Fördjupningsarbete Steg 3 HT 2010 Kissing Spines Av: Jessica Ohlson Inledning Jag har valt att skriva mitt fördjupningsarbete om kissing spines. Min huvudsakliga fråga är om den hästskötsel som normalt

ELEKTRIKERFÖRETAGETS AFFÄRSIDÉ ÄR NÄMLIGEN

ELEKTRIKERFÖRETAGETS AFFÄRSIDÉ ÄR NÄMLIGEN PLATS 03 TILLVÄXTPROCENT 98,94 % ApQ El följer en blå tråd Det var inte ApQ El som uppfann hjulet, men det är nästan så att man kan tro det. VD Anders Qvarfort HUVUDKONTOR Malmö STARTÅR 1997 TILLVÄXT 6

INFORMATIONSBLAD! LERK. Lilla Edets Ridklubb är en klubb som håller till i Göta strax utanför

INFORMATIONSBLAD! LERK. Lilla Edets Ridklubb är en klubb som håller till i Göta strax utanför LERK Lilla Edets Ridklubb är en klubb som håller till i Göta strax utanför Lilla Edet. Vi har funnits sedan 1981 och har ridskoleverksamhet samt anordnar tävlingar från klubb nivå upp till nationell nivå.

V75 med Giant Superman på Bollnäs. Läget just nu: + 6,5 % Vecka 40

V75 med Giant Superman på Bollnäs. Läget just nu: + 6,5 % Vecka 40 Vecka 40 V75 med Giant Superman på Bollnäs Bollnäs tar över V75-stafetten med en högklassig omgång på lördag. Höstens häst Giant Superman är just nu tvåa bakom Camilla Highness som den vinstrikaste svenskfödda

Kalmar GK, Junior Kick Off 2015

Kalmar GK, Junior Kick Off 2015 Kalmar GK, Junior Kick Off 2015 Alla hälsades välkomna utanför klubbhuset. Pierre delade in samtliga juniorer i respektive träningsgrupp. Jacob och Jacob tog hand om Golfkul Spel och lek Eva och Håkan

Välkommen till Sverige! Din väg till jobbet

Välkommen till Sverige! Din väg till jobbet Välkommen till Sverige! Din väg till jobbet VI hjälper dig hitta din väg till jobbet Eductus hjälper personer att få jobb och företag att hitta medarbetare. Om du saknar utbildning så hjälper vi dig med

Agria Häst. Gäller från 2013-01-01

Agria Häst. Gäller från 2013-01-01 Agria Häst Gäller från 2013-01-01 1 Agria hästförsäkringar passar alla Agria Djurförsäkring har försäkringar för alla hästar och för alla hästägare. Försäkringarna är utformade så att du själv kan plocka

Från fotbollsplan till affärsplan

Från fotbollsplan till affärsplan Från fotbollsplan till affärsplan Berättelsen om Newbody PRODUKTION Newbody AB, Göteborg 2011 Telefon 031-709 56 50 TEXT Dahn Renholm ILLUSTRATIONER och GRAFISK FORM Ulf Swerin Tryckt på miljövänligt papper

Positiv Ridning Systemet Hur fort kan vi gå fram? Av Henrik Johansen

Positiv Ridning Systemet Hur fort kan vi gå fram? Av Henrik Johansen Positiv Ridning Systemet Hur fort kan vi gå fram? Av Henrik Johansen Att utbilda en häst är som en lång spännande resa, med inslag av lärorika upplevelser. För att komma från en punkt till en annan måste

Klara, färdiga, träna!

Klara, färdiga, träna! TISDAG 12 OKTOBER 2004 Klara, färdiga, träna! 1,2,3 så kommer du i gång med att motionera Vill du börja träna, men har svårt att komma i gång? Kropp & Hälsa hjälper dig att hitta motivationen. Vi behöver

Projektrapport: December 2008

Projektrapport: December 2008 Proffsigare Proffs Projektrapport: December 2008 Projektledare: Mats Norberg, LRF Konsult Box 74 871 22 HÄRNÖSAND mats.norberg@konsult.lrf.se 0611-289 33 Projektägare: LRF Konsult AB Referensperson: Jan

MARS 2015. Företagsamheten 2015. Teo Härén, Interesting.org. Vinnare av tävlingen Uppsala läns mest företagsamma människa 2014.

MARS 2015. Företagsamheten 2015. Teo Härén, Interesting.org. Vinnare av tävlingen Uppsala läns mest företagsamma människa 2014. MARS 2015 Företagsamheten 2015 Teo Härén, Interesting.org. Vinnare av tävlingen läns mest företagsamma människa 2014. län Innehåll 1. Inledning...2 Så genomförs undersökningen... 2 Vem är företagsam?...

Förstudierapport för lösdriftuppfödning av fölston och unga hästar

Förstudierapport för lösdriftuppfödning av fölston och unga hästar Förstudierapport för lösdriftuppfödning av fölston och unga hästar Agneta Wennerberg 2011-05-13 1 Innehåll Bakgrund... 3 Syfte och mål... 4 Visningsanläggningen... 4 Hästgrupperna... 6 Nulägesanalys...

Verksamhetsutvecklingen-

Verksamhetsutvecklingen- Verksamhetsutvecklingen- lönsam och långsiktig hästverksamhet Vill du utveckla din verksamhet långsiktigt och hållbart? Få en ökad lönsamhet och inspireras i ditt ledarskap? Under våren 2014 startar en

Välkommen till. Visbytravet. visbytravet.se

Välkommen till. Visbytravet. visbytravet.se Välkommen till Visbytravet 2015 visbytravet.se En ny spännande säsong på Visbytravet Vi vill med denna skrift hälsa såväl publik som aktiva inom travsporten hjärtligt välkomna till Visbytravet säsongen

Bli hållbarhetscoach på riktigt

Bli hållbarhetscoach på riktigt Bli hållbarhetscoach på riktigt Nu kan Du som student bli hållbarhetscoach för ditt egna hotell! Vi söker 60 coacher som under ett drygt år vill vara med och förbättra hållbarhetsarbetet på Nordic Choice

SIF-avel Allmöte i Östanskär Sundsvall lördagen den 6 april 2013

SIF-avel Allmöte i Östanskär Sundsvall lördagen den 6 april 2013 SIF-avel Allmöte i Östanskär Sundsvall lördagen den 6 april 2013 SIF-avel Allmöte i Östanskär Sundsvall lördagen den 6 april 2013 Tre punkter på agendan: 1. Vad fokuserar SIF-avel på just nu? 2. Varför

INFORMATIONSMEMORANDUM Tingsryd 1609 AB (publ)

INFORMATIONSMEMORANDUM Tingsryd 1609 AB (publ) Sidan 1 INFORMATIONSMEMORANDUM Tingsryd 1609 AB (publ) Nyemission under tiden 26 april 25 maj 2011, efter principen först till kvarn gäller. Utgivit i april 2011, 4 sidor+ bilaga. Sidan 2 DU blir ägare

Norrlands ExpoTM Business to businessmässa

Norrlands ExpoTM Business to businessmässa Strategiexperten och managementkonsulten Johan Mathson, Sundbyberg, gör endast ett fåtal föreläsningar per år. De flesta gör han utomlands, men nu är det klart att han kommer till business to businessmässan