Contemporary 15 November, 1 PM, 2011 Final prices Auction no. Lot Final price 1 MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo

Download "Contemporary 15 November, 1 PM, 2011 Final prices Auction no. Lot Final price 1 MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo"

1 Contemporary 15 November, 1 PM, 2011 Final prices Auction no. Lot Final price 1 MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo MATS THESELIUS, "El Rey", fåtölj, Källemo, formgiven 1999, massiv mässing, träsits med krokodilpräglat svart läder, signerad el Rey by Mats Theselius 1999, Nr: 39/ SEK 2 MATS THESELIUS, "Sheriff", arbetsstol, Källemo MATS THESELIUS, "Sheriff ", arbetsstol, Källemo, formgiven 2003, svart stålunderrede på hjultrissor, klädd i brunt skinn, höjd 87 cm; smärre slitage, höj/sänkbara funktionen ur funktion SEK 3 MATS THESELIUS, "National Geographic", bokskåp MATS THESELIUS, "National Geographic", bokskåp, Källemo, formgivet 1990, gul täcklasyr, glasdörrar, massivt underrede i bok, mässingsbeslag, rymmer 25 årgångar av National Geographic, märkt K Mats SEK 5 MATS THESELIUS, "Bruno", fåtölj, Källemo 1997 MATS THESELIUS, "Bruno", fåtölj, Källemo 1997, stål, klädd i rött skinn, stoppad sits, etikettmärkt BRUNO Mats Theselius, KÄLLEMO AB samt signerad Mats Theselius 39/ SEK 7 MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991 MATS THESELIUS, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991, etsad plåt, karmar i betsad bok, stoppad klädsel med älgskinn, signerad HC X/X XT, höjd 78 cm; karmarna med SEK 8 MATS THESELIUS, "Star", Armchair, Källemo MATS THESELIUS, "Star"ArmchairKällemo, designed 2009, pearl, chrome-plated steel edge frame, seat upholstered in pale leather, plate marked STAR Mats Theselius 2009 Källemo AB SEK 9 MATS THESELIUS, "Star", Armchair, Källemo MATS THESELIUS, "Star", fåtölj, Källemo, formgiven 2009, pärlemor, kromad stålkant och underrede, sitsen klädd i ljust skinn, skyltmärkt STAR Mats Theselius 2009 KÄLLEMO AB SEK 10 SIGURDUR GUSTAFSSON, "Henry", golvlampa, Källemo SIGURDUR GUSTAFSSON, "Henry", golvlampa, Källemo 2001, stål och ask, skärm i oxiderad koppartråd, skyltmärkt HENRY Sigurdur Gusafsson /19 Källemo AB Sweden, höjd SEK 11 JONAS BOHLIN, "Concrete", Chair, Källemo 1981 JONAS BOHLIN, "Concrete"Chair, Källemo 1981Concrete and iron, signed 41/100 JONAS BOHLINHeight 89 cmliterature: Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare SEK 12 JONAS BOHLIN, "Concrete", Chair, Källemo 1981 JONAS BOHLIN, "Concrete", stol, Källemo 1981, betong och järn, signerad TILL BROR ANDERS HÄLSNING FRÅN JONAS, höjd 90 cm; sprickahistorik : Denna stol kom att SEK

2 13 JONAS BOHLIN,"Concrete", soffbord, Källemo JONAS BOHLIN, "Concrete", soffbord, Källemo, formgivet 1984, underrede i betong och svartlackerad metall, i det närmaste trekantig skiva av glas, höjd 56, 146 x SEK 15 GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, "Fogg stripe 3-4" GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, "Fogg stripe 3-4", matta, handtuftad i lin, etikettmärkt FOGG STRIPE 3/4 KASTHALL GUNILLA LAGERHEM-ULLBERG, 300 x 400 cm SEK 16 GUNILLA ALLARD, "Cinema sport", karmstolar, 6 st. GUNILLA ALLARD, "Cinema sport", karmstolar, 6 st., Lammhults 2000, formgivna 1994, förkromat stålrör, röd skinnklädsel, etikettmärkta LAMMHULTS Lammhults Möbel AB Made in Sweden, höjd SEK 17 GUNILLA ALLARD, "Cinema", soffa och fotpall GUNILLA ALLARD, "Cinema", soffa och fotpall, Lammhults, formgiven 1994, förkromat stålrör, ljusbrun skinnklädsel, höjd 75, längd 161, fotpallens höjd 41 cm SEK 18 CHRISTINA och LARS ANDERSSON, "Inka", fåtölj CHRISTINA och LARS ANDERSSON, "Inka", fåtölj, Tärnsjö Läderfabrik, i produktion från 1986, förkromad stålrörsstomme, svart lädersits, höjd 130; smärre slitage SEK 19 PETER CELSING,"Club", fåtölj, Galleri Stolen PETER CELSING, "Club", fåtölj, Galleri Stolen, Stockholm, formgiven , förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitage SEK 20 PETER CELSING,"Club", fåtöljer, 2 st., Galleri PETER CELSING, "Club", fåtöljer, 2 st., Galleri Stolen, Stockholm, formgivna , förkromat stålrör, svart skinnklädsel, höjd 70 cm; mindre slitagehistorik: Formgivna tillsammans med Erik SEK 21 ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB, formgiven 1966, matterat stål, klädd i ljusbrunt skinn, höjd 76 cm; slitage, smärre fläckarlitteratur: Jämför Svenska stolar SEK 22 ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB ARNE NORELL, "Ari", fåtölj, Norell Möbel AB, formgiven 1966, matterat stål, klädd i ljust skinn, etikettmärkt NORELL Made in Sweden, höjd 76 cm; slitage SEK 24 ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i svart skinn, märkta MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN, höjd 79 cm; omklädda SEK 25 BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord BRUNO MATHSSON & PIET HEIN, "Superellips", bord, Fritz Hansen 1992, vit laminatskiva med aluminiumlist, 8 st. förkromade spännben, etikettmärkt Fritz Hansen 1992 samt Design Piet Hein...

3 SEK 26 ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 8 st., Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i svart skinn, märkta MADE IN DENMARK BY FRITZ HANSEN, höjd 79 cm; omklädda SEK 27 ARNE JACOBSEN, "Ägget", Armchair, Fritz Hansen ARNE JACOBSEN, "Ägget"ArmchairFritz Hansen, Danmark, designed 1958, four-centralfoot aluminium, upholstered in black leather, loose seat cushionheight 106 cm SEK 28 BECK & JUNG (Holger Bäckström och Bo Ljungberg) BECK & JUNG (Holger Bäckström och Bo Ljungberg), enligt uppgift, matta, 1970-tal, tuftad, 120 x 120 cm SEK 29 ARNE JACOBSEN, "Måsen", stolar, 6 st., Fritz ARNE JACOBSEN, "Måsen", stolar, 6 st., Fritz Hansen, Danmark 1979, stålben, gullackerade sitsar, märkta FH FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1979, höjd 80 cm; slitage SEK 31 ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark ARNE JACOBSEN, soffbord, Fritz Hansen, Danmark, fyrdelad centralfot i aluminium, skiva i vit laminat med aluminiumlist, märkt FH MADE IN DENMARK, höjd 47, 80 x SEK 32 OLLE BAERTLING, efter,"joy", Asplund OLLE BAERTLING, efter, "Joy", Asplund i samarbete med Baertlingstiftelsen 1997, handtuftad, tillverkad i 50 ex., etikettmärkt ASPLUND CARPETS JOY BAERTLING, 100 x 200 cm SEK 33 OLLE BAERTLING, efter,"eray", matta, Asplund OLLE BAERTLING, efter, "Eray", matta, Asplund i samarbete med Baertlingstiftelsen 1997, handtuftad, tillverkad i 50 ex., etikettmärkt ASPLUND CARPETS ERAY BAERTLING, 100 x 200 cm SEK 34 VERNER PANTON, "Fun lamp, taklampa, VerPan VERNER PANTON, "Fun lamp, taklampa, VerPan, Danmark, formgiven 1964, förkromad metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd 65 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to SEK 35 VERNER PANTON, "Fun Lamp", golvlampa, VerPan VERNER PANTON, "Fun Lamp", golvlampa, VerPan, Danmark, formgiven 1964, förkromad metallstomme, hängande pärlemodiskar i tre våningar, höjd 120 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to SEK 36 VERNER PANTON, "Moon Lamp", takarmatur, Louis VERNER PANTON, "Moon Lamp", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1960, vitlackerad plåt, höjd 46 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to present, Charlotte & Peter Fiell SEK 37 VERNER PANTON, "Moon lampa", takarmatur, Louis

4 VERNER PANTON, "Moon lampa", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1960, vitlackerad plåt, höjd 37 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to present, Charlotte & Peter Fiell SEK 38 VERNER PANTON,"VP-globe", takarmatur, Louis VERNER PANTON, "VP-globe", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1969, klotformad i plexiglas med metallreflektorer varav några lackerade i vitt, blått och rött, höjd 54 cm SEK 39 PAUL NØRREKLINT, "Jailhouse suit", Bookcase PAUL NØRREKLINT, "Jailhouse suit"bookcasegeorg Petersen Møbelfabrik, Denmark, designed , 4 ends of plexiglass with aluminum feet, 3 pcs. overhead cabinets in white laminate SEK 41 POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampa, Louis Poulsen POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärm i vit opalakryl, svart fot, höjd 130 cmhistorik: Modellen kom i produktion SEK 42 POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampor, 1 par POUL HENNIGSEN, "PH 80", golvlampor, 1 par, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärmar i vit opalakryl, svart fot, höjd 132 cm; slitagehistorik: Modellen kom SEK 43 POUL HENNIGSEN, "PH 80", bordslampa, Louis POUL HENNIGSEN, "PH 80", bordslampa, Louis Poulsen, Danmark, förkromat metallben, skärmar i vit opalakryl, svart fot, höjd 67 cmhistorik: Modellen kom i produktion SEK 44 POUL HENNINGSEN, "PH-glob", taklampa, Louis POUL HENNINGSEN, "PH-glob", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1958, vitlackerad plåt, höjd 60 cm; smärre slitage SEK 45 POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg", taklampa POUL HENNINGSEN, "Charlottenborg", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad plåt, höjd 30 cm SEK 46 POUL HENNINGSEN, "Snöbollen", taklampa, Louis POUL HENNINGSEN, "Snöbollen", taklampa, Louis Poulsen, Danmark, vitlackerad plåt, höjd 45 cm SEK 48 EERO SAARINEN, "Tulip", Chairs, 6 pcs., Knoll EERO SAARINEN, "Tulip" Chairs, 6 pcs., Knoll International, USADesigned in 1956Fiberglass reinforced white plastic with white painted centralfoot aluminum, seats upholstered in red SEK 49 UBALD KLUG, schäslonger, 2 st., de Sede, Schweiz UBALD KLUG, schäslonger, 2 st., de Sede, Schweiz, modell DS 1025, formgivna 1973, klädda i brunt skinn, höjd 64, längd 148 cm vardera; slitage, fläckar SEK 50 STEN ØSTERGAARD, stolar, 8 st., Cado, Danmark

5 STEN ØSTERGAARD, stolar, 8 st., Cado, Danmark, formgivna 1968, röd formgjuten plast, höjd 74 cm; smärre slitage SEK 51 EERO SAARINEN, "Tulip", matbord och stolar, 5 st. EERO SAARINEN, "Tulip", matbord och stolar, 5 st., Knoll international, USA, formgivna 1956, bordet med centralfot i aluminium och vit skiva i laminat, stolarna i SEK 52 ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taraxacum" ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taraxacum", takarmatur, Flos, Italien, formgiven 1960, metallställning överdragen med glasfiberförstärkt gummi, höjd 47 cmlitteratur: Jämför 1000 Lights 1960 to present SEK 53 ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taccia" ACHILLE & PIER GIACOMO CASTIGLIONI, "Taccia", bordslampa, Flos, Italien, formgiven 1962, bas i stål och emaljerad aluminium, glaskupa med aluminiumreflektor, etikettmärkt FLOS TACCIA 121, höjd SEK 56 STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti STUDIO BBPR, "Spazio" skrivbord, Olivetti, Italien, formgivet 1959, grön bemålad plåt på stålben, en svängbar hurts på hjul med tre lådor och ett skåp, en SEK 57 JOE COLOMBO, A pair of armchairs, Kartell, Italy JOE COLOMBOA pair of armchairskartell, Italy, designed in 1964, model number 4801Orangepainted plywood, minor repairsheight 58 cm SEK 58 CHARLES & RAY EAMES,"Aluminium group" CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group", skrivbordsstol på hjul, Vitra, Tyskland, formgiven , benställning av aluminium, klädd i svart skinn, höj/sänkbar, märkt Vitra, höjd SEK 59 CHARLES & RAY EAMES,"Aluminium group", karmstol CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium group", karmstol, Vitra, Tyskland, formgiven , benställning av aluminium, klädd i svart skinn, etikettmärkt Vitra, höjd 82 cm SEK 60 EERO ARNIO, "Captain s chair"", karmstolar, 1 par EERO ARNIO, "Captain s chair"", karmstolar, 1 par, Asko, Finland formgivna 1966, fot i aluminium, klädda i svart tyg, höjd 76 cm SEK 61 TAKLAMPA, tal, plattor i rökfärgat TAKLAMPA, tal, plattor i rökfärgat plexiglas och spegelplexi, höjd 56 cm SEK 62 PHILIPPE STARCK, "Doktor Sonderbar", karmstol PHILIPPE STARCK, "Doktor Sonderbar", karmstol, XO, Frankrike, formgiven 1983, stål, perforerad sits, höjd 63 cm SEK 63 ALBERTO MEDA, "Lightlight", Armchair, Molded in ALBERTO MEDA, "Lightlight"ArmchairMolded in carbon fiber coated Nomex, signed Alberto

6 Meda and sign marked Alias srl.-italia Lightlight-1988 prototipo Sperimentale n.19 design SEK 64 MAZZEGA, troligen, takarmatur, Italien MAZZEGA, troligen, takarmatur, Italien tal, metallstomme, 12 glasprismor i klarglas med röda påklipp, höjd 65 cm SEK 65 KENNETH COBONPUE, "Dragnet chair", fåtölj och KENNETH COBONPUE, "Dragnet chair", fåtölj och bord, stålställning lindad med rött bomullstyg, tre svarta kuddar, ben i stål, bordets underrede i stålställning lindad med rött SEK 67 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, J. DeAth - Victoria HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925J. DeAth - Victoria, London, 1955Signerad, daterad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 1955/1970-tal, 23/100. Gelatinsilverfotografi, 23,5 x SEK 68 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Syon Park, London HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Syon Park, London, 1955Signerad, daterad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 1955/1970-tal, 10/100. Gelatinsilverfotografi, 35,5 x SEK 70 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Stol, Signerad och HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925StolSignerad och numrerad på baksidan Hans Hammarskiöld 43/100. Gelatinsilverfotografi, 39 x 30 cm SEK 71 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Pontus Hultén HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Pontus Hultén, 1984Signerad och daterad på baksidan Hans Hammarskiöld 1984/1990-tal. Gelatinsilverfotografi, 35,5 x 26 cm. Edition 20 ex SEK 72 HANS HAMMARSKIÖLD, född 1925, Olle Bonniér med HANS HAMMARSKIÖLDfödd 1925Olle Bonniér med målningen Pling 1967Signerad och daterad på baksidan Hans Hammarskiöld 1967/85. Gelatinsilverfotografi, 34,5 x 26 cm SEK 73 OLA BILLGREN, , Vid fönstret I - Lund OLA BILLGREN Vid fönstret I - LundSignerad och daterad Ola Billgren -62. Gelatinsilverfotografi, 33 x 33 cm.proveniens: Konstnärens familj SEK 74 OLA BILLGREN, , Vid fönstret I I- Lund OLA BILLGREN Vid fönstret I I- LundSignerad och daterad Ola Billgren -62. Gelatinsilverfotografi, 33 x 33 cm.proveniens: Konstnärens familj SEK 75 OLA BILLGREN, , Interiör- Lund OLA BILLGREN Interiör- LundSignerad och daterad Ola Billgren -68. Gelatinsilverfotografi, 33 x 50 cm.proveniens: Konstnärens familj SEK 76 OLA BILLGREN, , Gallerfönster - OLA BILLGREN Gallerfönster - AlicanteSignerad och daterad Ola Billgren -64. Gelatinsilverfotografi, 33 x 50 cm.proveniens: Konstnärens familj

7 8 500 SEK 77 EMIL HEILBORN, , Soldyrkaren, 1938/2001 EMIL HEILBORN Soldyrkaren, 1938/2001Signerad på baksidan Emil Heilborn. Gelatinsilverfotografi, 32 x 24 cm.bilden föreställer den ryske arkitekten Kazarnovskij på Ylan i SEK 80 EMIL HEILBORN, , Ramlösa, 1932 EMIL HEILBORN Ramlösa, 1932Signerad och daterad EH -32 samt stämplad på baksidan. Gelatinsilverfotografi, 19 x 17 cm. Vintage.Reklambild 1932De bilder fotografen SEK 81 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Åminne Bruk 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson Gelatinsilverfotografi, 46 x 31 cm SEK 82 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Pump-Separator 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson Gelatinsilverfotografi, 46 x 34,5 cm SEK 83 JEAN HERMANSON, född 1938, Gjuteriarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Gjuteriarbetare, Norrbottens Järnverk 1970Signerad och daterad på baksidan Jean Hermanson Gelatinsilverfotografi, 48 x 34,5 m SEK 84 JEAN HERMANSON, född 1938, Vietnam 1973, Hanoi - JEAN HERMANSONfödd 1938Vietnam 1973, Hanoi - från mitt hotellrum på Thong Nat.Signerad på baksidan Jean Hermanson. Gelatinsilverfotografi, 26,5 x 20,5 cm SEK 85 JEAN HERMANSON, född 1938, Volvo, Skövde JEAN HERMANSONfödd 1938Volvo, SkövdeSignerad på baksidan Jean Hermanson. Gelatinsilverfotografi, 19,5 x 28 cm. Vintage SEK 86 JEAN HERMANSON, född 1938, Byggnadsarbetare JEAN HERMANSONfödd 1938Byggnadsarbetare, Stockholm 1968Signerad och numrerad på baksidan Jean Hermanson, 1/4. Gelatinsilverfotografi, 19 x 26,5 cm. Vintage SEK 91 SUNE JONSSON, , Märta Olofsson, 8 år SUNE JONSSON Märta Olofsson, 8 år, leker brud, Aronsjö, Vilhelmina 1961Signerad och daterad på baksidan Sune Jonsson 1961/1995. Gelatinsilverfotografi, 37,5 x SEK 93 HANS MALMBERG, , På stranden, Danmark HANS MALMBERG På stranden, Danmark 1960Signerad och daterad på baksidan Hans Malmberg Gelatinsilverfotografi, 22,5 x 29 cm SEK 94 TUIJA LINDSTRÖM, Finland född 1950, ur serien TUIJA LINDSTRÖMFinland född 1950ur serien The Girl s at Bull s Pond (Kvinnorna vid Tjursjön) 1992Signerad och numrerad på baksidan Tuija Lindström SEK 95 HANS HAMMARKSIÖLD, GEORG ODDNER, M.FL. Fotokonst

8 HANS HAMMARKSIÖLD, GEORG ODDNER, M.FL. Fotokonst Utgiven av Melin & Österlin Förlag i samband med utställningen Fotokonst på Lunds Konsthall Folio. Fotografier, SEK 99 CARL JOHAN DE GEER, född 1938, Äkta Andy Warhol CARL JOHAN DE GEERfödd 1938Äkta Andy Warhol 1968Signerad, daterad och numrerad på etikett på baksidan Carl Johan De Geer , 5/ SEK 100 PHILP TOWNSEND, England född 1940, The Rolling PHILP TOWNSENDEngland född 1940The Rolling Stones, 1963Signerad och numrerad Philip Townsend 15/50. Gelatinsilverfotografi, 48 x 48 cm.signed and numbered. Gelatin SEK 102 CLAËS LEWENHAUPT, , Helsingborgs CLAËS LEWENHAUPT Helsingborgs konserthusfärgfotografi, typ C, 26 x 38,5 cm.med dedikation på baksidan från Tonie Lewenhaupt SEK 104 LENNART DUREHED, född 1950, Forsakar, Skåne juli LENNART DUREHEDfödd 1950Forsakar, Skåne juli 1980Signerad och daterad på baksidan Lennart Durehed sept.-80. Gelatinsilverfotografi, 20 x 27,5 cm. Vintage SEK 105 LENNART DUREHED, född 1950, Stockholm april 1980 LENNART DUREHEDfödd 1950Stockholm april 1980Signerad och daterad på baksidan Lennart Durehed Gelatinsilverfotografi, 27,5 x 20 cm. Vintage SEK 107 HERB RITTS, USA , Woman with straw hat HERB RITTSUSA Woman with straw hat, Hawaii ,5 x 38,5 cm. Signed, dated and numbered verso. Gelatin silver print SEK 108 GEORG ODDNER, född 1923, Utan titel, Stämplad på GEORG ODDNERfödd 1923Utan titelstämplad på baksidan Georg Oddner/TIO. Gelatinsilverfotografi, 24 x 16 cm. Vintage SEK 109 HELENA BERGENGREN, född 1957, Utan titel, 1982 HELENA BERGENGRENfödd 1957Utan titel, 1982Signerad och daterad på baksidan Helena Bergengren Gelatinsilverfotografi, 27 x 18 cm. Vintage. Upplaga ca 10 ex SEK 110 HELENA BERGENGREN, född 1957, Utan titel, 1987 HELENA BERGENGRENfödd 1957Utan titel, 1987Signerad och daterad på baksidan Helena Bergengren Gelatinsilverfotografi, 18,5 x 18,5 cm. Vintage.Upplaga ca SEK 111 WALTER HIRSCH, född 1935, En kärlekshistoria WALTER HIRSCHfödd 1935En kärlekshistoriasignerad, daterad och numrerad på baksidan Walter Hirsch 69-81, 7/15. Gelatinsilverfotografi, 33 x 49 cm SEK 112 WALTER HIRSCH, född 1935, Ur serien Dobber WALTER HIRSCHfödd 1935Ur serien DobberGelatinsilverfotografi, 23 x 34,5 cm. Vintage.

9 9 000 SEK 116 RICHARD PRINCE, USA born 1949, Girlfriend #7 - RICHARD PRINCEUSA born 1949Girlfriend #7 - from Cowboys and Girlfriends58,5 x 39,5 cm.signed verso. Colour print, ektacolour.provenanceper Skarstedt SEK 117 DAVID HOCKNEY, England born 1937, Billy Wilder DAVID HOCKNEYEngland born 1937Billy Wilder lighting his cigar67 x 44 cm.signed and dated. Photomontage SEK 118 DAVID HOCKNEY, England född 1937, Celia making DAVID HOCKNEYEngland född 1937Celia making teasignerad och daterad N.Y. Dec 1982 David Hockney #14. Fotomontage, 63 x 52 cm.signed and SEK 120 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Utan titel MARIA MIESENBERGER född 1965Utan titel (Flicka med skugga)signerad, daterad och numrerad på baksidan Maria Miesenberger 2000, 2/10. Gelatinsilverfotografi,122 x 88 cm SEK 121 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Utan titel (Saga MARIA MIESENBERGER född 1965Utan titel (Saga I)Signerad, daterad och numrerad på baksidan Maria Miesenberger 1998, 4/10. Gelatinsilverfotografi, 88 x 135 cm.från SEK 123 ÅKE ERICSON, född 1962, North Korea 2005 ÅKE ERICSONfödd 1962North Korea 2005Signerad, daterad och numrerad på baksidan Åke Ericson 2006, 1/5. Färgfotografi, typ C, 70 x 100 cm SEK 124 GEORG HEROLD, Tyskland född 1947, Ohne titel - GEORG HEROLDTyskland född 1947Ohne titel - Gold Signerade och daterade på baksidan Edition 7/7. Multipel bestående av 7 galvaniserade polaroider, vardera SEK 127 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Marianne Faithful TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Marianne Faithful, Mayfair 1974Signerad, daterad och numrerad Calvero 1975/2011, 1/10. Pigmentfotografi, 50 x 70 cm SEK 128 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Patti Smith, Hotel TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Patti Smith, Hotel Diplomat, Stockholm, 3 oktober 1976Signerad, daterad och numrerad Calvero 2009, 4/5. Pigmentfotografi, 45 x 60 cm SEK 129 TORBJÖRN CALVERO, född 1949, Iggy Pop TORBJÖRN CALVEROfödd 1949Iggy Pop, Konserthuset, Stockholm 20 september 1977Signerad, daterad och numrerad Calvero 2009, 3/5. Pigmentfotografi, 43 x 60 cmlitteratur SEK 133 ERIC BROMS, född 1968, Good Boys, Signerad ERIC BROMSfödd 1968Good BoysSignerad, daterad och numrerad på baksidan Broms /6. Digital print, 78 x 108 cm.bilden är tagen SEK

10 134 ROLAND THYSELL, född 1946, Dvärgen, 1967 ROLAND THYSELLfödd 1946Dvärgen, 1967Signerad, daterad och numrerad på baksidan Roland Thysell, 1967/2011, 2/33. Gelatinsilverfotografi, 59 x 39 cm SEK 135 ELISABETH TOLL, född 1970, Millemont, 2006 ELISABETH TOLLfödd 1970 Millemont, 2006Signerad, daterad och numrerad på baksidan Elisabeth Toll 2006, 3/7. Färgfotografi, typ C, monterat på aluminium, 160 x SEK 137 MARIE ANDERSSON, född 1962, Anne, Charlotte MARIE ANDERSSONfödd 1962Anne, Charlotte, EmelySignerad, daterad och numrerad på baksidan Marie Andersson, 2008, 2/7. Färgfotografi typ C, totalt inklusive ram, SEK 138 MARIA FRIBERG, född 1966, Embedded I, 2006 MARIA FRIBERGfödd 1966Embedded I, 2006Signerad på baksidan Maria Friberg. Videostill: c- print, silikon, glas 37 x 60 cm. Edition 10/10+3APPROVENIENS SEK 141 LEIF-ERIK NYGÅRDS, född 1939, Marilyn Monroe LEIF-ERIK NYGÅRDSfödd 1939Marilyn Monroe, Bel Air Hotel, Los Angeles 27 juni 1962Signerad, daterad och numrerad på baksidan Leif-Erik Nygårds 1962/1996, SEK 142 HERB RITTS, USA , Cameron - Herb Ritts HERB RITTS USA Cameron - Herb Ritts for LewisGelatinsilverfotografi, 34,5 x 23 cm. PROVENIENS: Staockholms Auktionsverk, Nutida, våren 2001, katalognr SEK 144 DAN WOLGERS, född 1955, Här slutar allmän väg I DAN WOLGERS född 1955Här slutar allmän väg ISignerad, daterad och numrerad på baksidan Dan Wolgers 1995, 58/75. Cibachrome, 28,5 x SEK 147 FREDRIK WRETMAN, född 1953, Whitney Museum, ur FREDRIK WRETMAN född 1953Whitney Museum, ur serien American FloorsSignerad och daterad på baksidan Fredrik Wretman -90. Cibachrome, 123 x 215 cm.monterad i SEK 149 ASTRID SVANGREN, född 1972, Utan titel, Signerad ASTRID SVANGRENfödd 1972Utan titelsignerad och daterad Astrid Svangren Färgpenna på ritfilm, 70 x 71 cm.proveniensbo Siesjö, LundLITTERATURNordiska SEK 150 PATRIK ANDINÉ, född 1968, Utan titel, Signerad PATRIK ANDINÉfödd 1968Utan titelsignerad och daterad P. Andiné -99. Olja på pannå, 37 x 57 cm.proveniensgalleri Wallner, Malmö SEK 151 PATRIK ANDINÉ, född 1968, Vinterdag, Signerad PATRIK ANDINÉfödd 1968VinterdagSignerad och daterad P. Andiné -99. Olja på pannå, 60 x 81 cm.proveniensgalleri Wallner, Malmö SEK 153 ROLF HANSON, född 1953, Rahoua, Signerad och

11 ROLF HANSONfödd 1953RahouaSignerad och daterad på baksidan Rolf Hanson Olja på pannå, 61 x 64 cm.proveniensgalleri Sten Eriksson, Stockholm SEK 154 KARIN BROOS, född 1950, De röda skorna II KARIN BROOSfödd 1950De röda skorna IISignerad och daterad på baksidan Karin Broos Akryl på duk, 108 x 78 cm.proveneinsgalleri SEK 155 LARS LERIN, född 1954, Snö, Gimsøysand, Signerad LARS LERINfödd 1954Snö, GimsøysandSignerad och daterad Lars Lerin 89. Akvarell på papper, 105 x 75 cm SEK 156 LARS LERIN, född 1954, Landskap i vinterskrud LARS LERINfödd 1954Landskap i vinterskrudsignerad och daterad L. Lerin -77. Olja på duk, 38 x 46 cm.proveniens: Inköpt på Lars Lerins SEK 157 LARS LERIN, född 1954, Svolvaer Lofoten LARS LERINfödd 1954Svolvaer LofotenSignerad och daterad Lars Lerin 92. Akvareller på papper, 80 x 110 cm SEK 158 ERIK DIETMAN, , une grande idée, Objekt ERIK DIETMAN une grande idéeobjekt med assemblage monterad i låda, 63,5 x 78,5 cm.utförd UTSTÄLLD: Hommage à E. Dietman SEK 159 ERIK DIETMAN, , Le béret de Rodin ERIK DIETMAN Le béret de RodinSignerad och daterad Erik Dietman Patinerad brons, trästock och tegelstenar, längd 109, höjd 45, djup 30 cm SEK 160 LG LUNDBERG, född1938, Det glada 70-talet LG LUNDBERG född1938 Det glada 70-talet Signerad och daterad L-G Lundberg Olja på duk, 94 x 91 cm.proveniensgalleri Karlsson, StockholmVinst i SEK 161 ANN EDHOLM, född 1953, Utan titel - triptyk ANN EDHOLMfödd 1953Utan titel - triptyksignerade och daterade Ann Edholm May 26. Monoprint, 26,5 x 24 cm vardera.utförda i New York SEK 162 ELISABETH WESTERLUND, född 1965, Masmo, Signerad ELISABETH WESTERLUNDfödd 1965MasmoSignerad och daterad på baksidan Elisabeth Westerlund -04. Collage, 81,5 x 118 cm.proveniens: Lars Bohman Gallery, Stockholm SEK 163 EVA LÖFDAHL, född 1953, Det vanvårdade kosmos EVA LÖFDAHLfödd 1953Det vanvårdade kosmossignerad och daterad på baksidan Eva Löfdahl Akryl på duk, 68 x 82 cm.proveniens: Inköpt direkt SEK 164 EVA LÖFDAHL, född 1953, Utan titel, Signerad på EVA LÖFDAHLfödd 1953Utan titelsignerad på baksidan Eva Löfdahl. Akryl på pannå, 64 x 64 x 22 cm.utförd PROVENIENSGalleri Wallner...

12 SEK 166 KRISTINA BENGTH, född 1984, Skiftningar KRISTINA BENGTHfödd 1984SkiftningarTuschlavering på papper, 119 x 152 cm.proveniens: Galleri Flach, Stockholm SEK 167 LISA JONASSON, född 1978, Utvecklingslära LISA JONASSONfödd 1978UtvecklingsläraSignerad och daterad på baksidan Lisa Jonasson Collage, 20 x 20 cm.proveniens: Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm SEK 168 LISA JONASSON, född 1978, Förfäder som ville LISA JONASSONfödd 1978Förfäder som ville vårt välsignerad och daterad på baksidan Lisa Jonasson Collage, 20 x 20 cm.proveniens: Galleri Mårtenson SEK 169 MARCEL DZAMA, Kanada född 1974, Untitled MARCEL DZAMAKanada född 1974UntitledSignerad Marcel Dzama. Akvarell och bläck på papper, 34 x 26,5 cm.signed. Watercolour and ink on paper SEK 171 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad på PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad på baksidan Frie. Olja på duk, 190 x 140 cm.provenienslars Bohman Gallery, StockholmI Peter Fries målningar SEK 172 ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose ROLF HANSONfödd 1953Portrait d'une RoseSignerad och daterad på baksidan R. Hanson Olja på pannå, 183 x 130 cm. PROVENIENSGalleri SEK 173 ROLF HANSON, född 1953, Portrait d'une Rose ROLF HANSONfödd 1953Portrait d'une RoseSignerad och daterad på baksidan R. Hanson Olja på pannå, 183 x 130 cm. PROVENIENSGalleri SEK 174 CLAES EKLUND, född 1944, Torso, Signerad och CLAES EKLUNDfödd 1944TorsoSignerad och daterad C.E -88. Tempera på papper fäst på duk, 285 x 110 cm.proveniens: Galerie Nordenhake, Stockholm SEK 176 JARL INGVARSSON, född 1955, Termos och kanna JARL INGVARSSONfödd 1955Termos och kannasignerad och daterad på baksidan Jarl Ingvarsson -03. Olja på duk, 60 x 73 cm.provenienslars Bohman SEK 177 ROGER METTO, född 1964, Texas, Signerad och ROGER METTOfödd 1964TexasSignerad och daterad på baksidan Roger Johansson Olja på pannå, 40,5 x 40,5 cm.roger Johansson har SEK 178 ROLF HANSON, född 1953, Runtom trappa 19 ROLF HANSONfödd 1953Runtom trappa 19Signerad och daterad på baksidan Rolf Hanson Olja på pannå, 140 x 127 cm.år 1999 tilldelades SEK 179 LENA CRONQVIST, född 1938, Flicka i blått med

13 LENA CRONQVISTfödd 1938Flicka i blått med mammasignerad och daterad på baksidan Lena Cronqvist Olja på duk, 50,5 x 46 cm SEK 180 LENA CRONQVIST, född 1938, Flicka i glaskupa LENA CRONQVISTfödd 1938Flicka i glaskupaobjekt. Glas och gips, höjd 23.PROVENIENSLars Bohman Gallery, Stockholm SEK 181 PHIL SIMS, USA född 1940, Utan titel, Signerad PHIL SIMSUSA född 1940Utan titelsignerad och daterad Sims -79. Olja på papper, bildstorlek 50,5 x 24, bladstorlek 75 x 55 cm SEK 182 SPENCER FINCH, USA född 1962, Trying to remember SPENCER FINCHUSA född 1962Trying to remember the color of Jackie Kennedy s pillbox hat 92Pastell, 28 x 21 cm.pastel SEK 183 SOL LEWITT, USA , Objekt - kub SOL LEWITTUSA Objekt - kubsignerad och daterad Lewitt -84. Vitlackerad metall, 8 x 8 x 8 cm.signed and dated. Painted metal. PROVENIENS SEK 184 RON GORCHOV, USA född 1930, Untitled #11 RON GORCHOVUSA född 1930Untitled #11Signerad på baksidan Ron Gorchov #11. Blandteknik på papier-maché monterad i plexibox, totalt 76 x 66 x SEK 186 RHONDA ZWILLINGER, USA född 1950, Birgitte RHONDA ZWILLINGERUSA född 1950Birgitte Bardot - Rita HayworthSignerad och daterad R. Zwillinger Olja på pannå, ram med applikationer, 70 x 130 cm SEK 187 MIMMO PALADINO, Italy born 1948, Paganni, 210 x MIMMO PALADINOItaly born 1948Paganni210 x 210 cm.signed and dated verso. Oil on canvas SEK 188 FERNANDEZ ARMAN, Frankrike , Color FERNANDEZ ARMANFrankrike Color ScapeSignerad Arman. Färgtuber i plexiglas, 100 x 100 cm.signed. Accumulation in plexi.proveniens: AH Grafik, StockholmGalleri Krister SEK 189 FERNANDEZ ARMAN, France , Venus, Height FERNANDEZ ARMANFrance VenusHeight 37 cm.signed and numbered. Bronze. Foundry marked.provenance: Edition GKM, Siwert Bergström, Malmö SEK 190 FERNANDEZ ARMAN, Frankrike , Kamera FERNANDEZ ARMANFrankrike KameraSignerad Arman A P. Polerad och svärtad brons, höjd 31,5, längd 57 cm.signed. Black and polished bronze SEK 191 YVES KLEIN, France , Table, 100 x 125 YVES KLEIN France Table100 x 125 x 38 cm.ikb, plexiglass, glass, metal and wood.

14 SEK 194 FRULS TILPO, född 1960, Broder Jakob, Signerad FRULS TILPOfödd 1960Broder JakobSignerad Tilpo. Olja på pannå, 122 x 122 cm.utförd SEK 196 SARA-VIDE ERICSON, född 1983, Rida IV, Signerad SARA-VIDE ERICSONfödd 1983Rida IVSignerad och daterad på baksidan S-V. E -09. Olja på duk, 160 x 130 cm. PROVENIENSGalleri Magnus Karlsson SEK 197 OLA BILLGREN, , Cityscape, Signerad och OLA BILLGREN CityscapeSignerad och daterad Ola Billgren -87. Collage och akvarell på papper, 33 x 38 cm.proveniens: Galleri Göran Engström, Stockholm SEK 198 OLA BILLGREN, , Landscape, Signerad och OLA BILLGREN LandscapeSignerad och daterad Ola Billgren -87. Collage och akvarell på papper, 40 x 49 cm.proveniens: Galleri Göran Engström, Stockholm SEK 199 OLA BILLGREN, , Urania, Signerad och OLA BILLGREN UraniaSignerad och daterad Ola Billgren -92. Collage och akryl på papper, 21 x 29 samt 17,5 x 28 cm.proveniens SEK 201 OLA BILLGREN, , Nattlig växt III OLA BILLGREN Nattlig växt IIISignerad och daterad på baksidan Ola Billgren -91. Olja på duk, 162 x 162 cm SEK 203 OLLE BORG, född 1960, Utan titel, Signerad och OLLE BORG född 1960Utan titelsignerad och daterad på baksidan Olle Borg Olja och lackfärg på kopparplåt, 60 x 60 cm.konstnären Jan SEK 204 OLLE BORG, född 1960, This not what I meant OLLE BORG född 1960This not what I meant (yellow)signerad och daterad på baksidan Olle Borg Olja på kritgrunderad duk fäst på pannå SEK 205 BJÖRN WESSMAN, född 1949, Vara, Signerad och BJÖRN WESSMANfödd 1949VaraSignerad och daterad på baksidan Björn Wessman Olja på duk, 49 x 162 cm.proveniens: Galleri Stefan Andersson, Umeå SEK 206 BJÖRN WESSMAN, född 1949, Dienne Deux, Signerad BJÖRN WESSMANfödd 1949Dienne DeuxSignerad och daterad på baksidan Björn Wessman Olja på duk, 24 x 35 cm SEK 207 LENA CRONQVIST, född 1938, Dansande par LENA CRONQVISTfödd 1938Dansande parsignerad L.Cronqvist. Olja på duk, 43 x 39 cm.proveniensgalleri Ferm, Göteborg SEK 208 MAX BOOK, född 1953, Darmer, Signerad och

15 MAX BOOKfödd 1953DarmerSignerad och daterad på baksidan MM Book Blandteknik på duk, 120 x 160 cm.proveniens: Galleri 1, Göteborg SEK 210 MAX BOOK, född 1953, Wester, Signerad och MAX BOOKfödd 1953WesterSignerad och daterad på baksidan Max Book Akrylbaserad blandteknik på MDF, 41,5 x 60,5 cm.proveniens: Galleri SEK 211 MAX BOOK, född 1953, OSCENAD - triptyk, Signerad MAX BOOKfödd 1953OSCENAD - triptyksignerad och daterad Max Book 1985/86. Olja på duk, 210 x 450 cm.proveniensgalleri Krister Fahl, Stockholm SEK 212 LISA MANNER, född 1979, Charter, Signerad och LISA MANNERfödd 1979CharterSignerad och daterad på baksidan Lisa D Manner Olja på duk, 200 x 200 cm.proveniensgalleri Magnus Åklundh SEK 213 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad på baksidan Peter Frie -92. Olja på pannå monterad i träram, totalt 32,5 x 36, SEK 214 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad Peter Frie Monotypi, 4 x 8,5 cm SEK 215 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad och PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad och daterad på baksidan Peter Frie -92. Olja på pannå, 41,5 x 38 cm.proveniens: Lars Bohman Gallery SEK 216 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad Frie PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad Frie. Akvarell på papper, 10,5 x 14 cm SEK 217 OLA BILLGREN, , Utan titel OLA BILLGREN Utan titelsignerad och daterad Ola Billgren -91. Olja på duk, 194 x 352,5 cm. PROVENIENSGalleri Susanne Ottesen, Köpenhamn SEK 218 BARBRO ÖSTLIHN, , 29 Cooper Square BARBRO ÖSTLIHN Cooper SquareSignerad och daterad Ostlihn Olja på duk, 122 x 152 cm.proveniensgalerie Aronowitsch, StockholmUTSTÄLLDTibor de SEK 219 ANDERS WIDOFF, född 1953, Utan titel ANDERS WIDOFFfödd 1953Utan titel (Grammatik): 11Signerad och daterad på baksidan Widoff 1994/95. Olja på duk, 78 x 56 cm.proveniensgalleri SEK 220 ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark född 1961, And ANETTE HARBOE FLENSBURGDanmark född 1961And no colour will cover the white shadow no longersignerad och daterad på baksidan Anette Flensburg -98. Olja SEK 221 ANETTE HARBOE FLENSBURG, Danmark född 1961, Utan

16 ANETTE HARBOE FLENSBURGDanmark född 1961Utan titelsignerad och daterad på baksidan Anette H. Flensburg. Olja på duk, 135,5 x 95 cm.signed SEK 222 MARTIN WICKSTRÖM, född 1957, Wat Bo Pool MARTIN WICKSTRÖMfödd 1957Wat Bo PoolSignerad och daterad på baksidan Martin Wickström Olja på duk, 180 x 240 cm.proveniensmaraton, Angelika SEK 227 STEN EKLUND, född 1942, Fällan STEN EKLUNDfödd 1942FällanBlandteknik/mässing, 31 x 62 x 26,5 cmfällan är hygienisk, tillverkad i dubbel skala och fungerarutställd: Djur SEK 229 ERNST BILLGREN, född 1957, Porträtt vid ERNST BILLGRENfödd 1957Porträtt vid stillebensignerad EB. Olja på pannå med mosaikram, 190 x 134 cm.provenienslars Bohman Gallery, Stockholm"Redan SEK 230 LARS ENGLUND, född 1933, Borderline LARS ENGLUNDfödd 1933Borderline Svartcintrat stål, diameter 169 cm SEK 231 LARS ENGLUND, född 1933, Spel för galleriet LARS ENGLUND född 1933Spel för galleriettempera på profilsågad pannå, 204 x 161 cm.proveniensgalerie Aronowitsch, Stockholm SEK 232 LARS ENGLUND, född 1933, Concorde/Communication LARS ENGLUNDfödd 1933Concorde/Communication - montage för filmsignerad och daterad Lars Englund , Oljelack på film, 96 rutor vardera 10,5 x SEK 233 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Till Rosa och BARBRO BÄCKSTRÖM Till Rosa och SvalanSignerad och daterad Barbro Bäckström Formad järnduk, 24 x 37 cm, monterad i vitmålad träram, 47, SEK 234 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Ansikte, Signerad BARBRO BÄCKSTRÖM AnsikteSignerad BB. Formad järnduk, 23 x 16 cm.en av Barbro Bäckströms första järntrådsskulpturer, troligtvis utförd under Denna period undervisade SEK 235 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Kropp, Signerad BARBRO BÄCKSTRÖM KroppSignerad och daterad BB 87. Formad järnduk, höjd 18,5 cm.proveniens: Inköpt direkt från konstnären SEK 236 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Kropp, Formad BARBRO BÄCKSTRÖM KroppFormad järnduk, 86 x 71 cm SEK 237 MAX BOOK, född 1953, Isin Info, Signerad och MAX BOOKfödd 1953Isin InfoSignerad och daterad på baksidan MM Book Blandteknik på duk, 120 x 150,5 cm.proveniens: Galleri Wallner...

17 9 000 SEK 238 MAX BOOK, född 1953, Too late, pilgrim, Signerad MAX BOOKfödd 1953Too late, pilgrimsignerad och daterad på baksidan Max Book 1997, numrerad 17/25 ur en serie av 25 unika verk SEK 240 MAX BOOK, född 1953, Nother, Signerad och MAX BOOKfödd 1953NotherSignerad och daterad MM Book Olja på duk, 105 x 210 cm.proveniensgalleri Engström, Stockholm 1997/98Bukowski SEK 241 DAN WOLGERS, född 1955, Utan titel (Klockpall) DAN WOLGERSfödd 1955Utan titel (Klockpall)Signerad, daterad och numrerad Dan Wolgers 1991, 7/10. Objekt, höjd 47 cm, diameter 39 cm.provenienslars SEK 244 NILS KÖLARE, , Abels länga, Signerad NILS KÖLARE Abels längasignerad och daterad N. Kölare -00. Akryl på pannå, 70 x 80 cm.proveniens: Konstnärens familj SEK 247 NILS KÖLARE, , Andens flykt, Signerad N NILS KÖLARE Andens flyktsignerad N. Kölare samt daterad på baksidan Akryl på pannå, 70 x 55 cm.proveniens: Konstnärens familjutställd: Nils SEK 248 OLA BILLGREN, , Klädnad IV - diptyk OLA BILLGREN Klädnad IV - diptyksignerade och daterade på baksidorna Ola Billgren -90. Olja på duk, totalt mått 195 x 293 cm. PROVENIENSKonstnärens SEK 249 MARCUS EEK, född 1968, Waldbrand, Signerad och MARCUS EEKfödd 1968WaldbrandSignerad och daterad på baksidan Marcus Eek Olja på duk, 130 x 150 cm.proveniens: Mia Sundberg Galleri, Stockholm SEK 251 MARIA MIESENBERGER, född 1965, Byst, Signerad MARIA MIESENBERGERfödd 1965BystSignerad, daterad och numrerad Maria Miesenberger 2009, 4/7. Aluminium, höjd 39 cm.proveniensgalleri Arnstedt & Kullgren, Östra Karup SEK 253 TAKASHI NARAHA, född 1930, Innesluten kvadrat TAKASHI NARAHA född 1930Innesluten kvadratmonogramsignerad samt signerad och daterad 83-H-30. Polerad och huggen svart diabas, höjd 6, 35,5 x 27 cm SEK 254 TAKASHI NARAHA, född 1930, Innesluten prisma TAKASHI NARAHA född 1930Innesluten prismamonogramsignerad och daterad Polerad och huggen svart diabas, höjd 16,5 cm.utställd: Galerie Aronowitsch, Stockholm SEK 255 JENS HEDIN, född 1976, Begäret - Gränsens JENS HEDINfödd 1976Begäret - Gränsens väktaresignerad på baksidan Jens Hedin. Olja på duk, 190 x 210 cm.utställd: Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm SEK 256 JENS HEDIN, född 1976, Paranoia, Signerad på

18 JENS HEDINfödd 1976ParanoiaSignerad på baksidan Jens Hedin. Olja på duk, 164 x 150 cm.utställd: Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2007, katalognr SEK 257 PETER FRIE, född 1947, Landskap, Signerad på PETER FRIEfödd 1947LandskapSignerad på baksidan Frie. Olja på duk, 90 x 120 cm.provenienslars Bohman Gallery, Stockholm SEK 258 ERNST BILLGREN, född 1957, Duck Play, Signerad ERNST BILLGRENfödd 1957Duck PlaySignerad och numrerad Ernst Billgren 6/6. Polykromt glas, höjd 51 cm.utförd 1999 på Berengos glasbruk i Murano SEK 259 ERNST BILLGREN, född 1957, Frozen friends ERNST BILLGRENfödd 1957Frozen friendssignerad och numrerad Ernst Billgren 4/6. Polykromt glas, höjd 31 cm.utförd 2000 hos Berengos glasbruk i Murano SEK 260 ERNST BILLGREN, född 1957, Havsbesök ERNST BILLGRENfödd 1957HavsbesökMonogramsignerad. Olja på pannå med tillhörande mosaikram, 101 x 126 cm.proveniensgåva från konstnären till nuvarande ägare SEK 261 NINA ROOS, Finland född 1956, Untitled, Signerad NINA ROOSFinland född 1956UntitledSignerad och daterad på baksidan Nina Roos Olja på plexi, 65 x 70 cm.signed and dated verso SEK 262 KARIN WIKSTRÖM, född 1959, Figur, Signerad och KARIN WIKSTRÖM född 1959FigurSignerad och daterad Karin Wikström -97. Olja på pannå, 40 x 30 cm.proveniens: Anders Tornberg Gallery, Lund SEK 263 KARIN WIKSTRÖM, född 1959, Utan titel, Signerad K KARIN WIKSTRÖMfödd 1959Utan titelsignerad K.W. Pastell på papper, 74 x 55 cm SEK 264 VIBEKE SLYNGSTAD, Norge född 1968, Modern VIBEKE SLYNGSTADNorge född 1968Modern Classics - Sverre Fehn IISignerad och daterad Vibeke Slyngstad -09. Olja på duk, 140 x 200 cm.signed and SEK 265 OLA BILLGREN, , Utan titel, Olja på duk OLA BILLGREN Utan titelolja på duk, 116 x 136 cm.intygad på baksidan av konstnärens hustru Anita Nilsson-BillgrenPROVENIENSKonstnärens familjutställdcaspar SEK 268 LENNART ASCHENBRENNER, född 1943, Utan titel LENNART ASCHENBRENNER född 1943Utan titelsignerad och daterad Aschenbrenner -79. Olja på duk, 150 x 190 cm SEK 269 OLAVI OLLI LYYTIKÄINEN, Finland OLAVI OLLI LYYTIKÄINENFinland Lukeva kanisignerad och daterad Olli Lyyt Akvarell på papper, 39 x 32 cm.signed and dated. Watercolour on...

19 SEK 270 HANS WIGERT, född 1932, Rallarros, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932RallarrosSignerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda Stavsnäs Olja på duk, 92 x 73 cm.proveniens: Hans Wigert SEK 271 HANS WIGERT, född 1932, Huvudstupa, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932HuvudstupaSignerad och daterad Hans Wigert Kol på papper, 48 x 62,5 cm SEK 272 HANS WIGERT, född 1932, Hästen, Signerad och HANS WIGERTfödd 1932HästenSignerad och daterad på baksidan Hans Wigert Grundsunda Olja på duk, 92 x 73 cm.proveniens: Galerie Ahlner, Stockholm SEK 273 JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Utan titel, Signerad på JAN HÅFSTRÖMfödd 1937Utan titelsignerad på baksidan Jan Håfström. Bemålat objekt, olja på duk/träkonstruktion, 69 x 80 x 12 cm SEK 275 TOM WESSELMANN, USA , Study for Ginas TOM WESSELMANNUSA Study for Ginas handsignerad och daterad på baksidan Wesselmann -78. Olja på duk, 18 x 24,5 cm.på baksidan SEK 277 CECILIA EDEFALK, född 1954, Kvinna i silhuett CECILIA EDEFALKfödd 1954Kvinna i silhuettsignerad, daterad och numrerad på baksidan Cecilia Edefalk -89, 3/6. Färgserigrafi, 148 x 99 cm.proveniens: Bukowski SEK 279 PER OLOF ULTVEDT, , Tre munkar PER OLOF ULTVEDT Tre munkarsignerad PO Ultvedt. Väggobjekt med assemblage, höjd 32, 100 x 16 cm.utställd: Malmö Konsthall SEK 280 PER OLOF ULTVEDT, , Utan titel PER OLOF ULTVEDT Utan titelsignerad och daterad P.O Ultvedt Polykromt bemålat objekt i trä, höjd 17 cm SEK 281 SIVERT LINDBLOM, född 1931, Utan titel, Signerad SIVERT LINDBLOMfödd 1931Utan titelsignerad, daterad och numrerad SL 1986, 1/6. Patinerad brons, höjd 35 cm.gjutarmärkt H. Bergman, cire perdue SEK 282 ULRIK SAMUELSON, född 1935, Nekroromantiskt ULRIK SAMUELSONfödd 1935Nekroromantiskt recidivsignerad US samt signerad och daterad på baksidan Ulrik Samuelson Glasmålning, 64,5 x 79 cm.proveniensgalerie SEK 284 LEONARD FORSLUND, född 1959, Arkitektonisk LEONARD FORSLUNDfödd 1959Arkitektonisk kompositionsignerad och daterad på baksidan Leonard Forslund Olja på duk, 34 x 42 cm.proveniensgalleri Wallner, Malmö SEK 286 MARIKA MÄKELÄ, Finland född 1947, Utan titel

20 MARIKA MÄKELÄFinland född 1947Utan titelsignerad och daterad på baksidan M.M -90. Olja/pigment på trä, 31,5 x 20,5 cm SEK 288 BIRGIT BROMS, , Birger Jarls torg VI BIRGIT BROMS Birger Jarls torg VISignerad BB. Olja på duk, 16,5 x 21 cm.proveniens: Galerie Pierre, StockholmSAK 1967UTSTÄLLD: Galerie SEK 289 CARL FREDRIK EKSTRÖM, född 1967, Utan titel CARL FREDRIK EKSTRÖMfödd 1967Utan titel (solen)signerad och daterad på baksidan Carl- Fredrik Ekström Olja på duk, 105 x 90 cm.proveniens: Galerie SEK 291 GUNNEL WÅHLSTRAND, född 1974, Andrejs minne GUNNEL WÅHLSTRANDfödd 1974Andrejs minnesignerad Gunnel Wåhlstrand. Akvarell/tusch på papper, 104,5 x 85,5 cm. Utförd 2000PROVENIENSInköpt på konstnärinnans SEK 294 MICHEAL FARRELL, Ireland , La rencontre MICHEAL FARRELLIreland La rencontre au Café de Flore - James Joyce and Picasso 123 x 113 cm.signed and dated verso. Oil on canvas SEK 296 HELMUT MIDDENDORF, Tyskland född 1953, Utan HELMUT MIDDENDORF Tyskland född 1953Utan titelsignerad och daterad Middendorf Gouache på papper, 41 x 29 cm.signed and dated. Gouache on paper SEK 298 BALDACCINI CÉSAR, Frankrike BALDACCINI CÉSARFrankrike CompressionSignerad César. Formpressade kapsyler, 6 x 2 x 2 cm.signed. Compression.PROVENIENS: Edition GKM, Siwert Bergström, Malmö SEK 299 RAINER FETTING, Tyskland född 1949, Komposition RAINER FETTINGTyskland född 1949Komposition med kvinna och fågelsignerad och daterad Fetting -82. Blandteknik på papper, 70 x 100 cm.signed and dated SEK 300 ROBERT TERRY, USA född 1953, Utan titel ROBERT TERRYUSA född 1953Utan titelsignerad och daterad Robert Terry Olja på pannå, 76 x 53 cm.signed and dated. Oil on SEK 301 RAY SMITH, USA född 1959, Utan titel, Signerad RAY SMITHUSA född 1959Utan titelsignerad och daterad Ray Smith Olja på pannå, 30,5 x 25 cm.signed and dated. Oil SEK 304 CECILIA EDEFALK, född 1954, Utan titel CECILIA EDEFALK född 1954Utan titelsignerad och daterad Cecilia Edefalk Blandteknik på papper, 12 x 17,5 cm.proveniens: Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén SEK 305 OLA BILLGREN, , Augusti, Signerad och

21 OLA BILLGREN AugustiSignerad och daterad på baksidan Ola Billgren -97. Olja på duk, 126 x 147 cm SEK 306 YRJÖ EDELMANN, född 1941, Stringed case of Lemon YRJÖ EDELMANNfödd 1941Stringed case of LemonSignerad och daterad Y. Edelmann Olja på duk, 65 x 80 cm.proveniens: Galleri Brand-Johan, Huskvarna SEK 308 YRJÖ EDELMANN, född 1941, Cube with paper YRJÖ EDELMANN född 1941Cube with paper objectssignerad och daterad Y. Edelmann Olja på duk, 82 x 93 cm.införselmoms 12% tillkommer på SEK 309 PETER DAHL, född 1934, Dam i röd soffa, Signerad PETER DAHLfödd 1934Dam i röd soffasignerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 52,5 x 44,5 cm SEK 311 PETER DAHL, född 1934, Sängkammarinteriör PETER DAHLfödd 1934SängkammarinteriörSignerad Peter Dahl. Akvarell på papper, 43,5 x 59 cm SEK 313 MARIANNE LINDBERG DE GEER, född 1946, Rabbit MARIANNE LINDBERG DE GEERfödd 1946Rabbit tales - a study in postcoital depressionsignerad och numrerad MLDG 3/15. Granit på marmorsockel, 23 x SEK 314 MARIANNE LINDBERG DE GEER, född 1946, Rabbit MARIANNE LINDBERG DE GEERfödd 1946Rabbit tales - a study in postcoital depressionsignerad på baksidan Marianne Lindberg De Geer. Oljekrita på papper, 66 x SEK 317 CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, född 1934, Rebus CARL FREDRIK REUTERSWÄRD född 1934RebusSignerad och daterad Carl Fredrik Reuterswärd Lack, akryl och tusch, 66 x 90 cm SEK 318 NILS KÖLARE, , Utan titel, Signerad och NILS KÖLARE Utan titelsignerad och daterad på baksidan Kölare -91. Emalj, 45,5 x 40,5 x 5 cm.proveniens: Gåva från konstnären SEK 319 NILS KÖLARE, , Games, Signerad N NILS KÖLARE GamesSignerad N. Kölare. Akryl på pannå, 70 x 70 cm.utställd: Galerie Aronowitsch, Stockholm 1989Nils Kölare - Tre decennier, Prins Eugens SEK 320 C. GÖRAN KARLSSON, född 1944, Komposition C. GÖRAN KARLSSONfödd 1944KompositionSignerad och daterad CGK -87. Tempera på papper, 58 x 77 cm.proveniens: Galerie Aronowitsch, Stockholm SEK 322 PG THELANDER, född 1936, Kloss I, Signerad PG THELANDERfödd 1936Kloss ISignerad Thelander. Olja på duk, 186 x 300 cm.proveniens: Galerie Aronowitsch, Stockholm, SEK

22 323 TIMO SOLIN, född 1947, Dansar med vargen TIMO SOLINfödd 1947Dansar med vargensignerad och numrerad Timo Solin E.A. 1/4. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 56 cm.litteratur: Timo SEK 324 TIMO SOLIN, född 1947, Kvinna - Man, Signerade TIMO SOLINfödd 1947Kvinna - Man Signerade och numrerade Timo Solin 30/100. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 31,5 resp 30,5 cm. PROVENIENS SEK 325 TIMO SOLIN, född 1947, Kvinna, Signerad och TIMO SOLINfödd 1947KvinnaSignerad och numrerad Timo Solin 2/4. Polerad och grönpatinerad brons, höjd 305 cm SEK 326 BARBRO BÄCKSTRÖM, , Torso, Formad BARBRO BÄCKSTRÖM TorsoFormad järnduk på svart träsockel, höjd 100 cm, total höjd inklusive sockel 133 cm.barbro Bäckström började med fragment - och slutade SEK 327 ROLF HANSON, född 1953, Superficie Pitturata ROLF HANSONfödd 1953Superficie PitturataSignerad och daterad Rolf Hanson Monotyp, 46 x 69 cm.proveniens: Galerie Aronowitsch, Stockholm SEK 328 JOHAN SCOTT, född 1953, Utan titel, Signerad JOHAN SCOTT född 1953Utan titelsignerad och daterad på baksidan Johan Scott Gouache på papper, 43 x 35,5 cm SEK 329 JAN HÅFSTRÖM, född 1937, Nr. 5, Signerad och JAN HÅFSTRÖMfödd 1937Nr. 5Signerad och daterad på baksidan Jan Håfström 12 december Väggobjekt, blandteknik, 32 x 38 cm.proveniensgermans van SEK 331 DAN WOLGERS, född 1955, Nattfiskare, Objekt/trä DAN WOLGERSfödd 1955NattfiskareObjekt/trä, glas, metall, höjd 42,5 cm.provenienslars Bohman Gallery, StockholmUTSTÄLLDGalleri Arnstedt & Cullgren, Östra KarupLITTERATUR SEK 333 ÅKE PALLARP, född 1933, Grå husgavel, Signerad ÅKE PALLARPfödd 1933Grå husgavelsignerad Åke Pallarp. Olja på pannå, 78 x 38 cm.proveniens: Lars Bohman Gallery, Stockholm SEK 334 ROJ FRIBERG, född 1934, Isberg, Signerad och ROJ FRIBERGfödd 1934IsbergSignerad och daterad R. F Blandteknik på papper fäst på pannå, 88 x 110 cm.proveniens: Hallands konstförenings lotteri SEK 335 JOHN-E FRANZÉN, född 1942, Man på motorcykel JOHN-E FRANZÉNfödd 1942Man på motorcykelsignerad och daterad JEF Akvarell på papper, 59 x 52 cm SEK 336 MICHAEL JOHANSSON, född 1962, Biblioteket

3 våningar möbelglädje

3 våningar möbelglädje 3 våningar möbelglädje Mycket är nytt på Nordiska Galleriet denna höst. En nybyggd trappa, som ser ut som den alltid funnits, förenar butiken på Nybrogatan med Sveriges enda Fritz Hansen Store på Riddargatan.

CHAIRS + MORE WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ -

CHAIRS + MORE WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ - CHAIRS + MORE INSPIRATION HELA VÅRT SORTIMENT HITTAR NI PÅ - WWW.CHAIRSPLUSMORE.SE ALABAMA 63cm, 75cm Barstol med sits i re-genererat skinn och underrede i mattborstat stål, fast höjd, stapelbar. 5 Färger

Arne Jacobsen, 1958. Stol designade av Arne Jakobsen och tillverkade av Fritz Hansen.

Arne Jacobsen, 1958. Stol designade av Arne Jakobsen och tillverkade av Fritz Hansen. droppen Stolen Droppen designades 1958 av Arne Jacobsen som en del av inredningen i hans mästerverk, det legendariska SAS Royal Hotel i Köpenhamn Droppen tillverkades ursprungligen tillsammans med Svanen

Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70

Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 LG Lundberg. Född 1938. Bor och verkar i Stockholm. Separatutställningar i urval 2011

MILJÖDEKLARATION MONO LIGHT Stol Av Claesson Koivisto Rune

MILJÖDEKLARATION MONO LIGHT Stol Av Claesson Koivisto Rune MONO LIGHT Stol Av Claesson Koivisto Rune PRODUKTINFORMATION Mono Light stol är formgiven av Claesson Koivisto Rune. Det typiska golvmeds-stativet på vilket stolsitsen hänger är fortfarande högst närvarande

Mått mm JC-Nr Pris NYHET

Mått mm JC-Nr Pris NYHET Lunchrumsbord Stabil Underrede i stålrör, lackat eller kromat. Skiva i bok. Bord med lackerat stativ Mått mm 1200 x 700 810 210 1.060:- 1500 x 700 810 212 1.210:- 1800 x 700 810 214 1.340:- 2400 x 700

LARS ENGLUND BIOGRAPHY

LARS ENGLUND BIOGRAPHY LARS ENGLUND BIOGRAPHY Born in Stockholm, Sweden, 1933 Lives and works in Jonstrop, Sweden SOLO EXHIBITIONS 2014 LARS ENGLUND - Sculpture, Malmö Konsthall, Malmö, Sweden 2013 Lars Bohman Gallery, Stockholm,

Försäljningsvillkor sid. 3. Fåtöljer och soffor sid. 4-7. Stolar och bord Non sid. 8. Stolar och bord Sindre / Brokk sid. 9. Stolar Cobra sid.

Försäljningsvillkor sid. 3. Fåtöljer och soffor sid. 4-7. Stolar och bord Non sid. 8. Stolar och bord Sindre / Brokk sid. 9. Stolar Cobra sid. KÄLLEMO CA-PRISLISTA EXKL. MOMS APRIL 2014 1 2 INNEHÅLLSFÖRTECKNING Försäljningsvillkor sid. 3 Fåtöljer och soffor sid. 4-7 Stolar och bord Non sid. 8 Stolar och bord Sindre / Brokk sid. 9 Stolar Cobra

Galleri Final ställer ut i

Galleri Final ställer ut i 5-ÅRS JUBILEUM Galleri Final ställer ut i Henrik Johansson, olja på duk BÄSTEKILLE 3/4-6/4, 11/4-12/4 2015 Välkommen till Galleri Finals påskutställning i FABRIKEN Bästekille Vi säger det varje år, vår

10 w w w. s c h e r l i n. s e

10 w w w. s c h e r l i n. s e www.scherlin.se 10 Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad, som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat- och

F-BORD STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER DESIGN OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 AVROPSPRODUKTLISTA NR 3 GÄRSNÄS AB ORG.NR 556044-4746

F-BORD STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER DESIGN OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 AVROPSPRODUKTLISTA NR 3 GÄRSNÄS AB ORG.NR 556044-4746 STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 From 2011 09 16 tom 2014 09 15 med rätt till eventuell förlängning via option AVROPSPRODUKTLISTA NR 3 GÄRSNÄS AB ORGNR 556044-4746 F-BORD INNEHÅLLSFÖRTECKNING

MILJÖDEKLARATION GATE Soffa 3-sits, dubbel Av Claesson Koivisto Rune

MILJÖDEKLARATION GATE Soffa 3-sits, dubbel Av Claesson Koivisto Rune GATE Soffa 3-sits, dubbel Av Claesson Koivisto Rune PRODUKTINFORMATION Föreställ dig en soffa att spendera ett par minuter i medan du väntar på en vän, förbereder dig för ett möte eller gör dig redo för

2011 w w w. s c h e r l i n. s e

2011 w w w. s c h e r l i n. s e 2011 www.scherlin.se Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad, som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat-

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose

Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006. 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald Sura-Pelle Pettersson Christer Rose Resultat Mikael Ljungbergs Minnesgolf 2006 1:a Stefan Allbäck Byggnads AB Odd Andersson Stefan Jonsson Ronald "Sura-Pelle" Pettersson Christer Rose 2:a IFK-Kliniken Ulrika Lind Stefan Lind Louise Karlsson

SIROUS NAMAZI Born in 1970 in Kerman, Iran Lives and works in Stockholm. Education. Konsthögskolan, Malmö, 1995-98 Konstskolan Forum, Malmö, 1993-95

SIROUS NAMAZI Born in 1970 in Kerman, Iran Lives and works in Stockholm. Education. Konsthögskolan, Malmö, 1995-98 Konstskolan Forum, Malmö, 1993-95 SIROUS NAMAZI Born in 1970 in Kerman, Iran Lives and works in Stockholm Education Konsthögskolan, Malmö, 1995-98 Konstskolan Forum, Malmö, 1993-95 Solo Exhibitions 2014 Galleri Thomas Wallner, Simrishamn,

2007 Galleri Magnus Åklundh, Malmö, Sweden Nordic Pavillion, 52nd Venice Biennale, Italy (w. Jakob Dahlgren) Gallery Suzy Shammah, Milano

2007 Galleri Magnus Åklundh, Malmö, Sweden Nordic Pavillion, 52nd Venice Biennale, Italy (w. Jakob Dahlgren) Gallery Suzy Shammah, Milano Born 1970 Lives and works in Stockholm Education: 1995-98 1993-95 Konsthögskolan, Malmö Konstskolan Forum, Malmö Solo shows: 2013 Gallery Erica Fiorentini. Rome, Italy 2012 Galerie Nordenhake,Stockholm,

Möbeltyp. Klicka på den möbel du vill läsa om.

Möbeltyp. Klicka på den möbel du vill läsa om. Prislista exkl. moms 20141201 Sida Möbeltyp Namn 23 45 67 78 9 10 11 12 13 Bord John Jim Sarek James Arko Nesso Presa Ramo X Ramo 14 14 15 15 16 16 17 18 19 Sittmöbler Leo stol Leo karmfotölj Tova karmstol

Welcome Hotel skyttestafett 2006

Welcome Hotel skyttestafett 2006 Welcome Hotel skyttestafett 2006 1 Moälven Modo 1160 Maria Falck 142 95 237 Linda Gustavsson 138 95 233 Helena Arvidsson 139 92 231 Mikael Olofsson 140 90 230 Petter Eriksson 137 92 229 2 Ale 1152 Mikael

Bali soffa. Stomme: Träram med nosagfjädring Sitdyna: 36 kg. kallskum med fibervadd Ryggdyna Polydun Ben: Plastik

Bali soffa. Stomme: Träram med nosagfjädring Sitdyna: 36 kg. kallskum med fibervadd Ryggdyna Polydun Ben: Plastik Soffor & fåtöljer God design, hög kvalitet.....och funktionalitet har ända sedan starten 1982 varit ledorden för Permia Inredningar. Vi skräddarsyr del- eller totallösningar för stugbyar, hotell, restauranger

G A L L E R I M E L E F O R S. Linköping 9-17 maj

G A L L E R I M E L E F O R S. Linköping 9-17 maj G A L L E R I M E L E F O R S Linköping 9-17 maj 01. Linköping Akvarell på papper, 43 x 52 cm. inkl ram (30 x 40 cm exkl. ram) 02. Volvo 1969 Akvarell på papper, 76 x 94 cm inkl. ram (57 x 76 cm exkl.

RAM avtal. Konsult-tjänster 2015-11-01

RAM avtal. Konsult-tjänster 2015-11-01 RAM avtal 2015 2015-11-01 Ramavtal 2015 Organisation Teknik avd. Bostäder nyprod. Jan Helgesson 070 3402551 Teknik-bygg Roland Larsson 070 3402533 Projektcontroller Lina Englund 070 0862341 Projektledare

Pressinformation Form 12

Pressinformation Form 12 Pressinformation Form 12 Stockholm furniture fair 2015 form12.se Med bakgrund i ett av Sveriges mest välrenommerade möbelvarumärken blandar Form 12 sin erfarenhet av vad som verkligen säljer med nya kreativa

MILJÖDEKLARATION MOMENT Fåtölj, 5-kryss Av Khodi Feiz

MILJÖDEKLARATION MOMENT Fåtölj, 5-kryss Av Khodi Feiz MOMENT Fåtölj, 5-kryss Av Khodi Feiz PRODUKTINFORMATION Moment är en fåtölj som stödjer olika typer av aktiviteter som att läsa en tidning, arbeta eller att inta en lättare måltid. Fåtöljen är gjord för

Verksamhetsberättelse för verksamhetsåret 2007-2008 avseende Stockholmspostens Konstförening

Verksamhetsberättelse för verksamhetsåret 2007-2008 avseende Stockholmspostens Konstförening Verksamhetsberättelse för verksamhetsåret 2007-2008 avseende Stockholmspostens Konstförening Medlemsantal Antalet medlemmar den sista oktober 2008 var 120 (116) stycken medlemmar. Vi har fått 14 nya medlemmar

Welcome Hotel skyttestafett 2006-08-19

Welcome Hotel skyttestafett 2006-08-19 1 Moälven Modo 1160 Maria Falck 142 95 237 Linda Gustavsson 138 95 233 Helena Arvidsson 139 92 231 Mikael Olofsson 140 90 230 Petter Eriksson 137 92 229 2 Ale 1152 Mikael Fors 147 89 236 Donald Johansson

Kungsbacka-spelen Lördag

Kungsbacka-spelen Lördag Kungsbacka-spelen Lördag Löpning Starter 3pers + ev reserv Bengt Svensson 99-00 B brsvensson@telia.com 0300-64227 Carl-Magnus Unell 97-98 unell@telia.com 0708-593300 Martin Persson 94-96 0703-996209 Tidtagning

LERVIKSTORPSADRESSER 2014.01.21 www.lervikstorp.se

LERVIKSTORPSADRESSER 2014.01.21 www.lervikstorp.se Namn 1 Siv Finndin Mellansjövägen 60B 184 95 Ljusterö Skärdalavägen 1, 184 95 Ljusterö 08 54242049, 072 2397716 till Lena 2 Kerstin Göras Erik Dahlbergsgatan 49, 115 57 Stockholm Skärdalavägen 54 184 95

MILJÖDEKLARATION STUDIO TWIN BEAM Fåtölj Av Ben van Berkel / UNStudio

MILJÖDEKLARATION STUDIO TWIN BEAM Fåtölj Av Ben van Berkel / UNStudio STUDIO TWIN BEAM Fåtölj Av Ben van Berkel / UNStudio PRODUKTINFORMATION Serien Studio är ett sittmöbelsystem, formgivet av UNStudio, som kan anpassas till olika behov och miljöer. Serien består av produkterna

RESULTAT WELCOME HOTELL SKYTTESTAFETT

RESULTAT WELCOME HOTELL SKYTTESTAFETT RESULTAT WELCOME HOTELL SKYTTESTAFETT Stålboda 2005-08-20 arr: Bromma Skf WELCOME HOTELL SKYTTESTAFETT 1 Bälgviken 1156 Jonas Malmqvist 141 96 237 Niklas Halling 141 93 234 Hans Sundén 138 93 231 Helena

BRUNO MATHSSON INTERNATIONAL

BRUNO MATHSSON INTERNATIONAL BRUNO MATHSSON PRISLISTA SVERIGE 2013-01-01 All försäljning sker via återförsäljare. Angivna priser är rekommenderade cirkapriser i svenska kronor, inklusive moms. Vi förbehåller oss rätten att ändra priser

Välkommen med era inredningsönskemål!

Välkommen med era inredningsönskemål! Vård och Omsorg Hej! Detta är en broschyr med möbler för Vård o Omsorg samt andra miljöer. Den innehåller produkter tillverkade av Form o Miljö och andra svenska möbeltillverkare som vi har ett nära samarbetar

D-STOLAR STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER DESIGN OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 AVROPSPRODUKTLISTA NR 10 GÄRSNÄS AB ORG.NR 556044-4746

D-STOLAR STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER DESIGN OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 AVROPSPRODUKTLISTA NR 10 GÄRSNÄS AB ORG.NR 556044-4746 STATLIGT RAMAVTAL MÖBLER OCH FUNKTION 96 25 2011: 004 Fr.o.m. 2011 09 16 t.o.m. 2015 09 15 AVROPSPRODUKTLISTA NR 10 GÄRSNÄS AB ORG.NR 556044-4746 D-STOLAR INNEHÅLLSFÖRTECKNING KONTAKTUPPGIFTER 3 PRODUKTER

MILJÖDEKLARATION SMALLROOM PLUS Soffa 1500 mm Av Ineke Hans

MILJÖDEKLARATION SMALLROOM PLUS Soffa 1500 mm Av Ineke Hans SMALLROOM PLUS Soffa 1500 mm Av Ineke Hans PRODUKTINFORMATION Smallroom är en soffa i linje med det framgångsrika O 2 asis-initiativet. Smallroom kan användas tillsammans i olika moduler, men kan stå för

Henrik Samuelsson. Born in 1960 in Ramsele, SE Lives and works in Stockholm, SE. Education. 1985-90 Royal Institute of Art, Stockholm, SE

Henrik Samuelsson. Born in 1960 in Ramsele, SE Lives and works in Stockholm, SE. Education. 1985-90 Royal Institute of Art, Stockholm, SE Henrik Samuelsson Born in 1960 in Ramsele, SE Lives and works in Stockholm, SE Education 1985-90 Royal Institute of Art, Stockholm, SE Solo Exhibitions (Selection) 2014 Cool, Galerie Laurent Godin, Paris,

18 ÅLANDSPOSTEN FRIMÄRKEN

18 ÅLANDSPOSTEN FRIMÄRKEN 18 ÅLANDSPOSTEN FRIMÄRKEN Förr var jag mer slaviskt bunden till hur djuren exakt såg ut men det är skönt att idag kunna frigöra sig och jobba mera enligt fantasin, även om jag lägger stor vikt vid att

scen 1, frame 0120 Sotto Voce I - still från 3d-animerad film

scen 1, frame 0120 Sotto Voce I - still från 3d-animerad film scen 1, frame 0120 Sotto Voce I - still från 3d-animerad film 2011 scen 1, frame 0530 Sotto Voce I - still från 3d-animerad film 2011 scen 2, frame 0225 scen 2, frame 0425 scen 2, frame 0460 scen 2,frame

Welcome Hotell. Skyttestafett. Stockholm 2002-08-17 / arr: Bromma Skf

Welcome Hotell. Skyttestafett. Stockholm 2002-08-17 / arr: Bromma Skf Welcome Hotell Skyttestafett 2002 Stockholm 2002-08-17 / arr: Bromma Skf 1 Ale Skf 723 469 1192 11 Moälven-MoDo 703 450 1153 Mikael Fors 147 97 244 Petter Eriksson 145 96 241 Håkan Sundström 144 96 240

MB AO Bygg. Region Bygg Syd & Region Bygg Bostad Syd Bennet Justusson Sammankallande AO Bygg 0733-376547. Region Mellersta Mats Skog 0733-375145

MB AO Bygg. Region Bygg Syd & Region Bygg Bostad Syd Bennet Justusson Sammankallande AO Bygg 0733-376547. Region Mellersta Mats Skog 0733-375145 Region Bygg Syd & Region Bygg Bostad Syd Bennet Justusson AO Bygg 0733-376547 Region Bygg Väst & Region Bostad Väst Sam Ekman Informatör AO Bygg 0733-373423 Region Mellersta Mats Skog 0733-375145 Region

Greveholm taklampa Björkvalen Möbler och inreding til fritidshus & hotel rum, 2013-2014

Greveholm taklampa Björkvalen Möbler och inreding til fritidshus & hotel rum, 2013-2014 Björkvallen Möbler och inreding till fritidshus & hotellrum, 2013-2014 Björkvallen Klarlackad björk Björk är ett klassiskt träslag och en symbol för nordiskt ljus. Björken är ett starkt och hårt material

EFS i Röke Medlemsmatrikel januari 2014. Röke 4015 282 93 RÖKE. Röke 4015 282 93 RÖKE. Röke 4015. Englarp 4228. Röke 4255.

EFS i Röke Medlemsmatrikel januari 2014. Röke 4015 282 93 RÖKE. Röke 4015 282 93 RÖKE. Röke 4015. Englarp 4228. Röke 4255. Agneta Alfredsson Helsingborgsvägen 44 0451-50245 282 33 TYRINGE 073-441 41 53 agneta.alfredsson@spray.se Lars Alfredsson Helsingborgsvägen 44 0451-50245 282 33 TYRINGE 070-877 86 56 alfredsson.lasse@spray.se

BORD/PLATSARMATURER/TABLE LAMPS

BORD/PLATSARMATURER/TABLE LAMPS BORD/PLATSARMATURER/ LENS 128 MESH 129 WOOD 130 RGB 131 BOTTLE 132 CAN 133 TRIO 134 BOOKY 135 PXL 136 HIDE 137 135 FOTO 138 BORD/PLATSARMATURER LENS Utförande: Lackerad aluminium och matt akryl. Vit, svart

MILJÖDEKLARATION ISLANDS Wood, Bord 740 x 490 mm Av Jean-Marie Massaud

MILJÖDEKLARATION ISLANDS Wood, Bord 740 x 490 mm Av Jean-Marie Massaud ISLANDS Wood, Bord 740 x 490 mm Av Jean-Marie Massaud PRODUKTINFORMATION Islands är ett system av sittmöbler formgivet av den erkände franske formgivaren Jean-Marie Massaud. Med Islands vill Jean-Marie

- - - - - FEM VÅNINGAR KONST/ DIAGNOSTISKT CENTRUM OM KONSTEN PÅ DIAGNOSTISKT CENTRUM / UNIVERSITETSSJUKHUSET MAS

- - - - - FEM VÅNINGAR KONST/ DIAGNOSTISKT CENTRUM OM KONSTEN PÅ DIAGNOSTISKT CENTRUM / UNIVERSITETSSJUKHUSET MAS - - - - - FEM VÅNINGAR KONST/ DIAGNOSTISKT CENTRUM OM KONSTEN PÅ DIAGNOSTISKT CENTRUM / UNIVERSITETSSJUKHUSET MAS 1 - - - - - FEM VÅNINGAR KONST/ DIAGNOSTISKT CENTRUM Region Skåne vill att det ska finnas

VÅRA KLASSISKA VILAX-SOFFOR

VÅRA KLASSISKA VILAX-SOFFOR VILAX SOFFMODULER VÅRA KLASSISKA VILAX-SOFFOR LONDON Slät BERLIN Slät med knappar PARIS Djuphäftad SYDNEY Pipstoppad VÄLKOMMEN TILL VÅR VÄRLD AV SOFFOR Med klassisk hantverksskicklighet och modern teknik

Firandet fortsätter. Webbutiken öppnar. Lördagen den 5 oktober

Firandet fortsätter. Webbutiken öppnar. Lördagen den 5 oktober Firandet fortsätter Vi fortsätter fira att det i 100 år har sålts möbler på Nybrogatan 11. Vår 100-åriga tradition och erfarenhet förvaltar vi med hög servicenivå och en ständig förändring i sortiment

Prislista OFF 2015-04-01

Prislista OFF 2015-04-01 Prislista OFF 2015-04-01 Conform Collection AB Vetlandavägen 14 SE 570 15 Holsbybrunn, Sweden Tel +46 383 50890 Fax +46 383 50870 VAT No SE556185797901 info@conform.se www.conform.se 1 i n f o r m at i

Kustmaran med Veteran-SM i marathon Lördagen den 27 juni, Kristianopel Arrangör: Team Blekinge Löparförening Banan kontrollmätt av förbundsmätare Per

Kustmaran med Veteran-SM i marathon Lördagen den 27 juni, Kristianopel Arrangör: Team Blekinge Löparförening Banan kontrollmätt av förbundsmätare Per Kustmaran med Veteran-SM i marathon Lördagen den 27 juni, Kristianopel Arrangör: Team Blekinge Löparförening Banan kontrollmätt av förbundsmätare Per Månsson, Lund 17-19 grader, växlande molnighet, lätt

Resultatlista, enskild rond - netto: Möre Golfklubb Möre Scramble B-klass (2014) B-klassen Namn:

Resultatlista, enskild rond - netto: Möre Golfklubb Möre Scramble B-klass (2014) B-klassen Namn: Klass Placering Resultatlista, enskild rond - netto Möre Scramble B-klass (2014) B-klassen Namn Rond 1 Spel.kat. Spelform Scramble, Slagtävling Klubb CBA S-HCP Datum 2014-08-24 Resultat Särskiljning 1

Oscarssons. i småland

Oscarssons. i småland Oscarssons Möbel design & Tillverkning i småland 1 2 Besök vår webb! www.oscarssonsmobel.se Genuint & äkta Vi har valt att inte tumma på den kvalitet som svensk tillverkning ger. Vi använder ek som fått

monte carlo - 2 - ordertelefon 036-440 41 00 - Info@lotusfurniture.se Lev.tid Lager Lager 4 veckor Lager Art.nr. 9010 9070 9072 9060

monte carlo - 2 - ordertelefon 036-440 41 00 - Info@lotusfurniture.se Lev.tid Lager Lager 4 veckor Lager Art.nr. 9010 9070 9072 9060 produktkatalog 2015 monte carlo Monte Carlo soffa väljs i 1-sits, 2-sits, 3-sits och hörnmoduler. Passar väl in i entréer, uppehållsrum, skolor, restauranger och lunchrum. Alla moduler är kopplingsbara.

LONE LARSEN. Född 1955 bor och verkar i Höganäs Autodidakt UTSTÄLLNINGAR OCH PROJEKT I URVAL. 2007 Corpus Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm

LONE LARSEN. Född 1955 bor och verkar i Höganäs Autodidakt UTSTÄLLNINGAR OCH PROJEKT I URVAL. 2007 Corpus Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm LONE LARSEN Född 1955 bor och verkar i Höganäs Autodidakt UTSTÄLLNINGAR OCH PROJEKT I URVAL. 2007 Corpus Galleri Mårtenson & Persson, Stockholm 2006 Galleri Mårtenson & Persson. Båstad Dunkers Kulturhus.

POS 16/4-2015 Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015. S:a slag 6 omg Plac

POS 16/4-2015 Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015. S:a slag 6 omg Plac Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015 Namn / Speldag 2/4 9/4 16/4 23/4 30/4 7/5 12/5 21/5 28/5 4/6 Andersson Arne Andersson Egon Andersson Jan-Christer 76 80 73 Bengtsson Bengt-Ove 82 81 79 Bengtsson

POS 30/4-2015 Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015. S:a slag 6 omg Plac

POS 30/4-2015 Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015. S:a slag 6 omg Plac Resultatlista: Veterangolf klass A våren 2015 Namn / Speldag 2/4 9/4 16/4 23/4 30/4 7/5 12/5 21/5 28/5 4/6 Andersson Arne Andersson Egon 86 Andersson Jan-Christer 76 80 73 70 68 Bengtsson Bengt-Ove 82

Axo Beta Caldone Espacio Fanny ISO Samba Staccato STEP

Axo Beta Caldone Espacio Fanny ISO Samba Staccato STEP MÖBLER FÖR OFFENTLIG MILJÖ Industrivägen 1, 171 48 Solna; Tel 08 35 66 32; 0735 444 632 www.mrinredning.com; info@mrinredning.com Konferensstolar med skrivplatta MRI Collection Axo Beta Caldone Espacio

Dokumentation av offentlig konst i Gullspångs kommun 2014

Dokumentation av offentlig konst i Gullspångs kommun 2014 Dokumentation av offentlig konst i Gullspångs kommun 2014 Vadsbo-stenen Häradsstenar sattes upp mellan olika härader förr i tiden för att visa att man bytte jurisdiktion, rättsbefogenhet. Vadsbo-stenen

Distrikt Förnamn Efternamn Golfklubb Blekinge Bohuslän Dal Dalarna Gotland/kontaktperson Gästrike/Hälsinge Göteborg Halland Jämtland-Härjedalen

Distrikt Förnamn Efternamn Golfklubb Blekinge Bohuslän Dal Dalarna Gotland/kontaktperson Gästrike/Hälsinge Göteborg Halland Jämtland-Härjedalen Distrikt Förnamn Efternamn Golfklubb Blekinge Eva Johansson 0 Johan Bjerngren Ronneby Anders Johansson 0 Bohuslän Dal Thore Carlsson Stenungsund Rickard Thörnqvist Gullbringa Birger Kjellstedt Mellerud

Skjutlag SM Dam, Jun, Lag, 50, 60, 70, LLT 2, 2015 07 11

Skjutlag SM Dam, Jun, Lag, 50, 60, 70, LLT 2, 2015 07 11 Skjutlag SM Dam, Jun, Lag, 50, 60, 70, LLT 2, 2015 07 11 Nr Lag Start Namn Klubb 1 1 Lundin Jim Östhammars Jaktskytteklubb 2 1 Bohlin Viktor Uppsala Jaktskytteklubb 3 1 Skogsberg Jerry För.jaktskyttarna

Tippade rader 2015 Namn Anders Jakobsson Anders Wallin Anton Wulfsberg Bengt Halse 1 Bengt Halse 2 Superetta Supertvåa Dametta

Tippade rader 2015 Namn Anders Jakobsson Anders Wallin Anton Wulfsberg Bengt Halse 1 Bengt Halse 2 Superetta Supertvåa Dametta Namn Anders Jakobsson Anders Wallin Anton Wulfsberg Bengt Halse 1 Bengt Halse 2 1 AIK Malmö FF IFK Göteborg Malmö FF Malmö FF 2 IF Elfsborg IF Elfsborg Malmö FF IFK Göteborg AIK 3 Malmö FF AIK IF Elfsborg

Kristian Berglund, ambivalens (natura no. 3), 2010 120 x 120 x 35 cm material: trä, microcontroller, relä, 4 lampor, plast, färg.

Kristian Berglund, ambivalens (natura no. 3), 2010 120 x 120 x 35 cm material: trä, microcontroller, relä, 4 lampor, plast, färg. Kristian Berglund, ambivalens (natura no. 3), 2010 120 x 120 x 35 cm material: trä, microcontroller, relä, 4 lampor, plast, färg. Struktur och form, natur och språk. Utifrån de olika ljuskällorna framträder

Boda Torp under Boda. De sista som bodde här var Johan Jäger Jonasson med hustru och åtta barn. De flyttade år 1900 till Planen.

Boda Torp under Boda. De sista som bodde här var Johan Jäger Jonasson med hustru och åtta barn. De flyttade år 1900 till Planen. Åbo Boda Torp under Boda. De sista som bodde här var Johan Jäger Jonasson med hustru och åtta barn. De flyttade år 1900 till Planen. Sida 302 1776 Karl (1736- ), Stina (1745- ), Stina (1781- ) och Katrina.

MILJÖDEKLARATION DUO WOOD Barstol Av Patrick Norguet

MILJÖDEKLARATION DUO WOOD Barstol Av Patrick Norguet DUO WOOD Barstol Av Patrick Norguet PRODUKTINFORMATION Duo Wood är en liten stol med ett klart designspråk som är enkelt att läsa, formgiven av Patrick Norguet. Duo Wood är en naturlig fortsättning och

Nationaldagsgolfen 2015 Resultat Plac Lag Namn Klubb shcp Resultat 1 Nilsson / Nilsson Johannes Nilsson Hagge Golfklubb 12 0,18 m fr H19

Nationaldagsgolfen 2015 Resultat Plac Lag Namn Klubb shcp Resultat 1 Nilsson / Nilsson Johannes Nilsson Hagge Golfklubb 12 0,18 m fr H19 Nationaldagsgolfen 2015 Resultat Plac Lag Namn Klubb shcp Resultat 1 Nilsson / Nilsson Johannes Nilsson 12 0,18 m fr H19 Peter Nilsson 2 Holmkvist / Dahlström Mattias Holmkvist Västerås Golfklubb 10 1,44

Vuoden taiteilija 2009 Merkkivuonna 1809. rkesåret ret 1809

Vuoden taiteilija 2009 Merkkivuonna 1809. rkesåret ret 1809 S U O M I A R T Vuoden taiteilija 2009 Merkkivuonna 1809 Årets konstnär r 2009 under MärkesM rkesåret ret 1809 Kulturhuset, Stockholm, 2009-05-14 Finalen S U O M I A R T S U O M I A R T Jury Selma Green,

L A R S B O H M A N G A L L E R Y

L A R S B O H M A N G A L L E R Y Ernst Billgren Ernst Billgren is one of Sweden s most well-known and appreciated artists; it is no exaggeration to claim that he is an institution within the Swedish art world. His art explores different

Panel members that participated year 2004 and/or 2005 plus one of - or all of the years 2006,

Panel members that participated year 2004 and/or 2005 plus one of - or all of the years 2006, Panel members that participated year 2004 and/or 2005 plus one of - or all of the years 2006, Surname First name Sex University City Country Alarcón-Riquelme Marta K Uppsala Universitet Uppsala Sverige

Norrbottens Sportskytteförbund

Norrbottens Sportskytteförbund Norrlandsmästerskap 10 m 2004-03-27, Arcus, Luleå Skjutledare & domare: Krister Svanbro Sekretariat: Johan Carlson & Roger Andersson NORRLANDSMÄSTERSKAP LUFTPISTOL, 2004-03-27 Mästerskap HERRAR 1) Krister

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM

KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM KONSTHANTVERK TYRINGE MUSEUM En del av Byalaget STÄMPLAR Svårt att avgöra när en viss stämpel ersattes med en annan, några användes parallellt. Troligt är att de ovan är i någon form av åldersordning..

Ala. Ala med 2 lådor. Ala skrivbord. Alva. Ardre avställning. Ardre slagbord ek. Bläse. Prislista 2011-09-01

Ala. Ala med 2 lådor. Ala skrivbord. Alva. Ardre avställning. Ardre slagbord ek. Bläse. Prislista 2011-09-01 Ala Prislista 2011-09-01 Serie av klassiska mindre bord i björk eller ek med två höjder. Skiva i trä, betong eller kalksten. Annan ytbehandling på underrede mot tillägg. Höjd 53/73 cm Trä Kalksten Betong

Kontaktlista Moderna Försäkringar Företag & Industri (senast uppdaterad: 4 september 2015)

Kontaktlista Moderna Försäkringar Företag & Industri (senast uppdaterad: 4 september 2015) Kontaktlista Moderna Försäkringar Företag & Industri (senast uppdaterad: 4 september 2015) Ledning Ulf-Lennart Gertz Johansson 08-684 12 354, 073-707 32 14 ulf-lennart.gertz.johansson@modernaforsakringar.se

NÄSSJÖRUNDAN 2013. Föråkare. St.nr Fk Förare/Karläsare Klubb Bil Anmälare. Ungdom. St.nr Fk Förare/Karläsare Klubb Bil Anmälare

NÄSSJÖRUNDAN 2013. Föråkare. St.nr Fk Förare/Karläsare Klubb Bil Anmälare. Ungdom. St.nr Fk Förare/Karläsare Klubb Bil Anmälare NÄSSJÖRUNDAN 2013 Föråkare 00 B Robert Scholander SMK Eksjö Citroën C2 R2 MAX Patrik Knutsson 0 A Tore Sandberg Vimmerby MS Volvo 244 Sofia Johansson Vimmerby MS Ungdom 1 U Henrik Johansson MK Kinda Volvo

PRISLISTA 2015. Vägledande prislista SEK exkl. moms. Gäller från Januari 2015, Sverige

PRISLISTA 2015. Vägledande prislista SEK exkl. moms. Gäller från Januari 2015, Sverige PRISLISTA 2015 Vägledande prislista SEK exkl. moms Gäller från Januari 2015, Sverige INNEHÅLLSFÖRTECKNING Materialinformation...4 Försäljnings- och leveransvillkor...5 Mått, vikt och volym... 6-7 Stolar

Deltagarlista. Sambruks dygnsmöte, 2-3 maj 2007. Namn Kommun/Organisation Tel.nr. Babacic, Senad Kommentus Upphandling Projekt - Barnomsorg

Deltagarlista. Sambruks dygnsmöte, 2-3 maj 2007. Namn Kommun/Organisation Tel.nr. Babacic, Senad Kommentus Upphandling Projekt - Barnomsorg Axelsson, Lena Lycksele Kommun 0950-1639 99 lena.axelsson@edu.lycksele.se Babacic, Senad Kommentus Upphandling Blomkvist, Curt Hudiksvalls kommun curt.blomkvist@hudiksvall.se Calmestig, Mikael Kumla kommun

Tävling: Skinkan 2013 Vapengrupp:A Utskriven 2013-11-24 18:21 Skytteklass: Klass1 Pl Namn Klubb Resultat Tot P Stm 1 Mattias Williamsson Hjälmseryds

Tävling: Skinkan 2013 Vapengrupp:A Utskriven 2013-11-24 18:21 Skytteklass: Klass1 Pl Namn Klubb Resultat Tot P Stm 1 Mattias Williamsson Hjälmseryds Vapengrupp:A Skytteklass: Klass1 1 Mattias Williamsson Hjälmseryds PK 6 5 4 6 6 6 6 6 45/24 36 B 2 Elciel Leufvén Härlanda PSK 6 5 4 5 6 6 6 6 44/25 38 B 3 Morgan Hjelm Göteborgs Pistol-och Sp 6 5 5 4

på 45 VINJETT Vinjett Av anna malmgren foto erik lefvander

på 45 VINJETT Vinjett Av anna malmgren foto erik lefvander Den fina ytterdörren i glas är från Krokoms Trä. I dörröppningen in till vardagsrummet hänger Kay Bojesen träapa från Rosendahl. på 45 i Åre Huset är det högst belägna bostadshuset i Åre och står på en

KONSTNÄRSKROCKEN program

KONSTNÄRSKROCKEN program KONSTNÄRSKROCKEN program Förra säsongen blev en succé! Ateljén fylldes med människor nyfikna på våra gästande artister. Det pratades och skrattades. Det lyssnades och funderades. Kort sagt blev kvällarna

Dalbanan Längsta drive oldboys Anders Johansson 222 närmast hål oldboys Torbjörn Svensson 2,65

Dalbanan Längsta drive oldboys Anders Johansson 222 närmast hål oldboys Torbjörn Svensson 2,65 PM Golf 2012 Längsta drive och närmast hål Fredag 21 sept Parkbanan Längsta drive herr Johannes Andersson & Mats Birgersson 276 Längsta drive dam Monika Ax 182 närmast hål herr Mats Birgersson 0.89 närmast

Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län.

Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län. 1 Fastighetsförteckning tillhörande detaljplan för, Idre Himmelfjäll, Skidområde, (del av Foskros 10:6), Älvdalens kommun, Dalarnas län. Fastigheter inom planområdet Foskros 10:6 Vika Skogsutveckling AB

Resultatlista enskild rond - brutto:

Resultatlista enskild rond - brutto: Resultatlista enskild rond - brutto: Landeryds GK Saab AKTIV Saab Aktiv Mästerskap i Golf 2009 På Vesterby GK. Open Herrar Klass: Open Herrar Rond: 1 Spelform: Slagtävling Datum 2009-09-07 Placering: Namn:

prislista 2015-02-01

prislista 2015-02-01 prislista 2015-02-01 monte carlo Monte Carlo soffa väljs i 1-sits, 2-sits, 3-sits och hörnmoduler. Passar väl in i entréer, uppehållsrum, skolor, restauranger och lunchrum. Alla moduler är kopplingsbara.

NJC / SCANDIC CUP STAFETT

NJC / SCANDIC CUP STAFETT Start : 09:45 Technical Delegate AssistantTechnical Delegate Chief of Competition Assistant TD Nat. Jury Information EKBLOM Gudrun MARTINSSON Hans ÅBERG Gabriel CAN Name: Height Difference (HD): Maximum

Matrikel för GFF Gränö Fastighetsägare Förening

Matrikel för GFF Gränö Fastighetsägare Förening Alhonen Raimo Hägerstens Allé 12, 7tr 770 92 21 1:17 Raija 129 37 HÄGERSTEN 97 52 48 Ander Robert Sunnerdahlsvägen 11 Schöldsten-Ander Helene 167 62 Bromma 34 33 78 1:25 fam_ander@hotmail.com 070 926 61

fastighet: BOFINKEN 2, hus A. adress: Körlings väg 12. ålder: 1942. arkitekt / byggm: Åke Pettersson. användning: Bostad.

fastighet: BOFINKEN 2, hus A. adress: Körlings väg 12. ålder: 1942. arkitekt / byggm: Åke Pettersson. användning: Bostad. fastighet: BOFINKEN 2, hus A. adress: Körlings väg 12. ålder: 1942. arkitekt / byggm: Åke Pettersson. Gråmålad puts. Gult tegel. Sadeltak, rött 1-kupigt tegel. Vita hela, 2-lufts och 3-lufts fönster. Grå

SVERIGES ADVOKATSAMFUND Cirkulär nr 20/2015 Generalsekreteraren

SVERIGES ADVOKATSAMFUND Cirkulär nr 20/2015 Generalsekreteraren SVERIGES ADVOKATSAMFUND Cirkulär nr 20/2015 Generalsekreteraren Till ledamöterna av Sveriges advokatsamfund Nyintagna ledamöter Styrelsesammanträde den 2 oktober 2015 Kristina Ahlström Henrik Appelqvist

Riksklass U-13 SGPU, Eskilstuna. 6-7 dec 2003

Riksklass U-13 SGPU, Eskilstuna. 6-7 dec 2003 6-7 dec 2003 GENERELL MATCHSTATISTIK Totalt antal deltagare: Antal deltagande män: Antal deltagande kvinnor: Totalt antal matcher i tävlingen: Antal spelade matcher incl. WO-matcher: Antal spelade matcher

Welcome Hotell Skyttestafett 2007-08-18

Welcome Hotell Skyttestafett 2007-08-18 SLUTRESULTAT Lagtävling Stafetten Plac Lag Omg 1 Omg 2 Total 1 Mönsterås 706 452 1158 Per Claesson 142 92 234 Roger Hansson 143 91 234 Clas Bernhardsson 144 89 233 Danne Lundquist 139 91 230 Jennie Lundquist

uppvärmt cityläge Anna och Olof bytte ett vitt, nybyggt hem i Göteborg mot ombonat 1800-tal i Stockholms city.

uppvärmt cityläge Anna och Olof bytte ett vitt, nybyggt hem i Göteborg mot ombonat 1800-tal i Stockholms city. De beigegrå väggarna värmer upp och håller samman inredningen. Soffan är från Mio och kuddarna från Day home. På hyllan bakom står lampor och skalbaggefat från John Derian decoupage/k & co. Ljusstake,

Komponentguide MEZZO DOMO. ExpoDesign Sweden AB Box 129 286 22 Örkelljunga

Komponentguide MEZZO DOMO. ExpoDesign Sweden AB Box 129 286 22 Örkelljunga DOMO Architektursysteme ExpoDesign Sweden AB Box 129 286 22 Örkelljunga HOTLINE: tel 035-6 00 00 International exhibitionservice fax 035-6 00 10 Stockholm 08-612 55 Göteborg 031-52 33 70 Helsingborg 02-16

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda

Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda Smålands Bowlingförbunds förtroendevalda 1944-1945 Ordförande Erik Georg Holm Jönköping Suppleant John Lindberg Jönköping vice Ordförande Bertil Ljungberg Gunnar Andersson Sekreterare Alvar Wärnegård Jönköping

Beställningslista för Conventum Arena

Beställningslista för Conventum Arena Olof Palmes Torg 1 SE-702 22 ÖREBRO Tel 019-766 45 00 (03) - Mob 070-927 20 31 - Fax 019-766 45 50 E-post: hans.holmberg@conventum.se www.conventum.se Beställningslista för Conventum Arena Beställningslistan

Prislista Fotografering

Prislista Fotografering Prislista Fotografering Priser är inkl. moms Fotografering Fotografering (minst 90 min utanför ateljén) Pris 700:-/ timme Ateljé priser: Bebis/småbarn (upp till 5år) 450:-/pers Porträtt 500:-/pers Djur

GAMLA RIKSARKIVET GRÅMUNKEHOLMEN 3, ARKIVGATAN 3, STOCKHOLM INVENTERING AV BELYSNINGSARMATURER DECEMBER 2002

GAMLA RIKSARKIVET GRÅMUNKEHOLMEN 3, ARKIVGATAN 3, STOCKHOLM INVENTERING AV BELYSNINGSARMATURER DECEMBER 2002 GAMLA RIKSARKIVET GRÅMUNKEHOLMEN 3, ARKIVGATAN 3, STOCKHOLM INVENTERING AV BELYSNINGSARMATURER DECEMBER 2002 AIX Arkitekter AB, Hudiksvallsgatan 8, 113 30 Stockholm Tel 08-690 29 00 Fax 08-690 29 29 Epost

ANMÄLNINGSLISTA Anmälda och inbetalda startavgifter tom 2013-08-30

ANMÄLNINGSLISTA Anmälda och inbetalda startavgifter tom 2013-08-30 ANMÄLNINGSLISTA Anmälda och inbetalda startavgifter tom 2013-08-30 DXR K2 Elin Egnor Malmberget Sara Ek Gällivare Leona Engfors Gällivare Evelina Engman Gällivare Susanne Engman Gällivare Sandra Eriksson

Val som ska förrättas av valkongressen

Val som ska förrättas av valkongressen VALKONGRESSEN 24 MARS 2015 Val som ska förrättas av valkongressen FÖRSLAG FRÅN VALUTSKOTTET Förslag till protokoll från valutskottet Närvarande Lilly Bäcklund (S), Västerbotten (ordförande) Johan Sjölander

Foto: Karolina Henke PROGRAM HÖST/VINTER 2015 2016.

Foto: Karolina Henke PROGRAM HÖST/VINTER 2015 2016. Foto: Karolina Henke PROGRAM HÖST/VINTER 2015 2016. JOHN HALLMÉN MINIMONSTER 21 maj 23 augusti I John Hallméns fotografier får vi uppleva krypens värld i makroperspektiv. Närgångna och kraftigt uppförstorade

Resultatlista, ackumulerat - netto:

Resultatlista, ackumulerat - netto: Stellan Kramer Cup 2006 Klass A-klassen Rond 3 Spelform Blandat Datum 2006-08-09 Antal pristagare Placering Namn Klubb Spelhcp Rondresultat Resultat Särskiljning CUT 1 P Lindberg/O Lindberg 23,5 20-19.0-21.5

Resultat i A-vapen Vet, jubileumsklass i Haparanda 1 Hans Rask F21 SKF 6 5 4 5 6 6 6 6 44/22 2 Östen Brännström Luleå Pk 3 2 2 4 5 5 5 5 31/20

Resultat i A-vapen Vet, jubileumsklass i Haparanda 1 Hans Rask F21 SKF 6 5 4 5 6 6 6 6 44/22 2 Östen Brännström Luleå Pk 3 2 2 4 5 5 5 5 31/20 Resultat i A-vapen Klass 1 1 Anton Töyrä Piteå Pk 0 4 4 4 6 4 4 5 31/20 0 2 Robert Lindbäck Kalix Pistolskyttar 3 2 3 6 3 3 5 2 27/20 0 3 Mats Jönslars Kalix Pistolskyttar 4 2 3 3 2 3 4 5 26/20 0 4 Marco

Östen Kristiansson Svensk möbeltradition sedan 1929

Östen Kristiansson Svensk möbeltradition sedan 1929 Östen Kristiansson Svensk möbeltradition sedan 1929 Bygga förvaring, varför? Hos oss på Östen Kristiansson hittar du ett brett standardsortiment av möbler anpassade för alla hemmets rum. Men efter drygt

Svensk Design och Kvalitet sedan 1946

Svensk Design och Kvalitet sedan 1946 Svensk Design och Kvalitet sedan 1946 Prislista & Produktinfo 1 okt 2014 MODELL Järnforsens kollektion Tygåtgång ARVID 120 väv 5 710 6 350 6 940 5 300 6,6 m Monterad Framåtbäddad soffa med vävmekanism

Förnamn Efternamn Gatuadress Postadress Hemtelefon Mobil Epost. Eric Agestam Kvarngatan 4 24331 HÖÖR 0413-21944 eric.agestam@ess.slu.

Förnamn Efternamn Gatuadress Postadress Hemtelefon Mobil Epost. Eric Agestam Kvarngatan 4 24331 HÖÖR 0413-21944 eric.agestam@ess.slu. Förnamn Efternamn Gatuadress Postadress Hemtelefon Mobil Epost Eric Agestam Kvarngatan 4 24331 HÖÖR 0413-21944 eric.agestam@ess.slu.se Jonas Andersson jonand_81@hotmail.com Agneta Andersson-Johansson Maglasätevägen

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik

LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE. funktion, konstruktion och estetik LÄTTLÄST UTSTÄLLNINGSTEXT ARKITEKTUR I SVERIGE funktion, konstruktion och estetik Bord 1 Skydd mot vind, fukt och kyla Vi som bor långt norrut på jordklotet har alltid behövt skydda oss mot kyla. För länge