KVALITETSAUKTION NOVEMBER 2013 MYNT

Download "KVALITETSAUKTION 138 30 NOVEMBER 2013 MYNT"

1 KVALITETSAUKTION NOVEMBER 2013 MYNT

2

3

4

5 MYNT 998 Gustav III. Riksdaler SM 48. 1/1+ varit rengjord Gustav III. Riksdaler SM 48. 1/+1 varit rengjord, kantskada Gustav III. Rdr 1781, 82; 2/3 rdr 1779; 1/3 rdr 1776 alla 1/1+ varit rengjorda samt 1/6 rdr / Oskar I. Riksdaler specie SM ojämn yta Karl XV. 4 riksdaler riksmynt SM 22. Viss lyster 1+/01 något ojämn patina Oskar II. 20 kronor SM 1. 1+/ Oskar II. 20 kronor SM 2. 1+/ Oskar II. 20 kronor SM 3. 1+/01 repor Oskar II. 20 kronor SM svaga repor Oskar II. 20 kronor SM 5. 1+/ Oskar II. 20 kronor SM Oskar II. 20 kronor SM 8a. 1+/01 många små repor Oskar II. 20 kronor SM 9. 1+/01 repor Oskar II. 20 kronor SM / Oskar II. 20 kronor SM Oskar II. 20 kronor SM 14. Bra ex 01 små hanteringsmärken Oskar II. 20 kronor SM svaga hanteringsmärken Oskar II. 20 kronor SM Oskar II. 20 kronor SM 18. Skimrande ex 1+/01 repa/rispor Oskar II. 20 kronor SM / Oskar II. 20 kronor SM Oskar II. 20 kronor SM svaga hanteringsmärken Oskar II. 20 kronor SM / Oskar II. 20 kronor SM /01 repor Oskar II. 10 kronor SM / Oskar II. 10 kronor 1874/3 och SM 25a-b. 1+/01 repor. 2 ex Oskar II. 10 kronor 1876 med OCH. SM Oskar II. 10 kronor 1876 med OCH. SM Oskar II. 10 kronor 1883 litet L.A. och ompunsad 8 i 83 och 1883 stort LA. SM jfr 30a, 30c. 1+/01. 2 ex Oskar II. 10 kronor 1894 och SM /01. 2 ex Oskar II. 10 kronor SM /01. 3 ex Oskar II. 5 kronor SM Oskar II. 5 kronor SM lätt rengjord Oskar II. 5 kronor 1894, 1899 repa och SM ex Oskar II. 5 kronor 1899 och SM /01, ex Oskar II. 10 kr 1876 med O repor, 1901; 5 kr 1881 repa och 1886, båda varit rengjorda ex Gustav V. 5 öre 1910 (2) och 1927 (3). SM 178, /1+. 5 ex kr repor, 9 äldre svenska silvermynt bl a 1/6 rdr , 4 rdr rm /1+ repor, varit hängd och USA $1/4 1917S 1/1+ m fl mynt bättre-vackra årtalsmynt i silver/nickel med bl a 2 kr 1907 reguljär (2), (5); 1 kr 1906, 42 ÅUB /0. Besiktiga bättre årtal i silver O II samt 1 kr 1942 ÅUB (5) mark /1+ korr, repor; 4 rdr rm /1+ putsad, fläckar; 2 sk bco 1841 bra 1/1+; 7 äldre silver- och 9 kopparmynt öre 1573 (3) samt ca 70 äldre svenska kopparmynt med bl a Öre 1647, 2 öre KM 1662, Öre KM 1662, Öre SM 1677, 2 öre SM (5), 1 sk 1815 samt 1/2 sk kr 1920, bra ex minnespenning 1873 SM 232, 10 något svårare årtalsmynt inkl 50 öre 1877 (2) och 2 öre 1878 kort text äldre svenska kopparmynt, varav 44 ex 2 öre SM, i varierad kvalitet Myntverkets souvenirset (35), HP 2008 (5) och samlarserie mynt/fdc på blad, utgiven av Samlarhuset Ca 95 samlingsvärda svenska kopparmynt. Besiktiga äldre svenska kopparmynt i normalkvalitet, varav 2 öre SM (29) inkl 1777, 1 sk (5) och 2 sk bco (2) äldre svenska silvermynt Ca 220 äldre svenska kopparmynt i mycket blandad kvalitet årsset i HP och 2 MP 1976 samt 50 kr Pippi (2) och 5 eur Selma (2) Norge. Oscar II. 2 kroner NM 18. 1? tunn repa Norge. Bra lot 33 årtalsmynt med bl a 2 kr (6), 1 kr O II (8), öre O II (13) och 5 öre ?-1/

6 1050 Norge. 4.8 kilo årtalsmynt O II-modernt, årsset samt några sedlar Norge. 6 silver- och 11 kopparmynt före Norge. Enklare lot 46 ex med bl a 12 sk 1845, 1 kr 1897, 50 öre 1901 och 5 öre 1907 (3) Danmark. Christian X. 20 kroner KM Danmark. 1 sp /1+ varit brosch, 2 rdr 1855FF 1/1+ och 14 mindre silvermynt före Island kronur (1974), i originaletui. KM / Ancient Coins. Greece. Italy. Campania. Neapolis. Didrachm g. Cf Sear 299. F-VF Poland. Sigismund I and II. Lot with 6 gr 1539, 4 gr 1568, Trojak 1563, 1 gr (9) and 1/2 gr (13). F to F-VF. 25 pcs Poland. Sigismund III. Thaler KM Lightly cleaned VF edge bumps Poland. Sigismund III. 3 groschen 1600 K. Krakow. Lightly cleaned VF-EF Poland. Sigismund III. Interesting lot 32, almost all different, 3 gr List (subject to errors) available. F-VF to VF. Please inspect Ancient Coins. Greece. Boeotia. Thebes. Stater g. Sear VF test mark Ancient Coins. Greece. Attica. Athens. Tetradrachm g. Sear Attractive VF graffiti Poland. Sigismund III. Beautiful lot with Danzig: Ort 1623, 24 (2), 25 (2); Marienburg: 6 gr 1596 and VF-EF to EF. 7 pcs Poland. Sigismund III. Interesting lot with Ort (7), Ort Danzig (7) and 6 gr (6). F to VF. 20 pcs Poland. Sigismund III. Good lot with Krongr 1612 and 3 gr 1593 Marienburg, 95 Wschowa, 97IF Olkusz. VF-EF to EF. 4 pcs Poland. Sigismund III. Thaler 1630I-I F- VF corroded, scratches & tooled; 1631I-I F-VF has been mounted, cleaned & tooled. Dav pcs Ancient Coins. Greece. Macedonia. Alexander III. Tetradrachm g. Cf Sear Lightly corroded VF Ancient Coins. Greece. Lot 5 smaller silver coins, cf Sear 1602, 1673, 2496, 3892 and Amisos Siglos imitation. F-VF Ancient Coins. Greece. Thourioi 1/6 stater F-VF corr, Leukas Stater, F-VF, Alexander III Tetradrachm F-VF corr and Syria Tetradrachm VF lightly corr. Sear 438, 2266, 6713 and pcs Austria. Complete set of 2 schillings VF to EF. 10 pcs Panama. 100 balboas 1975, in original presentation package. KM 41. Proof Poland. Wladislaus IV. Thaler KM 58. F-VF hairline scratch

7 1073 Poland. Wladislaus IV. Thaler 1637 Thorn. KM 58. Partly weakly struck VF has been mounted Poland. Johann Casimir. Lot with 30 gr 1663, Ort (5) and 6 gr (16). F to F-VF. 12 pcs Poland. August III. 1 th 1755 F-VF has been looped; 18 gr 1754 (5) F-VF, 55 gvf- EF, 60 Danzig F-VF planchet defect. 8 pcs Poland / Russia. Alexander I. 10 zlotych KM C Edge nicks and small planchet defects on edge VF has been cleaned in the past Poland / Russia. Alexander I. 5 zlotych 1816 hairline scratches gf has been cleaned in the past and 1817 F-VF. KM C pcs Poland / Russia. Alexander I. Zloty KM C98. Lustrous EF adjustment marks and planchet defects Poland. Stanislaus August. Thaler KM C62. Lightly cleaned VF edge nick Poland. Stanislaus August. 6 zl 1794 F- VF, 95 F-VF; 4 zl F-VF (C 56.2), 1/3 th 1812 F and 1 gr 1766FS F. 5 pcs Poland / Russia. Nicholas I. 1.1/2 roubles 1836MW. KM C134. VF-EF cleaned Poland / Russia. Nicholas I. 1.1/2 roubles 1833 lightly corroded & edge bump and 1835NG small edge bump. KM C134. F-VF. 2 pcs Poland / Russia. Lot 17 silver coins (1-5 zl) incl 5 zl (4), 2 zl (8) and 1 zl (3). VG-F to F-VF. Please inspect Poland. 20 and 10 zlotych (2) KM Y EF. 3 pcs Poland. 20 and 10 zlotych KM Y VF-EF. 2 pcs Poland. 20 and 10 zlotych KM Y VF-EF. 2 pcs Poland. 20 and 10 zlotych KM Y VF-EF. 2 pcs Poland. 20 (adjustment marks) and 10 zlotych KM Y VF-EF. 2 pcs Poland. 20 and 10 zlotych KM Y VF-EF edge nicks. 2 pcs Poland. 20 and 10 zlotych KM Y VF-EF edge nicks. 2 pcs Poland. Lot 28 silver coins medieval Please inspect Poland. Lot with mostly silver coins modern incl 1 th 1638 Thorn F-VF but with defects, 3 gr 1583 Lithuania, 1586 Riga, 1 gr 1578 Danzig and 2 zl 1831 F-VF corroded. Please inspect Poland. Revolutionary Coinage. 5 zlotych KM C124. Attractive VF-EF weak adjustment marks Poland. Revolutionary Coinage. 5 zlotych KM C124. gvf weak adjustment marks and VF weak adjustment marks, edge nicks & has been cleaned in the past. 2 pcs Russia. 150 roubles 1977 Platinum, in orig presentation case. KM Y52. Proof Turkey. 500 kurush KM 874. Unc USA. 10 dollars 1984W, in original presentation case and box. Proof USA. 5 Morgan dollars in better grades and 6 other silver/nickel coins. 400

8 world proof sets/sets and 4 coins, in mostly proof and with many silver coins Almost 200 world coins in silver and base metal, in 2 Junior cabinets. Please inspect Lot 12 world coins, mostly slightly better dates, incl Dollar Hupeh F-VF graffiti, Bavaria 2 mk 1876 F-VF, Sweden Öre (klipping) 1625 and USA 20 c 1875S F Lot 26 coins incl Canada 25 c 1880 VG, Eritrea 50 x 1890 VF, Frankfurt 1 th 1859 VF and Lubeck 48 sch 1752 F-VF Lot (ca 2 kilos) World copper and bronze coins incl Sweden, Norway, Russia, USA Gustav V. 100 kronor 1912, N51321p. SS /1+ förstärkt på baksidan Gustav V. 100 kronor ovikta ex varav 3 i nummerfölj. SS /0. 5 ex Gustav V. 50 kronor 1926, H97520r. SS Gustav V. 50 kronor 1948, Z SS 276. Ovikt 01/ Gustav V. 100 kr 1961 och 6 ex 50 kr 1953 varav 2 resp 4 i nummerföljd. Ovikta 01-01/ Oskar I. 6.2/3 riksdaler banco 1854, B SS 29. 1? beskuren Oskar II. 5 kronor 1905, B SS 46. Ovikt Gustav VI Adolf kronor 1952 hålperforerad PROFTRYCK. Jfr SS Gustav V kronor 1939, P87484g, stämplad SPECIMEN och hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS 431. Ovikt 01/0 men del av 3 perforeringshål i marginalen Gustav V kronor 1939, L33031f, stämplad SPECIMEN och hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS Avbildad på omslagssidan (sid 49) 1108 Gustav V. 100 kronor 1909, K66506a, stämplad Makulerad. och hålperforerad KASSERAS. Jfr SS 332. Vikt 1 gång på mitten 01 obet hörnförlust Gustav VI Adolf kronor 1952 hålperforerad PROFTRYCK. Jfr SS /01 svaga fläckar Gustav VI Adolf. 100 kronor 1952, H159801, stämplad SPECIMEN och hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS 374. Ovikt 01/ Gustav VI Adolf. 100 kronor 1957, O120827, hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS 380. Ovikt 01/ Gustav VI Adolf. 50 kronor 1958, O347382, hålperforerad ANNULERAD. Jfr SS Gustav VI Adolf. 50 kronor 1961, E144221, stämplad MAKULERAS inom ram och hålperforerad KASSERAS. Jfr SS 291. Ovikt 01/ kr 1952 st MAKULERAS inom ram och hålperf KASSERAS ; 5 kr 1949 hålperf ANNULERAD, 1954 (fläckar) hålperf KASSERAS, 1956 (fläck) hålperf ANNULERAD samt 1 kr 1920 stämplad MAKULERAD /0. 5 ex svenska sedlar inkl 100 kr 2005 jub, 5 kr 1948 jub (15) varav 3 i orig förp och 21 ex 1 kr vita banksedlar, 10 kr , ovikt assignation Lindesberg (blankett), reklamsedlar mm samt 2 kopparstick med militär anknytning. 400

9 1123 Christianstads Enskilda Bank. 5 kronor 1865, Litt H. Ensidigt provtryck på tjockt papper med hålperforering PROFTRYCK JACOB BAGGE STOCKHOLM. Jmf PL 12. Av oss enda kända exempel på en kronvalör daterad före Ovikt 01/ Norge kroner 1971, A P 35e. Vikt 1 gång på mitten Norge. 50 kroner 1932, B P 9c2. Liten invikning i nederkant 1/ Norge. 50 kroner 1945, A P 27a. Mycket vackert ovikt ex 01/ Norge. 100 kroner 1935, B P 10c. Vikt 1 gång på mitten Norge. 50 kroner 1950, A P 32a1. Lätt böjd på mitten Norge. 100 kroner 1936, B P 10c. Vikt 1 gång på mitten Norge. 100 kroner 1938, B P 10c Norge. 100 kroner 1941, B P 10c. Vikt 1 gång på mitten Norge. 100 kroner 1945 SPECIMEN, C P 10f. Hålmakulerad 01/ Norge. 100 kroner 1949, A P 33a1. Vikt 1 gång på mitten samt lätt hörnveck 1+/ Norge. 5 kroner 1921, G P 7b. Svaga veck Norge. 5 kroner 1935, N P 7c. Ovikt 01/ Norge. 5 kroner 1951, G P 25d. Ovikt 01/0. 400

10 1137 Norge. Bra lot med 100 kr /1+, 57 1/1+; 10 kr 1943 (2) 1+/01; 5 kr /1+ och 1 kr /01. 6 ex Norge. Samling 40 ex i varierad kvalitet med bl a 12 sk ?/2 förstärkt; 100 kr 1940, 45 samt 50 kr 1943 dessa 3 i 1?/1 riss samt Narvik 5 kr något solkig Norge. 10 kroner 1945 A och B, varav ex i nummerföljd. P 26a. Ovikta 01/0. 8 ex Finland. Samling 15 olika med bl a 5 mk 1878, 500 mk 1909 (P 14), 09 1+/01 (P 23), 22 C 1+ (P 66), i varierad kvalitet. Besiktiga Finland. Specimensedlar. 20, 50 och 100 mk 1945 samt 50 mk Ovikta 01/0. 4 ex Finland. Ersättningssedlar. 100 kr 1955, 57, 63, 76; 50 mk ; 10 mk 1963 (2 ex, 1 ex 1+/01), 80; 5 mk Alla (utom 2 ex) ovikta 01/0. 9 ex Finland. 16 enklare sedlar P1-88 i varierad kvalitet samt 51 mest ovikta ex P Over 360 world notes in very mixed quality. 300 MEDALJER och POLLETTER 1150 Örebro Matinrättning för fattiga. 11 papperspolletter 1852 med 5 olika kombinationer av Frukost, Middag, Aftonward Liten lot medaljer, polletter mm inkl Vasaorden miniatyr med band Norge. Ersättningssedlar. 100 kr 1962 Z /0, 1965 Z /01 och 2 ex 10 kr 1966X. 01/0. 4 ex Norge. Trevlig lot 25 ex samlingsvärda sedlar med bl a 10 kr (5) och 5 kr 1937, /01. Besiktiga Norge. Trevlig lot 10 ovikta sedlar kr , bl a 10 kr 1945 och Narvik 5 kr 1940 båda 01/0 hörnveck / Poland. Wladisluas IV. Coronation medal Silver, 28 mm. VF cleaned Svenska Stenkolsaktiebolaget Spetsbergen. 1 krona ( ), E Blankett. 1/1+ något solkig baksida Store Norske Spitsbergen Kulkompani. 10 kr 1976, 5 kr 1973 och 3 ex Ovikta 01/0. 5 ex. 500

KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT

KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT 1201 67 MYNT 1200 1201 1202 1203 Karl XII. Serie 10 olika nödmynt. Fredrik I. Plåtmynt. 1/2 daler SM 1747. SM 299. Bra ex 1+ med fin mörkbrun patina, dock fläck

KVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT

KVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT KVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT 1064 1071 EN UTVALD SAMLING NORSKA MYNT 1017 Christian IV. 2 speciedaler 1644. NM 20. 56.60 g. Enda kända exemplaret i privat ägo. Uppgraverad 1/1+ repor. 100.000

KVALITETSAUKTION 141 30 MAJ 2015 MYNT

KVALITETSAUKTION 141 30 MAJ 2015 MYNT KVALITETSAUKTION 141 30 MAJ 2015 MYNT 979 1 KVALITETSAUKTION 30 MAJ 2015 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM Telefon till auktionssalen 08-517 373 10 OBS! Begränsad framkomlighet i Stockholm

KVALITETSAUKTION 132 3 DECEMBER 2011 MYNT

KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT

KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT 1259 1148 1147 KVALITETSAUKTION 4 DECEMBER 2010 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 00 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag

KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT

KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT 1020 2 KVALITETSAUKTION 6 DECEMBER 2014 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM Telefon till auktionslokalen 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan

KVALITETSAUKTION december Mynt

KVALITETSAUKTION december Mynt KVALITETSAUKTION 144 3 december 2016 Mynt 1094 Kvalitetsauktion 3 december 2016 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13,

Myntlista augusti 2016

MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

Skarabé Mynt & Guld AB Myntlista Mars 2018

KVALITETSAUKTION 147. Mynt

KVALITETSAUKTION 147. Mynt KVALITETSAUKTION 147 19 maj 2018 Mynt ex 877 Kvalitetsauktion 19 maj 2018 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13, Stockholm

MYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012. MYntkompaniet

Mynt i Mälardalen auktionslista 28 mars 2015 i Stockholm

Mynt i Mälardalen auktionslista 28 mars 2015 i Stockholm Strängnäs Myntklubb - MiM Auktionsobjekt 28 mars 2015 i Stockholm Land Valör och år Kval Kommentar Utrop Resultat Inl. Sä 1 Förvaring Lembit fyra brickor 40 GA Sä 2 Myntpärmar fyra stycken 40 GA Sä 3 Pins

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

Samlarklubben Skillings Årsmöte 2016

Samlarklubben Skillings Årsmöte 2016 Priser Auktion 12 januari 2016 Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris 1 = 100 36 = 280 71 = 35 106 = 45 2 = 35 37 = 5 72 = 10 107 = 120 3 = 5 38 = 10 73 = 210 108 = 120 4 = 10 39 = 5 74 = 320 109 = 130 5 = -

KVALITETSAUKTION december Mynt KVALITETSAUKTION 148 8 december 2018 Mynt 1143 Kvalitetsauktion 8 december 2018 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13,

SAMLING KÄLLÅ. Auktion 1 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 Avdelning 2

KVALITETSAUKTION maj Mynt

KVALITETSAUKTION maj Mynt KVALITETSAUKTION 145 20 maj 2017 Mynt 1172 Kvalitetsauktion 20 maj 2017 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13, Stockholm

Samlarklubben Skilling Priser Auktion 11 april 017 Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris 1 = 1 00 = 71 = 0 = - - - - 11 = - - - - = 10 7 = - - - - 7 = 7 = 1 = 0 = - - - - 8 = 7 = - - - - 8 = 0 1 = 0 = - - - - 9 = 1 7 = 1 9

SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

KVALITETSAUKTION maj Mynt

KVALITETSAUKTION maj Mynt KVALITETSAUKTION 149 25 maj 2019 Mynt 1015 Kvalitetsauktion 25 maj 2019 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13, Stockholm

Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna

Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna 1 Sverige Myntbok 8 blad pärm mörkgrön järn, brons, silv xxxxxxx x 1öre 2 öre 5 öre 10 öre 25 öre 50 öre vk Innehåll 277 mynt ett

MYNTAUKTION LÖRDAG 15 NOVEMBER 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 15 NOVEMBER 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 15 NOVEMBER 2014 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

7RWDOXQGHUV NQLQJDY6YHULJHVKRWHOOVWXJE\DUYDQGUDUKHP RFKFDPSLQJSODWVHU. (WWEUDnUI UVDPWOLJDERHQGHIRUPHU

7RWDOXQGHUV NQLQJDY6YHULJHVKRWHOOVWXJE\DUYDQGUDUKHP RFKFDPSLQJSODWVHU. (WWEUDnUI UVDPWOLJDERHQGHIRUPHU NV 41 SM 0205,QNYDUWHULQJVVWDWLVWLNI U6YHULJH 7RWDOXQGHUV NQLQJDY6YHULJHVKRWHOOVWXJE\DUYDQGUDUKHP RFKFDPSLQJSODWVHU Accommodation statistics 2001, Sweden,NRUWDGUDJ (WWEUDnUI UVDPWOLJDERHQGHIRUPHU Under

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014 Svartensgatan 6, Stockholm 349 MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

MYNTAUKTION SÖNDAG 12 MAJ 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

COIN AUCTION SATURDAY 11 MAY Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

COIN AUCTION SATURDAY 11 MAY Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet COIN AUCTION SATURDAY 11 MAY 2019 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. +46 (0)8-640 09 78 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

KVALITETSAUKTION DECEMBER 2012 MYNT

KVALITETSAUKTION DECEMBER 2012 MYNT KVALITETSAUKTION 136 1 DECEMBER 2012 MYNT 1632 79 KVALITETSAUKTION 1 DECEMBER 2012 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag - torsdag

Samlarklubben Skilling Å R S M Ö T E

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Januari 2016

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 NOVEMBER 2012. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

113. BJELKEGARDEN, Bjelkegatan 6 ÖLM. Ny. Fyndtyp: två eller flera H, E? Äldsta mynt: Sverige, Kristina, 1/4 öre 1644.

113. BJELKEGARDEN, Bjelkegatan 6 ÖLM. Ny. Fyndtyp: två eller flera H, E? Äldsta mynt: Sverige, Kristina, 1/4 öre 1644. SÖDERKÖPING 113. BJELKEGARDEN, Bjelkegatan 6 ÖLM. Ny. Fyndår: 1931. Fyndtyp: två eller flera H, E? Äldsta mynt: Sverige, Kristina, 1/4 öre 1644. Antal mynt: 24. Mynten funna av kommunalarbetaren Martin

MYNT Sverige Kastmynt

MYNT Sverige Kastmynt MYNT Sverige 1004 Karl XII. Plåtmynt. ½ daler SM 1715. SM 194. 1/1+, viktjusterad, ärgfläckar. 1.200 1005 Fredrik I. Plåtmynt. 4 daler SM 1723. SM 186. 1/1+, något korroderad. 3.000 1006 Fredrik I. Plåtmynt.

COIN AUCTION SATURDAY 9 NOVEMBER Svartensgatan 6, Stockholm

COIN AUCTION SATURDAY 9 NOVEMBER Svartensgatan 6, Stockholm COIN AUCTION SATURDAY 9 NOVEMBER 2019 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. +46 (0)8-640 09 78 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ PlusGiro 3 92 83-7 Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329

Urnegravar vid Augustenborg i Borrby sn., Skåne Arbman, Holger Fornvännen 29, 56-59 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1934_056 Ingår i:

Urnegravar vid Augustenborg i Borrby sn., Skåne Arbman, Holger Fornvännen 29, 56-59 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1934_056 Ingår i: Urnegravar vid Augustenborg i Borrby sn., Skåne Arbman, Holger Fornvännen 29, 56-59 http://kulturarvsdata.se/raa/fornvannen/html/1934_056 Ingår i: samla.raa.se FYND 0( H FÖREMÅL I SVENSKA MUSEER URNEGRAVAR

MYNTAUKTION LÖRDAG 16 NOVEMBER 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 16 NOVEMBER 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 16 NOVEMBER 2013 Svartensgatan 6, Stockholm 118 MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Januari 2015

Marknadsstatistik & Trähusnytt #1 16 januari 2014

NUMISMATISKA!KLUBBEN! I!UPPSALA!

NUMISMATISKA!KLUBBEN! I!UPPSALA! NUMISMATISKAKLUBBEN IUPPSALA Storauktion Medaljer,mynt,sedlar,polletter,numismatisklitteraturm.m. 8oktober2015 AUKTION141 Plats:Sverkerskolansmatsal. Tid:8:eoktober,2015.Visningfrånkl.17:00,Förstautropkl.18:00

Allt som krävs för en ren, säker och effektiv fordonsverkstad

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 3 April 2015

Det ekonomiska läget i Europa - Maj 2013- Jan Bergstrand

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 7 November 2013

SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

Svenska Bokmärken. Kerstin Bergengren Gunilla Haglund Anne-Marie Jacobsson

Svenska Bokmärken. Kerstin Bergengren Gunilla Haglund Anne-Marie Jacobsson Svenska Bokmärken Kerstin Bergengren Gunilla Haglund Anne-Marie Jacobsson Innehåll Inledning... 7 Eric F. Olsson & Co...9 Williams förlag...65 Sagokonst AB...71 Alga... 81 Gunnar Wallén... 86 Hemmets journal...90

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 7 November 2014

MYNTAUKTION. Auktion 5 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 10 SEPTEMBER 2011 SÖNDAGEN 11 SEPTEMBER 2011 Avdelning 1

MYNTAUKTION. Auktion 5 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 10 SEPTEMBER 2011 SÖNDAGEN 11 SEPTEMBER 2011 Avdelning 1 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB MYNTAUKTION Auktion 5 LÖRDAGEN 10 SEPTEMBER 2011 SÖNDAGEN 11 SEPTEMBER 2011 Avdelning 1 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 070-999 06 09 MYNTAUKTIONER

Exportsuccé, innovativ och hållbar 10 fakta om MÖBELNATIONEN SVERIGE

Exportsuccé, innovativ och hållbar 10 fakta om MÖBELNATIONEN SVERIGE Exportsuccé, innovativ och hållbar 10 fakta om MÖBELNATIONEN SVERIGE Rapport från TMF vi bygger och inreder Sverige, Januari 2015 Om rapporten Denna rapport är baserad på en större studie sammanställd

SIFO Radioundersökningar Rapport II 2008

Att lära av Pisa-undersökningen

Att lära av Pisa-undersökningen Att lära av Pisa-undersökningen (Lars Brandell 2008-08-02) I början av december 2007 presenterade OECD resultaten av PISA 2006, d.v.s. den internationella undersökningen av kunskapsnivån hos 15-åringar

JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Ej inlöst Tid: Nyare tid Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm

JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Ej inlöst Tid: Nyare tid Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm JÄMJÖ 32. BINGA Binga by Fyndår: Före 1828 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 3 mynt Slutmynt: Tyskland, Braunschweig, Wilhelm (1603-1642), tåler u å (1620-31) Fyndomständigheter: "En Bonde uti Binga by fann också

Sverige tappar direktinvesteringar. Jonas Frycklund April, 2004

Sverige tappar direktinvesteringar. Jonas Frycklund April, 2004 Sverige tappar direktinvesteringar Jonas Frycklund April, 2004 1 Innehåll Sverige som spetsnation... 2 FN:s direktinvesteringsliga... 3 PROGNOS FÖR DIREKTINVESTERINGSLIGAN... 4 STÄMMER ÄVEN PÅ LÅNG SIKT...

Nätkostnader ur ett internationellt perspektiv. Sweco för Villaägarna,

Nätkostnader ur ett internationellt perspektiv. Sweco för Villaägarna, Nätkostnader ur ett internationellt perspektiv Sweco för Villaägarna, 2019-02-20 Metod Data från Eurostat Data inrapporterat från Energimyndigheten och SCB Nätkostnad: Medel från inrapportering från Ei

BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING

BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING MEDLEMSAUKTION i SKÅNES NUMISMATISKA FÖREMING Svenska och utländska mynt, medaljer, sparbössor, mm ur BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING Torsdagen den 21 mars 2013 Torsdagen den 25 april 2013 Auktionerna startar

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 5 September 2012

Inkvarteringsstatistik. Göteborg & Co

Ensamkommande flyktingbarn i Sverige

Ensamkommande flyktingbarn i Sverige Ensamkommande flyktingbarn i Sverige Aycan Çelikaksoy & Eskil Wadensjö Stockholms universitet Institutet för social forskning (SOFI), Stockholms universitets Linnécentrum för integrationsstudier (SULCIS)

Jacek. Yo-Yo Kent. Roger. Mats

Jacek. Yo-Yo Kent. Roger. Mats SIGTUNA 101 Lot 10kg utländska mynt v.k. 300:- 102 Lot 10kg utländska mynt v.k. 300:- 103 Lot 10kg utländska mynt v.k. 300:- 104 Lot 10kg utländska mynt v.k. 300:- 105 Lot 10kg utländska mynt v.k. 300:-

1. wpd. 2. Projekt i Bottenhavet Finland Sverige. 3. Ekolänken havsbaserad överföring norr till söder Sträckning Teknik Miljö

1. wpd. 2. Projekt i Bottenhavet Finland Sverige. 3. Ekolänken havsbaserad överföring norr till söder Sträckning Teknik Miljö 1. wpd 2. Projekt i Bottenhavet Finland Sverige 3. Ekolänken havsbaserad överföring norr till söder Sträckning Teknik Miljö 4. Möjligheter och utmaningar 2 wpd offshore Offshore Projects Project Development

BEFPAK-Folkmängd 2015-12-31. Tabell C20KDi:

BEFPAK-Folkmängd 2015-12-31. Tabell C20KDi: 1 (10) Samtliga Norden Danmark Finland 660 7 4 3 16 19 27 22 74 50 101 216 44 42 21 8 4 2 742 1 7 11 2 18 16 18 23 36 41 98 282 59 55 35 15 18 7 64 2 8 4 2 8 2 2 3 2 2 3 22 3 1 57 4 12 2 2 4 1 2 2 14 1

1148 Sweden: 1/4 Skilling Full rød stempelglans SM.108 0/01 750, Sweden: 1/2 Skilling Blankettfeil SM.

1148 Sweden: 1/4 Skilling Full rød stempelglans SM.108 0/01 750, Sweden: 1/2 Skilling Blankettfeil SM. 100 1143 Sweden: 1/4 Riksdaler 1834. SM.82 01 600,- 1144 Sweden: 1/8 Riksdaler 1831. SM.85 0 750,- 1145 Sweden: 1/8 Riksdaler 1831. SM.85 0/01 450,- 1146 Sweden: 1/8 Riksdaler 1832. SM.86 0 750,- 1147

40 platser finns. För mer information eller anmälan av deltagare kontakta: Ray Husac 0735-945411 rayhusac@telia.com

40 platser finns. För mer information eller anmälan av deltagare kontakta: Ray Husac 0735-945411 rayhusac@telia.com Välkomna att delta på GOLDEN GIRL TRAINING CAMP 29 31 augusti. Förra årets mycket populära läger är tillbaka! I TRE dagar! Vi kör i Skene AKs lokaler i Ängshallen, Skene. Precis som förra året. Skene är

Tillbehör som t ex bordsskärm, frontpanel eller kabelränna skruvas i bordsskivan.

Tillbehör som t ex bordsskärm, frontpanel eller kabelränna skruvas i bordsskivan. CENTRO Centro är ett bordsprogram som du kan kombinera på många sätt. Borden har skivor i MDF, fanerade eller med högtryckslaminat. Skivorna är fasade och har lätt rundade hörn. Centro har runda ben som

MP3 GTP 01-MP3. Bruksanvisning

MP3 GTP 01-MP3. Bruksanvisning MP3 GTP 01-MP3 Bruksanvisning 2 Bitte aufklappen Open here Ouvrir s.v.p. Aprite la pagina Hier openslaan a.u.b. Öppna Por favor, abrir Favor abrir Vend siden ? ENGLISH DEUTSCH FRANÇAIS ITALIANO 8 NEDERLANDS

Mötesplats Open Access 12-13 april 2007

Mötesplats Open Access 12-13 april 2007 Mötesplats Open Access 12-13 april 2007 Bio-medicinska tidskrifter - för och nackdelar med Open Access Agneta Andersson Acta Dermato-Venereologica och Journal of Rehabilitation Medicine Tre tidskrifter

15-15. 15-15. (A-G) MINI ULL & MINI AKRYL alt BABY PASCAL A + B

15-15. 15-15. (A-G) MINI ULL & MINI AKRYL alt BABY PASCAL A + B 15-15 15-15. (A-G) MINI ULL & MINI AKRYL alt BABY PASCAL A + B G F D E C 15-15 BARBIEKLÄDER I MINI ELLER BABY PASCAL GARNKVALITÉ Mini Ull (100% ull) Mini Akryl (100% Akryl), 1 nyst ca 10 g = 36 m A. BRUDKLÄNNING