KVALITETSAUKTION JUNI 2010 MYNT

Download "KVALITETSAUKTION 129 5 JUNI 2010 MYNT"

1 KVALITETSAUKTION JUNI 2010 MYNT

2

3 EN UTVALD SAMLING NORSKA MYNT 1017 Christian IV. 2 speciedaler NM g. Enda kända exemplaret i privat ägo. Uppgraverad 1/1+ repor Frederik III. Speciedaler NM 84. 1/1+ jämn tilltalande mellangrå patina, obet kanthack Av detta oerhört sällsynta mynt känner vi endast till detta ex i privat ägo, samt 3 ex i offentliga samlingar: 1. Kungliga Mynt- och Medaljsamlingen, Köpenhamn 2. L E Bruuns samling, Frederiksborgs Slott. 3. Bille Brahe L E Bruun H H Schou 1927:356 - F Christensen / Axel Ernst Nu i Universitetets Myntkabinett, Oslo. 4. Bruun Rasmussen auktion 349 nr:834 (1976) - Detta ex Christian V. Speciedaler 1693 med randskrift HAEC BOREAS. NM 169A. Vackert patinerat, delvis svagt utpräglat ex 1+/01 obet plantsfel Christian IV. Speciedaler NM med utmärkt, kraftfullt och välpräglat porträtt Christian V. Speciedaler 1696 med randskrift DET KLIPPERNE YDER. NM 176B. R. Mycket attraktivt ex 1+/ Frederik III. Speciedaler NM 70. Mycket tilltalande, delvis svagt utpräglat ex med fin patina 1+/01 obet repa Frederik V. 6 mark / Riksdaler 1749, till konungens resa i Norge, med gravörsignaturer CW)(PCW. NM 344. Vackert patinerat ex med små plantsfel 1+/01 troligen varit rengjord

4 AN ATTRACTIVE COLLECTION GREEK COINS 1028 Sicily. Zankle/Messana. Drachm BC. Dolphin)(Scallop-shell at centre of incuse key pattern. Sear 721)( g. F-VF corroded Frederik V. 24 skilling NM 20. Ett mycket vackert, något svagt utpräglat ex, med stämpelglans Syracuse. Dionysos I BC. Dekadrachm by Euainetos ca 400BC. Galloping quadriga)(head of Artemis- Arethusa, indistinctly signed EYAINE. R. Sear 953. Gallatin R III/C II g. Attractive, slightly corroded VF Christian VII. Speciedaler NM 4. Tilltalande ex 1+/ Northern Greece. Kingdom of Paeonia. Lykkeios. Tetradrachm ca BC. Head of Zeus)(Herakles fighting with lion. Sear g. Detailed, well struck EF test mark Christian VII. 1/2 speciedaler NM 19. Bra, delvis svagt utpräglat ex, med vacker patina 1/ Asia Minor. Lesbos. Mytilene. Hekte ca BC. Veiled head of Demeter) (Tripod. Sear Bodenstedt 91. Electrum g. gvf Carl XIV Johan. 1/2 speciedaler NM 17. Ovanligt vackert ex 01/0 med lätt patina Asia Minor. Satraps of Caria. Mausollos BC. Tetradrachm. Head of Apollo) (Zeus. Cf Sear g. VF corroded

5 1033 Asia Minor. Uncertain Lycian Dynasts BC. Stater. Pegasus flying)(triskets. Sear 5178ff. SNG Von Aulock g. VF corroded Asia Minor. Cilicia. Tarsos. Mazaius BC. Stater. Baal seated)(lion on the back of a kneeling bull. Cf Sear g. VF-EF has been cleaned in the past MYNT 1037 Utländska mynt som cirkulerat i Sverige. England. Ethelred II Penny Crux, Leofric, Exeter, Hd g. 1+ vacker patina Okänd myntherre ca Kalmar. Brakteat med uncialt E inom slät ring. LL XVIII:B:1b. 1/ Sten Sture dy Stockholm. 1/2 örtug med krona)(s. LL 9a g. 1/1+ varit rengjord Gustav Vasa. Västerås. Örtug SM 25. Något svagt utpräglat ex 1/1+ med ljus patina The Macedonian Kingdom. Philip II BC. Tetradrachm. Head of Zeus) (Naked youth on horse. Cf Sear g. Attractive EF test cut Gustav Vasa. Stockholm. Örtug SM 72a. Delvis svagt utpräglad 1/1+ varit rengjord Gustav Vasa. Stockholm. Mark SM 120. Välpräglat men korroderat ex 1/ Gustav Vasa. Stockholm. Mark SM 121. Något korroderat kantex 1/ The Seleukid Kingdom. Antiochos III, the Great BC. Tetradrachm. Youthful head)(apollo seated. Cf Sear g. F-VF scratches Gustav Vasa. Västerås. Mark SM 146. Något rengjort ex 1/

6 1045 Gustav Vasa. Svartsjö. Daler SM varit hängd, uppgraverad Gustav II Adolf. Augsburg. Dukat SB g. VF-EF traces of mounting, hairline scratches Kristina. Plåtmynt. Daler SM med oläsligt årtal, men med 53 instämplat i övre vänstra hörnstämpeln. Jfr SM R. Korroderad 1?/ Kristina. Trevlig lot 1/4 öre 1635 SM 123a, 36 (2), 38, 44 (2) (SM 131) samt / Karl XI. Mark SM 180. Trevligt ex Karl XI. 1/6 öre SM SM 372. Bra ex 1+/ Karl XI. Plåtmynt. 2 daler SM SM 278. Korroderad Karl XI. Bra lot med 4 öre 1675; 1 öre 1667, 68, 69 SM 22b och 1/6 öre SM 1671, 73 SM 363b, 75, 76, 83, 86. 1/ Karl XII. Riksdaler 1718 med stjärna i hjärtskölden. SM 29a. Svaga repor 1+ dock ett tilltalande ex med vacker patina på frånsidan Karl XII. 4 mark 1716/5. SM 55. 1/ Karl XII. 2 mark SM 61. 1/ Karl XII. 2 caroliner / Daler SM SM /1+ testmärke Karl XII. 2 mark Kastmynt till konungens begravning. SM / Karl XII. Plåtmynt. 4 daler SM 1717 motstämplad med Götalands vapen SM 151. R. Sjöfynd Karl XII. Bra lot med 5 öre 1704, 05; 1 öre 1715 bra ex 1+; 1/6 öre SM 1718; Nödmynt SM 213, , 217a. 1/ Ulrika Eleonora. Plåtmynt. 2 daler SM 1719 med rund mittstämpel. SM 16. Rengjort korroderat sjöfynd 1/ Fredrik I. Dukat 1746, präglad av ostindiskt guld. SM g. Trevligt ex, varit böjd 1+ rispor

7 1062 Fredrik I. Riksdaler SM 68. 1/ Adolf Fredrik. 2 daler SM 1770, 37 mm. SM 61a. 1+ rengjord Adolf Fredrik. 4 öre SM Typmynt. SM 80. Vackert ex 1+/01 med fin patina, dock kantex Fredrik I. Plåtmynt. 2 daler SM SM 212. Jordfynd 1/ Fredrik I. Plåtmynt. 1/2 daler SM SM 274. Tilltalande ex med fin färg Fredrik I. Bra lot med 10 öre 1740; 1 öre 1732; 2 öre SM 1747, 48; 1 öre SM 1746, 47, 50 (2); 1/2 öre SM 1720 SM 342a och 1 öre KM 1724, 50. 1/ Fredrik I. Bra lot med 2 öre SM (6), 1 öre SM (18) och 1 öre KM (2), bra spridning på årtal. 1?/1-1/ Adolf Fredrik. Riksdaler SM 45. 1/ Adolf Fredrik. Plåtmynt. 1/2 daler SM SM /1+ med jämn mellanbrun färg, dock plantsfel Adolf Fredrik. Bra lot med 1 öre 1761 bra ex 1+; 2 öre SM 1751, 62, 62, 66, 67; 1 öre SM 1758, 59, 60 på 59 och / Adolf Fredrik. Bra lot med 2 öre SM (8) och 1 öre SM (10), bra spridning på årtal. 1-1/ Adolf Fredrik. 3 daler SM SM lätt rengjord Gustav III. Riksdaler SM 43. Något korroderad 1/ Gustav III. Riksdaler SM

8 1076 Gustav III. Riksdaler SM 46. Välpräglat ex 1+ varit rengjord Gustav III. Riksdaler SM 48. 1/1+ plantsrispor Gustav III. Riksdaler 1777 och 1791, båda rengjorda. SM 44, repor, svagt utpräglad 1/ Gustav III. 1 rdr /1+, 1/3 rdr /1+ och 1/6 rdr Karl XIV Johan. Riksdaler specie 1834/1. SM 62b. 1+ tunna repor Karl XIV Johan. Riksdaler specie SM 62a. 1/ Gustav IV Adolf. Riksdaler SM 23. Delvis svagt utpräglad 1+ varit rengjord Karl XIV Johan. Riksdaler specie SM 63. Trevligt ex 1+/01 med jämn ljusgrå patina, dock små kanthack och små repor Gustav IV Adolf. 1/3 riksdaler SM 33. 1/1+ svaga plantsrispor Karl XIV Johan. Riksdaler specie SM 63. Varit rengjord 1+/01 med delvis ojämn patina Karl XIII. 1/3 riksdaler Kastmynt till konungens kröning. SM 31. Bra ex 1+/01 något ojämn patina Karl XIV Johan. Riksdaler specie 1842, med Stora Riksvapnet. SM 70. 1/1+ svaga repor Karl XIV Johan. Riksdaler SM varit rengjord, svaga repor Karl XIV Johan. 1/8 riksdaler specie SM 87. Stämpelglans 01/

9 1090 Karl XIV Johan. 1/3 riksdaler Kastmynt till konungens kröning. SM 97. Trevligt ex 1+ plantsfel på randen Karl XIV Johan. Minnespenning utkastad vid konungens begravning SM /01 små repor Karl XIV Johan. Provmynt. 1/6 skilling SM 213. Något korroderad 1/1+ repa Karl XIV Johan. Bra lot med 1/4 rdr sp 1830, 34; 1/8 rdr sp 1831, 32; 1/4 sk (4); 2 sk bco 1836 SM 139 och 1 sk bco / Oskar I. 4 riksdaler riksmynt SM 56b. Trevligt ex 1+/01 med fin patina, dock med kanthack Oskar I. Riksdaler riksmynt Typmynt. SM 60a. 1/ Oskar I. 50 öre Typmynt. SM Oskar I. 2 skilling banco SM 76. Bra ex med fin bottenlyster 1+/01 några obet små fläckar Oskar I. Minnespenning utdelad vid konungens begravning SM 143. Tilltalande ex 01 kantskada Oskar I. Trevlig lot med 1/12 rdr sp 1848; 25 öre 1856; 4 sk bco 1849 (2); 2 sk bco 1852; 1 sk bco 1847; 2/3 sk bco 1847; 1/3 sk bco 1845; 1/6 sk bco 1844, 51, 52, 54 samt 1/2 öre /1+-1+/ Karl XIV Johan. Palmkvistserie med 1 sk 1832; 1/2 sk 1832; 1/4 sk 1833/2 samt 1/6 sk 1832 bar hals och slät kant. 1/1+- 1+/ Karl XV. Carolin SM 11. 1/1+ varit hängd, rengjord Karl XV. 4 riksdaler riksmynt SM varit rengjord Oskar I. Riksdaler specie SM 28. Rengjord 1+ små repor Karl XV. 4 riksdaler riksmynt SM 18. Bra ex 1+/01, dock med små kanthack och några små repor Oskar I. Riksdaler specie SM 29. Bra ex med jämn ljusgrå patina 1/1+, dock kantskada och obet plantsfel på kanten Oskar I. Riksdaler specie SM 33. 1/ Oskar I. 1/2 riksdaler specie 1848/5. SM 38b. Rengjort ex 1+ med små repor Karl XV. 4 riksdaler riksmynt SM 22. Bra ex 1+/01 med jämn ljusgrå patina

10 1109 Karl XV. 4 riksdaler riksmynt SM 24. Ett tilltalande ex med fin patina 1+, dock med små repor Karl XV. 4 riksdaler riksmynt SM 24. Varit rengjord 1+ med svaga repor Karl XV. Riksdaler riksmynt 1871/61. SM 34b. 1/ Karl XV. 5 öre SM 58. Mycket vackert skimrande ex 01/0 något ojämn stämpelglans Oskar II. 20 kronor 1873, Sveriges första 20 kronorsmynt. SM Oskar II. 20 kronor SM 2. 1+/01 repor Oskar II. 20 kronor SM 3. 1+/01 kantskada Oskar II. 20 kronor 1877 med O. SM 6. 1+/01 små repor Oskar II. 20 kronor SM 8a. 1+/01 repor Oskar II. 20 kronor SM 9. 1+/01 repor Oskar II. 20 kronor SM / Oskar II. 20 kronor SM /01 hanteringsmärken Oskar II. 20 kronor SM /01 repor Oskar II. 20 kronor SM Oskar II. 20 kronor SM 16. Varit infattad 1+ rengjord Oskar II. 20 kronor SM 19. Bra ex Oskar II. 20 kronor SM /01 repor Oskar II. 20 kronor SM / Oskar II. 20 kronor SM /01 repor Oskar II. 20 kronor SM /01 hanteringsmärken Oskar II. 20 kronor SM /01 små repor Oskar II. 20 kronor SM /01 små repor Oskar II. 10 kronor 1873, Sveriges första 10 kronorsmynt. SM 24. 1/ Oskar II. 10 kronor SM 25a. 1+/01 repa Oskar II. 10 kronor SM 25a. 1+ repor Oskar II. 10 kronor 1874 och 5 kronor SM 25a, 40. 1/1+, Oskar II. 10 kronor SM 32. Bra ex 1+/01 repa Oskar II. 10 kronor SM 33. Bra Oskar II. 10 kronor SM / Oskar II. 10 kronor SM med fläckar Oskar II. 10 kronor SM /01, 1+/01 varit rengjord. 2 ex Oskar II. 5 kronor SM /01 obet kanthack Oskar II. 5 kronor SM / ex Oskar II. 5 kronor 1899, SM / Oskar II. 5 kronor SM repa Oskar II. 50 öre 1899, 25 öre 1897, 10 öre 1897 och 5 öre 1897 i mycket vackra ex 01-01/ Oskar II. Bra lot med 1 kr /01 kantskada, 25 öre , 10 öre och 5 öre / Gustav V. 5 kronor SM 2. Bra ex 1+/ Gustav V. 5 kronor SM 2. 1+/ Gustav V. 5 kronor SM 2. 1+/01 små repor Gustav V. 5 kronor SM repor Gustav V. 5 kronor SM 2. 1/ Gustav V. 5 kronor SM 2. 1+/01. 2 ex Gustav V. 2 kronor SM 4b. Vackert ex 01/0 med patina Gustav V. 2 kronor SM 12. Underbart vackert, lätt tonat ex 01/ Gustav V. 50 öre SM /0 obet hack Gustav V. 2 öre 1916 på SM 228b. Lätt tonad 01/ Gustav V. Magnifik lot mycket vackra ex av: 25 öre 1912; 10 öre 1909, 13, 15; 5 öre 1916 lång 6, 19 brons, 21; 2 öre 1909, 12, 14; 1 öre 1909 stort kors. Tonade 01/ Gustav V. 25 öre 1910 stort kors, 19, 27-28, 33; 10 öre 1914, 16-18, 31, 33. Vackramycket vackra 01-01/ Gustav V. 5 öre 1916 kort 6, 30-31; 2 öre 1916 kort 6, 17 järn, 21, 26; 1 öre järn, vackra-mycket vackra ex 01-01/ Gustav V. 10 öre 1920, 1921, 1924 och Vackra ex 01-01/ Gustav V. Trevlig lot med 21 bra-vackra ex av 50 öre 1929, 31, 35; 25 öre , 29; 10 öre 1911, 19; 2 öre 1915, 19 brons (2), / Besiktiga Bra och varierad lot 80 äldre svenska kopparmynt, delvis i något bättre kvalitet, med bl.a 2 öre KM 1663, 1 öre SM 1677, 1/6 öre SM stort M, 1/2 sk 1805/1744, 1/4 sk ) och 1/6 sk 1832 bar hals. Besiktiga

11 1162 Mycket trevlig lot med bra-mycket vackra ex av: 1/6 rdr 1808; 1/24 rdr 1812; 1/6 sk 1832 SM 136b; 1/32 rdr sp 1852 (2); 25 öre 1871 och 1/2 öre 1867 (2). 1+/ Besiktiga Gustav III Riksdaler 1782, Karl XIV J Riksdaler 1821 jubileum varit brosch på åtsidan, repor. SM 48, 43. 1/1+ putsade Äldre svenska silver- (17) och ca 295 kopparmynt, i mycket blandad kvalitet Trevlig lot med 1 öre 1576, Fyrk 1598 samt bra-bättre ex av 1/2 sk 1816, 1 sk 1825 SM 103a, 1/6 sk 1830, 1/12 sk Palmkvist 1832, samt 2/3 sk bco 1843 med litet O på stort O i BANCO. 1/1+-1+/ Mycket trevlig lot med 2 sk bco 1837, 1 sk bco 1845/4, 1/6 sk bco 1850 och 5 öre /01-01/0. Besiktiga Varierad lot 28 äldre svenska silvermynt , med bl.a 1/6 rdr 1803 bra 1/1+, 50 öre 1857 (2) 1? och korroderad 1?/2. Besiktiga Trevlig lot med Wismar 1/48 taler 1669 R, 2 öre 1716 plantsfel, 1/6 öre 1707 och 5 öre / kr 1920 kraftiga repor, 1935 jub (3); 2 kr jub (8); 1 kr 1928 vackert ex 01; Norge 2 kr ?/1 samt 4 senromerska bronsmynt Jub mynt 10 kr 1972 (8); 5 kr 1935 (3), 62 (2), (7); 2 kr (5), div silvermynt kr ; 5 öre 1877, 1927; div äldre kopparmynt bl.a 1/2 sk / Lot bättre årtalsmynt, bl.a 2 kr /1+; 1 kr 1887, 88, 1942 ÅUB; 50 öre 1878; 5 öre 1879, 80 (2), 1927; 2 öre /0; 1 öre 1914 öppen 4 (2), div äldre sv kopparmynt samt några sedlar kr varit infattad; 1/24 rdr 1777, 78 båda 1?/ kr 1935 (2), (6); 2 kr jub (8); några övriga silvermynt; ca 40 äldre svenska kopparmynt; sedlar (med nom 170) bl.a 10 kr 1926 mm Liten samling äldre svenska, Norge, USA mm i album Norge. Carl XIV Johan. 1/2 speciedaler NM repa, litet plantsfel Johan III 4 mark (klipping) 157? 1/1+ korroderad, där sista årtalssiffran är oläslig, dessutom silvermedaljer Fredrik I Hild 51 av J C Hedlinger i äldre prägling och Karl XIV Johan Hild Liten lot 9 mynt med bl.a 1/3 rdr kastmynt 1792 varit perforerad/repor, 1 öre SM 1686 lödspår, Narva 4 öre repor, Bremen- Verden 1/12 taler 1697, Lüneburg brakteat. Mycket varierad kvalitet Karl XIV Johan-Oskar I. Lot 3 silver- och 18 sk bco-mynt med bl.a 2 sk bco 1837, 41, 55. 1?/1-1/ Liten lot mest äldre sv och utl silver- och kopparmynt i mycket bl kvalitet, med bl.a 3 något bättre 2 öre SM Parti årtalsmynt O I-G VI A med 10 kr 1972 (3); 5 kr (23); 1-2 kr med nom 275 före 1942 och nom 210 efter 1942 samt småmynt med nom Årtalssamling och en del sedlar med bl.a 10 kr 1972; 5 kr 1935 (6), 52, (16) samt silvermynt med nom 140 före 1942 och nom 275 efter 1942, dessutom album med mest äldre svenska kopparmynt i mycket blandad kvalitet Jub mynt 5 kr 1935 (7), 52 (4), 62; 2 kr (15); ca 30 bättre årtalsmynt med bl.a 1 kr 1879, 87-88; 50 öre ; 10 öre (11); 5 öre ; 2 öre 1878, 1900 runda nollor. Besiktiga ex Myntverkets årsset inkl 1995FN (2), jub mynt kr (9), 21 moderna silvermedaljer (ca 25 g/st) mm kr samt bl.a 10 kr 1972 (10), 2 kr (24), 1 kr O II (10) Norge. Oscar I. 1/2 speciedaler NM 9. 1 repor Norge. Oscar II. 20 kroner NM 2. Jämnt sliten 1? Norge. Oscar II. 20 kroner NM 5. 1+/01 små hack Norge. Haakon VII. 5 öre NM / Norge. Trevlig typmyntsamling med 20 silver- och 7 kopparmynt, med bl.a 24 sk 1735 NM 4b; 12 sk 1722, 1845, 43; 8 sk (6); 2 sk Besiktiga Norge. Årtalssamling inkl en del jub mynt i album, med bl.a 2 kr 1912 och 3 ex 1 kr Besiktiga Norge. Samling huvudsakligen årtalsmynt samt några äldre mynt Danmark. Christian VII. Altona. Speciedaler H 39A. 1/1+ med fin patina. 500

12 1194 Danmark. Christian IX. 20 kroner Sieg /01. 3 ex Danmark. Christian IX. 20 kroner 1873 och Sieg repor. 2 ex Danmark. 10 kroner 1873 (2) och 1900 (3). Sieg /01. 5 ex Danmark. Christian IX. 10 kroner Sieg kantskada Danmark. Frederik VIII. 20 kroner Sieg repor. 2 ex Danmark. Frederik VIII. 20 kroner 1909, 1911 och Sieg repor. 3 ex Danmark. Frederik VIII. 10 kroner 1908 (2) och 1909 (3). Sieg / ex Danmark. Fredrik VIII. 10 kroner /01. Sieg Danmark. Christian X. 20 kroner 1914 och Sieg repor. 2 ex Danmark. Christian X. 20 kroner 1914, 1916 och Sieg /01-01 repor. 3 ex Danmark. Christian X. 10 kroner Sieg /01. 5 ex Danmark. Komplett samling 2 kr jubileum , med 11 ex. Sieg /01-01/ Finland. Alexander III. 10 markkaa KM 8.2. Vackert ex 01 hårfina repor Finland. Alexander III. 10 markkaa KM /01 kanthack Finland. Alexander II. 25 penni KM 6.1. R. 1? repor Finland. Nicholas II. 20 markkaa KM 9.2. Bra ex Finland. Nicholas II. 20 markkaa KM små repor Finland. Nicholas II. 20 markkaa KM små repor Finland. Nicholas II. 10 markkaa KM små repor Finland. Nicholas II. 10 penni KM 14. Bra ex 01 med röd färg Finland. 200 markkaa Typmynt. KM /01 varit rengjord Ancient Coins. Greece. The Macedonian Kingdom. Alexander III, the Great BC. Tetradrachm. Head of Herakles) (Zeus seated. Sear 6713ff g. VF) (F-VF Ancient Coins. Greece. The Seleukid Kingdom. Antiochos III, the Great BC. Tetradrachm. Youthful head) (Apollo seated. Sear g. Tooled F-VF Australia. Victoria. Soveriegn 1872M, 87M, 96M and 1897M. KM 6, 10, 13. F-VF. 4 pcs Australia. Edward VII-George V. Sovereign 1903M, 16P and 1920P. KM 15, 29. F-VF to VF. 3 pcs Austria. Franz Joseph I. 4 ducat 1915 restrike. KM Unc Austria. Franz Joseph I. 100 corona 1915 restrike. KM Unc Belgium. Leopold I. 20 francs 1865 with L. and L WIENER. KM 23. VF-EF scratches, VF. 2 pcs Belgium. Leopold I. 20 francs 1865 with L. (2) and L WIENER. KM 23. VF. 3 pcs Belgium. Leopold II. 20 francs 1870, 1874 and KM 37. VF to VF-EF. 3 pcs Belgium. Leopold II. 20 francs 1875 and KM 37. VF. 2 pcs Belgium. Albert I. 20 francs 1914 position A and B. KM 79. VF-EF. 2 pcs Belgium. Albert I. 20 francs 1914 pos A. KM 79. VF to VF-EF. 4 pcs Belgium. Albert I. 20 francs 1914 pos A. KM 79. VF to VF-EF. 4 pcs Burundi. Mwambutsa IV. 100, 50, 25 and 10 francs Complete 50 th Anniversary set. KM7-10. Unc Canada. Elizabeth II. 20 dollars Centennial. KM 71. Proof Canada. Elizabeth II. 20 dollars Centennial. KM 71. Proof Finland. 100 markkaa Typmynt. KM 28. Vackert ex 01 obet hack Samling Norge och Danmark i album med bl.a Norge 2 kr 1878, 1904 och Danmark Speciedaler /1+ putsad, 2 kr jub (6) Egypt. 10 pounds AH1384 (1964). Diversion of the Nile. KM 409. EF-Unc

13 1234 Egypt. 5 pounds AH1379 (1960). KM 402. EF-Unc Egypt. 5 pounds AH1384 (1964). Diversion of the Nile. KM 408. EF France. Louis XVIII. 20 francs 1815A engraved by Tiolier. KM VF-EF scratches France. Napeoleon III. 20 francs 1856A and 1869BB. KM 781.1, VF. 2 pcs France. Napeoleon III. 10 francs 1855BB, 1865A and 5 francs 1859A, 1868A. F-VF to VF. 4 pcs France. 100 francs 1879A. KM 832. VF Germany. Bavaria Carl Theodor Thaler 1778 and Maximilian I Thaler KM 260.2, F-VF edge nick, VF has been cleaned in the past Germany. Hannover. Georg V. Thaler 1865B. 50th Anniversary Union East Friesia and Hannover. KM 242. Attractive but unevenly toned gvf-ef hairline scratches Germany. Prussia. Wilhelm II. 20 mark 1872A. KM 501. F-VF edge nick Germany. Very good lot with 6 attractive coins: Anhalt-D 3 mk 1909A; Hesse-D 2 mk 1904; Saxe-W-E 3 mk 1915A, 2 mk 1908; Saxony 5 mk 1909 and Weimar 5 mk 1929A. VF-EF to gef. Do not miss to inspect Germany. Good lot with Bremen 1 th 1865 KM 248 attractive EF, Frankfurt 1 th 1862 KM 371, Nassau 1 g 1843 KM 60 and Saxony 1 th 1830 KM VF to EF. Please inspect Germany. Saxony. Friedrich August III. Convention thaler 1801 and Hamburg. 2 mark 1901J. KM 1027, 294. VF-EF, EF-Unc Great Britain. Victoria. 2 pounds Only year of this type. KM 768. VF Great Britain. Victoria. Sovereign 1863 dies 16-17, 69 die 62 and 1871 die 9. KM F-VF. 4 pcs Great Britain. Victoria. Sovereign 1871, 76, 78, 81 and KM 752. F-VF to VF. 5 pcs Great Britain. Victoria. Sovereign 1887, 89 and KM 767. F-VF. 5 pcs Great Britain. Victoria. Sovereign KM 785. F-VF. 3 pcs Great Britain. Victoria. 1/2 sovereign 1873 die 233, 76 die 20, 77 die 157 and 1878 dies 14 and 107. KM F-VF. 5 pcs Great Britain. Victoria. 1/2 sovereign 1887 (2), 90 (2), 92 and KM 766. F-VF to VF. 6 pcs Great Britain. Victoria. 1/2 sovereign 1897 (2), 1898 and 1900 (2). KM 784. F-VF. 5 pcs Great Britain. Edward II. Sovereign 1903, 05, 08, 10, 11 (2) and KM 805, 820. F-VF to VF. 7 pcs Great Britain. Edward II. 1/2 sovereign 1904, 07 (2), 10 (2), 11 (2) and 1914 (3). KM 804, 819. F-VF to VF-EF. 10 pcs Great Britain. Elizabeth II. Sovereign 1958 (2), 1963 and 1968 (2). KM 908. EF to EF-Unc. 5 pcs Israel. 100 and 50 lirot JE5723 (1962). Death of Weizmann. KM Unc hairline scratches. 2 pcs Israel. 100 lirot JE5727 (1967). Victory Commemorative. KM 50. Unc Israel. 50 lirot JE5725 (1964). Bank of Israel. KM 44. Unc Mexico. 50 pesos KM 481. EF Mexico. 50 pesos KM 481. EF Mexico. 20 pesos KM 478. Unc Mexico. 10 pesos 1959, 5 pesos 1955, 2 1/2 pesos 1945, 2 pesos KM 461, , 473. EF. 4 pcs Monaco. Rainer III. 200 francs th Marriage Anniversary. Unc Monaco. Rainer III. 200 francs th Marriage Anniversary. Unc Great Britain. Victoria. 5 pounds Only year of this type. KM 769. VF tiny edge nicks Netherlands. William I. 10 gulden 1927B. KM 56. VF-EF edge nicks. Scarce Netherlands. William I. Gulden 1824 with dash. KM 55. VF-EF has been cleaned in the past Netherlands. William III. 10 gulden 1875, 76, 77 and KM VF-EF to EF. 4 pcs

14 1270 Netherlands. Wilhelmina. Ducat 1927 and KM EF-Unc scratches. 2 pcs Netherlands. Wilhelmina. 10 gulden 1897, KM 118, 149. VF-EF to EF. 4 pcs Netherlands. Wilhelmina. 10 gulden Only year of this type. KM 124. VF-EF Netherlands. Wilhelmina. 10 gulden 1917, and KM 149, 162. VF-EF to EF. 4 pcs Portugal. Manuel II reis 1910 Peninsular War Centennial. KM 558. Attractive EF Russia. Type coin collection with eg 1 r 1913 Y70, 24. Please inspect South Africa. George V. Sovereign 1929 (2), 30 and 1931 (2). KM A22. VF to VF-EF. 5 pcs South Africa. Krugerrand KM 73. Unc South Africa. Krugerrand KM 73. Unc South Africa. 2 rand KM 64. EF to Unc. 8 pcs South Africa. 2 rand KM 64. EF to Unc. 8 pcs South Africa. 2 rand KM 64. EF to Unc. 8 pcs South Africa. Rand 1967 (3) and 1968 (3). KM 63. EF to Unc. 6 pcs South Africa. Rand KM 63. EF to Unc. 3 pcs The first Euro gold commemorative proof set comprising 10 coins, 2002: Austria 50, Belgium 100 the first euro gold commemorative coin, Germany 100 J, Spain 200, Finland 100, France 10, Netherlands 10 ; 2003: Luxembourg 5, Italy 20 and Greece Acropolis, in one presentation case Allied Forces Gold Proof Set with USA 10 dollars 2005, Great Britain 2 pounds 2005, France 10 euros 2005 and Russia Rouble 2005, in presentation case Bahamas Proof set 1974 KM PS10; Belize Proof sets 1974 (2) KM PS1-2 and Panama 100 balboa 1975 gold in Proof, all 4 in presentation cases/holder Modern silver commemoratives from Sweden and EU countries Large lot World Coins incl Denmark, Finland, Germany and Russia, together with 1 album bank notes. Please inspect sets The last edition and 12 sets Welcome to the first Euro, from the 12 first Euro countries Denmark 10 kr 1898 gold and Sardinia 5 lire 1827P. KM 790.2, VF, gf-vf edge nicks Very mixed lot World Coins and some ancient coins in 2 full dia boxes, noted are Hong Kong, Norway, Russia etc. Please inspect Lot World coins, bank notes and medal in very mixed quality Album World Coins with e.g. Denmark 20 kr comm. (14), Danzig, Finland, Germany, Italy etc Norway 2 kr 1915; Siberia 10 kop 1772; USA Dollar 1881 O, 1885 O brilliant EF- Unc edge nick, 1922; 4 Roman bronze coins. Please inspect Spain. Fernando and Isabella Sevilla. 2 excellentes nd, with mintmark S, dot in the middle and 7-pointed star with 4 dots. Fr g. gvf)(vf traces of mounting, adjustment marks on reverse Switzerland. 20 francs 1913, 30 and 35L-B. KM VF-EF to EF. 3 pcs Switzerland. 20 francs 1913, 30 and 35L-B. KM VF-EF to EF. 3 pcs Switzerland. 20 francs 1915, 27 and 35L-B. KM VF-EF to EF. 3 pcs Switzerland. 20 francs 1915, 27 and 35L-B. KM VF-EF to EF. 3 pcs Switzerland. 20 francs 1915, 27 and 35L-B. KM VF-EF to EF. 3 pcs Switzerland. 20 francs 1927 (3) and 35L-B. KM VF-EF to EF. 4 pcs Switzerland. 20 francs 1935L-B. KM VF-EF to EF. 3 pcs Switzerland. 20 francs KM VF-EF to EF. 4 pcs USA. 20 dollars 1901S. KM VF USA. 20 dollars 1911D. KM 131. VF USA. 20 dollars KM 131. VF USA. 10 dollars 1906D. KM 102. EF scratches USA. 10 dollars 1909S. KM 130. VF cleaned USA. 5 dollars VF USA. 2 1/2 dollars KM 72. EF. 650 SEDLAR 1311 Karl XIV Johan. 6.2/3 riksdaler banco 1835, E SS 23. R. 1 litet riss i marginalen i vikningen upptill. Enda årtalet av denna sedeltyp där seriebokstav och serienummer är handskrivna sk bco 1847; 5 kr 1916; 1 kr 1875, 1917; div kr med nom riksdaler banco 1845, X55680 och 5 kronor 1877, A SS 16, 16. 1?/1, 1 smutsfläckar kr /1+, 5 kr 1948 jub i orig förp (2), 1 kr samt 4 danska sedlar Liten lot med bl.a 100 kr 1956, 2005 jub (2) varav 1 ex i originalförpackning; 50 kr 1959; 5 kr 1948 jub

15 1316 Christianstads Enskilda Bank. 5 riksdaler riksmynt 1865, vapensköld mellan 2 lejon, G PL 4b. 1? bläcknotering på framsidan Götheborgs Enskilda Bank. 5 riksdaler riksmynt 1868, L PL 18. 1?/ Götheborgs Enskilda Bank. 5 riksdaler riksmynt 1873, G PL något solkig Göteborgs Enskilda Bank. 10 kronor 1877, A PL 23. 1? Göteborgs Enskilda Bank. 5 kronor 1877, C PL 24. 1?/ Mälare-Provinsernas Enskilda Bank. 5 riksdaler riksmynt, Westerås 1863, J8560. PL 11. 1? Skånes Enskilda Bank. 5 riksdaler riksmynt, Ystad 1866, T /1+ något solkig Smålands Enskilda Bank. 5 riksdaler riksmynt, Jönköping 1857, F PL 22. 1? bläcknotering på baksidan Södermanlands Enskilda Bank. 5 riksdaler riksmynt, Nyköping 1867, D PL Enskilda Industribanken i Norrköping. 10 riksdaler riksmynt 1865, A PL 3. R. 1? fläckar Norrköpings Enskilda Bank. 5 riksdaler riksmynt 1867, F20710 och 10 kronor 1877, D PL 10, 14. 1?, 1? Wadstena Enskilda Bank. 10 kronor 1877, A PL 11. 1?/ Norrköpings Enskilda Bank. 10 kronor 1887, H PL Skånska Privat-Banken. 2 riksdaler banco 1841, Ystad 1841, K8935. PL 10. 1?/2 samt 1 kr (5) och Danmark 1 kr Besiktiga Norge. Speciedaler 1867, No P A47. 1?

16 1331 Germany. Album Notgeld with ca 600 notes Germany. Album Deutsches Notgeld with ca 160 notes Great Britain. Treasury. Pound (Aug 1914), Pound ( ), Pound (Feb 1917) and 10 shillings (Jan 1915). P 347, 348a, 349a, 351. G-F to VF Netherlands. Silver note, 2.1/2 gulden , Serie LV, No P 9. gef Switzerland. 5 franken , Serie 1S, No P 11. F-VF Mixed lot foreign bank notes etc and Swedish share for Gruf AB Aphtonit. Please inspect. 300 MEDALJER, ORDNAR, POLLETTER 1337 Johan III. Konungens anträder regeringen den 29 september 1568, av A Karlsten, silver 52 mm. Hild små repor Karl XI. Konungens död 5 april 1697, av A Karlsten, silver med räfflad rand 57 mm, Hild små repor Karl XII. Konungens vistelse i Bender i Turkiet 1709 och de följande åren, av P H Müller i Nürnberg, silver 44 mm, Hild 147. Vacker patina och fin lyster Karl XII. Konungens vistelse i Bender i Turkiet 1709 och de följande åren, av P H Müller i Nürnberg, silver 44 mm, Hild 147. Vacker patina 1+/

17 1341 Karl XII. Konungens död vid belägringen av Fredrikstens fästning i Norge 30 november 1718, förmodligen präglad i Stettin, silver 27 mm. Hild 210a Karl XII. Konungens död vid belägringen av Fredrikstens fästning i Norge 30 november 1718, av G W Vestner i Nürnberg, silver 23 x 32 mm, Hild små kanthack Fredrik I. Konungens kröning i Stockholms storkyrka 3 maj 1720, av J C Hedlinger, silver 56 mm, Hild små repor Karl XV. Konungens och drottningens kröning i Stockholms storkyrka 3 maj 1860, av J E Ericsson efter modell av C G Qvarnström, silver 58 mm, Hild 5. Praktexemplar med fin patina 01/ Oskar II. Konungaparets silverbröllop 1882, av Lea Ahlborn, slagen av Neptuniorden, silver 70 mm. Hy Gustav VI Adolf. För nit och redlighet. Guld 28 mm, g, band saknas, men i originaletui De första Europa-präglingarna, med 102 ex i finsilver om ca 20 g/st, i 6 träschatull Parti samlarutgåvor med bl.a Kungariket Sverige med 36 medaljer i silver, OSutgåvor (27), Euroutgåvor (12), myntbrev WWF Lokalmynt Katrineholm kronor 1982, guld, 10.0 g. Proof svenska silvermedaljer, bl.a Vilhelm Moberg av K Räsänen i originaletui, totalvikt för alla 6 ca 500 g Oskar I Hild 74 i silver samt 6 medaljer i oädel metall med Karl X Gustav Stettin 1656 Hild 24 samt Hild I:593:197, II:9:6a var (JCH), II:281:8, II:343:33 samt frånsida av Ossbahr 178c Svärdsorden. Riddartecken i guld och emalj, med originalband, i originaletui. 01/ Drygt 200 svenska och utländska medaljer, polletter, spelpenningar och jetonger Israel. 10th Anniversary State of Israel. Gold 27 mm g (917/1.000). Proof NUMISMATISK LITTERATUR 1355 Hildebrand. Svenska Konungahusets Minnespenningar, del I-II. Inbundna Numismatiska Meddelanden IV och XII (tillägg till Stiernstedt) i 1 band. Intressant interfolierat ex med anteckningar och beskriv ningar samt blyertsnotering på försättsbladet Obs! Sven Svenssons ex, samt Holmbergs auktion 69 (Bonniers medeltids mynt) med prisnoteringar, häftad (ryggen tejpad). 500 HISTORISKA VÄRDEPAPPER 1357 Sprängämnesfabriken Trionyl 1939, Kreuger & Toll 5% gold debenture 1940 (3) samt GA 1594 (5), 1602 (6) och 2300, totalt 16 ex, samt liten lot div utländska sedlar. 300

18

19

KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT

KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT KVALITETSAUKTION 134 19 MAJ 2012 MYNT 1201 67 MYNT 1200 1201 1202 1203 Karl XII. Serie 10 olika nödmynt. Fredrik I. Plåtmynt. 1/2 daler SM 1747. SM 299. Bra ex 1+ med fin mörkbrun patina, dock fläck

KVALITETSAUKTION 138 30 NOVEMBER 2013 MYNT

KVALITETSAUKTION 138 30 NOVEMBER 2013 MYNT KVALITETSAUKTION 138 30 NOVEMBER 2013 MYNT 1107 1 MYNT 998 Gustav III. Riksdaler 1782. SM 48. 1/1+ varit rengjord. 500 999 Gustav III. Riksdaler 1782. SM 48. 1/+1 varit rengjord, kantskada. 400 1000

Skarabé Mynt & Guld AB Myntlista Mars 2018

Myntlista augusti 2016

SAMLING KÄLLÅ. Auktion 1 MYNTAUKTIONER. LÖRDAGEN 12 SEPTEMBER 2009 Avdelning 2

KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT

KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT KVALITETSAUKTION 130 4 DECEMBER 2010 MYNT 1259 1148 1147 KVALITETSAUKTION 4 DECEMBER 2010 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 00 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag

KVALITETSAUKTION 141 30 MAJ 2015 MYNT

KVALITETSAUKTION 141 30 MAJ 2015 MYNT KVALITETSAUKTION 141 30 MAJ 2015 MYNT 979 1 KVALITETSAUKTION 30 MAJ 2015 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM Telefon till auktionssalen 08-517 373 10 OBS! Begränsad framkomlighet i Stockholm

KVALITETSAUKTION 132 3 DECEMBER 2011 MYNT

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

MYNTAUKTION LÖRDAG 12 MAJ 2012. MYntkompaniet

Samlarklubben Skillings Årsmöte 2016

Samlarklubben Skillings Årsmöte 2016 Priser Auktion 12 januari 2016 Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris 1 = 100 36 = 280 71 = 35 106 = 45 2 = 35 37 = 5 72 = 10 107 = 120 3 = 5 38 = 10 73 = 210 108 = 120 4 = 10 39 = 5 74 = 320 109 = 130 5 = -

KVALITETSAUKTION december Mynt

KVALITETSAUKTION december Mynt KVALITETSAUKTION 144 3 december 2016 Mynt 1094 Kvalitetsauktion 3 december 2016 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13,

SNF:s auktion 140. Lördagen den 25 november 2000

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 10 MAJ 2014 Svartensgatan 6, Stockholm 349 MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT

KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT KVALITETSAUKTION 140 6 DECEMBER 2014 MYNT 1020 2 KVALITETSAUKTION 6 DECEMBER 2014 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM Telefon till auktionslokalen 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan

MYNTAUKTION SÖNDAG 12 MAJ 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

KVALITETSAUKTION december Mynt KVALITETSAUKTION 148 8 december 2018 Mynt 1143 Kvalitetsauktion 8 december 2018 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13,

MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 2 MAJ 2015 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

Samlarklubben Skilling Priser Auktion 11 april 017 Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris Nr Pris 1 = 1 00 = 71 = 0 = - - - - 11 = - - - - = 10 7 = - - - - 7 = 7 = 1 = 0 = - - - - 8 = 7 = - - - - 8 = 0 1 = 0 = - - - - 9 = 1 7 = 1 9

MYNTAUKTION LÖRDAG 15 NOVEMBER 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 15 NOVEMBER 2014. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 15 NOVEMBER 2014 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

MYNTAUKTION LÖRDAG 10 NOVEMBER 2012. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING

MYNT Sverige Kastmynt

MYNT Sverige Kastmynt MYNT Sverige 1004 Karl XII. Plåtmynt. ½ daler SM 1715. SM 194. 1/1+, viktjusterad, ärgfläckar. 1.200 1005 Fredrik I. Plåtmynt. 4 daler SM 1723. SM 186. 1/1+, något korroderad. 3.000 1006 Fredrik I. Plåtmynt.

MYNTAUKTION LÖRDAG 16 NOVEMBER 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 16 NOVEMBER 2013. Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 16 NOVEMBER 2013 Svartensgatan 6, Stockholm 118 MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

Mynt i Mälardalen auktionslista 28 mars 2015 i Stockholm

Mynt i Mälardalen auktionslista 28 mars 2015 i Stockholm Strängnäs Myntklubb - MiM Auktionsobjekt 28 mars 2015 i Stockholm Land Valör och år Kval Kommentar Utrop Resultat Inl. Sä 1 Förvaring Lembit fyra brickor 40 GA Sä 2 Myntpärmar fyra stycken 40 GA Sä 3 Pins

KVALITETSAUKTION 147. Mynt

KVALITETSAUKTION 147. Mynt KVALITETSAUKTION 147 19 maj 2018 Mynt ex 877 Kvalitetsauktion 19 maj 2018 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13, Stockholm

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 7 November 2013

Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna

Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna Numismatiska klubben, Uppsala - Auktionsobjekt 11 maj 2013 i Eskilstuna 1 Sverige Myntbok 8 blad pärm mörkgrön järn, brons, silv xxxxxxx x 1öre 2 öre 5 öre 10 öre 25 öre 50 öre vk Innehåll 277 mynt ett

Det ekonomiska läget i Europa - Maj 2013- Jan Bergstrand

MYNTAUKTION LÖRDAG 6 MAJ Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 6 MAJ Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 6 MAJ 2017 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

KVALITETSAUKTION DECEMBER 2012 MYNT

KVALITETSAUKTION DECEMBER 2012 MYNT KVALITETSAUKTION 136 1 DECEMBER 2012 MYNT 1632 79 KVALITETSAUKTION 1 DECEMBER 2012 kl 9.30 SCANDIC PARK HOTELL,KARLAVÄGEN 43, STOCKHOLM 08-517 373 10 VISNING Humlegårdsgatan 13, Stockholm Måndag - torsdag

MYNTAUKTION LÖRDAG 14 MAJ Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet

MYNTAUKTION LÖRDAG 14 MAJ Svartensgatan 6, Stockholm. MYntkompaniet MYNTAUKTION LÖRDAG 14 MAJ 2016 Svartensgatan 6, Stockholm MYntkompaniet Svartensgatan 6, 116 20 Stockholm, Sweden Tel. 08-640 09 78. Fax 08-643 22 38 E-mail: bids@myntkompaniet.se http://www.myntkompaniet.se/auktion

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 3 April 2015

Samlarklubben Skilling Å R S M Ö T E

SIFO Radioundersökningar Rapport II 2008

BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING

BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING MEDLEMSAUKTION i SKÅNES NUMISMATISKA FÖREMING Svenska och utländska mynt, medaljer, sparbössor, mm ur BÖRJE RÅDSTRÖMS SAMLING Torsdagen den 21 mars 2013 Torsdagen den 25 april 2013 Auktionerna startar

Husby-Långhundra hembygdsförening

18:e Myntauktionen på Internet. Lördagen den 30 november 2002

18:e Myntauktionen på Internet. Lördagen den 30 november 2002 18:e Myntauktionen på Internet Lördagen den 30 november 2002 Innehåll Antika mynt 1-19 Svenska mynt 20-109 Utlndska mynt 1 10-348 Sedlar 349-360 Spelpenningar 361-363 Medaljer 364-381 Primitiva 382-389

SNF:s auktion. Söndagen den 30 november 2003. Tid: 13.30

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ PlusGiro 3 92 83-7 Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329

* Bottenberget tycks vara en (dåtida?) lokal benämning på ett område i trakten.

* Bottenberget tycks vara en (dåtida?) lokal benämning på ett område i trakten. KVILLE 76. BRÄCKE Bottenberget* SHM/KMK 6346 Fyndår: Före 1879 Fyndtyp: Depåfynd Antal: 85 mynt Slutmynt: Norge, Fredrik III, 2 mark 1663 Mynten hittades av en A. Tilländer under ett större stenblock på

SIFO Radioundersökningar Rapport III 2008

SIFO Radioundersökningar Rapport III 2008 SIFO Radioundersökningar Rapport III 2008 Denna rapport omfattar data om radiolyssnandet i Sverige insamlad under perioden: För riket: 31/3 8/6 2008 (10 veckor) För lokala områden 7/1 16/3, 31/3-8/6 2008

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 1 Januari 2016

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 5 September 2012

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping

Auktion. Lördagen den 5 maj 2007. Tid: 16.00. Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Auktion Lördagen den 5 maj 2007 Tid: 16.00 Plats: Radisson SAS Hotel, Stora Torget 9, Linköping Visning: 5 maj kl 13.00 14.15 i Radisson SAS Hotel, konferensrum Hagdal Linköping Föremålen kommer från Sven

1148 Sweden: 1/4 Skilling Full rød stempelglans SM.108 0/01 750, Sweden: 1/2 Skilling Blankettfeil SM.

1148 Sweden: 1/4 Skilling Full rød stempelglans SM.108 0/01 750, Sweden: 1/2 Skilling Blankettfeil SM. 100 1143 Sweden: 1/4 Riksdaler 1834. SM.82 01 600,- 1144 Sweden: 1/8 Riksdaler 1831. SM.85 0 750,- 1145 Sweden: 1/8 Riksdaler 1831. SM.85 0/01 450,- 1146 Sweden: 1/8 Riksdaler 1832. SM.86 0 750,- 1147

SIFO Radioundersökningar. Rapport I 2008

SIFO Radioundersökningar. Rapport I 2008 SIFO Radioundersökningar Rapport I 2008 RADIOLYSSNANDET I HELA RIKET SAMT LOKALA OMRÅDEN Undersökningsperioder: Hela Riket: 15/10-16/12 2008 (9 veckor) Lokala områden: 13/8-16/12 2008 (18 veckor) SIFO

KVALITETSAUKTION maj Mynt

KVALITETSAUKTION maj Mynt KVALITETSAUKTION 145 20 maj 2017 Mynt 1172 Kvalitetsauktion 20 maj 2017 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13, Stockholm

Rapport III 2007 RADIOLYSSNANDET I HELA RIKET SAMT LOKALA OMRÅDEN. Undersökningsperiod för SIFO Rapport III 2007: Hela riket 19/3-1/4, 16/4-10/6 2007

Rapport III 2007 RADIOLYSSNANDET I HELA RIKET SAMT LOKALA OMRÅDEN. Undersökningsperiod för SIFO Rapport III 2007: Hela riket 19/3-1/4, 16/4-10/6 2007 Rapport III 2007 RADIOLYSSNANDET I HELA RIKET SAMT LOKALA OMRÅDEN Undersökningsperiod för SIFO Rapport III 2007: Hela riket 19/3-1/4, 16/4-10/6 2007 Lokala områden 8/1-1/4, 16/4-10/6 2007 SIFO RESEARCH

SIFO Radioundersökningar. Rapport IV 2007

SIFO Radioundersökningar. Rapport IV 2007 SIFO Radioundersökningar Rapport IV 2007 RADIOLYSSNANDET I HELA RIKET SAMT LOKALA OMRÅDEN Undersökningsperioder: Hela Riket: 13/8-14/10 2007 Lokala områden: 19/3-1/4, 16/4-10/6, 13/8-14/10 2007 SIFO RESEARCH

LJUSTERÖ 303. GROPGÄRDE? Ljusterö hembygdsförening

LJUSTERÖ 303. GROPGÄRDE? Ljusterö hembygdsförening LJUSTERÖ 303. GROPGÄRDE? Ljusterö forts. Fyndår: Före 26 januari 1930 Okända. Myntet hittades av Algot Eriksson. SVERIGE: F I, Avesta, 1 öre sm 1748. 304. GÄRDSVIK Fyndår: Före 10 mars 1928 Fyndtyp: Ensamfunna?

Flexicurity en myt? Lars Calmfors 17/1-07 Arbetsmarknadsdepartementet

Flexicurity en myt? Lars Calmfors 17/1-07 Arbetsmarknadsdepartementet Flexicurity en myt? Lars Calmfors 17/1-07 Arbetsmarknadsdepartementet Standardised Unemployment Rates, Percentages of Labour Force 18 1970-2006 % % 18 16 14 Finland 16 14 12 10 8 6 Euro area 12 10 8 6

KVALITETSAUKTION maj Mynt

KVALITETSAUKTION maj Mynt KVALITETSAUKTION 149 25 maj 2019 Mynt 1015 Kvalitetsauktion 25 maj 2019 kl. 9.30 Plats Hotell Scandic Anglais Humlegårdsgatan 23 Telefon, auktionssalen: 08-517 340 64 Visning Humlegårdsgatan 13, Stockholm

132. Kvarteret HANDELSMANNEN 4-6 KMK 100151. Med. Ny.

132. Kvarteret HANDELSMANNEN 4-6 KMK 100151. Med. Ny. V A D S T E N A 131. Kvarteret BORGMÄSTAREN KMK 100742. Med. Fyndår: 1971-1972. Fyndtyp:E. Arkeologisk undersökning av senmedeltida gårdskomplex och gata, utförd under ledning av Torsten Bäck aug. 1971-febr.l972.

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00

Auktion. Lördagen den 8 april 2006. Tid: 15.00 Auktion Lördagen den 8 april 2006 Tid: 15.00 Plats: Kungl. Myntkabinettet Slottsbacken 6, Stockholm Visning: 8 april kl 12.30 14.00 i Lovisa Ulrikas bibliotek Föremålen kommer uteslutande från Sven Svenssons

SNF:s auktion nr 149. Lördagen den 9 april Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen SNF:s auktion nr 149 Lördagen den 9 april 2005 4 Tid: 15:00 Plats: Kalmar läns museum, vid hörsalen Skeppsbrogatan 51 - Ångkvarnen Visning: 12:30-13:15 i samma lokal Föremålen kommer från Sven Svenssons

INFORMATIONSBLAD SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING http://www.sknf.se INFORMATIONSBLAD FÖR foreningen@sknf.se KUNGSGATAN 38 A S-211 49 MALMÖ Bankgiro 350-9379 BIC ESSESESS SKÅNES NUMISMATISKA FÖRENING IBAN SE64 5000 0000 0550 2108 2329 Nr 6 Oktober 2014