KVALITETSAUKTION MAJ 2012 MYNT
- Rut Hellström
1 KVALITETSAUKTION MAJ 2012 MYNT
2
3
4
5 MYNT Karl XII. Serie 10 olika nödmynt. Fredrik I. Plåtmynt. 1/2 daler SM SM 299. Bra ex 1+ med fin mörkbrun patina, dock fläck i övre hörnstämpeln. Avbildad på föregående sida. Gustav III. Riksdaler 1776 och 1782 kantskada SM 43, 48. 1/1+. Gustav III. Riksdaler SM 48. 1/1+ rispor i fälten Karl XIV Johan. Riksdaler specie SM 68. Små repor 1+, trol varit rengjord. Karl XV. 4 riksdaler riksmynt SM 20. 1/1+. Oskar II. 20 kronor SM 1. 1+/01 varit rengjord. Oskar II. 20 kronor SM Oskar II. 20 kronor SM 2. 1+/01. Oskar II. 20 kronor 1874 med ompunsad 4:a. Jfr SM 2. 1+/01. Oskar II. 20 kronor SM 3. 1+/01 kanthack. Oskar II. 20 kronor SM 3. 1+/01 många små hack. Oskar II. 20 kronor 1876 utan hjärtsköld. SM Gustav IV Adolf. Riksdaler SM 28. Delvis svagt utpräglat ex med plantsrispor 1+)(1/1+, kantskada, trol varit rengjord Oskar II. 20 kronor 1877 med OCH. SM Oskar II. 20 kronor 1878/7. SM 8b. 1+/01 kanthack, små repor. Oskar II. 20 kronor 1878/7. SM 8b. 1+. Oskar II. 20 kronor 1878/7. SM 8b. 1+. Oskar II. 20 kronor SM 8a. 1+/01. Oskar II. 20 kronor SM 8a. 1+ plantsfel. Oskar II. 20 kronor SM 9. 1+/01 repa. Oskar II. 20 kronor SM /01 repor. Oskar II. 20 kronor SM 11. Bra ex 1+/01, dock med repor. Oskar II. 20 kronor SM /01 små hack. Oskar II. 20 kronor SM 5. Mycket vackert ex med spegelaktig yta 01, dock med flera repor. Oskar II. 20 kronor SM 5. 1+/01. Oskar II. 20 kronor SM 5. 1+/01 små hack. Oskar II. 20 kronor 1877 med O. SM kanthack. Oskar II. 20 kronor 1877 med O. SM små hack Oskar II. 20 kronor SM varit hängd. 2. Oskar II. 20 kronor SM /01. Oskar II. 20 kronor SM /01 små hack och repor. Oskar II. 20 kronor SM / Oskar II. 20 kronor SM /01 små repor. Oskar II. 20 kronor SM Oskar II. 20 kronor SM 18. Bra ex 1+/01 små repor. Oskar II. 20 kronor SM Oskar II. 20 kronor SM /01. Oskar II. 20 kronor SM /01 kanthack, repor. Oskar II. 20 kronor 1. SM /01. Oskar II. 20 kronor SM /01. Oskar II. 20 kronor SM /01. Oskar II. 20 kronor SM /01. Oskar II. 20 kronor SM /01 kanthack. Oskar II. 20 kronor SM /01. Oskar II. 10 kronor SM 25a. 1+ varit rengjord. Oskar II. 10 kr 1876 med OCH repor, 1894 kanthack/repa och 1894 repa. SM 27, /01. 3 ex. Oskar II. 10 kronor 1876 med OCH och SM 27, , 1+/01. 2 ex. Oskar II. 10 kronor SM Oskar II. 10 kronor SM Oskar II. 10 kronor SM /01 kantskada, varit rengjord. Oskar II. 5 kronor SM 35. Tilltalande ex 1+/01. Oskar II. 5 kr 1882 kanthack, varit rengjord; 1883 repor och 1886 testmärke. SM /01. 3 ex. Oskar II. 5 kronor SM Oskar II. 5 kronor 1894 och SM 38, ex. Oskar II. 5 kronor SM rispor. 400
6 Oskar II. 10 öre SM /0. Gustav V. 20 kronor SM 1. 1+/ öre 1910 och 1927, några äldre kopparmynt, 50 öre (alla år) mm. Ensidiga avslag av riksdaler G VI A typ II åtsida och riksdaler 1818 åt- och frånsida. Jfr SM 27-30, Norge. Oscar II. 20 kroner NM 5. 1+/01 små repor, varit rengjord. Norge. Oscar II. 20 kroner NM 9. 1+/01 många små hanteringsmärken. Gustav V. 20 kronor SM 1. 1+) 1+/ Gustav V. 5 kronor SM 2. 1+/01. 2 ex. Mycket trevlig lot med 4 öre /01 fläck, samt 8 kopparmynt med delvis bevarad röd färg med bl a 1 sk 1812 kantex; 1 sk bco 1835; 1/3 sk bco 1837, 52 och 1 öre /0. 1+/01-01/0. Besiktiga. Bra lot med 10 samlingsvärda äldre mynt, bl a 4 öre 1671, Öre SM 1778 SM 103a, 1 sk 1802/1762, 1/4 sk 1817, 1 sk 1828, 1/2 sk 1832, 1/6 sk 1832 bar hals, 2 sk bco / Besiktiga. Trevlig lot med 8 äldre silvermynt i bl kval med bl a 8 öre klipping 1591; 1/2 öre 1577, 99 samt ca 55 äldre kopparmynt 1-tal1873 i något bättre kvalitet. Besiktiga. Vackra ex av 50 öre 1911 och 1933 samt 5 öre 1910 (2 ex), 1927 och 2 öre 1 runda nollor. Diverselot med bl a 1 rdr 1783 brosch, 1788 varit brosch; 1/3 rdr 1785; minnespenning 1844; bronsmedaljer K XIV J Hild 47, K XV Hild 24 mm. Diverselot med bl a Finland mk 1952, 4 danska jub 2 kr, 2 medaljer Leonardo da Vinci i brons och 4 orig förp 100 kr 2005 Tumba bruk. 25 äldre svenska silver- och 130 kopparmynt i blandad kvalitet. Lot 46 bättre-bra ex silver- och bronsmynt Oskar II-Gustav V. Besiktiga. Örtug Kristian I ksk/korr LL 3, 5 bra äldre bronsmynt och 16 bättre årtal O II inkl 2 ex 2 öre 1 med runda nollor. 2 mark /1+ repor, filad rand SM 119, 1/6 rdr ?/1 repor och 1 rdr rm / kopparmynt 1-tal med bl a Öre klipping (2), Säter Öre , Nyköping Öre 1628 (2). 22 Myntverkets årsset , 17 nordiska mynt/årsset 1960-tal-2004 samt 50 kr Pippi och 16 myntämnen till 10 kr. Utländska mynt som cirkulerat i Sverige. Miliaresion, 3 arabiska och 8 sassanider varav 4 bestämda av KMK. Rdr /1+ varit hängd, inristning; Öre 1629 Säter 1/1+ korr; 1-10 öre 1873 samt ca 40 (mest) äldre svenska kopparmynt i blandad kvalitet Norge. Haakon VII. 20 kroner NM 1. Vackert ex 01 med några små hanteringsmärken Norge. Haakon VII. 10 kroner NM Norge. 8 kopparmynt /1+-1+/01. Island. Proofset 1974 i orig etui. KM PS1. Norge 2 kr 1902; Grönland 5 kr-50 öre KM /0, 25 öre KM 6 1/1+; Island 2 kr och Danmark 8 små silvermynt 16/1-tal. Austria. Thaler ND Ferdinand Hall, thaler 1632 Hall and thaler KM -, 804.3, (Hungary). VF to VF-EF. Austria. Fine lot 11 coins incl Box Thaler 1737 Hall (with print inside), 1/2 th 1704 (Hungary), proof 25 sch 1956, 57; proof 1 sch German States. 6 large silver coins incl Frankfurt 2 th 1861, Kempten 1 th 1543 and Saxony 1 th F-VF to VF-EF. 6 pcs. Germany. Lot incl 5 mk 1938 (3), 51; 2 mk 1951 (2); proof 5 mk (28) and DDR 20 mk 1971 KM 32. Great Britain. Victoria. Sovereign KM 752. VF. Great Britain. Victoria. 1/2 sovereign KM F-VF scratches. 400 Great Britain. Fine lot with crown 1696, 1707 (2), 08; 1/2 crown 1709, 45. F to F-VF. Please inspect. 69
7 Great Britain. Interesting lot 13 coins with sceat ; Richard I-Edward I penny (4); E I shilling; J I shilling (2), 6 p 1604; 1/2 crown Ch I, 1663; Scotland Merk 1603 and Ireland 1/2 crown 1690 April. Great Britain. Crown 1663, 71, 73, 87, 96 gilt, 1707 and dollar VG to F. 7 pcs. Great Britain. Lot 12 coins in good quality incl crown , 1933, 37; 1 sh 1787 and bank tokens (3). F-VF to VF-EF. Hungary. 11 restrikes incl 1 th 1896 and 3 klippe coins. Unc. Japan. Mutsuhito. 8 different Yen F-VF to EF. 8 pcs. Mexico. 9 different 8 reales F-VF to VF. 9 pcs Poland. Revolutionary Coinage. 5 zl, 2 zl and 3 gr VF to VF-EF. 3 pcs. Poland, and areas. Lot 45 silver coins Ort3 gr 1-1s in mixed quality. Poland. 20 silver- and ca 20 copper coins 1-1s in very mixed quality incl 1 th (6 zl) 1795 F and 1/2 th 1788 F. Please inspect. Poland. Probas in silver: KM Pr 297, 299, 303; 20 cased proof zl s; 5 zl 1958, 71 (5) and 10 zl 2005 (3) Russia. Peter I. Rouble KM Dav Lightly corroded good F. Russia. Large lot in 2 boxes, mostly 1s to 1920s, incl some slightly better Russia. Rouble 1735, 1754 Moscow pierced, 1768(?), 1774, 1913 VF. VG to VF. Switzerland. 20 francs KM VF-EF. 650 South Africa. 2 rand KM 64. Unc. USA. 5 dollars KM 129. VF. USA. Lot 28 pcs incl 1$ 1885O-1923 (4); 1/2$ 1854O, 1919D F-VF, 57 Unc; 1 c (12) and 1/2 c 1833 red EF. 9 Akerendam Treasure coin sets of 11 coins in custom fitted cases incl Netherl Rider Ducaton (2), silver 2 st (6), Mexico 8 r cob (2), 4 r cob (1), most show heavy pitting. 9 sets Italy and states. Fine lot 19 silver coins incl Napoleon I 5 l 1814 VF-EF, Cisalpine 30 s (1801) F-VF, Naples & S 120 gr 1791 F-VF, Sardinia 5 l 1828, Tuscany Fr 1806 F-VF, Venice 1 sc ND Dav F to VFEF. Please inspect. 19 pcs. Spain and areas. Fine lot 9 silver coins incl 8 reales 1651 KM 132, 1 p Barcelona, 30 s 1821 Mallorca, 8 r (Bolivia) 1802 PP KM 73. F to VF. 9 pcs. Germany Nurnberg 1 th 1694 looped, Saxony 1 th 1611 Dav 7566 edge knock, Poland 3 gr 1581 Vilnius (scarce), 1596 Poland. F-VF, all have been cleaned. France Pieforts: 50 fr 1975 (2), 5-10 fr 1971, set 1975; set FDC (12); Order of Malta set 1964 and W Africa fr Lot mostly large silver coins from eg Finland, Germany, Great Britain, USA. Large lot ca 100 mint/proof sets incl Switzerland 1975 (2) and USA 1961 (4) together with ca 60 mostly crown-size coins in CuNi. MUST BE COLLECTED. World Coins. Over 50 mostly silver coins of slightly better dates etc, incl Liechtenstein and Lithuania. Please inspect. Interesting lot ca 200 small silver/billon coins Poland/Balticum and areas in very mixed quality. Lot world silver coins incl China Kirin 50 c F-VF, Germany 3 mk 1924A, Utrecht silver ducat 1788 F-VF and Swedish copper coins (in very mixed quality). Small lot with a o Prussia Vereinsthaler 1861 EF, Mexico Peso 1866Mo VF-EF and looped USA 1/4$ ND KM 5.4 VG-F. Mint errors. Germany 10 pf 1924A and S Africa 20 c ( ), both struck ca 20% off centre. EF-Unc. World coins. Box (ca 3.5 kilos) with numerous mostly base metal coins from a large number of different countries, mostly early 1s or older. Ancient coins, world coins and world medals, in very mixed quality, a few in silver but the majority in base metals. 400 SEDLAR Russia. Kopek 1768 St Petersburg Baroque type, Brekke 54, denga 1746 double struck and denga ( ) full brockage. F to F-VF. Russia. 3 coins in good EF: Rouble 1913 Y 70, Poltina 1856 and 25 kopeks Gustav V. 10 kronor 1912, Uu SS /0. Gustav V. Krona ovikta ex varav 6 i nummerföljd Qq samt nr Qq SS 9. 01/0. 7 ex. 10 kr 1913, 15, 16 (2), 17, 19, 24, 28 och ?/1-1+. Besiktiga. 9 ex. Stjärnmärkta. 10 kr 1956, 60; 5 kr 1956, 63 (2), 66 (198), (6). 209 ex.
8 kr 1929, 35, 38, 40 i kv 1+-1+/01, samt ovikta ex 1947, 54 och kr 1928, 31, 35, 37, 38, 44 i kv 1/1+- 1+, samt 1939, 40, 41 och 1962 vikta 1 gång vertikalt 1+-1+/ kr /01 samt ovikta ex av 10 kr 1922 (2), 28 och 5 kr 1926 (2). 6 ex kr 1881 fläckar, 88 små riss och 1890 riss/nålstick. 1?-1?/ kr 1934 (2), 35, 39 och 1943, vikta 1 gång vertikalt /01. 5 ex kr 1934; 10 kr , (9), (7); 5 kr (4); 1 kr (25), i blandad kvalitet kr 1948, 50 (svag fläck), 53 och Ovikta ex 01/ rdr rm (bläckskrift på baks), ovikta ex av 1 kr , 1914, 18-20, samt vikta 1 kr (4). Alla årtal ingår /0. 11 ex Trevlig lot med bra-mycket bra ex av bl a 100 kr 2005 i orig förp (3); 50 kr 1953; 10 kr (10), 46 (6); 5 kr 1948 jub i orig förp (7); 1 kr (5). 1+/01-01/ kr 1 (bläckskrift på baks), 04, 14 och / Lot 51 ex i mycket blandad kvalitet med bl a5 daler KM blankett (2), 32 sk bco (2), 1 rd rm (7) och 1 kr (40) Varierad samling i kuvert efter Pick-nr Danmark-DVI-Island-Färöarna med bl a Danmark 19 kr 1909D, P32-33 (4), P45-46 (4); DVI P8r; Island P 17b, P 34-35; Grönland P18-19; Färöarna P2-3 (3) och P 15b kr (29) i blandad kval samt en del utländska bl a USA 3, 5, 10, 15 och 25 cents 1863 i mycket blandad kvalitet Bunt svenska lottsedlar och utl sedlar Germany. Album Deutsches Notgeld with 685 notes Germany. Album ca 740 notgeld notes Germany. Album Notgeld with ca notes. Lots are from a life time collection of world notes. Lot 1344 comprises the main collection save for the countries and areas listed as separate lots below World notes. Comprehensive collection in ca 250 envelopes (C 5) with numerous different notes old-modern incl notes with higher catalog value. Total catalog value acc to Pick must be enormous African states. Ca mostly different notes old-modern from over 40 countries/ areas incl some with higher catalog value Australia, Canada, Great Britain and Commonwealth. Ca 300 mostly different notes old-modern incl some better and notes with higher catalog value Baltic States. Collection incl Estonia P 44-45, 47, 51 PROOV, 54b, 61a, 66a; Latvia P 5-8, 14, 17-19; Lithuania P 24-25, China, Hong Kong, Taiwan and Macao. Ca 85 mostly different notes 1930s-modern Germany. Large box with numerous notes incl many notgeld but also some better general issues, together with a mixture of world notes. High catalog value. Please inspect. MUST BE COLLECTED Germany. Album Deutsches Notgeld with ca 520 notes, album Notgeld-Sammelmappe ca 480 notes and album with ca 145 notes Germany. Collection in 2 albums incl Lübeck 10 th 1865 VF-EF and 5 mk 1904 (2). Please inspect. MEDALJER, ORDNAR, LITTERATUR 1352 Lovisa Ulrika. Spelpenning 1745 av J C Hedlinger. Silver, 34 mm. Hild 3. Varit infattad 1/ Karl XIII. Lantbruksakademiens stora prismedalj, av L Grandel. Silver, 52 mm, gram. Hild 36. Vackert ex Oskar II. För ömsint vård om värnlösa barn. Silver, 31 mm, med kedja och i orig etui Carl von Linné. Mycket trevlig äldre samling om 29 olika medaljer samt 4 dubbletter, varav 7 i silver och resterande mest i brons, alla förtecknade enligt Eva Wisehns bok Images of Linnaeus (lista finns), boken ingår som del av samlingen. Ett utmärkt tillfälle att förvärva en bra grund till en omfattande samling Carl von Linné. 4 olika: Wisehn 145 tenn, 149 brons, 151 silver samt ej i Wisehn Benjamin Franklin)(Linné i brons 36 mm kungliga medaljer (2 silver) Karl XI-O II med bl a K XI Hild brons, K XII Hild 529 brons, 3 personmedaljer med bl a Snoilsky Hy II:262:3 silver, Gyllenstierna Hy I:203 tenn, även 2 allm spelpenningar kungliga medaljer J III-K XIV J i oädel metall, 12 i brons K XV-G V, samt 6 div kungliga i silver SNF:s medaljutgivning. Lot med nr 6 och 11 i silver, samt nr 17, 19, 21-25, 28, 30-32, 36, 38 och 50 i brons. 16 ex Trevlig lot med 12 personmedaljer i silver med bl a Alströmer, Bellman, Hårleman och Swedenborg / Deltagarmedalj i tenn OS 1912 samt 2 ex minnesmedalj OS 1940 (1 med fläckar) Parti kungliga- och personmedaljer, sv polletter/spelpenningar inkl papperspollett Örebro matinrättning för fattiga 1852, utl medaljer i oädel metall miniatyrordnar bl a Svärds-, Nordstjärneoch St Olavsorden Deltagarmärke OS 1912 samt besökarnålar OS 1912 och OS i Berlin France. Campaign medals by Barre: Italy 1859, China 1869 and Mexico , all 3 with ribbons. VF-EF to EF Germany. Three (3) 15 mm silvermedals by Loos: Troyes 1814 no loop, Hanseatischen Legion 1815 looped and Alliance Wellington 1815 looped. F-VF to VF-EF Great Britain. Campaign medals. 8 diff medals incl Naval General Service and Egypt 1882, 1 medal missing suspension and only 1 medal with ribbon Japan. Lot with eg cased 3 class badge Sacred Treasure and cased 4 class badge Rising Sun Badges. Austria Red Cross Officer cased and France Legion of Honour Commander in (worn) case Lot foreign orders/medals incl Polonia Restituta Commander 1918 cased and Commander 1944 and Germany cased Sudetenland medal Litteratur. Ahlström-Almer-Hemmingsson. Sveriges Mynt
KVALITETSAUKTION 138 30 NOVEMBER 2013 MYNT
KVALITETSAUKTION 138 30 NOVEMBER 2013 MYNT 1107 1 MYNT 998 Gustav III. Riksdaler 1782. SM 48. 1/1+ varit rengjord. 500 999 Gustav III. Riksdaler 1782. SM 48. 1/+1 varit rengjord, kantskada. 400 1000
Läs merKVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT
KVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT 1064 1071 EN UTVALD SAMLING NORSKA MYNT 1017 Christian IV. 2 speciedaler 1644. NM 20. 56.60 g. Enda kända exemplaret i privat ägo. Uppgraverad 1/1+ repor. 100.000
Läs merKVALITETSAUKTION 132 3 DECEMBER 2011 MYNT
KVALITETSAUKTION 132 3 DECEMBER 2011 MYNT 1451 75 KVALITETSAUKTION 3 DECEMBER 2011 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 374 40 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag - torsdag
Läs merKVALITETSAUKTION 141 30 MAJ 2015 MYNT
KVALITETSAUKTION 141 30 MAJ 2015 MYNT 979 1 KVALITETSAUKTION 30 MAJ 2015 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM Telefon till auktionssalen 08-517 373 10 OBS! Begränsad framkomlighet i Stockholm
Läs merKVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT
KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT 1259 1148 1147 KVALITETSAUKTION 4 DECEMBER 2010 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 00 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag
Läs merMyntlista juni 2012. Skarabé Mynt & Guld AB e-post: skarabe@telia.com Antikhallarna tel/fax 031-135088 Drottningg. 10 bg: 5036-5303 411 14 Göteborg
Myntlista juni 2012 Skarabé Mynt & Guld AB e-post: skarabe@telia.com Antikhallarna tel/fax 031-135088 Drottningg. 10 bg: 5036-5303 411 14 Göteborg Gustav Wasa Daler 1543 varit hängd 1+ 13.500:- Daler 1544
Läs merINFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING
http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 4 April 2014
Läs merLön, lönekostnad och arbetskraftskostnader i olika länder för arbetare inom tillverkningsindutrin år
Lön, lönekostnad och arbetskraftskostnader i olika länder för arbetare inom tillverkningsindutrin år 1999-2003 Källa: U.S. Department of Labor - Bureau of Labor Statistics. November 2004 Innehåll Tabell
Läs merKVALITETSAUKTION december Mynt
KVALITETSAUKTION 144 3 december 2016 Mynt 1094 Kvalitetsauktion 3 december 2016 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13,
Läs merSkarabé Mynt & Guld AB Myntlista Mars 2018
Skarabé Mynt & Guld AB Myntlista Mars 2018 e-post: skarabe@telia.com Antikhallarna Västra Hamngatan 6 411 17 Göteborg tel 031-135088 bg: 5036-5303 Olof Skötkonung Penning 1020-1040 Malmer 416 Period II
Läs merMYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet
MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion
Läs merMynt i Mälardalen auktionslista 28 mars 2015 i Stockholm
Strängnäs Myntklubb - MiM Auktionsobjekt 28 mars 2015 i Stockholm Land Valör och år Kval Kommentar Utrop Resultat Inl. Sä 1 Förvaring Lembit fyra brickor 40 GA Sä 2 Myntpärmar fyra stycken 40 GA Sä 3 Pins
Läs merKVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT
KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT 1020 2 KVALITETSAUKTION 6 DECEMBER 2014 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM Telefon till auktionslokalen 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan
Läs merMyntlista augusti 2016
Myntlista augusti 2016 Skarabé Mynt & Guld AB e-post: skarabe@telia.com Antikhallarna tel 031-135088 Västra Hamngatan 6 bg: 5036-5303 411 17 Göteborg Olof Skötkonung Penning 1020-1040 100.000:- Gotland
Läs merDet ekonomiska läget i Europa - Maj 2013- Jan Bergstrand
Det ekonomiska läget i Europa - Maj 2013- Jan Bergstrand 1 Utvecklingen i några viktiga regioner - Ändring i BNP, % per år - 14 12 - - 10 8 6 4 2 0-2 -4-6 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 OECD, Nov -12
Läs merSveriges internationella forskningssamarbeten hur bör de utvecklas? Hans Pohl
Sveriges internationella forskningssamarbeten hur bör de utvecklas? Hans Pohl 2017-11- 07 Inledning Forskningsvärlden förändras mycket snabbt Internationella forskningssamarbeten är avgörande för svensk
Läs merNumismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna
Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna 1 Sverige Myntbok 8 blad pärm mörkgrön järn, brons, silv xxxxxxx x 1öre 2 öre 5 öre 10 öre 25 öre 50 öre vk Innehåll 277 mynt ett
http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 4 September 2015
Läs mer7RWDOXQGHUV NQLQJDY6YHULJHVKRWHOOVWXJE\DUYDQGUDUKHP RFKFDPSLQJSODWVHU. (WWEUDnUI UVDPWOLJDERHQGHIRUPHU
NV 41 SM 0205,QNYDUWHULQJVVWDWLVWLNI U6YHULJH 7RWDOXQGHUV NQLQJDY6YHULJHVKRWHOOVWXJE\DUYDQGUDUKHP RFKFDPSLQJSODWVHU Accommodation statistics 2001, Sweden,NRUWDGUDJ (WWEUDnUI UVDPWOLJDERHQGHIRUPHU Under
Läs merAllt som krävs för en ren, säker och effektiv fordonsverkstad
Nyhet! Allt som krävs för en ren, säker och effektiv fordonsverkstad Rent, säkert och effektivt Avgaser, slipdamm, oljespill, löst liggande kablar och slangar är bara några av alla säkerhetsrisker som
Läs merSKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING
Läs merInkvarteringsstatistik. Göteborg & Co
Inkvarteringsstatistik Göteborg & Co Mars 2012 FoU/ Marknad & Försäljning Gästnätter storstadsregioner Mars 2012, hotell och vandrarhem Gästnattsutveckling storstadsregioner Mars 2012, hotell och vandrarhem
Läs merKVALITETSAUKTION 147. Mynt
KVALITETSAUKTION 147 19 maj 2018 Mynt ex 877 Kvalitetsauktion 19 maj 2018 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13, Stockholm
Läs merReceptet för framgångsrik livsmedelsexport. 15 Januari 2014
February 2005 Receptet för framgångsrik livsmedelsexport 15 Januari 2014 3 Anders Hansson, VD för Almondy AB Om: Tillväxt är spännande Vikten av ett unikt erbjudande Export handlar om fokus och kunskap
Läs merOBS! Köparprovisionen på låd- och partiauktionens objekt är 25 %, i likhet med tidigare lådauktioner.
Låd- och partiauktion i Stockholm Svartensgatan 6, Stockholm, onsdag 14 december kl. 17:00 Visning: Svartensgatan 6, Stockholm Tisdag 13 december kl. 10:00 18:00 Onsdag 14 december kl. 10:00 16:30 Skriftliga
KVALITETSAUKTION 148 8 december 2018 Mynt 1143 Kvalitetsauktion 8 december 2018 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13,
http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 2 Februari 2014
http://hem.bredband.net/b592100 INFORMATIONSBLAD FÖR sknf1931@hotmail.com SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ PlusGiro 3 92 83-7 Bankgiro 350-9379 BIC NDEASESS IBAN SE73 9500 0099
Priser Auktion 11 april 017 Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris 1 = 1 00 = 71 = 0 = - - - - 11 = - - - - = 10 7 = - - - - 7 = 7 = 1 = 0 = - - - - 8 = 7 = - - - - 8 = 0 1 = 0 = - - - - 9 = 1 7 = 1 9
Läs merFlexicurity en myt? Lars Calmfors 17/1-07 Arbetsmarknadsdepartementet
Flexicurity en myt? Lars Calmfors 17/1-07 Arbetsmarknadsdepartementet Standardised Unemployment Rates, Percentages of Labour Force 18 1970-2006 % % 18 16 14 Finland 16 14 12 10 8 6 Euro area 12 10 8 6
Läs merDel 1: Onsdag 15 juni 2011 kl. 16:15 Låd- och partiauktion (objekt 1 336) Svartensgatan 6, Stockholm Del 2: Onsdag 15 juni 2011 kl.
Del 1: Onsdag 15 juni 2011 kl. 16:15 Låd- och partiauktion (objekt 1 336) Svartensgatan 6, Stockholm Del 2: Onsdag 15 juni 2011 kl. 17:00 Internationell auktion (objekt 1001 3321) Svartensgatan 6, Stockholm
Läs merDelårsinformation HL Display-koncernen januari - juni 2012
PRESSMEDDELANDE Kontaktpersoner: Gérard Dubuy, vd CFO Magnus Bergendorff Telefon: 08-683 73 00 Internet inklusive bildarkiv: www.hl-display.com Delårsinformation HL Display-koncernen januari - juni 2012
Läs merDel 1: Onsdag 15 december 2010 kl. 16:15 (Obs! Tiden!) Låd- och partiauktion (objekt 1 381)
Del 1: Onsdag 15 december 2010 kl. 16:15 (Obs! Tiden!) Låd- och partiauktion (objekt 1 381) Svartensgatan 6, Stockholm Del 2: Onsdag 15 december 2010 kl. 17:00 Internationell auktion, objekt 1001 3993)
http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 2 April 2018
Läs merInterkulturell kommunikation och ledarskap. Att leda framgångsrikt i en mångkulturell/internationell miljö
Interkulturell kommunikation och ledarskap Att leda framgångsrikt i en mångkulturell/internationell miljö Vad innebär det att vara internationell? Vi jobbar i en global kultur Jag har varit i många länder
Läs merSIFO Radioundersökningar Rapport II 2008
SIFO Radioundersökningar Rapport II 2008 Denna rapport omfattar data om radiolyssnandet i Sverige insamlad under perioden: För riket: 7/1-16/3 2008 (10 veckor) För lokala områden 15/10-16/12 2007, 7/1-16/3
Läs merSamlarklubben Skillings Årsmöte 2016
Priser Auktion 12 januari 2016 Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris 1 = 100 36 = 280 71 = 35 106 = 45 2 = 35 37 = 5 72 = 10 107 = 120 3 = 5 38 = 10 73 = 210 108 = 120 4 = 10 39 = 5 74 = 320 109 = 130 5 = -
http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 3 April 2015
Läs merMagnus Angermund Board Member FTTH Council Europe
Magnus Angermund Board Member FTTH Council Europe THE STATE OF FIBRE FTTH/B Market Panorama FTTH Global Panorama Sep 2017 Number of FTTH subscribers worldwide 29,5 M 21,8 M 19,9 M 346,8 M 5,4 M 5,8 M Source:
Läs merNUMISMATISKA!KLUBBEN! I!UPPSALA!
NUMISMATISKAKLUBBEN IUPPSALA Storauktion Medaljer,mynt,sedlar,polletter,numismatisklitteraturm.m. 8oktober2015 AUKTION141 Plats:Sverkerskolansmatsal. Tid:8:eoktober,2015.Visningfrånkl.17:00,Förstautropkl.18:00
Läs merMYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012. MYntkompaniet
MYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012 Sjöfartshotellet, Katarinavägen 26, Stockholm 3174 MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@philea.se http://www.myntkompaniet.se
Läs merMarknadsstatistik & Trähusnytt #1 16 januari 2014
Marknadsstatistik & Trähusnytt #1 16 januari 2014 God Fortsättning! Året 2014 inleddes med en rivstart kring frågor som rör bostadsbyggandet. Under julhelgen uttalade sig flera tunga namn, bland annat
Läs merMYNT Sverige Kastmynt
MYNT Sverige 1004 Karl XII. Plåtmynt. ½ daler SM 1715. SM 194. 1/1+, viktjusterad, ärgfläckar. 1.200 1005 Fredrik I. Plåtmynt. 4 daler SM 1723. SM 186. 1/1+, något korroderad. 3.000 1006 Fredrik I. Plåtmynt.
Läs merGarp Användarförening 1 mars 2006
Garp Användarförening 1 mars 2006 Garp nu och i framtiden Bernt Olausson Vd, Microcraft Garp 3.17 - Fördjupning Djup och utökad funktion Användardrivet Integration 2007-03-05 2 Garps utvecklingsspår Hantering
Läs merMYNTAUKTION LÖRDAG 15 NOVEMBER 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet
MYNTAUKTION LÖRDAG 15 NOVEMBER 2014 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion
Läs merInlösta Norge: Kristian IV, 1 daler 1639, Madai 279 (1 ex).
VÄRÖ 345. BACKA Banvallen SHM/KMK 12 175 Fyndår: 1904 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 27 mynt Slutmynt: Norge, 1 daler 1639 "21 st. thalermynt, däraf 12 holländska, 8 tyska och 1 norskt, från åren 1571-1639.
Läs merAnvänd dig av fördelarna i Norgrens unika On-line tjänster!
Använd dig av fördelarna i Norgrens unika On-line tjänster! Gör ditt jobb lättare och spar tid - allt du behöver för att välja, konstruera och köpa Norgren pneumatikkomponeneter på ett bekvämt sätt - 24
Läs merDocumentation SN 3102
This document has been created by AHDS History and is based on information supplied by the depositor /////////////////////////////////////////////////////////// THE EUROPEAN STATE FINANCE DATABASE (Director:
Läs merSmartare återvinningsteknik
Smartare återvinningsteknik SveMins höstkonferens 27/11-2014 Industrisalen, Näringslivets Hus, Storgatan 19, Stockholm Ing-Marie Andersson Drugge Direktör Teknologi & Strategi Boliden Smelters Innehåll
Läs merKVALITETSAUKTION DECEMBER 2012 MYNT
KVALITETSAUKTION 136 1 DECEMBER 2012 MYNT 1632 79 KVALITETSAUKTION 1 DECEMBER 2012 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag - torsdag
Läs merDel 1: Onsdag 16 februari 2011 kl. 16:15 (Obs! Tiden!) Låd- och partiauktion (objekt 1 465)
Del 1: Onsdag 16 februari 2011 kl. 16:15 (Obs! Tiden!) Låd- och partiauktion (objekt 1 465) Svartensgatan 6, Stockholm Del 2: Onsdag 16 februari 2011 kl. 17:00 Internationell auktion, objekt 1001 4417)
Läs merExportsuccé, innovativ och hållbar 10 fakta om MÖBELNATIONEN SVERIGE
Exportsuccé, innovativ och hållbar 10 fakta om MÖBELNATIONEN SVERIGE Rapport från TMF vi bygger och inreder Sverige, Januari 2015 Om rapporten Denna rapport är baserad på en större studie sammanställd
Läs merTid: Nyare tid Fyndår: 1815 Fyndtyp: Depåfynd Antal: Fler än 30 mynt Slutmynt: Danmark, Kristian V (1670-99), skilling, okänt årtal
STURKÖ 147. HÅLAN SHM/KMK 1453 Fyndår: 1815 Antal: Fler än 30 mynt Slutmynt: Danmark, Kristian V (1670-99), skilling, okänt årtal Fyndomständigheter: "Funne 1815 på Storko vid gården Hålan i en med ett
Läs merSUUNTO SK-8 DIVE COMPASSES ANVÄNDARGUIDE
SUUNTO SK-8 DIVE COMPASSES ANVÄNDARGUIDE KOMPASSENS BESTÅNDSDELAR 2 1 4 3 1. Kompassros med nål som pekar mot den magnetiska nordpolen 2. Vridbar kompasskrans för inställning av riktning mot mål 3. Syftlinje
Läs merHuddinge Frimärksklubbs auktion 4 mars 2012
Läs merMYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet
MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014 Svartensgatan 6, Stockholm 349 MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion
http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ PlusGiro 3 92 83-7 Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329
Läs merVågar du prata om kulturella skillnader i ledarskapet?
Vågar du prata om kulturella skillnader i ledarskapet? Jag som har gått flera ledarskapsutbildningar inser nu att jag inte har verktyg för att leda tyskar Chefsutbildning över kulturgränser är en omöjlig
Läs merHÅLLBARHETSSTRATEGIER SOM BYGGER FÖRTROENDE IPSOS FRUKOSTSAMTAL 25 MARS
HÅLLBARHETSSTRATEGIER SOM BYGGER FÖRTROENDE IPSOS FRUKOSTSAMTAL 25 MARS IPSOS REPUTATION COUNCIL 141 seniora chefer inom kommunikation i 22 länder Ipsos Reputation Council nionde omgången Reputation Council
Läs merICDE OPERATIONAL NETWORK (ON)_BOLDIC
ICDE OPERATIONAL NETWORK (ON)_BOLDIC SVERDs HÖSTKONFERENS DEN 22 OKTOBER, 2015. KK-STIFTELSEN STOCKHOLM Fil. Dr. Ebba Ossiannilsson, V Ordförande SVERD, ansvarig för ICDE ON_BOLDIC Fil. Dr. Ebba Ossiannilsson
Läs merSamlarklubben Skilling Å R S M Ö T E
Priser Auktion 10 januari 2017 Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris 1 = 160 36 = 45 71 = 80 106 = 160 141 = - - - 2 = 25 37 = 70 72 = 80 107 = 160 142 = - - - 3 = 80 38 = 10 73 = 70 108 = 10 143 = -
Läs mer113. BJELKEGARDEN, Bjelkegatan 6 ÖLM. Ny. Fyndtyp: två eller flera H, E? Äldsta mynt: Sverige, Kristina, 1/4 öre 1644.
SÖDERKÖPING 113. BJELKEGARDEN, Bjelkegatan 6 ÖLM. Ny. Fyndår: 1931. Fyndtyp: två eller flera H, E? Äldsta mynt: Sverige, Kristina, 1/4 öre 1644. Antal mynt: 24. Mynten funna av kommunalarbetaren Martin
Läs merGymnaestradan 2015 Helsingfors
Gymnaestradan 2015 Helsingfors Gymnaestradan 12-18 juli 2015 Welcome to Helsinki! 1 000 Gymnastikuppvisningar med över 20.000 deltagare från upp till 50 länder under en vecka Genomförs vart 4:år Sverige
Läs merInköpsetik Affärsetik.
1 Inköpsetik Affärsetik. Etik är ett intressant ämne som genomsyrar allas vardag och kan leda till intensiva och intressanta diskussioner. Nedan adresseras ämnet utifrån två vinklar, dels den individuella,
Läs merKonsumentprisets fördelning
1% Konsumentprisets fördelning 2 kwh/år, avtal om rörligt pris, löpande priser (april) 8% 6% 4% 2% % Skatt, moms och elcertifikat Nätav gift Elenergipris 197 1977 1984 1991 1998 25 öre/kwh 12 Elpriset
Läs merMötesplats Open Access 12-13 april 2007
Mötesplats Open Access 12-13 april 2007 Bio-medicinska tidskrifter - för och nackdelar med Open Access Agneta Andersson Acta Dermato-Venereologica och Journal of Rehabilitation Medicine Tre tidskrifter
Läs merSVENSK STANDARD SS-EN ISO /A1:2016
SVENSK STANDARD SS-EN ISO 1043-4/A1:2016 Fastställd/Approved: 2016-05-02 Publicerad/Published: 2016-05-09 Utgåva/Edition: 1 Språk/Language: engelska/english ICS: 83.040.30; 83.080.01; 83.080.20 Plast Symboler
Läs merI/O 200C. Upp till åtta I/O-enheter kan kopplas ihop på en DIN-skena, men de kan även delas i två rader med hjälp av förlängningskablarna
I/O 200C I/O 200C är en samling kostnadseffektiva I/O-enheter som är busskompatibla med I/O-enheterna i Serie 200 och som kan blandas med dessa i valfri ordning på samma DINskena. I/O 200C-enheter kan
Läs merTotalundersökning av Sveriges hotell, stugor och vandrarhem. Rekordår 2008 trots nedgång i slutet av året. Den utländska marknaden ökade mest
NV 41 SM 0905 Inkvarteringsstatistik för Sverige 2008 Totalundersökning av Sveriges hotell, stugor och vandrarhem Accommodation statistics 2008, Sweden I korta drag Rekordår 2008 trots nedgång i slutet
Läs merEuromaint Rail AB ISO 9001:2008, ISO 14001:2004
Certifikat nr. 8345-03/8346-03 har beviljat detta certifikat, vilket intygar att organisationen har ett ledningssystem i överensstämmelse med standarderna Certifieringen omfattar följande verksamhet Underhåll,
Läs merNätkostnader ur ett internationellt perspektiv. Sweco för Villaägarna,
Nätkostnader ur ett internationellt perspektiv Sweco för Villaägarna, 2019-02-20 Metod Data från Eurostat Data inrapporterat från Energimyndigheten och SCB Nätkostnad: Medel från inrapportering från Ei
http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 7 November 2013
Läs merMYNTAUKTION SÖNDAG 12 MAJ 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet
MYNTAUKTION SÖNDAG 12 MAJ 2013 Svartensgatan 6, Stockholm 4126 MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion