Tidningen för alla travintresserade Nr Oro i uppfödarleden. sid 8. Häng med till Normandie sid 15. Kriterieauktionen sid 34

Download "Tidningen för alla travintresserade Nr 5 2011. Oro i uppfödarleden. sid 8. Häng med till Normandie sid 15. Kriterieauktionen sid 34"

1 Tidningen för alla travintresserade Nr Oro i uppfödarleden sid 8 Häng med till Normandie sid 15 Kriterieauktionen sid 34

2 Balsamliniment Noll timmar karens* Kylspray Kyllera Alla goda ting är fler. Detta är tre exempel från Dr. Schaettes populära sortiment. Men det finns många fler. Ända sedan början av 1900-talet har Dr. Schaettes produkter tagits fram för att stödja hästens behov och hälsa. Vi har idag ett brett och välbeprövat sortiment inom fodertillägg, hovvård och sårvård. Alla Dr. Schaettes produkter är baserade på örter, växter och andra naturliga råämnen. Vi garanterar god kvalitet och ett ekologiskt helhetstänkande. * enligt Svenska Travsportens Centralförbund Läs mer på eller ring Du hittar Dr. Schaettes produkter hos: Ladugårdsinrede Varubussen Åby Axvalla Halmstad Jägersro Tel LL Trot Stallplan Solvalla Spånga Tel Jägesro Hästshop Jägersro travbana Malmö Tel Kalmarstravshop Medeliusvägen Nybro Tel Bergsåkers Hästsport Butik Travbanan Travbanevägen Sundsvall Tel

3 Innehåll Medlemsblad för Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Travhästen. Ingår i medlemsavgiften på 400 kr för ASVT:s medlemmar. ASVT Solvalla Travbana Stockholm Tel Fax Generalsekreterare och ansvarig utgivare för Travhästen: Anders Lindh, , Redaktör och stf ansvarig utgivare för Travhästen: Lotta Isacsson, , lotta@asvt.se Tidningsproduktion: LIME AB, Annonsförsäljning: Cathrine Lindqvist, cathrine.lindqvist@lime.nu Grafisk form och layout: Katarina Thulin Sundler katarina@lime.nu Tryck: Norra Skåne Offset Föreningen 4 Ledare 6 ASVT Just nu 8 Fortsatt oro i uppfödarleden Många besvikna efter auktionen, men nu kommer de första stimulansåtgärderna 11 Anders Järnerot ny avelschef i Norge 34 Trottex informerar Reportage 15 Häng med till Normandie Bengt Larsson tar oss med på en resa till Normandie, den franska travsportens mecka, och besöker såväl träningsanläggningar som uppfödare 21 Drömmen som blev sann Den gångna sommaren blev någonting alldeles extra för Lisa Wernby, uppfödare till Diamantstovinnaren Lizas Irja. Travhästen 5 11 Blandad läsning 10 Unghäststudien Hästarna har kvalat 12 Inga pengar till hästforskning 24 Helbröders resultat i aveln 28 Tränarna sköter sig exemplariskt Peter Forssberg om dopningsläget just nu 30 Osteochondros i bakknän Färsk studie visar på ärftlighet 32 Ny kunskapssajt för häst Statistik 40 Segerstatistik 42 3-åringsstatistik 45 4-åringsstatistik 46 Uppfödarstatistik Tidningen för alla travintresserade Nr Oro i uppfödarleden sid 8 Häng med till Normandie sid 15 Kriterieauktionen sid 34 Omslagsfoto: Lisa Wernby med ögonstenen Lizas Irja. Foto: Lotta Isacsson Travhästen gratulerar: Kadett C.D., vinnare av Europaderbyt i Schweiz. Kadett C.D. (Scarlet Knight Kiss Of Life e. Tenor de Baune) är uppfödd av Anders Satrell i Bro. Tränar gör Robert Bergh. Foto: Kanal 75 Utgivningsplan och mer information om Travhästen finns på Travhästen nr

4 Ledare Anders Lindh Generalsekreterare ASVT Budgetprocessen snart igång I en nyligen publicerad gästkrönika i Travronden beskriver vår förbundsordförande Hans Ljungkvist hur Svensk Travsport vill skapa nya pengar till sporten. Något som i ljuset av utfallet av årets Kriterieauktion och uppfödarnas alltmer prekära situation är absolut nödvändigt. Problemen i uppfödarleden är hela travsportens. Rimliga förutsättningar måste ges för att säkerställa fortsatt utveckling och framtidstro. Välbehövliga miljoner Hans Ljungkvist skriver också i sin krönika att totoskatten ska anpassas till internationellt konkurrenskraftiga nivåer. Resultatet, beslut om skattesänkningar fattas av Sveriges riksdag. Vid en eventuell sänkning ska då en viss del användas till arbetsmarknadsåtgärder och en annan del tillfalla sporten för ytterligare stimulans av hästägaråtgärder. Ett lovvärt initiativ som, om det går att genomföra (tidigast från 2013), sannolikt innebär en förstärkning med över 100 välbehövliga miljoner! Andelsägande i alla dess former - såsom exempelvis ASVT-delägda Easy KB:s där ofta kompisgäng går samman och köper en häst, eller Travkompaniets upplägg med stora grupper och ett engångsbelopp blir en allt vanligare inkörsport för ett större steg in i sporten. Kontrollerna fungerar I detta nummer av Travhästen möter du bland annat vår omslagstjej Lisa Wernby. En liten uppfödare som sällan haft mer än ett par hästar åt gången, men som under sommaren belönades rejält för sin envisa satsning: hennes Lizas Irja knep segern i såväl finalen i Diamantstoet som Queen L:s lopp. En riktig solskenshistoria! Vidare har vi intervjuat Peter Forssberg, Svensk Travsports överveterinär, om det trista ämnet dopning. Dock får vi se det glädjande att ett ytterst litet antal prov är positiva varje år. Eller som Peter Forssberg själv uttrycker det: det här visar att kontrollerna fungerar. Stor delaktighet för BAS Svensk Travsport har bjudit in sina medlemsorganisationer i det mycket viktiga arbetet med att hitta åtgärder och aktiviteter som ska öka efterfrågan på hästar och rekrytera hästägare. BAS-organisationerna samverkar i dag på ett mycket bra sätt och driver gemensamma frågor. En BAS-gemensam grundsyn och förslag på åtgärder presenteras i dagarna för Svensk Travsports styrelse. Därefter påbörjas en aktiv process, där Svensk Travsport tillsammans med sina intressenter ska jobba fram de förslag som ska ingå i den budget som ska presenteras i mitten av december. ASVT:s viktigaste fråga i detta arbete är en höjning av uppfödarpremierna i de tidiga åldersintervallen (2-4 år) upp till 20 procent. De åtgärder som ska sättas in ska ha en tydlig unghästprofil och ge såväl hästägare som uppfödare möjlighet till snabbare återbetalning. Andelsägande bra inkörsport Alla insatser för att stärka hästägandet är förstås välkomna. Ett projekt som ska bli spännande att följa är succékonceptet Rixallsvenskans stundande omvandling till Rikstravet. Den 7 november släpps andelarna hos samtliga ATG-ombud. Tar de slut lika snabbt som Rixallsvenskans? Det återstår att se. Utbildning och arbetsmarknad En sund djurhållning kräver inte bara omsorgsfulla djurägare, utan även kunskap. Det är därför trist att konstatera att hästforskningen nästa år förlorar nio miljoner kronor enligt regeringens budget för Även SLU, som utbildar såväl agronomer som veterinärer, drabbas hårt. Omfördelade anslag till högskoleutbildningar är anledningen. Intet ont sagt om att mer pengar går till exempelvis civilingenjörs- och läkarutbildningar. Men vi får inte glömma bort att hästnäringen sysselsätter närmare personer per år. Däribland exempelvis unga människor som kan ha det kämpigt att få ordentligt fäste på arbetsmarknaden. Avslutningsvis vill jag ta tillfället i akt att gratulera alla, ingen nämnd och ingen glömd, i kretsen runt Kriterievinnaren Pato, Oaks-vinnaren Vincennes och Europaderbyvinnaren Kadett C.D. Snart kan vi dessutom se fram emot en härlig Breeders Crown-helg i Eskilstuna! Solvalla, oktober 2011 Anders Lindh 4 Travhästen nr

5 PRESTAT IONS H Ö J A N D E F Ö REB YGGANDE LÄK A N D E LJU S BEHANDLI N G Lysande, kylande, värmande... PharmaLight.se erbjuder bara de bästa produkterna utvalda med omsorg, erfarenhet, höga kvalitetskrav, god service och dokumenterade resultat/case. Med hjälp av dessa når hästen lättare upp till sin fulla kapacitet och får en hög lägsta nivå. Vi arbetar varje vecka med friskvård tillsammans med ledande ryttare och söker hela tiden nya vägar till rätt kostnad! Photizo förmodlingen EU:s idag LEDande ljusbehandlings instrument! Specialanpassade program på Photizo 641 Veterinär för Equine. Den enda LED Ljusbehandling med dokumenterade Animal Case studier gjorda av veterinärer. I Animalenheten ingår väska, 150 mw smal prob, batteridrift med laddare i enheten och elanslutning. Tillbehör är större prober 600mW eller 1200mW prob, midjeväska, batteri för drift av två prober samtidigt, glas stav för behandling näsa och munhåla, gummihätta för ögonbehandling. Kraftfull, snabb behandling, enastående resultat och ett OSLAGBART PRIS 0-21 Day Wound (Akuta sår) 21+ Day Wound (Kroniska sår) Seroma Hematoma (Ödem svullnad) Tissue Trauma (Muskler, mjukdelar) Abcess (Böld) Osteo (Leder) Warp10 är framtagen av NASA och QDI i USA på uppdrag av amerikanska militären vilka har WARP 10 som en del i sin utrustning. WARP 10 storsäljaren i Sverige! WARP 10 LED Ljusbehandling medicinskt tekniskt instrument, FDA godkänd och CE märkt, har ett nästan ofattbart stort användningsområde; starta snabbläkning av muskelvärk, inflammationer, sår, mot akne, stimulerar igång kroppens cirkulation, smärtlindrar muskelinflammationer, både human-/ animalsektorn, sportskador, smärtstillande mot slagskador/trauma, hjälper att snabbt minska svullnader, dränerar från slaggprodukter, sårläkning, osv. Muskel-, sen- och ledskydd. I CeraTex värmereflekterande keramiska tyg/ material har ca 30 olika mineralhydroxider smälts in vid 1600 C. Mineralerna kan inte brytas loss, avdunsta eller tvättas bort. CeraTex har medvetet valt en mer kostsam och omfattande tillverkningsmetod för att nå mycket hög kvalitet. Produkterna är därför oerhört tåliga och har lång livstid. Alla produkter till människa är CE märkta och samma material används till djurprodukterna. Förmodligen världens bästa vattenträning! Omfattande filtreringssystem med riktigt rent vatten utan klor, kan utökas med extra vattenreningssystem där vattnet görs rent under träningspasset. Filtreringssystemet kan expanderas. Individuell. just.bar vattennivå till 140 cm. Intervallträning. Möjlighet till Spa. Raka väggar ner till bandets nivå. Löpbandsenhet som fristående, komplett, flyttbar konstruktion. Patenterad En hand dörr mekanism. Påfyllning av vatten och tömning med kraftfull pumpstation, max. 60,000 l/h, 3,5 kw. Kortare konvalescens efter skador och sjukdomar. Optimering av rehabilitering och träningsprogram. Visning av hastighet, medelhastighet och tillryggalagd sträcka. Fri reglerbar hastighet 0-18 km/tim. Viktigaste växeln under vattentrumman, 5,5 KW. Användarvänligt underhåll av det kompletta systemet. Säkerhet med gummistoppning på fram- och bakdörr. Pulserande magnet och massagetäcke Activo Med Ett kombinerat pulserande magnet och massagetäcke som kombinerar två unika system till ett. Båda systemen styrs via en och samma kontrollenhet. Detta är unikt på marknaden. 14 massagemoduler indelade i 5 zoner 19 magnetiska spolar i samma fem zoner En och samma kontrollenhet integrerar de bägge behandlingsformerna parallellt, under en och samma behandlingssession. Du behöver bara ställa in behandlingsförutsättningarna och den kombinerade behandlingen startar! Combi+ Extend Combi+ En vidarutveckling på Combi+ täcket för att även komma åt problemområden kring bakknä och bog. Detta täcket tar behandlingen till en ännu högre nivå och är utvecklad i nära samarbete med elitryttare i olika discipliner. PharmaLight, Ättarpsv.ägen 88-45, SE Staffanstorp, Sweden. Tel: Kicki: +46 (0) , Marcus +46 (0)

6 ASVT just nu Ett 60-tal deltagare kom när det var exteriörskola på Åmålstravet i våras med Anders Järnerot som föreläsare. Foto: Lena Karlsson I höst satsar Avelsföreningen på exteriör I våras var det över 700 medlemmar och andra travsportintresserade som deltog i någon av Avelsföreningens föreläsningar eller andra aktiviteter. Då handlade det till stor del om avelsvärdering, hingst- och stoval. Nu fortsätter satsningen på information och kunskap inom avel och uppfödning. Det är också något som stöds i strategiplanen ASVT mot Nu i höst ligger tonvikten på travhästens exteriör. På några utvalda platser runt om i landet anordnas en exteriörskola med Anders Järnerot som föreläsare. Deltagarna kan förbereda sig på en bra blandning av teori och praktik. Bland annat går vi igenom olika begrepp för att beskriva hur hästarna ser ut, och tittar hur och var man mäter en hästs vinklar och vilka problem eller fördelar travhästen kan ha exteriört, säger Anders Järnerot. I praktiken får deltagarna sedan jobba i grupp och bedöma en häst utifrån det som gåtts igenom under den teoretiska delen. Kvällen avslutas sedan med en gemensam genomgång av hästarna som grupperna bedömt. Finns det kallblodsfolk med så tar vi även upp kallblodens exteriör, säger Anders Järnerot. Alla travsportintresserade är välkomna till exteriörskolan. Föranmälan är obligatorisk! För Bergsåker, Rättvik, Färjestad och Åby görs den till Lena Karlsson, , lena@asvt.se senast en vecka innan planerad träff. För Tingsryd görs den till Eva Isakson, ASVT:s kontaktperson för Tingsryd, tel , eva.ison@telia.com Följande datum och platser är klara hittills: Bergsåker 8 november Rättvik 14 november Solvalla 22 november Tingsryd 23 november Färjestad 30 november Åby 6 december Starttid kl Fika. Se för aktuell information. Obs! ASVT förbehåller sig rätten att ställa in om för få deltagare anmäler sig. Aktiviteterna genomförs i samarbete med Hästsportens Folkhögskola. Frågan om kennelnamn I Avelsrådet i våras tog ASVT upp frågan om stuteri- eller kennelnamn inom travsporten. ASVT pekade på att det är problem för uppfödare när namn inte är skyddade och kan fungera fullt ut som varumärke för en uppfödare. Idag har till exempel en uppfödare ingen möjlighet att hindra ett namnbyte. Nu har bestämts att ST:s avelsavdelning som ett första steg ska ta kontakt med uppfödaren om ett namnbytesärende kommer upp. Avelsrådet har också diskuterat att ta fram ett dokument som kan användas vid försäljning av häst och där köparen förbinder sig att inte göra en namnändring. 6 Travhästen nr

7 Aktuellt i travsporten November 1-2 Hippocampusdagarna, SLU & SVA Uppsala 3-4 Avelsvärdering Eskilstuna 4 Breeders Crown-mässa med Rixhästauktion Eskilstuna 5 Breeders Crown, finaler Eskilstuna 8 Travhästens Exteriör, Bergsåker 12 Final Diamantstoet, omgång 6, Solvalla 14 Travhästens Exteriör, körhallen, Rättvik 22 Travhästens Exteriör Solvalla 23 Travhästens Exteriör, Tingsryd 26 Svensk Uppfödningslöpning, Jägersro 29 Trottex Internetauktion 30 Travhästens Exteriör, Färjestad December 6 Travhästens Exteriör, Åby 7 Styrelsemöte ASVT 15 Svensk Travsport fastställer budgeten för Final Diamantstoet omgång 7, Solvalla För mer och dagsaktuell info samt anmälan till ASVT:s egna aktiviteter se ASVT:s styrelse Margareta Wallenius- Kleberg (ordf) maria.edwardsson@ soyagroup.com Ingemar Alin (vice ordf) ingemar.alin@erfasearch.se Carina Dahling Satrell skramsta.stuteri@telia.com Ylva Lindh simbergs@telia.com Ronny Olofsson olofsson@stangabuss.se Gammal avelsplan Den nuvarande avelsplanen har närmare 20 år på nacken och mycket har hänt inom varmblodsaveln sedan dess. Avelsrådet är överens om att planen är i behov av revidering och därför ska frågan tas upp på nästa möte. Mäta och rapportera dräktigheter Vid ett möte i Avelsrådet togs bland annat ASVT-motionen om ett verktyg för att mäta och rapportera dräktigheter upp. ST:s avelsavdelning ska se över möjligheterna att införa ett fungerande verktyg för att mäta och rapportera dräktigheter. I det arbetet involveras ASVT:s semingrupp. Frågan togs upp av Avelsrådet efter en motion som inlämnades till ASVT:s årsstämma i år. Foto: Lotta Isacsson Håkan Karlsson sabybrick@telia.com Peter Martinson pmartinson@hotmail.com Suppleanter: Roland Johansson, roland.johansson@ electservice.se Gunilla Wilhelmsson stallbac@vestnet.nu Björn Damm bjorn.damm@gmail.com Håkan Persson hp@stallbredbyn.com Travhästen nr

8 Fortsatt oro i uppfödarleden Text: Lotta Isacsson lotta@asvt.se FOTO: Claes Kärrstrand Prisnivån vid Kriterieauktionen låg i nivå med fjolårets. Utfallet vid auktionen visar att det krävs tydliga åtgärder för att stimulera efterfrågan på hästar, säger Anders Lindh, ASVT:s generalsekreterare. K riterieauktionens första dag tände en gnista hopp hos de luttrade uppfödarna. I jämförelse med motsvarande dag i fjol ökade såväl försäljningsprocenten, från 61 till 78 procent, som medelpris, från kronor till kronor. Mycket glädjande var dessutom att medianen hamnade på samma nivå, kronor, för såväl ston som hingstar. En tydlig bekräftelse på att ASVT:s digra arbete med stofrågan börjar ge resultat. Dock blev glädjen kortvarig. Efterföljande två dagar mattades priserna av, och landade på en liknande nivå som i fjol, när Kriterieauktionen kallades för en ren och skär katastrof. Visst ökade försäljningsprocenten några enheter i år, likaså medelpriset som steg med några blygsamma tusenlappar, och visst såldes något fler hästar. Men faktum kvarstår: antalet unghästar som lämnade ringen utan ett enda bud, alternativt såldes för utropspriset kronor var på tok för många. Att auktionens dyraste häst klubbades för kronor är också talande. Toppnoteringarna har tidigare om åren närmat sig, och vid några tillfällen överstigit, miljonen. Sent besked om stimulansåtgärder Anders Lindh berättar om farhågorna vid tiden runt Derbyhelgen, när ASVT:s och Trottex styrelser höll sommarmöte. Även i år åkte många besvikna uppfödare hem från Kriterieauktionen med osålda hästar; alternativt sålda till ett alldeles för lågt pris. De första stimulansåtgärderna från Svensk Travsport hade offentliggjorts endast några dagar innan auktionsstart. Många med mig trodde att det skulle fortsätta ner, på grund av den stora finansiella oron. Men det gjorde det trots allt inte. Han tillägger att det då inte fanns några tydliggjorda åtgärder från Svensk Travsports sida. Beskedet om de första stimulansåtgärderna på 18 miljoner kronor kom så sent som en knapp vecka innan auktionen. Därmed alldeles för sent för att en påverkan på auktionsutfallet skulle vara rimligt. Stärkt unghästtävlande De tilldelade 18 miljonerna kommer till stor del att användas för satsningar på unghästtävlande. 15 miljoner är öronmärkta för att stärka Svensk Travsports unghästserie under lopp kommer att köras, vilket är en ökning med 90 lopp jämfört med i år. Dessutom får alla lopp ett förstapris på kronor. Tre miljoner "Man måste inse att krisen i uppfödarled får konsekvenser för helheten" menar Anders Lindh, ASVT:s generalsekreterare. används också redan nu för att skapa fler starttillfällen för unghästar. Återstående tre miljoner används för att unghästlopp med många anmälda 8 Travhästen nr

9 hästar kommer att kunna delas för att ge fler chansen att starta. Pengarna riktas till såväl varm- som kallblod och unghästserien kommer att sträcka sig över hela landet; från Boden till Jägersro. Uppfödarpremierna är också inkluderade. Därtill kommer en så kallad breddskala att tillämpas, vilket innebär pengar till de åtta främst placerade i varje lopp. Det här är två bra åtgärder vi ser som en del av en helhet, kommenterar Anders Lindh. Efter de inledande stimulansåtgärderna från Svensk Travsport kommer fler satsningar att följa. Just nu förbereds ett intensivt budgetarbete inom ST. Längs vägen har BAS-organisationerna utrymme att lämna förslag till åtgärder och aktiviteter. Bland annat presenterade BAS sin gemensamma grundsyn för ST:s styrelse vid ett möte på Wången i slutet av oktober. Svensk Travsports budget fastställs den 15 december. Färre betäckta ston Kärnan i sportens problematik är förstås hästägarfrågan. Det är viktigare än någonsin att travets aktörer arbetar tillsammans, i alla led, för att stimulera bibehållande och rekrytering av hästägare. Man måste inse att krisen i uppfödarled får konsekvenser för helheten, menar Anders Lindh. ASVT:s tidigare rundringning till landets hingsthållare som gav prognosen att betäckningssiffrorna i år sänks med flera hundra ston har visat sig stämma ganska väl med de faktiska siffrorna. Årets betäckningsstatistik, med reservation för ett fåtal hingstar som ännu inte redovisats, visar på närmare 400 färre betäckta ston i år. Enligt den vanliga räknemodellen: cirka 70 procent resulterar i registrerade hästar, hamnar vi då på cirka hästar. Det är på sin plats att påminna om att det, för att hålla nuvarande tävlingsmodell igång, krävs cirka hästar. Se över kostnaderna I all affärsverksamhet, oavsett bransch, som drivs i uppförsbacke glöms lätt kostnadssidan bort. Anders Lindh påminner om vikten av att även arbeta från andra hållet. Uppfödare kämpar ständigt med dryga kostnader för alltifrån foder till försäkringar, veterinär, hingstavgifter och träningsavgifter. Tufft är också nödvändigheten att då och då se över sin verksamhet enligt den krassa verklighetens modell. Med varaktighet och vinstsyfte, ledorden för allt företagande, i tankarna. Kostnadssidan arbetar vi ständigt med inom BAS och ST. ASVT:s samarbetspartners, däribland Krafft, Folksam Mälaren Hästklinik och Marginalen ingår förstås också i föreningens arbete med att hjälpa medlemmarna att hålla utgifterna nere. FOTNOT: Kriterieauktionens första dag kan inte rakt av jämföras med fjolårets torsdag. Bland annat eftersom antalet hästar skiljer sig åt. Läs mer på Trottex sid 34. Betäckningarna minskade Antalet betäckta ston minskade med åtta procent under Det står klart när inrapporteringen från en handfull hingstar återstår ston betäcktes i år jämfört med förra året. Ännu saknas dock rapportering från ett mindre antal hingstar men dessa anses inte förändra utfallet i någon högre grad. Nio över 100 ston Nio hingstar fick 100 ston eller fler. Av dem var Zola Boko var enda hingst som fick full bok. Turbo Sund noteras för 145 ston, Scarlet Knight 132, Mr Pine Chip 105 samt Judge Joe, From Above och Rite On Line 101, So Perfect 100. Text: Lena Karlsson Full bok för Zola Boko. Foto: LJ/Kanal 75 Tidigare års betäckningssiffror: Travhästen nr

10 Klara premielopp för hästarna i unghäststudien Text: Lena Karlsson Samtliga 16 hästar som ingår i SLU:s och Wångens forskningsprojekt om träning och utfodring har nu klarat sina premielopp. Därmed är det första viktiga delmålet avklarat i unghäststudien. Det är en lättnad för oss att vi klarat att ta samtliga individer så här långt. Nu ska vi använda vintern till att preparera dem på bästa sätt inför tävlingssäsongen som 3-åringar, säger Jan Halberg, sportchef på Travskolan Wången. De 16 hästarna har ställts till forskningsprojektets förfogade av ett antal uppfödare; däribland Staro, Stall Palema och Broline. I projektet vill SLU och Wången kartlägga hur utfodring och träningsupplägg påverkar travhästens hälsa och prestation. Hästarna utfodras enbart med grovfoder. Vi kan hittills inte se några negativa effekter av att utesluta kraftfoder och utfodra travhästar med enbart grovfoder, säger Anna Jansson, docent vid SLU. Lägre träningsdos Halva gruppen av hästarna får också en träningsdos som är cirka 20 procent lägre är normalt. Träningsprogrammet har tagits fram i samarbete med bland annat Jägersrotränaren Thomas Uhrberg. Vi ser inga uppenbara skillnader i prestation mellan de båda träningsgrupperna, vilket bekräftas av att samtliga klarat sitt premielopp. Vi har dock fortfarande mycket insamlad information som inte hunnit bearbetas. Det blir ett viktigt led härnäst, säger Anna Jansson. Nu ökar kraven Jan Halberg är spänd av förväntan inför den kommande 3-årssäsongen. Men först väntar vinterträning. Vi är mycket nyfikna på om de tendenser som testerna hittills visat håller i sig när hästarna utvecklas och kraven ökar, säger Jan Halberg. Studien startade hösten 2010 med inkörning av de 16 valackerna. Projektet fortsätter under hela Följ studien på internet: Byggnader i hästväg Abetong har branschens bästa prefabricerade lösningar i betong för stallbyggnader och ridhus. Många hästvänner runt om i landet har redan upptäckt fördelarna med att bygga häststallar i betong. Det är enkelt, kostnadseffektivt, underhållsfritt och inte minst estetiskt. Vår standard är din valfrihet. Vi förverkligar dina hästdrömmar från skiss till finputsning. Läs mer på Dalby Edsbyn Kalmar Linköping Ulricehamn Uppsala Varberg Växjö Östersund Travhästen nr

11 Anders Järnerot, ASVT:s biträdande generalsekreterare, har utsetts till ny avelschef på Det Norske Travselskap (DNT). Det ska bli mycket spännande att få vara med och utveckla norsk travhästavel, säger Anders Järnerot. Anders Järnerot ny avelschef i Norge Anders Järnerot har arbetat som biträdande generalsekreterare på Avelsföreningen sedan Han kommer nu att successivt gå över i sin nya roll på det norska travförbundet med placering i Oslo. Det har varit fantastiskt roliga år på Avelsföreningen men det nya uppdraget som avelschef är en utmaning som jag inte kunde tacka nej till. Samma problem Anders Järnerot menar att han i Norge kommer att arbeta med mycket liknande frågor som i Sverige. De båda länderna brottas trots allt med samma problem. Att vända de sjunkande betäckningssiffrorna och skapa fler hästägare, den grupp uppfödarna levererar till, är det allra viktigaste. Så är vi vana att se honom: Anders Järnerot, ASVT:s biträdande generalsekreterare, tillika ordförande i avelsvärderingsnämnden och en ofta anlitad föreläsare. Nu övergår han till tjänsten som avelschef på Det Norske Travselskap (DNT). Norges satsning på projekt som Folkehesten, inspirerat av Rixallsvenskan, ser han som positivt. Det här kan för många vara steget över till en annan typ av ägande. Nordiskt samarbete Anders Järnerot vill arbeta för ett ökat nordiskt samarbete i avels- och uppfödningsfrågor. Det finns alltid saker att lära av varandra, menar han. Exempelvis har ju Norge ett försprång inom kallblodsaveln i förhållande till Sverige. Just kallblodssidan är någonting han ser fram emot att arbeta mer med. Det känns jättestimulerande. Jag fick ett stort intresse för kall- blod bland annat när jag jobbade som sportchef på Fornaboda, och som exteriördomare vid kallblodspremieringar. ASVT omorganiserar Vad Anders Järnerots övergång till DNT innebär för ASVT kommer att ses över i den organisationsöversyn som just nu görs i föreningen. Vi ser att det här är en mycket stor, spännande utmaning för Anders och önskar honom lycka till, säger Anders Lindh, ASVT:s generalsekreterare. Anders Järnerot behåller uppdraget som ordförande i den svenska Avelsvärderingsnämnden för varmblod. Text: Lena Karlsson och Lotta Isacsson Foto: Thomas Blomqvist /Kanal 75 Årets sista nummer av Travhästen kommer ut i slutet av december! Vill du annonsera? Kontakta Cathrine Lindqvist, Lime AB, tel alt cathrine.lindqvist@lime.nu Vill du annonsera? Travhästen nr

12 Inga pengar till hästforskning Hästforskningen blir under 2012 utan statligt stöd. Det stod klart när regeringen presenterade sin budget i slutet av september. Det statliga stödet är i dagsläget nio miljoner kronor. En summa som bland annat används för forskning kring hästens hälsa, samt djurskydd. Antalet hästar i landet har på fyra årtionden närmast femdubblats; idag finns cirka hästar i Sverige. Det gör oss till det land i EU som har flest hästar per capita. Påverkar hela näringen "På sikt kommer detta besked att få konsekvenser för hela hästnäringen. Forskning inom viktiga djurskydds- och veterinärmedicinska områden kommer inte att Hästnäringen förlorar nio miljoner kronor i statligt stöd. Något som kommer att drabba bland annat forskningen. Foto: fotoakuten.se fortsätta i den takt som vi hade önskat. Men även forskning som har betydelse för samhällsplaneringen och tillväxten inom hästnäringen kommer att påverkas negativt", säger Stefan Johanson, vd vid Hästnäringens Nationella Stiftelse, HNS, till FOTNOT: Hästnäringens Nationella Stiftelse, HNS, är ett samverksansorgan inom svensk hästsektor som bildades HNS arbetar speciellt med utbildning och avel/uppfödning samt har det övergripande ansvaret för Flyinge, Strömsholm och Wången. och även SLU drabbas hårt SLU förlorar mångmiljonbelopp i budgetpropositionen. Detta när regeringen kraftigt omfördelar anslagen till högskoleutbildningar. Medan utbildningar till exempelvis civilingenjör och läkare får ett utökat antal studieplatser råder motsatsen inom de gröna näringarna. SLU som bland annat utbildar veterinärer och agronomer måste sannolikt skära ned på elevantalet. Utbildning för banoch tävlingsveterinärer Vad är banveterinärens ansvar? Hur hanterar man en akut avlivning på bästa sätt? Det är delar av innehållet i en planerad kurs för ban- och tävlingsveterinärer. Reglementsbestämmelser, banunderlag, dopningsprovtagning och bedömning av tävlingsmässigt skick hos trav- och galopphästar är andra moment som ingår i kursen. Arrangör är Jordbruksverket; och utbildningen anordnas dels i Jönköping i slutet av oktober, dels på Solvalla i slutet av november. Säkerhetstema på Hippocampusdagarna Vid årets Hippocampusdagar, den 1-2 november, fokuseras på säkerhet för både häst och människa. Inom ramen för Hippocampus, projektet för forskning och utbildning, anordnas årligen de så kallade hippocampusdagarna på SLU i Uppsala. En rad olika forskningsrön presenteras, och i år ligger fokus på just säkerhet; bland annat hur man kan undvika olyckor genom att lära sig förstå hur hästen reagerar i olika sammanhang. Andra ämnen är foder, smittskydd och zoonoser. Läs mer på FOTNOT: Hippocampus startade 2002 och är ett samarbete mellan SLU och SVA. Prix d Amérique 2012 Ta kontakt - din resa är redan planerad info@equitours.se Tel Equi tours Mer på gång H Olympia, London H Wellington, Florida H Criterium de Vitesse, Nice H Dubai World Cup H Ridresa i Sahara, Tunisien 12 Travhästen nr

13 HAMMARS r nya hästbox storsäljare som blivit en succé Kutterspån Sveriges mest sålda spånbal Dammfritt för både hästägare och jordbrukare. Torv Använd torv är perfekt som jordförbättring. Torvmix Innehåller 20% grankutter som gör den ljusare och inte fryser lika lätt. Halmpellets Perfekt alternativ för dig som använder torv. Lätthanterligt, 13 kg per säck. Nyhet! HAMMARS VERKSTAD ABSpånpellets Lustebo HAMMARS 40, VERKSTAD GRYCKSB AB Ljust och fräscht, lättmockat. Lustebo 40, GRYCKSBO Telefon: Vi har truck med vid leverans! Telefon: Telefax: e-post: info@hammars.com info@yesbox.se Nu även leverans av 8 pall! Är du redo att ta nästa steg - välj Polaris RANGER EU-traktor. El, diesel eller bensin. För allmän väg Avdragsgill Ingen besiktning Billig försäkring Mjuk och följsam fjädring Upp till 305 mm markfrigång Överlägsen förarergonomi Tippflak med Lock & Ride Verklig fyrhjulsdrift, bakhjulsdrift eller enhjulsdrift - TURF Gör som många andra. Välj marknadsledaren. VILKEN RANGER ÄR DU? Förutom en trygg arbetskamrat t och hjälpreda får du alla fördelar det innebär att arbeta med en EU-traktor: Du kör på allmän väg med B-kort eller traktorkort, den är avdragsgill men inte besiktningspliktig. En RANGER bär mycket last och drar ännu mer. Den är tuff och byggd för att klara jobbet. Vårt breda maskinutbud sträcker sig långt över alla användningsområden. n. FRÅN EXKL. MOMS :- INKL. MOMS RANGER en stor traktor i litet format. MOMS Boka din provkörning på vår hemsida:

14 Hos Folksam får du ett eget ombud! A Foto: Claes Kärrstrand Varje dag rör sig Folksams hästombud på trav banor och i stallar. Vi tror nämligen att man måste ha ett eget genuint intresse för hästar när man jobbar med hästförsäkringar. Var du än bor i Sverige finns våra hästombud alltid till hands. Vill du försäkra din häst kontakta någon av våra duktiga ombud så får du hjälp med din hästförsäkring eller gå in på folksam.se Alla medlemmar i ASVT får dessutom tio procents rabatt på våra djur försäkringar. Leif Thidell, Axvall , Nils-Göran Nilsson, Boden , Heléne Baumgartner Lassa, Bollnäs , Sten Gradling, Bromma , Sune Arnesson, Brunflo , Lena Borssén, Brålanda , Lotta Persson, Båstad , Susanne Oscarsson, Eskilstuna , Per Bentele, Flen, , Jan Sundell, Forsa , Anita Wahlgren, Granbergsdal , Emil Widegren, Halmstad , Ingrid Ericsson, Hedemora , Ann Dehlin, Hudiksvall , Åsa Rosén Hagert, Jönköping , Kjell Skoog, Karlstad , Cathrin Dahlgren, Katrineholm , Eva Isacsson, Lammhult , Gerhard Wilhelmsson, Lund , Lulzim Kolgjini, Malmö , Tomas och Alexandra Thell, Mantorp , Eilert Falk, Märsta, , Greger Söderberg, Mölndal, , Ingmar Iletorp, Stillingsön , Unni Gustafsson, Stockholm , Ivar Sjölund, Sundsvall , Lena Maneschiöld, Svalöv , Peter Fahlén, Umeå , Kjell Ove Eriksson, Ursviken , Liz Parmler, Varberg , Cecilia Nyberg, Varnhem , Nils Gunnar Hansson, Västerås , Björn Hammarström, Åkers Styckebruk , Rune Johansson, Örebro ,

15 Bengt Larsson, återkommande skribent i Travhästen och specialist på fransk travsport bjuder med oss på en resa till den franska hästsportens mecka. Haras du Pin, det främsta statliga stuteriet, grundades redan 1665 och är ett populärt turistmål. Häng med till Normandie Provinsen Normandie i nordvästra Frankrike är ett av världens mest kända hästsportområden. Här huserar en rad såväl två- som fyrbenta kändisar; och här möts tradition och nytänkande. Helt enkelt fransk travsport i både dåtid och framtid. D et lilla samhället Nonant le Pin kan betraktas som den franska travsportens mittpunkt. Det är beläget i Orne, ett av de ursprungliga 83 departement som bildades år 1790 i samband med franska revolutionen och som utgör en del av Normandie. Orne är känt för sina ängar, fruktträdgårdar och skogar av ek och bok. Men också för ett nederbördsrikt klimat som passar väl för hästuppfödning och där hästarna kan beta grönt gräs under en stor del av året. Den som far genom själva samhället Nonant le Pin får lätt ett intryck av en idyll där tiden står stilla. De få etablissemangen har namn med anknytning till hästsport. Nyligen fanns långt framskridna planer på att strax utanför bygga en anläggning för att ta reda på industriavfall och därigenom skapa arbetstillfällen. Men efter omfattande demonstrationer lades planerna på is då de av många betraktades som ett ingrepp i det vackra landskapet. Turistmål I Frankrike har staten av tradition haft ett avgörande inflytande över hästaveln genom Haras Nationaux, de statliga stuterierna. Det främsta av dem, Haras de Pin, finns sex kilometer från Nonant le Pin. Det grundades av Colbert år 1665, blev erkänt av kung Ludvig XIV år 1715 och kallades allmänt för hästarnas Versailles. Förutom slott och stallar omfattar området cirka hektar med enorma hagar, rid- och körvägar samt galoppbana. I stallarna finns varmblodstravare, engelska fullblod, franska ridhästar (Selle Francais) och de väldiga percheronhästarna. Travhästen nr

16 Haras de Pin är ett populärt turistmål med guidning, museum och presentshop. Varje torsdag från juni till och med september genomförs en parad som visar hästarnas olika användningsområden, och med historiska ekipage. Tillförde amerikanskt Från 1848 köpte Haras Nationaux in unga hingstar med goda resultat i offentliga tävlingar och de främsta placerades som avelshingstar på Haras de Pin. Här stod åren 1889 till 1908 Fuschia som betraktas som den främsta grundstenen hos Trotteur Francais, den franska travaren. I rätt nedstigande led från honom finns såväl Kerjacques som Fandango, de två hingstar som fransmännen betraktar som de viktigaste franskfödda avelshingstarna under 1900-talet. Men Haras de Pin har också spelat en viktig roll i utvecklingen av den moderna franco-amerikanska travaren då både Florestan och Workaholic har tillhört stuteriets hingstpark. Nu visas den 29-årige Workaholic upp som en grånad pensionär vid paraderna. Staten backar ur Idag finns tre travhingstar i avelstjänst på Haras de Pin. Det handlar om Bijou de Bignon (e. Rainbow Runner), Ipsos du Montfort (e. Kronos du Vivier) och Onyx du Goutier (e. Buvetier d`aunou), hyggliga förärvare utan att tillhöra de främsta. Detta avspeglar dagens situation på den franska hingstmarknaden där Haras Nationaux inte har resurser att konkurrera med de främsta privata hingsthållarna. Den franska staten har lagt ner enorma summor genom åren på driften av alla statsstuterier och nu har man kommit till vägs ände när det gäller ekonomin. Därför har organisationen France Haras bildats, med uppgift att under en övergångsperiod föra över verksamheten till hästsektorns organisationer eller till kollektiv verksamhet. Dubois dominerar Man kan idag påstå att den franska statens dominans inom travhästaveln har övertagits av familjen Dubois. Pappa Jean Pierre var den som främst insåg betydelsen av att förädla den franska travaren med amerikanskt travarblod, under de år detta var tillåtet. Haras de Pin har också spelat en viktig roll i utvecklingen av den moderna franco-amerikanska travaren. Bland annat har Workaholic, numera grånande 29-årig pensionär, tillhört hingstparken. And Arifant; nestorn på Haras de la Bosse. På gården finns även hans son Goetmals Wood; liksom dennes son Sam Bourbon. Idag sitter han på en guldgruva, främst på hingstsidan men även när det gäller framstående avelsston. Av de senaste tio åren har sju av championhingstarna ägts/managerats av Jean-Pierre och hans sönder. Och på listan över vinstrikaste avelshingstar i Frankrike år 2010 finns Dubois- hingstar på de första fyra platserna. Strax utanför Nonant de Pin ligger Haras de la Bosse; Jean Pierre Dubois hingststation. I hingsthållaren Fabrice Simons vård finns där flera av Europas idag främsta avelshingstar. De går ute året om i stora hagar, och med ett litet hus 16 Travhästen nr

17 Vid första anblicken kan Jean Pierre Dubois träningscamp upplevas överraskande stökig. Men skenet bedrar. Träningsmöjligheterna är förstklassiga. Rundbana, 1200-meters rakbana med tre olika underlag intill varandra, backe och bassäng. Det är bara några av träningsmöjligheterna på Haras de la Beauvoisinniere. son som är bror till Mara Bourbon och Qualita Bourbon. Han gör sin andra säsong i aveln. I en annan hage går Love You, som med euro i samlad avgift är den dyraste avelshingsten i Frankrike, men som ändå betäcker maximalt tilllåtna 100 ston. Hans avgift på euro med transportsperma kan i vårt land betraktas som ett rent reapris. Med drygt 400 svenskregistrerade avkommor är han på väg mot toppen även i svensk hingststatistik. Förstklassiga träningsmöjligheter Jean Pierre Dubois träningscamp, Haras de la Beauvoisinniere, ligger bara någon mil bort. Med tanke på att en av världens främsta inom travsporten tränar sina hästar här kan man uppleva anläggningen som överraskande stökig. Men möjligheterna att träna häst är förstklassiga. Vid sidan av rundbanan finns en 1200-meters rakbana med tre olika underlag vid sidan av varandra, och som avslutas med en backe. Det finns också en bassäng för simträning av hästarna. Hagarna är väl tilltagna och hästarna går ofta ute. lesolo i fransk travavel. Han är granne med sin son, Goetmals Wood, som de senaste åren tillhört de absoluta topparna i Frankrike. Han svenska avkommor börjar också göra sig bemärkta. Snett över vägen återfinns nästa generation på denna hingstlinje. Det är Sam Bourbon, en Goetmals Woodsom skydd mot vind och regn. De slitna täckena avslöjar inte att här går hingstar värda många miljoner. Allt är enkelt och rationellt. Stjärnor i tre generationer Nestorn bland hingstarna är And Arifant, den främsta sonen till Sharif di Jean Pierre Dubois anläggning har med all tydlighet varit en inspirationskälla för familjen Soloy på gården Haras de Ginai. Tio hingstar på stationen Från Haras de la Beauvoisinniere är det inte många kilometer till Haras de la Cruchettes. Pierre Julien är en av de tongivande inom fransk travhästavel och han driver en av landets största seminstationer med 10 hingstar. De mest kända är Meaulnes du Corta, Biesolo och Jeanbat du Vivier. För att kunna träna de hingstar som fortfarande startar finns en 800-meters rundbana och en rakbana på 1000 meter. Inkörning, samt förberedelse av hästar för auktion, kan man också få hjälp med här. Pierre Julien är även framgångsrik uppfödare av travare med tilltalsnamnet Pierji. Genuint familjeföretag I Nonant le Pins närhet finns också Haras de Ginai. Gården som omfattar 150 hektar köptes i ganska förfallet tillstånd av familjen Souloy för 8 miljoner franc vilket motsvarade cirka 10 miljoner kronor. Efter investeringar på minst lika mycket har man nu byggt upp en mönsteranläggning som inte saknar något. Detta med hjälp av banklån och genom att plöja Travhästen nr

18 Fabrice Soloy tillsammans med Korean, en av stjärnorna på seminstationen. Text och foto: Bengt Larsson ner de inkomster som framgångarna på tävlingsbanan har gett. Syndikering av stallets stjärnor som avelshingstar har också gett ett bra tillskott. Det är ett genuint familjeföretag med Fabrice Souloy, en av Europas idag främsta tränare, i spetsen. Hans sambo Tina Lahti arbetar med hästarna, fadern Jacky sköter administrationen och systern avelsverksamheten. Inspireras och utvecklar Från början prioterade familjen Souloy att sätta träningsbanorna i skick. Den mesta träningen sker på rakbanan som mäter 1200 meter, med en backe som avslutning. Av rundbanorna används den ena främst för uppvärmning och nedjoggning av hästarna och den andra för unghästträning. Rakbanan har tre olika underlag vid sidan av varandra så det går att välja beroende av hästar och väderlek. Man kan se att mycket av träningsanläggningen liknar motsvarande hos Jean-Pierre Dubois men är betydligt prydligare. Fabrice har också hämtat inspiration från tränare i USA och Sverige och är ständigt beredd att pröva nya inslag i sitt träningsupplägg. Han är den mest internationella av de franska travtränarna, pratar engelska och har även italienska och svenska hästägare. Commander Crow är en av de hästar som tillbringar Haras de Ginai har en lång tradition av hästuppfödning. En av de fridfullt betande hästarna i hagarna idag är Commander Crowe. mycket tid i sin egen hage, han tas bara in för att tränas och pysslas om. Även uppfödare Gården fungerar också som seminstation för fem av stallets stjärnor. Den äldsta av dem är genombrottshästen Korean, vinnare av Criterium des 4ans. Fabrice anser att Korean är den speedigaste häst han har tränat. Orlando Vici var dominant i sin kull och har startat sin avelskarriär på ett lovande sätt både i Frankrike och i Sverige. Här finns också Oiseau de Feux, Quaro och Rolling d Heripré. Som många andra av de främsta franska tränarna bedriver man egen uppfödning på Haras de Ginai med ett tjugotal ston. Tänker nytt Det finns gamla traditioner av travhästuppfödning på Haras de Ginai. Albert Veslard bedrev uppfödning där, bland annat med hingsten Gael. Under senare år har det blivit allmänt erkänt att flera av Gaels främsta avkommor hade den amerikanska hingsten CalumetDelco som far. Detta inträffade efter att den franska travstamboken stängdes år 1937 och Calumet Deco betraktas som en hingstlinje i Frankrike. Ändå präglas Haras de Ginai av nytänkande och utveckling. Den som vid flera tillfällen har nöjet att besöka gården upptäcker varje gång nya byggnationer och nya träningsmöjlighter. Det senaste tillskottet är ett nytt stall med 40 boxar. Dåtid och framtid Inom någon mils radie från Nonant le Pin ligger flera betydande hästgårdar. Bland dem finns Haras de Frenaie som gränsar till Haras de Pin. Där finns 2008 års hingstchampion Ganymede och In Love WithYou, far till Prix d Ameriquevinnaren Oyonnax. Båda är Dubois-hingstar. Onekligen finns olika utvecklingsskeden inom fransk travsport representerade i området runt Nonant le Pin. Från Haras du Pin med dess betydelse för sportens dåtida utveckling och familjen Dubois till Fabrice Soloy som mer representerar framtid och utveckling. 18 Travhästen nr

19 Rixallsvenskan blir Rikstravet Rixallsvenskan byter namn till Rikstravet, med ett delvis förändrat upplägg. Den 7 november släpper ATG-ombuden andelarna till Rikstravet. Priset på andelarna är något högre än tidigare, 400 kronor. Andra förändringar är större poängskillnad mellan seger och övriga placeringar, ännu fler poäng i lopp med hög prissumma, samt att endast de sju bästa loppen räknas i tabellen. Det sistnämnda medför att hästar som startar sent på säsongen fortfarande kan nå en toppplacering. Säsongsstarten är först den 1 april. Detta för att ta hänsyn till stallen norrut, med långa och kalla vintrar. Nya sulkybestämmelser Max 60 millimeter. Så långt får det vara mellan gaffel och hjul på sulkyer, från och med januari Det enligt ett beslut från den europeiska travunionen UET. Det tidigare maximala avståndet 50 millimeter utökades till 60 efter ett beslut i samarbetsgruppen Nordisk Djurskyddskommitté. Från och med 2012 följer därför samtliga Nordiska länder UET:s bestämmelser. Läs mer på (utrustningsbestämmelser). Ny vd för Lantmännen Krafft Jan Olofsson, tidigare vd för Youpait, tillträder som vd för Lantmännen Krafft i början av Fram till dess upprätthåller Fredrik Nilsson, tillförordnad vd, tjänsten. i samarbete med ROYAL Kentucky Superlight 3z kr ex.moms Wahlstén travsele värd 6995 kr på köpet ROYAL Ergo Steel kr ex.moms Fri leverans till din närmaste travbana. Leasingerbjudande 1 ROYAL Kentucky inkl. travsele 955:-/mån * Leasingerbjudande 2 ROYAL Ergo Steel 492:-/mån * *36 mån. 10% restvärde, moms tillkommer. Gäller till och med Med reservation för ev. feltryck. Royal Hästsport AB - Brogatan 29, Skellefteå Tel Fax shop@royalhastsport.se Travhästen nr

20 Annons Läsvärt från Lantmännen KRAFFT AB. Ett företag inom Lantmännenkoncernen. GROOV 125 ett idealiskt unghästfoder Tips för utfodringen under unghästens första vinter Under det första levnadsåret når en varmblodig travare ungefär 70 % av sin vuxna kroppsvikt. Musklernas tillväxt kräver en jämn, balanserad tillförsel av protein. Även tillförseln av energi är viktig både för tillväxten och för att stimulera unghästen att röra sig. Detta gynnar både muskel- och skelettutvecklingen. Om en växande unghäst får svackor i sin tillväxt, kommer den ofta senare in i perioder av hektisk tillväxt för att komma ikapp. Lätt att underskatta hästens energibehov Energibehovet hos hästar som vistas utomhus varierar kraftigt med yttertemperaturen. En brytpunkt inträffar vid ca +5 grader. Om foderstaten inte ökas vid denna temperatur, börjar hästen använda de energireserver som finns upplagrade i kroppens vävnader. Som en tumregel räknar man med, att man för varje temperatursänkning om 5 grader Detta försämrar skelettets kvalitet och kan störa muskelutvecklingen. För att styra utfodringen för unga hästar, bör allt foder därför vara analyserat eller näringsdeklarerat och du bör ha räknat ordentligt på foderstatens näringsvärde. Mineraler och vitaminer spelar en viktig roll för skelettets utveckling och hästens framtida hållbarhet. Om du använder ett färdigfoder är balansen mellan dessa ämnen avvägd i rätt proportioner. Du slipper att blanda och kan vara säker på att hästen får i sig allt. måste öka foderstatens innehåll av energi med cirka 10 %. Man bör också tänka på att det kan behövas betydligt mer energi när hästen vistas under skånska förhållanden (med blåst och blötsnö eller regn) än under norrländska förhållanden med minusgrader och klart, vindstilla väder. Det är vidare viktigt att hästen ges tillfälle att tugga sig varm genom riklig tillgång till grovfoder. Flertalet av landets främsta uppfödare är våra kunder. Många av dem väljer att basera vinterns utfodring av sina blivande ettåringar på GROOV 125 ett foder som tagits fram efter önskemål från några av landets ledande stuterier. GROOV 125 ges tillsammans med ett bra grovfoder. Det säkrar intaget av kvalitetsprotein och har ett extra högt innehåll av de viktiga aminosyrorna lysin och metionin. Det tillför fibrer och täcker dessutom behovet av mineraler och vitaminer vilka tillförs i väl avvägda proportioner. PLUSS Energi smidig komplettering av energi PLUSS Energi har utvecklats för alla hästar som periodvis har ett höjt energibehov t ex på grund av ökad arbetsintensitet eller vistelse i kyla. Det ger uppfödaren möjlighet att enkelt matcha de yttre förutsättningarna genom att tillföra fölston och unghästar koncentrerad energi t ex vid köldknäppar eller under perioder med kombinationen av blåst och regn. PLUSS Energi tillför dessutom mineraler och vitaminer samt har en hög andel fibrer och låg stärkelsehalt. RING DIREKT Ring KRAFFT-DiReKT FöR FRi FoDeRRåDgivning krafft.nu

21 Lizas Irja (Armbro Trick Lizas Magic Lady) kom inte ut på tävlingsbanan förrän som 5-åring, Innan året var slut hade hon sprungit in drygt kronor. Nu, tre år senare, har hon nästan nio gånger så mycket på kontot. Foto: Lotta Isacsson Drömmen som blev sann Ann-Louise Lisa Wernby har varit genuint trav- och avelsintresserad sedan barnsben. Och i somras, när hennes Lizas Irja med råge visade vad hon går för var Lisas glädje obeskrivlig. Det handlar inte om pengar utan att bevisa för både sig själv och andra att man har fått fram en kanonhäst! Det var Lisas föräldrars fel att det blev som det blev. För visst finns det betydligt billigare och mindre slitsamma saker än travhästuppfödning att ägna sig åt. Men hästintresse är smittsamt. Och fastnar man så gör man. Travhästen nr

VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04

VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04 VART ÄR VI PÅVÄG 2? Fortsatt utredning kring avelsfrågor, gjord av Björn Damm, påuppdrag av ASVT 2013-09-04 Bakgrund och Syfte Bakgrund Att uppdatera och fördjupa den tidigare utredningen och därmed belysa

Travklubben Sleipner. Åbo

Travklubben Sleipner. Åbo Travklubben Sleipner Åbo 160210 Information Marita Arvidsson, ordförande i Travklubben Sleipner sedan 2009 E post: marita.arvidsson@sleipner.org Hemsida: www.sleipner.org Facebook: Travklubben Sleipner

Christina Olsson Agr, Avelschef. Svensk Travsport.

Christina Olsson Agr, Avelschef. Svensk Travsport. Christina Olsson Agr, Avelschef Svensk Travsport www.travsport.se Svensk travhästuppfödning är tillsammans med Frankrike Europaledande och bland de tre främsta i Världen Några siffror från travsporten:

NU SÄTTER VI DEN SVENSKFÖDDA HÄSTEN I CENTRUM

NU SÄTTER VI DEN SVENSKFÖDDA HÄSTEN I CENTRUM NU SÄTTER VI DEN SVENSKFÖDDA HÄSTEN I CENTRUM VARFÖR BEHÖVS HORSES MADE IN SWEDEN? Vi har: Vikande betäckningssiffror inom nästan alla raser En icke-fungerande marknad, både utifrån köp- och säljperspektiv

Unghästträning hos Tomas Rosén Den lugna miljön skapar harmoniska hästar

Unghästträning hos Tomas Rosén Den lugna miljön skapar harmoniska hästar Tema: Unghäst En lugn och harmonisk inkörning, där varje individ hanteras utifrån sina egna förutsättningar. Där målet inte är att ta fram den bästa h ästen utan att hästarna får jobba i lugn och ro. Det

Johan Arneng har haft en lång. Uppfödarprofilen. Uppfödarprofilen: Johan Arneng kombinerar fotboll med trav

Johan Arneng har haft en lång. Uppfödarprofilen. Uppfödarprofilen: Johan Arneng kombinerar fotboll med trav TEXT OCH FOTO: Anne Adre-Isaksson 22 Det var fascinationen för stammar och avel som lockade Johan Arneng in i travet. Idag är han avelsansvarig på Stall Zet och har egen uppfödning tillsammans med hustrun

PROPOSITIONER MARS 2015

PROPOSITIONER MARS 2015 PROPOSITIONER MARS 2015 FEBRUARI 20 fredag 21 lördag 22 söndag STARTANMÄLNINGAR 23 måndag 24 tisdag 25 onsdag 26 torsdag 27 fredag 28 lördag MARS 1 söndag 2 måndag 3 tisdag 4 onsdag 5 torsdag 6 fredag

Schlagerdrottningens satsning köper häst

Schlagerdrottningens satsning köper häst annons: «Start «Sport «Trav 365» Visa bildtext» Schlagerdrottningens satsning köper häst Ulrika Wällstedt. Foto: KANAL75 17 feb 2011 Hon är Sveriges stora schlagerdrottning. Nu ger sig Charlotte Perrelli,

Enkätsvar. Tack till alla som tog sig tid att svara och fortsätt gärna komma med förbättringsförslag eller nya idéer!

Enkätsvar. Tack till alla som tog sig tid att svara och fortsätt gärna komma med förbättringsförslag eller nya idéer! Enkätsvar Under hösten 2013 skickades en enkät ut till de som valt att inte förnya sin B-licens vid Solängets travsällskap mellan åren 2000-2010. Detta för att försöka förstå anledningen till varför man

tema avelsstoet Kulltorps stuteri har en tanke bakom varje nytt föl 52 hästfocus #

tema avelsstoet Kulltorps stuteri har en tanke bakom varje nytt föl 52 hästfocus # 52 hästfocus #1 2012 www.hastfocus.se Kulltorps stuteri har en tanke bakom varje nytt föl R På Kulltorps stuteri har det i många år fötts upp vackra och framgångsrika welshponnyer sektion B, som har hävdat

Fas 2 Projektrapport: December 2010

Fas 2 Projektrapport: December 2010 Spelregler för Hästföretagaren Fas 2 Projektrapport: December 2010 Projektledare: Projektägare: Mats Norberg, LRF Konsult Nybrogatan 1 871 30 HÄRNÖSAND mats.norberg@konsult.lrf.se 0611-289 33 LRF Konsult

Poänglördag. Hästar i utländsk träning senast kl.09:00 vardag före startanmälan.

Poänglördag. Hästar i utländsk träning senast kl.09:00 vardag före startanmälan. BERGSÅKER Tisdag 2 oktober Startanmälan: senast onsdag 26 september kl. 09:00 Utländsk anmälan samt övrig tid (0046 60) 66 96 01. Häst som startar senast tisdag 25 september har företräde till start. Idag

Få den bästa starten

Få den bästa starten Få den bästa starten Det bästa från naturen För att stoet och hingsten kan leverera hälsosamma avkommor, är det viktigt med en bra start i livet. Fodrets näringsämnen påverkar alla kroppens funktioner,

Avel och uppfödningsenkät - ej företag

Avel och uppfödningsenkät - ej företag Avel och uppfödningsenkät - ej företag Bilaga 2a Syfte Hästavel och uppfödning med kvalitet Bakgrund Hästnäringens Avelskommitté bildades hösten 2007 genom beslut i styrelsen för Hästnäringens Nationella

Hur föds svenska fullblod upp?

Hur föds svenska fullblod upp? Hur föds svenska fullblod upp? Ett fördjupningsarbete av Caroline Söderberg och Gabriella Carlsson, Steg 3 2011 1 Inledning Alla uppfödare vill föda upp hållbara, snabba och framgångsrika hästar. Alla

ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby

ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby ASVT:s Trottex AB:s Mässa 2015 Elitauktionen 29 maj Scandic Infra City, Upplands Väsby Travhästauktioner - kom och skapa nya kontakter ASVT:s Trottex AB, Sveriges ledande arrangör av travhästauktioner,

Världens snabbaste, tuffaste och största hästsport. Galopp!

Världens snabbaste, tuffaste och största hästsport. Galopp! Världens snabbaste, tuffaste och största hästsport. Varje vecka i Sverige. Galopp! Galopp är världens största hästsport. Både vad gäller publik och spel. Spänning. Fa rt. Skönhet. Jockeys. Full blod. Högsta

Vision. Värderingar. Professionalism - Alla aktiviteter präglas av att vi jobbar utifrån ett brett kompetensregister och lyssnar på varandra

Vision. Värderingar. Professionalism - Alla aktiviteter präglas av att vi jobbar utifrån ett brett kompetensregister och lyssnar på varandra Vision - En galoppör i varje stall Värderingar Professionalism - Alla aktiviteter präglas av att vi jobbar utifrån ett brett kompetensregister och lyssnar på varandra Respekt Vi tillåter olika åsikter,

Jóhann F ś Ridresor. Jóhann Fri geirsson inbjuder dig att vara med om en exklusiv Islandshästupplevelse.

Jóhann F ś Ridresor. Jóhann Fri geirsson inbjuder dig att vara med om en exklusiv Islandshästupplevelse. Jóhann F ś Ridresor Jóhann Fri geirsson inbjuder dig att vara med om en exklusiv Islandshästupplevelse. Nu välkomnar han alla oss, som han har lärt känna under sina år i Sverige, att komma hem till honom

Tidningen för alla travintresserade Nr 3 2011. Elitauktionen. snart dags! sid 32. Framgångar för Stall Celeber sid 14 Elitloppet genom tiderna sid 19

Tidningen för alla travintresserade Nr 3 2011. Elitauktionen. snart dags! sid 32. Framgångar för Stall Celeber sid 14 Elitloppet genom tiderna sid 19 Tidningen för alla travintresserade Nr 3 2011 Elitauktionen snart dags! sid 32 Framgångar för Stall Celeber sid 14 Elitloppet genom tiderna sid 19 Aktuella avkommor Lavec Kronos 4.303.765 kr *1.09,9ak

SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2014 DU MÅSTE ANMÄLA DIN HÄST OM DU VILL VARA MED! www.jagersro.se

SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2014 DU MÅSTE ANMÄLA DIN HÄST OM DU VILL VARA MED! www.jagersro.se SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2014 DU MÅSTE ANMÄLA DIN HÄST OM DU VILL VARA MED! www.jagersro.se PROPOSITION SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2014 Till Svensk Uppfödningslöpning 2014 kan svenskfödda hästar födda

KURSHANDLEDNING TRAVKURS FÖR STJÄRNKUSK DEL 2

KURSHANDLEDNING TRAVKURS FÖR STJÄRNKUSK DEL 2 KURSHANDLEDNING TRAVKURS FÖR STJÄRNKUSK DEL 2 Kurslängd 22 lektioner á 2 timmar. Kursmaterial Travkurs för vuxna steg 1 och Travkurs för vuxna steg 2 Teoriprov Checklista för praktiska moment Affischer

I mitten på mars genomförde vi en undersökning med Travpanelen. Det var sex olika områden som berördes:

I mitten på mars genomförde vi en undersökning med Travpanelen. Det var sex olika områden som berördes: Vill du läsa återkopplingen av resultatet via webblänk, klicka här Hej, Här kommer lite resultat från den senaste undersökningen med Travpanelen. I mitten på mars genomförde vi en undersökning med Travpanelen.

Presentationerna skrevs av ryttarna under hösten 2012 och har kompletterats med kommentar till mål 2013 av ryttarna själva under hösten 2013.

Presentationerna skrevs av ryttarna under hösten 2012 och har kompletterats med kommentar till mål 2013 av ryttarna själva under hösten 2013. Presentationerna skrevs av ryttarna under hösten 2012 och har kompletterats med kommentar till mål 2013 av ryttarna själva under hösten 2013. Sandra Nilsson Född 95 Meriter : Lag-SM medaljer på ponny Startat

2014-10-16 Författare Jan Erik Svensson. Tränares samt jockey/kusk uppfattning om sättet att värma upp trav kontra galopphäst.

2014-10-16 Författare Jan Erik Svensson. Tränares samt jockey/kusk uppfattning om sättet att värma upp trav kontra galopphäst. 2014-10-16 Författare Jan Erik Svensson Uppvärmning galopphäst kontra travhäst. Tränares samt jockey/kusk uppfattning om sättet att värma upp trav kontra galopphäst. I detta arbete vill jag försöka få

Din uppfödning. vad är målsättningen?

Din uppfödning. vad är målsättningen? Din uppfödning vad är målsättningen? Foto: Thomas Blomqvist/Kanal 75 Ett kommersiellt tänkande är viktigare än någonsin. Siktar du på eliten eller bredden, och ser du tillräckligt affärsmässigt på din

SVAR TILL RST OCH SOLVALLAS HÄSTÄGAREFÖRENING ANGÅENDE SHF:S SKRIVELSE

SVAR TILL RST OCH SOLVALLAS HÄSTÄGAREFÖRENING ANGÅENDE SHF:S SKRIVELSE Stockholm den 3 november 2014 SVAR TILL RST OCH SOLVALLAS HÄSTÄGAREFÖRENING ANGÅENDE SHF:S SKRIVELSE 2014-09-16 1) Saxningen av onsdagarna Onsdag Xpress fortsätter där Solvalla är huvudbanan. Solvalla

Arbetslös men inte värdelös

Arbetslös men inte värdelös Nina Jansdotter & Beate Möller Arbetslös men inte värdelös Så behåller du din självkänsla som arbetssökande Karavan förlag Box 1206 221 05 Lund info@karavanforlag.se www.karavanforlag.se Karavan förlag

Häst. ridhus och stall

Häst. ridhus och stall Häst ridhus och stall Bäste hästägare Med den här broschyren vill vi visa dig en del av det vi hittills byggt till svenska hästägare. Vi hoppas att det kan inspirera dig till att tillsammans med oss utforma

PROPOSITIONER MARS 2014

PROPOSITIONER MARS 2014 PROPOSITIONER MARS 2014 2 STARTANMÄLNINGAR FEBRUARI 20 torsdag 21 fredag 22 lördag 23 söndag 24 måndag 25 tisdag 26 onsdag 27 torsdag 28 fredag MARS 1 lördag 2 söndag 3 måndag 4 tisdag 5 onsdag 6 torsdag

PROPOSITIONER NOVEMBER 2014

PROPOSITIONER NOVEMBER 2014 PROPOSITIONER NOVEMBER 2014 2 STARTANMÄLNINGAR OKTOBER 23 torsdag 24 fredag 25 lördag 26 söndag 27 måndag 28 tisdag 29 onsdag 30 torsdag 31 fredag NOVEMBER 1 lördag 2 söndag 3 måndag 4 tisdag 5 onsdag

PROPOSITIONER JANUARI 2015

PROPOSITIONER JANUARI 2015 PROPOSITIONER JANUARI 2015 STARTANMÄLNINGAR NOVEMBER 23 tisdag 24 onsdag 25 torsdag 26 fredag 27 lördag 28 söndag Bergsåker, Åby Solvalla Färjestad Jägersro, Umåker, Örebro DAGS ATT FÖRNYA LICENSEN Nästa

Utvecklat företagande i travbranschen

Utvecklat företagande i travbranschen Utvecklat företagande i travbranschen Projektrapport 071129 Projektledare: Projektägare: Referensgrupp: Mats Norberg, LRF Konsult AB Johan Abenius, STC Carina Dahling, Skråmsta stuteri Jörgen Westholm,

travcentrum för uppfödning och träning under utveckling

travcentrum för uppfödning och träning under utveckling travcentrum för uppfödning och träning under utveckling Rundbana Tränlingsanläggning Fornminne Rakbana Sisyfos Välkommen till Sisyfos på Söderby Gård, en anläggning för människor och travhästar. Gården

Distriktsveterinärerna tipsar. Information till. Stoägare

Distriktsveterinärerna tipsar. Information till. Stoägare Distriktsveterinärerna tipsar Information till Stoägare Avelssäsongen Våren är här och en ny avelssäsong stundar. Nya drömmar om föl väcks över hela landet hos såväl ston som stoägare. Då det varje år

Betfor en riktig klassiker!

Betfor en riktig klassiker! Frågor & Svar Betfor en riktig klassiker! Ju mer du vet om utfodring, desto större möjligheter har du att ta hand om din häst på ett bra sätt. Men det är inte alldeles enkelt, för det finns mycket att

Sista chansen att rösta fram Årets Häst och tävla om en Niceresa!

Sista chansen att rösta fram Årets Häst och tävla om en Niceresa! Vecka 3 2009 Sista chansen att rösta fram Årets Häst och tävla om en Niceresa! På fredag ska travåret 2008 summeras med fest och glamour vid Årets Häst-galan på Restaurang Rondo i Göteborg. Under kvällen

SUNE Tidningen Hästfynd nr 5, 2004

SUNE Tidningen Hästfynd nr 5, 2004 SUNE Tidningen Hästfynd nr 5, 2004 (utdrag ur en horsemanshiptränares dagbok) Text: Sven Forsström Foto: Inger Lantz En vinterdag för ungefär ett år sedan ringde min telefon. Som så många andra gånger

Föl på väg. Gäller från 2013-01-01

Föl på väg. Gäller från 2013-01-01 Föl på väg Gäller från 2013-01-01 1 Försäkringar för avel och uppfödning I samarbete med ASVH, Avelsföreningen för Svenska Varmblodiga Hästen, har Agria tagit fram försäkringar som är särskilt anpassade

Vårkänslor. Aktuellt. //Sandra

Vårkänslor. Aktuellt. //Sandra Vårkänslor Nu har väl ändå sista snön rasat ut, eller? Nu vill i alla fall jag och kaninerna ha vår, sol och värme! Våren bjuder på en mängd aktiviteter i klubben, några av dem kan du se mer av längre

VARMT VÄLKOMNA TILL TRAVSKOLAN

VARMT VÄLKOMNA TILL TRAVSKOLAN VARMT VÄLKOMNA TILL TRAVSKOLAN FUNDERAR DU PÅ ATT Foto: Kanal 75 BÖRJA MED TRAV? Då är travskolan något för dig! Travskolan är öppen för alla och här erbjuder vi något för hela familjen. I stallen finns

spelstrategier 76 GALOPP MAGASINET

spelstrategier 76 GALOPP MAGASINET 76 GALOPP MAGASINET 76-81 Spelstratergier-del-2.indd 76 08-01-16 14.04.19 Spela på Galopp! BLI RIK PÅ ATT KUNNA MER ÄN ANDRA Åldersvikter... utveckling... tränarstall... och födelsedag viktiga faktorer

ÅRETS LOPP 2012. Budapest halvmarathon 9 september 2012

ÅRETS LOPP 2012. Budapest halvmarathon 9 september 2012 ÅRETS LOPP 2012 Här hoppas jag att vi får in många berättelser. Jag hoppas också att jag 2012 kommer att kunna delta i flera lopp än 2011. Och vi blir glada om ni delar med er av era bilder och berättelser.

HÄSTNÄRINGEN IDAG. hästar gör Sverige till det näst hästtätaste. avlönade heltidsarbeten skapas av hästnäringen.

HÄSTNÄRINGEN IDAG. hästar gör Sverige till det näst hästtätaste. avlönade heltidsarbeten skapas av hästnäringen. HÄSTNÄRINGEN IDAG 360000 hästar gör Sverige till det näst hästtätaste landet i Europa. 30000 avlönade heltidsarbeten skapas av hästnäringen. 46 miljarder kronor är hästnäringens bidrag till den samhällsekonomiska

Ur boken Sälj med hjärtat/service med hjärtat

Ur boken Sälj med hjärtat/service med hjärtat Ur boken Sälj med hjärtat/service med hjärtat Säljare av olika skäl Hur ser du på din egen säljarroll? Jag möter människor som arbetar med försäljning av olika skäl och som ser helt olika på sina uppdrag

Det handlar inte om rör.

Det handlar inte om rör. Det handlar inte om rör. Det handlar om rätt rör. Rör på rätt sätt. Rör på nya sätt. Rör som förändrar. Rör som berör. Som ger frihet, trygghet och förtroende. Det handlar helt enkelt om Smarta Rör. 2

Medlemsblad höst/vinter 2011

Medlemsblad höst/vinter 2011 Medlemsblad höst/vinter 2011 Välkommen till en höst och vinter med spännande aktiviteter och tävlingar! Ordföranden har ordet Hej! Jag heter Katharina Dahl och är ordförande i Gota Western Riders sedan

Andelsstall unghästar anno 2016

Andelsstall unghästar anno 2016 Honey Badger Racing i samarbete med galopptränaren Marie Lustig presenterar Andelsstall unghästar anno 2016 Andel i tre unghästar Spelskola Besök på träningscampen och tävlingsbanor Livesändningar på internet

SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2017 DAGS ATT ANMÄLA DIN UNGHÄST!

SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2017 DAGS ATT ANMÄLA DIN UNGHÄST! SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2017 DAGS ATT ANMÄLA DIN UNGHÄST! SVENSK UPPFÖDNINGSLÖPNING 2017 Till Svensk Uppfödningslöpning 2017 kan svenskfödda hästar födda 2015 och i Svensk Travsports (ST) register för

Plansilor för upp till 25 tons packningsmaskin

Plansilor för upp till 25 tons packningsmaskin Plansilor för upp till 25 tons packningsmaskin 4 meter hög plansilo Utbyggnadsbar Plansilon har en invändig höjd på 4,0 meter och är dimensionerad för en packningsmaskin upp till 25 ton. Fredrik och Rickard

Massage. Fördjupningsarbete Amatörtränare steg 3 ht-2015 Lotta Möller

Massage. Fördjupningsarbete Amatörtränare steg 3 ht-2015 Lotta Möller Massage Fördjupningsarbete Amatörtränare steg 3 ht-2015 Lotta Möller Inledning Jag är diplomerad massör på häst och hund. Jag gick på Axelsons Animal massage school och blev färdig 1996 på häst. Jag har

PROPOSITIONER APRIL 2016

PROPOSITIONER APRIL 2016 PROPOSITIONER APRIL 2016 STARTANMÄLNINGAR MARS 21 måndag 22 tisdag 23 onsdag 24 torsdag 25 fredag 26 lördag 27 söndag Dannero, Eskilstuna, Gävle, Halmstad, Umåker Axevalla, Jägersro, Örebro Bergsåker,

Sundsmåla gård ligger några mil söder om Linköping. Här bor familjen Rinné, en riktig hästfamilj, där mamma Gunnel ridit i hela sitt liv, pappa Claes

Sundsmåla gård ligger några mil söder om Linköping. Här bor familjen Rinné, en riktig hästfamilj, där mamma Gunnel ridit i hela sitt liv, pappa Claes Sundsmåla gård ligger några mil söder om Linköping. Här bor familjen Rinné, en riktig hästfamilj, där mamma Gunnel ridit i hela sitt liv, pappa Claes har ridit och sen Jonas som är hoppryttare och systern

3 företag som trappar upp under sommaren Senast uppdaterad

3 företag som trappar upp under sommaren Senast uppdaterad 3 företag som trappar upp under sommaren 2013-06-18 Senast uppdaterad 2013-06-18 Sommaren förknippas ofta med ledighet och vila men för många egenföretagare ser det annorlunda ut. Driftig.nu har varit

TEMADAGAR. KOSTNAD alla temadagar ingår i ridavgiften, gå på så många du vill. (gäller även för anhöriga)

TEMADAGAR. KOSTNAD alla temadagar ingår i ridavgiften, gå på så många du vill. (gäller även för anhöriga) TEMADAGAR RIDSKOLAN INFORMERAR TEMADAGAR - teori På Jutagårdens Ridskola vill vi inte bara prioritera och värdesätta ridning utan även teorin som vi anser är minst lika viktig för att få en värdefull utbildning.

Betfor en riktig klassiker!

Arvid Stjernswärds Minneslöpning huvudnumret på V75

Arvid Stjernswärds Minneslöpning huvudnumret på V75 Vecka 6 Arvid Stjernswärds Minneslöpning huvudnumret på V75 I veckans V75-omgång på Jägersro ingår anrika Arvid Stjernswärds Minneslöpning (V75-3, Gulddivisionen, försök 2) ett lopp som kördes första gången

Biomedicinarnas Riks Organisation BRO

Biomedicinarnas Riks Organisation BRO Sida 1 av 5 Biomedicinarnas Riks Organisation BRO PROTOKOLL Typ av sammanträde Sammanträdesdatum BRO s årsmöte 2008-11-22 Sekreterare Justeringsperson Mia Ländin Rebecca Andersson Närvarande Linköping:

Unghästprojektet på Wången 2010-2012

Unghästprojektet på Wången 2010-2012 Unghästprojektet på Wången 2010-2012 1-3-åriga travhästar fodrade utan kraftfoder och tränade i kortare distanser Den här studien har visat att ettåriga travhästar som utfodras med ett energirikt grovfoder

HÄSTENS FORM. När vi talar om hästens form menar vi den del av utbildningen där hästen ska lära sig att arbeta på mest ändamålsenliga sätt.

HÄSTENS FORM. När vi talar om hästens form menar vi den del av utbildningen där hästen ska lära sig att arbeta på mest ändamålsenliga sätt. HÄSTENS FORM När vi talar om hästens form menar vi den del av utbildningen där hästen ska lära sig att arbeta på mest ändamålsenliga sätt. Med ändamålsenlig form menas den form där just den här hästen

Talangsatsingen. Det kommer även anordnas två teoritillfällen under terminens gång. Ett med fokus på kost och träning samt ett om mentalträning.

Talangsatsingen. Det kommer även anordnas två teoritillfällen under terminens gång. Ett med fokus på kost och träning samt ett om mentalträning. Talangsatsingen Nu är det dags för talangsatsningen att dra igång igen! Tack vare Idrottslyftet kommer LFK kunna fortsätta med talangsatsningen även i år. Detta innebär att vi kan ge våra medlemmar under

Breaking & Training young horses

Breaking & Training young horses Breaking & Training young horses Muggeridge, Stiwing, Hoas och Coldreys om konsten att rida in hästar. Russel Muggeridge, Strömsholm, Madeleine Stiwing, Jutagården och Lorentz Hoas, Stall Anderse arbetar

TRÄNINGSPROGRAM - 13 JUNI 2009 -

TRÄNINGSPROGRAM - 13 JUNI 2009 - TRÄNINGSPROGRAM - 13 JUNI 2009 - Karlstad Stadslopp är ett arrangemang som alltid legat mig extra varmt om hjärtat. Jag har under åren haft flera tuffa duster runt de 10 000 metrarna. Så det finns minst

PROPOSITIONER JANUARI 2014

PROPOSITIONER JANUARI 2014 PROPOSITIONER JANUARI 2014 2 STARTANMÄLNINGAR DECEMBER 23 måndag 24 tisdag 25 onsdag 26 torsdag 27 fredag 28 lördag 29 söndag 30 måndag 31 tisdag JANUARI 1 onsdag 2 torsdag 3 fredag 4 lördag 5 söndag 6

PROPOSITIONER FEBRUARI 2017

PROPOSITIONER FEBRUARI 2017 PROPOSITIONER FEBRUARI 2017 STARTANMÄLNINGAR JANUARI 23 måndag 24 tisdag 25 onsdag 26 torsdag 27 fredag 28 lördag 29 söndag Romme, Solvalla (V75), Östersund Färjestad, Halmstad Bollnäs, Eskilstuna Bergsåker,

teamarver Låt oss göra kontrollen av din digitala färdskrivare Sid 6 TÄVLING! Spara tusenlappar... teamarver Höst 2009 Spara tusenlappar... Låt oss göra kontrollen av din digitala färdskrivare Sid 6 TÄVLING! Var med och vinn en exklusiv skinnjacka från Arver Lastbilar! Läs mer på sid 4 Höst 2009 Ansvarig

ATT KUNNA SEMINERA SITT STO HEMMA

ATT KUNNA SEMINERA SITT STO HEMMA Foto: Öyvind Andersson ATT KUNNA SEMINERA SITT STO HEMMA - En marknadsundersökning Foto: Maria Pettersson BAKGRUND Hästnäringens Nationella Stiftelse ansvarar för Hästnäringens Avelskommitté som består

FEBRUARI 2012. JVM-Distans. den 22 februari 2012

FEBRUARI 2012. JVM-Distans. den 22 februari 2012 FEBRUARI 2012 JVM-Distans den 22 februari 2012 Då var första tävlingen avklarad för oss äldre igår, resultatet från min egen sida var inte alls suveränt, faktiskt inte ens i närheten.. Men med tanke på

Tips vid propositionsskrivning inom ponnytravet

Tips vid propositionsskrivning inom ponnytravet Tips vid propositionsskrivning inom ponnytravet Inledning Det är en konst att skriva bra propositioner, men med fantasi och god kännedom om materialet som kan tänkas anmäla kommer man långt! Börja med

Vi vill, vi kan, vi ska med hästen i centrum

Vi vill, vi kan, vi ska med hästen i centrum Vi vill, vi kan, vi ska med hästen i centrum Kunskapsdagar kring hästar och ridsport 14-16 november 2014 Västmanlands- och Södermanlands Ridsportförbund tillsammans med SISU Idrottsutbildarna, hälsar dig

Vart Tog De Vägen utan mål ingen kontroll

Vart Tog De Vägen utan mål ingen kontroll Vart Tog De Vägen utan mål ingen kontroll Källdata Copyright; Databas januari 2014, Svensk Travsport Vart är vi på Väg 2013. Asvt/Damm, SifoUndersökning 2013. Svensk Travsport Normalstadgar Björn Damm

Jan Brink: Hur blir man bäst? - Göteborg Horse Show 2008 - Häst - Agria Djurförsäkr... Sida 1 av 7 Jan Brink: Hur blir man bäst? På ovanstående tema höll Jan Brink sin uppskattade clinic i Scandinavium. Han ställde sig frågan vad som krävs för att nå toppen? Och om det räcker med talang

Fransk-amerikansk blandning Något som också påverkade inriktningen

Fransk-amerikansk blandning Något som också påverkade inriktningen På senare år har vi sett ett ökat utbyte med fransk travsport. Därför ska vi i två artiklar ta en titt på hur den franska travaren har växt fram, samt hur detta avspeglar sig i stamtavlan för några av

Stress hos hästar i träning

Stress hos hästar i träning Stress hos hästar i träning Stress är något som ofta hör till vardagen hos en galoppör. De tränas tidigt att bli explosiva, reagera snabbt och springa fort. De vi använder oss av är deras naturliga flyktinstinkter.

Tränarkåren allt äldre men de yngre kvinnorna blir allt fler

Tränarkåren allt äldre men de yngre kvinnorna blir allt fler Vecka 7-2010 Tuffa damer på hemmaplan Hilda Zonett och Lundås Emelie har två saker gemensamt. De har båda två Bergsåker som hemmaadress och de har båda två tillskrivits titeln landets bästa sto. Det finns

Fördjupningsarbete av Karin Tedesund

Fördjupningsarbete av Karin Tedesund Fördjupningsarbete av Karin Tedesund Steg 3 kursen 2004/2005 INLEDNING Jag valde mitt ämne på grund av att jag nyligen inskaffat mig en skrittmaskin `Walker. Skrittmaskinen har använts i över 30 år. För

Hästnäringens statistikprojekt

Hästnäringens statistikprojekt Hästnäringens statistikprojekt Tobias Heldt, Högskolan Dalarna Presentationen i korthet 1. Bakgrund 2. Om projektet 3. Vad kan vi förvänta oss Regionalekonomisk betydelse av travsporten: Exemplet DalaTravet

VERKSAMHETSBERÄTTELSE 2016 IFK GÖTEBORG BOWLING

VERKSAMHETSBERÄTTELSE 2016 IFK GÖTEBORG BOWLING VERKSAMHETSBERÄTTELSE 2016 IFK GÖTEBORG BOWLING VÅREN 2016 Vilken vår vi haft. Rättare sagt hela säsongen har varit helt fantastisk. Vi stod som segrare i båda våra serier. Vi har nått alla våra mål. Vi

Styrelsemöte Ridklubben Rimbo Ryttare Protokoll 2013-05-09

Styrelsemöte Ridklubben Rimbo Ryttare Protokoll 2013-05-09 Styrelsemöte Ridklubben Rimbo Ryttare Protokoll 2013-05-09 1. Mötet öppnas 2. Val av justerare - Kaj väljs till justerare. 3. Mötesprotokollet godkändes 4. Senaste mötesprotokollet Häst och husesyn Ansvar

24-25 oktober 2015 Hotell Selma SPA, Sunne. www.sisuidrottsutbildarna.se/varmland

24-25 oktober 2015 Hotell Selma SPA, Sunne. www.sisuidrottsutbildarna.se/varmland 24-25 oktober 2015 Hotell Selma SPA, Sunne www.sisuidrottsutbildarna.se/varmland Välkommen till SISU-helgen! SISU-helgen är vår enskilt största satsning för att stärka våra ledare. Förutom kicken av att

Vasaloppet öppet spår 23 februari 2009. Det har länge funnits en önskan hos mig att åka Vasaloppet. Jag hade bestämt att jag skulle göra det, det år

Vasaloppet öppet spår 23 februari 2009. Det har länge funnits en önskan hos mig att åka Vasaloppet. Jag hade bestämt att jag skulle göra det, det år Vasaloppet öppet spår 23 februari 2009. Det har länge funnits en önskan hos mig att åka Vasaloppet. Jag hade bestämt att jag skulle göra det, det år jag fyllde 50. Men tiden går så fort och det blev aldrig

Insekternas värld Jorden i fara, del 1. KG Johansson

Insekternas värld Jorden i fara, del 1. KG Johansson Insekternas värld Jorden i fara, del 1 KG Johansson SMAKPROV Publicerad av Molnfritt Förlag Copyright 2014 Molnfritt Förlag Den fulla boken har ISBN 978-91-87317-31-6 Boken kan laddas ned från nätbutiker

kan kämpa ett helt liv i ständig uppförsbacke utan att uppnå de resultat som de önskar. Man försöker ofta förklara den här skillnaden med att vissa

kan kämpa ett helt liv i ständig uppförsbacke utan att uppnå de resultat som de önskar. Man försöker ofta förklara den här skillnaden med att vissa Förord Det här är en speciell bok, med ett annorlunda och unikt budskap. Dess syfte är att inspirera dig som läsare, till att förstå hur fantastisk du är, hur fantastisk världen är och vilka oändliga möjligheter

PROPOSITIONER FEBRUARI 2013

PROPOSITIONER FEBRUARI 2013 PROPOSITIONER FEBRUARI 2013 JANUARI 23 onsdag 24 torsdag 25 fredag 26 lördag 27 söndag STARTANMÄLNINGAR 28 måndag 29 tisdag 30 onsdag 31 torsdag FEBRUARI 1 fredag 2 lördag 3 söndag 4 måndag 5 tisdag 6

Andelsstall unghästar anno 2016 Honey Badger Racing i samarbete med galopptränaren Marie Lustig presenterar Andelsstall unghästar anno 2016 Andel i två unghästar Spelskola Besök på träningscampen och tävlingsbanor Livesändningar på internet

Nina Unkuri ställer sitt brev till Avelsstiftelsen ( SIFavel ) och det är SIFavels anställda avelsledare Heimir Gunnarsson som svarar:

Nina Unkuri ställer sitt brev till Avelsstiftelsen ( SIFavel ) och det är SIFavels anställda avelsledare Heimir Gunnarsson som svarar: Nina Unkuri ställer sitt brev till Avelsstiftelsen ( SIFavel ) och det är SIFavels anställda avelsledare Heimir Gunnarsson som svarar: Heimir tillträde sin befattning som anställd på halvtid 1. januari

travhästavel The Standardbred. Nu gäller det hur generna från denna har påverkat travsporten

travhästavel The Standardbred. Nu gäller det hur generna från denna har påverkat travsporten Fransk Del 11 travhästavel Föregående artikel om blodslinjer i fransk travsport handlade om den franska travarens Trotteur Francais ursprung och de viktigaste franska linje bildarna. Den franska travaren

Dagordning Hus- möte. Nacka Brukshundklubb www.nackabk.com. 1. Mötets öppnande. 2. Mötessekreterare. 3. Höstens kurser

Dagordning Hus- möte. Nacka Brukshundklubb www.nackabk.com. 1. Mötets öppnande. 2. Mötessekreterare. 3. Höstens kurser Dagordning Hus- möte Datum: Tid: Plats: 8 oktober 2013 kl. 19.00 Klubbstugan 1. Mötets öppnande 2. Mötessekreterare 3. Höstens kurser 4. Allmänlydnad fortsättning idé av Ulrika 5. Information om pågående

Beteskrav inga problem! Men hur löser vi det.

Beteskrav inga problem! Men hur löser vi det. Beteskrav inga problem! Men hur löser vi det. (Foto Per Persson) Betesföreningen och Skånesemin anordnade en betesdag på Gunnaröd för att visa att det går att få till en bra betesdrift även om man har

Det finns självklart en proffsdröm

Det finns självklart en proffsdröm Nummer 4, November Från Halmstads Energi och Miljö AB Det finns självklart en proffsdröm - Robert Bladh, HK Drott Värmeljus blir till proteser i Thailand Vintertider på våra ÅVC:er Nr. 4 Nov. 2014 Med

Hur ser din nuvarande vardag ut, nu när du lagt ner din crosskarriär?

Hur ser din nuvarande vardag ut, nu när du lagt ner din crosskarriär? Premiären i Motocross SM går i Vissefjärda! SM i motocross kommer i år gå på 6 olika banor i olika delar av Sverige. Premiären i år kommer att gå på crossbanan Rövaredalen som ligger i Vissefjärda, en

MAJ 2012. Sommartider. den 27 maj 2012. Södergarn. den 17 maj 2012

MAJ 2012. Sommartider. den 27 maj 2012. Södergarn. den 17 maj 2012 MAJ 2012 Sommartider den 27 maj 2012 Har hunnit vara hemma en vecka nu och vila upp mig lite från lägret ute på Lidingö, eller vilat och vilat, det har varit tester på schemat den gågna veckan. Men har

Hästens tänder. Distriktsveterinärerna tipsar

Hästens tänder. Distriktsveterinärerna tipsar tänder Distriktsveterinärerna tipsar Hästens tänder 2 Inledning Vi människor har haft hästen som husdjur i nästan 6000 år, vilket endast är en bråkdel av den tid som hästen har funnits och utvecklats till

Styrelsen Frösåker GK, Christer Ral, Matz, Håkan, Krogen WWW.FGCC.SE. Sida 1 av 6

Styrelsen Frösåker GK, Christer Ral, Matz, Håkan, Krogen WWW.FGCC.SE. Sida 1 av 6 Nyhetsbrev #2 2015 Sida 1 av 6 Hej Vänner, Säsongen är i full gång även om värmen ännu uteblivit. Verksamheten är också i full gång och ni har väl inte missat alla träningar, tävlingar och andra roliga

Sofia Bengtsson Mitt namn år Sofia Bengtsson, jag är 18år gammal. Jag går sista året på Plönningegymnasiet, med inriktning NIU.

Sofia Bengtsson Mitt namn år Sofia Bengtsson, jag är 18år gammal. Jag går sista året på Plönningegymnasiet, med inriktning NIU. Sofia Bengtsson Mitt namn år Sofia Bengtsson, jag är 18år gammal. Jag går sista året på Plönningegymnasiet, med inriktning NIU. Där bor jag tillsammans med min häst Pilot. När vi inte går i skolan bor

Kompetensbrist försvårar omställning TSL 2013:4

Kompetensbrist försvårar omställning TSL 2013:4 Kompetensbrist försvårar omställning TSL 2013:4 Trygghetsfonden TSL är en kollektivavtalsstiftelse med Svenskt Näringsliv och LO som ägare och vår uppgift är att hjälpa uppsagda till ett nytt jobb. TSL

Olycksfallsförsäkring för dig som umgås med hästar. hästsäker

Olycksfallsförsäkring för dig som umgås med hästar. hästsäker Olycksfallsförsäkring för dig som umgås med hästar hästsäker 3 För ett säkrare hästliv Att umgås med hästar är både roligt och stimulerande men inte helt riskfritt. Olycksfallsförsäkringen Hästsäker gäller

Verksamhetsutvecklingen-

Verksamhetsutvecklingen- Verksamhetsutvecklingen- lönsam och långsiktig hästverksamhet Vill du utveckla din verksamhet långsiktigt och hållbart? Få en ökad lönsamhet och inspireras i ditt ledarskap? Under våren 2014 startar en

Det mest anmärkningsvärda

Det mest anmärkningsvärda Det kan lyckas till slut AB Ybena tror på framtiden Det här är sagan om Neona Princess och den lilla uppfödarens väg till vinnarcirkeln. Vi har inte haft så här stora framgångar tidigare och har hela tiden