AUKTION AprIl ARmémUSeUm STOcKhOlm

Download "AUKTION AprIl ARmémUSeUm STOcKhOlm"

1 AUKTION AprIl 2016 ARmémUSeUm STOcKhOlm

2 Vapen & Ordnar Auktion nr 26 den 18 April 2016 Auktion och visning på Armémuseum, Riddargatan 13, Stockholm AUKTION Måndag 18 April kl 9.30 VISNING Fredag 15 April kl Lördag 16 April kl Söndag 17 April kl Slutpriser: på dagen efter auktion Anbud: fax +46 (0) t.o.m söndag dag 17 April kl Auction nr 26 Arms & Orders will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. 3

3 KÖPEVILLKOR Valuta Auktionen hålles i SEK. Utropspriser är angivna i SEK. Budgivning sker i SEK och fakturering sker i SEK. Betalning sker till konto på Handelsbanken IBAN se , SWIFT/BIC HANDSESS Utropspriser Katalogens utropspriser angivna SEK utgör en vägledning för köparen. Slutpriset kan överstiga eller understiga utropet. Säljare har i vissa fall bevakningspriser på föremålen, dessa får dock aldrig överstiga utropspriset. Budgivning och betalning sker i SEK Katalogisering Samtliga föremål säljs i befintligt skick. Det ankommer på köparen att innan auktionen undersöka och bedöma föremålens skick och beskaffenhet. Kataloguppgifter och uppgifter i konditionsrapporter är endast vägledande för köparen och befriar inte köparen från hans undersökningsplikt. Är väsentlig uppgift i katalogen direkt felaktig kan detta utgöra grund för hävning av köp. Om katalog-uppgifter ändras, anslås eller meddelas detta vid auktionstillfället. ansvarar ej för naturligt slitage eller smärre skador, defekter eller naturliga förändringar i material som exempelvis trä, papper och läder. Eventuella fel skall reklameras omedelbart i samband med utlämning (då köparen märkt eller bort märka felet) dock senast 10 dagar efter auktionen. Uppgift angående upphovsman dock senast två år från auktionsdagen. Ansvar ansvar gentemot köparen är alltid begränsat till prisavdrag eller att som mest ersätta klubbat pris jämte inropsavgift och mervärdesskatt. ansvarar inte för indirekta eller direkta skador köparen kan ha drabbats av. Budgivning Budgivare skall registrera sig hos kundtjänst. Bud avges med tydligt tecken. Auktionskommisarien avgör med vilket belopp ett bud skall höjas för att räknas som nytt anbud. Han avgör även vid lika bud, vilket som skall äga företräde. Auktionskommissarien äger ensam rätt att bortse från avgivna bud, samt avgöra om budgivning skall återupptas vid tveksamheter angående budgivningen. Inropsuppdrag Skriftliga inropsuppdrag mottages för kunders räkning mot uppvisande av legitimation. Inropsuppdrag behandlas konfidentiellt och kundtjänst köper till belopp motsvarande näst högsta bud + normal höjning. Inropsuppdrag skall vara tillhanda dagen före auktiionen senast kl Återkallande av anbud skall var tillhanda till samma tid. ansvarar ej för någon skada som kan drabba uppdragsgivaren om försummar att utföra inropsuppdraget. Kund ansvarar för köp som kommer till stånd genom av honom felaktigt eller svårtolkat ingivet inropsuppdrag. Svårlästa eller svårtolkade anbud behöver ej beaktas. Vid lika bud gäller det först registrerade uppdraget. Det ankommer på uppdragsgivaren att kontrollera om anbud leder till köp. Telefonbud Kund kan bjuda per telefon på enstaka poster. Framställan om telefonbudgivning bör ske skriftligen eller per fax senast kl dagen före auktionen. Normalt erfordras referens. Framställan måste ange vilka nr som är aktuella samt aktuellt telefonnr till budgivaren. Budgivaren förbinder sig att minst vara beredd att minst bjuda utropaspris för aktuellt objekt. Möjligheten till telefonbudgivning är begränsad till antalet tillgängliga telefonlinjer. Telefonbudgivning sker på budgivarens risk och kan inte hållas till ansvar om budgivning, oavsett orsak, ej kommit till stånd. Inropsprovision Vid köp tillkommer för varje enskilt auktionsföremål en inropsprovision på 22,5% inkl. moms Betalning Betalning till auktionen sker till konto på Handelsbanken IBAN SE , SWIFT/BIC HANDSESS Vid betalning med bankkort (svenska) utgår ingen extra avgift. Betalning med av oss accepterade kontokort (ej American Express och Diners) kan endast utföras under auktionsdagen. (avgift 3% på beloppet). Vi tar ej emot Eurocheckar eller utländska checkar. Betalning och avhämtning sker senast 14 dagar efter auktionen. Därefter debiteras köparen 2 procent ränta per månad samt förvaringsavgift per objekt och kalenderdag med 30 kronor. Uteblir betalning har rätt att häva köpet. Avhämtning Sker på Armémuseum auktionsdagen därefter den april på Grevgatan 6, kl , därefter enligt överenskommelse. Force majeure är befriat från påföljd för underlåtenhet att fullgöra viss förpliktelse enligt detta avtal om underlåtenheten har sin grund i omständighet av det slag som anges nedan och omständigheten förhindrar eller avsevärt försvårar fullgörandet i rätt tid därav. Som befriande omständighet skall anses bl a krigshandling, valutarestriktioner, knapphet på transportmedel, eldsvåda, myndighetsåtgärd, ändrad lagstiftning, arbetstagarkonflikt, allmän varuknapphet, inskränkningar i drivkraft, olyckshändelse eller därmed jämställda omständigheter. Tvist angående dessa villkor skall avgöras enligt svensk lag vid domstol i Sverige. Conditions of sale, page 4 Att det militärhistoriska intresset i vårt land är väl utbrett visar sig bland annat genom det faktum att bokklubben Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek har flera tusen medlemmar. Biblioteket producerar och sprider ständigt nytt intressant material. Inom vår sektor, d v s antika vapen- och militärhistoriska föremål kan vi tacka ett antal entusiaster som under senare år producerat ny litteratur i ämnet. Här kan nämnas Olof P Berg som utgivit ett stort antal böcker och artiklar om svenska blankvapen, Kåa Wennberg som skrivit ett antal böcker om svenska böss- och pistolsmeder från 16- och 1700-talet, Staffan Kinman har bl a dokumenterat våra svenska kyrkvärjor och skrivit boken som ger en samlad bild av vad som använts och brukats i landet under flera århundraden. I praktverket Firearms of the Royal Armouries, har museimannen Nils Drejholt dokumenterat en stor samling och samtidigt delat med sig av sina stora kunskaper. Litteraturen är en förutsättning för att intresset och kunskapen inom vårt område hålls vid liv. Vi vapenintresserade bugar djupt och tackar för allt arbete dessa herrar utfört. Nu till vårens auktion, Nr 26, som bjuder på drygt 400 nummer intressanta vapen och andra föremål. Ett par sällsynta ryttarpistoler från 1700-talets mitt, nr 61, signerade Nussbaum, Stockholm, I ett förträffligt skick är dessa långa vackra högkvalitativa objekt, producerade av en av våra bästa vapensmeder, två riktiga godbitar. Nr 117, Revolvergeväret, signerat J Beattie London och tillverkat vid 1800-talets mitt är ett ovanigt vapen i ett trevligt orört skick. Nr 119. Stantler-värjan från ca 1600 som med stor sannolikhet brukats av stadsvakten i München, är ett effektivt och välbalanserat vapen, en högkvalitativ klassiker. Ett mycket tilltalande exemplar är officersvärjan av holländsk-svensk typ från ca Kanske har den brukats av någon officer i svenska armén iunder trettioåriga krigets slutskede, nr 123 i katalogen. Även denna auktion har vi ett fint exemplar av den ovanliga drabantvärja m/1701, nr 126. Nr 127 är en svensk officers eller drabantvärja för Holstein-Gottorp, 1690-tal i ett lika fint skick som drabantvärjan, de båda värjorna har proveniens Töjhusmuseet Köpenhamn. Värjorna utgör inom vårt område två verkliga designklasskier. En extremt kraftig svensk kavalleriofficerssabel i empire från ca 1830 har en ståletsad och förgylld klinga signerad Liljedahl Stockholm, klingans rika dekor är helt unik. Nr 140. Ett ovanligt Praktföremål är nr 321, en sköld i drivet järn. Sköldens utformning och dekor överensstämmer med renässansexemplar från 1500-talets senare hälft. Skölden saknar fodernitar och har aldrig haft någon bärmontering och är troligen tillverkad under 17- eller 1800 tal men av yppersta guldsmedskvalitet. Auktionen avslutas som vanligt med svenska och utländska ordnar, drygt 40 nummer. Välkommna Max Sjöberg och Jörgen Martinson 4 5

4 Conditions of sale Currency The auction will be held in SEK. All estimates in the catalogue, bidding and payment are in SEK. Payment to account at Handelsbanken IBAN SE , SWIFT/BIC HANDsess The catalogue All lots are sold as is. The bidder accepts full responsibility to inspect and evaluate the lot to his or her satisfaction prior to the auction. Descriptions in the catalogue are guidelines for the buyer and do not exempt the buyer from his or her responsibility to inspect the lots being sold. Auctioneer announcements. If a description in the catalogue is changed, this will be posted during the preview or announced by the auctioneer prior to any bidding at the auction. is not liable for natural wear or small damages, defects or natural changes in material such as wood, paper or leather. If essential information in the catalogue description is wrong this may be the grounds for revoking a purchase. A claim due to defects must be submitted in connection with the collection of the lot or at the latest 10 days after the auction. Questions concerning the authenticity or maker of the work must be raised within 2 years of the day of the auction. Estimates The estimates stated in the catalogue are in SEK and serve as a guideline for the buyer. The purchase price may be higher or lower than the estimate. The consignor may have set a reserve on the lot. A reserve never exceeds the estimate in the catalogue. Responsibility/liability responsibility to the buyer is always limited to a reduction in price or at the most refunding the hammer price plus commission including VAT. is not responsible for direct or indirect damages the buyer. Bidding Bidder Paddles. All presumptive buyers must obtain a bidder s paddle at customer service prior to bidding. Bidders must clearly show their bidding paddle while bidding. A lot shall be sold to the highest bidder as determined by the auctioneer. The auctioneer has the right to reject any bid, refuse to acknowledge any bidder, challenge bids, reject any advance in the bidding if the auctioneer deems it insufficient an otherwise regulate the bidding and its increments. In the event of a dispute between bidders the auctioneer has the absolute right to determine the successful bidder or to re-offer the lot in dispute. Absentee bids and telephone bidding Written bids are accepted on the behalf of customers with valid identification. Absentee bids are treated confidentially and customer service will bid on your behalf, and will attempt to purchase the indicated lot(s) at the lowest possible price without exceeding the indicated amount. Absentee bids, which are faxed, must be received by at noon the day before the auction. Absentee bids may be left at customer service at the preview until closing time. Recall of bids must either be faxed by noon the day before the auction or recalled at the preview by closing time the day before the auction. If we receive more than one bid of the same value, the first one received will take precedence. Telephone bids Telephone bids are accepted on individual lots. Application for a telephone bid must be made in writing at the viewing before closing time or by fax before 12 pm (noon) the day before the auction. New customers must supply bank references and identification. Lot numbers and the customer s telephone number must be noted. Telephone bids are only accepted if the bidder will at least bid the estimate for the noted lot. Telephone bidding is limited by the number of available lines. Telephone bids are accepted at the risk of the bidder. Absentee bids, whether written or executed by telephone, is a service for the client, will not be liable for errors, omissions or failures to execute bids. is not liable for any loss that the client may be caused if fails to carry out the absentee bids. The buyer is responsible for purchases executed through absentee bidding. The client is held responsable for purchases registrated from an illegible or incorrect absentee bid reserves the right to not accept an unclear or illegible written bid. Results It is the responsibility of the absentee bidder to check that his or her bid has led to a successful purchase. Purchase and Payment The purchase price to buyer for the lot is the amount of the successful bid price and the buyer s premium of 22,5% including VAT. - payment by bank card/debet card issued by a Swedish bank is accepted at the auction, no surcharge is added - payment by other accepted creditcards up to a value of sek is accepted from clients attending the auction. (among not accepted cards is American Express och Diners) A surcharge of 3% is added. does not accept Eurochecks or other foreign checks. When paying by bank transfer, all transfers must state relevant lot or invoice number and buyer s bid number. Bank transfers may be sent directly to: Handelsbanken SE-1 Stockholm Sweden Phone +46(0) IBAN SE SWIFT/BIC HANDSESS For the account of Auktioner Payment and collection is made at the latest 14 days after the auction. reserve the right to charge a late payment fee of 2% per month on the purchase price if payment is not received on time. After 14 days a storage fee of 30 SEK will be charged on lots not removed. If the buyer fails to comply with these conditions has the right to cancel the sale of the lot(s) in which the buyer is in default. Collection of purchased lots No purchase may be claimed or removed until it has been fully paid for, unless otherwise agreed by. On the day of the auction lots may be collected until the end of the action at Armémuseum. Between April lots may be collected at Grevgatan 6, from to (2-5 pm), or at other times by agreement. Force majeure is exempt from sanction for failure to meet a certain obligation in accordance with this agreement if the failure is based on a circumstance of the type stated below and the circumstance prevents, or considerably hinders, the obligation being met promptly. Circumstances providing grounds for exemption include act of war, currency restrictions, shortage of transport, fire, measures taken by an authority, change in legislation, industrial conflict, general shortage of goods, restrictions on fuel, accident or equivalent cirumstances. If meeting of a certain obligation is delayed more than three months owing to a circumstance providing grounds for exemption, the purchaser is entitled, without having to pay compensation, to cancel the purchase in writing. Disputes Disputes concerning these terms shall be settled in accordance with Swedish law at a court in Sweden MIQUELETE-LOCK GUN Balkan, mounts in iron and brass with engraved decorations, 147 cm; small damages 2 TOE-LOCK MUSKET Nort African, 19th century, 1800-tal, lock with decorations in brass, 124 cm; later ramrod RIFLE BARREL Indian.steelcut decoration.113,5 cm 3 MIQUELETE-LOCK GUN Turkish, 18-19th century, lock and barrel with gold decorations, 97,5 cm, cal ca 11 mm, damages, repaires, small part missing (1 087 ) 6 7

5 FLINTLOCK PISTOL Balkan, 19th century, 1800-tal, stock in white metall, 55 cm; lock; not perfect fit 6 FLINTLOCK PISTOL late 18th- early 19th century, sent 17- tidigt 1800-tal, iron mounts, 65 cm (!); damages, upper vise jaw with screw an old replacement 7 FLINTLOCK PISTOL Turkish, 19th century, 1800-tal, brass and iron mounts, 48,5 cm; hammer does not stop in safety position 8 FLINTLOCK PISTOL Turkish, 19th century, 1800-tal, iron and silverplated mounts, 47 cm; damages and repaires MAIL AND LAMELLAR SHIRT Indian, 17th century, old repaires (1 630 ) 10 TOP Indian, 18-19th century, with contemporary mail neck-defence of riveted links, damages 11 MAIL TROUSER Indian, 18-19th century 12 HORSEMANS MACE probably Hungarian, 18th century,brass mounts, leather cover grip, 89 cm; repaires, top mount later (761 ) AXE Indian, late 19th century, sent 1800-tal, iron, 65 cm TULWAR Indian, hilt in iron with decoration in gold, watered blade with text, 89 cm, klinga 77,5 cm 8 9

6 TULWAR Indian, hilt in iron with silverdecoration, blade with text, 86 cm, blade 73,5 cm SHAMSHIR Indo-Persian, 19th century, 1800-tal, brassmounts, 91 cm, blade 79 cm, hilt with damages and repaires 17 KATAR Indian, hilt in iron with gold decorations, 39,5 cm; damages KATAR Indian, iron, 44 cm 19 KHANJAR Indian, 18-19th century, 28 cm LANCE POINT DAGGER Ottoman, 18-19th century, grip with decoration of corals, scabbard covered with silver, european blade from late 18th century, 56 cm; parts missing 21 DAGGER watered Indo-Persian blade, hilt with enameled decorations, 45; top of pommel a replacement, enamel damages (652 ) 22 KARD 19th century, 1800-tal, scabbard with mounts possible in silver, 38 cm; lower scabbard mount with damage 23 DAGGER Turkish, grip and scabbard with mounts in silver, 35 cm; damages and repaires 24 YATAGAN 19th century, 1800-tal, blade with text and decorations in gold, scabbard, 73 cm (652 ) 25 YATAGAN 19th century, 1800-tal, blade with decorations, scabbard, 74,5 cm; damages 26 PESH-KABZ 19th century, engraved decorations, scabbard, 34 cm; small damages 27 ARROWS (10) Indo-Persian, 18th- 19th century, tal, ca 72 cm

7 28 KINDJAL SWORD 19th century, mounts and blade with decorations in gold, scabbard, 85,5 cm; small damages (2 717 ) 29 QUADDARA SWORD th century, blade with text and decoration in gold, scabbard with silver decoration, 85 cm (2 174 ) 30 KINDJAL 19th century, 1800-tal, watered blade with decoration in gold, scabbard with silvermounts, 35,5 cm; tip of blade slightly bent KINDJAL second half of the 19th century, mounts in silver with niello and gilded decoration, scabbard with engraved text, blade with makers mark, 43,5 cm (1 087 ) KINDJAL 19th century, steel mounts, scabbard, 55 cm 33 DHA (2) blade with silver decorations, 84 cm; mounts missing 34 SPEARS (2) Indonesian, 18-19th century, spear heads of watered steel, brassmonts, 224 cm, 205 cm 35 SWORD Chinese, ca 1900, mounts in brass, 53,5 cm; damages KATANA sword, Japanese, signed blade, Koto 16th century, tal, blade 69,5; scabbard with damages (652 ) KATANA sword, Japanese, signed blade, Kanbun Shinto, second half of the 17th century, 1600-talets senare hälft, blade 67 cm

8 OFFICERS SWORD Imperial Japanese, WWII-period, signed blade, 62 cm 39 TANTO Japanese dagger, blade Edo, 18-19th century, blade 33 cm; kodzuka and kashira missing 40 WAKIZASHI short sword, Japanese, blade Shinto, 17th century, 1600-tal, blade 33 cm; Kodzuka missing SHIELD Congo, 105 x 43 cm TEPPO, PERCUSSION GUN Japanese, mounts in brass, barrrel with family crest etc, 133 cm (1 087 ) 42 TEPPO, MATCHLOCK Japanese, 19th century, 1800-tal, brass lock, brass flowerhead escutcheons for the barrel bolts, 126 cm; hammer with small damage BRONZ CANNON Chinese?, 41 cm SPEAR Congo, 181 cm 46 CERMONIAL AXE Songhe, blade in iron, shaft with cooper, 36 cm, edge 24 cm 47 AXES Congo, 53 cm, 47 cm 14 15

9 THROWING KNIFES (3) African, 43 cm, 45 cm, 47 cm cv2 500 (272 ) DAGGERS (3) 53 cm, 53 cm, 47 cm 49 DAGGERS (3) Congo, 52cm, 46 cm, 40 cm 50 NGOMBE SWORDS (2) Congo, 71 cm, 57 cm 51 SWORDS (3) Congo, 67 cm, 62 cm, 54 cm 52 MANGBETU KNIFE Congo, 42 cm 53 SWORDS (2) Congo, Azande, 79 cm, 67 cm 54 SWORDS (2) Congo, 73 cm, 60 cm THROWING KNIFES (2) African, 72 cm, 41 cm (130 ) 57 THROWING KNIFES (2) African, 48 cm, 43 cm 58 BONDJO DAGGER African, 62 cm 59 CERMONIAL AXE Songhe, blade in iron, shaft with cooper, 41 cm, edge 19,5 cm 60 SAIF Arabian, 19th century, 1800-tal, hilt in iron,scabbard, 88 cm, blade 73 cm; grip with old repaire (130 )

10 62 A PAIR OF FLINTLOCK PISTOLS French or Belgian, second half of the 18th century, 1700-talets senare hälft, barrels with gilded decorations, engraved steel mounts, 33 cm; small damages (1 630 ) FLINTLOCK PISTOL circa , iron mounts with decorations, 54 cm; stock with damages (1 630 ) FLINTLÅSPISTOLER 1 par, svenska, signerade Nusbaum Stockholm (Moritz Friedrich N ca ), mästare 1731, kort tid därefter utnämnd av Fredrik I till hovpistolsmed, järnbeslag med graverad dekor, 50,5 cm; smärre skador. Litteratur: Svenska pistoler från 1700-talet av Kåa Wennberg, 1996, avbildade på sid ( ) FLINTLOCK PISTOL Belgian, lock signed Thiermay (T Thiermay, Liege ca ) barrel with text LAZARO LAZA- RINO, mounts in brass, 44 cm; minor damages, hammer with small crack (1 087 ) 18 19

11 65 65 D.B. FLINTLOCK PISTOL Belgian, late 18th century, sent 1700-tal, lock signed M MINICK (Mathias M, Liege ), lock, barrel and iron mounts with engraved decorations, 40 cm; left hammer with old restauration, later ramrod, small damages (1 304 ) FLINTLOCK PISTOL early 19th century, tidigt 1800-tal, lås och pipa med stämpel, mässingsbeslag, 41,5 cm (272 ) 69 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL ändrad från flintlås, svensk, lås signerat B Mård (Bengt M , mästare i Jönköping 1712), pipan märkt Jönköping, järnbeslag med graverad dekor, 53 cm; laddstock och nötskruv saknas, stockskador (761 ) 70 PERCUSSION PISTOL converted from flintlock, mid 18th century, 1700-talets mitt, barrel with rest of decorations in gold and name GEORG A EHEILER CARLSBAD, lockplate and mounts in brass with rest of gilding, 42,5 cm; stock with damages 71 A PAIR OF PERCUSSION PISTOLS German, converted from flintlock, lock signed F Doll, rifled barrels with text: FRANTZ DOLL A BRUCHSAL ANNO 1800, brass mounts, 41 cm, cal ca 13 mm; one butt brooken, small damages FLINTLOCK PISTOL English, 18th century, 1700-tal, lock signed T Gregory London, barrel with London proof marks, brass mounts, 41 cm (761 ) FLINTLOCK RIFLED PISTOL ca 1800, lock and mounts with engraved decoration, 36 cm, cal ca 13 mm (1 087 )

12 A PAIR OF PERCUSSION PISTOLS Belgian, mid 19th century, 1800-talets mitt, barrels with Liege proof marks, engraved mounts, 34 cm; ramrods missing, small damages (652 ) PERCUSSION PISTOLS (2) converted from flintlock, second half of the 18th century, 1700-talets senare hälft, iron mounts, 28 cm, 29 cm; One butt brooken and repaired 76 PERCUSSION PISTOL converted from flintlock, second half of the 18th century, 1700-talets senare hälft, iron mounts, (130 ) 77 FLINTLOCK PISTOL English, ca 1800, signed Alex R Wilson, London, proof marks and no 900, 15 cm, upper vise jaw with schrew later 78 PERCUSSION PISTOL French, ca 1840, signed Peyret a Lyon, engraved, Liege proof mark, 16,5 cm; mecanism defect, small damages 79 PERCUSSION PEPPERBOX mid 19th century, 1800-talets mitt, Allens patent, ALLEN & THURBER, engraved steel mounts, 19 cm (380 ) PERCUSSION PEPPERBOX English, mid 19th century, 1800-talets mitt, six barrels, signed PARKES LONDON, Birmingham proofmarks, engraved steel mounts, 17 cm PERCUSSION REVOLVER French, mid 19th century, 1800-talets mitt, barrel with makers name in gold Devisme a Paris, etsched decorations with remains of gilding, gripplate with No 8208, 32 cm; hammer spur missing, small hole (ca 5x3mm) in iron close to the hammer, gripplate with small krack (1 087 ) PERCUSSION PEPPERBOX Belgian, mid 19th century, 1800-talets mitt, six barrels, Liege proof marks, engraved steel mounts, plate with owners name HERRMAN NORDSTRÖM, 19 cm 82 PERCUSSION PEPPERBOX Belgian, mid 19th century, 1800-tlaets mitt, four barrels, MARIETTE BREVETE, Liege proof marks, 17,5 cm (380 ) CHAMBER LOADING PERCUSSION PISTOL probably Belgian, ca 1850, No 138, engraved steel mounts, 28,5 cm (652 ) SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL sexpipig, småländsk mässing, svag stämpel IEH (Johan Engholm Ödestugu, ) 21 cm 22 23

13 SLAGLÅSPISTOL, PERCUSSION PISTOL sexpipig, småländsk i mässing, 23 cm; mekanism defekt (196 ) PERCUSSION PISTOL småländsk, 1800-talets senare hälft, mässsing, märkt nr 15, 15,5 cm 700 (76 ) PERCUSSION REVOLVER Colt Navy, m/1851, Hartford CT, No 88860, 33,5 cm A CASED PERCUSSION TRANSITIONAL REVOLVER mid 19th century, signed T K Baker London, hammer with text Bakers patent, cylinder with Birmingham proof marks, 30 cm, Original case; later lining 88 PERCUSSION REVOLVER Colt Army, m/1860, No 56121, gripplate with inspectors mark, 35 cm; cylinder No 6965, wedge No 6121, later case with accesories 87 A CASED PERCUSSION REVOLVER mid 19th century, Tranters patent, 2nd model, doubleaction, No 8680T, cylinder with London proof marks, 25 cm, original case with some accesories, case with silver escutcheon engraved: Andra Pris vid Stockholms Skarpskytte förenings Täflingsskjutning 1864 åt L Lönngren (1 304 ) 89 PERCUSSION REVOLVER Colt Army, m/1860, No , 35 cm; wedge No PERCUSSION REVOLVER Colt Army, m/1860, No , 35 cm; wedge later PERCUSSION REVOLVER Colt Navy, m/1851, No , London proofmarks, 33,5 cm (652 ) 93 PERCUSSION REVOLVER Colt Police, m/1862, No 8202, 29,5 cm (761 )

14 94 PERCUSSION REVOLVER Colt Police, m/1862, No 18879, 27 cm; wedge No (761 ) 95 PERCUSSION REVOLVER Colt Police, m/1862, No 17379, London proof marks, 24 cm; wedge No PERCUSSION REVOLVER Colt Police, m/1862, No 4546, 24 cm; wedge No (761 ) PERCUSSION REVOLVER Colt Root, m/1855, Hartford CT, No 11782, 20 cm, original case, later lining, accesoires from period (652 ) PERCUSSION REVOLVER Colt Pocket, Hartford CT, m/1849, No , 22,5 cm; Cylinder No ?, later wedge, case from period, later lining and accesories PERCUSSION REVOLVER Colt Pocket, m/1849, No , 27,5 cm (761 ) 100 PERCUSSION REVOLVER Colt Pocket, m/1853, Navy caliber, No 66, 29,5 cm; later ramrod and wedge (761 ) PERCUSSION REVOLVER Colt Pocket, m/1849, No , backstrap with engraved text; G R Turnbull. Hartford R. Co. A. No 14, 22,5 cm (761 ) 102 PERCUSSION REVOLVER Remington New Model, No , gripplate with inspectors mark, 35 cm; forend sight later 103 PERCUSSION REVOLVER Remington New Model, No 49683, gripplate with inspectors mark, 35 cm; cylinder sprint later, grip plate with repaire (761 )

15 104 PERCUSSION REVOLVER E Whitney Pocket, N Haven, No 26942, 27,5 cm, original case, accesories not original, lining probanly later (1 087 ) PERCUSSION REVOLVER Manhattan Pocket, No 515, 28 cm (652 ) 107 FLINTLOCK RIFLE mid 17th century, 1600-talets mitt, lock with engraved decoration, stock with staghorn decorations, 126 cm, cal ca 8 mm; lock from period possible not original for this rifle, stock with damages and repaires (1 630 ) WHEEL LOCK RIFLE ca , barrel with makers mark WM, 108cm, cal ca 17 mm; part of staghorn decorations later, stock with repaires, patch-box cover and ramrod later (2 717 ) WHEEL LOCK RIFLE German, early 18th century, tidigt 1700-tal, lock with engraved decorations, mounts in iron, 113 cm, cal ca 16 mm; damages and repaires (1 630 ) FLINTLOCK WENDER SPORTING GUN mid 18th century, 1700-talets mitt, barrels with text in silver N MICHAEL BAYER IN WIRTZBERG, mounts in brass, 125 cm, hammer with repaire small damages (2 174 ) 28 29

16 115 SLAGLÅS STUDSARE, PERCUSSION RIFLE 1800-talets mitt, stålbeslag, 114,5 cm, cal ca 15 mm (272 ) FLINTLOCK SPORTING GUN sent 1700-tal, lås sign C W Kyhl Kiöbenhavn, damaskerad pipa med silverdekor, järnbeslag, 124 cm; säkring saknas. Safety catch missing (1 304 ) PERCUSSION RIFLE ca 1850, lock signed J LANZ, engraved steel mounts, 94 cm; small damages, hammerscrew later FLINTLOCK BLUNDERBUSS English, second half of the 18th century, 1700-talets senare hälft, lock signed GREGORY, barrel in brass with London proof marks, brassmounts, 74 cm; for end stock with small repaires 112 FLINTLOCK GUN 18th century, barrel dated 1658, mounts in brass and iron, 132 cm 113 RIFLE late 18th century, barrel with engraved name and A HANAU, brass mounts, 108 cm, cal ca 16 mm; lock later, damages and repaires 114 SLAGLÅSGEVÄR omändrat från flintlås, 1700-talets senare hälft, lås och pipa signerade I S Christopher Stralsund, (Stralsund var i svensk ägo ) mässingsbeslag, tummplåt i silver med text År 1785 skienckt af Frid: Tede B L Hårdh, 132 cm; smärre skador PERCUSSION REVOLVING RIFLE English, mid 19th century, 1800-talets mitt, signed J BEATTIE 205 REGENT STREET. LONDON, cylinder with London proof marks, 113,5 cm (2 717 ) AIR GUN mid 19th century, 1800-talets mitt, strike-pumptype, brass cylindre signed C A Fischer & Sohn in Lübeck, No 1999, 118 cm (1 087 )

17 RAPIER ca 1600, iron hilt, blade with text IHS, 121 cm, blade 102 cm; gripbound defect, one turks head missing (2 717 ) COMPOSITE RAPIER ca 1620, hilt in iron, later blade, 129 cm, blade 107 cm; hilt with repaires, gripbound with damages, one turks head missing (761 ) SWORD-RAPIER German, ca 1600, hilt in iron, ricasso with makers mark ST and crown (Wolfgang Stantler, München), 100 cm, blade 79 cm, thought to be from the Munich Town Guard; tangnut missing (8 152 ) COMPOSITE RAPIER ca 1620, hilt in iron, later blade, 120 cm, blade 99 cm, shells with damages (761 ) OFFICERS VÄRJA, SWORD svensk-holländsk modell, ca , järnfäste med stålskuren dekor och tummbygel, läderklädd kavel, klinga med etsad dekor, 107 cm, klinga 93 cm; (4 348 ) 32 33

18 OFFICERSVÄRJA, SWORD svensk-holländsk modell, ca , järnfäste med tummbygel, 101 cm, klinga 86,5 cm; Gripbound and tangnut missing (2 174 ) 128 KOMMENDERVÄRJA, OFFICERS SWORD svensk, tidigt 1700-tal, mässingsfäste, klinga med etsad dekor, Carl XII monogram samt text Vivat Rex Carolus Suecia mit gott wollen wir, Gott Ist mit uns darum furcht wir uns nicht für menchen, 99 cm, klinga 82 cm; lindning saknas, senare skruv, skador (1 304 ) SWORD Norsk, tidigt 1700-tal, sammansatt av äldre delar, järnfäste med tumbygel, knapp och klinga sent tal, klinga med bokstäver samt dekorstämplar, 102 cm, klinga 87 cm. Proveniens: Marja Hedberg-Braatens vapensamling, Bjersjölagårds slott, nr (1 087 ) DRABANTVÄRJA svensk, m/1701, förgyllt mässingsfäste, klinga med P stämpel, 113 cm, klinga 97 cm, smärre skador. Minor damages. Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn. En av de värjor som danskarna tog vid den Gottorpska fästningen Tönningens kapitulation i maj 1713: Identiskt exemplar påträffat i västmanländsk kyrka Fyndet gör att man med stor sannolikhet kan fastställa dessa värjor som drabantvärja m/ ( ) 127 VÄRJA, SWORD svensk, för Holstein-Gottorp, 1690-tal, för officer eller drabant, förgyllt mässingsfäste av kavallerimodell, klinga med blodränna och dekorstämplar samt ryggställda F för hertig Fredrik av Holstein-Gottorp ( ), 108 cm, klinga 92,5 cm. Proveniens: Töjhusmuseet Köpenhamn. Den 7 februari 1713 kapitulerade den Holsteinsk-Gottorpska armékåren vid Tönning i Holstein-Gottorp, danskarna tog som krigsbyte bl a 61 värjor av denna modell (8 696 ) KAVALLERIOFFICERSVÄRJA, SWORD svensk, 1700-talets mitt, förgyllt fäste, klinga med dekor av mässing, 99 cm, klinga 83,5 cm; fästet med skador 130 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA, SWORD svensk, ca 1800, förgyllt mässingsfäste, klinga med skarp ås, 99 cm, klinga 84 cm (761 ) 34 35

19 SABEL svensk, för underofficer eller officer, tal, mässingsfäste, klinga med rester av text, bl a: hjältemod till med guds hjälp fienden för.. Ande.. Benedictius Andersson.. Julii 1789, 82 cm, klinga 70 cm; slitage. Worn (652 ) KAVALLERIOFFICERSVÄRJA, SWORD svensk, tidigt 1800-tal, förgyllt fäste, klinga med etsad dekor av sveriges vapen mm, balja, 95 cm, klinga 80 cm; klinga med rostskador. Blade with rustdamages UNDEROFFICERSVÄRJA, SWORD svensk, m/1807 för infanteriet, klinga av kavallerityp, 91 cm, klinga 77,5 cm 132 KAVALLERIOFFICERSVÄRJA svensk, tidigt 1800-tal, förgyllt fäste, klinga med etsad och förgylld dekor, 100cm, klinga 85,5 cm; klinga med smärre rostskador. Blade with small rust damages (652 ) 133 PALLASCH svensk, m/1773 för Norra Skånska Kavalleriregementet, Livregementet till häst och Östgöta Kavalleriregemente, mässingsfäste med bortslipade kronor, 117 cm, klinga 99 cm; parerplåt med lagning, Shell with repaire (761 ) UNDEROFFICERSVÄRJA, SWORD svensk, m/1807 för infanteriet, klinga av kavallerityp, balja, 92 cm, klinga 79,5 cm; baljans doppsko saknas, varhaken med lagning. Scabbard with damages, lower scabbard mount missing 137 OFFICERS SABEL, SABRE svensk, tidigt 1800-tal för Livregementets husarer, damaskerad klinga, mässingsbalja med spår av förgyllning, släpskon signerad Dinger (otydligt) verksam i Eskilstuna, 89 cm, klinga 76 cm; handbygel kompletterad under brukstid. Knuckle guard an old replacement 138 OFFICERS SABEL, SABRE svensk, ca för husar, klinga med etsad dekor av Carl XIV Johans monogram mm, 88 cm, klinga 74,5 cm (272 ) KAVALLERIOFFICERSSABEL svensk, empire, förgyllt fäste och baljbeslag, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor av Carl XIV Johans monogram, kronprins Oscars monogram, Sveriges och Norges vapen. 96 cm, klinga 83 cm (2 717 ) 36 37

20 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, ca , modell använd bl.a vid kronprins Oscars (1) stab, mässingsfäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor med Carl XIV Johans och kronprins Oscars monogram, Sveriges och Norges vapen, säkerligen etsad av Liljedahl, Stockholm, 97 cm, klinga 84 cm; sidobygel med brott (272 ) 144 INFANTERIOFFICERSVÄRJA, SMALL SWORD svensk, 1850-tal, förgyllt fäste, Wahlfeldts klinga, balja, 93 cm, klinga 77 cm; Balja med skador. Scabbard with damages KAVALLERIOFFICERSSABEL svensk, empire, modell använd främst av officerare vid Livregementets Dragoner, förgyllt fäste och baljbeslag, damaskerad klinga, klingrygg märkt Liljedahl Stockholm på ansatsen stpl Hasselberg (?), etsad och förgylld dekor av sjöbatalj, landskap med kavalleri- och infanteriförband, Sveriges och Norges vapen mm, 94 cm, klinga 80 cm, bredd vid fästet 39 mm (8 152 ) 142 INFANTERIOFFICERSVÄRJA, SMALL SWORD svensk, tal, 92 cm, klinga 79 cm; fästet med lagningar: Hilt repaired 143 INFANTERIOFFICERSVÄRJA, SMALL SWORD svensk, tal, förgyllt fäste, klinga med etsad dekor, 96 cm, klinga 81 cm; baljan ej ursprunligt tillhörande, läder defekt 145 OFFICERSABEL, SABRE svensk m/1859 för infanteriet, damaskerad klinga, Solingen, etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 95,5 cm, klinga 83 cm 146 OFFICERSSABEK, SABRE svensk, m/1859 för infanteriet, klinga märkt Eisenhauer Schlagfrei, etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja, 89 cm, klinga 76,5 cm; baljan med skador. Scabbard with damages (185 ) 38 39

21 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling, Eskilstuna, balja efter 1912, 110 cm (130 ) 159 MANSKAPSSABEL svensk, m/1893 för kavalleriet, E Svalling, Eskilstuna, balja efter 1912, 109 cm; worn (130 ) OFFICERSSABEL, SABRE svensk, sent 1800-tal, förgyllt fäste märkt C A Ek, klingan märkt C A F Ek, etsad dekor av Konungen och Färderneslandet, 90 cm, klinga 77 cm, balja för jägmästare 148 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1899 för infanteriet, E Svalling Eskilstuna, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 100 cm, klinga 86 cm (272 ) 149 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1899 för infanteriet, E Svalling Eskilstuna, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja efter 1912, 99 cm, klinga 86 cm 150 OFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1893 för kavalleriet, tysk tillverkning, balja efter 1912, 106 cm, klinga 93 cm; skador. Damages (185 ) 151 MANSKAPSSABEL, TROOPERS SABRE svensk, m/1814 för dragoner, klingrygg med text Manufacture de Solingen, balja, 101 cm; betydande skador, delar saknas. Heavy damages, small parts missing 152 MANSKAPSSABEL svensk, m/1825 för kavalleriet, nummerriktig balja märkt 24R B No 18 samt tillverkare Zetterberg (Eskilstuna), 103 cm 153 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1831 för artilleriet, nummerriktig balja, 101 cm MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1854 för kavalleriet, nummerriktig balja efter 1912, T2 /2 No 37, 101 cm 155 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1864 för kavalleriet, balja efter 1912, 104 cm 156 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1867 för kavalleriet, nummerriktig balja efter 1912, A4 /6 No 3, 105 cm; slitage. Worn (130 ) 157 MANSKAPSSABEL, SABRE svensk, m/1889 för art, Svalling Rosenfors,, 96 cm 160 SCABBARDS (2) svenska, m/1867, 94 cm, m/1893, 98 cm, efter SABEL, SABRE svensk, m/1846 för flaggunderofficer, fäste och baljbeslag i mässing, 87 cm, klinga 73 cm 162 SJÖOOFICERSSABEL svensk, 1860-tal, fäste med Carl XV monogram, fäste och baljbeslag i förgylld mässing, 87 cm, klinga 74 cm; Scabbard with damages 163 SJÖOFFICERSSABEL svensk, tal, förgyllt fäste och baljbeslag, fästet med stämpel J A Ek, damaskerad klinga märkt J A Heinkell Solingen, Eisehauer, etsad dekor med Konungen och Fäderneslandet, 94 cm, klinga 81 cm, balja med brott, scabbard brooken 40 41

22 SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svensk, 1800-talets senare hälft, fäste och balja med förgylld dekor, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, 78 cm, klinga 66 cm, baljans munbleck märkt G Kff, Kaptenen Govert Kempff , SWORD early 19th century, hilt in gilded brass, shell with engraved text Edouard Bovet, blade with etched, gilded and blued decoration, scabbard, 97 cm, blade 82 cm (2 717 ) 170 S:T ANNE BRAVERY SHASHKA Russian, pattern 1881, for officer, hilt with text: For bravery, cap with S:t Anne badge, blade with etched decoration of the russian eagle, scabbard, 91,5 cm, blade 78 cm; damages (4 891 ) SJÖOFFICERSSABEL, SABRE svensk, m/1915, E Svalling Eskilstuna, klinga med etsad dekor av Konungen och Fäderneslandet, balja med ägarmonogram SC, 88 cm, klinga 75 cm 166 POLIS SABEL, SABRE svensk, 1900-talets första hälft, fäste och baljbeslag i mässing, munbleck med gravyr: Rikspolisstyrelsen Carl G Persson 31 mars 1978, 77 cm, klinga 64,5 cm 167 POLISSABEL, SABRE svensk, 1900-talets första hälft, fäste och baljbeslag i mässing, fästets kappa med text GÖTEBORGS POLISDI- STRIKT, balja märkt 390, 78 cm (130 ) 168 SCHASHKA Russian-Caucassian, mounts in silver with niello decoration, russian makers mark, Solingen blade with russian eagle and text, 90,5 cm, blade 75 cm (4 348 ) OFFICERS SABRE Russian, pattern 1913 for infantry, hilt with Nicholaus II monogram, blade by W K & Cie Solingen, etched decoration with Nicholaus II monogram and the russian eagle, scabbard, 100 cm, blade 86 cm (3 261 )

23 172 OFFICERS SABRE Russian, pattern 1913 for infantry, hilt with Nicholaus 172 II monogram, blade by Alex Coppel Solingen, etched decoration with Nicholaus II monogram and the russian eagle, scabbard, 96 cm, blade 82 cm (3 261 ) SHASHKA Polish, 1944, hilt with mounts in brass, cap with the Polish eagle, blade dated 1944, scabbard, 94 cm (2 174 ) 176 SCABBARD Russian, for cutlass m/1810, 55 cm SHASKA Russian, pattern 1909, hilt with removed czar monogram, blade by E&F Hörster Solingen, etched decoration, scabbard, 95 cm, blade 81 cm (2 174 ) 174 SHASKA Russian, pattern 1909, hilt with Nicholaus II monogram, Solingen blade with etched decoration, Nicholaus II monogram and the russian eagle, scabbard, 96 cm, blade 82,5 cm; scabbard with small damages (2 174 ) OFFICERS SWORD 1723, hilt in brass,blade with etched decoration Sohlingen, 1723, monogram with crown and double eagle, 99 cm, blade 81 cm (1 304 ) 178 SWORD mid 18th century, 1700-talets mitt, hilt in brass with Polish-Saxonian coat of arms, blade with text in brass ME FECIT BERLIN, 94 cm, blade 80,5 cm (1 957 ) 44 45

24 179 CAVALRY SWORD Prussian, m/1735, excavated condition, brass hilt, 106,5 cm 180 SWORD WITH PART OF BLADE Preussian, m/ 1732 for cuirassiers, in excavated condition, 89 cm 181 BROADSWORD Scottish, late 18th century, sent 1700-tal, iron hilt, blade with etched decoration GR with crown, 96 cm, blade 83 cm; later pommel, quillon missing SABEL, SABRE dansk, m/1802 för artilleriet, klinga med stämpel Fredriksvaerk, balja, 91 cm, klinga 77 cm (652 ) 184 MANSKAPSSABEL, SABRE dansk, m/1808 för dragon, balja, 99,5 cm, klinga 85 cm; kavellindning saknas. Scabbard with nicks and old repaire 185 SABEL, SABRE dansk, m/1843, Fredriksvaerk 1851, balja, 103,5 cm, klinga 89,5 cm MANSKAPSSABEL norsk, m/1888 för kavalleriet, 1893 nr 1682, 99,5 cm; smärre skador. Small damages CUIRASSIER OFFICERS SWORD French, back of blade with text Klingenthal 1814, hilt probaly 20th century, gilded brass with the coat of arms of France and Savoie, 112 cm, blade 96 cm (652 ) TROOPERS SABRE French, ca 1795, light cavalry, knuckle guard with text??bre- AS, brass mounts, scabbard, 96 cm, blade 82 cm; upper scabbard mount with small repaire (761 ) PALLASCH, SWORD dansk, m/1773 för kavalleri, mässingsfäste, klinga med stämpel BS samt Christian 7 monogram, 115 cm, klinga 98 cm; kavel med slitage. Grip worn (1 087 )

25 189 TROOPERS SWORD French, m/1790, De chasseur à cheval, scabbard, 107 cm, klinga 92 cm TROOPERS SWORD French, model AN IX (1802), dragon, blade with makers mark Klingenthal, scabbard, 101 cm, blade 88 cm; scabbardleather possibly later, small damages (761 ) TROOPERS SWORD French, model AN XIII, heavy cavalry, Manuf de Chatellerault 1836, scabbard, 110 cm; gripbound missing TROOPERS SWORD French, m/1816, heavy cavalry, Manuf de Klingenthal 1822, scabbard, 112 cm; gripbound missing, scabbard with deep rustdamages 193 OFFICERS SABRE French, ca , for lancer, hilt in iron, 96 cm, blade 82 cm; scabbard with cracks and heavy damages 194 TROOPERS SWORD Chilean, early 20th century, French made, hilt in iron, blade with makers mark Chatellerault JH, scabbard, 105 cm; damages (130 ) 195 TROOPERS SABRE Prussian, Blucher pattern 1811, for cavalry, sabre and scabbard with number P.D.1.128, 95 cm SABRE mid 18th century, 1700-talets mitt, hilt i gilded brass, oriental watered blade with text, 91 cm, blade 76,5 cm; rustdamages (1 630 ) 198 OFFICERS SABRE possible Austrian, late 18th century, sent 1700-tal, hilt in brass, scabbard later, 86 cm, blade 72,5 cm 199 MAGNATE SABRE Hungarian, 19th century, 1800-tal, hilt and scabard with gilded mounts, blade with etched decorations of Franz Joseph I monogram etc, 89 cm, blade 75 cm (1 087 ) CAVALRY SABRE Austrian, first half of the 19th century, hilt in iron, blade with etched decoration of eagle, back of blade with text Steyert MH 30, scabbard, 92 cm, blade 80 cm

26 200 OFFICERS SABRE first half of the 19th cenury, 1800-talets första hälft, hilt and scabbard in brass, 97 cm, blade 83 cm; grip with small damages OFFICERS SABRE first half of the 19th century, 1800-talets första hälft, hilt and scabbard in brass, blade with etched, gilded and blued decoration 202 OFFICERS SABRE ca , hilt in brass, back of blade with makers name, Solingen, etched decorations, 89 cm, blade 76 cm OFFICERS SABRE Turkish, early 20th century, tidigt 1900-tal, hilt in brass, Solingen blade with etched decorations, scabbard, 88 cm, blade 75 cm; damages SCABBARDS (3) French, 19th century, 92, 95, 100 cm OFFICERS SABRE early 19th century, tidigt 1800-tal, brass hilt, blade with etched decoration, scabbard, 94 cm, blade 81 cm; scabbard with heavy damages 204 OFFICERS SABRE Irish, early 19th century, steel hilt, blade with etched decoration: 4th Royal Irish Dragon Guards etc, scabbard, 83 cm, blade 70 cm; worn, midle scabbard mount missing, leather with damages OFFICERS SMALL SWORD first half of the 19th cenury, 1800-talets första hälft, hilt in gilded brass, 92 cm, blade 78 cm; later screw 210 SCABBARDS (3) 83, 87, 85 cm; damages 211 PERCUSSION PISTOL svensk, omändrad från flintlås, ursprungligen m/1717 för livskvadronen, lås märkt JÖNKÖPING, mässingsbeslag, 45 cm; stock with damages 205 OFFICERS SABRE English, m/1822, infantry, Victorian period, brass hilt, blade with etched decorations, scabbard, 99 cm, blade 84 cm 206 INFANTRY OFFICERS SABRE Prussian, m/1889, blade with makers mark Weyersberg Kirchbaum & Cie Solingen, 96 cm, blade 80,5 cm STUDSARPISTOL, FLINTLOCK RIFLED PISTOL svensk, m/1820, Carl Gustafs stad, nr 251, 41,5 cm (761 ) 50 51

27 PERCUSSION RIFLED PISTOL svensk, m/ , Carl Gustafs stad, stock märkt 1837, 41,5 cm; smärre skador. Small damages (272 ) 214 PERCUSSION RIFLED PISTOL svensk, m/ för kavalleriet, Carl Gustafs stad, 42 cm; stocklagning vid sprint. Stock with small repaire 215 PERCUSSION RIFLED PISTOL svensk, m/ för kavalleriet, nr 461, 42 cm 216 PERCUSSION RIFLED PISTOL svensk, m/ för kavalleriet, nr 1041, 42 cm; kolv med träskada. Butt with damage (272 ) 217 PERCUSSION RIFLED PISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Carl Gustafs stad, 1853, nr 1401, 46 cm STUDSARPISTOL, PERCUSSION RIFLED PISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Husqvarna faktori, 1852, nr 375, stock märkt 6R 2SN No 91, 46 cm (272 ) 220 STUDSARPISTOL, PERCUSSION RIFLED PISTOL svensk, m/1850, Carl Gustafs stad, 1852, nr 267, stock märkt 5R BS No 95, 46 cm; nötskruv senare, skador. Tumbler screw later, damages 221 FLANKÖRPISTOL, PERCUSSION PISTOL svensk, m/1850, Husqvarna faktori, 1851, nr 646, 46 cm 222 LÖSKOLV svensk, m/1820 för kavalleripistol, 40,5 cm (272 ) LÖSKOLV svensk, till kavalleripistol m/1820, 40 cm; smärre skador PERCUSSION PISTOL svensk, m/1833 för flottan, delar från pistol m/1704, 42 cm; stocken ytrenoverad (1 087 ) PERCUSSION RIFLED PISTOL svensk, m/1850 för kavalleriet, Husqvarna faktori, 1851, nr 523 samt 10 US, 46 cm, nummerriktig löskolv, variant med kindstöd (!) 30 cm (761 )

28 225 PERCUSSION PISTOL svensk, förändringsmodell 1845 för flottan, delar från pistol m/1738, märkt nr 32, bälthaken avlägsnad, 43 cm. Belthook removed 231 PERCUSSION PISTOL svensk, m/1854 för flottan, Husqvarna faktori, 1855, nr 1139, 41 cm; bälthake saknas. Belthook removed (272 ) PERCUSSION PISTOL svensk, m/1845 för flottan, Husqvarna faktori 1848, nr 420, stock med kassationsstämpel, 40 cm, mässingsbricka med text: Till rikspolischefen Carl Persson på 50-års dagen; Belthook removed 227 PERCUSSION PISTOL svensk, m/1845 för flottan, Husqvarna faktori 1848, nr 211, stock med kassationsstämpel, 40 cm; bälthake saknas: Belthook removed 228 PERCUSSION PISTOL svensk, m/1854 för flottan, Husqvarna faktori 1855, nr 915, 40 cm 229 PERCUSSION PISTOL svensk, m/1854 för flottan,husqvarna faktori, 1855, nr 637, 41 cm PERCUSSION PISTOL svensk, m/1854 för flottan, Husqvarna faktori 1855, nr 359;bälthake saknas, kolven spräckt och lagad. Belthook removed, stock with repaires 233 FÅNGVÅRDSHUGGARE, COMBINATION HANGER svensk, m/1865, kombinationsvapen med tvåpipig slaglåspistol, C G Granberg, nr 20, 51 cm (1 087 ) 234 FLINTLOCK PISTOL dansk, m/1740 för kavalleriet, 51 cm; ramrod missing, minor damages and old repaires (1 304 ) 230 PERCUSSION PISTOL svensk, m/1854 för flottan, Husqvarna faktori, 1859, nr 169, 41 cm (380 ) FLINTLOCK PISTOL lock Thula 1806, swedish cavalry pistol m/1738, barrel U:C:N 107, 53,5 cm; forend stock with crack 54 55

29 FLINTLOCK PISTOL English, East India company, light dragoon, dated 1813, 39 cm; upper vise jaw with screw later 237 FLINTLOCK PISTOL English, early 19th century, tidigt 1800-tal, New land pattern, light dragoon, Tower GR, 38,5 cm; butt with repaired hole PERCUSSION PISTOL English, converted from flintlock, early 19th century, possible converted for the Hannoverian army, lock TOWER, butt wit text G.D.R. E3No31, 39 cm 238 FLINTLOCK NEW LAND PATTERN SEA SERVICE PISTOL English, ca 1830, William IV period, 39 cm (652 ) FLINTLOCK PISTOL Belgian Sea Service, first half of the 19th century, 1800-talets första hälft, brass mounts, 39 cm, tumbler screw later, stock with cracks (272 ) 244 PERCUSSION COSACK PISTOL late 19th century, sent 1800-tal, Belgian made, barell with Liege proofmark, mounts in iron, 44 cm (1 087 ) PERCUSSION PISTOL norsk, m/ för flottan, vänsterlås, Kongsberg, nr 747, 41 cm; framstock med smärre spricka, for end stock with small crack (1 630 ) PERCUSSION PISTOL French, converted from flintlock, m/1822, Manuf de St Etienne, 35 cm FLNTLOCK PISTOL French, model AN XIII for cavalry, Manuf Imp de St Etienne, barrel dated 1813, 36 cm, damages and repaires, upper vise jaw with screw later 242 PERCUSSION PISTOL French, converted from flintlock, cavalry, lock M. R de St Etienne, barrel 1822, 34 cm; stock with repaires, hammer does not stop in safety position, ramrod missing PERCUSSION PISTOL dansk, m/1848, lås märkt FLAMAND KIÖBENHAVN, 45 cm 56 57

AUKTION 23 17 NOVEMBER 2014

AUKTION 23 17 NOVEMBER 2014 AUKTION 23 17 NOVEMBER 2014 Armémuseum stockholm Vapen & Ordnar Auktion nr 23 den 17 November 2014 Auktion och visning på Armémuseum, Riddargatan 13, Stockholm AUKTION Måndag 17 November kl 9.30 VISNING

AUKTION 22 23 APRIL 2014

AUKTION 22 23 APRIL 2014 AUKTION 22 23 APRIL 2014 Armémuseum stockholm Vapen & Ordnar Auktion nr 22 den 23 April 2014 Auktion och visning på Armémuseum, Riddargatan 13, Stockholm AUKTION Onsdag 23 April kl 9.30 VISNING Söndag

Armémuseum stockholm AUKTION 18

Armémuseum stockholm AUKTION 18 Armémuseum stockholm AUKTION 18 23 AprIl 2012 Vapen & Ordnar Auktion nr 18 den 23 April 2012 Auktion och visning på Armémuseum, Riddargatan 13, Stockholm AUKTION Måndag 23 April kl 9.30 VISNING Fredag

Armémuseum stockholm. Provenance: Gustaf mannerheim. Imperial russian officers sabre, Garde chevalier. AUKTION 19

Armémuseum stockholm. Provenance: Gustaf mannerheim. Imperial russian officers sabre, Garde chevalier. AUKTION 19 Armémuseum stockholm Imperial russian officers sabre, Garde chevalier. Provenance: Gustaf mannerheim. AUKTION 19 5 NOVEMBER 2012 Vapen & Ordnar Auktion nr 19 den 5 November 2012 Auktion och visning på

Köpe- och försäljningsvillkor

Köpe- och försäljningsvillkor Köpe- och försäljningsvillkor Köpevillkor 1. Bud Deltagare i budgivning (budgivare) kan i förväg ansöka om en s.k. spade med ett inropsnummer hos Auktionsverket i Karlstad (nedan kallad AV) kundtjänst.

SAMMANFATTNING AV SUMMARY OF

SAMMANFATTNING AV SUMMARY OF Detta dokument är en enkel sammanfattning i syfte att ge en första orientering av investeringsvillkoren. Fullständiga villkor erhålles genom att registera sin e- postadress på ansökningssidan för FastForward

Uttagning för D21E och H21E

Uttagning för D21E och H21E Uttagning för D21E och H21E Anmälan till seniorelitklasserna vid O-Ringen i Kolmården 2019 är öppen fram till och med fredag 19 juli klockan 12.00. 80 deltagare per klass tas ut. En rangordningslista med

Försöket med trängselskatt i siffror

Försöket med trängselskatt i siffror Trafikdage på Aalborg Universitet 1 Stockholmsforsøget hvad kan vi lære Försöket med trängselskatt i siffror Birger Höök Projektchef Vägverket Trafikdage på Aalborg Universitet 2 Trafikdage på Aalborg

Item 6 - Resolution for preferential rights issue.

Item 6 - Resolution for preferential rights issue. Item 6 - Resolution for preferential rights issue. The board of directors in Tobii AB (publ), reg. no. 556613-9654, (the Company ) has on November 5, 2016, resolved to issue shares in the Company, subject

Application for exemption - Ansökan om dispens

Application for exemption - Ansökan om dispens Ankomststämpel BYNs kansli Application for exemption - Ansökan om dispens Important information For the application to be handled are required: 1. The operator of a machine or crane is predestinated to

PORTSECURITY IN SÖLVESBORG

PORTSECURITY IN SÖLVESBORG PORTSECURITY IN SÖLVESBORG Kontaktlista i skyddsfrågor / List of contacts in security matters Skyddschef/PFSO Tord Berg Phone: +46 456 422 44. Mobile: +46 705 82 32 11 Fax: +46 456 104 37. E-mail: tord.berg@sbgport.com

Allmänna villkor: Köpare

Allmänna villkor: Köpare Allmänna villkor: Köpare Uppskattningar Uppskattningar av objektpris baseras på marknadsvärderingar. Slagpris kan skilja sig nämnvärt från uppskattning. Föremålens skick Objekt säljs "i befintligt skick"

Lösenordsportalen Hosted by UNIT4 For instructions in English, see further down in this document

Lösenordsportalen Hosted by UNIT4 For instructions in English, see further down in this document Lösenordsportalen Hosted by UNIT4 For instructions in English, see further down in this document Användarhandledning inloggning Logga in Gå till denna webbsida för att logga in: http://csportal.u4a.se/

Isolda Purchase - EDI

Isolda Purchase - EDI Isolda Purchase - EDI Document v 1.0 1 Table of Contents Table of Contents... 2 1 Introduction... 3 1.1 What is EDI?... 4 1.2 Sending and receiving documents... 4 1.3 File format... 4 1.3.1 XML (language

SVENSK STANDARD SS-ISO 2338

SVENSK STANDARD SS-ISO 2338 SIS Standardiseringskommissionen i Sverige Handläggande organ SMS, SVERIGES MEKANSTANDARDISERING SVENSK STANDARD SS-ISO 2338 Fastställd Utgåva Sida Registrering 1992-11-16 1 1 (1+8) SMS reg 27.1113 SIS

Immigration Bank. Bank - General. Bank - Opening a bank account. Can I withdraw money in [country] without paying fees?

Immigration Bank. Bank - General. Bank - Opening a bank account. Can I withdraw money in [country] without paying fees? - General Can I withdraw money in [country] without paying fees? Kan jag ta ut pengar i [land] utan att behöva betala extra avgifter? Asking whether there are commission fees when you withdraw money in

Dokumentnamn Order and safety regulations for Hässleholms Kretsloppscenter. Godkänd/ansvarig Gunilla Holmberg. Kretsloppscenter

Dokumentnamn Order and safety regulations for Hässleholms Kretsloppscenter. Godkänd/ansvarig Gunilla Holmberg. Kretsloppscenter 1(5) The speed through the entire area is 30 km/h, unless otherwise indicated. Beware of crossing vehicles! Traffic signs, guardrails and exclusions shall be observed and followed. Smoking is prohibited

Nr 17 Överenskommelse med Thailand om radioamatörverksamhet

Nr 17 Överenskommelse med Thailand om radioamatörverksamhet Nr 17 Överenskommelse med Thailand om radioamatörverksamhet Bangkok den 18 januari och 19 april 2002 Regeringen beslutade den 29 november 2001 att ingå överenskommelsen i form av skriftväxling. Överenskommelsen

Nr 14 Överenskommelse om skyddsmaktsuppdrag avseende Förbundsrepubliken Jugoslaviens intressen i Förbundsrepubliken

Nr 14 Överenskommelse om skyddsmaktsuppdrag avseende Förbundsrepubliken Jugoslaviens intressen i Förbundsrepubliken 201558_SO_2000_14 1-02-15 08.37 Sidan 1 Nr 14 Överenskommelse om skyddsmaktsuppdrag avseende Förbundsrepubliken Jugoslaviens intressen i Förbundsrepubliken Tyskland Regeringen beslutade den 27 maj 1999

1.1 Invoicing Requirements

1.1 Invoicing Requirements 1.1 Invoicing Requirements Document name The document should clearly state INVOICE, DOWNPAYMENT REQUEST or CREDIT NOTE. Invoice lines and credit lines cannot be sent in the same document. Invoicing currency.

Förbud av offentligt uppköpserbjudande enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Förbud av offentligt uppköpserbjudande enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument BESLUT Gravity4 Inc. FI Dnr 15-7614 Att. Gurbaksh Chahal One Market Street Steuart Tower 27th Floor San Francisco CA 94105 415-795-7902 USA Finansinspektionen P.O. Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2014-04-28 BESLUT Norges Bank FI Dnr 14-466 Bankplassen 2 P.O. Box 1179 Sentrum 107 Oslo Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument Finansinspektionen Box 7821 SE-103

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2014-10-30 BESLUT Friends Life Group Ltd. FI Dnr 14-12395 One New Change London EC4M 9EF England Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument Finansinspektionen P.O. Box

Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av finansiella instrument

Särskild avgift enligt lagen (2000:1087) om anmälningsskyldighet för vissa innehav av finansiella instrument 2014-04-16 BESLUT Carlson Inc. FI Dnr 14-146 att. William A. Van Brunt 701 Carlson Parkway 55305 Minnetonka, Minnesota USA Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787

OUTSOURCING TILL MOLNET

OUTSOURCING TILL MOLNET OUTSOURCING TILL MOLNET CIO Sourcing 4 juni 2015 Eva Fredrikson och Nicklas Thorgerzon Informationen i presentationen är allmänt hållen och varken kan eller ska ersätta juridisk rådgivning i det enskilda

http://marvel.com/games/play/31/create_your_own_superhero http://www.heromachine.com/

http://marvel.com/games/play/31/create_your_own_superhero http://www.heromachine.com/ Name: Year 9 w. 4-7 The leading comic book publisher, Marvel Comics, is starting a new comic, which it hopes will become as popular as its classics Spiderman, Superman and The Incredible Hulk. Your job

Anvisning för Guide for

Anvisning för Guide for Anvisning för Guide for PRISMA SENSOR 1 96243235zPC Montering i tak/installation in the ceiling Byte av kupa/change of diffuser 2 Installation Installation från gavel / Installation from the end Installationskabel

SVENSK STANDARD SS-ISO 8734

SVENSK STANDARD SS-ISO 8734 SIS - Standardiseringskommissionen i Sverige Handläggande organ SMS, SVERIGES MEKANSTANDARDISERING SVENSK STANDARD SS-ISO 8734 Fastställd Utgåva Sida Registering 1992-11-16 1 1 (1+8) SMS reg 27.1128 SIS

Support Manual HoistLocatel Electronic Locks

Support Manual HoistLocatel Electronic Locks Support Manual HoistLocatel Electronic Locks 1. S70, Create a Terminating Card for Cards Terminating Card 2. Select the card you want to block, look among Card No. Then click on the single arrow pointing

Karolinska Development AB (publ), extra bolagsstämma 2017

Karolinska Development AB (publ), extra bolagsstämma 2017 Karolinska Development AB (publ), extra bolagsstämma 2017 Styrelsens redogörelse enligt 13 kap. 7 aktiebolagslagen vid betalning genom kvittning Såsom redogörelse enligt 13 kap. 7 aktiebolagslagen får

Karolinska Development AB (publ), Extraordinary General Meeting 2017

Karolinska Development AB (publ), Extraordinary General Meeting 2017 N.B. English translation is for convenience purposes only Karolinska Development AB (publ), Extraordinary General Meeting 2017 The Board of Directors report referred to in Chapter 13, Section 7 of the

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2016-11-21 B E S L U T Danske Bank A/S Verkställande direktören Holmens kanal 2-12 DK-1092 Köpenhamn DENMARK FI Dnr 16-9127 Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 408

STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL 52:A INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN

STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL 52:A INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL 52:A INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN I CASTING 2012 www.casting.se - officiell webbplats för Svenska

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2014-05-20 BESLUT Ilmarinen Mutual Pension Insurance Company FI Dnr 14-1343 Porkkalankatu 1 FI-000 18 Helsinki Finland Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00

Webbregistrering pa kurs och termin

Webbregistrering pa kurs och termin Webbregistrering pa kurs och termin 1. Du loggar in på www.kth.se via den personliga menyn Under fliken Kurser och under fliken Program finns på höger sida en länk till Studieöversiktssidan. På den sidan

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella 2015-04-15 BESLUT Franklin Templeton Investments Corp. FI Dnr 15-1668 5000 Yonge Street Suite 900 Toronto, Ontario M2N 0A7 Kanada Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR NÄRINGSIDKARE. 1. Bakgrund. 2. Budgivning och inropsavgift. 3. Objektsbeskrivning

PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR NÄRINGSIDKARE. 1. Bakgrund. 2. Budgivning och inropsavgift. 3. Objektsbeskrivning PS ONLINEAUKTIONER AB ALLMÄNNA VILLKOR FÖR AUKTION ONLINE FÖR NÄRINGSIDKARE 1. Bakgrund 1.1 Dessa allmänna villkor för köp via auktioner online ( Villkoren ) gäller när en näringsidkare eller annan juridisk

Reservdelskatalog Parts Catalogue COMBI 40 AE /S15 - Season 2017

Reservdelskatalog Parts Catalogue COMBI 40 AE /S15 - Season 2017 2306/S1 - Season 201 Use GLOBAL GARDEN PRODUCT Genuine Spare Parts specified in the parts list for repair and/or replacement. The contents described in the parts list may change due to improvement. The

Villkor vid köp på dryckesauktion

Villkor vid köp på dryckesauktion Villkor vid köp på dryckesauktion Dessa villkor gäller från 2017-01-01 1. ALLMÄNT 1.1 Systembolaget AB, org. nr. 556059-9473, Kungsträdgårdsgatan 14, 103 84 Stockholm ( Systembolaget ) har gett Bukowski

Särskild avgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2015-03-04 BESLUT Grandeur Peak Global Advisors, LLC FI Dnr 14-15532 136 South Main Street, Suite 720 Salt Lake City, UT 84101 USA Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46

STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL 50:E INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN

STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL 50:E INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN STOCKHOLMS CASTINGFÖRBUND CASTING REGION ÖST I SAMARBETE MED SVENSKA CASTINGFÖRBUNDET INBJUDER TILL 50:E INTERNATIONELLA STOCKHOLMSSPELEN I CASTING 2010 www.casting.se - officiell webbplats för Svenska

Schenker Privpak AB Telefon VAT Nr. SE Schenker ABs ansvarsbestämmelser, identiska med Box 905 Faxnr Säte: Borås

Schenker Privpak AB Telefon VAT Nr. SE Schenker ABs ansvarsbestämmelser, identiska med Box 905 Faxnr Säte: Borås Schenker Privpak AB Interface documentation for web service packageservices.asmx 2012-09-01 Version: 1.0.0 Doc. no.: I04304b Sida 2 av 7 Revision history Datum Version Sign. Kommentar 2012-09-01 1.0.0

PORTSECURITY IN SÖLVESBORG

PORTSECURITY IN SÖLVESBORG PORTSECURITY IN SÖLVESBORG Kontaktlista i skyddsfrågor / List of contacts in security matters Skyddschef/PFSO Joakim Nilsson Phone: +46 456 422 44. Mobile: +46 708 56 94 09 E-mail: joakim.nilsson@sbgport.com

IKSU-kort Ordinarie avtal

IKSU-kort Ordinarie avtal IKSU-kort Ordinarie avtal Läs våra villkor för medlemskap och IKSU-kort Medlemsavgiften i föreningen IKSU tillkommer; 50:-/ kalenderår En engångsavgift på 50:- för det fysiska magnetkortet tillkommer BETALNINGSFORM

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2016-06-27 B E S L U T Oxford Asset Management FI Dnr 16-4013 OxAM House 6 George Street Oxford, OX1 2BW England Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax

Analys och bedömning av företag och förvaltning. Omtentamen. Ladokkod: SAN023. Tentamen ges för: Namn: (Ifylles av student.

Analys och bedömning av företag och förvaltning. Omtentamen. Ladokkod: SAN023. Tentamen ges för: Namn: (Ifylles av student. Analys och bedömning av företag och förvaltning Omtentamen Ladokkod: SAN023 Tentamen ges för: Namn: (Ifylles av student Personnummer: (Ifylles av student) Tentamensdatum: Tid: 2014-02-17 Hjälpmedel: Lexikon

Application Note SW

Application Note SW TWINSAFE DIAGNOSTIK TwinSAFE är Beckhoffs safety-lösning. En översikt över hur TwinSAFE är implementerat, såväl fysiskt som logiskt, finns på hemsidan: http://www.beckhoff.se/english/highlights/fsoe/default.htm?id=35572043381

Accomodations at Anfasteröd Gårdsvik, Ljungskile

Accomodations at Anfasteröd Gårdsvik, Ljungskile Accomodations at Anfasteröd Gårdsvik, Ljungskile Anfasteröd Gårdsvik is a campsite and resort, located right by the sea and at the edge of the forest, south west of Ljungskile. We offer many sorts of accommodations

FINA SWIMMING WORLD CUP 2004 the 13th and 14th of January 2004 in Stockholm, Sweden

FINA SWIMMING WORLD CUP 2004 the 13th and 14th of January 2004 in Stockholm, Sweden FINA SWIMMING WORLD CUP 2004 the 13th and 14th of January 2004 in Stockholm, Sweden The Swedish Swimming Federation have the honour and pleasure of inviting the best swimmers of your federation to participate

Questionnaire for visa applicants Appendix A

Questionnaire for visa applicants Appendix A Questionnaire for visa applicants Appendix A Business Conference visit 1 Personal particulars Surname Date of birth (yr, mth, day) Given names (in full) 2 Your stay in Sweden A. Who took the initiative

Signatursida följer/signature page follows

Signatursida följer/signature page follows Styrelsens i Flexenclosure AB (publ) redogörelse enligt 13 kap. 6 och 14 kap. 8 aktiebolagslagen över förslaget till beslut om ökning av aktiekapitalet genom emission av aktier och emission av teckningsoptioner

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2016-01-13 B E S L U T UBS O Connor Limited FI Dnr 15-11440 21 Lombard Street EC3V 9AH London Storbritannien Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax +46

R min. 5 max

R min. 5 max TITAN ACCESSORIES includes: 13-7962-11 SMW LABEL KIT 13-7966-11 BRACKETS FOR REAR LIGHTS 13-7963-11 HEAD LIGHT KIT FOR LH-DRIVE 13-7964-11 WORKING LIGHT 13-7961-11 ROAD KIT W/C CABIN 13-7960-11 ROAD KIT

Sanktionsavgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument

Sanktionsavgift enligt lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument 2017-02-22 B E S L U T FMR LLC FI Dnr 16-11812 The Corporation Trust Center (Anges alltid vid svar) 1209 Orange Street, Wilmington Delawere 19801 United States Sanktionsavgift enligt lagen (1991:980) om

SUZUKI GRAND VITARA 3P CITY 2011»

SUZUKI GRAND VITARA 3P CITY 2011» 00-2082 120 SUZUKI GRAND VITARA 3P CITY 2011» 661-0830 rev. 2014-04-04 DC Congratulations on purchasing an ATS towbar Alexo Towbars Sweden offer quality towbars produced as a result of direct market research.

VÄLKOMNA TILL FINLAND OCH EN ARKTISDAG MED WÄRTSILÄ OCH ABB DEN 22 JANUARI 2015, HELSINGFORS 1/3

VÄLKOMNA TILL FINLAND OCH EN ARKTISDAG MED WÄRTSILÄ OCH ABB DEN 22 JANUARI 2015, HELSINGFORS 1/3 F Foto: Gustaf Emanuelsson, Svenska Institutet VÄLKOMNA TILL FINLAND OCH EN ARKTISDAG MED WÄRTSILÄ OCH ABB DEN 22 JANUARI 2015, HELSINGFORS 1/3 ARKTISDAG MED WÄRTSILÄ OCH ABB I HELSINGFORS, PÅ DEN 22 JANUARI

Users manual Bruksanvisning Gebrauchanweisung Guide d instructions

Users manual Bruksanvisning Gebrauchanweisung Guide d instructions Multi-pressure bucket pump Bärbar fettpump hochdruck abschmierpumpe distributeur manuel de graisse Users manual Bruksanvisning Gebrauchanweisung Guide d instructions 11018-1 - 815850 R02/03 IMPORTANT:

State Examinations Commission

State Examinations Commission State Examinations Commission Marking schemes published by the State Examinations Commission are not intended to be standalone documents. They are an essential resource for examiners who receive training

INSPECTION PROTOCOL Company copy

INSPECTION PROTOCOL Company copy INSPECTION PROTOCOL Company copy For more information, see back Case no Company file no Page no 1 of totally COMPANY INFORMATION Name Organisation number Postal address Telephone Visiting address Telefax

IMPORTANT! RETAIN FOR FUTURE REFERENCE PLEASE READ CAREFULLY VIKTIGT! BEHÅLL FÖR FRAMTIDA REFERENS LÄS IGENOM INSTRUKTIONSMANUALEN

IMPORTANT! RETAIN FOR FUTURE REFERENCE PLEASE READ CAREFULLY VIKTIGT! BEHÅLL FÖR FRAMTIDA REFERENS LÄS IGENOM INSTRUKTIONSMANUALEN Heart & Stripes Junior Bed Instructions Manual Instruktions Manual IMPORTANT! RETAIN FOR FUTURE REFERENCE PLEASE READ CAREFULLY VIKTIGT! BEHÅLL FÖR FRAMTIDA REFERENS LÄS IGENOM INSTRUKTIONSMANUALEN Thank

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2017-06-14 B E S L U T Chilton Investment Company Limited FI Dnr 16-19065 33 Sackville Street London W15 3EB United Kingdom Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till

Komponenter Removed Serviceable

Komponenter Removed Serviceable Komponenter Removed Serviceable Presentatör Jonas Gränge, Flygteknisk Inspektör Sjö- och luftfartsavdelningen Fartygs- och luftfartygsenheten Sektionen för Underhållsorganisationer 1 145.A.50(d): När en

SVENSK STANDARD SS

SVENSK STANDARD SS Provläsningsexemplar / Preview SVENSK STANDARD Handläggande organ Fastställd Utgåva Sida Allmänna Standardiseringsgruppen, STG 1998-01-30 1 1 (13) SIS FASTSTÄLLER OCH UTGER SVENSK STANDARD SAMT SÄLJER

Arbetsplatsträff 5 april, 2017 Workplace meeting April 5, 2017

Arbetsplatsträff 5 april, 2017 Workplace meeting April 5, 2017 Arbetsplatsträff 5 april, 2017 Workplace meeting April 5, 2017 Ärenden: - Inför beslutsmötet - Forskningsinformation - Arbetsmiljö och Infrastruktur - Personaldagar - Övriga frågor Agenda: - Prior to the

SVENSK STANDARD SS-EN ISO SVENSK STANDARD SS-EN ISO 12944-7 Handläggande organ Fastställd Utgåva Sida Standardiseringsgruppen STG 1998-11-27 1 1 (1+13) INNEHÅLLET I SVENSK STANDARD ÄR UPPHOVSRÄTTSLIGT SKYDDAT. SIS HAR COPYRIGHT

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2014-12-18 BESLUT Ilmarinen Mutual Pension Insurance Company FI Dnr 14-3484 Porkkalankatu 1 00180 Helsinki FINLAND Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46 8 787 80 00 Fax

Den nya lagstiftningens konsekvenser för momshantering

Den nya lagstiftningens konsekvenser för momshantering Den nya lagstiftningens konsekvenser för momshantering Bengt Hansson Financial Process Improvement Volvo Business Services AB bengt.hansson@volvo.com Phone +46 31 327 5823 November 2, 2004, Slide 1 Business

JUNE 2013 ABSORPTION REPORT

JUNE 2013 ABSORPTION REPORT HIGHLIGHTS The number of available apartments in Manhattan was 5,017 at the beginning of June, 5% less than the previous month, and 28% less than in June of 2012. June s absorption rate of 4.9 months was

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2015-05-06 BESLUT Dalton Strategic Partnership LLP FI Dnr 15-2112 Third Floor, Princes Court, 7 Princes Street London, EC2R 8AQ UK Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2015-03-25 BESLUT Permian Master Fund, LP FI Dnr 14-8205 Cayman Island 94 Solaris Ave, Camana Bay Po BOX 1348 Grand Cayman KY1-1108 Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan 3] Tel +46

Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12

Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12 Demonstration driver English Svenska Beijer Electronics AB 2000, MA00336A, 2000-12 Beijer Electronics AB reserves the right to change information in this manual without prior notice. All examples in this

GGP ENGINE SM70 Model Year 2010/2011

GGP ENGINE SM70 Model Year 2010/2011 GGP ENGINE Model Year 2010/2011 Use GLOBAL GARDEN PRODUCT Genuine Spare Parts specified in the parts list for repair and/or replacement. The contents described in the parts list may change due to improvement.

SVENSK STANDARD SS-EN 179

Om oss DET PERFEKTA KOMPLEMENTET THE PERFECT COMPLETION 04 EN BINZ ÄR PRECIS SÅ BRA SOM DU FÖRVÄNTAR DIG A BINZ IS JUST AS GOOD AS YOU THINK 05

Om oss DET PERFEKTA KOMPLEMENTET THE PERFECT COMPLETION 04 EN BINZ ÄR PRECIS SÅ BRA SOM DU FÖRVÄNTAR DIG A BINZ IS JUST AS GOOD AS YOU THINK 05 Om oss Vi på Binz är glada att du är intresserad av vårt support-system för begravningsbilar. Sedan mer än 75 år tillverkar vi specialfordon i Lorch för de flesta olika användningsändamål, och detta enligt

SVENSK STANDARD SS-EN ISO 8733

Särskild avgift enligt lagen (2012:735) med kompletterande bestämmelser till EU:s blankningsförordning 2015-05-11 BESLUT Altairis Offshore Levered FI Dnr 15-2100 94 Solaris Avenue, Camana Bay, Grand Cayman Cayman Islands KY1-1108 Cayman Islands Finansinspektionen Box 7821 SE-103 97 Stockholm [Brunnsgatan

HANTERING AV UPS CX

HANTERING AV UPS CX HANTERING AV UPS CX2100-0904 Hantering av UPS-modulen CX2100-0904. I WES7 och TwinCAT 2. Inställning av UPS:en i WES7 UPS:ens konfigurationsflik Inställningsmöjligheterna för hur UPS:en beter sig finns

APPLICATION GUIDE <Nordic & Baltic Sweden>

APPLICATION GUIDE <Nordic & Baltic Sweden> IATA TRAVEL AGENT APPLICATION GUIDE CHECK LIST IATA TRAVEL AGENT CHECK LIST Head Office Instructions and special requirements in order to become an IATA Accredited Agent: Application