Contemporary 15 November, 1 PM, 2011 Final prices Auction no. Lot Final price 1 MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo

Download "Contemporary 15 November, 1 PM, 2011 Final prices Auction no. Lot Final price 1 MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo"

1 Contemporary 15 November, 1 PM, 2011 Final prices Auction no. Lot Final price 1 MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo, formgiven 1999, massiv mässing, träsits med krokodilpräglat svart läder, signerad el Rey by Mats Theselius 1999, Nr: 39/ SEK 2 MATS THESELIUS, "Sheriff", arbetsstol, Källemo MATS THESELIUS, "Sheriff ", arbetsstol, Källemo, formgiven 2003, svart stålunderrede på hjultrissor, klädd i brunt skinn, höjd 87 cm; smärre slitage, höj/sänkbara funktionen ur funktion SEK 3 MATS THESELIUS, "National Geographic", bokskåp MATS THESELIUS, "National Geographic", bokskåp, Källemo, formgivet 1990, gul täcklasyr, glasdörrar, massivt underrede i bok, mässingsbeslag, rymmer 25 årgångar av National Geographic, märkt K Mats SEK 5 MATS THESELIUS, "Bruno", fåtölj, Källemo 1997 MATS THESELIUS, "Bruno", fåtölj, Källemo 1997, stål, klädd i rött skinn, stoppad sits, etikettmärkt BRUNO Mats Theselius, KÄLLEMO AB samt signerad Mats Theselius 39/ SEK 7 MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991 MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991, etsad plåt, karmar i betsad bok, stoppad klädsel med älgskinn, signerad HC X/X XT, höjd 78 cm; karmarna med SEK 8 MATS THESELIUS, "Star", Armchair, Källemo MATS THESELIUS, "Star"ArmchairKällemo, designed 2009, pearl, chrome-plated steel edge frame, seat upholstered in pale leather, plate marked STAR Mats Theselius 2009 Källemo AB SEK 9 MATS THESELIUS, "Star", Armchair, Källemo MATS THESELIUS, "Star", fåtölj, Källemo, formgiven 2009, pärlemor, kromad stålkant och underrede, sitsen klädd i ljust skinn, skyltmärkt STAR Mats Theselius 2009 KÄLLEMO AB SEK 10 SIGURDUR GUSTAFSSON, "Henry", golvlampa, Källemo SIGURDUR GUSTAFSSON, "Henry", golvlampa, Källemo 2001, stål och ask, skärm i oxiderad koppartråd, skyltmärkt HENRY Sigurdur Gusafsson /19 Källemo AB Sweden, höjd SEK 11 JONAS BOHLIN, "Concrete", Chair, Källemo 1981 JONAS BOHLIN, "Concrete"Chair, Källemo 1981Concrete and iron, signed 41/100 JONAS BOHLINHeight 89 cmliterature: Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare SEK 12 JONAS BOHLIN, "Concrete", Chair, Källemo 1981 JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad TILL BROR ANDERS HÄLSNING FRÅN JONAS, höjd 90 cm; sprickahistorik : Denna stol kom att SEK

2 13 JONAS BOHLIN,"Concrete", soffbord, Källemo JONAS BOHLIN, "Concrete", soffbord, Källemo, formgivet 1984, underrede i betong och svartlackerad metall, i det närmaste trekantig skiva av glas, höjd 56, 146 x SEK 15 GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, "Fogg stripe 3-4" GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, "Fogg stripe 3-4", matta, handtuftad i lin, etikettmärkt FOGG STRIPE 3/4 KASTHALL GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, 300 x 400 cm SEK 16 GUNILLA ALLARD, "Cinema sport", karmstolar, 6 st. GUNILLA ALLARD, "Cinema sport", karmstolar, 6 st., Lammhults 2000, formgivna 1994, förkromat stålrör, röd skinnklädsel, etikettmärkta LAMMHULTS Lammhults Möbel AB Made in Sweden, höjd SEK 17 GUNILLA ALLARD, "Cinema", soffa och fotpall GUNILLA ALLARD, "Cinema", soffa och fotpall, Lammhults, formgiven 1994, förkromat stålrör, ljusbrun skinnklädsel, höjd 75, längd 161, fotpallens höjd 41 cm SEK 18 CHRISTINA och LARS ANDERSSON, "Inka", fåtölj CHRISTINA och LARS ANDERSSON, "Inka", fåtölj, Tärnsjö Läderfabrik, i produktion från 1986, förkromad stålrörsstomme, svart lädersits, höjd 130; smärre slitage SEK 19 PETER CELSING,"Club", fåtölj, Galleri Stolen PETER CELSING, "Club", fåtölj, Galleri Stolen, Stockholm, formgiven , förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitage SEK 20 PETER CELSING,"Club", fåtöljer, 2 st., Galleri PETER CELSING, "Club", fåtöljer, 2 st., Galleri Stolen, Stockholm, formgivna , förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitagehistorik: Formgivna tillsammans med Erik SEK 21 ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB, formgiven 1966, matterat stål, klädd i ljusbrunt skinn, höjd 76 cm; slitage, smärre fläckarlitteratur: Jämför Svenska stolar SEK 22 ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB, formgiven 1966, matterat stål, klädd i ljust skinn, etikettmärkt NORELL Made in Sweden, höjd 76 cm; slitage SEK 24 ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i svart skinn, märkta MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN, höjd 79 cm; omklädda SEK 25 BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen 1992, vit laminatskiva med aluminiumlist, 8 st. förkromade spännben, etikettmärkt Fritz Hansen 1992 samt Design Piet Hein...

3 SEK 26 ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i svart skinn, märkta MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN, höjd 79 cm; omklädda SEK 27 ARNE JACOBSEN, "Ägget", Armchair, Fritz Hansen ARNE JACOBSEN, "Ägget"ArmchairFritz Hansen, Danmark, designed 1958, four-centralfoot aluminium, upholstered in black leather, loose seat cushionheight 106 cm SEK 28 BECK & JUNG (Holger Bäckström och Bo Ljungberg) BECK & JUNG (Holger Bäckström och Bo Ljungberg), enligt uppgift, matta, 1970-tal, tuftad, 120 x 120 cm SEK 29 ARNE JACOBSEN, "Måsen", stolar, 6 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Måsen", stolar, 6 st., Fritz Hansen, Danmark 1979, stålben, gullackerade sitsar, märkta FH FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1979, höjd 80 cm; slitage SEK 31 ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark, fyrdelad centralfot i aluminium, skiva i vit laminat med aluminiumlist, märkt FH MADE IN DENMARK, höjd 47, 80 x SEK 32 OLLE BAERTLING, efter,"joy", Asplund OLLE BAERTLING, efter, "Joy", Asplund i samarbete med Baertlingstiftelsen 1997, handtuftad, tillverkad i 50 ex., etikettmärkt ASPLUND CARPETS JOY BAERTLING, 100 x 200 cm SEK 33 OLLE BAERTLING, efter,"eray", matta, Asplund OLLE BAERTLING, efter, "Eray", matta, Asplund i samarbete med Baertlingstiftelsen 1997, handtuftad, tillverkad i 50 ex., etikettmärkt ASPLUND CARPETS ERAY BAERTLING, 100 x 200 cm SEK 34 VERNER PANTON, "Fun lamp, taklampa, VerPan VERNER PANTON, "Fun lamp, taklampa, VerPan, Danmark, formgiven 1964, förkromad metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd 65 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to SEK 35 VERNER PANTON, "Fun Lamp", golvlampa, VerPan VERNER PANTON, "Fun Lamp", golvlampa, VerPan, Danmark, formgiven 1964, förkromad metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd 120 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to SEK 36 VERNER PANTON, "Moon Lamp", takarmatur, Louis VERNER PANTON, "Moon Lamp", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1960, vitlackerad plåt, höjd 46 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to present, Charlotte & Peter Fiell SEK 37 VERNER PANTON, "Moon lampa", takarmatur, Louis

4 VERNER PANTON, "Moon lampa", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1960, vitlackerad plåt, höjd 37 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to present, Charlotte & Peter Fiell SEK 38 VERNER PANTON,"VP-globe", takarmatur, Louis VERNER PANTON, "VP-globe", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1969, klotformad i plexiglas med metallreflektorer varav några lackerade i vitt, blått och rött, höjd 54 cm SEK 39 PAUL NØRREKLINT, "Jailhouse suit", Bookcase PAUL NØRREKLINT, "Jailhouse suit"bookcasegeorg Petersen Møbelfabrik, Denmark, designed , 4 ends of plexiglass with aluminum feet, 3 pcs. overhead cabinets in white laminate SEK 41 POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampa, Louis Poulsen POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärm i vit opalakryl, svart fot, höjd 130 cmhistorik: Modellen kom i produktion SEK 42 POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampor, 1 par POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampor, 1 par, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärmar i vit opalakryl, svart fot, höjd 132 cm; slitagehistorik: Modellen kom SEK 43 POUL HENNIGSEN, "PH 80", bordslampa, Louis POUL HENNIGSEN, "PH 80", bordslampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärmar i vit opalakryl, svart fot, höjd 67 cmhistorik: Modellen kom i produktion SEK 44 POUL HENNINGSEN, "PH-glob", taklampa, Louis POUL HENNINGSEN, "PH-glob", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1958, vitlackerad plåt, höjd 60 cm; smärre slitage SEK 45 POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg", taklampa POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad plåt, höjd 30 cm SEK 46 POUL HENNINGSEN, "Snöbollen", taklampa, Louis POUL HENNINGSEN, "Snöbollen", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad plåt, höjd 45 cm SEK 48 EERO SAARINEN, "Tulip", Chairs, 6 pcs., Knoll EERO SAARINEN, "Tulip" Chairs, 6 pcs., Knoll International, USADesigned in 1956Fiberglass reinforced white plastic with white painted centralfoot aluminum, seats upholstered in red SEK 49 UBALD KLUG, schäslonger, 2 st., de Sede, Schweiz UBALD KLUG, schäslonger, 2 st., de Sede, Schweiz, modell DS 1025, formgivna 1973, klädda i brunt skinn, höjd 64, längd 148 cm vardera; slitage, fläckar SEK 50 STEN ØSTERGAARD, stolar, 8 st., Cado, Danmark

5 STEN ØSTERGAARD, stolar, 8 st., Cado, Danmark, formgivna 1968, röd formgjuten plast, höjd 74 cm; smärre slitage SEK 51 EERO SAARINEN, "Tulip", matbord och stolar, 5 st. EERO SAARINEN, "Tulip", matbord och stolar, 5 st., Knoll international, USA, formgivna 1956, bordet med centralfot i aluminium och vit skiva i laminat, stolarna i SEK 52 ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taraxacum" ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taraxacum", takarmatur, Flos, Italien, formgiven 1960, metallställning överdragen med glasfiberförstärkt gummi, höjd 47 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to present SEK 53 ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taccia" ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taccia", bordslampa, Flos, Italien, formgiven 1962, bas i stål och emaljerad aluminium, glaskupa med aluminiumreflektor, etikettmärkt FLOS TACCIA 121, höjd SEK 56 STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti, Italien, formgivet 1959, grön bemålad plåt på stålben, en svängbar hurts på hjul med tre lådor och ett skåp, en SEK 57 JOE COLOMBO, A pair of armchairs, Kartell, Italy JOE COLOMBOA pair of armchairskartell, Italy, designed in 1964, model number 4801Orangepainted plywood, minor repairsheight 58 cm SEK 58 CHARLES & RAY EAMES,"Aluminium group" CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group", skrivbordsstol på hjul, Vitra, Tyskland, formgiven , benställning av aluminium, klädd i svart skinn, höj/sänkbar, märkt Vitra, höjd SEK 59 CHARLES & RAY EAMES,"Aluminium group", karmstol CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group", karmstol, Vitra, Tyskland, formgiven , benställning av aluminium, klädd i svart skinn, etikettmärkt Vitra, höjd 82 cm SEK 60 EERO ARNIO, "Captain s chair"", karmstolar, 1 par EERO ARNIO, "Captain s chair"", karmstolar, 1 par, Asko, Finland formgivna 1966, fot i aluminium, klädda i svart tyg, höjd 76 cm SEK 61 TAKLAMPA, tal, plattor i rökfärgat TAKLAMPA, tal, plattor i rökfärgat plexiglas och spegelplexi, höjd 56 cm SEK 62 PHILIPPE STARCK, "Doktor Sonderbar", karmstol PHILIPPE STARCK, "Doktor Sonderbar", karmstol, XO, Frankrike, formgiven 1983, stål, perforerad sits, höjd 63 cm SEK 63 ALBERTO MEDA, "Lightlight", Armchair, Molded in ALBERTO MEDA, "Lightlight"ArmchairMolded in carbon fiber coated Nomex, signed Alberto

6 Meda and sign marked Alias srl.-italia Lightlight-1988 prototipo Sperimentale n.19 design SEK 64 MAZZEGA, troligen, takarmatur, Italien MAZZEGA, troligen, takarmatur, Italien tal, metallstomme, 12 glasprismor i klarglas med röda påklipp, höjd 65 cm SEK 65 KENNETH COBONPUE, "Dragnet chair", fåtölj och KENNETH COBONPUE, "Dragnet chair", fåtölj och bord, stålställning lindad med rött bomullstyg, tre svarta kuddar, ben i stål, bordets underrede i stålställning lindad med rött SEK 67 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, J. DeAth - Victoria HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925J. DeAth - Victoria, London, 1955Signerad, daterad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 1955/1970-tal, 23/100. Gelatinsilverfotografi, 23,5 x SEK 68 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Syon Park, London HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Syon Park, London, 1955Signerad, daterad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 1955/1970-tal, 10/100. Gelatinsilverfotografi, 35,5 x SEK 70 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Stol, Signerad och HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925StolSignerad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 43/100. Gelatinsilverfotografi, 39 x 30 cm SEK 71 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Pontus Hultén HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Pontus Hultén, 1984Signerad och daterad på baksidan Hans Hammarskiöld 1984/1990-tal. Gelatinsilverfotografi, 35,5 x 26 cm. Edition 20 ex SEK 72 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Olle Bonniér med HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Olle Bonniér med målningen Pling 1967Signerad och daterad på baksidan Hans Hammarskiöld 1967/85. Gelatinsilverfotografi, 34,5 x 26 cm SEK 73 OLA BILLGREN, , Vid fönstret I - Lund OLA BILLGREN Vid fönstret I - LundSignerad och daterad Ola Billgren -62. Gelatinsilverfotografi, 33 x 33 cm.proveniens: Konstnärens familj SEK 74 OLA BILLGREN, , Vid fönstret I I- Lund OLA BILLGREN Vid fönstret I I- LundSignerad och daterad Ola Billgren -62. Gelatinsilverfotografi, 33 x 33 cm.proveniens: Konstnärens familj SEK 75 OLA BILLGREN, , Interiör- Lund OLA BILLGREN Interiör- LundSignerad och daterad Ola Billgren -68. Gelatinsilverfotografi, 33 x 50 cm.proveniens: Konstnärens familj SEK 76 OLA BILLGREN, , Gallerfönster - OLA BILLGREN Gallerfönster - AlicanteSignerad och daterad Ola Billgren -64. Gelatinsilverfotografi, 33 x 50 cm.proveniens: Konstnärens familj

7 8 500 SEK 77 EMIL HEILBORN, , Soldyrkaren, 1938/2001 EMIL HEILBORN Soldyrkaren, 1938/2001Signerad på baksidan Emil Heilborn. Gelatinsilverfotografi, 32 x 24 cm.bilden föreställer den ryske arkitekten Kazarnovskij på Ylan i SEK 80 EMIL HEILBORN, , Ramlösa, 1932 EMIL HEILBORN Ramlösa, 1932Signerad och daterad EH -32 samt stämplad på baksidan. Gelatinsilverfotografi, 19 x 17 cm. Vintage.Reklambild 1932De bilder fotografen SEK 81 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Åminne Bruk 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson Gelatinsilverfotografi, 46 x 31 cm SEK 82 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Pump-Separator 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson Gelatinsilverfotografi, 46 x 34,5 cm SEK 83 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Norrbottens Järnverk 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson Gelatinsilverfotografi, 48 x 34,5 m SEK 84 JEAN HERMANSON, född 1938, Vietnam 1973, Hanoi - JEAN HERMANSONfödd 1938Vietnam 1973, Hanoi - från mitt hotellrum på Thong Nat.Signerad på baksidan Jean Hermanson. Gelatinsilverfotografi, 26,5 x 20,5 cm SEK 85 JEAN HERMANSON, född 1938, Volvo, Skövde JEAN HERMANSONfödd 1938Volvo, SkövdeSignerad på baksidan Jean Hermanson. Gelatinsilverfotografi, 19,5 x 28 cm. Vintage SEK 86 JEAN HERMANSON, född 1938, Byggnadsarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Byggnadsarbetare, Stockholm 1968Signerad och numrerad på baksidan Jean Hermanson, 1/4. Gelatinsilverfotografi, 19 x 26,5 cm. Vintage SEK 91 SUNE JONSSON, , Märta Olofsson, 8 år SUNE JONSSON Märta Olofsson, 8 år, leker brud, Aronsjö, Vilhelmina 1961Signerad och daterad på baksidan Sune Jonsson 1961/1995. Gelatinsilverfotografi, 37,5 x SEK 93 HANS MALMBERG, , På stranden, Danmark HANS MALMBERG På stranden, Danmark 1960Signerad och daterad på baksidan Hans Malmberg Gelatinsilverfotografi, 22,5 x 29 cm SEK 94 TUIJA LINDSTRÖM, Finland född 1950, ur serien TUIJA LINDSTRÖMFinland född 1950ur serien The Girl s at Bull s Pond (Kvinnorna vid Tjursjön) 1992Signerad och numrerad på baksidan Tuija Lindström SEK 95 HANS HAMMARKSIÖLD, GEORG ODDNER, M.FL. Fotokonst

8 HANS HAMMARKSIÖLD, GEORG ODDNER, M.FL. Fotokonst Utgiven av Melin & Österlin Förlag i samband med utställningen Fotokonst på Lunds Konsthall Folio. Fotografier, SEK 99 CARL JOHAN DE GEER, född 1938, Äkta Andy Warhol CARL JOHAN DE GEERfödd 1938Äkta Andy Warhol 1968Signerad, daterad och numrerad på etikett på baksidan Carl Johan De Geer , 5/ SEK 100 PHILP TOWNSEND, England född 1940, The Rolling PHILP TOWNSENDEngland född 1940The Rolling Stones, 1963Signerad och numrerad Philip Townsend 15/50. Gelatinsilverfotografi, 48 x 48 cm.signed and numbered. Gelatin SEK 102 CLAËS LEWENHAUPT, , Helsingborgs CLAËS LEWENHAUPT Helsingborgs konserthusfärgfotografi, typ C, 26 x 38,5 cm.med dedikation på baksidan från Tonie Lewenhaupt SEK 104 LENNART DUREHED, född 1950, Forsakar, Skåne juli LENNART DUREHEDfödd 1950Forsakar, Skåne juli 1980Signerad och daterad på baksidan Lennart Durehed sept.-80. Gelatinsilverfotografi, 20 x 27,5 cm. Vintage SEK 105 LENNART DUREHED, född 1950, Stockholm april 1980 LENNART DUREHEDfödd 1950Stockholm april 1980Signerad och daterad på baksidan Lennart Durehed Gelatinsilverfotografi, 27,5 x 20 cm. Vintage SEK 107 HERB RITTS, USA , Woman with straw hat HERB RITTSUSA Woman with straw hat, Hawaii ,5 x 38,5 cm. Signed, dated and numbered verso. Gelatin silver print SEK 108 GEORG ODDNER, född 1923, Utan titel, Stämplad på GEORG ODDNERfödd 1923Utan titelstämplad på baksidan Georg Oddner/TIO. Gelatinsilverfotografi, 24 x 16 cm. Vintage SEK 109 HELENA BERGENGREN, född 1957, Utan titel, 1982 HELENA BERGENGRENfödd 1957Utan titel, 1982Signerad och daterad på baksidan Helena Bergengren Gelatinsilverfotografi, 27 x 18 cm. Vintage. Upplaga ca 10 ex SEK 110 HELENA BERGENGREN, född 1957, Utan titel, 1987 HELENA BERGENGRENfödd 1957Utan titel, 1987Signerad och daterad på baksidan Helena Bergengren Gelatinsilverfotografi, 18,5 x 18,5 cm. Vintage.Upplaga ca SEK 111 WALTER HIRSCH, född 1935, En kärlekshistoria WALTER HIRSCHfödd 1935En kärlekshistoriasignerad, daterad och numrerad på baksidan Walter Hirsch 69-81, 7/15. Gelatinsilverfotografi, 33 x 49 cm SEK 112 WALTER HIRSCH, född 1935, Ur serien Dobber WALTER HIRSCHfödd 1935Ur serien DobberGelatinsilverfotografi, 23 x 34,5 cm. Vintage.

9 9 000 SEK 116 RICHARD PRINCE, USA born 1949, Girlfriend #7 - RICHARD PRINCEUSA born 1949Girlfriend #7 - from Cowboys and Girlfriends58,5 x 39,5 cm.signed verso. Colour print, ektacolour.provenanceper Skarstedt SEK 117 DAVID HOCKNEY, England born 1937, Billy Wilder DAVID HOCKNEYEngland born 1937Billy Wilder lighting his cigar67 x 44 cm.signed and dated. Photomontage SEK 118 DAVID HOCKNEY, England född 1937, Celia making DAVID HOCKNEYEngland född 1937Celia making teasignerad och daterad N.Y. Dec 1982 David Hockney #14. Fotomontage, 63 x 52 cm.signed and SEK 120 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Utan titel MARIA MIESENBERGER född 1965Utan titel (Flicka med skugga)signerad, daterad och numrerad på baksidan Maria Miesenberger 2000, 2/10. Gelatinsilverfotografi,122 x 88 cm SEK 121 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Utan titel (Saga MARIA MIESENBERGER född 1965Utan titel (Saga I)Signerad, daterad och numrerad på baksidan Maria Miesenberger 1998, 4/10. Gelatinsilverfotografi, 88 x 135 cm.från SEK 123 ÅKE ERICSON, född 1962, North Korea 2005 ÅKE ERICSONfödd 1962North Korea 2005Signerad, daterad och numrerad på baksidan Åke Ericson 2006, 1/5. Färgfotografi, typ C, 70 x 100 cm SEK 124 GEORG HEROLD, Tyskland född 1947, Ohne titel - GEORG HEROLDTyskland född 1947Ohne titel - Gold Signerade och daterade på baksidan Edition 7/7. Multipel bestående av 7 galvaniserade polaroider, vardera SEK 127 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Marianne Faithful TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Marianne Faithful, Mayfair 1974Signerad, daterad och numrerad Calvero 1975/2011, 1/10. Pigmentfotografi, 50 x 70 cm SEK 128 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Patti Smith, Hotel TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Patti Smith, Hotel Diplomat, Stockholm, 3 oktober 1976Signerad, daterad och numrerad Calvero 2009, 4/5. Pigmentfotografi, 45 x 60 cm SEK 129 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Iggy Pop TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Iggy Pop, Konserthuset, Stockholm 20 september 1977Signerad, daterad och numrerad Calvero 2009, 3/5. Pigmentfotografi, 43 x 60 cmlitteratur SEK 133 ERIC BROMS, född 1968, Good Boys, Signerad ERIC BROMSfödd 1968Good BoysSignerad, daterad och numrerad på baksidan Broms /6. Digital print, 78 x 108 cm.bilden är tagen SEK

10 134 ROLAND THYSELL, född 1946, Dvärgen, 1967 ROLAND THYSELLfödd 1946Dvärgen, 1967Signerad, daterad och numrerad på baksidan Roland Thysell, 1967/2011, 2/33. Gelatinsilverfotografi, 59 x 39 cm SEK 135 ELISABETH TOLL, född 1970, Millemont, 2006 ELISABETH TOLLfödd 1970 Millemont, 2006Signerad, daterad och numrerad på baksidan Elisabeth Toll 2006, 3/7. Färgfotografi, typ C, monterat på aluminium, 160 x SEK 137 MARIE ANDERSSON, född 1962, Anne, Charlotte MARIE ANDERSSONfödd 1962Anne, Charlotte, EmelySignerad, daterad och numrerad på baksidan Marie Andersson, 2008, 2/7. Färgfotografi typ C, totalt inklusive ram, SEK 138 MARIA FRIBERG, född 1966, Embedded I, 2006 MARIA FRIBERGfödd 1966Embedded I, 2006Signerad på baksidan Maria Friberg. Videostill: c- print, silikon, glas 37 x 60 cm. Edition 10/10+3APPROVENIENS SEK 141 LEIF-ERIK NYGÅRDS, född 1939, Marilyn Monroe LEIF-ERIK NYGÅRDSfödd 1939Marilyn Monroe, Bel Air Hotel, Los Angeles 27 juni 1962Signerad, daterad och numrerad på baksidan Leif-Erik Nygårds 1962/1996, SEK 142 HERB RITTS, USA , Cameron - Herb Ritts HERB RITTS USA Cameron - Herb Ritts for LewisGelatinsilverfotografi, 34,5 x 23 cm. PROVENIENS: Staockholms Auktionsverk, Nutida, våren 2001, katalognr SEK 144 DAN WOLGERS, född 1955, Här slutar allmän väg I DAN WOLGERS född 1955Här slutar allmän väg ISignerad, daterad och numrerad på baksidan Dan Wolgers 1995, 58/75. Cibachrome, 28,5 x SEK 147 FREDRIK WRETMAN, född 1953, Whitney Museum, ur FREDRIK WRETMAN född 1953Whitney Museum, ur serien American FloorsSignerad och daterad på baksidan Fredrik Wretman -90. Cibachrome, 123 x 215 cm.monterad i SEK 149 ASTRID SVANGREN, född 1972, Utan titel, Signerad ASTRID SVANGRENfödd 1972Utan titelsignerad och daterad Astrid Svangren Färgpenna på ritfilm, 70 x 71 cm.proveniensbo Siesjö, LundLITTERATURNordiska SEK 150 PATRIK ANDINÉ, född 1968, Utan titel, Signerad PATRIK ANDINÉfödd 1968Utan titelsignerad och daterad P. Andiné -99. Olja på pannå, 37 x 57 cm.proveniensgalleri Wallner, Malmö SEK 151 PATRIK ANDINÉ, född 1968, Vinterdag, Signerad PATRIK ANDINÉfödd 1968VinterdagSignerad och daterad P. Andiné -99. Olja på pannå, 60 x 81 cm.proveniensgalleri Wallner, Malmö SEK 153 ROLF HANSON, född 1953, Rahoua, Signerad och

11 ROLF HANSONfödd 1953RahouaSignerad och daterad på baksidan Rolf Hanson Olja på pannå, 61 x 64 cm.proveniensgalleri Sten Eriksson, Stockholm SEK 154 KARIN BROOS, född 1950, De röda skorna II KARIN BROOSfödd 1950De röda skorna IISignerad och daterad på baksidan Karin Broos Akryl på duk, 108 x 78 cm.proveneinsgalleri SEK 155 LARS LERIN, född 1954, Snö, Gimsøysand, Signerad LARS LERINfödd 1954Snö, GimsøysandSignerad och daterad Lars Lerin 89. Akvarell på papper, 105 x 75 cm SEK 156 LARS LERIN, född 1954, Landskap i vinterskrud LARS LERINfödd 1954Landskap i vinterskrudsignerad och daterad L. Lerin -77. Olja på duk, 38 x 46 cm.proveniens: Inköpt på Lars Lerins SEK 157 LARS LERIN, född 1954, Svolvaer Lofoten LARS LERINfödd 1954Svolvaer LofotenSignerad och daterad Lars Lerin 92. Akvareller på papper, 80 x 110 cm SEK 158 ERIK DIETMAN, , une grande idée, Objekt ERIK DIETMAN une grande idéeobjekt med assemblage monterad i låda, 63,5 x 78,5 cm.utförd UTSTÄLLD: Hommage à E. Dietman SEK 159 ERIK DIETMAN, , Le béret de Rodin ERIK DIETMAN Le béret de RodinSignerad och daterad Erik Dietman Patinerad brons, trästock och tegelstenar, längd 109, höjd 45, djup 30 cm SEK 160 LG LUNDBERG, född1938, Det glada 70-talet LG LUNDBERG född1938 Det glada 70-talet Signerad och daterad L-G Lundberg Olja på duk, 94 x 91 cm.proveniensgalleri Karlsson, StockholmVinst i SEK 161 ANN EDHOLM, född 1953, Utan titel - triptyk ANN EDHOLMfödd 1953Utan titel - triptyksignerade och daterade Ann Edholm May 26. Monoprint, 26,5 x 24 cm vardera.utförda i New York SEK 162 ELISABETH WESTERLUND, född 1965, Masmo, Signerad ELISABETH WESTERLUNDfödd 1965MasmoSignerad och daterad på baksidan Elisabeth Westerlund -04. Collage, 81,5 x 118 cm.proveniens: Lars Bohman Gallery, Stockholm SEK 163 EVA LÖFDAHL, född 1953, Det vanvårdade kosmos EVA LÖFDAHLfödd 1953Det vanvårdade kosmossignerad och daterad på baksidan Eva Löfdahl Akryl på duk, 68 x 82 cm.proveniens: Inköpt direkt SEK 164 EVA LÖFDAHL, född 1953, Utan titel, Signerad på EVA LÖFDAHLfödd 1953Utan titelsignerad på baksidan Eva Löfdahl. Akryl på pannå, 64 x 64 x 22 cm.utförd PROVENIENSGalleri Wallner...

12 SEK 166 KRISTINA BENGTH, född 1984, Skiftningar KRISTINA BENGTHfödd 1984SkiftningarTuschlavering på papper, 119 x 152 cm.proveniens: Galleri Flach, Stockholm SEK 167 LISA JONASSON, född 1978, Utvecklingslära LISA JONASSONfödd 1978UtvecklingsläraSignerad och daterad på baksidan Lisa Jonasson Collage, 20 x 20 cm.proveniens: Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm SEK 168 LISA JONASSON, född 1978, Förfäder som ville LISA JONASSONfödd 1978Förfäder som ville vårt välsignerad och daterad på baksidan Lisa Jonasson Collage, 20 x 20 cm.proveniens: Galleri Mårtenson SEK 169 MARCEL DZAMA, Kanada född 1974, Untitled MARCEL DZAMAKanada född 1974UntitledSignerad Marcel Dzama. Akvarell och bläck på papper, 34 x 26,5 cm.signed. Watercolour and ink on paper SEK 171 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad på PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad på baksidan Frie. Olja på duk, 190 x 140 cm.provenienslars Bohman Gallery, StockholmI Peter Fries målningar SEK 172 ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose ROLF HANSONfödd 1953Portrait d'une RoseSignerad och daterad på baksidan R. Hanson Olja på pannå, 183 x 130 cm. PROVENIENSGalleri SEK 173 ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose ROLF HANSONfödd 1953Portrait d'une RoseSignerad och daterad på baksidan R. Hanson Olja på pannå, 183 x 130 cm. PROVENIENSGalleri SEK 174 CLAES EKLUND, född 1944, Torso, Signerad och CLAES EKLUNDfödd 1944TorsoSignerad och daterad C.E -88. Tempera på papper fäst på duk, 285 x 110 cm.proveniens: Galerie Nordenhake, Stockholm SEK 176 JARL INGVARSSON, född 1955, Termos och kanna JARL INGVARSSONfödd 1955Termos och kannasignerad och daterad på baksidan Jarl Ingvarsson -03. Olja på duk, 60 x 73 cm.provenienslars Bohman SEK 177 ROGER METTO, född 1964, Texas, Signerad och ROGER METTOfödd 1964TexasSignerad och daterad på baksidan Roger Johansson Olja på pannå, 40,5 x 40,5 cm.roger Johansson har SEK 178 ROLF HANSON, född 1953, Runtom trappa 19 ROLF HANSONfödd 1953Runtom trappa 19Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson Olja på pannå, 140 x 127 cm.år 1999 tilldelades SEK 179 LENA CRONQVIST, född 1938, Flicka i blått med

13 LENA CRONQVISTfödd 1938Flicka i blått med mammasignerad och daterad på baksidan Lena Cronqvist Olja på duk, 50,5 x 46 cm SEK 180 LENA CRONQVIST, född 1938, Flicka i glaskupa LENA CRONQVISTfödd 1938Flicka i glaskupaobjekt. Glas och gips, höjd 23.PROVENIENSLars Bohman Gallery, Stockholm SEK 181 PHIL SIMS, USA född 1940, Utan titel, Signerad PHIL SIMSUSA född 1940Utan titelsignerad och daterad Sims -79. Olja på papper, bildstorlek 50,5 x 24, bladstorlek 75 x 55 cm SEK 182 SPENCER FINCH, USA född 1962, Trying to remember SPENCER FINCHUSA född 1962Trying to remember the color of Jackie Kennedy s pillbox hat 92Pastell, 28 x 21 cm.pastel SEK 183 SOL LEWITT, USA , Objekt - kub SOL LEWITTUSA Objekt - kubsignerad och daterad Lewitt -84. Vitlackerad metall, 8 x 8 x 8 cm.signed and dated. Painted metal. PROVENIENS SEK 184 RON GORCHOV, USA född 1930, Untitled #11 RON GORCHOVUSA född 1930Untitled #11Signerad på baksidan Ron Gorchov #11. Blandteknik på papier-maché monterad i plexibox, totalt 76 x 66 x SEK 186 RHONDA ZWILLINGER, USA född 1950, Birgitte RHONDA ZWILLINGERUSA född 1950Birgitte Bardot - Rita HayworthSignerad och daterad R. Zwillinger Olja på pannå, ram med applikationer, 70 x 130 cm SEK 187 MIMMO PALADINO, Italy born 1948, Paganni, 210 x MIMMO PALADINOItaly born 1948Paganni210 x 210 cm.signed and dated verso. Oil on canvas SEK 188 FERNANDEZ ARMAN, Frankrike , Color FERNANDEZ ARMANFrankrike Color ScapeSignerad Arman. Färgtuber i plexiglas, 100 x 100 cm.signed. Accumulation in plexi.proveniens: AH Grafik, StockholmGalleri Krister SEK 189 FERNANDEZ ARMAN, France , Venus, Height FERNANDEZ ARMANFrance VenusHeight 37 cm.signed and numbered. Bronze. Foundry marked.provenance: Edition GKM, Siwert Bergström, Malmö SEK 190 FERNANDEZ ARMAN, Frankrike , Kamera FERNANDEZ ARMANFrankrike KameraSignerad Arman A P. Polerad och svärtad brons, höjd 31,5, längd 57 cm.signed. Black and polished bronze SEK 191 YVES KLEIN, France , Table, 100 x 125 YVES KLEIN France Table100 x 125 x 38 cm.ikb, plexiglass, glass, metal and wood.

14 SEK 194 FRULS TILPO, född 1960, Broder Jakob, Signerad FRULS TILPOfödd 1960Broder JakobSignerad Tilpo. Olja på pannå, 122 x 122 cm.utförd SEK 196 SARA-VIDE ERICSON, född 1983, Rida IV, Signerad SARA-VIDE ERICSONfödd 1983Rida IVSignerad och daterad på baksidan S-V. E -09. Olja på duk, 160 x 130 cm. PROVENIENSGalleri Magnus Karlsson SEK 197 OLA BILLGREN, , Cityscape, Signerad och OLA BILLGREN CityscapeSignerad och daterad Ola Billgren -87. Collage och akvarell på papper, 33 x 38 cm.proveniens: Galleri Göran Engström, Stockholm SEK 198 OLA BILLGREN, , Landscape, Signerad och OLA BILLGREN LandscapeSignerad och daterad Ola Billgren -87. Collage och akvarell på papper, 40 x 49 cm.proveniens: Galleri Göran Engström, Stockholm SEK 199 OLA BILLGREN, , Urania, Signerad och OLA BILLGREN UraniaSignerad och daterad Ola Billgren -92. Collage och akryl på papper, 21 x 29 samt 17,5 x 28 cm.proveniens SEK 201 OLA BILLGREN, , Nattlig växt III OLA BILLGREN Nattlig växt IIISignerad och daterad på baksidan Ola Billgren -91. Olja på duk, 162 x 162 cm SEK 203 OLLE BORG, född 1960, Utan titel, Signerad och OLLE BORG född 1960Utan titelsignerad och daterad på baksidan Olle Borg Olja och lackfärg på kopparplåt, 60 x 60 cm.konstnären Jan SEK 204 OLLE BORG, född 1960, This not what I meant OLLE BORG född 1960This not what I meant (yellow)signerad och daterad på baksidan Olle Borg Olja på kritgrunderad duk fäst på pannå SEK 205 BJÖRN WESSMAN, född 1949, Vara, Signerad och BJÖRN WESSMANfödd 1949VaraSignerad och daterad på baksidan Björn Wessman Olja på duk, 49 x 162 cm.proveniens: Galleri Stefan Andersson, Umeå SEK 206 BJÖRN WESSMAN, född 1949, Dienne Deux, Signerad BJÖRN WESSMANfödd 1949Dienne DeuxSignerad och daterad på baksidan Björn Wessman Olja på duk, 24 x 35 cm SEK 207 LENA CRONQVIST, född 1938, Dansande par LENA CRONQVISTfödd 1938Dansande parsignerad L.Cronqvist. Olja på duk, 43 x 39 cm.proveniensgalleri Ferm, Göteborg SEK 208 MAX BOOK, född 1953, Darmer, Signerad och

15 MAX BOOKfödd 1953DarmerSignerad och daterad på baksidan MM Book Blandteknik på duk, 120 x 160 cm.proveniens: Galleri 1, Göteborg SEK 210 MAX BOOK, född 1953, Wester, Signerad och MAX BOOKfödd 1953WesterSignerad och daterad på baksidan Max Book Akrylbaserad blandteknik på MDF, 41,5 x 60,5 cm.proveniens: Galleri SEK 211 MAX BOOK, född 1953, OSCENAD - triptyk, Signerad MAX BOOKfödd 1953OSCENAD - triptyksignerad och daterad Max Book 1985/86. Olja på duk, 210 x 450 cm.proveniensgalleri Krister Fahl, Stockholm SEK 212 LISA MANNER, född 1979, Charter, Signerad och LISA MANNERfödd 1979CharterSignerad och daterad på baksidan Lisa D Manner Olja på duk, 200 x 200 cm.proveniensgalleri Magnus Åklundh SEK 213 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad på baksidan Peter Frie -92. Olja på pannå monterad i träram, totalt 32,5 x 36, SEK 214 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad Peter Frie Monotypi, 4 x 8,5 cm SEK 215 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad på baksidan Peter Frie -92. Olja på pannå, 41,5 x 38 cm.proveniens: Lars Bohman Gallery SEK 216 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad Frie PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad Frie. Akvarell på papper, 10,5 x 14 cm SEK 217 OLA BILLGREN, , Utan titel OLA BILLGREN Utan titelsignerad och daterad Ola Billgren -91. Olja på duk, 194 x 352,5 cm. PROVENIENSGalleri Susanne Ottesen, Köpenhamn SEK 218 BARBRO ÖSTLIHN, , 29 Cooper Square BARBRO ÖSTLIHN Cooper SquareSignerad och daterad Ostlihn Olja på duk, 122 x 152 cm.proveniensgalerie Aronowitsch, StockholmUTSTÄLLDTibor de SEK 219 ANDERS WIDOFF, född 1953, Utan titel ANDERS WIDOFFfödd 1953Utan titel (Grammatik): 11Signerad och daterad på baksidan Widoff 1994/95. Olja på duk, 78 x 56 cm.proveniensgalleri SEK 220 ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark född 1961, And ANETTE HARBOE FLENSBURGDanmark född 1961And no colour will cover the white shadow no longersignerad och daterad på baksidan Anette Flensburg -98. Olja SEK 221 ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark född 1961, Utan

16 ANETTE HARBOE FLENSBURGDanmark född 1961Utan titelsignerad och daterad på baksidan Anette H. Flensburg. Olja på duk, 135,5 x 95 cm.signed SEK 222 MARTIN WICKSTRÖM, född 1957, Wat Bo Pool MARTIN WICKSTRÖMfödd 1957Wat Bo PoolSignerad och daterad på baksidan Martin Wickström Olja på duk, 180 x 240 cm.proveniensmaraton, Angelika SEK 227 STEN EKLUND, född 1942, Fällan STEN EKLUNDfödd 1942FällanBlandteknik/mässing, 31 x 62 x 26,5 cmfällan är hygienisk, tillverkad i dubbel skala och fungerarutställd: Djur SEK 229 ERNST BILLGREN, född 1957, Porträtt vid ERNST BILLGRENfödd 1957Porträtt vid stillebensignerad EB. Olja på pannå med mosaikram, 190 x 134 cm.provenienslars Bohman Gallery, Stockholm"Redan SEK 230 LARS ENGLUND, född 1933, Borderline LARS ENGLUNDfödd 1933Borderline Svartcintrat stål, diameter 169 cm SEK 231 LARS ENGLUND, född 1933, Spel för galleriet LARS ENGLUND född 1933Spel för galleriettempera på profilsågad pannå, 204 x 161 cm.proveniensgalerie Aronowitsch, Stockholm SEK 232 LARS ENGLUND, född 1933, Concorde/Communication LARS ENGLUNDfödd 1933Concorde/Communication - montage för filmsignerad och daterad Lars Englund , Oljelack på film, 96 rutor vardera 10,5 x SEK 233 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Till Rosa och BARBRO BÄCKSTRÖM Till Rosa och SvalanSignerad och daterad Barbro Bäckström Formad järnduk, 24 x 37 cm, monterad i vitmålad träram, 47, SEK 234 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Ansikte, Signerad BARBRO BÄCKSTRÖM AnsikteSignerad BB. Formad järnduk, 23 x 16 cm.en av Barbro Bäckströms första järntrådsskulpturer, troligtvis utförd under Denna period undervisade SEK 235 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Kropp, Signerad BARBRO BÄCKSTRÖM KroppSignerad och daterad BB 87. Formad järnduk, höjd 18,5 cm.proveniens: Inköpt direkt från konstnären SEK 236 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Kropp, Formad BARBRO BÄCKSTRÖM KroppFormad järnduk, 86 x 71 cm SEK 237 MAX BOOK, född 1953, Isin Info, Signerad och MAX BOOKfödd 1953Isin InfoSignerad och daterad på baksidan MM Book Blandteknik på duk, 120 x 150,5 cm.proveniens: Galleri Wallner...

17 9 000 SEK 238 MAX BOOK, född 1953, Too late, pilgrim, Signerad MAX BOOKfödd 1953Too late, pilgrimsignerad och daterad på baksidan Max Book 1997, numrerad 17/25 ur en serie av 25 unika verk SEK 240 MAX BOOK, född 1953, Nother, Signerad och MAX BOOKfödd 1953NotherSignerad och daterad MM Book Olja på duk, 105 x 210 cm.proveniensgalleri Engström, Stockholm 1997/98Bukowski SEK 241 DAN WOLGERS, född 1955, Utan titel (Klockpall) DAN WOLGERSfödd 1955Utan titel (Klockpall)Signerad, daterad och numrerad Dan Wolgers 1991, 7/10. Objekt, höjd 47 cm, diameter 39 cm.provenienslars SEK 244 NILS KÖLARE, , Abels länga, Signerad NILS KÖLARE Abels längasignerad och daterad N. Kölare -00. Akryl på pannå, 70 x 80 cm.proveniens: Konstnärens familj SEK 247 NILS KÖLARE, , Andens flykt, Signerad N NILS KÖLARE Andens flyktsignerad N. Kölare samt daterad på baksidan Akryl på pannå, 70 x 55 cm.proveniens: Konstnärens familjutställd: Nils SEK 248 OLA BILLGREN, , Klädnad IV - diptyk OLA BILLGREN Klädnad IV - diptyksignerade och daterade på baksidorna Ola Billgren -90. Olja på duk, totalt mått 195 x 293 cm. PROVENIENSKonstnärens SEK 249 MARCUS EEK, född 1968, Waldbrand, Signerad och MARCUS EEKfödd 1968WaldbrandSignerad och daterad på baksidan Marcus Eek Olja på duk, 130 x 150 cm.proveniens: Mia Sundberg Galleri, Stockholm SEK 251 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Byst, Signerad MARIA MIESENBERGERfödd 1965BystSignerad, daterad och numrerad Maria Miesenberger 2009, 4/7. Aluminium, höjd 39 cm.proveniensgalleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup SEK 253 TAKASHI NARAHA, född 1930, Innesluten kvadrat TAKASHI NARAHA född 1930Innesluten kvadratmonogramsignerad samt signerad och daterad 83-H-30. Polerad och huggen svart diabas, höjd 6, 35,5 x 27 cm SEK 254 TAKASHI NARAHA, född 1930, Innesluten prisma TAKASHI NARAHA född 1930Innesluten prismamonogramsignerad och daterad Polerad och huggen svart diabas, höjd 16,5 cm.utställd: Galerie Aronowitsch, Stockholm SEK 255 JENS HEDIN, född 1976, Begäret - Gränsens JENS HEDINfödd 1976Begäret - Gränsens väktaresignerad på baksidan Jens Hedin. Olja på duk, 190 x 210 cm.utställd: Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm SEK 256 JENS HEDIN, född 1976, Paranoia, Signerad på

18 JENS HEDINfödd 1976ParanoiaSignerad på baksidan Jens Hedin. Olja på duk, 164 x 150 cm.utställd: Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2007, katalognr SEK 257 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad på PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad på baksidan Frie. Olja på duk, 90 x 120 cm.provenienslars Bohman Gallery, Stockholm SEK 258 ERNST BILLGREN, född 1957, Duck Play, Signerad ERNST BILLGRENfödd 1957Duck PlaySignerad och numrerad Ernst Billgren 6/6. Polykromt glas, höjd 51 cm.utförd 1999 på Berengos glasbruk i Murano SEK 259 ERNST BILLGREN, född 1957, Frozen friends ERNST BILLGRENfödd 1957Frozen friendssignerad och numrerad Ernst Billgren 4/6. Polykromt glas, höjd 31 cm.utförd 2000 hos Berengos glasbruk i Murano SEK 260 ERNST BILLGREN, född 1957, Havsbesök ERNST BILLGRENfödd 1957HavsbesökMonogramsignerad. Olja på pannå med tillhörande mosaikram, 101 x 126 cm.proveniensgåva från konstnären till nuvarande ägare SEK 261 NINA ROOS, Finland född 1956, Untitled, Signerad NINA ROOSFinland född 1956UntitledSignerad och daterad på baksidan Nina Roos Olja på plexi, 65 x 70 cm.signed and dated verso SEK 262 KARIN WIKSTRÖM, född 1959, Figur, Signerad och KARIN WIKSTRÖM född 1959FigurSignerad och daterad Karin Wikström -97. Olja på pannå, 40 x 30 cm.proveniens: Anders Tornberg Gallery, Lund SEK 263 KARIN WIKSTRÖM, född 1959, Utan titel, Signerad K KARIN WIKSTRÖMfödd 1959Utan titelsignerad K.W. Pastell på papper, 74 x 55 cm SEK 264 VIBEKE SLYNGSTAD, Norge född 1968, Modern VIBEKE SLYNGSTADNorge född 1968Modern Classics - Sverre Fehn IISignerad och daterad Vibeke Slyngstad -09. Olja på duk, 140 x 200 cm.signed and SEK 265 OLA BILLGREN, , Utan titel, Olja på duk OLA BILLGREN Utan titelolja på duk, 116 x 136 cm.intygad på baksidan av konstnärens hustru Anita Nilsson-BillgrenPROVENIENSKonstnärens familjutställdcaspar SEK 268 LENNART ASCHENBRENNER, född 1943, Utan titel LENNART ASCHENBRENNER född 1943Utan titelsignerad och daterad Aschenbrenner -79. Olja på duk, 150 x 190 cm SEK 269 OLAVI OLLI LYYTIKÄINEN, Finland OLAVI OLLI LYYTIKÄINENFinland Lukeva kanisignerad och daterad Olli Lyyt Akvarell på papper, 39 x 32 cm.signed and dated. Watercolour on...

19 SEK 270 HANS WIGERT, född 1932, Rallarros, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932RallarrosSignerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda Stavsnäs Olja på duk, 92 x 73 cm.proveniens: Hans Wigert SEK 271 HANS WIGERT, född 1932, Huvudstupa, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932HuvudstupaSignerad och daterad Hans Wigert Kol på papper, 48 x 62,5 cm SEK 272 HANS WIGERT, född 1932, Hästen, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932HästenSignerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda Olja på duk, 92 x 73 cm.proveniens: Galerie Ahlner, Stockholm SEK 273 JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Utan titel, Signerad på JAN HÅFSTRÖMfödd 1937Utan titelsignerad på baksidan Jan Håfström. Bemålat objekt, olja på duk/träkonstruktion, 69 x 80 x 12 cm SEK 275 TOM WESSELMANN, USA , Study for Ginas TOM WESSELMANNUSA Study for Ginas handsignerad och daterad på baksidan Wesselmann -78. Olja på duk, 18 x 24,5 cm.på baksidan SEK 277 CECILIA EDEFALK, född 1954, Kvinna i silhuett CECILIA EDEFALKfödd 1954Kvinna i silhuettsignerad, daterad och numrerad på baksidan Cecilia Edefalk -89, 3/6. Färgserigrafi, 148 x 99 cm.proveniens: Bukowski SEK 279 PER OLOF ULTVEDT, , Tre munkar PER OLOF ULTVEDT Tre munkarsignerad PO Ultvedt. Väggobjekt med assemblage, höjd 32, 100 x 16 cm.utställd: Malmö Konsthall SEK 280 PER OLOF ULTVEDT, , Utan titel PER OLOF ULTVEDT Utan titelsignerad och daterad P.O Ultvedt Polykromt bemålat objekt i trä, höjd 17 cm SEK 281 SIVERT LINDBLOM, född 1931, Utan titel, Signerad SIVERT LINDBLOMfödd 1931Utan titelsignerad, daterad och numrerad SL 1986, 1/6. Patinerad brons, höjd 35 cm.gjutarmärkt H. Bergman, cire perdue SEK 282 ULRIK SAMUELSON, född 1935, Nekroromantiskt ULRIK SAMUELSONfödd 1935Nekroromantiskt recidivsignerad US samt signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson Glasmålning, 64,5 x 79 cm.proveniensgalerie SEK 284 LEONARD FORSLUND, född 1959, Arkitektonisk LEONARD FORSLUNDfödd 1959Arkitektonisk kompositionsignerad och daterad på baksidan Leonard Forslund Olja på duk, 34 x 42 cm.proveniensgalleri Wallner, Malmö SEK 286 MARIKA MÄKELÄ, Finland född 1947, Utan titel

20 MARIKA MÄKELÄFinland född 1947Utan titelsignerad och daterad på baksidan M.M -90. Olja/pigment på trä, 31,5 x 20,5 cm SEK 288 BIRGIT BROMS, , Birger Jarls torg VI BIRGIT BROMS Birger Jarls torg VISignerad BB. Olja på duk, 16,5 x 21 cm.proveniens: Galerie Pierre, StockholmSAK 1967UTSTÄLLD: Galerie SEK 289 CARL FREDRIK EKSTRÖM, född 1967, Utan titel CARL FREDRIK EKSTRÖMfödd 1967Utan titel (solen)signerad och daterad på baksidan Carl- Fredrik Ekström Olja på duk, 105 x 90 cm.proveniens: Galerie SEK 291 GUNNEL WÅHLSTRAND, född 1974, Andrejs minne GUNNEL WÅHLSTRANDfödd 1974Andrejs minnesignerad Gunnel Wåhlstrand. Akvarell/tusch på papper, 104,5 x 85,5 cm. Utförd 2000PROVENIENSInköpt på konstnärinnans SEK 294 MICHEAL FARRELL, Ireland , La rencontre MICHEAL FARRELLIreland La rencontre au Café de Flore - James Joyce and Picasso 123 x 113 cm.signed and dated verso. Oil on canvas SEK 296 HELMUT MIDDENDORF, Tyskland född 1953, Utan HELMUT MIDDENDORF Tyskland född 1953Utan titelsignerad och daterad Middendorf Gouache på papper, 41 x 29 cm.signed and dated. Gouache on paper SEK 298 BALDACCINI CÉSAR, Frankrike BALDACCINI CÉSARFrankrike CompressionSignerad César. Formpressade kapsyler, 6 x 2 x 2 cm.signed. Compression.PROVENIENS: Edition GKM, Siwert Bergström, Malmö SEK 299 RAINER FETTING, Tyskland född 1949, Komposition RAINER FETTINGTyskland född 1949Komposition med kvinna och fågelsignerad och daterad Fetting -82. Blandteknik på papper, 70 x 100 cm.signed and dated SEK 300 ROBERT TERRY, USA född 1953, Utan titel ROBERT TERRYUSA född 1953Utan titelsignerad och daterad Robert Terry Olja på pannå, 76 x 53 cm.signed and dated. Oil on SEK 301 RAY SMITH, USA född 1959, Utan titel, Signerad RAY SMITHUSA född 1959Utan titelsignerad och daterad Ray Smith Olja på pannå, 30,5 x 25 cm.signed and dated. Oil SEK 304 CECILIA EDEFALK, född 1954, Utan titel CECILIA EDEFALK född 1954Utan titelsignerad och daterad Cecilia Edefalk Blandteknik på papper, 12 x 17,5 cm.proveniens: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén SEK 305 OLA BILLGREN, , Augusti, Signerad och

21 OLA BILLGREN AugustiSignerad och daterad på baksidan Ola Billgren -97. Olja på duk, 126 x 147 cm SEK 306 YRJÖ EDELMANN, född 1941, Stringed case of Lemon YRJÖ EDELMANNfödd 1941Stringed case of LemonSignerad och daterad Y. Edelmann Olja på duk, 65 x 80 cm.proveniens: Galleri Brand-Johan, Huskvarna SEK 308 YRJÖ EDELMANN, född 1941, Cube with paper YRJÖ EDELMANN född 1941Cube with paper objectssignerad och daterad Y. Edelmann Olja på duk, 82 x 93 cm.införselmoms 12% tillkommer på SEK 309 PETER DAHL, född 1934, Dam i röd soffa, Signerad PETER DAHLfödd 1934Dam i röd soffasignerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 52,5 x 44,5 cm SEK 311 PETER DAHL, född 1934, Sängkammarinteriör PETER DAHLfödd 1934SängkammarinteriörSignerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 43,5 x 59 cm SEK 313 MARIANNE LINDBERG DE GEER, född 1946, Rabbit MARIANNE LINDBERG DE GEERfödd 1946Rabbit tales - a study in postcoital depressionsignerad och numrerad MLDG 3/15. Granit på marmorsockel, 23 x SEK 314 MARIANNE LINDBERG DE GEER, född 1946, Rabbit MARIANNE LINDBERG DE GEERfödd 1946Rabbit tales - a study in postcoital depressionsignerad på baksidan Marianne Lindberg De Geer. Oljekrita på papper, 66 x SEK 317 CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, född 1934, Rebus CARL FREDRIK REUTERSWÄRD född 1934RebusSignerad och daterad Carl Fredrik Reuterswärd Lack, akryl och tusch, 66 x 90 cm SEK 318 NILS KÖLARE, , Utan titel, Signerad och NILS KÖLARE Utan titelsignerad och daterad på baksidan Kölare -91. Emalj, 45,5 x 40,5 x 5 cm.proveniens: Gåva från konstnären SEK 319 NILS KÖLARE, , Games, Signerad N NILS KÖLARE GamesSignerad N. Kölare. Akryl på pannå, 70 x 70 cm.utställd: Galerie Aronowitsch, Stockholm 1989Nils Kölare - Tre decennier, Prins Eugens SEK 320 C. GÖRAN KARLSSON, född 1944, Komposition C. GÖRAN KARLSSONfödd 1944KompositionSignerad och daterad CGK -87. Tempera på papper, 58 x 77 cm.proveniens: Galerie Aronowitsch, Stockholm SEK 322 PG THELANDER, född 1936, Kloss I, Signerad PG THELANDERfödd 1936Kloss ISignerad Thelander. Olja på duk, 186 x 300 cm.proveniens: Galerie Aronowitsch, Stockholm, SEK

22 323 TIMO SOLIN, född 1947, Dansar med vargen TIMO SOLINfödd 1947Dansar med vargensignerad och numrerad Timo Solin E.A. 1/4. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 56 cm.litteratur: Timo SEK 324 TIMO SOLIN, född 1947, Kvinna - Man, Signerade TIMO SOLINfödd 1947Kvinna - Man Signerade och numrerade Timo Solin 30/100. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 31,5 resp 30,5 cm. PROVENIENS SEK 325 TIMO SOLIN, född 1947, Kvinna, Signerad och TIMO SOLINfödd 1947KvinnaSignerad och numrerad Timo Solin 2/4. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 305 cm SEK 326 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Torso, Formad BARBRO BÄCKSTRÖM TorsoFormad järnduk på svart träsockel, höjd 100 cm, total höjd inklusive sockel 133 cm.barbro Bäckström började med fragment - och slutade SEK 327 ROLF HANSON, född 1953, Superficie Pitturata ROLF HANSONfödd 1953Superficie PitturataSignerad och daterad Rolf Hanson Monotyp, 46 x 69 cm.proveniens: Galerie Aronowitsch, Stockholm SEK 328 JOHAN SCOTT, född 1953, Utan titel, Signerad JOHAN SCOTT född 1953Utan titelsignerad och daterad på baksidan Johan Scott Gouache på papper, 43 x 35,5 cm SEK 329 JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Nr. 5, Signerad och JAN HÅFSTRÖMfödd 1937Nr. 5Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 12 december Väggobjekt, blandteknik, 32 x 38 cm.proveniensgermans van SEK 331 DAN WOLGERS, född 1955, Nattfiskare, Objekt/trä DAN WOLGERSfödd 1955NattfiskareObjekt/trä, glas, metall, höjd 42,5 cm.provenienslars Bohman Gallery, StockholmUTSTÄLLDGalleri Arnstedt & Cullgren, Östra KarupLITTERATUR SEK 333 ÅKE PALLARP, född 1933, Grå husgavel, Signerad ÅKE PALLARPfödd 1933Grå husgavelsignerad Åke Pallarp. Olja på pannå, 78 x 38 cm.proveniens: Lars Bohman Gallery, Stockholm SEK 334 ROJ FRIBERG, född 1934, Isberg, Signerad och ROJ FRIBERGfödd 1934IsbergSignerad och daterad R. F Blandteknik på papper fäst på pannå, 88 x 110 cm.proveniens: Hallands konstförenings lotteri SEK 335 JOHN-E FRANZÉN, född 1942, Man på motorcykel JOHN-E FRANZÉNfödd 1942Man på motorcykelsignerad och daterad JEF Akvarell på papper, 59 x 52 cm SEK 336 MICHAEL JOHANSSON, född 1962, Biblioteket

PIET HEIN (1905-1996) BRUNO MATHSSON (1907-1988) ARNE JACOBSEN (1902-1971) DESIGN GARANTI BESKRIVNING UTÖKADGARANTI

PIET HEIN (1905-1996) BRUNO MATHSSON (1907-1988) ARNE JACOBSEN (1902-1971) DESIGN GARANTI BESKRIVNING UTÖKADGARANTI BORDSSERIE Bordsserien omfattar borden Super-Elliptisk och Super-Cirkulär designade av Piet Hein och Bruno Mathsson samt runda, fyrkantiga och rektangulära bord designade av Arne Jacobsen Inspirationen

Arne Jacobsens Grand Prix -stol introducerades av Fritz Hansen på designers vårutställning på Danish Museum of Art & Design i Köpenhamn 1957.

Arne Jacobsens Grand Prix -stol introducerades av Fritz Hansen på designers vårutställning på Danish Museum of Art & Design i Köpenhamn 1957. Grand Prix Arne Jacobsens Grand Prix -stol introducerades av Fritz Hansen på designers vårutställning på Danish Museum of Art & Design i Köpenhamn 1957. Senare samma år visades den upp på Triennalen i

PIET HEIN (1905-1996) BRUNO MATHSSON (1907-1988) ARNE JACOBSEN (1902-1971) DESIGN BESKRIVNING GARANTI

PIET HEIN (1905-1996) BRUNO MATHSSON (1907-1988) ARNE JACOBSEN (1902-1971) DESIGN BESKRIVNING GARANTI BORDSSERIE Bordsserien omfattar borden Super-Elliptisk och Super-Cirkulär designade av Piet Hein och Bruno Mathsson samt runda, fyrkantiga och rektangulära bord designade av Arne Jacobsen Inspirationen

CHAIRS + MORE WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ -

CHAIRS + MORE WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ - CHAIRS + MORE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ - WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE ALABAMA 63cm, 75cm Barstol med sits i re-genererat skinn och underrede i mattborstat stål, fast höjd, stapelbar. 5 Färger

Arne Jacobsen, 1958. Stol designade av Arne Jakobsen och tillverkade av Fritz Hansen.

Arne Jacobsen, 1958. Stol designade av Arne Jakobsen och tillverkade av Fritz Hansen. droppen Stolen Droppen designades 1958 av Arne Jacobsen som en del av inredningen i hans mästerverk, det legendariska SAS Royal Hotel i Köpenhamn Droppen tillverkades ursprungligen tillsammans med Svanen

STARTLISTA FÖRMIDDAG den 5 juli 2014 Enköpings GK

STARTLISTA FÖRMIDDAG den 5 juli 2014 Enköpings GK 07:00 01 - L Hillerstig / U Lindblom 32,7 Gul HILLERSTIG, Lars Enköpings Golfklubb 670504-041 8,1 Gul LINDBLOM, Urban Enköpings Golfklubb 481121-012 24,6 - K Johansson / A Wåhlstedt 31,6 Röd JOHANSSON,

Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70

Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 LG Lundberg. Född 1938. Bor och verkar i Stockholm. Separatutställningar i urval 2011

3 våningar möbelglädje

3 våningar möbelglädje 3 våningar möbelglädje Mycket är nytt på Nordiska Galleriet denna höst. En nybyggd trappa, som ser ut som den alltid funnits, förenar butiken på Nybrogatan med Sveriges enda Fritz Hansen Store på Riddargatan.

STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER OCH INREDNING. Avtalsnr :014 Produktlista nr 2. Senab AB Org.nr

STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER OCH INREDNING. Avtalsnr :014 Produktlista nr 2. Senab AB Org.nr STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER OCH INREDNING Delområde: ( ) Avtalsnr 96-73-2014:014 Produktlista nr 2 Senab AB Org.nr. 556299-1447 Kontaktuppgifter Lokala kontor/utställningar: Stockholm Regeringsgatan 66 103

EFG - Ekdahls Bruttoprislista

EFG - Ekdahls Bruttoprislista EFG - Ekdahls Bruttoprislista EFG Kontorsmöbler AB Org.nr. 556279-4403 Innehåll Sida EFG kontaktuppgifter 3 stolar 4 stolar, soffor, fåtöljer 5 soffor, fåtöljer 6 fåtöljer, soffbord, småbord 7 matbord,

ARNE JACOBSEN MILJÖ OCH TESTER DESIGN BESKRIVNING GARANTI UTÖKADGARANTI VARIANTER OCH MÅTT

ARNE JACOBSEN MILJÖ OCH TESTER DESIGN BESKRIVNING GARANTI UTÖKADGARANTI VARIANTER OCH MÅTT MYRAN Arne Jacobsen designade ursprungligen Myran till personalmatsalen på Novo Nordisk. Idag är Myran en av kollektionens främsta ikoner. Men Myran höll på att sluta som ännu en prototyp eftersom Fritz

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER YPSILON DESIGN LOVE NEUSCHÜTZ 2009 Ypsilon är bordet med de Y-formade benen, som är i massivt trä. Hel bordsskiva i upp till bredd och diameter 1 400 mm. Bordsskivan är i trälamell och finns med faner

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014

HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014 HS Konstförening Vinstlista konstutlottning den 24 november 2014 1(8) 1. Akvarell Bergsetapp Konstnär: Margareta Dahlin 202 Lena Holmberg 2. Tre tavlor, akvarell Hav Träd Skog Konstnär: Gisela Linder 677

Göran Wärff. Född 1933 på Gotland. Knuten till Kosta Boda som formgivare sedan 1964.

Göran Wärff. Född 1933 på Gotland. Knuten till Kosta Boda som formgivare sedan 1964. Göran Wärff Född 1933 på Gotland. Knuten till Kosta Boda som formgivare sedan 1964. UTBILDNING Braunschweig, Ulm och Stockholm, arkitektur och design. Började arbeta med glas 1957. UTSTÄLLNINGAR 1965 Röhsska

Klubbmästare H30 & H35 & H40 & H45

Klubbmästare H30 & H35 & H40 & H45 Klubbmästare Pojkar 1972 Per Eriksson 1973 Mikael Björin 1974 Mats Fungdal 1975 Mårten Runow 1976 Mats Fungdal 1977 Claes Nilsson 1978 Claes Nilsson 1979 Pontus Carminger 1980 Magnus Berglund 1981 Pontus

Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11

Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11 Collection 2016 bruttoprislista (ex. moms) i sek fr.o.m 2016-04-11 Innehållsförteckning 2,1 Sid Sid Sid Försäljningsvillkor Stolar Pallar och kontaktuppgifter 1 Anika 18 Alex 49 Anton 18 Camera 49 Viktig

ALLSVENSKAN 50m. Division 1 A. Division Elitserien

ALLSVENSKAN 50m. Division 1 A. Division Elitserien ALLSVENSKAN 50m Tavelkontroll omgång 2 (Redovisas tillsammans med omgång 4) Div Veteran Elit I19/A9 1103 1108 Götlunda 1 Götlunda 3 1077 1075 Bromma-Solna 1 Götlunda 2 1098 1095 Div Liggande 1 C Uddevalla

karl andersson & söner

karl andersson & söner mill Design Roger Persson 2012 Mill betyder fräsa på engelska. Mill är ett bord med massiv skiva och ben, där bordsskivans yta är nedfräst till sin karaktäristiska form. Mill finns som rund, kvadratisk

anniversary 1994-2014

anniversary 1994-2014 anniversary 2014 i 20years 1994-2014 Nu har det gått 20 år. Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar,

Stolen #2. Gunilla Allard. Maria Miesenberger

Stolen #2. Gunilla Allard. Maria Miesenberger Stolen #2 Gunilla Allard Maria Miesenberger 1 Stolen #2 Gunilla Allard Maria Miesenberger Omslag: COMET 2010 20 oktober - 16 december 2012 2 3 #108 Stolen #2 Mitt intresse för Stolen har en relativt kort

BESKRIVNING ART NR REK UT kr Höjd 450, klarlackad/svartbetsad björk, klädsel i skinn kr Höjd 450, klarlackad ek O

BESKRIVNING ART NR REK UT kr Höjd 450, klarlackad/svartbetsad björk, klädsel i skinn kr Höjd 450, klarlackad ek O SITTMÖBLER AUDREY Träpall med skinnklädsel som tillval Klarlackad björk/ek eller svartbetsad björk Fotstöd till höjd 650/780 i svart, rött eller gult Höjd 450, klarlackad/svartbetsad björk 18001 2 400

F-BORD STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER DESIGN OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 AVROPSPRODUKTLISTA NR 3 GÄRSNÄS AB ORG.NR 556044-4746

F-BORD STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER DESIGN OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 AVROPSPRODUKTLISTA NR 3 GÄRSNÄS AB ORG.NR 556044-4746 STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 From 2011 09 16 tom 2014 09 15 med rätt till eventuell förlängning via option AVROPSPRODUKTLISTA NR 3 GÄRSNÄS AB ORGNR 556044-4746 F-BORD INNEHÅLLSFÖRTECKNING

Mått mm JC-Nr Pris NYHET

Mått mm JC-Nr Pris NYHET Lunchrumsbord Stabil Underrede i stålrör, lackat eller kromat. Skiva i bok. Bord med lackerat stativ Mått mm 1200 x 700 810 210 1.060:- 1500 x 700 810 212 1.210:- 1800 x 700 810 214 1.340:- 2400 x 700

Rolf Hanson. Nya målningar. 5 juli - 17 augusti 2014. Omslagsbild; Utan titel - 0038, detalj (se sid 23)

Rolf Hanson. Nya målningar. 5 juli - 17 augusti 2014. Omslagsbild; Utan titel - 0038, detalj (se sid 23) Rolf Hanson Rolf Hanson Nya målningar Omslagsbild; Utan titel - 0038, detalj (se sid 23) 5 juli - 17 augusti 2014 3 Mycket omkring en trappa Konsthallen Hishult hade under de första åren stor hjälp av

Vintercuppen 2016 deltävling

Vintercuppen 2016 deltävling C-Vapen Klass Vintercuppen 06 deltävling 06-0-06 Tomas Pekkala 44 47 45 46 49 46 77 Silver Rolf Strömberg 46 46 4 4 40 44 6 Brons Ronnie Larsson 40 44 45 7 46 46 58 4 Sjöberg Magnus 40 45 4 46 4 40 57

2012 w w w. s c h e r l i n. s e

2012 w w w. s c h e r l i n. s e 2012 www.scherlin.se Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat-

INREDNING SKOLA. BRATTEBERGSKOLAN ÖCKERÖ kommun OM OCH TILLBYGGNAD BEFINTLIGA MÖBLER KUB ARKITEKTER AB. Upprättad av Kristina Lindkvist

INREDNING SKOLA. BRATTEBERGSKOLAN ÖCKERÖ kommun OM OCH TILLBYGGNAD BEFINTLIGA MÖBLER KUB ARKITEKTER AB. Upprättad av Kristina Lindkvist INREDNING SKOLA BRATTEBERGSKOLAN ÖCKERÖ kommun OM OCH TILLBYGGNAD BEFINTLIGA MÖBLER FÖRFRÅGNINGSUNDERLAG Upprättad Ändrad xxxx KUB ARKITEKTER AB Upprättad av Kristina Lindkvist Peje Persson Uppdragsledare

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald Sura-Pelle Pettersson Christer Rose Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose 2:a IFK-Kliniken Ulrika Lind Stefan Lind Louise Karlsson

Volvo World Golf Challenge

Volvo World Golf Challenge Datum 2013-07-06 Starttid Hål Förnamn Efternamn Klubb HCP Tee S-HCP Klass 0800 1 1 U Engfors Holmbom/Å Bergström 39 Dam Åsa Bergström Örnsköldsviks Golfklubb Puttom 19,6 Röd 19 Ulrika Engfors Örnsköldsviks

Debiteringslängd för Södergårds Samfällighetsförening 2015

Debiteringslängd för Södergårds Samfällighetsförening 2015 Debiteringslängd för 2015 Totalt utdebiteras 838 656,00 kr vilket fördelar sig på medlemmarna enligt nedan. Utdebiterat belopp erläggs genom insättning på föreningens plusgirokonto: 681213-5 Påminnelseavgift

VI SKAPAR MÖBLER SOM STANNAR KVAR. OCH ÄLSKAS LÄNGE.

VI SKAPAR MÖBLER SOM STANNAR KVAR. OCH ÄLSKAS LÄNGE. VI SKAPAR MÖBLER SOM STANNAR KVAR. OCH ÄLSKAS LÄNGE. ANBEFALTE PRISLISTA UTSALGSPRISER EXKLUSIVE MOMS. I NOK. GÄLLER FR.O.M. 2015 03 02 2015-03-02 Om Fogia Tillsammans med noga utvalda skandinaviska formgivare

LARS ENGLUND BIOGRAPHY

LARS ENGLUND BIOGRAPHY LARS ENGLUND BIOGRAPHY Born in Stockholm, Sweden, 1933 Lives and works in Jonstrop, Sweden SOLO EXHIBITIONS 2014 LARS ENGLUND - Sculpture, Malmö Konsthall, Malmö, Sweden 2013 Lars Bohman Gallery, Stockholm,

INREDNING SKOLA BRATTEBERGSKOLAN ÖCKERÖ KOMMUN OM OCH TILLBYGGNAD BEFINTLIGA MÖBLER KUB ARKITEKTER AB. Upprättad av Evelina Bonafé

INREDNING SKOLA BRATTEBERGSKOLAN ÖCKERÖ KOMMUN OM OCH TILLBYGGNAD BEFINTLIGA MÖBLER KUB ARKITEKTER AB. Upprättad av Evelina Bonafé INREDNING SKOLA BRATTEBERGSKOLAN ÖCKERÖ KOMMUN OM OCH TILLBYGGNAD BEFINTLIGA MÖBLER Upprättad Ändrad xxxx KUB ARKITEKTER AB Upprättad av Evelina Bonafé Peje Persson Uppdragsledare Tel 0/10 56 50 Fax 0/10

Utdrag ur fastighetsregistret. 2007-09-25

Utdrag ur fastighetsregistret. 2007-09-25 NAMN BOSTADR POSTNR POSTADR DJURÖN 1:5 SVENSKA LANTMÄNNEN EK.FÖR. BOX 30192 104 25 STOCKHOLM DJURÖN 1:6 SVENSKA LANTMÄNNEN EK.FÖR. BOX 30192 104 25 STOCKHOLM DJURÖN 1:164 DJURÖNS SAMFÄLLIGHETSFÖR SIV RYSTEDT

Arvika Kedjan 2013 2013-07-13 Resultat Klass E

Arvika Kedjan 2013 2013-07-13 Resultat Klass E Arvika Kedjan 2013 2013-07-13 Resultat Klass E Plac Namn Klubb L K S Omg 1 Omg 2 Totalt 1 Elin Åhlin Bälgvikens Skf (D) 50 49 47 146 94 240 2 Fredrik Thyberg Edsbjörke Skf (VÄ) 49 46 45 140 96 236 3 Linda

Nettoprislista. Anbudsområde C - Vård och omsorg. Albin i Hyssna

Nettoprislista. Anbudsområde C - Vård och omsorg. Albin i Hyssna Nettoprislista Anbudsområde C - Vård och omsorg Albin i Hyssna Vård och omsorg Välkommen till Input interiör Vårt sortiment Vård- och omsorgsmöbler och dess placering spelar en stor roll i gestaltandet

C-Vapen Klass Vintercuppen Poäng. ã Sol Grovskyttarna (Resultat cup kort) 17:11:

C-Vapen Klass Vintercuppen Poäng. ã Sol Grovskyttarna (Resultat cup kort) 17:11: C-Vapen Klass Vintercuppen 009 Bo Löfroth 795 Per Sundén 795 Robert Wikström 760 Jens Jarblad 7 5 Greger Berglin 7 6 Andreas Lampa 7 7 Dariusz Rymnszka 7 8 Mattias Nordsvan 70 9 Kenneth Johansson 696 0

Sisjöfälten 2015 Mölndals Skytteförening Startlista

Sisjöfälten 2015 Mölndals Skytteförening Startlista Patrull 1 08:30 1 Rickard Alvén C 3 Mölndals Skytteförening 2 Dawid Kaleta C 3 Mölndals Skytteförening 3 Marie Björk C 3 Mölndals Skytteförening Peter Henriksson C 1 Mölndals Skytteförening Urban Waldenström

karl andersson & söner

karl andersson & söner pastillo Design Ulla Christiansson 2004 Pastillo består av stol, hög-, mellanhög- och låg pall. Den pillimariska, påhittiga, passande stolen finns med klädd sits och rygg. Pallarna finns med sitsar klädda

Allsvenska Elitserien 50m 2010 omgång 5

Allsvenska Elitserien 50m 2010 omgång 5 Division Elitserien Eskilstuna 1 Eskilstuna 2 1688 1640 Kviberg Skillingmark 0 0 Sjuhäradsbygden Södertelge 1689 1604 Figeholm 1601 0 Omgång 5 (Redovisas tillsammans med omgång 6) Eskilstuna 1 5 5 0 0

Äldre damjuniorer: 1. SFK Trekroken 1026 gram 2 tävlande 2 avanmälda

Äldre damjuniorer: 1. SFK Trekroken 1026 gram 2 tävlande 2 avanmälda Resultatslista DM i Mete 4 juni 2006, Mariebergsviken, Karlstad. Arrangör Skoghall SFK LAG Äldre damjuniorer: 1. SFK Trekroken 1026 gram 2 tävlande 2 avanmälda Damseniorer: 1. SFK Wasa 2308 gram 4 tävlande

MILJÖDEKLARATION GATE Soffa 3-sits, dubbel Av Claesson Koivisto Rune

MILJÖDEKLARATION GATE Soffa 3-sits, dubbel Av Claesson Koivisto Rune GATE Soffa 3-sits, dubbel Av Claesson Koivisto Rune PRODUKTINFORMATION Föreställ dig en soffa att spendera ett par minuter i medan du väntar på en vän, förbereder dig för ett möte eller gör dig redo för

Om ID:I galleri: Ta gärna kontakt med konstnären direkt om intresse finns! Info finns på varje sida.

Om ID:I galleri: Ta gärna kontakt med konstnären direkt om intresse finns! Info finns på varje sida. ID:I galleri I denna pdf visas 13 konstnärers förslag av verk till försäljning. Vi kan erbjuda bra priser då galleriets verksamhet finansieras av konstnärerna själva. Ta gärna kontakt med konstnären direkt

Karlavägen 20, 11431 Stockholm. +46 8 660 68 02 / +46 709 36 00 70 info@gallerimartenson-persson.se / www.gallerimartenson-persson.

Karlavägen 20, 11431 Stockholm. +46 8 660 68 02 / +46 709 36 00 70 info@gallerimartenson-persson.se / www.gallerimartenson-persson. Karlavägen 20, 11431 Stockholm. +46 8 660 68 02 / +46 709 36 00 70 info@gallerimartenson-persson.se / www.gallerimartenson-persson.se LG Lundberg. Född 1938. Bor och verkar i Stockholm. Utställningar i

UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG

UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG WORKS PACE S OLU TIONS UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG A L L M Ä N N A V I L L K O R ALLMÄNNA VILLKOR UTFÖRSÄLJNINGSPRODUKTER ÄR UTGÅENDE VAROR, SEKUNDÄRA VAROR, PROV ER OCH KÖPES I BEFINTLIGT SKICK. SAMTLIGA

BERTIL HERLOW-SVENSSON ( ): Konstruktion, aluminium, höjd 40 cm (40x42cm) Utrop 8 000

BERTIL HERLOW-SVENSSON ( ): Konstruktion, aluminium, höjd 40 cm (40x42cm) Utrop 8 000 290813 aluminium, höjd 34 (35x30 Skador: Lösa fästen 5 000 290815 aluminium, 40x40x40 11 000 290816 aluminium och sockel i aluminium, 86x80x80 36 000 290817 aluminium och sockel av bemålat trä, 126x40x39,5

Galleri Final ställer ut i

Galleri Final ställer ut i 5-ÅRS JUBILEUM Galleri Final ställer ut i Henrik Johansson, olja på duk BÄSTEKILLE 3/4-6/4, 11/4-12/4 2015 Välkommen till Galleri Finals påskutställning i FABRIKEN Bästekille Vi säger det varje år, vår

WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING

WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING WORKSPACE SOLUTIONS UTFÖRSÄLJNING HELSINGBORG ALLMÄNNA VILLKOR ALLMÄNNA VILLKOR UTFÖRSÄLJNINGSPRODUKTER ÄR UTGÅENDE VAROR, SEKUNDÄRA VAROR, PROVER OCH KÖPES I BEFINTLIGT SKICK. SAMTLIGA ANGIVNA PRISER

ARNE JACOBSEN 1902-1971 MILJÖ OCH TESTER DESIGN BESKRIVNING GARANTI UTÖKADGARANTI STOPPNING

ARNE JACOBSEN 1902-1971 MILJÖ OCH TESTER DESIGN BESKRIVNING GARANTI UTÖKADGARANTI STOPPNING OXFORD Originalversionen av Oxford -stolen designades till professorerna på St Catherine s College i Oxford Stolens extra höga rygg framstod som en symbol på prestige och skapade ett helt eget rum Stolen

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER ØRESUND Förvaring Storage DESIGN BØRGE MOGENSEN 1955 Øresund har tillverkats sedan 1955 av Karl Andersson & Söner. Originalversionen var i furu/teak. Lagom till 50-årsjubileum år 2005 har en numrerad upplaga,

2007 Galleri Magnus Åklundh, Malmö, Sweden Nordic Pavillion, 52nd Venice Biennale, Italy (w. Jakob Dahlgren) Gallery Suzy Shammah, Milano

2007 Galleri Magnus Åklundh, Malmö, Sweden Nordic Pavillion, 52nd Venice Biennale, Italy (w. Jakob Dahlgren) Gallery Suzy Shammah, Milano Born 1970 Lives and works in Stockholm Education: 1995-98 1993-95 Konsthögskolan, Malmö Konstskolan Forum, Malmö Solo shows: 2013 Gallery Erica Fiorentini. Rome, Italy 2012 Galerie Nordenhake,Stockholm,

Försäljningsvillkor sid. 3. Fåtöljer och soffor sid. 4-7. Stolar och bord Non sid. 8. Stolar och bord Sindre / Brokk sid. 9. Stolar Cobra sid.

Försäljningsvillkor sid. 3. Fåtöljer och soffor sid. 4-7. Stolar och bord Non sid. 8. Stolar och bord Sindre / Brokk sid. 9. Stolar Cobra sid. KÄLLEMO CA-PRISLISTA EXKL. MOMS APRIL 2014 1 2 INNEHÅLLSFÖRTECKNING Försäljningsvillkor sid. 3 Fåtöljer och soffor sid. 4-7 Stolar och bord Non sid. 8 Stolar och bord Sindre / Brokk sid. 9 Stolar Cobra

MILJÖDEKLARATION MONO LIGHT Stol Av Claesson Koivisto Rune

MILJÖDEKLARATION MONO LIGHT Stol Av Claesson Koivisto Rune MONO LIGHT Stol Av Claesson Koivisto Rune PRODUKTINFORMATION Mono Light stol är formgiven av Claesson Koivisto Rune. Det typiska golvmeds-stativet på vilket stolsitsen hänger är fortfarande högst närvarande

illusion futile Fredrik Brånstad Juri Markkula Ulrik Samuelson

illusion futile Fredrik Brånstad Juri Markkula Ulrik Samuelson illusion futile Fredrik Brånstad Juri Markkula Ulrik Samuelson 1 Illusion futile Fredrik Brånstad Juri Markkula Ulrik Samuelson Omslag: Fredrik Brånstad, CLANDESTINE PUBLIC. Olja på duk, 195x300 cm, 2008.

Saab Aktiv Mästerskap i Golf 2013 på Linköpings GK. Open Herrar

Saab Aktiv Mästerskap i Golf 2013 på Linköpings GK. Open Herrar 203 på Linköpings GK. Open Herrar Plac Efternamn Förnamn Förening SHC Resultat Dahl Håkan 0 77 2 Carlson Johan 0 77 3 Qvarnlöf John 0 78 4 Eriksson Fredrik 0 79 5 Uhlan Anders 0 8 T6 Ringh Peter 0 82 T6

Vinnarna till sittplatsbiljetter - Kulijuli Special Fjärrvärme 50 år

Vinnarna till sittplatsbiljetter - Kulijuli Special Fjärrvärme 50 år Vinnarna till sittplatsbiljetter - Kulijuli Special Fjärrvärme 50 år Namn Abrahamsson Hans 29057 Abrahamsson Lars 31134 Agerström Bengt 97273 Ahlberg Lars-Erik 85078 Ahlström Björn 42992 Ahrens Kristina

Resultat DM 2010. Herrar Ind. 1 Teemu Parikka Warpen BK. 5 Ulf Palmqvist. BK Klossen 1804 55 25

Resultat DM 2010. Herrar Ind. 1 Teemu Parikka Warpen BK. 5 Ulf Palmqvist. BK Klossen 1804 55 25 Resultat DM 2010 Herrar Ind. Strike Spärr 1 Teemu Parikka 1923 2 Joacim Blomsten BK Faxe 1884 3 Jerker Fahlström BK Faxe 1847 4 Fredrik Nord Nohrén LBK Hudik 1804 57 20 5 Ulf Palmqvist BK Klossen 1804

Hedjakten

Hedjakten Hedjakten 2011-10-16 DH-12 1 Måns Persson Carolin Gradin 2 Irmalinn Nilsson Maja Tenghagen 3 Brian Ahlm Fabian Andersson 36.52 44.00 57.25 DH-14 1 Erik Barr Zeilon Adam Segerslätt 2 Ebba Söderlund Sofie

7 Johan Ljungren Lilla Beddinge 19/ Rolf Friberg M Stenbock 19/ Peter Bengtsson Malmö Pk 47/39 63 HP S

7 Johan Ljungren Lilla Beddinge 19/ Rolf Friberg M Stenbock 19/ Peter Bengtsson Malmö Pk 47/39 63 HP S Resultat i A-vapen Klass 1 HP S med 1 Peter Ardemalm Kullens Pk 46/36 76 HP S 2 Magnus Hansson Kullens Pk 43/34 65 HP B 3 Richard Hansson Pk Elbogen 38/33 52 HP 4 Jimmy Carlsen Torna Hällestads Pk 34/28

ARNE JACOBSEN

ARNE JACOBSEN Serie 7 designad av Arne Jacobsen är den överlägset mest sålda stolen i Fritz Hansens historia och kanske även i möbelhistorien. Den formpressade fanerstolen är en vidareutveckling av den klassiska stolen

10 w w w. s c h e r l i n. s e

10 w w w. s c h e r l i n. s e www.scherlin.se 10 Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad, som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat- och

ARNE JACOBSEN 1902-1971 MÅTT DESIGN BESKRIVNING MILJÖ OCH TESTER GARANTI STOPPNING

ARNE JACOBSEN 1902-1971 MÅTT DESIGN BESKRIVNING MILJÖ OCH TESTER GARANTI STOPPNING Grand Prix Arne Jacobsens Grand Prix -stol introducerades av Fritz Hansen på designers vårutställning på Danish Museum of Art & Design i Köpenhamn 1957. Senare samma år visades den upp på Triennalen i

Order of Merit, OoM, Ställning efter deltävling 6, Kävlinge 6 juni. A-klass Sida 1

Order of Merit, OoM, Ställning efter deltävling 6, Kävlinge 6 juni. A-klass Sida 1 A-klass Sida 1 Elisabet Johansson Kävlinge Golfklubb 35 Michael Stjärnfeldt Lunds Akademiska Golfklubb 35 Markus Pregart Kävlinge Golfklubb 27 Björn Lindberg Kävlinge Golfklubb 25 Niklas Petersson Eslövs

2011 w w w. s c h e r l i n. s e

2011 w w w. s c h e r l i n. s e 2011 www.scherlin.se Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad, som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat-

STARTLISTA FÖR ROND 1 den 28 mars hålsbanan

STARTLISTA FÖR ROND 1 den 28 mars hålsbanan 18hålsbanan Tid Hål Tee Namn Klubb GolfID HCP SHCP 09:00 1 Kristina HageHansson / Georg Hansson 46,7 20 Röd HAGEHANSSON, Kristina Söderslätts Golfklubb 560714023 23,7 28 Gul HANSSON, Georg Söderslätts

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER SHELL DESIGN NOTE 2015 Pallen Shell karakteriseras av de rena linjerna och spännande materialmöten som starkt förknippas med skandinavisk design. Shell har likt en stol, en tydlig riktning med en antydan

Division Elitserien Eskilstuna 1 Södertelge Kviberg Sjuhäradsbygden Skillingmark Vakant Eskilstuna 2 Figeholm

Division Elitserien Eskilstuna 1 Södertelge Kviberg Sjuhäradsbygden Skillingmark Vakant Eskilstuna 2 Figeholm Division Elitserien Eskilstuna 1 Södertelge 1694 1581 Kviberg Sjuhäradsbygden 1700 1699 Skillingmark Vakant 1691 0 Eskilstuna 2 Figeholm 1645 1612 Kviberg 3 3 0 0 5125 6 Eskilstuna 1 3 3 0 0 5070 6 Kviberg

SPF Markbygdens konstcirkels vårresa 2017 till Småland.

SPF Markbygdens konstcirkels vårresa 2017 till Småland. SPF Markbygdens konstcirkels vårresa 2017 till Småland. Vårens första resa gick till Småland där vi först besökte Vandalorums museum för samtida konst och design. Museet, som ligger vid in/utfarten till

MILJÖDEKLARATION CORNFLAKE Barstol High Av Claesson Koivisto Rune

MILJÖDEKLARATION CORNFLAKE Barstol High Av Claesson Koivisto Rune MILJÖDEKLARATION CORNFLAKE Barstol High Av Claesson Koivisto Rune PRODUKTINFORMATION Cornflake är formgiven av Claesson Koivisto Rune och består av en stol, karmstol, barstol och även en bordsserie. Stolen

Tävling Skinkan 2015 Datum 2015-11-22

Tävling Skinkan 2015 Datum 2015-11-22 Tävling Skinkan 2015 Datum 2015-11-22 Klubb Namn Patrull Vapen Klass 05-319 Bors Antikskytteklubb Oscarsson, Per 14 (09:44) A 3A 15-005 Borås Pistolskyttar Damberg, Josefin 15 (09:52) C D2C Damberg, Josefin

Sturköskolan-Ryd-Uttorp VA-förening Teckningslista för intresse: XXXXX=Initiativtagare & engagerade

Sturköskolan-Ryd-Uttorp VA-förening Teckningslista för intresse: XXXXX=Initiativtagare & engagerade Nr Namn Telnr 1 Telnr 2 Adress Sturkö E-postadress Fastighet Adress2 Postnr Postadress 2 1 Peter Mostberg 0455-424 82 Campingen camping@sturkocamping.com Vice ordförande 2 Göran Mostberg 0455-424 82 Campingen

NSM 2010 Östersund Precision

NSM 2010 Östersund Precision NSM 2010 Östersund Precision 2010-06-18 Bana B NSM 2010 Östersund 2010-06-18 1 Kjell Eriksson Porjus SKF 336 475 S S 2 Hans Jonsson Kramfors PSK 332 473 S S 3 Tomas Backlund Vännäs PSK 331 472 S S e.sskj.

Korta Banan, m (71)

Korta Banan, m (71) Klubbmatchen /, IK Hakarpspojkarna, 0-0-0 Sida Korta Banan, 0 m () Torild Bornetun.0. Bo Turesson. +.0. Anna-Karin Argus-Johansson. +..0 Berndt Tenlid. +.. Kjell Holmqvist. +.0. Rolf Gabrielsson. +.. Sven-Olof

STARTLISTA FÖR ROND 1 den 16 augusti 2015 Rya

STARTLISTA FÖR ROND 1 den 16 augusti 2015 Rya 08:00 1 - Ström / Ström 34,5 17 56 STRÖM, Arne Golfklubb 8,6 9 48 STRÖM, Margareta Golfklubb 25,9 30 - Liden / Liden 27,6 14 56 LIDEN, Sven-Erik Golfklubb 7,1 7 48 LIDEN, Eva Golfklubb 20,5 24 08:08 1

Sidan uppdaterades

Sidan uppdaterades x Andersson Bengt 84294 Sveg Andersson Håkan 84233 Sveg ANDERSSON JAN 84294 SVEG Andersson Lina 84294 SVEG x ANDERSSON MIKAEL 84294 SVEG x x AXELSSON DAN 84292 SVEG Bengtson Yasmine 842 33 Sveg x x Bergström

Statligt Ramavtal - Möbler och inredning. Fritz Hansen. Delområde - Möbler för möten och paus. Input interiör Nord AB 556504-9060

Statligt Ramavtal - Möbler och inredning. Fritz Hansen. Delområde - Möbler för möten och paus. Input interiör Nord AB 556504-9060 Statligt Ramavtal - Möbler och inredning Delområde - Möbler för möten och paus Fritz Hansen Input interiör Nord AB 556504-9060 Avropsproduktlista nr 1 - Avtalsnummer 96-73-2014:011 Input interiör avrop@inputinterior.se

F1 Klippans PK

F1 Klippans PK RESULTATLISTA F1 Klippans PK 2008-01-20 Resultat i A-vapen Klass 1 Träff/Fig Poäng 1 Eddie Karlsson Lunds PK 36/21 6 B 100:- 2 Peter Kastell Ängelholms PK 31/21 9 40:- 3 Michael Blomqvist Lunds PK 31/19

Lagnamn Namn Klubb Hcp

Lagnamn Namn Klubb Hcp Lagnamn Namn Klubb Hcp AdCourse Sven Delin Falkenbergs GK 0 Fredrik Ahlgren Björnhults GK 6,0 Jonas Ahlgren Björnhults GK 4,0 Andreas Johansson Halmstad GK 1,0 Lägsta hcp i bollen: 0 Summa spel hcp 11

Linköping Värnamo Div Ligg 1A Motala 2 Kvistbro Division 1 A

Linköping Värnamo Div Ligg 1A Motala 2 Kvistbro Division 1 A ALLSVENSKAN 50m 2013 Omgång 4 Omgång 4 (Redovisas tillsammans med omgång 6) Div Veteran Elit Linköping Värnamo 1107 1106 Div Ligg Elit Eskilstuna 2 Eskilstuna 3 1174 1178 Div Ligg 1A Motala 2 Kvistbro

LITTBUS MODULER: BOKVAGNAR BOKTRÅG FÖRVARING AV MEDIA LÄSPLATSER STUDIEBORD FRÅGETERMINAL SKÅP DISKAR LITTBUS MODULES:

LITTBUS MODULER: BOKVAGNAR BOKTRÅG FÖRVARING AV MEDIA LÄSPLATSER STUDIEBORD FRÅGETERMINAL SKÅP DISKAR LITTBUS MODULES: MODULER/MODULES LITTBUS MODULER: BOKVAGNAR BOKTRÅG FÖRVARING AV MEDIA LÄSPLATSER STUDIEBORD FRÅGETERMINAL SKÅP DISKAR LITTBUS MODULES: BOOK TROLLEYS BOOK BOXES MAGAZINE AND MEDIA DISPLAY READING TABLES

101, 102 Quickdesk 102 (back) Quickdesk 103 Quickdesk 104 Quickdesk with with shelf corner sliding doors

101, 102 Quickdesk 102 (back) Quickdesk 103 Quickdesk 104 Quickdesk with with shelf corner sliding doors MSP Event AB Exhibition furniture 101, 102 Quickdesk 102 (back) Quickdesk 103 Quickdesk 104 Quickdesk with with shelf corner sliding doors Ex. 101 + 103 Ex. 104 + 104 106 Glassdesk with 107 Quickdesk sliding

Bilfälten

Bilfälten Resultat i A-vapen Klass 1 1 Fredrik Bergström Härnösands PSK 6/3 4/2 2/2 6/3 6/5 3/3 6/2 6/1 39/21 6 Brons 2 Markus Lindström Umeå PK 6/1 4/1 4/3 5/3 4/3 5/3 2/1 4/1 34/16 3 3 Christer Gustavsson Kramfors

Ängelholms Pistolskytteklubb Kretsfältskjutning F4 söndagen den 22 mars 2009 Resultatlista

Ängelholms Pistolskytteklubb Kretsfältskjutning F4 söndagen den 22 mars 2009 Resultatlista Ängelholms Pistolskytteklubb Kretsfältskjutning F4 söndagen den 22 mars 2009 Resultatlista Individuella resultat Resultat i A-vapen Klass 1 1 Jonas Andersson Sösdala PK 5/2 4/3 1/1 3/3 3/2 5/4 4/3 5/3

DESIGN MILJÖ OCH TESTER BESKRIVNING GARANTI UTÖKADGARANTI VARIANTER STOPPNING

DESIGN MILJÖ OCH TESTER BESKRIVNING GARANTI UTÖKADGARANTI VARIANTER STOPPNING ICE Stolen Ice, som är designad av Kasper Salto, är den första stolen från Fritz Hansen och passar både utomhus och inomhus. Stolen och ryggen påminner om ribborna i ett blad, och modellen förenar fördelarna

Roslagsmästerskap stafett, Startlista

Roslagsmästerskap stafett, Startlista Sida 1 av 10 Roslagsmästerskap stafett, Startlista D12 4 anmälda 18:00:00 61 Vakant Lag 1 62 Vakant Lag 2 63 OK Linné 1 Sandra Boström 234884 2A Agnes Jonsson 209645 2B Erika Jonsson 243594 3 Maria Jansson

Welcome Hotel skyttestafett 2006

Welcome Hotel skyttestafett 2006 Welcome Hotel skyttestafett 2006 1 Moälven Modo 1160 Maria Falck 142 95 237 Linda Gustavsson 138 95 233 Helena Arvidsson 139 92 231 Mikael Olofsson 140 90 230 Petter Eriksson 137 92 229 2 Ale 1152 Mikael

Medaljörer vid SM för seniorer

Medaljörer vid SM för seniorer Medaljörer vid SM för seniorer 1932-2014 1932. Margareta Färnström 1916 Höjd Silver (Tävlade för Lidingö Läroverk). 1933 Margareta Färnström 1916 Höjd Guld Karin Färnström 1918 Höjd Silver 1934 Margareta

Möbeltyp. Klicka på den möbel du vill läsa om.

Möbeltyp. Klicka på den möbel du vill läsa om. Prislista exkl. moms 20141201 Sida Möbeltyp Namn 23 45 67 78 9 10 11 12 13 Bord John Jim Sarek James Arko Nesso Presa Ramo X Ramo 14 14 15 15 16 16 17 18 19 Sittmöbler Leo stol Leo karmfotölj Tova karmstol

Introduktion till Processäkerhet 16 april 2013 i Stockholm

Introduktion till Processäkerhet 16 april 2013 i Stockholm Introduktion till Processäkerhet 16 april 13 i Stockholm 1 Blenda Weibull Konsult AB Blenda Weibull 2 AstraZeneca AB Eva Asplund 3 Cambrex Karlskoga AB Amanda Lindmark 4 Fresenius Kabi AB Anne Fagerström

DESIGN MILJÖ OCH TESTER BESKRIVNING GARANTI VARIANTER OCH MÅTT STOPPNING

DESIGN MILJÖ OCH TESTER BESKRIVNING GARANTI VARIANTER OCH MÅTT STOPPNING SPACE Space är designat av den tyska designduon Jehs+Laub. Duon är inspirerad av människokroppen och naturens förmåga att designa sig själv. Deras ambition är att alltid göra vad som enkelt och inte allför

SIROUS NAMAZI Born in 1970 in Kerman, Iran Lives and works in Stockholm. Education. Konsthögskolan, Malmö, 1995-98 Konstskolan Forum, Malmö, 1993-95

SIROUS NAMAZI Born in 1970 in Kerman, Iran Lives and works in Stockholm. Education. Konsthögskolan, Malmö, 1995-98 Konstskolan Forum, Malmö, 1993-95 SIROUS NAMAZI Born in 1970 in Kerman, Iran Lives and works in Stockholm Education Konsthögskolan, Malmö, 1995-98 Konstskolan Forum, Malmö, 1993-95 Solo Exhibitions 2014 Galleri Thomas Wallner, Simrishamn,

MILJÖDEKLARATION MOMENT Fåtölj, 5-kryss Av Khodi Feiz

MILJÖDEKLARATION MOMENT Fåtölj, 5-kryss Av Khodi Feiz MOMENT Fåtölj, 5-kryss Av Khodi Feiz PRODUKTINFORMATION Moment är en fåtölj som stödjer olika typer av aktiviteter som att läsa en tidning, arbeta eller att inta en lättare måltid. Fåtöljen är gjord för

ARNE JACOBSEN DESIGN MILJÖ OCH TESTER BESKRIVNING GARANTI UTÖKAD GARANTI

ARNE JACOBSEN DESIGN MILJÖ OCH TESTER BESKRIVNING GARANTI UTÖKAD GARANTI SERIE 7 Serie 7 designad av Arne Jacobsen är den överlägset mest sålda stolen i Fritz Hansens historia och kanske även i möbelhistorien. Den formpressade fanerstolen är en vidareutveckling av den klassiska

Kungsbacka-spelen Lördag

Kungsbacka-spelen Lördag Kungsbacka-spelen Lördag Löpning Starter 3pers + ev reserv Bengt Svensson 99-00 B brsvensson@telia.com 0300-64227 Carl-Magnus Unell 97-98 unell@telia.com 0708-593300 Martin Persson 94-96 0703-996209 Tidtagning

KARL ANDERSSON & SÖNER

KARL ANDERSSON & SÖNER ponoq DESIGN NILS GULIN 2009 2010 I begynnelsen var ponoq en vägghängd klädhängare i kompaktlaminat. Produktutvecklingen ledde till fristående klädhängare med bottenplatta och pelare, med eller utan paraplysställ.

Ängelholms Pistolskytteklubb Kretsfältskjutning F6 söndagen den 22 april 2007 Resultatlista

Ängelholms Pistolskytteklubb Kretsfältskjutning F6 söndagen den 22 april 2007 Resultatlista Ängelholms Pistolskytteklubb Kretsfältskjutning F6 söndagen den 22 april 2007 Resultatlista Reviderat lagresultat och frivillig insats Resultat i A-vapen Klass 2 1 Birgitta G-Jeppsson Sjöormens PK 6 5

DESIGN BESKRIVNING GARANTI UTÖKADGARANTI

DESIGN BESKRIVNING GARANTI UTÖKADGARANTI minuscule Innovation möter kärleksfullt hantverk, danska möbeltraditioner möter nytänkande och elegans och mjuka linjer förenas i Cecilie Manz möbelserie minuscule Skön kvalitet som inte begränsar designkreativiteten.

exempelblad skulpturer Norr

exempelblad skulpturer Norr exempelblad skulpturer orr norr :2 Kleopatras nål, 1989 sid 66, skulpturguide umeå Sigurd Persson inspirerades av naturens olika former i sitt skapande. Olika växtdelar som löv, knoppar och grässtrån blev