NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 132. Pollett- och litteraturauktion med material ur Börje Rådströms samlingar 25 maj 2013

Download "NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 132. Pollett- och litteraturauktion med material ur Börje Rådströms samlingar 25 maj 2013"

1 NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA Auktion 132 Pollett- och litteraturauktion med material ur Börje Rådströms samlingar 25 maj 13

2

3 NKU auktion maj 12 Visning från kl 9:30 Första utrop kl 11:00 Auktionen äger rum i Uppsala i Vaksalaskolans matsal, (Intill Vaksala torg, strax öster om tågstationen) Innehåll s. 4 Bra att veta... s. 5 Förord s. 6 Auktionsvillkor Litteratur s. 7 Böcker (utrop 1-132) s. 15 Särtryck (utrop ) s. 16 Periodica (utrop ) s. 17 Auktionskataloger och lagerlistor (utrop ) s. 18 Förordningar (utrop ) Polletter s. 19 Polletter (utrop ) s. 34 Papperspolletter (utrop ) s. 40 Utländska polletter (utrop ) 3

4 Bra att veta... Plats Auktionen äger rum i Uppsala i Vaksalaskolans matsal, (Intill Vaksala torg, strax öster om tågstationen) Tid 25:e maj, 13. Visning från kl. 9:30, Första utrop kl. 11:00 Kontakt Frågor kan skickas till Du är också välkommen att ringa oss på telefon (ordf.) Brevbud Se sidan 6. Kortbetalning Vi har dessvärre inte någon möjlighet att ta emot kortbetalning. Denna katalog har utarbetats av Magnus Wijk (Redaktör), Curt Ekström och Kjell Holmberg (Böcker) Werner Stensgård (Förordningar) samt Anders Stam(=) och Sven-Erik Olsson (Polletter). Numismatiska klubben i Uppsala, 13 Katalogen är tryckt av Kaigan i Uppland. Fotografier är gjorda av Magnus Wijk. Katalogen finns också att ladda ner från klubbens hemsida Där kommer också resultatlistan att publiceras efter auktionen. ISBN:

5 Förord Välkomna till Uppsala och Numismatiska klubbens auktion 132 Det är en stor ära att ha fått förtroendet att auktionera polletter och litteratur från Börje Rådströms intressanta och vackra samlingar. När Börje bestämde sig för att avyttra sina samlingar skedde detta genom Myntauktioner i Sverige AB (auktion 7). Det stod dock tidigt klart att de omfattande materialet inte kunde hanteras genom enbart en kanal, utan valda delar fördelades med eftertanke ut på några numismatiska föreningar. Frågan om Börjes polletter och litteratur ställdes till Numismatiska klubben i Uppsala och Svenska Pollettföreningen och vi accepterade med glädje detta uppdrag. Våra två föreningar genomförde för övrigt gemensamt försäljningen av Anders Frösells polletter 09. Litteraturen erbjuder något för alla, från klassiker av Brenner och Berch till modern referenslitteratur och från auktionskataloger till förordningar. Auktionen erbjuder också ett sällsynt tillfälle att förvärva kompletta uppsättningar av Nordisk Numismatisk Unions Medlemsblad, Nordisk Numismatisk Årsskrift, Svensk Numismatisk Tidskrift och Numismatiska Meddelanden alla hörnstenar i ett numismatiskt bibliotek med svensk inriktning. I skenet av att Börje är en av Sveriges verkliga pollett-pionjärer känns det extra roligt att vi med denna katalog kan presentera huvuddelen av hans polletter. Utbudet ger ett tvärsnitt av den svenska polletthistorien från 1600-talets slut intill 1900-talet och är överlag av mycket god kvalitet. De auktionsnummer som endast innehåller ett objekt är avbildade i katalogen men vi uppmanar å det grövsta till nogranna studier av posterna. Se exempelvis pollettersviterna från Sollefteå Utskänkningsbolag och Sölvesborgs spritbolag som väl knappast presenterats så komplett vid något tidigare auktionstillfälle. Vi tackar Svenska Pollettföreningen för ett samarbete som på alla sätt skett med glädje och kamratskap. Vårt hjärtinnerliga tack också till Anders Stam som lämnade jordelivet under den tid som detta arbete utfördes. Vi minns Anders som en sann vän med ett stort varmt hjärta. Anders var med och förtecknade polletterna ända till de sista justeringarna och hans ögon glittrade lika intresserat varje gång vi satt lutade över någon besvärlig pollettbestämning. Vi vill också tacka Dan Carlberg vid Myntauktioner i Sverige AB för samarbetet med försäljningen av denna samling. Slutligen vill vi tacka Svenska Numismatiska Föreningen och dess ordförande Jan-Olof Björk för deras hjälp att sprida kunskapen om auktionen till alla SNF:s medlemmar. För Numismatiska klubben i Uppsala, Magnus Wijk Auktionskommissarie 5

6 Auktionsvillkor Budgivning Auktionen är öppen för medlemmar i Numismatiska klubben i Uppsala, Svenska Pollettföreningen och Svenska numismatiska föreningen. Bud kan lämnas av registrerade budgivare i auktionslokalen samt via brevbud. Lagda bud är bindande. Numismatiska klubben i Uppsala har rätt att bortse från bud man av någon anledning anser oseriösa eller osäkra. Auktionsförättaren har ensidigt rätt i samtliga frågor rörande auktionens genomförande. Detta innefattar bl.a. rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till auktionskatalog samt att avgöra tvister som kan uppstå under budgivningen, exempelvis vem som vinner objektet vid lika bud. Utropspriser Utropspriserna i auktionslistan är minimipriser. Brevbud De köpare som inte har möjlighet att personligen närvara vid auktionen kan bjuda via brevbud. Numismatiska klubben i Uppsala kommer att bevaka dessa bud för budgivarens räkning. Brevbud skall senast torsdagen den 22 maj 13 skriftligen ha inkommit till följande adress: eller Numismatiska klubben i Uppsala c/o Curt Ekström Börjegatan 17A UPPSALA Brevbud bevakas med minsta möjliga höjningar intill att objektet är vunnet eller att budgivarens maxbud är uppnått. Vid lika bud får det först inkomna förtur. Exempel 1 Minpris 100 kr Brevbud 0 kr Budgivningen startar på 100 kr Betalning Inköpta objekt betalas kontant, i omedelbar anslutning till auktionen. Önskas andra betalningsvillkor skall detta avtalas med Numismatiska klubben i Uppsala före auktionens början. Vid inköp till följd av lämnat brevbud skall betalning erläggas inom 10 dagar från det att köparen mottagit betalningsanvisningar med uppgifter om totalsumma och fraktkostnader. Äganderätten till vunna objekt övergår till köparen först efter att denne erlagt full betalning. I händelse av dröjsmål med betalning äger Numismatiska klubben i Uppsala rätt att endera häva köpet eller överlämna ärendet till inkasso. Intill hävning eller betalning skett, utgår dröjsmålsränta med en månatlig räntesats om två (2) procent på det vid var tid aktuella beloppet. Leverans Inköpta objekt skall utkvitteras i omedelbar anslutning till auktionen. Vid köp till följd av brevbud skickas vunna objekt efter mottagande av betalning. Fraktkostnader tillkommer enligt postens portotabell + kr. För alla försändelser vars värde överstiger 0 kr tillkommer kostnad för försäkring (REK eller VÄRDE) enligt postens regler. Köparen står även för eventuell kostnad för postförskott. Se vidare på I de fall försändelsen skall skickas utanför Sverige står köparen för eventuella kostnader som kan uppstå därur, såsom tull och skatt. Köparen ansvarar fullt ut för att gällande tull- och valutabestämmelser efterföljs i samband med köpet och eventuell försändning. Numismatiska klubben i Uppsala frånsäger sig allt ansvar i detta avseende Felansvar Böckerna har endast undantagsvis kollationerats. Defekter såsom revor, tejprester, inkompletthet, anteckningar, veck, pappersförluster m.m. kan förekomma utan att detta angivits i katalogen. Böcker och polletter säljs i befintligt skick utan bytes- eller återlämningsrätt. Det är köparens skyldighet att före auktionen, under angiven visningstid, undersöka objekten för bedömning av dess skick, äkthet och egenskaper. Uppgifter som lämnas i denna katalog tjänar endast som stöd för köparen vid dennes undersökning av objekten. Exempel 2 Minpris 100 kr Brevbud 1: 0 kr; brevbud 2: 300 kr Budgivningen startar på 0 kr + en höjning Inropsavgift + 10% köparprovision tillkommer på klubbat pris. 6

7 BÖCKER 1 ABEL, U. Carl Milles. Form idé medaljkonst. Stockholm sidor. Abels doktorsavhandling. Spikbladet medföljer. Häftad. 2 AHLSTRÖM, B., ALMER Y., JONSSON, K. Sveriges besittningsmynt. Stockholm Obetydligt nött förlagsklotband. 3 AHLSTRÖM, B. Sveriges besittningsmynt. Stockholm sidor. Förlagsklotband med obetydligt skadad rygg. 4 AHLSTRÖM, B., ALMER, Y., HEMMINGSSON, B. Sveriges Mynt , Stockholm sidor. Rättelsebladet medföljer. Obetydligt nött förlagsklotband. 5 AHLSTRÖM, B., BREKKE, F., HEMMINGSSON, B. Norges mynter. Stockholm sidor. Förlagsklotband i gott skick. 6 APPELGREN T.G., TUDEER, L. Antellska myntsamlingen 1-3. Helsingfors 1906, 1908, planscher. Tre häftade volymer i gott skick. Planscherna i konvolut (I+II i gott skick, III nött). Någon enstaka plansch med mindre veck. 7 APPELGREN, T.G. Gustav Vasas mynt. Stockholm s + 2 tabeller + planscher. Häftad. Gott skick. 8 AREEN, E. De Nordiska Ländernas Officiella Belöningsmedaljer. Stockholm s text, 130 s med bilder. Vackert halvfranskt band BACHTELL, LEE M. World Dollars s. Tryckt Förlagsklotband. 10 BARTHELEMY, J.B.A.A. Numismatique Ancienne. Paris s. Nyare halvklotband. Första sidorna med reparationer. Exlibris Nathorst-Böös. 11 BERCH, C. R. Namnkunniga herrars och fruers skådepenningar I-III flockarne. Stockholm s pl. Två troligen samtida nötta halvfranska band. Ex Libris Carl Augustin Ehrensvärd. 12 BERCH, C.R. Kort utkast till Konung Gustaf Adolphs och dess gemåls lefvernes-beskrifning. 8 s. Stockholm Samtida gråpappomslag. Ryggen delvis lös

8 13 BERCH, C.R. Kort utkast till Konung Carl XII:tes lefvernes-beskrifning. 2 s. Stockholm Samtida gråpappomslag. Ryggen delvis skadad. 14 BERGQVIST, J. Värmland förr och nu. Värmlands Museums Myntsamling tillhörig Karlstad Högre Allmänna Läroverk. Karlstad s. Häftad. 15 BREKKE, B.F. The Copper Coinage of Imperial Russia s. Malmö Förlagsklotband BRENNER, E. Thesaurus Nummorum Sueo-Gothicorum Studio indefesso Eliae Brenneri. Stockholm Samtliga 63 plancher samt graverat titelblad och porträtt finns med. Ex Ahlström Aukt. 63 nr 18. Samtida skinnband med nyare försättsblad, sex upphöjda bind, gul titeletikett, enstaka fläckar. Porträttplanschen med reva. 17 BRENNER, E. Thesaurus Nummorum Sueo-Gothicorum Vetustus Studio indefesso Eliae Brenneri. Faksimil i 0 numrerade exemplar. Detta är nr 251. Utgivet av Rediviva Förlagsklotband. 18 BRUUN, L-E. Sammlung in Kopenhagen, Schwedische Münzen. Text & Bilder, del I+II Medföljer värderingspriser 1967, supplement till L. E. Bruuns samling del 1. Textdelarna häftade, planscherna i delvis trasiga konvolut. 19 CARLSSON LEIJONHUVUD, G. och C. Samling av nu gällande Rangbestämmelser. 84 s. Stockholm Häftad CASTEGREN, E. Riksbankens pappersbruk. Tumba s. Tumba Förlagsband. 21 DAHLBÄCK, G. I medeltidens Stockholm. 218 s. Borås Förlagsklotband. 22 DIJKMAN, P. Faksimil. Observationer, som kunna gifwa någon anledning till the forna Swenskars och Göthers Penninge Rächningz beskaffenhet. Göteborg Häftad. 23 DIVIS, J. Guldstämplar från hela världen. 256 s. Tryckt i Tjeckoslovakien Förlagsklotband med skyddsomslag. 24 DONNER, H. Greve Adolf Fredrik Munck och de Fahnehjälmska sedlarna. 148 s. Helsingfors Häftad EHNBOM, I. Svenska Polletter genom tiderna. 1 s. Malmö Häftad. Prislista medföljer. 8

9 26 EKRE, R. m.fl.. Lödösefynd, ting från en medeltidsstad. 136 s. Uddevalla Förlagsband. 27 FANT, E. M. Historia vectigalis Öresundensis, quam, venia ampliss. facult. phil. Upsal. præside mag. Erico M. Fant FELDER, P. Medailleur Johan Carl Hedlinger. 303 s. Schweiz Förlagsklotband med skyddsomslag och kassett. 29 FLEETWOOD, H. Svenska medeltida kungasigiii, 74 s. + bilder. Stockholm Trasig enkel liminbindning. 30 FORT, L.J.J. De Europeiska Myntsorterna, mynttabellerna 1-31 klotband. Tabellerna 34-57, i häftena 11-19, 23 och 24. Stockholm 1854, 1854, 1855, :e häftet, och häftena 17, 18, 19, 23, GEISSEN, A. Katalog Alexandrinischer Kaisermünzen der Sammlung des Instituts für Altertumskund der Universität zu Köln. Augustus-Trajan Förlagsklotband med skyddsomslag. 32 GOLABIEWSKI LANNBY, M. Pengar i folkmun och mynt i seder och poesi. Valdres Trykkeri Norge 00. Förlagsklotband GRANDT NIELSEN, F. Danske Biletter. Nödpengesedler Förlagsklotband. 34 HALLBORG, O. OCH HARTMAN, R. Gustaf II Adolf och Christinas kopparmynt. 48 s. Stockholm Samtida enkelt halvklotband. Interfolierad med smärre anteckningar. Något enstaka blad nästan loss från bindningen. 35 HEDE, H. Danmarks og Norges Mønter s. Köpenhamn Förlagsklotband. 36 HERBERT, J., TINGSTRÖM, B. The Plate Money Treasure of Nicobar. 160 s. Stockholm Förlagsklotband HILDEBRAND, B. E. Upplysningar till Sveriges mynthistoria. Lund 19 april HILDEBRAND, B. E. Upplysningar till Sveriges mynthistoria. Lund 19 april HILDEBRAND, B.E. Anglosachsiska mynt i svenska kungliga myntkabinettet funna i Sveriges jord. Stockholm s tab. Osprättat exemplar i originalpappband. 40 HILDEBRAND, B.E. Anglosachsiska mynt i svenska kungliga myntkahinetter funna i Sveriges jord. Stockholm s tab. Tjockt papper. Med Lars O. Lagerqvists namnteckning 7-XI Nött halvklotband. 41 HILDEBRAND, B.E. Minnespenningar över Svenska Män och Qvinnor. 454 s. Nyare brunt halvklotband i gott skick. 42 HILDEBRAND, B.E. Minnespenningar över Svenska Män och Qvinnor. 454 s. Nyare grönt halvklotband. 43 HILDEBRAND, B.E. Svenska Konungahusets Minnespenningar. Del I-II s. Nyare bruna halvklotband i samma utförande som utrop HILDEBRAND, B.E. Svenska Sigiller från Medeltiden. Första och Andra Häftet (omfattar alltså 1-3:e serien, d.v.s. komplett) med Register och Planscher. Två nyare vackra halvfranska band med upphöjda bind. Främre omslagen medbundna. Omslaget till första häftet med reparationer

10 47 45 HILDEBRAND, H. Från äldre tider. Kulturvetenskapliga och Historiska studier. 264 s. Stockholm Mycket vackert, något nött, samtida skinnband. 46 HILDEBRAND, H. Svenska mynt i Riksbankens Myntkabinett. 398 s. Stockholm Halvklotband. 47 HIRSCH, I.C. Bibliotheca Nvmismatica exhibrns Catalogvm Avctorvm. 232 s Ex SNF Aukt (7:-), Ex Hirsch Aukt (10:-) Mycket nött samtida halvfranskt band HOLMBERG, B. Fredrik I:s Mynt av Riksdaler-valörer. 22 s Häfte. 49 HOLMBERG, K; NILSSON, H. (red.) Samlad Glädje. Uppsala s. Nr 28 av numrerade ex. Förlagsband. HOLMBERG, K; NILSSON, H. (red.) Samlad Glädje. Uppsala s. Onumrerat ex (upplaga 400 ex). Förlagsband. 51 EKSTRÖM, C; HOLMBERG, K.; WIJK, M. (red.) Samlad Glädje 09. Uppsala s. Förlagsband. 52 HÖGBERG, Th. Svenska Numismatiker under fyra sekler. 271 s. Göteborg Grönt helklotband. 53 JOHANN, J.D. Das neueröffneten Münzcabinets. Teil II. 342 s + bilder. Nürnberg Nött, troligen samtida, skinnband. 54 JONSSON, K. Viking-Age Hoards and Late Anglo-Saxon Coins. 156 s. Förlagsklotband med skyddsomslag

11 55 KLAWANS, Z.H. Imitations and Inventions of Roman Coins. 135 s Förlagsklotband med skyddsomslag. 56 KOCK, K. Skånska Privatbanken, Minnesskrift. 239 s. Stockholm Förlagsband. 57 KROMANN, A. Romerskt Guld. Mønter i den Kgl. Mønt- og Medaillesamling. 51 s Häftad. 58 KVASTAD, K. Dolt i kabinett. Lovisa Ulrikas mynt- och medaljskåp från Drottningholm. 112 s. Stockholm 04. Förlagsband med skyddsomslag. 59 KVHAA. Excavations at Helgö, X. 179 s. Stockholm Häftad med skyddsomslag. 60 LAGERBRING, S. Dissertatio historica de ludis, circensibus, aliisque, objecto renuntiationis baptismalis quam LAGERQVIST, L.O. Axel Wallenberg Medaljer. 88 s. Stockholm Förlagsband. 62 LAGERQVIST, L.O. Gunvor Svensson Lundkvist. Medaljen Skulptur i Miniatyr. 94 s. Kristianstad Förlagsband. 63 LAGERQVIST, L.O. Linnaeus Medal Art. 42 s. Sundbyberg Häftad. 64 LAGERQVIST, L.O. Nobel Medals. The Royal Coin Cabinet. 60 s. Valdres, Norway 01. Förlagsband. 65 LAGERQVIST, L.O. Pettersons Knappmakeri i Stockholm. Tryckt i 0 ex. 53 s. Stockhom Förlagsband. 66 LAGERQVIST, L.O. Pettersons Knappmakeri i Stockholm. Tryckt i 0 ex. 53 s. Stockhom Förlagsband. 67 LAGERQVIST, L.O. Svenska Mynt under Vikingatid och Medeltid samt Gotländska Mynt. 211 s. Stockholm Förlagsklotband. Skyddsomslag saknas

12 68 LAGERQVIST, L.O. och NATHORST-BÖÖS, E. Sedlar. 223 s. Stockholm Förlagsband. Trasigt skyddsomslag. 69 LAGERQVIST, L.O. och ÅBERG, N. Litet Lexikon Över Sveriges Regenter. 63 s. 01. Förlagsband. 70 LAGERQVIST, NORDLIND, HIRSCH. Samling Julius Hagander. Sverige och dess forna besittningars guldmynt och riksdaler från Gustav I till Carl XVI Gustaf. 574 s. Bern Förlagsklotband med skyddsomslag LANGE, K. Charakterköpfe der Weltgeschichte. 40 s + bilder. München Förlagsband. 72 LEIMUS, I. Das Münzwesen Livlands im 16 Jahrhundert ( /94). 103 sid. Stockholm Förlagsband. 73 LILIENBERG, V.E. Timmermansordens Mynt och Medaljsamling. 83 s. Stockholm Häftad. Brunt omslag. 74 LILIENBERG, V.E. Timmermansordens Mynt och Medaljsamling. 83 s. Stockholm Häftad. Grått omslag. 75 LINDGREN, T. Riksbankens sedelhistoria s. Stockholm Förlagsband med skyddsomslag. 76 LINDGREN, T. Sveriges Mynt s + tabeller och planscher. Stockholm halvklotband med blå rygg. 77 LINDGREN, T. Sveriges Mynt s + tabeller och planscher. Stockholm Halvklotband med brun rygg. 78 MALMER, B. Den senmedeltida penningen i Sverige. 247 s + planscher. Stockholm Häftad med skyddsomslag. 79 MALMER, B. The Sigtuna Coinage c s + 36 planscher. Stockholm Förlagsband med skyddsomslag. 80 MALMER, B.; ROS, J.; TESCH, S. Kung Olofs Mynthus i kvarteret Urmakaren. Sigtuna. Sigtuna Museers skriftserie s. Stockholm Häftad. 81 MODÉER, A. Inledning till närmare kunskap om Swenske mynt och skådepenningar. 330 s. Lund Samtida gråpappomslag. Ex Ingemar Carlsson. 82 MODÉER, A. Inledning till närmare kunskap om Swenske mynt och skådepenningar. 330 s. Lund Troligen samtida nött halvfranskt band. Främre pärm nästan loss. Ex Libris Esaias Tegnér

13 83 MOESGAARD, J.C., NIELSEN, P. (red.) Ord med Mening. Festskrift till Jörgen Sten Jensen. 141 s Förlagsband. 84 NORDSTRÖM, A. Bergsmän och Brukspatroner. 223 s. Värnamo Förlagsband. 85 OLDENBURG, J.F.H. Oldenburgs samling av svenska, svenska besittningars och landtgrefven Fredriks (Konung Fredrik I) Hessiska mynt. Stockholm s + prisförteckning över Oldenburgs myntsamling. Försåld Enkel inbindning. 86 OLSÉN, B. Lea Ahlborn. En svensk medaljkonstnär under 1800-talet. Lund s. Utgallrad ur SNFs bibliotek. Häftad. Något sliten. 87 OLSÉN, B. Lea Ahlborn. En svensk medaljkonstnär under 1800-talet. Lund s. Halvklotband. 88 OSSBAHR, C.A. Mynt och Medaljer slagna för främmande makter i anledning av krig mot Sverige. Häftad PERSON, E. (GAMBY) Sveriges Mynt Med 4 plancher. 30 s. Häftad. Stockholm PETTERSSON, H.Å. Dalern. Den otroliga historien om Ålands första mynt Inbunden, och med två mynt infällda i främre omslaget. I skyddande kartong. 91 PLATBARZDIS, A. Sveriges första Banksedlar Stockholm s + planscher. Förlagsband. 92 PLATBARZDIS, A. Sveriges Sedlar I-III. Lund s. 3 volymer. Förlagsband med nötta skyddsomslag. 93 PONTÉN, J.O. Strengnäs Högre Elementar-Läroverks Myntkabinett. Stockholm s. Häfte. Främre omslag saknas. 94 RASMUSSON, N.L. Medaljer och Jetoner Slagna av Kungl. Vetenskapsakademien och Kungl. Vitterhets, Historie och Antikvitets Akademien Lund s. + Förteckning över medaljmottagare pl. Häftad. / Mynt och Medaljsamlare inom det Svenska Kungahuset. Häfte. Totalt två häften. 95 RENQVIST, A. Arvid Karlsten - en medaljgravör och konstnär från karlarnes tid. Helsingfors s planscher. Häftad RYDBECK, O. Den medeltida borgen i Skanör. Lund s. Förlagsband. 97 RÖNNOW, S. Wedevågs Bruks historia. Minnesskrift tillägnad brukspatron Helge Norlander på hans 60-årsdag Stockholm s. Förlagsband. 98 SCHIVE, C.I. Norges Mynter i Middelalderen. Nytryck av planscherna. Aalborg s. Häftad. 99 SCHJÖTH, F. Chinese Currency. London s. Förlagsband SCHWABACHER, W. Grekiska mynt ur Konung Gustaf VI Adolfs samling. s + Karta och register. Malmö Häftad med skyddsomslag. 101 SCHÜCK, H. Ett porträtt från frihetstiden Carl Reinhold Berch. Stockholm s. Häftad. 102 SEABY, H.A. Greek Coins and their Values. London s. Förlagsband. 103 SEABY. Roman Silver Coins I-V Förlagsband med skyddsomslag

14 104 SNOILSKY, C. Ett svenskt myntkabinett. Samladt och beskrivet. Stockholm s. Inbunden. Några sidor med reparationer. 105 STIERNSTEDT, A.W. Beskrivning öfver Svenska Kopparmynt och Polletter. Del I+II. Stockholm 1871, s. Nyare helklotband. 106 STRANDBERG, B. Gamla Aktiebrev hos Strandbergs Mynthandel. Stockholm s. Häfte, samt några äldre aktiebrev. AB Förenade&Piano&Orgelfabriker Kreuger&Toll AB Påhlssons Mejeri 1941, Skandinaviska Banken Eva Thimgren V.g. inspektera! STRANDBERG, B. m.fl. Svenska Aktiebrev före 18. Stockholm s. Förlagsband. 108 STRÖMBOM, S. Iconographia Gustavi Adolphi. Stockholm s. Fint inbundet skinnband med upphöjda bind SVENSSON LUNDKVIST, G. Skulptur. Södertälje s. Förlagsband. 110 SÖDERMARK, R. Kungl. Svenska Riddareordnarna. Lund s. +planscher. Förlagsband TALVIO, T. (red.) Rahojen Parissa. Suomen Numismaatinen Yhdistys Jyväskylä s. Förlagsband. 112 THÖRNVALL, F. Leufsta ett gammalt upplandsbruk. Tierp s. Häftad. Denna bok beskriver Lövsta bruks polletter. 113 TINGSTRÖM, B. Plate Money. Stockholm s. Förlagsband WERLICH, R. Russian orders, decorations and medals including those of Imperial Russia, the provincial government and the Soviet Union. Washington s. Förlagsband med skyddsomslag. 115 WISÉHN, I. och SCHENKMANIS, U. Att samla mynt. Grafos Spanien s. Förlagsband. 116 von FABRICZY, C. Medaillen der Italienischen Renaissance. 103 s. Gimenez. Alejandro Saez. Numismatica Geografica e Historica. Primer Volumen. 232 s. Nyutgåva Förlagsklotband. 117 von SWAB, A. Avesta Kronobruk. Stockholm s. Häftad. 118 ZIERVOGEL, E. Dissertatio academica Usum rei nummariae in hist. literaria domesticis exemplis declarans quam

15 119 ÅSBRINK, G. Vasaorden. Tryckt hos AB Hasse, W. Tullberg Stockholm Halvfranskt band med upphöjda bind. 1 Betänkande angående Sveriges övergång till ett nytt myntsystem, med guld såsom värdemätare. Afgifvet av därtill i nåder förordnade kommitterade. 251 s + bilagor 89. Stockholm Modernt halvklotband Bihang till Riksdagens Protokoll vid Lagtima Riksdagen i Stockholm år Inbunden. 122 Hans Majestät Konung Gustaf V:s Åttioårsdag 19 16/6 38. Stockholm Minneshäfte med Festprogram. 123 Lingonbacka, ett uppländskt pappersbruk, del 1. Järlåsa Hembygdsförenings Skriftserie Nr s. Häftad. 124 Lot innehållande Banko- och Riksgäldsrevisionerna av Lindgren, Börs och Bössa av Nathorst-Böös, 1 Skilling av Pedersen, Riksbankens sedeltryckeri och pappersbruk av Simonsson, Svensk numismatisk uppslagsbok av Tingström. 125 Lot innehållande bl.a. Samling Wilcke del 2, Nytrycket av Bonniers Medeltidsmynt 1957, Holmbergs myntförteckning 1894, Daedalus 1941, Guldskatten från Regalskeppet Kronan (kompendium), samt ytterligare några smärre publikationer. 126 Lot innehållande Dr. Otto Smiths Münzensammlung av Appelgren, Renässansmedaljer av Hinze, Trumf på hand... av Jerremalm m.fl., Knappologi om Gustaf III:s riksdalrar av Kinnmark, Mynt och medaljer av Lagerqvist och Nathorst-Böös. 127 MOTBOK. Ofvansjö sockens Sparbank Motbok 1895, ex. 128 Snoilskys och Klemmings Brefväxling. Stockholm s. Halvklotband Stockholms Enskilda Bank Stockholm Förlagsband. 130 Stockholms Ångbåtssjöfart Stockholm s. Klotband Svensk Författningssamling Stockholm Nött halvfranskt band Upsala Sparbank Upsala s. Häfte. SÄRTRYCK 133 APPELGREN, T.G. Märken hänsyftade på Ämbets- och Tjänstemän vid Svenska Myntverk. Särtryck ur NM XXI. 134 HILDEBRAND, B.E. Konung Johan Sverkerssons mynt. Särtryck ur KVHAAM HILDEBRAND, B.E. Nya bidrag till Sveriges mynthistoria under medeltiden (Knut Långes mynt). Särtryck ur KVHAAM

16 PERIODICA 136 Corpus Nummorum Saeculorum IX- XI. Qui in Suecia reperti Sunt. 1 Gotland Akebäck - Atlingbo, Lund Häftad. 137 Corpus Nummorum Saeculorum IX - XI. Qui in Suecia reperti Sunt, 1 Gotland 2. Bäl - Buttle, Lund Häftad. 138 Göteborgs Numismatiska Förening , , Föreningens Småskrifter, Nr. 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 22, 25. Samt Göteborgs hjärta och stolthet. 16 häften KUNGL. MYNTBINETTET. Landskapsinventeringar. Nr KUNGL. MYNTBINETTET. Utställningskataloger. Nr 34, 35, 36, 39, 45, samt the Royal Coin Cabinet. 6 kat. 4 häftade, 2 inbundna. 141 Numismatiska Litteratursällskapet i Göteborg. 12 häften + 2 inb Nordisk Numismatisk Unions Medlemsblad inbundna, häftade Nordisk Numismatisk Årsskrift förutom Alla inbundna Nordisk Numismatisk Årsskrift. 1968, , Alla inbundna. 145 Numismatiska Meddelanden. Nr I-XLII. Alla inbundna utom nr Register I-XL. Inbundet. Nr VI-VII och XX i avvikande band. Nr XVII är nytrycket från Numismatiska Meddelanden XII. Stockholm s. Inbunden Numismatiska Meddelanden XIII. Stockholm s. Inbunden. 148 Numismatiska Meddelanden XVI. Stockholm s. Häftad. 149 Numismatiska Meddelanden XVI. Stockholm s. Häftad. 1 Numismatiska Meddelanden XVII. Stockholm Inbunden/Häftad Numismatiska Meddelanden XVIII. Stockholm s. Inbunden. 152 Numismatiska Meddelanden XXIV. Stockholm s + 17 pl. Häftad Numismatiska Meddelanden XXV. Stockholm s. Häftad. 154 Numismatiska Meddelanden XXVI. Stockholm s. Häftad. 155 Numismatiska Meddelanden XXIX. Text. Stockholm s. Häftad. 156 Myntkontakt/ Svensk Numismatisk Tidskrift: Årgångar 1972, 1973 (ej komplett), 1974, 1975 (ej komplett), 1976, 1977 (ej komplett), Samt (ej kollationerat, men troligen hyfsat komplett). Samt register Samlaren Sven Svensson. Alla dessa mynt. Karlshamn s. Häftad. 158 Sylloge Nummorum Graecorum. Erik Munksgaard. Copenhagen s. Häfte. 159 Sylloge Nummorum Graecorum. Sweden I. Ulla Westermark. Lund s. Häftad. 16

17 160 Sylloge Nummorum Graecorum. Sweden II:1. Ulla Westermark. Stockholm s. Häftad. 161 Sylloge Nummorum Graecorum. Sweden II:2. Ulla Westermark och Harald Nilsson. Uppsala s. Inbunden. AUKTIONSKATALOGER OCH LAGERLISTOR 162 ANTIKÖREN. Auktionskataloger 14, 15, 16, 17, 18, 19,, 21, 22, 23. Tio häftade kataloger. 163 APPELGREN, T.G. Bernhard Olofssons samling Del I, II (2 ex), III. Komplett. Fyra häftade kataloger. 164 APPELGREN, T.G. Lagerkataloger: 72, 75, 76, 77, 78, 79, 80 (3 ex), 81, 82. Samt stencilerade kataloger: Dec 1938, Nov 1943, Nov 1944, April AURUM. Auktionskataloger 1-7. Komplett. 166 B. AHLSTRÖM. Auktionskataloger I. Carlsson (52.5) + Lilla höstauktionen H. Hede I-III. Tryckta resultatlistor till många auktioner. En mycket fin svit i gott skick. 167 B. AHLSTRÖM. Lagerkataloger: Onumrerade (Bernth Ahlström): (2), (3), (4), 9 (fotokopia); (Bjarne Ahlström): komplett + Historisk Odyssé (=nr 66). I två tidskriftsamlare. 168 BOBERG + APPELGREN. Boberg: Auktionskatalog nr 12 + Lagerlista nr 5. Appelgren: Auktionskataloger nr 7, 15, 53, Appelgrens 70:e myntauktion. 169 BOKAUKTIONSKAMMAREN. Johan Scharps Mynt och Skådepenningar I+II. Stockholm Halvfranskt, något nött, band BOKAUKTIONSKAMMAREN. september Oldenburgs skådepenningar. Häftad. 171 BOKAUKTIONSKAMMAREN. 17 februari Edward Cederlund. Häftad. 172 BUKOWSKI, H. Auktionskataloger nr 2 (saknar omslag), 3, 5, 8, 11, 19, 23, 24 (modernt grönt pappomslag), 36, 69, 79, 89, 90, 95, 190 (lösa omslag). 173 HOLMBERG, D. Auktionskataloger: 48, 51, 54, 53, 59, 61, 64 (7 kataloger inbundna i ett enkelt klotband). Samt nr 133, 149, 146, 155, 158 som lösa häftade kataloger Utrop 171. Vid denna auktion auktionerades svenska mynt som tillhört framlidne hovjägmästare Edward Cederlund. Detta exemplar innehåller noteringar i blyerts ur vilka man bland annat kan läsa att de Laval köpte en riksdaler 1534 för 7 kr. Ernst Nathorst-Böös noterade i sin bok Myntkatalogen i tvåhundra år att auktionen ägt rum men kunde ej finna denna auktionskatalog. 17

18 174 HOLMBERG, D. Lagerkataloger: nr 40 (inbunden), 52, 53, 55 (hålslagen), 57, 60 (2 ex), 63, 64, 68, HÖGBERG. TH. Lagerkataloger nr 4, 5, 6, 7, 10, samt Våroffert MYNTGALLERIET. Lagerkataloger 9+10; Auktionskataloger 1 (21 nov 1993) + 2 (28 maj 1994); Nordén Myntauktioner 31 okt 1999; Stockholmsauktionsverk 3-4 okt 1981, mars 1991; SPINK The Karl Gustaf Collection (00); Bruun-Rasmussen Christian Lerches samling (1992); SNY nr 300 (Prof. Jarl Galléns samling); James F. Elmen: The Bernhard F. Brekke Collection... Imperial Russia, Part II (1993). Tio häftade kataloger. 177 MONETA (Kinnmark) nr 1; Per Österlund auktioner 12 mars 1977 (C-O. Algårds samling); J.Pedersen lagerkataloger: 1937, 1939, 1941 (text+planscher), 1943 (endast planscher), katalog nr 9; Almer lagerlista nr 10 (C-O. Algårds kopparmynt) HIRSCH. Mynt ur Sven Svenssons samlingar. Inbundna i två halvklotband. Prislistorna medbundna NORDLIND + KÜNKER. Samling Bonde 1-6. Komplett NORDLIND + KÜNKER. Nordlinds onumrerade auktionskataloger: 26 nov 06; nov 11. F.R. Künker nr 185 och 196. (Hagander 1+2). Fyra inbundna kataloger. I tidskriftsamlare. 181 Stor lot SNF:s auktionslistor. Följade nummer ingår: 12 (2 ex), 17, 43-48, -55, 60, 62, 64, 65, 68, 70, 73-75, 81, 83-85, 87-91, , 137, 144. Samt bunt med tryckta prislistor Dessutom ingår följande listor som fotokopior: 23-27, 30, 32, 33, 86 (äldre kopia; första sidan original), 135. Listorna är i mycket varierande skick. Många hålslagna och många nötta. Prisnoteringar förekommer. De individuella listorna har inte kollationerats avseende kompletthet. Trots skicket en mycket användbar svit SWISS BANK CORPORATION. Coins of Sweden I+II. C-E. Schmitz samling. Inbundna ULF NORDLIND. Lagerlistor Komplett. I liten tidskriftsamlare. 100 FÖRORDNINGAR 184 Kongl. maij:tz nådige Förordning om Myntet 1681, samt tre förklaringar till den (varav ett nytryck från 1755). 4 förordningar. 185 Kongl. May:tz Placat Och Förordning, Angående Pommerske Drittels och Marckstyckens afskaffande Kungiörelse, Angående Åtskillige uti Hamburg warse blefne Falska Ducater, med Hollendsk Prägel, Myntförordningar, 1700-tal, 8 stycken. Angående caroliner, plåtmynt, kopparmynt m.m Myntförordningar, 1700-tal, 3 stycken rörande Karl XII:s nödmynt Förordningar samt SFS tal till 1800-tal. 7 stycken. Rörande mynt, transportsedlar, ekonomi, polletter m.m Förordningar till 1800-tal. Juridik, nordsjöfisket, brännvin, taxor m.m. 14 stycken Bakungspenningarna 1681 samt taxa Kongl. May:tz Förnyade Stadga Och Ordning, För Smältare och Råstwändare wid Koppar-Bruken uti heela Rijket

19 POLLETTER 193 Enköpings Spritvarubolag. 1 LITER / S.n.s., rund, koppar, XII.155:4. 5 LITER / S.n.s., rund mässing. NM XII.155:1. 2 ex. Ex. Eklund. 194 Härnösands Nya Utsk.bolag. H.N.U.B. 1 LITER ABSOLUT RENT BRÄNNVIN / S.n.s., rund, mässing. H.N.U.B. 2 LITER d:o / S.n.s., åttk, mässing. H.N.U.B. 2 LITER COGNAC NO 3 / S.n.s., åttk, vitmetall. 3 ex. 195 Karlstads Spritbolag. 2 DEC.LITER / S.n.s., kvadr m rund hörn, mässing. 1 LITER / S.n.s., kvadr m rund hörn, vitmetall. 1 LITER / S.n.s., åttk, mässing. 1 LITER / S.n.s., rund, mässing. 1/2 LITER COGNAC / S.n.s., trek m rund hörn, mässing. 2 DEC. LITER COGNAC / S.n.s., rekt m rund hörn, mässing. 6 ex. 196 Sollefteå Utskänkningsbolag. BRÄNNVIN 1 LITER, kvadr m rund hörn, mäss. BRÄNNVIN ½ LITER, d:o. BRÄNNVIN 2 LITER, d:o. ½ COGNAC KR ÖRE, sexk, koppar. COGNAC 1 KR ÖRE, kvadr m rundhörn, koppar. COGNAC 2 KR 00 ÖRE, d:o. COGNAC 2 KR 25 ÖRE, d:o. COGNAC 2 KR ÖRE, d:o. COGNAC 2 KR 75 ÖRE, sexk, koppar. GLAS 10 ÖRE, rund, koppar. GLAS ÖRE, d:o. 11 ex. 197 Sölvesborgs Spritbolag. 2 DC, ens, rund, zink. 5 DC, ens, rekt, koppar. 5 DC, ens, rekt, zink. SSFB 4 L, ens, femk, zink. SSFB 0.5 L, ens, vågf rund, zink. SSFB 0.1 L, ens, rund, zink. SSFB 0.1 L, ens, rund, mässing. SSFB 0.2 L, ens, oval, zink. SSFB 0.2 L, ens, oval, mässing. SSFB 1 L, ens, åttk, mässing. SSFB 3 L, ens, rekt, zink. 11 ex. Se Rådström, B. Spritpolletter från Sölvesborg, SNT 1999, sid Trollhättans Brännvinsbolag. 1 Lit. / S.n.s., vågf rund, vitmet. 3 Lit. / S.n.s., vågf rund, vitmet. 2 ex. 199 Svea, Apoteket, Trelleborg. Hermesstav S A T tvåställigt nr, brakt, rund med runt hål uppt, zink. 0 Södermalms Badinrättning. 40 / SB-emblem, rund, mässing, SS Norrtälje Badhus. D, ens, rekt m avkl hörn o trek mitth, mäss, XII.61:4. D:o. KW, ens, rekt m runt hål kl 5, vitmet, XII ex. 1 Trosa Kallbadhus. BAD T.K., ens, rund, mässing, SS HÄSSELBY STRAND- BAD 10, d:o. Södermalms Badinrättning 40/SB-emblem med mässig. 3 ex. 2 Göteborgs Brandkår. 2 DRA TIMMEN SS9, brakt, rund, mässing, Sti.213:134. D:o, 2 DRA TIMMEN WB, d:o, Sti.213: ex. 3 Uppsala Brandkår. Utstansat lejon + brinnande hus, utstansad trea, ens, rund, koppar, NM IV.67: / / / / / , 1/1+, 1? / Avesta Kopparbruk. K i centrum, kunglig krona upptill, ens, rund, koppar, Sti.31:52. 1/

20 5 Mosebacke Gångbro. 3 ÖRE / S.n.s., rund, zink. 3 ÖRE / S.ä.s., rund, mässing. 5 ÖRE, ens, trek, mässing. 3 ex. 6 GAMBRINUS BRYGGERI. 100 / S.n.s., rund, koppar. 25 / S.n.s., rund, mässing. / S.n.s., vågf rund, koppar. S:T ERIKS BRYGGERI, ens, rund, mässing. AB STHLMS BRYGGERIER MB-emblem / AB STHLMS BRYGGERIER, rund, alum. 5 ex. 7 Pripp & Son. 25 PS / 25 S.r.s., rund, mässing. AKTIE BOLAG J.A. PRIPP & SN / 100 S.r.s., d:o. AKTIE BOLAG J.A. PRIPP & SN / 25 S.r.s., d:o. P.S. 100 / 100 S.r.s., d:o. P.S. 0 / 0 S.r.s., vågf rund, mässing. PRIPPS Lika frs., rund, mässing. 6 ex. 8 STHLM BROMMA FLYSTA 45 / S.n.s., rund m runt mitth, koppar. STHLMS NORRA OMNIBUS 1853, ens, oval, mässing, Sti.221:8. KUNGSHOLMEN RID- DARHOLMEN 1860, d:o, SM.8:BA. 3 ex. 9 Halmstads Stadstrafik A POLLETT / Halmstads Sparbank ek 1835, rund, mässing. LADUGÅRDS_ LANDET, ens, oval, koppar, SM.8:K. LADUGÅRDS_ LANDET / OMSBOG, oval, koppar, SM.8:L. LINJEBUSS LB / Lunds domkyrka, rund, mässsing. MARIA OMNIBUS, ens, rund, mässing, Sti.223:12. MOTALA LOKALTRAFIK / motalas vapen, rund, mässing. MOTALA LOKALTRAFIK / motalas vapen, rund m runt centr hål, mässing. MOTALA STADS TRAFIK AB / motalas vapen, rund, mässsing. STOCKHs NORRA OMNIBUS 1853, ens, oval, mässing, Sti.221:8. UPPSALA STADS TRAFIK AB Lika frs., run m sexk mitth, mässing. 10 ex. 210 AKTIEBOLAGET GELLIVARE MALMFÄLT G B / S.n.s., sexk, mässing. D:o M B / S.n.s., rund, mässing. D:o S JA / S.n.s., kvadr, mässing. 3 ex. 211 Andrarums Alunverk. IM CP, ens, rund, koppar, Sti.:2 / E.8. D:o IQv CP, ens, oval, koppar, Sti.:3 / E.9. 2 ex. 1/ / / / , Sperlingsholms Lantgods, Halmstad, 1 HENNING WRANGEL 1826 / bikupa o bin HIMLEN VÄLSIGNE IDOGHETEN, rund, koppar, Sti.134:11. D:o men 1/4. rund, koppar, Sti.134:13. 2 ex. 1/1+, 1+/ Araslövs Lantgods, Kristianstad. HW / torn, rund, ljus lera, SS HW står för Henning Wrangel och tornet på pollettens frånsidan ingår i hans släktvapen. Förutom de skånska godsen Araslöv och Ovesholm så ägde Wrangel också Sperlingsholm i Halland. De lärde har tvistat om till vilket gods polletterna skall hänföras till. I dag gäller Araslöv. 214 Araslövs Lantgods, Kristianstad. HW / torn, rund, ljus lera. 1/1+ 300

Auktion 134. Klubbauktion

Auktion 134. Klubbauktion Auktion 134 Klubbauktion Polletter, mynt och medaljer Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207 Tid: 26:e september, 2013. Visning

12 KVARNSVEDEN KOOP M. F. 3 L Ens, triangel med hål, vitmetall, 28mm, mjölkföreningspollett 1922-46

12 KVARNSVEDEN KOOP M. F. 3 L Ens, triangel med hål, vitmetall, 28mm, mjölkföreningspollett 1922-46 Pollettauktion nr 2 2011-09-15 1 Ångslup CARLSKRONA LYCKEBY Brakteat, mässing, rektangel, 49 x 29mm, Sti203.1, E347, stukad 2 KARLSKRONA SPÅRVÄGAR S.n.s., mässing, triangel med hål, 20mm, KS400AQ 3 KARLSKRONA

Werners. Mynt & Tryck. Nätkatalog Februari 2014

Werners. Mynt & Tryck. Nätkatalog Februari 2014 Werners Mynt & Tryck Nätkatalog Februari 2014 Årets första katalog är även Werners Mynt & Trycks första nätkatalog. Formatet är samma som den tryckta versionen. Materialet fokuserar på modernare litteratur

Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2)

Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2) Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2) 2 Ronneby. Ronneby Ångslupar 15 öre / S.n.s. mässing, 25x31 mm, hål 3 mm, (KS 700B/FB) 1+ 425 1+ 225 Bohuslän 3 Uddevala.

Pollettauktion nr 6. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 2015. www.pollett.se

Pollettauktion nr 6. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 2015. www.pollett.se Pollettauktion nr 6 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 3 december 15 www.pollett.se Pollettauktion nr 6 Välkommen till Svenska Pollettföreningens sjätte auktion! Liksom vid förra auktionen

Alingsås 1 ALINGSÅS STADS ELEKTRICITETSVERK SÖNNERGRENS VERKSTÄDER GÖTEBORG. Gävle 2 ÅNGSLUPEN CARL GEFLE 100 ÖRE (Sti 205:1)

Alingsås 1 ALINGSÅS STADS ELEKTRICITETSVERK SÖNNERGRENS VERKSTÄDER GÖTEBORG. Gävle 2 ÅNGSLUPEN CARL GEFLE 100 ÖRE (Sti 205:1) Alingsås 1 ALINGSÅS STADS ELEKTRICITETSVERK SÖNNERGRENS VERKSTÄDER GÖTEBORG Gävle 2 ÅNGSLUPEN CARL GEFLE 100 ÖRE (Sti 205:1) 100 Göteborg 3 GÖTEBORGS ÅNGSLUPS AKTIEBOLAG 30 ÖRE (Sti 214:151) 4 GÖTEBORGS

Pollettauktion nr 5. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 11 december 2014. www.pollett.se

Pollettauktion nr 5. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 11 december 2014. www.pollett.se Pollettauktion nr 5 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Torsdag den 11 december 2014 www.pollett.se Pollettauktion nr 5 Välkommen till Svenska Pollettföreningens femte auktion! Liksom vid förra auktionen

Pollettauktion nr 4. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013. www.pollett.se

Pollettauktion nr 4. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013. www.pollett.se Pollettauktion nr 4 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013 www.pollett.se 1 Pollettauktion nr 4 Välkommen till Svenska Pollettföreningens fjärde auktion! Liksom vid förra

Auktion 131. Bokauktion

Auktion 131. Bokauktion Auktion 131 Bokauktion Numismatisk litteratur ur mynthandlare Yngve Almers bibliotek. Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet)

Auktion. 3 maj 2008. Tid: 14.00. Visning: 3 maj 13.15. Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Auktion 3 maj 2008 Tid: 14.00 Visning: 3 maj 13.15 Plats: Flottans män Lärkgatan 2 i Karlshamn (Vid Hamnparken och utvandrarmonumentet) Föremålen kommer från Sven Svenssons samling. SNF:s auktion 155 Auktionsvillkor

Auktion 126. Dubbletter VII. Numismatisk litteratur och varia. Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207 (OBS!

Auktion 126. Dubbletter VII. Numismatisk litteratur och varia. Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207 (OBS! Auktion 126 Anders Frösell Dubbletter VII Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 7 (OBS! Ny samlingslokal)

KARL XV 1859-1872. 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200

KARL XV 1859-1872. 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200 KARL XV 1859-1872 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200 149 OSKAR II 1872-1907 149. STOCKHOLM. Krona 1901, 7,53 g SM 76, SS 5637 01 1000 GUSTAV V 1907-1950 150. STOCKHOLM. 50 öre 1920,

Stockholm - Marketenterier, Folkkök, Ångkök 8 Arbetarnas Ångkök, 4, 7, 20, 25, 30, 40, 50, 60öre Lot 8st (SP3E2.olika)

Stockholm - Marketenterier, Folkkök, Ångkök 8 Arbetarnas Ångkök, 4, 7, 20, 25, 30, 40, 50, 60öre Lot 8st (SP3E2.olika) Stockholm - Bad, Tvätt 1 Stockholms Stads bad och sim inrättning, St:Erik mässing, 5 öre mässing Södermalmsbadinrättning 25 vitmetall, vitmetall Lot 4st (SP7A3.1, SP7A3.5, SP7A6.var, SP7A3.5) Stockholm

Anders Frösell. Auktion 124. Dubbletter VI. Numismatisk litteratur och varia. Plats: The Svedberg- laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala

Anders Frösell. Auktion 124. Dubbletter VI. Numismatisk litteratur och varia. Plats: The Svedberg- laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala Auktion 124 Anders Frösell Dubbletter VI Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: The Svedberg- laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala

SNF:s auktion nr 146

SNF:s auktion nr 146 SNF:s auktion nr 146 Söndagen den 25 april 2004 Tid: kl 14.30 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 25 april kl 10.00-12.00, 13.00-14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer

Ort Butik Telefonnr Mailadress

Ort Butik Telefonnr Mailadress Ort Butik Telefonnr Mailadress Alingsås Intersport 0322-10341 niklas.dahlberg@intersport.se Teamsportia 0322-63 99 90 klubb.alingsas@teamsportia.se Arvika Intersport 0570-12180 Lars.Silfalt@intersport.se

Werners. Mynt & Tryck

Werners. Mynt & Tryck Werners Mynt & Tryck Katalog 1 Februari 2013 Werners Mynt & Trycks kataloger kommer publiceras ungefär en gång i månaden, med uppehåll för sommar och högtider. Katalogerna kommer till största delen innehålla

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

Bokningsläge (hela landet)

Bokningsläge (hela landet) Bokningsläge (hela landet) Uttagsdatum Provtyp Vecka 2015-06-15 kl 4:00:05 B Antal bokade provtider Summa Kapacitet Andel lediga provtide r % Antal lediga provtider 25 138 5 062 5 200 2,65% Borås 0 141

Auktion 137. Bokauktion

Auktion 137. Bokauktion Auktion 137 Bokauktion Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 7 Tid: 15:e maj, 14. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00

AUKTION 66 AUKTION # 66. Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper. www.historiskavardepapper.com. Nr 4 - Årgång 33 - Nov 2012

AUKTION 66 AUKTION # 66. Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper. www.historiskavardepapper.com. Nr 4 - Årgång 33 - Nov 2012 AUKTION 66 Nr 4 - Årgång 33 - Nov 2012 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se AUKTION # 66 Svenska Föreningen för Historiska

AUKTION 119. Numismatiska Meddelanden (NM) utgivna av Svenska Numismatiska Föreningen. Häftade och i gott antikvariskt skick.

AUKTION 119. Numismatiska Meddelanden (NM) utgivna av Svenska Numismatiska Föreningen. Häftade och i gott antikvariskt skick. Numismatiska klubben i Uppsala 2010-03-11 AUKTION 119 Numismatisk litteratur ur Lars O. Lagerqvists bibliotek, del 2. Nr 1-83. Numismatiska Meddelanden (NM) utgivna av Svenska Numismatiska Föreningen.

119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS

119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS 119 120 119. STOCKHOLM. Provmynt. 1/3 riksdaler 1829, 4,17 g Hamrin P 8, Old 3472, SM 181, SS 5245 1+ OSKAR I 1844-1859 120. 2 skilling banco 1845, 19,90 g SM 77, SS 5367dubl Röd 01 121. STOCKHOLM. A)

Comenius fortbildning omg 2, april 2012

Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Beviljas med svenska medel Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i EUR Dnr Projekt/aktivitet Poäng Land 2012:2304 Jobbskuggning 101 F Karlskrona Blekinge län 1 434

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124 Nr 106 Nr 107 Nr 110 Nr 112 Nr 114 Nr 124 Nr 122 127 4623 Sydsvenska kredit AB 100 kr 1917 Malmö F 100 128 5165 Värdeförvaltning, AB 500 kr 1918 Göteborg VF 50 Försäkring 129* 1251 Försäkrings AB Svenska

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00 Auktion Lördagen den 8 april 2006 Tid: 15.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 8 april kl 12.30 14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från Sven Svenssons

NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 128. Bibliotek Jan Andersson 13 maj 2012

NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 128. Bibliotek Jan Andersson 13 maj 2012 NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA Auktion 128 Bibliotek Jan Andersson 13 maj 2012 NKU auktion 128 13 maj 2012 Visning från kl 9:30 Första utrop kl 11:00 Auktionen äger rum i Uppsala i Vaksalaskolans matsal,

Auktion 122. Anders Frösell. Dubbletter V. Numismatisk litteratur och varia. Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.

Auktion 122. Anders Frösell. Dubbletter V. Numismatisk litteratur och varia. Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku. Auktion 122 Anders Frösell Dubbletter V Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: The Svedberg-laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala

Så mycket har bostadsrättspriserna ökat kommun för kommun

Så mycket har bostadsrättspriserna ökat kommun för kommun PRESSMEDDELANDE 2016-09-07 Så mycket har bostadsrättspriserna ökat kommun för kommun Priserna på bostadsrätter har de senaste åren stigit markant i hela landet. De låga räntorna och en generell bostadsbrist

Auktion 142. Onsdagen 5 juni 2002. Tid: 19:00. Plats: Kungliga Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm. Visning: 5 juni 17:00-18:30

Auktion 142. Onsdagen 5 juni 2002. Tid: 19:00. Plats: Kungliga Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm. Visning: 5 juni 17:00-18:30 Auktion 142 Onsdagen 5 juni 2002. Tid: 19:00 Plats: Kungliga Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm. Visning: 5 juni 17:00-18:30 Objekt nummer: 1, 5, 7, 10, 12, 13, 15, 21, 36, 37, 38, 42, 47, 48, 50,

Pollettauktion nr 3. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Onsdagen 11 april 2012. www.pollett.se

Pollettauktion nr 3. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Onsdagen 11 april 2012. www.pollett.se Pollettauktion nr 3 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Onsdagen 11 april 2012 www.pollett.se 1 Pollettauktion nr 3 Välkommen till Svenska Pollettföreningens tredje auktion! Huvuddelen (de första 102

Bokauktion. Auktion 139. Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 2015. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00

Bokauktion. Auktion 139. Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 2015. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00 Auktion 139 Bokauktion Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 15. Visning från kl. 17:, Första utrop kl. 18:00 OBSERVERA! Vi

Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur

Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur Varför en förteckning? Svensk myntlitteratur är ett växande samlarområde. Allt fler inser litteraturens betydelse för numismatiken. Tyvärr är området eftersatt

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Auktion Lördagen den 5 maj 2007 Tid: 16.00 Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Visning: 5 maj kl 13.00 14.15 i Radisson SAS Hotel, konferensrum Hagdal Linköping Föremålen kommer från Sven

Werners. Mynt & Tryck. Katalog 2 Mars 2013

Werners. Mynt & Tryck. Katalog 2 Mars 2013 Werners Mynt & Tryck Katalog 2 Mars 2013 Werners Mynt & Tryck presenterar denna gång ett urval referenslitteratur och äldre litteratur. Högt och lågt samt gammalt och nytt har utlovats till denna katalog.

Auktion 130. Dubbletter IX. Numismatisk litteratur och varia. Tid: 14:e februari, 2013. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl.

Auktion 130. Dubbletter IX. Numismatisk litteratur och varia. Tid: 14:e februari, 2013. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. Auktion 1 Anders Frösell Dubbletter IX Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 7 Tid: 14:e februari,

Namn URL adress E-mail adress Alingsås Judoklubb www.alingsasjudo.org sonny.dahl@alingsas.se Arboga Judoklubb

Namn URL adress E-mail adress Alingsås Judoklubb www.alingsasjudo.org sonny.dahl@alingsas.se Arboga Judoklubb Namn URL adress E-mail adress Alingsås Judoklubb www.alingsasjudo.org sonny.dahl@alingsas.se Arboga Judoklubb www.idrottonline.se/arboga/arbogajk-judo 0589.14302@telia.com Bodens Bushido Center www.bodenbushido.se

SNF:s auktion nr 149. Lördagen den 9 april Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen SNF:s auktion nr 149 Lördagen den 9 april 2005 4 Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen Visning: 12:30-13:15 i samma lokal Föremålen kommer från Sven Svenssons

132. Kvarteret HANDELSMANNEN 4-6 KMK 100151. Med. Ny.

132. Kvarteret HANDELSMANNEN 4-6 KMK 100151. Med. Ny. V A D S T E N A 131. Kvarteret BORGMÄSTAREN KMK 100742. Med. Fyndår: 1971-1972. Fyndtyp:E. Arkeologisk undersökning av senmedeltida gårdskomplex och gata, utförd under ledning av Torsten Bäck aug. 1971-febr.l972.

Ett gemensamt höjdsystem

Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009

Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 237 Bilaga I Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 1969 26 mars Klubbens första möte. Val av interimsstyrelse. Bertel Tingström

e-registreringsbevis AKTIEBOLAG

e-registreringsbevis AKTIEBOLAG 1 (17) Org.nummer: Firma: Adress: Internationella Engelska Skolan i Sverige AB Nytorpsvägen 5 A 183 53 TÄBY Säte: Registreringslän: Anmärkning: Stockholms län, Stockholm kommun Detta är ett privat aktiebolag.

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort;

Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; Transportstyrelsens föreskrifter om utlämningsställen för körkort; beslutade den xx 2013. Transportstyrelsen föreskriver följande med stöd av 8 kap. 3 första stycket körkortsförordningen (1998:980). 1

Comenius fortbildning januari 2012

Comenius fortbildning januari 2012 Comenius fortbildning januari 2012 Beviljade Dnr Projekt/aktivitet Poäng Beviljat antal mobiliteter Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i (ange valuta) 2012:370 Språkmetodkurs (centr) 83 1 F Ronneby Blekinge

Bilaga 2. Förtroendeuppdrag efter facknämnd och efter kön 2011 (ANTAL) i kommuner

Bilaga 2. Förtroendeuppdrag efter facknämnd och efter kön 2011 (ANTAL) i kommuner Moderaterna Förtroendeuppdrag efter facknämnd och efter kön 2011 (ANTAL) i kommuner Förändring män kvinnor Samtliga män kvinnor Samtliga sedan 2009 Antal Antal Antal % % % %-enheter kod kommun typ av nämnd

Adresslista NVS-kontor

Adresslista NVS-kontor oktober 2007 1(9) Adresslista NVS-kontor Alstermo Alstermo Värme & Sanitet Aspvägen 13, Box 4, 360 75 ALSTERMO Tel 0481-61485, fax 0481-61487 Bo Andersson bo.andersson@nvs.se mobil 070-682 28 75 oktober

Åklagarmyndighetens författningssamling

Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens föreskrifter om ändring i Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2005:5) om åklagarkamrarnas lokalisering och verksamhetsområden; Utkom från trycket

för förklaring se sidan 2

för förklaring se sidan 2 teleskopbomliftar DIESELdrivna 15,2 13,7 12,1 10,6 9,1 7,6 6,1 4,5 3,0 1,5-1,5-1,52m 1,5 3,0 4,5 6,1 7,6 9,1 10,6 12,2m Genie S45RTJ 7361742 15,7 13,7 11,20 0,91x2,44 227 8,50 2,30 2,50 6709 Skumfyllda

Flera ämnesordnade handlingar finns i serie F II.

Flera ämnesordnade handlingar finns i serie F II. Person och ortsregister över år 1930 förtecknade handlingar (F I) Serien förtecknades 1930, varpå ett register upprättades. Detta register omarbetades och utvidgades 1957 till två register dels ett ämnesregister,

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del

Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del Bilaga till Helårsstatistik 2009 Fastighetsregistrets allmänna del, innehåll per den 31 december 2009 1(8) Levande objekt i Fastighetsregistrets allmänna del Antal levande objekt i Fastighetsregistrets

Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens författningssamling Åklagarmyndighetens föreskrifter om ändring i Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2005:5) om åklagarkamrarnas lokalisering och verksamhetsområden; ÅFS 2007:2 Utkom

Konsumentvägledning 2013

Konsumentvägledning 2013 Konsumentvägledning 2013 Kartläggning gjord av Sveriges Konsumenter och Konsumentvägledarnas förening Saknar konsumentvägledning helt el. under skamgräns Konsumentvägledning över skamgräns Kommunen köper

Län Ortstyp 1 Ortstyp 2 Ortstyp 3 Stockholm Stockholm Södertälje Nacka Norrtälje Nynäshamn. Östhammar

Län Ortstyp 1 Ortstyp 2 Ortstyp 3 Stockholm Stockholm Södertälje Nacka Norrtälje Nynäshamn. Östhammar Bilaga 2 Värdefaktorn ortstyp för byggnadskategorierna 17. Byggnadskategori, 14 För värdefaktorn ortstyp ska na indelas enligt följande för byggnadskategorierna 1 oljeraffinaderier eller petrokemiska industrier,

Kommunranking 2011 per län

Kommunranking 2011 per län Kommunranking 2011 per län Stockholms län Södertälje 1 9 27,64 Stockholm 2 18 25,51 Sigtuna 3 27 22,85 Upplands Väsby 4 40 21,32 Botkyrka 5 45 20,99 Sundbyberg 6 49 20,24 Huddinge 7 51 20,21 Nacka 8 60

Grundskolans läsårstider 2016/2017

Grundskolans läsårstider 2016/2017 Datum: 2016-02-29 Grundskolans läsårstider 2016/2017 Här finner du en detaljerad sammanställning av grundskolans läsårstider per län och kommun. Skolporten samlar och publicerar läsårstiderna årligen i

Individual Accommodation

Individual Accommodation Sport Individual Individual Accommodation Client name: NEGOTIATED S SPORT INDIVIDUAL ARVIKA Economy Plus 1 595 806 896 1 526 1 616 Room 1 995 986 1 076 1 706 1 796 Superior 2 095 1 076 1 166 1 796 1 886

2002-05-02 Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3. 2002041bil3/HB 1 (9)

2002-05-02 Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3. 2002041bil3/HB 1 (9) Kostnadsutjämning 2003 jämfört med 2002, kronor per invånare Bilaga 3 Stockholms län Botkyrka 142 41-123 -158-12 -20 7 6-3 -18-1 -1 0 6 1-1 -134 Danderyd 114 244 73 9 41-20 -2 6-3 -18-1 -1 0 6 1-1 448

Auktion. Lördagen den 26 november 2005. Tid: 17.00

Auktion. Lördagen den 26 november 2005. Tid: 17.00 Auktion Lördagen den 26 november 2005 Tid: 17.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 26 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från

Placering Andel E-legitimation Säkerhetskod Telefon SMS SmartPhone Totalt 2/5 Möjliga e-dekl Placering 2010 Andel 2010

Placering Andel E-legitimation Säkerhetskod Telefon SMS SmartPhone Totalt 2/5 Möjliga e-dekl Placering 2010 Andel 2010 * Skatteverket Antal personer som deklarerat elektroniskt per 2 maj 2011 - sista dag för deklaration Bästa kommun i respektive län Stockholm Järfälla 1 70,3% 10 482 11 446 7 878 4 276 938 35 020 49 790

Resultat 02 Fordonsgas

Resultat 02 Fordonsgas Resultat Geografiskt Ale Alingsås Alvesta Aneby Arboga Arjeplog Arvidsjaur Arvika Askersund Avesta Bengtsfors Berg Bjurholm Bjuv Boden Bollebygd Bollnäs Borgholm Borlänge Borås Botkyrka E.ON Boxholm Bromölla

Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år 2012. Stockholms län. Uppsala län. Andel 55 år och äldre.

Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år 2012. Stockholms län. Uppsala län. Andel 55 år och äldre. Kommunalt anställda år 2012 lärare och ledning skola/förskola, år 2012 Hela riket Hela riket Kommun / Län Andel 55 år och äldre Antal samtliga Antal 55 år och äldre Riket 29% 182840 52130 Stockholms län

Korrigerad beräkning - Regeringens avsedda fördelning av stöd till kommuner och landsting i Prop. 2015/16:47 Extra ändringsbudget för 2015 2015-11-18 Finansdepartementet Korrigerad beräkning - Regeringens avsedda fördelning av stöd till kommuner och landsting i Prop. 2015/16:47 Extra ändringsbudget för 2015 Fördelningen mellan kommunerna

Bilaga. Avropsberättigade. IT-utbildning

Bilaga. Avropsberättigade. IT-utbildning Sid 1 (7) 2015-04-21 Dnr 96-119-2014 Bilaga Avropsberättigade IT-utbildning Sid 2 (7) Myndigheter under regeringen Deltar med stöd av förordning (1998:796) om statlig inköpssamordning. Deltagare i den

StatistikHusarbete2010-01-01--2010-06-30 Antalköpare. Antal köpare riket Hushållstjänster 192.448 ROT-arbete 456.267 648.715

StatistikHusarbete2010-01-01--2010-06-30 Antalköpare. Antal köpare riket Hushållstjänster 192.448 ROT-arbete 456.267 648.715 Page 1 of 18 * Skatteverket StatistikHusarbete2010-01-01--2010-06-30 Antalköpare Typ Antal köpare riket Hushållstjänster 192.448 ROT-arbete 456.267 648.715 Page 2 of 18 Län Antal köpare Typ Blekinge län

Auktion 133. Dubbletter X. Numismatisk litteratur och varia. Tid: 26:e september, 2013. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl.

Auktion 133. Dubbletter X. Numismatisk litteratur och varia. Tid: 26:e september, 2013. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. Auktion 133 Anders Frösell Dubbletter X Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 7 Tid: 26:e september,

SNF:s auktion. Söndagen den 30 november 2003. Tid: 13.30

Anpassning Betyg/ poäng. upplägg och genomförande Betyg/ poäng

Anpassning Betyg/ poäng. upplägg och genomförande Betyg/ poäng Utredningsplatser Af-2012/237135 Anbudsgivare AMO/leveransort Innehåll, upplägg och genomförande Betyg/ poäng Anpassning Betyg/ poäng Pris poäng Totalpoäng Resultat Inda Support Arvika 1/ 16,5 0 10 26,5

Gotlands län Gotland 28 626 kr 11 305 kr 722 kr 6 016 kr 5 580 kr 5 725 kr 12 027 kr 42,0%

Gotlands län Gotland 28 626 kr 11 305 kr 722 kr 6 016 kr 5 580 kr 5 725 kr 12 027 kr 42,0% Kommun Total årlig elräkning Elkostnad varav elcert Nätavgift Elskatt Moms Skatt+elcert +moms Andel skatt+elcert +moms Blekinge Olofström 30 304 kr 12 288 kr 723 kr 6 365 kr 5 589 kr 6 061 kr 12 373 kr

Hjälpens utförande. Hjälpens omfattning. Social samvaro

Hjälpens utförande. Hjälpens omfattning. Social samvaro Tabell 3 NKI kvalitetsfaktorernas index, särredovisade för samtliga landets kommuner. Medelvärden. Vad tycker Du om Hemtjänsten? På en skala 1-10 har brukarna för varje fråga kunnat ange hur nöjd man är

Landsting/region Andel avlidna, % Hjärnblödning Hjärninfarkt Alla

Landsting/region Andel avlidna, % Hjärnblödning Hjärninfarkt Alla WEBBTABELL 1 Andel avlidna inom 90 dagar, landstings-/regionjämförelser 2014. Justerat i statistisk modell för skillnader i kön, ålder och medvetandegrad. L = statsistiskt signifikant lägre än riksgenomsnittet.

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo

Skyltade stråk. Detaljkartor. Sevärdheter. Turförslag. Turistleder. Trafikinfo Tabell 3-1 1 ALINGSÅS* ATMG 02 25 0 + 2 2 2 1 2 1 2 2 ALINGSÅS en 92 50 40 + + 1 3 1 2 3 1 Gröna kartan 3 (landsbygd) i botten 3 ARVIKA en 02 14 + + + 2 1 1 1 2 3 2 4 AVESTA en 87 20 ( ) 1 0 1 0 2 2 2

Kommun 201412 (Mkr) % Fördelning 201312 (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag

Kommun 201412 (Mkr) % Fördelning 201312 (Mkr) % Fördelning Ändr. % Antal företag Urval av aktiebolag: Antal bokslut: minst 3, Omsättning: 0,25 Mkr till 92 Mkr, Antal anställda: 1 till 49. Avser: Aktiebolag som har kalenderår som bokslutsperiod och som redovisat sina årsbokslut den

PENDLINGSBARA SVERIGE 2015

PENDLINGSBARA SVERIGE 2015 PENDLINGSBARA SVERIGE 2015 PENDLINGSBARA SVERIGE LIKA STORT SOM HELA DANMARK För andra året i rad kartlägger vi på Samtrafiken hur pendlingsbara svenska städer är. I år har vi tittat närmare på Sveriges

Barn berörda av avhysning 2016

Barn berörda av avhysning 2016 Sida 1 av 12 Barn berörda av avhysning 2016 Antal barn berörda av verkställd avhysning uppgick under 2015 till 387 stycken. Det är en minskning med ca 18 procent jämfört med 2015 då antalet uppgick till

Barn berörda av avhysning 2014

Barn berörda av avhysning 2014 Sida 1 av 13 Barn berörda av avhysning 2014 Antal barn berörda av verkställd avhysning uppgick under 2014 till 459 stycken. Det är en minskning med ca 9 procent jämfört med 2013 då antalet uppgick till

ST inom Försäkringskassan 2015-05-19 Avdelning 102

ST inom Försäkringskassan 2015-05-19 Avdelning 102 BESKRIVNING AV FÖRSÄKRINGSKASSANS ORGANISATION KOPPLAD TILL ORGANISATION FÖR PARTSSAMVERKAN OCH ÖVER VILKA SEKTIONER SOM ST:S MEDLEMMAR TILLHÖR Förteckningen ska tydliggöra hur FK:s organisation är kopplad

Statistik över rutavdraget per län och kommun

Statistik över rutavdraget per län och kommun Statistik över rutavdraget per län och kommun Statistiken visar förändringen i antal personer som gjort avdrag för hushållsnära tjänster, så som hemstädning, trädgårdsarbete och barnpassning mellan första

Comenius fortbildning, april 2013

Comenius fortbildning, april 2013 Comenius fortbildning, april 2013 Beviljade Dnr Projekt/aktivitet Poäng Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i euro 2151-2013 Konferens 115 M Ängelholm Skåne län 1310 PT 2374-2013 Allmän fortbildningskurs

Barn berörda av avhysning 2015

Barn berörda av avhysning 2015 Sida 1 av 13 Barn berörda av avhysning 2015 Antal barn berörda av verkställd avhysning uppgick under 2015 till 472 stycken. Det är en ökning med ca 3 procent jämfört med 2014 då antalet uppgick till 459.

Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012

Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012 Öppna jämförelser webbgranskning: Äldreomsorg 2011 och 2012 Webbgranskningen genomfördes sommaren 2011. I mars 2012 gjordes uppföljningen på frågan Överklagan. Mer info finns om du klickar på de röda trekanterna

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING

BRF-RESPONS ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS 2017 50 ST LOKALA KARTLÄGGNINGAR FÖR ÖKAD FÖRSÄLJNING BRF-RESPONS Säljstöd för er som vänder er till svenska bostadsrättsföreningar. Marknadsföringskampanj med Marknadsrespons För snabbare

Bilaga Avropsberättigade

Bilaga Avropsberättigade Bilaga Avropsberättigade Licensförsörjning 2010 1 (8) Avropsberättigade i ramavtalsområde Licensförsörjning 2010 Myndigheter under regeringen Deltar med stöd av förordning (1998:796) om statlig inköpssamordning.

STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET

STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET KOMMUN (bokstavsordning) STATOILS MILJÖBILSRANKING FÖRSTA HALVÅRET 2013 Statoils Miljöbilsranking baseras på andelen miljöbilar bland de nya bilarna som registrerats i kommunen eller länet under första