Auktion 19 SAMLING LINDBERG 2 MYNTAUKTIONER LÖRDAGEN 21 MAJ Banérgatan STOCKHOLM Tel:

Download "Auktion 19 SAMLING LINDBERG 2 MYNTAUKTIONER LÖRDAGEN 21 MAJ Banérgatan STOCKHOLM Tel:"

1 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SAMLING LINDBERG 2 Auktion 19 LÖRDAGEN 21 MAJ 2016 Banérgatan STOCKHOLM info@myntauktioner.se Tel:

2 MYNTAUKTIONER i Sverige AB Auktion 19 LöRDag 21 maj 2016 Samling NILS J. LINDBERG Del 2 Tid och plats Auktionen äger rum på Hotell Sheraton, Tegelbacken 6, Stockholm och börjar kl. 14:00. MAT Vi bjuder våra auktionsdeltagare på lunch före auktionen. Lunchen serveras på hotellet och börjar kl. 13. VISNING I Svenska Numismatiska Föreningens lokaler, Banérgatan 17, Stockholm: Onsdag 18 maj kl Torsdag 19 maj kl Fredag 20 maj kl På Hotell Sheraton, Tegelbacken 6, Stockholm: Lördag 21 maj kl Efter individuell överenskommelse - träffad i god tid - kan visning arrangeras även på andra än de ovanstående tiderna. KATaloGEN författad AV Jan-Olof Björk foto & Layout Magnus Wijk 1

3 2 The front cover of the sought-after riksdaler exposé written by Nils J. Lindberg. Despite the edition of 500 copies, the book is today rare on the market. Repro: Dan Carlberg.

4 FÖRORD / PREFACE Härmed har vi den stora glädjen att presentera den andra auktionskatalogen över samling Nils J. Lindberg! Första delen av Nils J. Lindbergs samling såldes i maj 2015 och nu utbjuds alltså till försäljning den andra och avslutande delen. Eftersom denna samling, liksom så många andra motsvarande, har sin ekonomiska tyngdpunkt i det äldre materialet, fann vi det bäst att fördela materialet så att ungefär lika stora delar från olika tidsperioder säljs vid varje tillfälle. Nils J. Lindberg hade från början en tydlig uppfattning om att hans samling skulle publiceras i ett och samma tryckta verk. Säljarens ambition att hålla samman samlingen har resulterat i ett tryckt korpusverk över densamma. Föreliggande auktionskatalog är därför, i förhållande till samlingsverket, enkel till sitt utförande. För kompletterande artiklar samt biografier över tidigare ägare av mynt ingående i Lindbergs samling etc., hänvisar vi till samlingsverket. Avslutningsvis vill jag frambära mitt stora tack till Nils J. Lindberg för det stora förtroende som han har visat oss genom överlämnandet av sitt numismatiska livsverk i vår vård och vidare förvaltning! Stockholm i mars 2016 Dan Carlberg Hereby, we have the great pleasure to present the second auction catalog of the Nils J. Lindberg collection! The first part of the Dr. Nils J. Lindeberg's collection was sold in May 2015 and now, thus, the second and last part is offered for sale. Since this collection, as well as many other similar, have their economic focus of the older material, we found it best to spread the material so that approximately equal parts from different time periods are sold at every occasion. Nils J. Lindberg initially had a clear idea that his collection should be published in one printed work. The seller s ambition to preserve the collection resulted therefore in a printed corpus. This auction catalog is for this reason, in relation to the main work, simple in its design. For additional articles and biographies of former owners of coins included in Lindberg's collection, etc., we refer to the main catalogue. Finally I offer my thanks to Nils J. Lindberg for the confidence he has shown us by surrender his numismatic life s work into our care! Stockholm in March 2016 Dan Carlberg The auction representative Dan Carlberg and the prominent collector Dr Nils J. Lindberg 3

5 LITTERATUR / REFERENCES Ahlström Ahlström, B: B. Ahlström myntauktioner AB, (Coin Auctions, ) Ant Appelgren T.G. och Tudeer L.O: Förteckning öfver Antellska myntsamlingen i Helsingfors, svenska mynt I III. (1908, 1906 och 1936) Antikören Antikören, offentliga myntauktioner (Coin Auctions ) App Appelgren, T. G: Gustav Vasas mynt. (1933) Bon Holmberg, B: Beskrivning över Isidor Adolf Bonniers samling Carl XI:s mynt. (1931) Bonde Nordlind mynthandel U: Samling Bonde på Ericsberg del 1 6. (Coin Auctions, ) Cast Cav Castenhag, L: [Gustav II Adolfs runda kopparmynt] [Cavalli, G.] Framlidne apotekaren Gustaf Cavallis efterlämnade samling av svenska kopparskiljemynt I-V. Bobergs auktionskataloger 5-9. (1927) Dav Davenport, J. S: - European crowns (1997) - European crowns (1974) - European crowns (1964) - European crowns since (1964) Diakov Diakov, M: Medals of the Russian Empire. Part 1-8. ( ) Frösell Misab katalog 1. Hirsch AB Hirsch myntauktioner, (Coin Auctions, ) HK Hildebrand, B. E: Sveriges och svenska konungahusets minnespenningar praktmynt och belöningsmedaljer. I-II. ( ) HNY JH HNY - Helsingin Numismaattinen Yhdistys - Helsinki Numismatic Society Samling Julius Hagander. Sveriges och dess forna besittningars guldmynt och riksdaler från Gustav I till Carl XVI Gustaf. (1996) Levin Levin, A: Beskrifning öfver Johan III:s mynt. NM XI. (1887) LL Lagerqvist, L. O: Sveriges mynt under vikingatid och medeltid samt gotländska mynt. (1970) MISAB Myntauktioner i Sverige AB, 1. (Coin Auctions, 2009 ) Myntgalleriet Myntgalleriet AB, 1 3. (Coin Auctions, ) Mynthuset Mynthuset auktioner, offentliga, [A C], 1 4. (Coin Auctions, ) NJL Lindberg, N. J: Riksdalrar präglade i Sverige. (1976) O Ottosson, U: Gustav II Adolfs koppar-klippingar. Artikel i Antikören auktionskatalog 16. Rbg Rundberg, J: Hertig Johans av Östergötland myntning D-uppsats i arkeologi. Stockholms universitet. (2001) SB Ahlström, B, Almer, Y. och Jonsson, K: Sveriges besittningsmynt (1980) Schmitz, K-E Swiss Bank Corporation and Spink & Son Ltd, Zürich: Coins of Sweden part I and II, [Samling K-E. Schmitz]. ( ) SM Ahlström, B, Almer, Y. och Hemmingsson, B: Sveriges mynt (1976) SMF SMH Hamrin, C. och Hyllengren, J. L: Svensk myntförteckning. D. 1, Bernadotte-dynastin med värderingspriser. (1988) Den Svenska Mynthistorien - Vikingatiden ca (2010) - Frihetstiden och den gustavianska perioden (2007) SNF Svenska Numismatiska Föreningen Swedish Numismatic Society. (Coin Auctions, 1935 ) SNY Suomen Numismaattinen Yhdistys r.y. Finnish Numismatic Society. Svea Svea Mynt & Frimärkshandel AB, auktion (Coin Auctions, ) 4

6 INNEHÅLL / CONTENTS SVERIGE/SWEDEN - MEDELTID GUSTAV I ( ) ERIK XIV ( ) JOHAN III ( ) SIGISMUND ( ) KARL, Hertig ) KARL, Riksföreståndare ( ) KARL IX ( ) JOHAN, Hertig av Östergötland ( ) GUSTAV II ADOLF ( ) KRISTINA ( ) KARL X GUSTAV ( ) KARL XI ( ) KARL XII ( ) ULRIKA ELEONORA ( ) FREDRIK I ( ) ADOLF FREDRIK ( ) GUSTAV III ( ) GUSTAV IV ADOLF ( ) KARL XIII ( ) KARL XIV JOHAN ( ) OSKAR I ( ) KARL XV ( ) OSKAR II ( ) GUSTAV V ( ) Att tänka PÅ / TO CONSIDER utlandsförsändelser För försändelser till utlandet svarar inte Myntauktioner i Sverige AB för högre försäkringsbelopp än vad som i varje fall kan avtalas med Posten. Alla andra försäkringslösningar/ transporter måste tecknas/ordnas av kunden själv. I det fall värdet av det försända överstiger det maximala ersättningsbeloppet, påtar sig kunden själv hela risken om denne ändå begär försändelse. Myntauktioner i Sverige AB ansvarar inte heller för att försålda objekt verkligen är tillåtna för export. INTERNATIONAL DELIVERIES For dispatches shipped to addresses outside Sweden, Myntauktioner i Sverige AB do not take responsibility for higher insurance values than what can be agreed with Posten, [ Other logistic/insurance setups may be arranged by the customer. In case that the value of the shipped goods exceeds the maximum insurance cover, the customer is solely responsible if he requires such shipment. Myntauktioner i Sverige AB do not response that sold coins are allowed for export. om emballaget Myntauktioner i Sverige AB garanterar inte, att det emballage vari auktionsobjekten är emballerade vid försäljningstillfället är fritt från mjukgörare eller på andra sätt lämpligt för långtidsförvaring. packaging Myntauktioner i Sverige AB does not guarantee that the material in which the auction lots are packed in at the point of sale is free from softening chemicals or that it in any way is suitable for longtime storage. 5

7 AUKTIONSVILLKOR Genom sitt deltagande i auktionen, förbinder sig budgivare och köpare att följa nedanstående auktionsvillkor. Budgivning Budgivare skall registrera sig före auktionen och erhåller då en budspade. Det finns även möjlighet till förhandsregistrering via vår hemsida. Lagda bud är bindande. Myntauktioner i Sverige AB har rätt att bortse från bud som av någon anledning anses oseriösa eller osäkra. För Myntauktioner i Sverige AB okända budgivare ombeds uppge referenser före auktionen. Auktionsförrättaren har ensidig rätt i samtliga frågor rörande auktionens genomförande. Detta innefattar bl. a. rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till auktionskatalogen samt att avgöra tvister som kan uppstå under budgivningen, exempelvis vem som vinner objektet vid lika bud. Telefonbud kan tas emot efter överenskommelse. Utropspriser Utropspriserna, som är angivna i svenska kronor (SEK), är minimipriser, under vilken nivå objektet inte kommer att säljas. Skriftliga anbud De köpare som inte har möjlighet att personligen närvara vid auktionen, kan lägga skriftligt anbud per brev. Myntauktioner i Sverige AB kommer att bevaka dessa bud för budgivarens räkning. Brevbud skall skickas till nedanstående adress: Myntauktioner i Sverige AB Box ÄLMHULT Det är också möjligt att lämna anbud per e-post: anbud@myntauktioner.se eller via Inkomna bud bevakas med minsta möjliga höjningar intill att objektet är vunnet eller att budgivarens maxbud är uppnått. Vid lika bud får det först inkomna förtur. Olimiterade bud godtas ej. Anbud skall vara inkomna senast OBS! Vi har ingen möjlighet att hantera alternativa anbud eller att bevaka maximala köpesummor. Anbud som ej anpassats till de i katalogen angivna budstegen, kommer att justeras ner till närmast lägre budsteg. Inropsavgift Köparprovision tillkommer med 18,75% (15% + moms). Betalning Inköpta objekt skall betalas kontant eller med bankkort på Tegelbacken 6 i omedelbar anslutning till auktionen. Vid inköp till följd av lämnat skriftligt bud, skall betalning erläggas inom tio dagar från det att köparen mottagit betalningsanvisningar med uppgifter om totalsumma och fraktkostnader. Äganderätten till vunna objekt övergår till köparen först efter att denne erlagt full betalning. I händelse av dröjsmål med betalning, äger Myntauktioner i Sverige AB rätt att endera häva köpet eller överlämna ärendet till inkasso. Intill hävning eller betalning har skett, utgår dröjsmålsränta med en månatlig räntesats om en (1) procent på det vid var tid aktuella beloppet. leverans Inköpta objekt skall, efter betalning, utkvitteras i omedelbar anslutning till auktionen, vilken sker på Hotell Sheraton, Tegelbacken 6. Objekt som inropats genom skriftligt anbud, skickas av Myntauktioner i Sverige AB till köparen, sedan full betalning erhållits. Kostnad för frakt och försäkring betalas av köparen. Kostnader som uppstår i samband med försändelse av objekt utrikes, vilka de än må vara, skall i sin helhet belasta köparen. Myntauktioner i Sverige frånsäger sig allt ansvar i detta avseende. Felansvar Objekten säljs i befintligt skick. Köparen har undersökningsplikt. Det åligger därför köparen att före auktionen, under angiven visningstid, undersöka objekten för bedömning av dess skick, äkthet och egenskaper. Utrop med fler än ett objekt kan ha defekter som inte är anmärkta. De uppgifter som lämnas i denna katalog tjänar endast som vägledning för köparen vid dennes undersökning av objekten. Myntauktioner i Sverige AB ansvarar inte för felaktiga uppgifter i katalogen eller på Internet som inte kan sägas bero på grov oaktsamhet. Eventuella fel skall reklameras omedelbart, dock senast inom tre veckor från auktionsdagen. Tvister Eventuella tvister i anslutning till auktionen skall avgöras enligt svensk lag och vid Stockholms tingsrätt. HÖJNING AV Bud Under auktionen kommer buden att höjas enligt nedan. Skriftliga bud skall också anpassas till dessa intervall. BUDSTEG -> 1000 SEK 50 SEK SEK 100 SEK SEK 200 SEK SEK 500 SEK SEK 1000 SEK SEK -> 2000 SEK Anbud kan också lämnas på 6

8 CONDITIONS OF SALES This is an English translation of the Swedish version of Condition of Sales. In case of dispute only the Swedish version of the present Conditions of Sales of Myntauktioner i Sverige AB is valid. By participating in the auction, bidders and buyers are obliged to follow terms of sales as specified below. BiddiNG All bidders must register before the auction starts. A bidder who has not already got a number paddle when receiving the auction catalogue will receive a number paddle in connection with the registration on the auction day. Placed bids are binding. Myntauktioner i Sverige AB is entitled to disregard bids for any reason considered to be unreliable. Bidders unknown to the auctioneer are kindly asked to give references prior to the commencement of the auction. The auctioneer has the sole right in all decisions regarding performance of the auction. In case of identical bids or any conflicts the auctioneer has the sole right to decide if the bids shall be taken up or not. Bids by telephone can only be accepted after separate agreement. ESTIMATED prices The estimates indicated in the catalogue are given in Swedish crowns (SEK) and are to be regarded as minimum prices. Thus no lots can be sold below the prices indicated. WRITTEN Bids Absent bidders can place written bids by letter. Myntauktioner i Sverige AB will monitor these bids for the bidder. Written bids should be sent to the address below: Myntauktioner i Sverige AB Box ÄLMHULT SWEDEN It is also possible to send written bids by to: anbud@myntauktioner.se or on Bids by letter or will be monitored and bid steps specified below will be followed. In the event of several bids for the same amount preferences will be given to the first bid received. Unlimited bids are not accepted. Written bids must be received by PREMIUM A buyers premium of 18,75% (15%+VAT) on the hammer price will be added to each object. payment Objects purchased shall be paid in cash or bank card at Tegelbacken 6 immediately in connection to the auction. Commissioned purchases have to be paid within 10 days from the purchaser have received a payment specification. Cost for freight will be added and paid by the purchaser. Ownership to won objects will be changed over from Myntauktioner i Sverige AB to the purchaser after full payment. In case of due payment the auctioneer is entitled to rescind the purchase or demand payment through a debt collecting agency. Until such time as the purchase is rescind or paid, a charge of penalty interest of 1 percent per month on the amount overdue is applied. DEliVEry Purchased objects shall after payment be collected at Hotell Sheraton, Tegelbacken 6. Objects purchased by written bids will be sent by Myntauktioner i Sverige AB to the buyer after full payment is received. Cost for freight and insurance will be charged to the buyer. Any other cost like customs charge will also be paid by the buyer. Myntauktioner i Sverige AB disclaims all such responsibilities in these matters. liability for DEFECTS All objects are sold in present condition just as they are. It is incumbent on the buyer prior to the auction and by means of the buyers own examination of condition and authenticity. Lots including more than one object could have defects not remarked in the auction catalogue. Information given in this catalogue serves only as a guide for the buyer in connection with examination of the objects. The Auctioneer is not liable for incorrect information was provided as a result of gross negligence. Notification of defects must be given immediately, latest three weeks after the purchase. disputes Disputes in connection to the auction shall be settled in accordance with Swedish law and the District Court of Stockholm shall be the court of first instance. RISING of Bids During the auction the bids will rise regarding the table specified below. Written bids will also be adjusted to these intervals. BIDSTEPS -> 1000 SEK 50 SEK SEK 100 SEK SEK 200 SEK SEK 500 SEK SEK 1000 SEK SEK -> 2000 SEK Bids can also be placed on 7

9 KvaliTETSgrader / GRADING Spegelglans Proof Polierte platte 0 Unc (Uncirculated) Stempelglanz 01 EF (Extremely fine) Vorzüglich 1+ VF (Very fine) Sehr schön 1 F (Fine) Schön 1? VG (Very good) Sehr gut erhalten 2 Poor Gering erhalten VK Varying grades Unterschiedliche Erhaltungen Vänligen notera att svensk kvalitetsbedömning i ett internationellt perspektiv är att betrakta som mycket strikt. Please note that Swedish grading is considered as very strict. RARITETER / RARITIES Vi har valt att gå ifrån det ganska stela och osäkra systemet med ett eller flera R. Skälet till detta är, att det för många objekt är förenat med mycket stora svårigheter att bedöma detta med rimlig säkerhet. Vi har istället valt att använda uttrycken: Sällsynt [S] Rar [R] Extremt Rar [XR] Ett S-klassat mynt finns typiskt till salu vart eller vartannat år. Ett R-klassat mynt bjuds normalt inte ut oftare än en till två gånger per decennium. Ett XR-klassat mynt ännu mera sällan. Dessa uttryck skall tolkas som en indikation på hur ofta likartade objekt bjuds ut till försäljning på den öppna marknaden. Betydelsen är inte absolut utan i högsta grad subjektiv och kopplas till en bedömning av hur ofta ett sådant objekt finns att förvärva i mynthandeln eller på offentlig auktion. Som kompletterande information till denna klassning anger vi, för vissa objekt, av oss kända privatägda exemplar eller kända offentliga försäljningar. Dessa uppgifter skall inte betraktas som någon komplett och uttömmande förteckning, utan i båda fallen som en lägsta siffra, och därmed en undre gräns för antalet mynt i privatsamlingar eller försäljningar. We have chosen to walk away from the rather inflexible and imprecise system with one or more R. The reason is the great difficulties associated in assessing this, with reasonable certainty. We have instead chosen to use the expressions: Scarce [S] Rare [R] Extremely Rare [XR] An S-grade coins are typically available for sale every or every other year. An R-rated coins are normally not up for sale more often than once or twice per decade. An XR-grade coins even more rarely. These expressions shall be seen as an indication of how often similar items offered for sale on the open market. The rarity levels are not absolute but highly subjective and linked to an assessment of how often such an object is to acquire at coin dealers or public auctions. As additional information to this classification, we specify, for certain objects, to us known privately owned specimens or famous public sales. Such information shall not constitute complete and exhaustive list, but in both cases as a minimum figure, and thus a lower limit on the number of coins in private collections or sales. 8

10 SVENSKA MYNT 2 ERIK AV POMMERN ( ) 2 ÅBO. Örtug med trekronorssköld)(krönt A med tvärstreck. ERICVS REX SWECIE)(MO- NETA ABOENSIS. LL 8a. Frösell 197 (Detta ex!). 1,39 g. XR. Ex A. Frösell (MISAB auktion 1, nr 197); Ex Antikören auktion 9, nr / Denna variant med central-a med tvärstreck, LL 8a, är betydligt mera sällsynt än LL 8b. 4 4 ÅBO. Abo med uncialt E på litet kors)(uncialt A. ERICVS REX)(MONETA ABOENS. LL 9b. Sarvas 1981: Abo typ II. Frösell ,75 g. S. Bucklig. Korrosionsfläckar. Liten plantsspricka. Creased. Spots of corrosion. Minor planchet crack Se för detta och nästa mynt Pekka Sarvas artikel: Ein neuer zweiseitiger Münztyp der Königs Erich von Pommern in Turku, i NNÅ I äldre litteratur benämns detta mynt ofta 6-penning. KRISTOFFER AV BAYERN ( ) 6 6 ÅBO. Örtug med trekronorssköld på litet kors)(k omgivet av ringar och med litet krönt uppoch nedvänt A till vänster. KRISTOFER REX S)(NONETA ABOENSI. LL 6. Rbg 336. Frösell ,12 g. XR. Oregelbunden plants. Uneven planchet. Ex Ahlström auktion 12, nr 215; Ex J O Wedberg (Appelgren auktion 15, oktober 1912, nr 60) För den mycket begränsade åbomyntningen under Kristoffer har endast en åtsides- och en frånsidesstamp använts. Se vidare Sarvas: Christoffer 3. af Bayerns örtug fra Åbo, i Dansk Numismatisk Forenings Numismatisk Rapport nr 66. Även publicerad på finska i Numismaattinen Aikauslehti 1991, nr 1. - Objektet på denna sida är avbildat i 150 % av naturlig storlek - 9

11 150% 150% 8 10 KARL KNUTSSON BONDE ( , , ) 8 ÅBO. Örtug med bondevapnet på stort kors. Över båten krönt A)(Trekronorssköld på stort kors. LL 6. Rbg 5b. Frösell -. 1,42 g. Något svagt utpräglad. Somewhat weakly struck. 1/ Utan stjärnor i sköldarna. Kronbågsöppningar 2)(2. Med interpunktion (ringar) i båda sidornas omskrifter. 10 ÅBO. Örtug med bondevapnet på stort kors. Över båten krönt A)(Trekronorssköld på stort kors. LL 6. Rbg 5d. Frösell ,27 g. 1+/ Med stjärnor i sköldarna. Kronbågsöppningar 2)(2. 200% 12 GUSTAV I ( ) 12 HEDEMORA eller SÖDERKÖPING. 18 penningar klipping u. år. SM 4. App 1a. 1,70 g. XR. Ett ovanligt vackert exemplar med den ursprungliga silverytan bevarad. Det i särklass vackraste kända i privat ägo. An unusual beautiful specimen with original silver surface. By far the best specimen privately owned. Ex A. Frösell (MISAB auktion 1, nr 385); Ex C. O. Algård mars 1996; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 2). 1+/ VÄSTERÅS. Fyrk SM 29b. App typ 22B. 0,79 g. Delvis svagt utpräglad. Rengjord. Partly weakly struck. Cleaned. Ex Aurum auktion 3, nr / STOCKHOLM. Öre SM 47. App ,37 g. S. Kantex. Myntbildernas centrala delar svagt utpräglade annars ett mycket vackert exemplar med bevarad ursprunglig silveryta. Clipped planchet. Weakly struck on central parts, otherwise a very beautiful specimen with original silver surface. Ex Bonde auktion 5, nr /

12 STOCKHOLM. Örtug utan årtal. SM 57. App 340 (fyrk). 0,91 g. Som vanligt delvis svagt utpräglad. Vacker ljus stämpelglans. As usual partly weakly struck. Some bright lustre. Ex Aurum auktion 6, nr STOCKHOLM. Fyrk SM 86. App ,85 g. Något korroderad. Somewhat corroded. Ex Bonde auktion 1, nr / ÅBO. Öre SM 97. App 12. 3,76 g. XR. Korroderad. Rengjord. Myntets centrala delar svagt utpräglade. Corroded. Cleaned. Weakly struck on central parts. Ex S. Svensson (SNF auktion 150, november 2005, nr 14, SS 812); Ex I. Berghman 1914; Ex J. O. Wedberg 1912 (Appelgren auktion 15, nr 135); Ex C. F. Pogge (L. Hamburger auktion, november 1903, nr 482) STOCKHOLM. Daler 1534, med kronan. SM 99. App 479. Jfr JH 3. NJL 2. Dav ,61 g. S. Åtsidan delvis svagt uppgraverad. Motsvarande ställen på frånsidan svagt utpräglade. Obverse partly weakly tooled. Somewhat weakly struck. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 55). Ex C. Söderberg; Ex S. Berggren; Ex Hirsch mynthandel; Ex V. Brand; Ex J. Schulman i Amsterdam 1921, Ex I. Berghman STOCKHOLM. Daler 1535, med kåpan. SM 103a. App 488. JH 6. NJL 4 (Detta ex!). Dav ,12 g. S. Åtsidan med obetydliga plantsfel. Obverse with insignificant planchet defects. Ex Ahlström lagerlista 33, oktober 1970, nr

13 28 28 STOCKHOLM. ¼ Daler SM 108. App ,02 g. XR. Något korroderad, speciellt på frånsidan. Dock ett trevligt exemplar med fin patina. Somewhat corroded, especially the reverse, still a pleasant specimen with nice patina. Ex Bonde auktion 3, nr 102. Ex Appelgren auktion 37, nr 21. Ex I. Berghmans dubblettsamling; Ex C. Lundström (Holmberg auktion 105, nr 133); Ex I. A. Bonnier (Holmberg auktion 70, nr 45). Se artikel ovan för antal kända exemplar, provenienser etc. 1+)(1/ STOCKHOLM. Mark SM 114. App ,20 g. R. Som vanligt delvis svagt utpräglad. Små plantsfel och repor. As usual partly weakly struck. Minor planchet defects and scratches. Ex Bonde auktion 1, nr Detta vårt första mark-mynt är ytterst sällsynt och utöver detta känner vi till fem exemplar STOCKHOLM. Mark SM 117. App ,27 g. Lätt korroderad och små repor. Lightly corroded and minor scratches. Ex Holmasto auktion 70, nr 324, STOCKHOLM. Mark SM 121. App -. 11,81 g. Rengjord. Cleaned. Ex D. Markov auktion 2003, nr 11. 1/ STOCKHOLM. ½ mark SM 128. App ,84 g. S. Vacker patina. Beautiful patina. Ex Spink Zürich april 1993, nr 723; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 84) Samtliga Gustavs sena halvmarker från Stockholm ( ) är alltifrån sällsynta till extremt sällsynta. 12

14 STOCKHOLM. 2 öre SM 134. App ,04 g. S. Ett mycket vackert exemplar med fin patina, dock som vanligt delvis svagt utpräglat. A very beautiful specimen with nice patina, however as usual partly weakly struck. Ex Strandbergs mynthandel, april 1996; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 65); Ex Ahlström auktion 14, nr STOCKHOLM. 4 penningar 1560, med årtal 60. SM 141b. App -. 0,91 g. Ex S. Törngren (The Karl Gustaf Collection, nr 90). 1+/ VÄSTERÅS. Mark Årtalets sista två siffror ändrade från 39 till 40. Jfr SM 146. (Detta ex!) App ,63 g. XR. Något korroderad, dock ett mycket trevligt exemplar med utsökt patina. Somewhat corroded, still a very pleasant specimen with delightful patina. Ex S. Svensson (SNF auktion, november 1999, nr 39, SS 1044). 1+/ VÄSTERÅS. ½ mark SM 151a. App -. 5,13 g. Ett par små kantförluster. Korroderad. A few minor edge losses. Corroded. 46 VÄSTERÅS. 2 öre SM 153. App ,31 g. S. Myntbildernas centrala delar svagt utpräglade. Central parts weakly struck. Ex P-G. Carlsson; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 114); Ex C-O. Algård; Ex P. Österlund myntauktioner 1977, nr 11; Ex S. Svensson (Hirsch auktion 2, nr 236, SS 1054). 1/ SVARTSJÖ. ½ daler SM 165. App ,19 g. S. 1/

15 SVARTSJÖ. Mark SM 177. App ,97 g. Liten plantsspricka. Minor planchet crack. Ex Baldwin s auktion, oktober / Med TIME i frånsidans omskrift. 52 SVARTSJÖ. Mark 1544, med BEATS i stället för BEATUS i frånsidans omskrift. SM 180. App -. 11,71 g. Delvis svagt utpräglad. Små ärgfläckar på frånsidan. Vacker patina. Partly weakly struck. Obverse with minor spots of verdigris. Beautiful patina. Ex SNY auktion, april Ytterst sällsynt variant SVARTSJÖ. ½ mark SM 188. App typ 112b. 5,33 g SVARTSJÖ. ½ mark SM 192. App ,41 g. Ex Ahlström auktion 54, nr / SVARTSJÖ. 2 öre Med kort avstubbat skägg. SM 201. App ,85 g. S. Rengjord. Cleaned. Ex D. Markov auktion, september 2003, nr SVARTSJÖ. 2 öre Med kort, spetsigt skägg. SM 205. App 932 var. 2,85 g. R. Obetydligt hack. Vacker patina. Minor peck. Beautiful patina. Ex Ahlström auktion 54, nr 323; Ex C-O. Algård (Ahlström auktion 4, nr 57) % SVARTSJÖ. Penning SM 214. App ,41 g. XR. Någon korrosion. Förmodligen det vackraste kända exemplaret i privat ägo. Some corrosion. Probably the most beautiful specimen privately owned. Ex A. Frösell (MISAB auktion 1, nr 439)

16 64 64 SVARTSJÖ. 12 öre 1543, klipping. SM 217. App ,29 g. XR. Små plantsfel och obetydliga repor. Minor planchet defects and scratches. Ex P-G. Carlsson 1997; Ex mynthandlare i Stockholmstrakten; Ex Västergötlands museum, Skara Vi känner endast till ytterligare ett exemplar i privat ägo, nämligen Ex S. Svensson (Hirsch auktion 2, nr 246. SS 1135) ÅBO. Mark 1557, med tredelad sköld. SM 222. App ,29 g. XR. Svagt korroderad. Rengjord. Liten kantförlust. Repa. Slightly corroded. Cleaned. Edge slightly chipped. Scratch. Ex Mynthuset auktion, oktober 1988, nr 43; Ex Hirsch auktion 36, nr 7; Ex Winter, Düsseldorf, auktion 45, nr / ÅBO. Mark SM 224. App ,65 g. R. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 195). 1/ ÅBO. 2 öre SM 231. App ,42 g. XR. Plantsfel framför porträttet. Korroderad. Planchet defect in front of the portrait. Corroded. Ex O. Smith (Ahlström auktion 58, nr 175); Ex antikhandlare E. W. Hubinette

17 72 72 ÅBO. 8 öre 1557, kvadratisk klipping. SM 236. App ,22 g. XR. Praktexemplar med vacker patina. Choice with beautiful patina. Ex Merita Nordbanken (Holmasto auktion 103, nr 284); Ex Ahlström auktion 30, nr ÅBO. 2 öre 1556, kvadratisk klipping. SM 241. App ,95 g. R. Obetydlig plantsspricka. Minor planchet crack. Ex C-O. Algård; Ex M. Eriksson (Stockholms auktionsverk, oktober 1981, nr 3095). 1+/ ÅBO. Örtug u. år. Trekronorssköld)(Krönt A mellan två rosor. SCS HEINRICHVS E B)(MO- NETA ABOSIENS. SM -. LL C:7 (Sten Sture d.ä.). Frösell -. Ant 438 var. Jfr Bonde 3:100. 1,41 g. XR. Något böjd. Vacker patina. Somewhat creased. Beautiful patina. Ex C-O. Algård, oktober 1983; Ex S. Svensson (SNF auktion, december 1964, nr 132); Ex I. Berghman 1914; Ex C. W. Burmester 1906; Ex J. F. H. Oldenburg (Bukowski auktion 113, nr 252). 1+/ Detta exemplar med HEINRICV i åtsidans omskrift är det enda vi känner till i privat ägo. ERIK XIV ( ) STOCKHOLM. Daler SM 5. JH 17. NJL 9 (Detta ex!). Dav ,07 g. Ett ovanligt välpräglat exemplar med stor detaljskärpa. Dock svagt korroderad likt de flesta andra dalrar från detta år. An unusual well struck specimen with exceptional details, however slightly corroded like most Swedish talers of this year. Ex Ahlström mynthandel april 1967 (lagerlista 22, mars 1967, nr 62). 1+/

18 80 STOCKHOLM. 3 mark SM 15. Dav ,54 g. S. Obetydligt kantslag och rispor. Insignificant edge nick and minor scratches. Ex HNY auktion, mars STOCKHOLM. 2 mark SM ,03 g. S. Varit infattad. Has been mounted. Privat inköp april / STOCKHOLM. Mark SM g. S. Plantsspricka. Vacker patina. Planchet crack. Beautiful patina. Ex B. Strandberg mynthandel, september 1995; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 225); Ex S. Svensson (SNF auktion november 1986, nr 26, SS 1220) 1+)(1+/ STOCKHOLM. Mark SM ,42 g. XR. Obetydlig plantsspricka. Obetydliga beläggningsrester. Insignificant planchet crack. Somewhat uneven surface. Ex Holmasto auktion, mars / Av denna ytterst sällsynta årgång har vi kännedom om drygt fem exemplar i privat ägo. Flera av dem i mycket låg kvalitet. Exemplaret i Ahlström auktion 12 nr 76 är dock en felbeskriven mark med årtalet

19 88 88 STOCKHOLM. Mark 1567, smalt porträtt. SM ,55 g. R. Något korroderad. Vacker patina. Somewhat corroded. Beautiful patina STOCKHOLM. 2 öre SM 34. 2,65 g. XR. Lätt korroderad. Slightly corroded. Ex Ahlström auktion 52, nr 250; Ex Stockholms Auktionsverk, april 1987, nr 8551; Ex Mynthuset lagerkatalog 2, nr 143A; Ex Holmasto auktion, oktober 1981, nr STOCKHOLM. ½ öre SM 36. 1,31 g. Lätt korroderad, ändå ett trevligt exemplar. Slightly corroded, still a nice specimen STOCKHOLM. 16 öre 1567, rombisk klipping. SM ,74 g STOCKHOLM. 4 öre 1564, rombisk klipping. SM 59a. 5,97 g. Korroderad. Corroded. Ex HNY auktion oktober STOCKHOLM. 2 öre 1563, rombisk klipping. SM 62. 2,94 g. XR. Praktexemplar. Choice. Ex Myntgalleriet, maj 1998; Ex Myntgalleriet auktion 2, maj 1994, nr 125; Ex Hirsch auktion 33, nr 98. 1/ Av denna ytterst sällsynta årgång känner vi fyra exemplar i privat ägo. 18

20 100 HERTIGARNA JOHAN (III) och KARL (IX) 100 VADSTENA. 4 mark 1568, rombisk klipping. SM 2. 12,53 g. Ex Stockholms auktionsverk auktion, mars / JOHAN III ( ) STOCKHOLM. Daler SM 24. Lev grupp A-b. NJL 10. Dav ,93 g. Vacker patina. Beautiful patina. Privat inköp februari 1972; Ex Hjalmar Tallqvist. 1/ STOCKHOLM. ½ daler SM 34. Lev ,41 g. R. Fin grå patina. Nice grey patina. Ex Ahlström auktion 45, nr 136; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 284). 1+/ I privat ägo har vi kännedom om totalt 16 exemplar av Johan III:s halvdalrar - av alla årtal! Hälften av dessa bär årtalet STOCKHOLM. 2 mark SM 46. Lev ,27 g. XR. Privat inköp i april 2002; Ex P. Hellström (Ahlström auktion 48, nr 121); Ex S. Svensson (Hirsch auktion 1, nr 195, SS 1328). 1+/

21 STOCKHOLM. Mark 1575, med STOCKHOLM. SM 49. Lev ,54 g. XR. Varit infattad och förgylld. Rengjord. Has been mounted and guilt. Cleaned. Ex T. Malmstedt; Ex L. E. Bruun 1914, nr / Johans mark med porträtt tillhör 1500-talets stora sällsyntheter. 110 STOCKHOLM. Mark SM 54b. Lev grupp a. 7,21 g. Något svagpräglad. Med delar av den ursprungliga vitkokta silverytan bevarad. Somewhat weakly struck. Some original silver lustre preserved. Ex Holmasto auktion december / STOCKHOLM. 4 öre 1581, med REG SVECIE. SM 59. Lev grupp B-b. 4,00 g. Kantförlust. Edge loss. 114 STOCKHOLM. 2 öre SM 62. Lev grupp a. 3,36 g. Delvis svagt utpräglad. Partly weakly struck. Ex J. Gallén (SNY auktion 300, nr 112); Ex Hirsch mynthandel, mars STOCKHOLM. 2 öre SM 68. Lev grupp c. 2,87 g. Ojämn kant. Uneven planchet. 1/ STOCKHOLM. ½ öre SM 78. Lev ,51 g. Något korroderad. Somewhat corroded. Ex S. Svensson (SNF auktion, november 2005, nr 23, SS 1395). 1+/ STOCKHOLM. ½ öre SM 88. Lev ,53 g STOCKHOLM. Örtug SM 102b. Lev ,12 g

22 200% STOCKHOLM. 2 penningar utan årtal (1576). SM 121. Lev ,59 g. För ovanlighetens skull ett icke korroderat exemplar. For once a non corroded specimen. Ex Nordlind auktion, november 2006, nr 151; Ex S. Svensson (SNF auktion, december 2001, nr 45, SS 1545) STOCKHOLM. 4 mark 1571, rombisk klipping. SM 126. Lev ,78 g. Minimala plantssprickor. Insignificant planchet cracks. Ex Holmasto auktion mars / STOCKHOLM. 1 mark 1571, rombisk klipping. SM 135. Lev ,29 g. Något ojämn plants. Ett ovanligt vackert exemplar med fin ljus patina och stämpelglans. Somewhat uneven planchet. An unusually beautiful specimen with light patina and mint lustre. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 365). 130 STOCKHOLM. 4 öre 1571, rombisk klipping. SM 141. Lev ,64 g. R. Obetydlig ärgfläck. Vacker patina. Inisignificant spot of verdigris. Beautiful patina. Ex O. Smith (Ahlström auktion 58, nr 297) / STOCKHOLM. 4 öre 1590, kvadratisk klipping. SM 143. Lev ,50 g. Ett par repor, annars ett vackert exemplar. A few scratches, otherwise a beautiful specimen. 1+/

23 134 SIGISMUND ( ) 134 STOCKHOLM. Mark ortig SM 8. Ant ,82 g. XR. Repad. Små kantskador och kantsprickor. Tilltalande patina. Scratched. Minor edge damages och edge cracks. Pleasant patina. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 386); Ex S. Svensson (SNF auktion, november 1986, nr 37, SS 1586) Av detta mycket sällsynta typmynt känner vi tre exemplar i privat ägo STOCKHOLM. 2 öre SM 12. Ant ,35 g. R. Något ojämn och svagt bucklig plants. Små kantskador. Vacker orörd patina. Somewhat uneven and creased planchet. Minor edge damages. Beautiful patina. Ex S. Törngren (The Karl Gustaf Collection, nr 323). 1/ STOCKHOLM. Öre 1596, med valören Ö-1. SM 16b. 3,11 g. R. Korroderad. Corroded. Ex Holmasto auktion december / STOCKHOLM. ½ öre SM 19. Ant 269)(268. 1,08 g. Lätt korroderad och något rengjord. Svagt bucklig. Delvis svagt utpräglad. Slightly corroded and somewhat cleaned. Somewhat creased och partly weakly struck. Ex S. Svensson (SNF auktion, november 2005, nr 28, SS 1590a). 142 STOCKHOLM. Fyrk SM 25. Ant ,22 g. Som vanligt delvis svagt utpräglad. Partly weakly struck, as usual. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 402)

24 144 KARL (IX), HERTIG AV SÖDERMANLAND ( ) 144 NYKÖPING. 2 mark SM 6. Ant ,94 g. R. Hängspår. Traces of mounting. Ex Nordlind auktion november 2006, nr / STOCKHOLM. Daler SM 10. Ant 286. JH 42. NJL 14 (Detta ex!). Dav ,82 g. R. De centrala delarna något svagt utpräglade. Vacker ljus patina. The central parts somewhat weakly struck. Beautiful light patina. Ex C-O Algård (Ahlström auktion 5, nr 142) GRIPSHOLM. Mark 1598, kvadratisk klipping. SM 16a. Ant ,58 g. Vacker patina. Beautiful patina. Ex Sundelin (Mynthuset auktion 3, nr 22); Ex Hirsch mynthandel /1+)( LINKÖPING. 2 mark 1604, kvadratisk klipping. SM 20. 9,83 g. R. Ett vackert och välpräglat exemplar. A beautiful and well struck specimen. Ex Myntgalleriet lagerkatalog 9, nr 56; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 421); Ex C-O. Algård (P. Österlund myntauktioner, mars 1977, nr 65): Ex Ahlström auktion 9, nr 634; Ex M. Jakobsson 1969; Ex G. de Laval 1941; Ex N. Nilsson (Holmberg auktion 134, nr 336) /

25 152 KARL (IX), RIKSFÖRESTÅNDARE ( ) 152 STOCKHOLM. Daler SM 8. Ant 307. JH 49 (Detta ex!). NJL -. Dav ,98 g. XR. Svaga inristningar. Vacker grå patina med spår av guldskimrande stämpelglans på frånsidan. Minor inscriptions. Beautiful grey patina with some gold-shimmering mint lustre on the reverse. Ex Hagander auktion 1, nr 6014; Ex J. Andersson 1991; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 425); Ex C-O. Algård 1980, Ex N. A Bolin. 1+/ STOCKHOLM. ½ daler SM 11 (Detta ex!). Ant ,42 g. XR. Ett mycket vackert exemplar. A very beautiful specimen. Privat inköp september 2000; Ex Ahlström auktion 42, nr 99; Ex G. Ekström (Ahlström auktion 8, nr 70); Ex I. Berghman 1947; Ex L. E. Bruun 1914, nr 658; Ex Oldenburg (Bukowski auktion 113, nr 1010). 1+/ STOCKHOLM. ¼ daler SM 15. 7,26 g. R. Ljus patina. Light patina. Ex Myntgalleriet juni 1995; Ex G. Ekström (Ahlström auktion 8, nr 71); Ex I. Berghman STOCKHOLM. 2 öre SM 20. 2,63 g. S. Liten kantspricka. Minor planchet crack. Ex I. Carlsson (Ahlström auktion 52(b), nr 1651); Ex G. Ekström (Ahlström auktion 8, nr 73); Ex Appelgren auktion 69, nr

26 STOCKHOLM. ½ öre SM 26. 1,47 g. 1/ STOCKHOLM. ½ öre SM 28. Ant ,82 g. Ex J. Gallén (SNY auktion 300, nr 175) KARL IX ( ) 164 STOCKHOLM. 16 mark SM 6. JH 53 (Detta ex!). 4,96 g. R. Lätt bucklig. Somewhat creased. Ex Hagander auktion 4, nr 7016; Ex Schweizerischer Kreditanstalt, Basel, STOCKHOLM. 20 mark SM ,52 g. S. Små kantskador. Vacker patina. Minor edge damages. Beautiful patina. Ex Hj. Wennerth, Hirsch mynthandel / STOCKHOLM. 8 mark SM 32. Ant 364. Dav ,36 g. Ett mycket vackert exemplar med fin ljus patina och stämpelglans. A very beautiful specimen with nice, light patina and mint lustre. Ex Antikören auktion 11, nr

27 STOCKHOLM. 4 mark SM 34a. 18,99 g. Kantspricka. Edge crack. 1/1+)( STOCKHOLM. 4 mark SM ,40 g. 1/1+)( STOCKHOLM. 2 mark SM 43. 9,99 g. Ett par inristningar i åtsidans fält, annars ett vackert exemplar med fin patina och någon bevarad stämpelglans. A few incriptions in obverse fields, otherwise a very beautiful specimen with nice patina and some mint lustre preserved. 1+/ STOCKHOLM. Mark SM 52. 4,71 g. 1/ STOCKHOLM. Mark SM 53. 4,47 g. 1?/1)(

28 STOCKHOLM. ½ mark SM 59. 2,41 g. Obetydliga rispor. Ett mycket vackert exemplar med fin ljus patina. Insignificant scratches. A very beautiful specimen with nice, light patina. Ex SNY auktion april 2008, nr STOCKHOLM. 2 öre SM 65a. 1,77 g GÖTEBORG. Öre SM 80. 1,40 g. Delvis dubbelpräglad. Partly double struck. Ex Ahlström auktion 50, nr / JOHAN, HERTIG AV ÖSTERGÖTLAND ( ) 186 VADSTENA. 4 mark SM 2. 19,33 g. XR. Delvis svagt utpräglad. Vacker patina. Partly weakly struck. Beautiful patina. Ex Ahlström auktion 44, nr 102; Ex Stockholms Auktionsverk, mars 1991, nr 8119; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 512); Ex C-O. Algård (P. Österlund auktion, mars 1977, nr 87); Ex S. Svensson (Hirsch auktion 1, nr 227, SS 1793); Ex I. Berghman 1914; Ex C. W. Burmester 1906; Ex J. F. H. Oldenburg 1889 (Bukowski auktion 113, nr 1106) Detta är det enda exemplaret vi känner till i privat ägo VADSTENA och SÖDERKÖPING. Öre utan årtal. SM 4a. 1,39 g. Rbg II:2 Korroderad. Corroded. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 514). 190 SÖDERKÖPING. Öre Med 1617 och valör. SM 7a. Ant ,15 g. Något korroderad. Somewhat corroded. Ex Nordlind auktion november 2006, nr /

29 192 GUSTAV II ADOLF ( ) 192 STOCKHOLM. Riksdaler SM 24. JH 71. NJL 19 (Detta ex!). Dav ,87 g. Vacker grå patina med inslag av blåskimrande partier, speciellt på frånsidan. Beautiful grey patina, in the details shimmering blue. 1+)(1+/ STOCKHOLM. Riksdaler SM 28. JH 78. NJL 21 (Detta ex!). Dav ,37 g. Ljus patina. Light patina. Ex B. Ahlström mynthandel december STOCKHOLM. Riksdaler Med riksvapnets tre kronor rättvända. SM 33a. JH -. NJL 22 (Detta ex!). Dav ,3 g. R. Små plantsfel. Minor planchet defects. Ex Hirsch mynthandel augusti /

30 STOCKHOLM. ½ riksdaler SM ,52 g. S. Något rengjord. Somewhat cleaned. Ex Ahlström auktion 56, nr 538; Ex S. Svensson (Hirsch auktion 1, nr 244, SS 1899) STOCKHOLM. 4 mark SM 45a. 19,42 g. Hängspår på randen. Sista årtalssiffran uppgraverad. Traces of mounting on the edge. The last figure in date tooled STOCKHOLM. 4 mark SM ,60 g. XR. Litet plantsfel på frånsidan annars ett praktexemplar för typen. Reverse with minor planchet defect, still choice for the type. Ex S. Törngren (The Karl Gustaf Collection, nr 565); Ex R. Sjöberg (Ahlström auktion 40, nr 234); Ex Ahlström auktion 20, nr 136) STOCKHOLM. 2 mark SM 55. 9,86 g. XR. Ex S. Törngren (The Karl Gustaf Collection, nr 554); Ex Ahlström auktion 28 nr 143; Ex L. E. Bruun 1914, nr /

31 STOCKHOLM. Mark SM 63 (Detta ex!). 4,71 g. XR. Ex Ahlström auktion 59, nr 305; Ex G. Ekström (Ahlström auktion 8, nr 86); Ex V. Brand 1950; Ex J. Schulman; Ex I. Berghman 1921; Ex L. E. Bruun 1914, nr / STOCKHOLM. Öre SM 71. 1,53 g. Korroderad. Corroded KALMAR. 2 öre SM 93. 1,67 g. XR. Små kantförluster. Rispor. Chipped. Minor scratches. Ex Bonde auktion 3, nr 219; Ex D. Holmberg auktion 120, nr 91. 1/ Detta ytterst sällsynta mynt saknades bl.a. i Stiernstedts, Oldenburgs, Bruuns och Ekströms samlingar! 212 GÖTEBORG. Öre SM 101a. 1,57 g. S. Obetydligt svagpräglad. Slightly weakly struck. Ex T. Lindeberg (MISAB auktion 10, nr 439). 1+/01)( SÄTER. ½ öre SM 105. O 8. 15,12 g. S. Ett mycket vackert och välcentrerat exemplar. A very beautiful and well centered specimen. Ex Swiss Bank Corporation auktion 43, nr SÄTER. Fyrk SM 106. O typ 1. 7,51 g SÄTER. Öre SM 110. O typ 4. 25,69 g. 1?/ SÄTER. ½ öre, oläsligt årtal. 14,05 g. Korroderad. Corroded. 1?

32 SÄTER. 2 öre SM 122. O ,94 g. Korroderad. Corroded SÄTER. Öre SM 127. O ,89 g. 1/ ARBOGA. Öre SM 130. O ,75 g. Plantsfel. Planchet defects. Ex Holmasto auktion juni / SÄTER. Öre SM 134a. Cast ,45 g. Något ärg. Some verdigris. Ex Hirsch auktion 2, nr SÄTER. Öre SM 138. Cast ,16 g. Obetydliga plantsfel. Minor planchet defects. 1+/ NYKÖPING. Öre SM 149c. Cast ,13 g. Ex Hirsch auktion 2, nr

33 NYKÖPING. Öre SM 150b. Cast ,14 g. Korroderad. Corroded NYKÖPING. Öre Med tre myntmästarmärken. SM 152c. Cast ,70 g. XR. Något ärg på frånsidan, annars ett vackert ex med mörkbrun patina. Reverse with some verdigris, still a beautiful specimen with dark brown patina. Ex SNY auktion november Litteratur: Nyköpingsöret 1628 med tre myntmästarmärken av Sonny Serrestam i SNT 1992: NYKÖPING. Öre SM 153b. Cast ,79 g. Stämpelglans. Mint lustre. Ex SNY auktion november /0)( NYKÖPING. Fyrk Med årtalet i omskriften. SM 159. Cast ,67 g. Ex Ahlström auktion 46, nr /

34 ARBOGA. Öre SM 162. Cast ,34 g. Plantsspricka. Korroderad. Missfärgad. Planchet crack. Corroded. Discolored. Privat inköp september / ARBOGA. ½ öre SM 164. Cast ,94 g. Några obetydliga kantslag. Some insignificant edge nicks. Ex Ahlström auktion 7, nr / ARBOGA. Fyrk SM 167. Cast ,78 g. Korroderad. Corroded. 1/ AUGSBURG. Taler SB 8. JH 94. Dav ,18 g. Varit rengjord. Has been cleaned. Ex Holmasto auktion oktober 2010, nr /

35 250 KRISTINA ( ) 250 STOCKHOLM. Riksdaler SM 11. JH 148. NJL 25. Dav ,81 g. Vacker patina med skimrande stämpelglans bevarad i bland annat omskrifterna. Beautiful patina with shimmering mint lustre in details. Ex SBV Basel, auktion januari / STOCKHOLM. Riksdaler 1641, med bröstbild. SM 13. JH 150. NJL 26 (Detta ex!). Dav ,19 g. S. Något oregelbunden plants. Somewhat uneven planchet. Ex Hirsch mynthandel mars STOCKHOLM. Riksdaler SM 17. JH 156. NJL 26. Dav ,27 g

36 STOCKHOLM. ½ riksdaler SM 27c. 14,47 g. Ett mycket vackert exemplar med fin mörk patina. A very beautiful specimen with nice dark patina. Ex SBV Basel, auktion januari STOCKHOLM. ½ riksdaler SM ,52 g. B)(H inristat i åtsidans fält. Inscription on obverse field: B)(H. 1/ STOCKHOLM. ¼ riksdaler Med delat årtal. SM 36a. 6,96 g. R STOCKHOLM. ¼ riksdaler Romerskt årtal. SM 41c. 7,01 g. Fälten svagt uppgraverade. Fields lightly tooled. Ex Myntgalleriet juli 1994; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 737) STOCKHOLM. 4 mark SM 43 (Detta ex!). 22,01 g. Högst obetydliga rispor. Ett ovanligt vackert exemplar med fin patina. Insignificant hairlines. An unusually beautiful specimen with nice patina. Ex S. Törngren (The Karl Gustaf Collection, nr 661); Ex G. Ekström (Ahlström auktion 8, nr 125);.Ex I. Berghman; Ex L. E. Bruun 1914, nr /

37 STOCKHOLM. 4 mark SM 52a. 22,18 g. S. Ex Stockholms Auktionsverk auktion mars 1991, nr / STOCKHOLM. 2 mark SM 54 (Detta ex!). 10,78 g. Obetydlig repa. Insignificant scratch. Ex S. Törngren (The Karl Gustaf Collection, nr 664); Ex G. Ekström (Ahlström auktion 8, nr 126). 270 STOCKHOLM. 2 mark SM 58a. 10,68 g. XR. Ex Spink Zürich, auktion april 1993, nr / / STOCKHOLM. 2 mark utan årtal (1652). SM 63b. 9,79 g. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 788). 274 STOCKHOLM. Mark Med myntmästarmärke AG. Jfr SM 65b. 5,27 g. XR. Ex Bonde auktion 1, nr /1+)( STOCKHOLM. Mark Jfr SM 75. 4,98 g. XR. Något korroderad och svagt utpräglad. Somewhat corroded and weakly struck. Ex Nordén auktion oktober 1999, nr 271; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 769). 278 STOCKHOLM. Mark SM 77. 5,20 g. Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 783). 1/ /

38 STOCKHOLM. Öre SM 81. 1,12 g. 1/ SÄTER. Öre SM ,41 g. Plantsfel, framför allt på åtsidan. Planchet defects, especially on obverse AVESTA. Öre SM ,24 g. Smärre kantslag. Minor edge bumps KARL X GUSTAV ( ) STOCKHOLM. Dukat SM 3. JH 215 (Detta ex!). 3,43 g. XR. Svagt bucklig. Slightly creased. Ex J. Hagander auktion 2, nr 5063; Ex K-E. Schmitz (Coins of Sweden I, nr 824); Ex Sotheby s auktion, december 1986, nr Detta är den första i Sverige präglade dukaten. Dukater har emitterats även under Gustav II Adolfs och Kristinas regeringar men dessa är präglade i de svenska besittningarna. 37

39 STOCKHOLM. Riksdaler 1654, Myntmästarmärke utan stjärnor. SM 14a. JH 219. NJL 28. Dav ,07 g. SNY auktion oktober STOCKHOLM. 2 mark utan årtal (1654). SM ,48 g. Små plantsfel. Har möjligen varit rengjord. Minor planchet defects. Has possibly been cleaned. HNY auktion mars / STOCKHOLM. Mark SM 24, (Detta ex!) 4,98 g. R. Obetydligt plantsfel. Minor planchet defect. Ex S. Törngren (The Karl Gustaf Collection, nr 831); Ex Ahlström auktion 41, nr 294; Ex Ahlström auktion 7, nr / KARL XI ( ) 294 STOCKHOLM. Dukat SM 27a. Bon 5 var. JH ,47 g. R. Obetydligt bucklig. Lightly creased. Ex Hirsch mynthandel september 1967; Ex Hj. Wennerth Åtsidans omskrift delas efter D:. 38

SAMLING KÄLLÅ. Auktion 1 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 Avdelning 2

SNF:s auktion 140. Lördagen den 25 november 2000

Skarabé Mynt & Guld AB Myntlista Mars 2018

Isolda Purchase - EDI

Isolda Purchase - EDI Isolda Purchase - EDI Document v 1.0 1 Table of Contents Table of Contents... 2 1 Introduction... 3 1.1 What is EDI?... 4 1.2 Sending and receiving documents... 4 1.3 File format... 4 1.3.1 XML (language

Myntlista augusti 2016

Auktion 22 MYNTAUKTIONER SÖNDAGEN 26 MARS 2017 SAMLING IVARSSON. Banérgatan STOCKHOLM Tel:

Auktion 22 MYNTAUKTIONER SÖNDAGEN 26 MARS 2017 SAMLING IVARSSON. Banérgatan STOCKHOLM   Tel: MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SAMLING IVARSSON Auktion 22 SÖNDAGEN 26 MARS 2017 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65 MYNTAUKTIONER i Sverige AB Auktion 22 SÖNDAG

SAMMANFATTNING AV SUMMARY OF

SAMMANFATTNING AV SUMMARY OF Detta dokument är en enkel sammanfattning i syfte att ge en första orientering av investeringsvillkoren. Fullständiga villkor erhålles genom att registera sin e- postadress på ansökningssidan för FastForward

MYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012. MYntkompaniet

SNF:s auktion. Söndagen den 30 november 2003. Tid: 13.30

PORTSECURITY IN SÖLVESBORG

PORTSECURITY IN SÖLVESBORG PORTSECURITY IN SÖLVESBORG Kontaktlista i skyddsfrågor / List of contacts in security matters Skyddschef/PFSO Tord Berg Phone: +46 456 422 44. Mobile: +46 705 82 32 11 Fax: +46 456 104 37. E-mail: tord.berg@sbgport.com

Analys och bedömning av företag och förvaltning. Omtentamen. Ladokkod: SAN023. Tentamen ges för: Namn: (Ifylles av student.

Analys och bedömning av företag och förvaltning. Omtentamen. Ladokkod: SAN023. Tentamen ges för: Namn: (Ifylles av student. Analys och bedömning av företag och förvaltning Omtentamen Ladokkod: SAN023 Tentamen ges för: Namn: (Ifylles av student Personnummer: (Ifylles av student) Tentamensdatum: Tid: 2014-02-17 Hjälpmedel: Lexikon

SVENSK STANDARD SS-ISO 8734

SVENSK STANDARD SS-ISO 8734 SIS - Standardiseringskommissionen i Sverige Handläggande organ SMS, SVERIGES MEKANSTANDARDISERING SVENSK STANDARD SS-ISO 8734 Fastställd Utgåva Sida Registering 1992-11-16 1 1 (1+8) SMS reg 27.1128 SIS

Item 6 - Resolution for preferential rights issue.

Item 6 - Resolution for preferential rights issue. Item 6 - Resolution for preferential rights issue. The board of directors in Tobii AB (publ), reg. no. 556613-9654, (the Company ) has on November 5, 2016, resolved to issue shares in the Company, subject

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2014-10-30 BESLUT Friends Life Group Ltd. FI Dnr 14-12395 One New Change London EC4M 9EF England Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument Finansinspektionen P.O. Box

Uttagning för D21E och H21E

Uttagning för D21E och H21E Uttagning för D21E och H21E Anmälan till seniorelitklasserna vid O-Ringen i Kolmården 2019 är öppen fram till och med fredag 19 juli klockan 12.00. 80 deltagare per klass tas ut. En rangordningslista med

SNF:s auktion nr 149. Lördagen den 9 april Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen SNF:s auktion nr 149 Lördagen den 9 april 2005 4 Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen Visning: 12:30-13:15 i samma lokal Föremålen kommer från Sven Svenssons

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 NOVEMBER 2012. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

Förbud av offentligt uppköpserbjudande enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Förbud av offentligt uppköpserbjudande enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument BESLUT Gravity4 Inc. FI Dnr 15-7614 Att. Gurbaksh Chahal One Market Street Steuart Tower 27th Floor San Francisco CA 94105 415-795-7902 USA Finansinspektionen P.O. Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan

Information technology Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0 (ISO/IEC 26300:2006, IDT) SWEDISH STANDARDS INSTITUTE

Information technology Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0 (ISO/IEC 26300:2006, IDT) SWEDISH STANDARDS INSTITUTE SVENSK STANDARD SS-ISO/IEC 26300:2008 Fastställd/Approved: 2008-06-17 Publicerad/Published: 2008-08-04 Utgåva/Edition: 1 Språk/Language: engelska/english ICS: 35.240.30 Information technology Open Document

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet)

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Auktion 3 maj 2008 Tid: 14.00 Visning: 3 maj 13.15 Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. SNF:s auktion 155 Auktionsvillkor

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2014-05-20 BESLUT Ilmarinen Mutual Pension Insurance Company FI Dnr 14-1343 Porkkalankatu 1 FI-000 18 Helsinki Finland Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00

William J. Clinton Foundation Insamlingsstiftelse REDOGÖRELSE FÖR EFTERLEVNAD STATEMENT OF COMPLIANCE

William J. Clinton Foundation Insamlingsstiftelse REDOGÖRELSE FÖR EFTERLEVNAD STATEMENT OF COMPLIANCE N.B. The English text is an in-house translation. William J. Clinton Foundation Insamlingsstiftelse (organisationsnummer 802426-5756) (Registration Number 802426-5756) lämnar härmed följande hereby submits

FÖRBERED UNDERLAG FÖR BEDÖMNING SÅ HÄR

FÖRBERED UNDERLAG FÖR BEDÖMNING SÅ HÄR FÖRBERED UNDERLAG FÖR BEDÖMNING SÅ HÄR Kontrollera vilka kurser du vill söka under utbytet. Fyll i Basis for nomination for exchange studies i samråd med din lärare. För att läraren ska kunna göra en korrekt

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2015-03-04 BESLUT Grandeur Peak Global Advisors, LLC FI Dnr 14-15532 136 South Main Street, Suite 720 Salt Lake City, UT 84101 USA Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46

Adress 15. August 2014

Adress 15. August 2014 , Zollerstr. 1, 78567 Fridingen, Germany Adress 15. August 2014 Brådskande Säkerhetsmeddelande Urgent Safety Notice Bästa kund, Dear valued customer, med anledning av en incident på marknaden fick vi kännedom

PORTSECURITY IN SÖLVESBORG

PORTSECURITY IN SÖLVESBORG PORTSECURITY IN SÖLVESBORG Kontaktlista i skyddsfrågor / List of contacts in security matters Skyddschef/PFSO Joakim Nilsson Phone: +46 456 422 44. Mobile: +46 708 56 94 09 E-mail: joakim.nilsson@sbgport.com

EXTERNAL ASSESSMENT SAMPLE TASKS SWEDISH BREAKTHROUGH LSPSWEB/0Y09

EXTERNAL ASSESSMENT SAMPLE TASKS SWEDISH BREAKTHROUGH LSPSWEB/0Y09 EXTENAL ASSESSENT SAPLE TASKS SWEDISH BEAKTHOUGH LSPSWEB/0Y09 Asset Languages External Assessment Sample Tasks Breakthrough Stage Listening and eading Swedish Contents Page Introduction 2 Listening Sample

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2014-04-28 BESLUT Norges Bank FI Dnr 14-466 Bankplassen 2 P.O. Box 1179 Sentrum 107 Oslo Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument Finansinspektionen Box 7821 SE-103

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2016-11-21 B E S L U T Danske Bank A/S Verkställande direktören Holmens kanal 2-12 DK-1092 Köpenhamn DENMARK FI Dnr 16-9127 Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 408

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Auktion Lördagen den 5 maj 2007 Tid: 16.00 Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Visning: 5 maj kl 13.00 14.15 i Radisson SAS Hotel, konferensrum Hagdal Linköping Föremålen kommer från Sven

INTERAKTIVA UTBILDNINGAR. UPPDRAG: Trafikutbildning åt Örebro kommun. KUND: Agresso Unit4

INTERAKTIVA UTBILDNINGAR. UPPDRAG: Trafikutbildning åt Örebro kommun. KUND: Agresso Unit4 ANTON IVANOV portfolio illustrationer 2000-2008 INTERATIVA UTBILDNINGAR UPPDRAG: Trafikutbildning åt Örebro kommun. UND: Agresso Unit4 2 ANTON IVANOV 2008 INTERATIVA UTBILDNINGAR UPPDRAG: Arbetsmiljöutbildning

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2014-12-18 BESLUT Ilmarinen Mutual Pension Insurance Company FI Dnr 14-3484 Porkkalankatu 1 00180 Helsinki FINLAND Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax

Schenker Privpak AB Telefon VAT Nr. SE Schenker ABs ansvarsbestämmelser, identiska med Box 905 Faxnr Säte: Borås

Schenker Privpak AB Telefon VAT Nr. SE Schenker ABs ansvarsbestämmelser, identiska med Box 905 Faxnr Säte: Borås Schenker Privpak AB Interface documentation for web service packageservices.asmx 2012-09-01 Version: 1.0.0 Doc. no.: I04304b Sida 2 av 7 Revision history Datum Version Sign. Kommentar 2012-09-01 1.0.0

Kvalitetsarbete I Landstinget i Kalmar län. 24 oktober 2007 Eva Arvidsson

Kvalitetsarbete I Landstinget i Kalmar län. 24 oktober 2007 Eva Arvidsson Kvalitetsarbete I Landstinget i Kalmar län 24 oktober 2007 Eva Arvidsson Bakgrund Sammanhållen primärvård 2005 Nytt ekonomiskt system Olika tradition och förutsättningar Olika pågående projekt Get the

SVENSK STANDARD SS

SVENSK STANDARD SS Provläsningsexemplar / Preview SVENSK STANDARD Handläggande organ Fastställd Utgåva Sida Allmänna Standardiseringsgruppen, STG 1998-01-30 1 1 (13) SIS FASTSTÄLLER OCH UTGER SVENSK STANDARD SAMT SÄLJER

Eternal Employment Financial Feasibility Study

Eternal Employment Financial Feasibility Study Eternal Employment Financial Feasibility Study 2017-08-14 Assumptions Available amount: 6 MSEK Time until first payment: 7 years Current wage: 21 600 SEK/month (corresponding to labour costs of 350 500

SVENSK STANDARD SS-ISO 2338

SVENSK STANDARD SS-ISO 2338 SIS Standardiseringskommissionen i Sverige Handläggande organ SMS, SVERIGES MEKANSTANDARDISERING SVENSK STANDARD SS-ISO 2338 Fastställd Utgåva Sida Registrering 1992-11-16 1 1 (1+8) SMS reg 27.1113 SIS

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2015-05-11 BESLUT Altairis Offshore Levered FI Dnr 15-2100 94 Solaris Avenue, Camana Bay, Grand Cayman Cayman Islands KY1-1108 Cayman Islands Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan

Försöket med trängselskatt i siffror

Försöket med trängselskatt i siffror Trafikdage på Aalborg Universitet 1 Stockholmsforsøget hvad kan vi lære Försöket med trängselskatt i siffror Birger Höök Projektchef Vägverket Trafikdage på Aalborg Universitet 2 Trafikdage på Aalborg

- den bredaste guiden om Mallorca på svenska! -

- den bredaste guiden om Mallorca på svenska! - - den bredaste guiden om Mallorca på svenska! - Driver du företag, har en affärsrörelse på Mallorca eller relaterad till Mallorca och vill nå ut till våra läsare? Då har du möjlighet att annonsera på Mallorcaguide.se

SVENSK STANDARD SS-EN ISO 19108:2005/AC:2015

SVENSK STANDARD SS-EN ISO 19108:2005/AC:2015 SVENSK STANDARD SS-EN ISO 19108:2005/AC:2015 Fastställd/Approved: 2015-07-23 Publicerad/Published: 2016-05-24 Utgåva/Edition: 1 Språk/Language: engelska/english ICS: 35.240.70 Geografisk information Modell

State Examinations Commission

State Examinations Commission State Examinations Commission Marking schemes published by the State Examinations Commission are not intended to be standalone documents. They are an essential resource for examiners who receive training

Schenker Privpak AB Telefon 033-178300 VAT Nr. SE556124398001 Schenker ABs ansvarsbestämmelser, identiska med Box 905 Faxnr 033-257475 Säte: Borås

Schenker Privpak AB Telefon 033-178300 VAT Nr. SE556124398001 Schenker ABs ansvarsbestämmelser, identiska med Box 905 Faxnr 033-257475 Säte: Borås Schenker Privpak AB Interface documentation for web service packageservices.asmx 2010-10-21 Version: 1.2.2 Doc. no.: I04304 Sida 2 av 14 Revision history Datum Version Sign. Kommentar 2010-02-18 1.0.0

Sanktionsavgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Sanktionsavgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2017-02-22 B E S L U T FMR LLC FI Dnr 16-11812 The Corporation Trust Center (Anges alltid vid svar) 1209 Orange Street, Wilmington Delawere 19801 United States Sanktionsavgift enligt lagen (1991:980) om

Styrelsens för Episurf Medical AB (publ) beslut om nyemission av aktier med företrädesrätt för aktieägare (punkten 8)

Styrelsens för Episurf Medical AB (publ) beslut om nyemission av aktier med företrädesrätt för aktieägare (punkten 8) The English text in this document is an unofficial translation of the Swedish original. In case of any discrepancies between the Swedish text and the English translation, the Swedish text shall prevail.

Ansökan om bidrag/applications for grants

Ansökan om bidrag/applications for grants Sven Svenssons Stiftelse för numismatik Ansökan om bidrag/applications for grants SÖKANDE/APPLICANT Namn eller organisation/name or organization Person- eller organisationsnummer Postadress/Mailing address

1.1 Invoicing Requirements

1.1 Invoicing Requirements 1.1 Invoicing Requirements Document name The document should clearly state INVOICE, DOWNPAYMENT REQUEST or CREDIT NOTE. Invoice lines and credit lines cannot be sent in the same document. Invoicing currency.

Beslut om bolaget skall gå i likvidation eller driva verksamheten vidare.

Beslut om bolaget skall gå i likvidation eller driva verksamheten vidare. ÅRSSTÄMMA REINHOLD POLSKA AB 7 MARS 2014 STYRELSENS FÖRSLAG TILL BESLUT I 17 Beslut om bolaget skall gå i likvidation eller driva verksamheten vidare. Styrelsen i bolaget har upprättat en kontrollbalansräkning

Här kan du sova. Sleep here with a good conscience

Här kan du sova. Sleep here with a good conscience Här kan du sova med rent samvete Sleep here with a good conscience MÅNGA FRÅGAR SIG hur man kan göra en miljöinsats. Det är egentligen väldigt enkelt. Du som har checkat in på det här hotellet har gjort

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2016-01-13 B E S L U T UBS O Connor Limited FI Dnr 15-11440 21 Lombard Street EC3V 9AH London Storbritannien Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax +46

MYNTAUKTION SÖNDAG 12 MAJ 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

Isometries of the plane

Isometries of the plane Isometries of the plane Mikael Forsberg August 23, 2011 Abstract Här följer del av ett dokument om Tesselering som jag skrivit för en annan kurs. Denna del handlar om isometrier och innehåller bevis för

Vässa kraven och förbättra samarbetet med hjälp av Behaviour Driven Development Anna Fallqvist Eriksson

Vässa kraven och förbättra samarbetet med hjälp av Behaviour Driven Development Anna Fallqvist Eriksson Vässa kraven och förbättra samarbetet med hjälp av Behaviour Driven Development Anna Fallqvist Eriksson Kravhantering På Riktigt, 16 maj 2018 Anna Fallqvist Eriksson Agilista, Go See Talents linkedin.com/in/anfaer/

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella 2015-04-15 BESLUT Franklin Templeton Investments Corp. FI Dnr 15-1668 5000 Yonge Street Suite 900 Toronto, Ontario M2N 0A7 Kanada Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2016-06-27 B E S L U T Oxford Asset Management FI Dnr 16-4013 OxAM House 6 George Street Oxford, OX1 2BW England Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax

STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL. 56:e INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN

STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL. 56:e INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL 56:e INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN I CASTING 2016 www.casting.se - officiell webbplats för Svenska

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2015-03-25 BESLUT Permian Master Fund, LP FI Dnr 14-8205 Cayman Island 94 Solaris Ave, Camana Bay Po BOX 1348 Grand Cayman KY1-1108 Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46

Auktion 8 MYNTAUKTION MYNTAUKTIONER FREDAGEN 8 MARS 2013 LÖRDAGEN 9 MARS 2013

Auktion 8 MYNTAUKTION MYNTAUKTIONER FREDAGEN 8 MARS 2013 LÖRDAGEN 9 MARS 2013 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB MYNTAUKTION Auktion 8 FREDAGEN 8 MARS 2013 LÖRDAGEN 9 MARS 2013 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65 MYNTAUKTIONER i Sverige AB Auktion

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2013-05-08 B E S L U T Swiss Life (Liechtenstein) AG FI Dnr 12-6750 In der Specki 3 9494 Schaan Lichtenstein Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax +46

CUSTOMER READERSHIP HARRODS MAGAZINE CUSTOMER OVERVIEW. 63% of Harrods Magazine readers are mostly interested in reading about beauty

CUSTOMER READERSHIP HARRODS MAGAZINE CUSTOMER OVERVIEW. 63% of Harrods Magazine readers are mostly interested in reading about beauty 79% of the division trade is generated by Harrods Rewards customers 30% of our Beauty clients are millennials 42% of our trade comes from tax-free customers 73% of the department base is female Source:

Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12

Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12 Demonstration driver English Svenska Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12 Beijer Electronics AB reserves the right to change information in this manual without prior notice. All examples in this

Lisebergs och Örby Slott Villaförening: val av solcellsleverantör

Lisebergs och Örby Slott Villaförening: val av solcellsleverantör Lisebergs och Örby Slott Villaförening: val av solcellsleverantör Varför ta vi initiativiet? Priset för solpaneler har sjunkat drastiskt. Nu får man tillbaka investeringen i mindre än 12 år. I 2017 finns

FINA SWIMMING WORLD CUP 2004 the 13th and 14th of January 2004 in Stockholm, Sweden

FINA SWIMMING WORLD CUP 2004 the 13th and 14th of January 2004 in Stockholm, Sweden FINA SWIMMING WORLD CUP 2004 the 13th and 14th of January 2004 in Stockholm, Sweden The Swedish Swimming Federation have the honour and pleasure of inviting the best swimmers of your federation to participate

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2015-03-25 BESLUT AQR Capital Management, LLC FI Dnr 14-11970 Two Greenwich Plaza, 4 th floor, Greenwich CT 06830 USA Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00

Application for exemption - Ansökan om dispens

Application for exemption - Ansökan om dispens Ankomststämpel BYNs kansli Application for exemption - Ansökan om dispens Important information For the application to be handled are required: 1. The operator of a machine or crane is predestinated to

#minlandsbygd. Landsbygden lever på Instagram. Kul bild! I keep chickens too. They re brilliant.

#minlandsbygd. Landsbygden lever på Instagram. Kul bild! I keep chickens too. They re brilliant. #minlandsbygd Kul bild! I keep chickens too. They re brilliant. Så vacka bilder. Ha det bra idag. @psutherland6 Thanks Pat! Yes the sun was going down... Hahahaha. Gilla Kommentera Landsbygden lever på

KVALITETSAUKTION 132 3 DECEMBER 2011 MYNT

Support for Artist Residencies

Support for Artist Residencies 1. Basic information 1.1. Name of the Artist-in-Residence centre 0/100 1.2. Name of the Residency Programme (if any) 0/100 1.3. Give a short description in English of the activities that the support is

Viktig information för transmittrar med option /A1 Gold-Plated Diaphragm

Viktig information för transmittrar med option /A1 Gold-Plated Diaphragm Viktig information för transmittrar med option /A1 Gold-Plated Diaphragm Guldplätering kan aldrig helt stoppa genomträngningen av vätgas, men den får processen att gå långsammare. En tjock guldplätering

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2015-05-06 BESLUT Dalton Strategic Partnership LLP FI Dnr 15-2112 Third Floor, Princes Court, 7 Princes Street London, EC2R 8AQ UK Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46

Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av finansiella instrument

Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av finansiella instrument 2014-04-16 BESLUT Carlson Inc. FI Dnr 14-146 att. William A. Van Brunt 701 Carlson Parkway 55305 Minnetonka, Minnesota USA Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2017-03-30 B E S L U T Melvin Capital Management LP FI Dnr 16-14664 527 Madison Avenue, New York NY 10022 USA Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax +46

Module 6: Integrals and applications

Module 6: Integrals and applications Department of Mathematics SF65 Calculus Year 5/6 Module 6: Integrals and applications Sections 6. and 6.5 and Chapter 7 in Calculus by Adams and Essex. Three lectures, two tutorials and one seminar. Important

Questionnaire for visa applicants Appendix A

Questionnaire for visa applicants Appendix A Questionnaire for visa applicants Appendix A Business Conference visit 1 Personal particulars Surname Date of birth (yr, mth, day) Given names (in full) 2 Your stay in Sweden A. Who took the initiative

Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av finansiella instrument 2016-06-29 B E S L U T A FI Dnr 16-3010 Finansinspektionen P.O. Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 408 980 00 Fax +46 8 24 13 35 finansinspektionen@fi.se www.fi.se Särskild avgift enligt

Allmänna villkor: Köpare

Allmänna villkor: Köpare Allmänna villkor: Köpare Uppskattningar Uppskattningar av objektpris baseras på marknadsvärderingar. Slagpris kan skilja sig nämnvärt från uppskattning. Föremålens skick Objekt säljs "i befintligt skick"

Stiftelsen Allmänna Barnhuset KARLSTADS UNIVERSITET

Stiftelsen Allmänna Barnhuset KARLSTADS UNIVERSITET Stiftelsen Allmänna Barnhuset KARLSTADS UNIVERSITET National Swedish parental studies using the same methodology have been performed in 1980, 2000, 2006 and 2011 (current study). In 1980 and 2000 the studies

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2016-03-21 B E S L U T RWC Asset Management LLP FI Dnr 16-1342 60 Petty France, London SW1H 9EU United Kindgom Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 408 980 00 Fax +46

INSPECTION PROTOCOL Company copy

INSPECTION PROTOCOL Company copy INSPECTION PROTOCOL Company copy For more information, see back Case no Company file no Page no 1 of totally COMPANY INFORMATION Name Organisation number Postal address Telephone Visiting address Telefax

PROFINET MELLAN EL6631 OCH EK9300

PROFINET MELLAN EL6631 OCH EK9300 PROFINET MELLAN EL6631 OCH EK9300 Installation och beskrivningsfil Exemplet visar igångkörning av profinet mellan Beckhoff-master och Beckhoff-kopplare för EL-terminaler. Med ny hårdvara är det viktigt

Auktion 11 MYNTAUKTIONER LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 SAMLING STAM. Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65

Auktion 11 MYNTAUKTIONER LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 SAMLING STAM. Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SAMLING STAM Auktion 11 LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65 MYNTAUKTIONER i Sverige AB Auktion 11 LÖRDAG 17 MAJ

Dokumentnamn Order and safety regulations for Hässleholms Kretsloppscenter. Godkänd/ansvarig Gunilla Holmberg. Kretsloppscenter

Dokumentnamn Order and safety regulations for Hässleholms Kretsloppscenter. Godkänd/ansvarig Gunilla Holmberg. Kretsloppscenter 1(5) The speed through the entire area is 30 km/h, unless otherwise indicated. Beware of crossing vehicles! Traffic signs, guardrails and exclusions shall be observed and followed. Smoking is prohibited

Registrerade / Registered 14/05/2009. No 001137400-0001. Ordförande / The President. Wubbo de Boer REGISTRERINGSBEVIS CERTIFICATE OF REGISTRATION

Registrerade / Registered 14/05/2009. No 001137400-0001. Ordförande / The President. Wubbo de Boer REGISTRERINGSBEVIS CERTIFICATE OF REGISTRATION Registrerade / Registered No 00300-0001 KHIM - KONTORET FÖR HARMONISERING I DEN INRE MARKNADEN GEMENSKAPSVARUMÄRKEN OCH GEMENSKAPSFORMGIVNING REGISTRERINGSBEVIS Registreringsbevis utfärdas för nedan angivna,

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2014-07-18 BESLUT Indus Capital Partners, LLC 888 7th Avenue, 26th floor New York, NY 10019 USA Kopia till Advokaten Jesper Schönbeck Advokatfirman Vinge KB, Box 1703 111 87 Stockholm FI Dnr 14-3229 Finansinspektionen

Utvärdering SFI, ht -13

Utvärdering SFI, ht -13 Utvärdering SFI, ht -13 Biblioteksbesöken 3% Ej svarat 3% 26% 68% Jag hoppas att gå till biblioteket en gång två veckor I think its important to come to library but maybe not every week I like because

District Application for Partnership

District Application for Partnership ESC Region Texas Regional Collaboratives in Math and Science District Application for Partnership 2013-2014 Applying for (check all that apply) Math Science District Name: District Contacts Name E-mail

Preschool Kindergarten

Preschool Kindergarten Preschool Kindergarten Objectives CCSS Reading: Foundational Skills RF.K.1.D: Recognize and name all upper- and lowercase letters of the alphabet. RF.K.3.A: Demonstrate basic knowledge of one-toone letter-sound

The cornerstone of Swedish disability policy is the principle that everyone is of equal value and has equal rights.

The cornerstone of Swedish disability policy is the principle that everyone is of equal value and has equal rights. Swedish disability policy -service and care for people with funcional impairments The cornerstone of Swedish disability policy is the principle that everyone is of equal value and has equal rights. The

Nr 14 Överenskommelse om skyddsmaktsuppdrag avseende Förbundsrepubliken Jugoslaviens intressen i Förbundsrepubliken

Nr 14 Överenskommelse om skyddsmaktsuppdrag avseende Förbundsrepubliken Jugoslaviens intressen i Förbundsrepubliken 201558_SO_2000_14 1-02-15 08.37 Sidan 1 Nr 14 Överenskommelse om skyddsmaktsuppdrag avseende Förbundsrepubliken Jugoslaviens intressen i Förbundsrepubliken Tyskland Regeringen beslutade den 27 maj 1999

Sveriges Filatelist-Förbund. Swedish Philatelic Federation. XpoNAT. Sverige. Sweden. Kung Oscar II 1885-1911. King Oscar II 1885-1911.

Sveriges Filatelist-Förbund. Swedish Philatelic Federation. XpoNAT. Sverige. Sweden. Kung Oscar II 1885-1911. King Oscar II 1885-1911. Sveriges Filatelist-Förbund Swedish Philatelic Federation XpoNAT V Sverige Kung Oscar II 1885-1911 Sweden King Oscar II 1885-1911 Magnus Gartrup Förord Finns det någon samlare av svenska frimärken som

Application Note SW

Application Note SW TWINSAFE DIAGNOSTIK TwinSAFE är Beckhoffs safety-lösning. En översikt över hur TwinSAFE är implementerat, såväl fysiskt som logiskt, finns på hemsidan: http://www.beckhoff.se/english/highlights/fsoe/default.htm?id=35572043381