NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 132. Pollett- och litteraturauktion med material ur Börje Rådströms samlingar 25 maj 2013

Download "NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 132. Pollett- och litteraturauktion med material ur Börje Rådströms samlingar 25 maj 2013"

1 NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA Auktion 132 Pollett- och litteraturauktion med material ur Börje Rådströms samlingar 25 maj 13

2

3 NKU auktion maj 12 Visning från kl 9:30 Första utrop kl 11:00 Auktionen äger rum i Uppsala i Vaksalaskolans matsal, (Intill Vaksala torg, strax öster om tågstationen) Innehåll s. 4 Bra att veta... s. 5 Förord s. 6 Auktionsvillkor Litteratur s. 7 Böcker (utrop 1-132) s. 15 Särtryck (utrop ) s. 16 Periodica (utrop ) s. 17 Auktionskataloger och lagerlistor (utrop ) s. 18 Förordningar (utrop ) Polletter s. 19 Polletter (utrop ) s. 34 Papperspolletter (utrop ) s. 40 Utländska polletter (utrop ) 3

4 Bra att veta... Plats Auktionen äger rum i Uppsala i Vaksalaskolans matsal, (Intill Vaksala torg, strax öster om tågstationen) Tid 25:e maj, 13. Visning från kl. 9:30, Första utrop kl. 11:00 Kontakt Frågor kan skickas till Du är också välkommen att ringa oss på telefon (ordf.) Brevbud Se sidan 6. Kortbetalning Vi har dessvärre inte någon möjlighet att ta emot kortbetalning. Denna katalog har utarbetats av Magnus Wijk (Redaktör), Curt Ekström och Kjell Holmberg (Böcker) Werner Stensgård (Förordningar) samt Anders Stam(=) och Sven-Erik Olsson (Polletter). Numismatiska klubben i Uppsala, 13 Katalogen är tryckt av Kaigan i Uppland. Fotografier är gjorda av Magnus Wijk. Katalogen finns också att ladda ner från klubbens hemsida Där kommer också resultatlistan att publiceras efter auktionen. ISBN:

5 Förord Välkomna till Uppsala och Numismatiska klubbens auktion 132 Det är en stor ära att ha fått förtroendet att auktionera polletter och litteratur från Börje Rådströms intressanta och vackra samlingar. När Börje bestämde sig för att avyttra sina samlingar skedde detta genom Myntauktioner i Sverige AB (auktion 7). Det stod dock tidigt klart att de omfattande materialet inte kunde hanteras genom enbart en kanal, utan valda delar fördelades med eftertanke ut på några numismatiska föreningar. Frågan om Börjes polletter och litteratur ställdes till Numismatiska klubben i Uppsala och Svenska Pollettföreningen och vi accepterade med glädje detta uppdrag. Våra två föreningar genomförde för övrigt gemensamt försäljningen av Anders Frösells polletter 09. Litteraturen erbjuder något för alla, från klassiker av Brenner och Berch till modern referenslitteratur och från auktionskataloger till förordningar. Auktionen erbjuder också ett sällsynt tillfälle att förvärva kompletta uppsättningar av Nordisk Numismatisk Unions Medlemsblad, Nordisk Numismatisk Årsskrift, Svensk Numismatisk Tidskrift och Numismatiska Meddelanden alla hörnstenar i ett numismatiskt bibliotek med svensk inriktning. I skenet av att Börje är en av Sveriges verkliga pollett-pionjärer känns det extra roligt att vi med denna katalog kan presentera huvuddelen av hans polletter. Utbudet ger ett tvärsnitt av den svenska polletthistorien från 1600-talets slut intill 1900-talet och är överlag av mycket god kvalitet. De auktionsnummer som endast innehåller ett objekt är avbildade i katalogen men vi uppmanar å det grövsta till nogranna studier av posterna. Se exempelvis pollettersviterna från Sollefteå Utskänkningsbolag och Sölvesborgs spritbolag som väl knappast presenterats så komplett vid något tidigare auktionstillfälle. Vi tackar Svenska Pollettföreningen för ett samarbete som på alla sätt skett med glädje och kamratskap. Vårt hjärtinnerliga tack också till Anders Stam som lämnade jordelivet under den tid som detta arbete utfördes. Vi minns Anders som en sann vän med ett stort varmt hjärta. Anders var med och förtecknade polletterna ända till de sista justeringarna och hans ögon glittrade lika intresserat varje gång vi satt lutade över någon besvärlig pollettbestämning. Vi vill också tacka Dan Carlberg vid Myntauktioner i Sverige AB för samarbetet med försäljningen av denna samling. Slutligen vill vi tacka Svenska Numismatiska Föreningen och dess ordförande Jan-Olof Björk för deras hjälp att sprida kunskapen om auktionen till alla SNF:s medlemmar. För Numismatiska klubben i Uppsala, Magnus Wijk Auktionskommissarie 5

6 Auktionsvillkor Budgivning Auktionen är öppen för medlemmar i Numismatiska klubben i Uppsala, Svenska Pollettföreningen och Svenska numismatiska föreningen. Bud kan lämnas av registrerade budgivare i auktionslokalen samt via brevbud. Lagda bud är bindande. Numismatiska klubben i Uppsala har rätt att bortse från bud man av någon anledning anser oseriösa eller osäkra. Auktionsförättaren har ensidigt rätt i samtliga frågor rörande auktionens genomförande. Detta innefattar bl.a. rätt att slå samman, utesluta och ändra ordningsföljden mellan objekten i förhållande till auktionskatalog samt att avgöra tvister som kan uppstå under budgivningen, exempelvis vem som vinner objektet vid lika bud. Utropspriser Utropspriserna i auktionslistan är minimipriser. Brevbud De köpare som inte har möjlighet att personligen närvara vid auktionen kan bjuda via brevbud. Numismatiska klubben i Uppsala kommer att bevaka dessa bud för budgivarens räkning. Brevbud skall senast torsdagen den 22 maj 13 skriftligen ha inkommit till följande adress: eller Numismatiska klubben i Uppsala c/o Curt Ekström Börjegatan 17A UPPSALA Brevbud bevakas med minsta möjliga höjningar intill att objektet är vunnet eller att budgivarens maxbud är uppnått. Vid lika bud får det först inkomna förtur. Exempel 1 Minpris 100 kr Brevbud 0 kr Budgivningen startar på 100 kr Betalning Inköpta objekt betalas kontant, i omedelbar anslutning till auktionen. Önskas andra betalningsvillkor skall detta avtalas med Numismatiska klubben i Uppsala före auktionens början. Vid inköp till följd av lämnat brevbud skall betalning erläggas inom 10 dagar från det att köparen mottagit betalningsanvisningar med uppgifter om totalsumma och fraktkostnader. Äganderätten till vunna objekt övergår till köparen först efter att denne erlagt full betalning. I händelse av dröjsmål med betalning äger Numismatiska klubben i Uppsala rätt att endera häva köpet eller överlämna ärendet till inkasso. Intill hävning eller betalning skett, utgår dröjsmålsränta med en månatlig räntesats om två (2) procent på det vid var tid aktuella beloppet. Leverans Inköpta objekt skall utkvitteras i omedelbar anslutning till auktionen. Vid köp till följd av brevbud skickas vunna objekt efter mottagande av betalning. Fraktkostnader tillkommer enligt postens portotabell + kr. För alla försändelser vars värde överstiger 0 kr tillkommer kostnad för försäkring (REK eller VÄRDE) enligt postens regler. Köparen står även för eventuell kostnad för postförskott. Se vidare på I de fall försändelsen skall skickas utanför Sverige står köparen för eventuella kostnader som kan uppstå därur, såsom tull och skatt. Köparen ansvarar fullt ut för att gällande tull- och valutabestämmelser efterföljs i samband med köpet och eventuell försändning. Numismatiska klubben i Uppsala frånsäger sig allt ansvar i detta avseende Felansvar Böckerna har endast undantagsvis kollationerats. Defekter såsom revor, tejprester, inkompletthet, anteckningar, veck, pappersförluster m.m. kan förekomma utan att detta angivits i katalogen. Böcker och polletter säljs i befintligt skick utan bytes- eller återlämningsrätt. Det är köparens skyldighet att före auktionen, under angiven visningstid, undersöka objekten för bedömning av dess skick, äkthet och egenskaper. Uppgifter som lämnas i denna katalog tjänar endast som stöd för köparen vid dennes undersökning av objekten. Exempel 2 Minpris 100 kr Brevbud 1: 0 kr; brevbud 2: 300 kr Budgivningen startar på 0 kr + en höjning Inropsavgift + 10% köparprovision tillkommer på klubbat pris. 6

7 BÖCKER 1 ABEL, U. Carl Milles. Form idé medaljkonst. Stockholm sidor. Abels doktorsavhandling. Spikbladet medföljer. Häftad. 2 AHLSTRÖM, B., ALMER Y., JONSSON, K. Sveriges besittningsmynt. Stockholm Obetydligt nött förlagsklotband. 3 AHLSTRÖM, B. Sveriges besittningsmynt. Stockholm sidor. Förlagsklotband med obetydligt skadad rygg. 4 AHLSTRÖM, B., ALMER, Y., HEMMINGSSON, B. Sveriges Mynt , Stockholm sidor. Rättelsebladet medföljer. Obetydligt nött förlagsklotband. 5 AHLSTRÖM, B., BREKKE, F., HEMMINGSSON, B. Norges mynter. Stockholm sidor. Förlagsklotband i gott skick. 6 APPELGREN T.G., TUDEER, L. Antellska myntsamlingen 1-3. Helsingfors 1906, 1908, planscher. Tre häftade volymer i gott skick. Planscherna i konvolut (I+II i gott skick, III nött). Någon enstaka plansch med mindre veck. 7 APPELGREN, T.G. Gustav Vasas mynt. Stockholm s + 2 tabeller + planscher. Häftad. Gott skick. 8 AREEN, E. De Nordiska Ländernas Officiella Belöningsmedaljer. Stockholm s text, 130 s med bilder. Vackert halvfranskt band BACHTELL, LEE M. World Dollars s. Tryckt Förlagsklotband. 10 BARTHELEMY, J.B.A.A. Numismatique Ancienne. Paris s. Nyare halvklotband. Första sidorna med reparationer. Exlibris Nathorst-Böös. 11 BERCH, C. R. Namnkunniga herrars och fruers skådepenningar I-III flockarne. Stockholm s pl. Två troligen samtida nötta halvfranska band. Ex Libris Carl Augustin Ehrensvärd. 12 BERCH, C.R. Kort utkast till Konung Gustaf Adolphs och dess gemåls lefvernes-beskrifning. 8 s. Stockholm Samtida gråpappomslag. Ryggen delvis lös

8 13 BERCH, C.R. Kort utkast till Konung Carl XII:tes lefvernes-beskrifning. 2 s. Stockholm Samtida gråpappomslag. Ryggen delvis skadad. 14 BERGQVIST, J. Värmland förr och nu. Värmlands Museums Myntsamling tillhörig Karlstad Högre Allmänna Läroverk. Karlstad s. Häftad. 15 BREKKE, B.F. The Copper Coinage of Imperial Russia s. Malmö Förlagsklotband BRENNER, E. Thesaurus Nummorum Sueo-Gothicorum Studio indefesso Eliae Brenneri. Stockholm Samtliga 63 plancher samt graverat titelblad och porträtt finns med. Ex Ahlström Aukt. 63 nr 18. Samtida skinnband med nyare försättsblad, sex upphöjda bind, gul titeletikett, enstaka fläckar. Porträttplanschen med reva. 17 BRENNER, E. Thesaurus Nummorum Sueo-Gothicorum Vetustus Studio indefesso Eliae Brenneri. Faksimil i 0 numrerade exemplar. Detta är nr 251. Utgivet av Rediviva Förlagsklotband. 18 BRUUN, L-E. Sammlung in Kopenhagen, Schwedische Münzen. Text & Bilder, del I+II Medföljer värderingspriser 1967, supplement till L. E. Bruuns samling del 1. Textdelarna häftade, planscherna i delvis trasiga konvolut. 19 CARLSSON LEIJONHUVUD, G. och C. Samling av nu gällande Rangbestämmelser. 84 s. Stockholm Häftad CASTEGREN, E. Riksbankens pappersbruk. Tumba s. Tumba Förlagsband. 21 DAHLBÄCK, G. I medeltidens Stockholm. 218 s. Borås Förlagsklotband. 22 DIJKMAN, P. Faksimil. Observationer, som kunna gifwa någon anledning till the forna Swenskars och Göthers Penninge Rächningz beskaffenhet. Göteborg Häftad. 23 DIVIS, J. Guldstämplar från hela världen. 256 s. Tryckt i Tjeckoslovakien Förlagsklotband med skyddsomslag. 24 DONNER, H. Greve Adolf Fredrik Munck och de Fahnehjälmska sedlarna. 148 s. Helsingfors Häftad EHNBOM, I. Svenska Polletter genom tiderna. 1 s. Malmö Häftad. Prislista medföljer. 8

9 26 EKRE, R. m.fl.. Lödösefynd, ting från en medeltidsstad. 136 s. Uddevalla Förlagsband. 27 FANT, E. M. Historia vectigalis Öresundensis, quam, venia ampliss. facult. phil. Upsal. præside mag. Erico M. Fant FELDER, P. Medailleur Johan Carl Hedlinger. 303 s. Schweiz Förlagsklotband med skyddsomslag och kassett. 29 FLEETWOOD, H. Svenska medeltida kungasigiii, 74 s. + bilder. Stockholm Trasig enkel liminbindning. 30 FORT, L.J.J. De Europeiska Myntsorterna, mynttabellerna 1-31 klotband. Tabellerna 34-57, i häftena 11-19, 23 och 24. Stockholm 1854, 1854, 1855, :e häftet, och häftena 17, 18, 19, 23, GEISSEN, A. Katalog Alexandrinischer Kaisermünzen der Sammlung des Instituts für Altertumskund der Universität zu Köln. Augustus-Trajan Förlagsklotband med skyddsomslag. 32 GOLABIEWSKI LANNBY, M. Pengar i folkmun och mynt i seder och poesi. Valdres Trykkeri Norge 00. Förlagsklotband GRANDT NIELSEN, F. Danske Biletter. Nödpengesedler Förlagsklotband. 34 HALLBORG, O. OCH HARTMAN, R. Gustaf II Adolf och Christinas kopparmynt. 48 s. Stockholm Samtida enkelt halvklotband. Interfolierad med smärre anteckningar. Något enstaka blad nästan loss från bindningen. 35 HEDE, H. Danmarks og Norges Mønter s. Köpenhamn Förlagsklotband. 36 HERBERT, J., TINGSTRÖM, B. The Plate Money Treasure of Nicobar. 160 s. Stockholm Förlagsklotband HILDEBRAND, B. E. Upplysningar till Sveriges mynthistoria. Lund 19 april HILDEBRAND, B. E. Upplysningar till Sveriges mynthistoria. Lund 19 april HILDEBRAND, B.E. Anglosachsiska mynt i svenska kungliga myntkabinettet funna i Sveriges jord. Stockholm s tab. Osprättat exemplar i originalpappband. 40 HILDEBRAND, B.E. Anglosachsiska mynt i svenska kungliga myntkahinetter funna i Sveriges jord. Stockholm s tab. Tjockt papper. Med Lars O. Lagerqvists namnteckning 7-XI Nött halvklotband. 41 HILDEBRAND, B.E. Minnespenningar över Svenska Män och Qvinnor. 454 s. Nyare brunt halvklotband i gott skick. 42 HILDEBRAND, B.E. Minnespenningar över Svenska Män och Qvinnor. 454 s. Nyare grönt halvklotband. 43 HILDEBRAND, B.E. Svenska Konungahusets Minnespenningar. Del I-II s. Nyare bruna halvklotband i samma utförande som utrop HILDEBRAND, B.E. Svenska Sigiller från Medeltiden. Första och Andra Häftet (omfattar alltså 1-3:e serien, d.v.s. komplett) med Register och Planscher. Två nyare vackra halvfranska band med upphöjda bind. Främre omslagen medbundna. Omslaget till första häftet med reparationer

10 47 45 HILDEBRAND, H. Från äldre tider. Kulturvetenskapliga och Historiska studier. 264 s. Stockholm Mycket vackert, något nött, samtida skinnband. 46 HILDEBRAND, H. Svenska mynt i Riksbankens Myntkabinett. 398 s. Stockholm Halvklotband. 47 HIRSCH, I.C. Bibliotheca Nvmismatica exhibrns Catalogvm Avctorvm. 232 s Ex SNF Aukt (7:-), Ex Hirsch Aukt (10:-) Mycket nött samtida halvfranskt band HOLMBERG, B. Fredrik I:s Mynt av Riksdaler-valörer. 22 s Häfte. 49 HOLMBERG, K; NILSSON, H. (red.) Samlad Glädje. Uppsala s. Nr 28 av numrerade ex. Förlagsband. HOLMBERG, K; NILSSON, H. (red.) Samlad Glädje. Uppsala s. Onumrerat ex (upplaga 400 ex). Förlagsband. 51 EKSTRÖM, C; HOLMBERG, K.; WIJK, M. (red.) Samlad Glädje 09. Uppsala s. Förlagsband. 52 HÖGBERG, Th. Svenska Numismatiker under fyra sekler. 271 s. Göteborg Grönt helklotband. 53 JOHANN, J.D. Das neueröffneten Münzcabinets. Teil II. 342 s + bilder. Nürnberg Nött, troligen samtida, skinnband. 54 JONSSON, K. Viking-Age Hoards and Late Anglo-Saxon Coins. 156 s. Förlagsklotband med skyddsomslag

11 55 KLAWANS, Z.H. Imitations and Inventions of Roman Coins. 135 s Förlagsklotband med skyddsomslag. 56 KOCK, K. Skånska Privatbanken, Minnesskrift. 239 s. Stockholm Förlagsband. 57 KROMANN, A. Romerskt Guld. Mønter i den Kgl. Mønt- og Medaillesamling. 51 s Häftad. 58 KVASTAD, K. Dolt i kabinett. Lovisa Ulrikas mynt- och medaljskåp från Drottningholm. 112 s. Stockholm 04. Förlagsband med skyddsomslag. 59 KVHAA. Excavations at Helgö, X. 179 s. Stockholm Häftad med skyddsomslag. 60 LAGERBRING, S. Dissertatio historica de ludis, circensibus, aliisque, objecto renuntiationis baptismalis quam LAGERQVIST, L.O. Axel Wallenberg Medaljer. 88 s. Stockholm Förlagsband. 62 LAGERQVIST, L.O. Gunvor Svensson Lundkvist. Medaljen Skulptur i Miniatyr. 94 s. Kristianstad Förlagsband. 63 LAGERQVIST, L.O. Linnaeus Medal Art. 42 s. Sundbyberg Häftad. 64 LAGERQVIST, L.O. Nobel Medals. The Royal Coin Cabinet. 60 s. Valdres, Norway 01. Förlagsband. 65 LAGERQVIST, L.O. Pettersons Knappmakeri i Stockholm. Tryckt i 0 ex. 53 s. Stockhom Förlagsband. 66 LAGERQVIST, L.O. Pettersons Knappmakeri i Stockholm. Tryckt i 0 ex. 53 s. Stockhom Förlagsband. 67 LAGERQVIST, L.O. Svenska Mynt under Vikingatid och Medeltid samt Gotländska Mynt. 211 s. Stockholm Förlagsklotband. Skyddsomslag saknas

12 68 LAGERQVIST, L.O. och NATHORST-BÖÖS, E. Sedlar. 223 s. Stockholm Förlagsband. Trasigt skyddsomslag. 69 LAGERQVIST, L.O. och ÅBERG, N. Litet Lexikon Över Sveriges Regenter. 63 s. 01. Förlagsband. 70 LAGERQVIST, NORDLIND, HIRSCH. Samling Julius Hagander. Sverige och dess forna besittningars guldmynt och riksdaler från Gustav I till Carl XVI Gustaf. 574 s. Bern Förlagsklotband med skyddsomslag LANGE, K. Charakterköpfe der Weltgeschichte. 40 s + bilder. München Förlagsband. 72 LEIMUS, I. Das Münzwesen Livlands im 16 Jahrhundert ( /94). 103 sid. Stockholm Förlagsband. 73 LILIENBERG, V.E. Timmermansordens Mynt och Medaljsamling. 83 s. Stockholm Häftad. Brunt omslag. 74 LILIENBERG, V.E. Timmermansordens Mynt och Medaljsamling. 83 s. Stockholm Häftad. Grått omslag. 75 LINDGREN, T. Riksbankens sedelhistoria s. Stockholm Förlagsband med skyddsomslag. 76 LINDGREN, T. Sveriges Mynt s + tabeller och planscher. Stockholm halvklotband med blå rygg. 77 LINDGREN, T. Sveriges Mynt s + tabeller och planscher. Stockholm Halvklotband med brun rygg. 78 MALMER, B. Den senmedeltida penningen i Sverige. 247 s + planscher. Stockholm Häftad med skyddsomslag. 79 MALMER, B. The Sigtuna Coinage c s + 36 planscher. Stockholm Förlagsband med skyddsomslag. 80 MALMER, B.; ROS, J.; TESCH, S. Kung Olofs Mynthus i kvarteret Urmakaren. Sigtuna. Sigtuna Museers skriftserie s. Stockholm Häftad. 81 MODÉER, A. Inledning till närmare kunskap om Swenske mynt och skådepenningar. 330 s. Lund Samtida gråpappomslag. Ex Ingemar Carlsson. 82 MODÉER, A. Inledning till närmare kunskap om Swenske mynt och skådepenningar. 330 s. Lund Troligen samtida nött halvfranskt band. Främre pärm nästan loss. Ex Libris Esaias Tegnér

13 83 MOESGAARD, J.C., NIELSEN, P. (red.) Ord med Mening. Festskrift till Jörgen Sten Jensen. 141 s Förlagsband. 84 NORDSTRÖM, A. Bergsmän och Brukspatroner. 223 s. Värnamo Förlagsband. 85 OLDENBURG, J.F.H. Oldenburgs samling av svenska, svenska besittningars och landtgrefven Fredriks (Konung Fredrik I) Hessiska mynt. Stockholm s + prisförteckning över Oldenburgs myntsamling. Försåld Enkel inbindning. 86 OLSÉN, B. Lea Ahlborn. En svensk medaljkonstnär under 1800-talet. Lund s. Utgallrad ur SNFs bibliotek. Häftad. Något sliten. 87 OLSÉN, B. Lea Ahlborn. En svensk medaljkonstnär under 1800-talet. Lund s. Halvklotband. 88 OSSBAHR, C.A. Mynt och Medaljer slagna för främmande makter i anledning av krig mot Sverige. Häftad PERSON, E. (GAMBY) Sveriges Mynt Med 4 plancher. 30 s. Häftad. Stockholm PETTERSSON, H.Å. Dalern. Den otroliga historien om Ålands första mynt Inbunden, och med två mynt infällda i främre omslaget. I skyddande kartong. 91 PLATBARZDIS, A. Sveriges första Banksedlar Stockholm s + planscher. Förlagsband. 92 PLATBARZDIS, A. Sveriges Sedlar I-III. Lund s. 3 volymer. Förlagsband med nötta skyddsomslag. 93 PONTÉN, J.O. Strengnäs Högre Elementar-Läroverks Myntkabinett. Stockholm s. Häfte. Främre omslag saknas. 94 RASMUSSON, N.L. Medaljer och Jetoner Slagna av Kungl. Vetenskapsakademien och Kungl. Vitterhets, Historie och Antikvitets Akademien Lund s. + Förteckning över medaljmottagare pl. Häftad. / Mynt och Medaljsamlare inom det Svenska Kungahuset. Häfte. Totalt två häften. 95 RENQVIST, A. Arvid Karlsten - en medaljgravör och konstnär från karlarnes tid. Helsingfors s planscher. Häftad RYDBECK, O. Den medeltida borgen i Skanör. Lund s. Förlagsband. 97 RÖNNOW, S. Wedevågs Bruks historia. Minnesskrift tillägnad brukspatron Helge Norlander på hans 60-årsdag Stockholm s. Förlagsband. 98 SCHIVE, C.I. Norges Mynter i Middelalderen. Nytryck av planscherna. Aalborg s. Häftad. 99 SCHJÖTH, F. Chinese Currency. London s. Förlagsband SCHWABACHER, W. Grekiska mynt ur Konung Gustaf VI Adolfs samling. s + Karta och register. Malmö Häftad med skyddsomslag. 101 SCHÜCK, H. Ett porträtt från frihetstiden Carl Reinhold Berch. Stockholm s. Häftad. 102 SEABY, H.A. Greek Coins and their Values. London s. Förlagsband. 103 SEABY. Roman Silver Coins I-V Förlagsband med skyddsomslag

14 104 SNOILSKY, C. Ett svenskt myntkabinett. Samladt och beskrivet. Stockholm s. Inbunden. Några sidor med reparationer. 105 STIERNSTEDT, A.W. Beskrivning öfver Svenska Kopparmynt och Polletter. Del I+II. Stockholm 1871, s. Nyare helklotband. 106 STRANDBERG, B. Gamla Aktiebrev hos Strandbergs Mynthandel. Stockholm s. Häfte, samt några äldre aktiebrev. AB Förenade&Piano&Orgelfabriker Kreuger&Toll AB Påhlssons Mejeri 1941, Skandinaviska Banken Eva Thimgren V.g. inspektera! STRANDBERG, B. m.fl. Svenska Aktiebrev före 18. Stockholm s. Förlagsband. 108 STRÖMBOM, S. Iconographia Gustavi Adolphi. Stockholm s. Fint inbundet skinnband med upphöjda bind SVENSSON LUNDKVIST, G. Skulptur. Södertälje s. Förlagsband. 110 SÖDERMARK, R. Kungl. Svenska Riddareordnarna. Lund s. +planscher. Förlagsband TALVIO, T. (red.) Rahojen Parissa. Suomen Numismaatinen Yhdistys Jyväskylä s. Förlagsband. 112 THÖRNVALL, F. Leufsta ett gammalt upplandsbruk. Tierp s. Häftad. Denna bok beskriver Lövsta bruks polletter. 113 TINGSTRÖM, B. Plate Money. Stockholm s. Förlagsband WERLICH, R. Russian orders, decorations and medals including those of Imperial Russia, the provincial government and the Soviet Union. Washington s. Förlagsband med skyddsomslag. 115 WISÉHN, I. och SCHENKMANIS, U. Att samla mynt. Grafos Spanien s. Förlagsband. 116 von FABRICZY, C. Medaillen der Italienischen Renaissance. 103 s. Gimenez. Alejandro Saez. Numismatica Geografica e Historica. Primer Volumen. 232 s. Nyutgåva Förlagsklotband. 117 von SWAB, A. Avesta Kronobruk. Stockholm s. Häftad. 118 ZIERVOGEL, E. Dissertatio academica Usum rei nummariae in hist. literaria domesticis exemplis declarans quam

15 119 ÅSBRINK, G. Vasaorden. Tryckt hos AB Hasse, W. Tullberg Stockholm Halvfranskt band med upphöjda bind. 1 Betänkande angående Sveriges övergång till ett nytt myntsystem, med guld såsom värdemätare. Afgifvet av därtill i nåder förordnade kommitterade. 251 s + bilagor 89. Stockholm Modernt halvklotband Bihang till Riksdagens Protokoll vid Lagtima Riksdagen i Stockholm år Inbunden. 122 Hans Majestät Konung Gustaf V:s Åttioårsdag 19 16/6 38. Stockholm Minneshäfte med Festprogram. 123 Lingonbacka, ett uppländskt pappersbruk, del 1. Järlåsa Hembygdsförenings Skriftserie Nr s. Häftad. 124 Lot innehållande Banko- och Riksgäldsrevisionerna av Lindgren, Börs och Bössa av Nathorst-Böös, 1 Skilling av Pedersen, Riksbankens sedeltryckeri och pappersbruk av Simonsson, Svensk numismatisk uppslagsbok av Tingström. 125 Lot innehållande bl.a. Samling Wilcke del 2, Nytrycket av Bonniers Medeltidsmynt 1957, Holmbergs myntförteckning 1894, Daedalus 1941, Guldskatten från Regalskeppet Kronan (kompendium), samt ytterligare några smärre publikationer. 126 Lot innehållande Dr. Otto Smiths Münzensammlung av Appelgren, Renässansmedaljer av Hinze, Trumf på hand... av Jerremalm m.fl., Knappologi om Gustaf III:s riksdalrar av Kinnmark, Mynt och medaljer av Lagerqvist och Nathorst-Böös. 127 MOTBOK. Ofvansjö sockens Sparbank Motbok 1895, ex. 128 Snoilskys och Klemmings Brefväxling. Stockholm s. Halvklotband Stockholms Enskilda Bank Stockholm Förlagsband. 130 Stockholms Ångbåtssjöfart Stockholm s. Klotband Svensk Författningssamling Stockholm Nött halvfranskt band Upsala Sparbank Upsala s. Häfte. SÄRTRYCK 133 APPELGREN, T.G. Märken hänsyftade på Ämbets- och Tjänstemän vid Svenska Myntverk. Särtryck ur NM XXI. 134 HILDEBRAND, B.E. Konung Johan Sverkerssons mynt. Särtryck ur KVHAAM HILDEBRAND, B.E. Nya bidrag till Sveriges mynthistoria under medeltiden (Knut Långes mynt). Särtryck ur KVHAAM

16 PERIODICA 136 Corpus Nummorum Saeculorum IX- XI. Qui in Suecia reperti Sunt. 1 Gotland Akebäck - Atlingbo, Lund Häftad. 137 Corpus Nummorum Saeculorum IX - XI. Qui in Suecia reperti Sunt, 1 Gotland 2. Bäl - Buttle, Lund Häftad. 138 Göteborgs Numismatiska Förening , , Föreningens Småskrifter, Nr. 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 22, 25. Samt Göteborgs hjärta och stolthet. 16 häften KUNGL. MYNTBINETTET. Landskapsinventeringar. Nr KUNGL. MYNTBINETTET. Utställningskataloger. Nr 34, 35, 36, 39, 45, samt the Royal Coin Cabinet. 6 kat. 4 häftade, 2 inbundna. 141 Numismatiska Litteratursällskapet i Göteborg. 12 häften + 2 inb Nordisk Numismatisk Unions Medlemsblad inbundna, häftade Nordisk Numismatisk Årsskrift förutom Alla inbundna Nordisk Numismatisk Årsskrift. 1968, , Alla inbundna. 145 Numismatiska Meddelanden. Nr I-XLII. Alla inbundna utom nr Register I-XL. Inbundet. Nr VI-VII och XX i avvikande band. Nr XVII är nytrycket från Numismatiska Meddelanden XII. Stockholm s. Inbunden Numismatiska Meddelanden XIII. Stockholm s. Inbunden. 148 Numismatiska Meddelanden XVI. Stockholm s. Häftad. 149 Numismatiska Meddelanden XVI. Stockholm s. Häftad. 1 Numismatiska Meddelanden XVII. Stockholm Inbunden/Häftad Numismatiska Meddelanden XVIII. Stockholm s. Inbunden. 152 Numismatiska Meddelanden XXIV. Stockholm s + 17 pl. Häftad Numismatiska Meddelanden XXV. Stockholm s. Häftad. 154 Numismatiska Meddelanden XXVI. Stockholm s. Häftad. 155 Numismatiska Meddelanden XXIX. Text. Stockholm s. Häftad. 156 Myntkontakt/ Svensk Numismatisk Tidskrift: Årgångar 1972, 1973 (ej komplett), 1974, 1975 (ej komplett), 1976, 1977 (ej komplett), Samt (ej kollationerat, men troligen hyfsat komplett). Samt register Samlaren Sven Svensson. Alla dessa mynt. Karlshamn s. Häftad. 158 Sylloge Nummorum Graecorum. Erik Munksgaard. Copenhagen s. Häfte. 159 Sylloge Nummorum Graecorum. Sweden I. Ulla Westermark. Lund s. Häftad. 16

17 160 Sylloge Nummorum Graecorum. Sweden II:1. Ulla Westermark. Stockholm s. Häftad. 161 Sylloge Nummorum Graecorum. Sweden II:2. Ulla Westermark och Harald Nilsson. Uppsala s. Inbunden. AUKTIONSKATALOGER OCH LAGERLISTOR 162 ANTIKÖREN. Auktionskataloger 14, 15, 16, 17, 18, 19,, 21, 22, 23. Tio häftade kataloger. 163 APPELGREN, T.G. Bernhard Olofssons samling Del I, II (2 ex), III. Komplett. Fyra häftade kataloger. 164 APPELGREN, T.G. Lagerkataloger: 72, 75, 76, 77, 78, 79, 80 (3 ex), 81, 82. Samt stencilerade kataloger: Dec 1938, Nov 1943, Nov 1944, April AURUM. Auktionskataloger 1-7. Komplett. 166 B. AHLSTRÖM. Auktionskataloger I. Carlsson (52.5) + Lilla höstauktionen H. Hede I-III. Tryckta resultatlistor till många auktioner. En mycket fin svit i gott skick. 167 B. AHLSTRÖM. Lagerkataloger: Onumrerade (Bernth Ahlström): (2), (3), (4), 9 (fotokopia); (Bjarne Ahlström): komplett + Historisk Odyssé (=nr 66). I två tidskriftsamlare. 168 BOBERG + APPELGREN. Boberg: Auktionskatalog nr 12 + Lagerlista nr 5. Appelgren: Auktionskataloger nr 7, 15, 53, Appelgrens 70:e myntauktion. 169 BOKAUKTIONSKAMMAREN. Johan Scharps Mynt och Skådepenningar I+II. Stockholm Halvfranskt, något nött, band BOKAUKTIONSKAMMAREN. september Oldenburgs skådepenningar. Häftad. 171 BOKAUKTIONSKAMMAREN. 17 februari Edward Cederlund. Häftad. 172 BUKOWSKI, H. Auktionskataloger nr 2 (saknar omslag), 3, 5, 8, 11, 19, 23, 24 (modernt grönt pappomslag), 36, 69, 79, 89, 90, 95, 190 (lösa omslag). 173 HOLMBERG, D. Auktionskataloger: 48, 51, 54, 53, 59, 61, 64 (7 kataloger inbundna i ett enkelt klotband). Samt nr 133, 149, 146, 155, 158 som lösa häftade kataloger Utrop 171. Vid denna auktion auktionerades svenska mynt som tillhört framlidne hovjägmästare Edward Cederlund. Detta exemplar innehåller noteringar i blyerts ur vilka man bland annat kan läsa att de Laval köpte en riksdaler 1534 för 7 kr. Ernst Nathorst-Böös noterade i sin bok Myntkatalogen i tvåhundra år att auktionen ägt rum men kunde ej finna denna auktionskatalog. 17

18 174 HOLMBERG, D. Lagerkataloger: nr 40 (inbunden), 52, 53, 55 (hålslagen), 57, 60 (2 ex), 63, 64, 68, HÖGBERG. TH. Lagerkataloger nr 4, 5, 6, 7, 10, samt Våroffert MYNTGALLERIET. Lagerkataloger 9+10; Auktionskataloger 1 (21 nov 1993) + 2 (28 maj 1994); Nordén Myntauktioner 31 okt 1999; Stockholmsauktionsverk 3-4 okt 1981, mars 1991; SPINK The Karl Gustaf Collection (00); Bruun-Rasmussen Christian Lerches samling (1992); SNY nr 300 (Prof. Jarl Galléns samling); James F. Elmen: The Bernhard F. Brekke Collection... Imperial Russia, Part II (1993). Tio häftade kataloger. 177 MONETA (Kinnmark) nr 1; Per Österlund auktioner 12 mars 1977 (C-O. Algårds samling); J.Pedersen lagerkataloger: 1937, 1939, 1941 (text+planscher), 1943 (endast planscher), katalog nr 9; Almer lagerlista nr 10 (C-O. Algårds kopparmynt) HIRSCH. Mynt ur Sven Svenssons samlingar. Inbundna i två halvklotband. Prislistorna medbundna NORDLIND + KÜNKER. Samling Bonde 1-6. Komplett NORDLIND + KÜNKER. Nordlinds onumrerade auktionskataloger: 26 nov 06; nov 11. F.R. Künker nr 185 och 196. (Hagander 1+2). Fyra inbundna kataloger. I tidskriftsamlare. 181 Stor lot SNF:s auktionslistor. Följade nummer ingår: 12 (2 ex), 17, 43-48, -55, 60, 62, 64, 65, 68, 70, 73-75, 81, 83-85, 87-91, , 137, 144. Samt bunt med tryckta prislistor Dessutom ingår följande listor som fotokopior: 23-27, 30, 32, 33, 86 (äldre kopia; första sidan original), 135. Listorna är i mycket varierande skick. Många hålslagna och många nötta. Prisnoteringar förekommer. De individuella listorna har inte kollationerats avseende kompletthet. Trots skicket en mycket användbar svit SWISS BANK CORPORATION. Coins of Sweden I+II. C-E. Schmitz samling. Inbundna ULF NORDLIND. Lagerlistor Komplett. I liten tidskriftsamlare. 100 FÖRORDNINGAR 184 Kongl. maij:tz nådige Förordning om Myntet 1681, samt tre förklaringar till den (varav ett nytryck från 1755). 4 förordningar. 185 Kongl. May:tz Placat Och Förordning, Angående Pommerske Drittels och Marckstyckens afskaffande Kungiörelse, Angående Åtskillige uti Hamburg warse blefne Falska Ducater, med Hollendsk Prägel, Myntförordningar, 1700-tal, 8 stycken. Angående caroliner, plåtmynt, kopparmynt m.m Myntförordningar, 1700-tal, 3 stycken rörande Karl XII:s nödmynt Förordningar samt SFS tal till 1800-tal. 7 stycken. Rörande mynt, transportsedlar, ekonomi, polletter m.m Förordningar till 1800-tal. Juridik, nordsjöfisket, brännvin, taxor m.m. 14 stycken Bakungspenningarna 1681 samt taxa Kongl. May:tz Förnyade Stadga Och Ordning, För Smältare och Råstwändare wid Koppar-Bruken uti heela Rijket

19 POLLETTER 193 Enköpings Spritvarubolag. 1 LITER / S.n.s., rund, koppar, XII.155:4. 5 LITER / S.n.s., rund mässing. NM XII.155:1. 2 ex. Ex. Eklund. 194 Härnösands Nya Utsk.bolag. H.N.U.B. 1 LITER ABSOLUT RENT BRÄNNVIN / S.n.s., rund, mässing. H.N.U.B. 2 LITER d:o / S.n.s., åttk, mässing. H.N.U.B. 2 LITER COGNAC NO 3 / S.n.s., åttk, vitmetall. 3 ex. 195 Karlstads Spritbolag. 2 DEC.LITER / S.n.s., kvadr m rund hörn, mässing. 1 LITER / S.n.s., kvadr m rund hörn, vitmetall. 1 LITER / S.n.s., åttk, mässing. 1 LITER / S.n.s., rund, mässing. 1/2 LITER COGNAC / S.n.s., trek m rund hörn, mässing. 2 DEC. LITER COGNAC / S.n.s., rekt m rund hörn, mässing. 6 ex. 196 Sollefteå Utskänkningsbolag. BRÄNNVIN 1 LITER, kvadr m rund hörn, mäss. BRÄNNVIN ½ LITER, d:o. BRÄNNVIN 2 LITER, d:o. ½ COGNAC KR ÖRE, sexk, koppar. COGNAC 1 KR ÖRE, kvadr m rundhörn, koppar. COGNAC 2 KR 00 ÖRE, d:o. COGNAC 2 KR 25 ÖRE, d:o. COGNAC 2 KR ÖRE, d:o. COGNAC 2 KR 75 ÖRE, sexk, koppar. GLAS 10 ÖRE, rund, koppar. GLAS ÖRE, d:o. 11 ex. 197 Sölvesborgs Spritbolag. 2 DC, ens, rund, zink. 5 DC, ens, rekt, koppar. 5 DC, ens, rekt, zink. SSFB 4 L, ens, femk, zink. SSFB 0.5 L, ens, vågf rund, zink. SSFB 0.1 L, ens, rund, zink. SSFB 0.1 L, ens, rund, mässing. SSFB 0.2 L, ens, oval, zink. SSFB 0.2 L, ens, oval, mässing. SSFB 1 L, ens, åttk, mässing. SSFB 3 L, ens, rekt, zink. 11 ex. Se Rådström, B. Spritpolletter från Sölvesborg, SNT 1999, sid Trollhättans Brännvinsbolag. 1 Lit. / S.n.s., vågf rund, vitmet. 3 Lit. / S.n.s., vågf rund, vitmet. 2 ex. 199 Svea, Apoteket, Trelleborg. Hermesstav S A T tvåställigt nr, brakt, rund med runt hål uppt, zink. 0 Södermalms Badinrättning. 40 / SB-emblem, rund, mässing, SS Norrtälje Badhus. D, ens, rekt m avkl hörn o trek mitth, mäss, XII.61:4. D:o. KW, ens, rekt m runt hål kl 5, vitmet, XII ex. 1 Trosa Kallbadhus. BAD T.K., ens, rund, mässing, SS HÄSSELBY STRAND- BAD 10, d:o. Södermalms Badinrättning 40/SB-emblem med mässig. 3 ex. 2 Göteborgs Brandkår. 2 DRA TIMMEN SS9, brakt, rund, mässing, Sti.213:134. D:o, 2 DRA TIMMEN WB, d:o, Sti.213: ex. 3 Uppsala Brandkår. Utstansat lejon + brinnande hus, utstansad trea, ens, rund, koppar, NM IV.67: / / / / / , 1/1+, 1? / Avesta Kopparbruk. K i centrum, kunglig krona upptill, ens, rund, koppar, Sti.31:52. 1/

20 5 Mosebacke Gångbro. 3 ÖRE / S.n.s., rund, zink. 3 ÖRE / S.ä.s., rund, mässing. 5 ÖRE, ens, trek, mässing. 3 ex. 6 GAMBRINUS BRYGGERI. 100 / S.n.s., rund, koppar. 25 / S.n.s., rund, mässing. / S.n.s., vågf rund, koppar. S:T ERIKS BRYGGERI, ens, rund, mässing. AB STHLMS BRYGGERIER MB-emblem / AB STHLMS BRYGGERIER, rund, alum. 5 ex. 7 Pripp & Son. 25 PS / 25 S.r.s., rund, mässing. AKTIE BOLAG J.A. PRIPP & SN / 100 S.r.s., d:o. AKTIE BOLAG J.A. PRIPP & SN / 25 S.r.s., d:o. P.S. 100 / 100 S.r.s., d:o. P.S. 0 / 0 S.r.s., vågf rund, mässing. PRIPPS Lika frs., rund, mässing. 6 ex. 8 STHLM BROMMA FLYSTA 45 / S.n.s., rund m runt mitth, koppar. STHLMS NORRA OMNIBUS 1853, ens, oval, mässing, Sti.221:8. KUNGSHOLMEN RID- DARHOLMEN 1860, d:o, SM.8:BA. 3 ex. 9 Halmstads Stadstrafik A POLLETT / Halmstads Sparbank ek 1835, rund, mässing. LADUGÅRDS_ LANDET, ens, oval, koppar, SM.8:K. LADUGÅRDS_ LANDET / OMSBOG, oval, koppar, SM.8:L. LINJEBUSS LB / Lunds domkyrka, rund, mässsing. MARIA OMNIBUS, ens, rund, mässing, Sti.223:12. MOTALA LOKALTRAFIK / motalas vapen, rund, mässing. MOTALA LOKALTRAFIK / motalas vapen, rund m runt centr hål, mässing. MOTALA STADS TRAFIK AB / motalas vapen, rund, mässsing. STOCKHs NORRA OMNIBUS 1853, ens, oval, mässing, Sti.221:8. UPPSALA STADS TRAFIK AB Lika frs., run m sexk mitth, mässing. 10 ex. 210 AKTIEBOLAGET GELLIVARE MALMFÄLT G B / S.n.s., sexk, mässing. D:o M B / S.n.s., rund, mässing. D:o S JA / S.n.s., kvadr, mässing. 3 ex. 211 Andrarums Alunverk. IM CP, ens, rund, koppar, Sti.:2 / E.8. D:o IQv CP, ens, oval, koppar, Sti.:3 / E.9. 2 ex. 1/ / / / , Sperlingsholms Lantgods, Halmstad, 1 HENNING WRANGEL 1826 / bikupa o bin HIMLEN VÄLSIGNE IDOGHETEN, rund, koppar, Sti.134:11. D:o men 1/4. rund, koppar, Sti.134:13. 2 ex. 1/1+, 1+/ Araslövs Lantgods, Kristianstad. HW / torn, rund, ljus lera, SS HW står för Henning Wrangel och tornet på pollettens frånsidan ingår i hans släktvapen. Förutom de skånska godsen Araslöv och Ovesholm så ägde Wrangel också Sperlingsholm i Halland. De lärde har tvistat om till vilket gods polletterna skall hänföras till. I dag gäller Araslöv. 214 Araslövs Lantgods, Kristianstad. HW / torn, rund, ljus lera. 1/1+ 300

Auktion 134. Klubbauktion

Auktion 134. Klubbauktion Auktion 134 Klubbauktion Polletter, mynt och medaljer Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Katedralskolan, Skolgatan 2, Klassrum 207 Tid: 26:e september, 2013. Visning

12 KVARNSVEDEN KOOP M. F. 3 L Ens, triangel med hål, vitmetall, 28mm, mjölkföreningspollett 1922-46

12 KVARNSVEDEN KOOP M. F. 3 L Ens, triangel med hål, vitmetall, 28mm, mjölkföreningspollett 1922-46 Pollettauktion nr 2 2011-09-15 1 Ångslup CARLSKRONA LYCKEBY Brakteat, mässing, rektangel, 49 x 29mm, Sti203.1, E347, stukad 2 KARLSKRONA SPÅRVÄGAR S.n.s., mässing, triangel med hål, 20mm, KS400AQ 3 KARLSKRONA

Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2)

Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2) Blekinge 1 Karlskrona. Sjömanskårens Raksalong 14, ensidig, mässing. 25 mm. (MW 77:2) 2 Ronneby. Ronneby Ångslupar 15 öre / S.n.s. mässing, 25x31 mm, hål 3 mm, (KS 700B/FB) 1+ 425 1+ 225 Bohuslän 3 Uddevala.

Pollettauktion nr 4. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013. www.pollett.se

Pollettauktion nr 4. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013. www.pollett.se Pollettauktion nr 4 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Söndagen den 27 januari 2013 www.pollett.se 1 Pollettauktion nr 4 Välkommen till Svenska Pollettföreningens fjärde auktion! Liksom vid förra

KARL XV 1859-1872. 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200

KARL XV 1859-1872. 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200 KARL XV 1859-1872 148. STOCKHOLM. 2 öre 1865, 5,46 g SM 65, SS 5546 01 200 149 OSKAR II 1872-1907 149. STOCKHOLM. Krona 1901, 7,53 g SM 76, SS 5637 01 1000 GUSTAV V 1907-1950 150. STOCKHOLM. 50 öre 1920,

SNF:s auktion nr 146

SNF:s auktion nr 146 SNF:s auktion nr 146 Söndagen den 25 april 2004 Tid: kl 14.30 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 25 april kl 10.00-12.00, 13.00-14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer

Ort Butik Telefonnr Mailadress

Ort Butik Telefonnr Mailadress Ort Butik Telefonnr Mailadress Alingsås Intersport 0322-10341 niklas.dahlberg@intersport.se Teamsportia 0322-63 99 90 klubb.alingsas@teamsportia.se Arvika Intersport 0570-12180 Lars.Silfalt@intersport.se

Bokningsläge (hela landet)

Bokningsläge (hela landet) Bokningsläge (hela landet) Uttagsdatum Provtyp Vecka 2015-06-15 kl 4:00:05 B Antal bokade provtider Summa Kapacitet Andel lediga provtide r % Antal lediga provtider 25 138 5 062 5 200 2,65% Borås 0 141

Nedlagda myndighetsarbetsplatser 2010-

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124

Nr 106. Nr 107. Nr 110. Nr 112. Nr 114. Nr 122. Nr 124 Nr 106 Nr 107 Nr 110 Nr 112 Nr 114 Nr 124 Nr 122 127 4623 Sydsvenska kredit AB 100 kr 1917 Malmö F 100 128 5165 Värdeförvaltning, AB 500 kr 1918 Göteborg VF 50 Försäkring 129* 1251 Försäkrings AB Svenska

Pollettauktion nr 3. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Onsdagen 11 april 2012. www.pollett.se

Pollettauktion nr 3. Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Onsdagen 11 april 2012. www.pollett.se Pollettauktion nr 3 Svenska Pollettföreningen Anbudsauktion Onsdagen 11 april 2012 www.pollett.se 1 Pollettauktion nr 3 Välkommen till Svenska Pollettföreningens tredje auktion! Huvuddelen (de första 102

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00 Auktion Lördagen den 8 april 2006 Tid: 15.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 8 april kl 12.30 14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från Sven Svenssons

Bokauktion. Auktion 139. Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 2015. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00

Bokauktion. Auktion 139. Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 2015. Visning från kl. 17:30, Första utrop kl. 18:00 Auktion 139 Bokauktion Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: Sverkerskolans matsal. Tid: 19:e februari, 15. Visning från kl. 17:, Första utrop kl. 18:00 OBSERVERA! Vi

Auktion 122. Anders Frösell. Dubbletter V. Numismatisk litteratur och varia. Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.

Auktion 122. Anders Frösell. Dubbletter V. Numismatisk litteratur och varia. Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku. Auktion 122 Anders Frösell Dubbletter V Numismatisk litteratur och varia Numismatiska klubben i Uppsala Se även klubbens hemsida www.nku.nu Plats: The Svedberg-laboratoriet, Kvarteret Kemikum, Uppsala

Comenius fortbildning omg 2, april 2012

Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Comenius fortbildning omg 2, april 2012 Beviljas med svenska medel Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i EUR Dnr Projekt/aktivitet Poäng Land 2012:2304 Jobbskuggning 101 F Karlskrona Blekinge län 1 434

Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur

Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur Ingemars Myntsida Numismatisk Litteratur Varför en förteckning? Svensk myntlitteratur är ett växande samlarområde. Allt fler inser litteraturens betydelse för numismatiken. Tyvärr är området eftersatt

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Auktion Lördagen den 5 maj 2007 Tid: 16.00 Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Visning: 5 maj kl 13.00 14.15 i Radisson SAS Hotel, konferensrum Hagdal Linköping Föremålen kommer från Sven

Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009

Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 237 Bilaga I Sammanställning av klubbens möten och aktiviteter 1969-2009 1969 26 mars Klubbens första möte. Val av interimsstyrelse. Bertel Tingström

Ett gemensamt höjdsystem

SNF:s auktion. Söndagen den 30 november 2003. Tid: 13.30

Namn URL adress E-mail adress Alingsås Judoklubb www.alingsasjudo.org sonny.dahl@alingsas.se Arboga Judoklubb

Namn URL adress E-mail adress Alingsås Judoklubb www.alingsasjudo.org sonny.dahl@alingsas.se Arboga Judoklubb Namn URL adress E-mail adress Alingsås Judoklubb www.alingsasjudo.org sonny.dahl@alingsas.se Arboga Judoklubb www.idrottonline.se/arboga/arbogajk-judo 0589.14302@telia.com Bodens Bushido Center www.bodenbushido.se

Comenius fortbildning januari 2012

Comenius fortbildning januari 2012 Comenius fortbildning januari 2012 Beviljade Dnr Projekt/aktivitet Poäng Beviljat antal mobiliteter Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i (ange valuta) 2012:370 Språkmetodkurs (centr) 83 1 F Ronneby Blekinge

Cannabisprojekt. Ann-Sofie Nordenberg ann-sofie.nordenberg@karlstad.se 054-540 51 65. Magnus Wallgren magnus.wallgren@karlstad.

Cannabisprojekt. Ann-Sofie Nordenberg ann-sofie.nordenberg@karlstad.se 054-540 51 65. Magnus Wallgren magnus.wallgren@karlstad. Cannabisprojekt Samverkan barn och unga - Karlstad 19 april 2012 Ann-Sofie Nordenberg ann-sofie.nordenberg@karlstad.se 054-540 51 65 Magnus Wallgren magnus.wallgren@karlstad.se 054 540 5156 Särskild cannabissatsning

ST inom Försäkringskassan 2015-05-19 Avdelning 102

ST inom Försäkringskassan 2015-05-19 Avdelning 102 BESKRIVNING AV FÖRSÄKRINGSKASSANS ORGANISATION KOPPLAD TILL ORGANISATION FÖR PARTSSAMVERKAN OCH ÖVER VILKA SEKTIONER SOM ST:S MEDLEMMAR TILLHÖR Förteckningen ska tydliggöra hur FK:s organisation är kopplad

PENDLINGSBARA SVERIGE 2015

PENDLINGSBARA SVERIGE 2015 PENDLINGSBARA SVERIGE 2015 PENDLINGSBARA SVERIGE LIKA STORT SOM HELA DANMARK För andra året i rad kartlägger vi på Samtrafiken hur pendlingsbara svenska städer är. I år har vi tittat närmare på Sveriges

Comenius fortbildning, april 2013

Comenius fortbildning, april 2013 Comenius fortbildning, april 2013 Beviljade Dnr Projekt/aktivitet Poäng Kön M/F Kommun Län Beviljat belopp i euro 2151-2013 Konferens 115 M Ängelholm Skåne län 1310 PT 2374-2013 Allmän fortbildningskurs

Huvudmän utan samarbete inom Matematiklyftet läsåret 2015/16 2015-02-12, Dnr 2014:1041

Huvudmän utan samarbete inom Matematiklyftet läsåret 2015/16 2015-02-12, Dnr 2014:1041 AB PARTS & PAOMEES 7 1 ACADEMEDIA FRIA GRUNDSKOLOR AB 10 1 ALE KOMMUN 49 3 ALINGSÅS KOMMUN 36 2 AL-ZAHRAA AKADEMI AB 9 1 ARVIKA KOMMUN 111 6 ASKERSUNDS KOMMUN 16 1 AVESTA KOMMUN 19 1 AXEDINSKOLAN AKTIEBOLAG

Blodtrycksmätning. D Danderyd Apotek Hjärtat Enebyängen

Blodtrycksmätning. D Danderyd Apotek Hjärtat Enebyängen Blodtrycksmätning A Angered Apotek Hjärtat Angered Centrum Arboga Apotek Hjärtat Ahllöfsgatan Arlandastad Apotek Hjärtat Eurostop Arvika Apotek Hjärtat Torget B Bengtsfors Apotek Hjärtat Storgatan Bromma

Småskalig vattenkraft är kretsloppsenergi.

Småskalig vattenkraft är kretsloppsenergi. Småskalig vattenkraft är kretsloppsenergi. Våra kraftstationer. Redan på 1500- och 1600-talet byggde man dammar för att ta tillvara på den energi som vattnet kan producera. Idag har Mälarenergi 41 vattenkraftstationer

Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk 551 82 Jönköping Tfn 036-15 50 00 www.jordbruksverket.se

Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk 551 82 Jönköping Tfn 036-15 50 00 www.jordbruksverket.se Statens jordbruksverks författningssamling Statens jordbruksverk 551 82 Jönköping Tfn 036-15 50 00 www.jordbruksverket.se ISSN 1102-0970 Statens jordbruksverks beslut om smittförklaring med anledning av

Lunarstorm Del 1 Del 1 Del 2 Del 2

Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI

Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI Samarbete mellan Svensk Bowling och ICA MAXI Lördagar vecka 9, 10 och 11 kommer SBHF och Svenska Bowlingförbundet att ha ett samarbete med ICA Maxi-butiker runtom i Sverige. Samarbetet är ett unikt tillfälle

Medelålder och andel patienter som inte var medvetandesänkta vid ankomst till sjukhus.

Medelålder och andel patienter som inte var medvetandesänkta vid ankomst till sjukhus. WEBBTABELLER Webbtabell 1 Webbtabell 2 Webbtabell 3 Webbtabell 4 Webbtabell 5 Webbtabell 6 Webbtabell 7 Medelålder och andel patienter som inte var medvetandesänkta vid ankomst till sjukhus. Andel patienter

ST inom Försäkringskassan 2012-10-26 Avdelning 102

ST inom Försäkringskassan 2012-10-26 Avdelning 102 FÖRHANDLINGSANSVARIGA VID REVISION 2012-10-01 Detta är den ansvarsfördelning som görs av avdelningsstyrelsen. Ansvaret handlar om att vara den person som arbetsgivaren tar kontakt med inför kallelse till

NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 117. Anders Frösells pollettsamling 28 mars 2009

NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA. Auktion 117. Anders Frösells pollettsamling 28 mars 2009 NUMISMATISKA KLUBBEN I UPPSALA Auktion 117 Anders Frösells pollettsamling 28 mars 2009 NKU auktion 117 28 mars 2009 Visning från kl 9:00 Första utrop kl 11:00 Auktionen äger rum i Uppsala i Vaksalaskolans

Statens inköpscentral Box 2218 103 15 Stockholm Upprättat av Projektnamn Dokumenttyp Mattias Ek Fordonsförhyrning Bilaga 1 c, Kravspecifikation

Statens inköpscentral Box 2218 103 15 Stockholm Upprättat av Projektnamn Dokumenttyp Mattias Ek Fordonsförhyrning Bilaga 1 c, Kravspecifikation 2012-03-16 1 (8) Bilaga 1 c Kravspecifikation Övrig förhyrning 1 Introduktion 1.1 Avgränsning Denna kravspecifikation gäller för fordon som inte förhyrs i samband med annan resa, t.ex. flyg eller tågresa.

Södra Kustvägen 78, Bureå

Södra Kustvägen 78, Bureå Dragstångsdepå Kompletta dragstänger i lager De flesta modeller och varianter. Specialutbildade mekaniker DSS - Dragstångsservice Arbetar med centraliserat lager Komplett dragstång framme på några timmar

Radioundersökningar. Rapport II 2015. TNS Sifo. Radioundersökningar

Radioundersökningar. Rapport II 2015. TNS Sifo. Radioundersökningar Radioundersökningar Rapport II 2015 TNS Sifo Radioundersökningar TNS Sifo 2015 1531602 TNS Sifo Radioundersökningar Rapport II 2015, lokala områden Denna rapport omfattar data avseende radiolyssnandet

Tillgång till grönytor/grönområden i och omkring tätorter

Tillgång till grönytor/grönområden i och omkring tätorter Tillgång till grönytor/grönområden i och omkring tätorter Statistik från satellit Storstadsnatur Konferens om grönstruktur och landskap i Stockholmsregionen Tisdagen den 4 maj 2010 Marianne.Eriksson@scb.se

Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70

Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 Karlavägen 20, 11431 Stockholm / Påarpsvägen 444, 26994 Båstad +46 8 660 68 02 / +46 431 36 00 10 / +46 709 36 00 70 LG Lundberg. Född 1938. Bor och verkar i Stockholm. Separatutställningar i urval 2011

Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet

Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet Resultatrapport Kommunens Kvalitet i Korthet DIN KOMMUNS TILLGÄNGLIGHET TRYGGHETSASPEKTER I DIN KOMMUN DIN DELAKTIGHET OCH KOMMUNENS INFORMATION DIN KOMMUNS EFFEKTIVITET DIN KOMMUN SOM SAMHÄLLSUTVECKLARE

Samtliga belopp är i 2010-års penningvärde. 2006-2009-års intäkter kan vara justerade i beslutet. Ett fåtal företag är exkluderade

Samtliga belopp är i 2010-års penningvärde. 2006-2009-års intäkter kan vara justerade i beslutet. Ett fåtal företag är exkluderade AB Borlänge Energi Elnät REL00018 382 161 452 367 2,85% AB Kramfors Energiverk REL00094 87 135 98 999 2,15% AB PiteEnergi REL00149 344 465 420 942 3,40% Affärsverken Karlskrona AB REL00091 380 024 439

Apotek som för Trust in Lust sortimentet

Apotek som för Trust in Lust sortimentet Apotek som för Trust in Lust sortimentet Apoteket Källan Apoteket Hästhoven Apoteket Lärkan Apoteket Kupolen Apoteket Bävern Apoteket Vikingen Apoteket Tallen Apoteket Tallen Apoteket Eken Apoteket Fyra

SFHV:s AUKTION # 68. Välkomna till. Auktionen hålls på Kungl. Myntkabinettet Sveriges Ekonomiska Museum Slottsbacken 6, Stockholm. Nr 4 - Årgång 34 - Nov 2013 Svenska Föreningen för Historiska Värdepapper The Swedish Society of Historical Certificates www.historiskavardepapper.se Välkomna till SFHV:s AUKTION # 68 lördagen den 30 nov

HSBs BOSTADSINDEX 2014 1 (10)

HSBs BOSTADSINDEX 2014 1 (10) HSBs BOSTADSINDEX 2014 1 (10) 2 (10) INNEHÅLLSFÖRTECKNING 1 Varför bostadsindex?... 3 2 Hur har vi gjort?... 3 3 Avgränsningar... 4 4 Resultat av HSBs bostadsindex 2014... 5 5 bedömning... 9 6 Frågor och

Välkommen till SCB:s frukostseminarium om grönytor

Välkommen till SCB:s frukostseminarium om grönytor Välkommen till SCB:s frukostseminarium om grönytor Hur gröna är våra städer? Foto: Stefan Svanström Stefan Svanström & Jerker Moström Avdelningen för Regioner och Miljö Statistiska centralbyrån facebook.com/statisticssweden

Var fjärde domstol använder inte rättstolkar

Var fjärde domstol använder inte rättstolkar 1(6) Pressmeddelade den 23 februari 2011 Var fjärde domstol använder inte rättstolkar Var fjärde domstol i Sverige, 25 procent, ställer inte krav på att rättstolkar anlitas när de köper tolktjänster. Det

TRRs metodik för uppsagda baseras på: Nuläge

TRRs metodik för uppsagda baseras på: Nuläge Vad gör TRR? Hur står det till idag då? Då och då uppstår situationer då ändrade förutsättningar tvingar företagsledningen att förändra företagets organisation. Vissa gånger med expansion och nyrekrytering

Vårkampanj 2014. 31 mars-25 maj

Vårkampanj 2014. 31 mars-25 maj Vårkampanj 2014 31 mars-25 maj Varmt välkommen till Folkpool Härligt med egen pool hemma, ett underbart badparadis och en naturlig samlingsplats där alla trivs. Poolen är en investering ni ska vara nöjda

Andel beh. inom 3 tim. %

Andel beh. inom 3 tim. % Webbtabell 1. Andel av trombolysbehandlade patienter som behandlats inom 3 tim av samtliga behandlade med trombolys samt antal behandlade patienter över 80 år. Andel beh. inom 3 tim. Antal >80 år Andel

Uppdrag direkt av kommun el annan

Uppdrag direkt av kommun el annan Ingrid Kennborn AB Genomförda uppdrag 2002 och framåt - augusti 2008 Uppdrag direkt av kommun el annan Fortbildning/ utbildning med Sol och LSS som grund kring Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade

Media Monitor Report April 2012

Media Monitor Report April 2012 Utskriftsdatum: 2012-05-01 Arkivet för Ufo-Forskning Media Monitor Report April 2012 Innehållsförteckning Rubrik Sida Media Monitor Report 2 Statistik per medietyp - Table 3 Statistik per medietyp - Grafisk

Avropsberättigade. Dokumenthantering 2012 - skrivare, MFP, programvaror och tjänster. KAMMARKOLLEGIET Statens inköpscentral 96-16-2012

Avropsberättigade. Dokumenthantering 2012 - skrivare, MFP, programvaror och tjänster. KAMMARKOLLEGIET Statens inköpscentral 96-16-2012 Bilaga Avropsberättigade - skrivare, MFP, programvaror och tjänster 1 (6) Avropsberättigade Myndigheter under regeringen Deltar med stöd av förordning (1998:796) om statlig inköpssamordning Deltagare i

INSTITUTION. Varvshistoriska föreningen, Göteborg

INSTITUTION. Varvshistoriska föreningen, Göteborg INSTITUTION Föreningen Stockholms företagsminnen Landsarkivet i Lund Norrköpings stadsarkiv Göteborgs stadsmuseum Regionmuseet Västra Götaland i Vänersborg Länsmuseet Gävleborg, Gävle Föreningen Stockholms

Utfall och medellön för resp domstol och kategori

Utfall och medellön för resp domstol och kategori Utfall och medellön för resp domstol och kategori Myndighet Tjänstebenämning Medellön Lägsta lön Högsta lön Utfall Högsta domstolen Domstolssekreterare 26827 24450 34300 Expeditionsvakt 24412 24266 24696

kostnadsfritt. I händelse av flera identiska bud skall förtur ges åt det först poststämplade. Skriftliga uppdrag ställs till auktionskommisarien. Jubileumsauktion # 60 auktionsregler Jubileumsauktion # 60 hålles söndagen den 18 okt 2009 kl. 13.00 på Kungl. Myntkabinettet, Sveriges Ekonomiska Museum, Slottsbacken 6, Stockholm. Visningen börjar kl.

Auktion 11 MYNTAUKTIONER LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 SAMLING STAM. Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65

Auktion 11 MYNTAUKTIONER LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 SAMLING STAM. Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65 MYNTAUKTIONER I SVERIGE AB SAMLING STAM Auktion 11 LÖRDAGEN 17 MAJ 2014 Banérgatan 17 115 22 STOCKHOLM e-mail: info@myntauktioner.se Tel: 08 410 465 65 MYNTAUKTIONER i Sverige AB Auktion 11 LÖRDAG 17 MAJ

För att se sjukhusens resultat per åtgärd år för år, se Swedehearts årsrapporter: http://www.ucr.uu.se/swedeheart/index.

För att se sjukhusens resultat per åtgärd år för år, se Swedehearts årsrapporter: http://www.ucr.uu.se/swedeheart/index. Kvalitetsindex sjukhusens resultat 2013 och 2012 Det svenska kvalitetsregistret Swedeheart tar varje år fram ett kvalitetsindex över den svenska hjärtsjukvården. Kvalitetsindexet, som Hjärt-Lungfonden

Sammanställning av feriearbetande ungdomar sommar 2010

Sammanställning av feriearbetande ungdomar sommar 2010 Blekinge Dalarna Gagnef JA 17 år: 59 kr Hedemora JA 16 år: 67 kr 17 år: 72 kr 18 år: 81 kr Leksand Ca 20 3 v 6 tim/dag JA 16-17 år: Minst 59 kr, sem ers 12 % samt kommunens 18-19 år: Minst 73 kr försäkringar

Deltagande team, fördelade per genombrottsprogram, i Bättre vård mindre tvång 2010-2014

Deltagande team, fördelade per genombrottsprogram, i Bättre vård mindre tvång 2010-2014 Deltagande team, fördelade per genombrottsprogram, i Bättre vård mindre tvång 2010-2014 Team Namn Verksamhet/Inriktning Landsting/Region Genombrottsprogram I 1 Södermalms psykiatriska enhet, Allmän Stockholms

Anmälda till emedborgarveckan 2015, alfabetisk ordning: (2015-09-03)

Anmälda till emedborgarveckan 2015, alfabetisk ordning: (2015-09-03) Anmälda till emedborgarveckan 2015, alfabetisk ordning: (2015-09-03) ABF Södra Småland ALF Lärcentrum, Härnösand Almåsgymnasiet & Vuxenutbildningens bibliotek, Borås Angereds bibliotek Arboga bibliotek

Västmanlands länmånad 12 2014

Västmanlands länmånad 12 2014 Forum för Turismanalys 1 Arkets namn R-U-län Län U-län Kommun Västerås Västmanlands länmånad 12 214 Alla gästnätter på hotell, vandrarhem, stugby, camping och SoL 14 12 1 8 6 4 År 21 År 211 År 212 År 213

Auktion. den 25 november 2006. Tid: 16.00

Auktion. den 25 november 2006. Tid: 16.00 Auktion den 25 november 2006 Tid: 16.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 25 november kl 12.00 15.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer från Sven Svenssons samling

Fastigheter längs den svenska järnvägen

Fastigheter längs den svenska järnvägen Dec. 2005 Fastigheter längs den svenska järnvägen Page 1 Uppdrag Näringsdepartementet har gett Jernhusen i uppdrag att medverka till att stationer och verkstäder utvecklas och ställs till operatörernas

Gillbergs skissbok Anteckningar Börje Sandén 1998-03-14

Gillbergs skissbok Anteckningar Börje Sandén 1998-03-14 Gillbergs skissbok Anteckningar Börje Sandén 1998-03-14 Skissboken - osignerad - sändes till Upplands-Bro Kulturnämnd på 70-talet från någon person i Värmland därför att ett flertal bilder kunde relateras

Jönköpings stads historia 1284-1700. Bildserie producerad av Jönköpings läns museum

Jönköpings stads historia 1284-1700. Bildserie producerad av Jönköpings läns museum Jönköpings stads historia 1284-1700 Bildserie producerad av Jönköpings läns museum Bild 1 Jönköping från södra änden av Munksjön omkring 1690. Kopparstick av Erik Dahlbergh. Bild 2 Medeltida vägnät. Bild

Kontaktuppgifter Fairtrade City, juli 2013

Kontaktuppgifter Fairtrade City, juli 2013 Kontaktuppgifter Fairtrade City, juli 2013 Alingsås: Askersund: Avesta: Borås: Botkyrka: Boxholm: Eda: Emmaboda: Maria Thyrell, Kommunikatör Alingsås Kommun Maria.Thyrell@alingsas.se Tel: 0322-61 71 85

Media Monitor Report Mars 2012

Media Monitor Report Mars 2012 Utskriftsdatum: 2012-04-01 Arkivet för Ufo-Forskning Media Monitor Report Mars 2012 Innehållsförteckning Rubrik Sida Media Monitor Report 2 Statistik per medietyp - Table 3 Statistik per medietyp - Grafisk

Frågor och svar om Flexpension

Frågor och svar om Flexpension Frågor och svar om Flexpension Varför Flexpension? Vi lever längre. I takt med att medellivslängden ökar så blir utmaningarna för individen och välfärden allt större. Bristen på flexibilitet i slutet

MB AO Bygg. Region Bygg Syd & Region Bygg Bostad Syd Bennet Justusson Sammankallande AO Bygg 0733-376547. Region Mellersta Mats Skog 0733-375145

MB AO Bygg. Region Bygg Syd & Region Bygg Bostad Syd Bennet Justusson Sammankallande AO Bygg 0733-376547. Region Mellersta Mats Skog 0733-375145 Region Bygg Syd & Region Bygg Bostad Syd Bennet Justusson AO Bygg 0733-376547 Region Bygg Väst & Region Bostad Väst Sam Ekman Informatör AO Bygg 0733-373423 Region Mellersta Mats Skog 0733-375145 Region

BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson

BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson E.ON Gas Sverige AB BiMe trucks och andra satsningar på biogas Roland Nilsson Lite siffror om E.ON Gas Runt 100 anställda i bolaget. 25 000 kunder. 1.3 miljarder kronor i omsättning. Fordonsgasaffären

Prisutdelning i årets Miljöfordonsdiagnos

Prisutdelning i årets Miljöfordonsdiagnos Prisutdelning i årets Miljöfordonsdiagnos Störst förändring andel miljöfordon Högst andel Miljöfordon Namn Förändring Namn Andel Miljöfordon Andel Miljöfordon 1 STOCKHOLMS STAD 92,9 1 YDRE KOMMUN 66,4

Ej namn i denna lista p g a personuppgiftslagen (PUL). Lista med namn skickas direkt till deltagarna.

Ej namn i denna lista p g a personuppgiftslagen (PUL). Lista med namn skickas direkt till deltagarna. Ej namn i denna lista p g a personuppgiftslagen (PUL). Lista med namn skickas direkt till deltagarna. Titel Turistbyrå/regional turistorganisation Ort Turistinformatör Gävle Turistbyrå Gävle Turistinformatör

2008/09 2008-08-12. Allsvenska. Allsvensk lottning 2008/09. 26-okt 16-nov

2008/09 2008-08-12. Allsvenska. Allsvensk lottning 2008/09. 26-okt 16-nov Lottning av Allsvenska serien 200/09 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.. 26-okt 16-nov 4 3 2 1 7 1 6 7 5 6 2 3 4 5 3 4 5 2 07-dec 1-jan 4 3 1 2 7 1 6 7 5 6 0-feb 01-mar 22-mar 5 6 7 4 5 6 4 5 2 3 1 2 3 7 1 2 6 1 3 7

DAHL KYLA VÄLKOMMEN TILL

DAHL KYLA VÄLKOMMEN TILL Dahl Kyla VÄLKOMMEN TILL DAHL KYLA Dahl Kyla ingår i Dahl Sverige AB, Sveriges ledande handelsbolag inom VVS. Vi har lång erfarenhet och vill hjälpa dig som arbetar med kyla. Det gäller allt från projekt,

Saflok - En enkel och säker konstruktion

Saflok - En enkel och säker konstruktion SAFLOK Hydroscands Saflok, camlock-koppling, har självlåsande armar för högsta säkerhet. Kopplingen har en enkel och robust konstruktion där låsarmen har en extra spärr vilket gör att den inte kan öppnas

Funballz event 2011. Stockholm - Ted Andersson, 0739-60 61 43. Malmö-Göteborg - Per Alverstrand, 0739-60 61 44

Funballz event 2011. Stockholm - Ted Andersson, 0739-60 61 43. Malmö-Göteborg - Per Alverstrand, 0739-60 61 44 Funballz event 2011 Med över 70 nedslag runt om i festivalsverige, från Malmö i söder till Luleå i norr, kommer Crowd genomföra en imponerande event-turné med Funballz i sommar. Nu erbjuder vi möjligheten

HOTELLKEDJA: SCANDIC HOTELS. Antal. Ert pris / Rumstyp rum

HOTELLKEDJA: SCANDIC HOTELS. Antal. Ert pris / Rumstyp rum HOTELLKEDJA: SCANDIC HOTELS Priser gällande avtalsår 2013 Samtliga priser inkl. frukost, internet & moms Ort Hotellnamn Adress Tel.nr. Antal Ert pris / Rumstyp rum avtalspris LRA Arvika Scandic Arvika

2011 w w w. s c h e r l i n. s e

2011 w w w. s c h e r l i n. s e 2011 www.scherlin.se Det började en gång med en hallbänk till min egna bostad, som jag ritade och lät tillverka i Småland. Sedan har det med åren blivit fler bänkar, hallförvaring i olika former, mat-

Hemförsäkring för dig som är HSB-medlem! En riktigt bra hemförsäkring anpassad till dig som HSB-medlem. Självklart till ett förmånligt pris!

Hemförsäkring för dig som är HSB-medlem! En riktigt bra hemförsäkring anpassad till dig som HSB-medlem. Självklart till ett förmånligt pris! Hemförsäkring för dig som är HSB-medlem! En riktigt bra hemförsäkring anpassad till dig som HSB-medlem. Självklart till ett förmånligt pris! Som kund hos If får du allt det här...... en hemförsäkring speciellt

PRESENTATION AUDIO VIDEO UTRUSTNING FRÅN TILLBEHÖR TILL HELHETSLÖSNINGAR AUDIO VIDEO UTRUSTNING

PRESENTATION AUDIO VIDEO UTRUSTNING FRÅN TILLBEHÖR TILL HELHETSLÖSNINGAR AUDIO VIDEO UTRUSTNING PRESENTATION AUDIO VIDEO UTRUSTNING - KONFERENSPAKET - PROJEKTORER - PLATTA SKÄRMAR - STYRSYSTEM - LJUDLÖSNINGAR - INTERAKTIVA SKRIVTAVLOR - AV-INREDNINGAR - TELEFONKONFERENS - VIDEOKONFERENS AUDIO VIDEO

070-215 15 06 031-775 19 90 010-568 70 00 036-12 20 08 070-449 85 06 070-312 43 29 070-323 44 07 031-83 20 77 035-14 42 50 0481-140 05 08-777 55 60

070-215 15 06 031-775 19 90 010-568 70 00 036-12 20 08 070-449 85 06 070-312 43 29 070-323 44 07 031-83 20 77 035-14 42 50 0481-140 05 08-777 55 60 Anton Bingebo Göthberg Holmlund Yxhage Arne Bakke Bengt Lindström Bert-Ove Adolfsson Björn Mogren Bo Chronier Bo Börge Borgström Christer Moreau Dag Berglund Daniel Sammelin Eeero Laakso Emil Barrelöv

Förteckning över certifierade värdeförvaringstekniker

Förteckning över certifierade värdeförvaringstekniker Denna förteckning omfattar de personer som DNV GL har certifierat som värdeförvaringstekniker enligt "Kravspecifikation för certifiering av Värdeförvaringstekniker". Förteckningen är sorterad efter postort.

Installationsguide. Allt du behöver veta för att koppla in din Digitalbox med HD. HUMAX CXHD-6000C Digitalbox med HD

Installationsguide. Allt du behöver veta för att koppla in din Digitalbox med HD. HUMAX CXHD-6000C Digitalbox med HD Installationsguide Allt du behöver veta för att koppla in din Digitalbox med HD HUMAX CXHD-6000C Digitalbox med HD Grattis till ett bra val! Så snart du har installerat utrustningen är det bara att börja

KONTAKTOMRÅDEN. Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder:

KONTAKTOMRÅDEN. Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder: 1 KONTAKTOMRÅDEN Avdelningsstyrelsen har beslutat att dela in landet i kontaktområden enligt medföljande bilaga. Till kontaktpersonen vänder: du som medlem dig när du behöver hjälp i någon facklig fråga

Universities in Sweden

Universities in Sweden Universities in Sweden Blekinge tekniska högskola Office/Enheten för Externa Relationer Postadress: Blekinge Tekniska Högskola, 371 79 Karlskrona Telefon: 0455-38 50 00 Fax: 0455-38 52 07 Enhetschef: Lena

Sorteringsanvisningar

Sorteringsanvisningar Gäller fr o m 1 januari 2009 AdreSSerad Direktreklam (ADR) och Sändningar Sorteringsanvisningar Här finner du anvisningar för hur Sorterad ADR, och Sorterad Sändning ska vara ordnad när den lämnas in till